PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוייקט בניית תושבות בולמים לסיקס

lizard
30-11-06, 18:39
לסיקס, שלי, המדובר יש סט קפיצים של מתלם ובולמי בילשטיין 5150 12 אינץ'.

הרעיון הוא להגיע מקדימה ומאחור להפתיחה וסגירה של המתלים עד כמה שאפשר.
המטרה שלי היא להגיע למצב שבו אין הגבלה של המהלך בגלל הבולם. יתרה מזאת, יש עדיפות בשמירה על הבולם ושלא יהווה באמפסטופ או מגביל פתיחה.
אני מתכנן להגיע לפתיחה מלאה של המתלים, כאשר המתלה פתוח במלואו אז אני אבנה מגדל מתאים לבולם כשהוא פתוח, כשהבולם סגור אני אדאג שהבמפסטופ יהיה נמוך יותר מהנקודה שבה הבולם נסגר לחלוטין. אמנם אני אאבד אינץ' בקירוב בפתיחה והסגירה אבל החיים של הבולם יהיו ארוכים יותר.
אגב, אני לא משתמש בשיטה של הקשתות באורך הבולם כשהוא פתוח וסגור כי רדיוס הפתיחה נשמר כמו המקורי.

לצורך העניין הרמתי את הגלגל הקדמי צד נהג ע"י מנוף. מצורפות תמונות.
השאלה שיש לי כרגע היא עד כמה זה קריטי שהגלגלים הקדמיים והאחוריים יהיו על אותו מישור? פשוט יש לי מדרגה של איזה 10 ס"מ, רואים אותה בתמונות.

תודה
מיכה

נמרוד
01-12-06, 09:18
לשאלתך הספציפית - לא רלוונטי.

מיכה, כתבתי במיוחד בשבילך את הכתבה הזאת (http://www.jeepolog.com/46.html)לפני X שנים, (כן אני רואה את העתיד, אורי גלר אורן הקטן לידי :) ). אתה נמצא בדיוק באותו המצב - ג'יפ עם קפיצים נתונים, בולמים נתונים ביד, עכשיו נשאר איך להתאים בינהם. תקרא בבקשה היטב, ושוב, ואם לא ברור תשאל שוב. אין צורך להרים את הג'יפ או להצליב שום דבר.

שים לב במיוחד לתובנה שכתובה בהתחלה לגבי בולמי 12 אינץ'... הג'יפ שלך גבוה מאד לפי התמונות ויכול מאד להיות שאתה יכול להסתפק בחיתוך התושבות המקוריות על הסרן הקדמי וחיבור הקצה התחתון של הבולמים לסקידפלייט.

לגבי הסרן האחורי - אלו בולמים ארוכים מדי לסרן אחורי, אם אתה רוצה להתקין אותם לדעתי תגלה שאין מנוס מחיתוך בודי כמו עומר.

lizard
01-12-06, 14:25
אחרי דיבור עם הכלב וג'ו הבנתי מה אני צריך לעשות.

נכון לעכשיו הרמתי את הסרן הקדמי עד שהקפיץ היה ישר לגמרי, יש תמונות, ומדדתי מה הגובה שהבמפסטופ צריך להיות בו. יצא לי 10 וחצי ס"מ, נגיד 11 בשביל העגול ובגלל שבכל זאת זה גומי.

אחרי שאני אבנה את התושבות החדשות לבמפסטופים הקדמיים אני אמדוד מה מרחק הסרן מהבמפסטופ וזה יהיה מהלך הסגירה שלי. על זה אני מוסיף עוד איזה חצי אינץ' על מנת שהבולם לא יהיה סגור עד הסוף, מודד מה אורך המגדלים וזהו.
אני חושב שעלולה להיות בעיה בפתיחה, הבולם אולי יהיה קצר מידי מקדימה. על מנת שלא להרוס את הבולם אני אבנה שרשרת הגבלת מהלך פתיחה שתגביל את המהלך חצי אינץ' לפני סוף הבולם. אם ההגבלה תהיה משמעותית אז אני אנסה לחפש בולם ארוך יותר לקדימה.

lizard
01-12-06, 14:27
אגב, בגלל שאני חושש שהבולם יהיה קצר מידי אני משתמש בתושבות שיש על הסרן (הקדמי) בסרן האחורי אני ארתך תושבות חדשות.
כבר הפנמתי את הצורך בחיתוך הבודי בשביל המגדלים של הבולמים מאחור.

lizard
02-12-06, 17:46
נבנו מגדלים לבולמים הקדמיים. מחר או מחרתיים אני מקווה להתקין ולצלם.

צריך רעיונות איך לבנות את המגדלים האחוריים, ללא ריתוך אלא עם חיבור ברגים בלבד.

נמרוד
02-12-06, 22:30
מיכה, בולם עם מהלך 12 אינץ' מקדימה זה טוב מאד. סביר להניח שאתה לא צריך יותר. לי יש 14 אינץ' והם לא מנוצלים עד הסוף. אם בכל זאת תחליט (כהרגלך) להיות אובר-חוכם, אז יש לי זוג ראנצ'ו 9012 14 אינץ' נוספים במחסן.

מאחורה - לדעתי חירור הבודי בשביל בולמים ארוכים מדי זו טעות, אין מה לעשות עם מהלך כזה גדול מאחורה. ההבדל הוא שמאחורה הבולמים פנימיים יותר ולכן עבור מהלך נתון הם עובדים פחות. בולמים של 10 אינץ' על התושבות המקוריות יעבדו מצוין ולא יגבילו אותך לא בפתיחה ולא בסגירה.

חנן-ג'יפולוג
02-12-06, 22:33
לדעתי, כדאי לקחת בחשבון בזמן תכנון המתלים שככל שמהלך הסגירה גדול יותר, העלים יתעייפו מהר יותר.

lizard
02-12-06, 23:18
נמרוד, יש לי בולמי 12" ועם זה צריך לחיות. אני לא אקנה בולמים חדשים כשיש לי את אלו.
בקשר ל12 מקדימה, לעומר היו 14 וכשפרקנו את הרכב שלו ראינו שהו הגיעו לסוף המהלך שלהם, עוד קצת והבוכנה הייתה יוצאת מהקצה של הבולם.

בהנחה והמדידות שלי היו נכונות (עקב אכילס אצלי) אז יש לי מקדימה לסגירה בסביבות ה8 ס"מ והשאר לפתיחה. בהתחשב בעובדה שאני מבזבז בערך 2 אינץ' על מרווח בטחון לבולם אז זה אומר שיש לי בערך 24-26 ס"מ של מהלך. 8 זה קצת פחות משליש. כלומר, שליש סגירה ו2 שליש פתיחה.

אגב, אני בטוח שאפשר להוציא יותר מהקפיצים האלה, כרגע זה לא עקרוני בשבילי להגיע לביצועי המקסימום. רק שיסע (טוב) ושלא ישבור שום דבר. לכן גם מרווחי הביטחון הגדולים על חשבון מהלך המתלה.

בקשר לבולמים האחורים, אני לא חושש מפתח בבודי. אני כמובן אנסה למזער אותו כמה שניתן וכנראה ארכיב מעיין כיפה עליו. חשבתי לבנות גשר שעליו הבולם ישב אבל זה נראה לי הרבה יותר מסובך.
הרעיון במגדלים האחוריים הוא להשתמש במיקום של התושבות המקוריות ולהאריך אותן במידה הנדרשת. מה שאני אעשה זה אחרי שאני אמדוד כמה מרחק אני צריך, אני אשתמש בפרופיל 40X40 או פרופיל U עבה יותר, מה שיותר יתאים, על מנת להאריך את התושבות. אני אקדח חורים במגדל שיתאימו לחורים של התושבות הקיימות. השאיפה היא שלא להשתמש בריתוך אלא בברגים בלבד.

חנן, אני לא מתיימר להבין בקפיצי עלים, אני מניח שמתלם יודעים מה שהם עושים.

חנן-ג'יפולוג
02-12-06, 23:48
אני חושב שבעל רכב חייב לדעת מה בעל מקצוע הולך לעשות לו ברכב, באופן כללי, ובפרט כשמדובר במתלים. יש לך כאן בסיס מידע טוב מאוד (מישהו אמר נמרוד?) בשביל לגשת ולבקש מערכת עם מפרט ידוע מראש: כמה עלים ומהי הגיאומטריה שלהם.

lizard
03-12-06, 00:37
עד כמה שידוע לי הגיאומטריה לא השתנתה כי המרחק בין האוזן הקבועה בשלדה לסרן נשאר אותו מרחק.
לכן אין צורך במציאת נקודה חדשה למיקום הבולם אלא רק להגביה את הקיימת.

חנן-ג'יפולוג
03-12-06, 00:44
אין לי מושג מה הקשר בין התגובה שלי לתגובה שלך, ובכל מקרה יש כאן בריחה מהעניין המעשי שלשמו נפתח השרשור הזה. כמו שאני מבין העלים הם כבר עניין מוגמר, וכרגע אתה קובע לעצמך את המהלכים בעזרת מיקום הבולמים והבמפסטופ, ולכן הערתי את מה שהערתי.

נמרוד
03-12-06, 00:47
מיכה לא הבנת את חנן. הוא מדבר על משהו שמחוץ להקשר הצר של הדיון הזה, ושאין לו קשר לייצרן הקפיץ. כדאי לך להנמיך את הבאמפסטופ ולהגביל את מהלך הסגירה יותר מהמקסימום האפשרי כדי להסתכן פחות עם אורך החיים של הקפיץ. קביעת הבאמפסטופ זה אתה, לא המתלם.

ואין מצב שבג'יפ של עומר מקדימה נוצל מהלך מלא של בולם 14 אינץ'. אם הוא נפתח עד הסוף זה אומר שבסגירה היה לו עודף והיה אפשר לקרב עוד קצת את התושבות (מגדל נמוך יותר).

Bulldog
03-12-06, 01:43
נימרוד, אני יכול להגיד לך שמתוך 14 אינץ' מהלך בולם ניצלתי מקדימה 13 בשקט.
מאחורה הייתי יכול להסתפק בשקט בבולם 12.

עומר

נמרוד
03-12-06, 01:57
מה קרה שהתעוררת? בוקר בטקסס?

Bulldog
03-12-06, 04:11
חזרתי מהג'אנק יארד עם כמה קפיצים וחלק מערכה לגז. מחר יהיו עידכונים מדוייקים בפורום הכותבים.

lizard
03-12-06, 07:19
אכן לא הבנתי את חנן, תודה נמרוד על ההסבר.
חנן אתה צודק, אני מאוד מעוניין לדעת מה הולך להיות מותקן אצלי ברכב ומה ההשלכות.
במקרה הספציפי הזה "התגלצ'תי" על הנסיון של עומר והסט שלו. מבחינתי הרכב היה אמור להיות העתק כמעט זהה מבחינת המתלים. מה שטוב לכלבים כנראה טוב גם ללטאות :-D

lizard
03-12-06, 07:20
אגב, מה שמעניין זה שבהתחלה ברוך ואני חשבנו על מיקום בולמים ככה שזה יהיה 13 סגירה ו17 פתיחה.
אני שמח שמדדתי את הסגירה כי אחרת הייתי "מבזבז" מהלך בולם.

lizard
03-12-06, 19:26
כמו שהבטחתי, תמונות.
לצערי האיכות לא יצאה טובה. ביום שלישי אני אצלם שוב. מקווה שיצא טוב יותר.
הבולמים ה#$%#^# האלה לוקח שנה לדחוס אותם.
השתמשתי בבורג 12.5 מ"מ בתושבת על הסרן, זה מספיק? העין גומי בבולם היא בקוטר 15מ"מ +-.
בחלק העליון השתמשתי ב15.5 מ"מ GRADE 8. נכון, אוברקיל אבל נותן לי הרגשה טובה. ראיתי כבר כל מיני תושבות בולמים שנשברו.

כמובן איך אפשר בלי תמונה של הג'יפ. שימו לב לספוגים בכלוב. למרות שזה נראה ענקי זה לא מגביל כלל.

נמרוד
04-12-06, 07:56
יפה מאד. תבדוק טוב שאין מגע בין הצמיג לראש הבולם/מגדל בהצלבה מלאה תחת עומסים - כלומר בשטח, לא על מלגזה או רמפה. על פי התמונה הזאת והנסיון שלי, יתכן שיהיה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2809

tzagi
04-12-06, 08:03
What Nimrod said,
the tower needs to be bent inboard

נמרוד
04-12-06, 08:11
אכן, והנה תמונה מהכתבה של הג'יפ שלי בסגירה מלאה, זה עם צמיגי 31 כמו שלך, קרוב, קרוב מאד... כשהבולמים היו הפוכים בהתחלה, בקבוק למעלה, בטיול הראשון הגלגלים "ניקו" את הכפתורים השחורים של כוונון הבולמים... אז הפכתי אותם לבקבוק למטה. אצלך לפי התמונות הבולם מותקן קצת גבוה, יותר, עשה לי טובה ותבדוק את הנושא היטב, חבל שהגלגל ישחיז לך את מיכל העודפים היפה והחדש של הבילשטיינים :(
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=shock_towers/shock10.jpg

אני חוזר על ההמלצה - להנמיך קודם כל למטה (שים לב בתמונה) יש שם כמה ס"מ טובים להרוויח על ידי חיבור הבולם לסרן לסקידפלייט, אין לזה חסרונות רק יתרונות. ולמעלה להגביה כמה שצריך.

לניר יש מגדלים דומים אבל מכופפים, אני מקווה שישים כאן תמונה.

מאיר רוטברג
04-12-06, 08:12
מכובדי שאלה ,

מגדל שכזה משום מה נראה לי כי בעומס מלא ורציף לאורך זמן יתנדנד ויקרוןס,
באורך שכזה לא כדאי כבר לעשות גשר וחיזוק בין שני המגדלים?

נמרוד
04-12-06, 08:21
אולי כדאי, אבל לא צריך. נימוקים:
א. זה לא הרבה יותר ארוך מהמקור.
ב. בסיקס ספציפית בדרך כלל משתמשים בבולמים רכים מאד, הכוחות יחסית קטנים.
ג. השימוש ברכבים האלו הוא לטיולים ועבירות = כוחות קטנים. אם זה היה רכב לראלי-רייד, אתה כנראה צודק.
ד. הכי חשוב - זה עובד, שנים, על הרבה ג'יפים...

lizard
04-12-06, 08:31
אוקי, איך אפשר לכופף את זה? אני לא צוחק זה בנוי מחתיכת ברזל מאסיבית.

ניר ל
04-12-06, 09:08
תחתוך משולש מאחורה, תכופף את הפרופיל ותרתך.

זה עם 33/12.5 ולא נוגע.

lizard
04-12-06, 09:31
אוקי, תודה. אני אפרק במהלך יום חמישי ואסדר את זה.

נמרוד לא הבנתי את היתרון של חיבור הבולם לסקידפלייט. אגב, גם בתצורה שהייתה לפני הבולם היה מחובר לסרן ועל הסקידפלייט היה רק את המוט המייצב.

מאיר רוטברג
04-12-06, 09:47
עדיין אני חושב שהמגדל גבוהה מהמקורי ודורש חיזוק

נמרוד
04-12-06, 09:47
במקום להרים את התושבת העליונה, אתה יכול להנמיך את התושבת התחתונה. אתה יודע, יחסות, איינשטיין, יין ויינג :-P
בעוד שלהגבההת התושבת העליונה יש משמעויות - אנחנו מדברים עליהם עכשיו, ומאיר שאל בצדק לגבי החוזק של התושבת אחרי שמגדילים את זרוע המומנט שפועל עליה, להורדה של התושבת מאמצע הסרן לסקידפלייט אין שום תופעות שליליות. כתבתי לך בהתחלה, עבור הבולם שלך לדעתי יכול מאד להיות שאתה יכול להסתפק בהורדת התושבת התחתונה לסקידפלייט ואז אולי לא יהיה צורך בהגבהת המגדל בכלל, אבל אתה אוהב לרוץ קדימה, אז לא משנה. גם מה שעשית נראה טוב, רק תוודא שהגלגל לא משחיז את הבולמים.

מאיר רוטברג
04-12-06, 09:55
נמרוד הגישה נכונה בהחלט

דרך אגב אצלי אני מתכנן הגבהה של המגדל ודווקא חיזוק לצד שני, אני רואה בזה יתרון

lizard
04-12-06, 10:14
נמרוד קשה לי לראות את מה שאתה מתכוון אליו.
אתה מכיר אולי שירטוט שיכול לעזור?

מה שלא מסתדר לי זה שכרגע הנקודה איפה שהבולם סגור לגמרי, נמצאת בערך באמצע הבמפסטופ. כלומר, כל החישוב מבוסס על הגובה של הבמפסטופ מהסרן. במקרה שלי, 8 ס"מ בערך.
על פי זה ידעתי מה המיקום העליון של הבולם.
כרגע הבולם פתוח רק 8-10 ס"מ. בהתאם למרחק בין הסרן לבמפסטופ.
אם אוריד את הבולם לסקידפלייט, אז הבולם יסגר לפני הבמפסטופ, לא?

זה מה שהבנתי שצריך לעשות. אני בטוח שיש כל מיני דרכים להתקנת בולמים בצורה יעילה עם כל מיני תצורות ופתרונות שונים. זה פתרון שאחרי הרבה מאמץ מג'ו ועומר, הבנתי. לכן פעלתי על פיו.

חוץ מזה, וזה גם משהו חשוב, אני רציתי שחוץ מהסקידפלייט לא יהיה דבר מתחת לסרן. בניתי את הסקידפלייט האלו ככה שבמקרה הצורך הן יגלשו מעל הסלע, אם ארכיב בולם אז הוא יחטוף את כל המכה.

lizard
04-12-06, 10:17
מאיר אתה צודק, חשבתי בהתחלה לבנות משהו בסגנון שכתבת. אבל אחרי שראיתי איך הרכב של עומר בנוי ומאחר ובכתבה של נמרוד יש ח"ח לשימוש בתושבת המקורית ואני מעדיף משהו פריק שיהיה אפשר להסיר במקרה הצורך...הלכתי על התצורה הזו.

אגב, המגדל מחובר בברגי GRADE 8, המוט הגבהה מחובר לכל אורכו, אני אצלם מחר תמונות ברורות נוספות ותראו למה אני מתכוון.

נמרוד
04-12-06, 10:53
מיכה אני לא אוהב להעיד על עיסתי, אבל בכתבה הנ"ל, (http://www.jeepolog.com/46.html) בתחילתה, כתבתי הכי טוב שאפשר כולל דוגמא מספרית אמיתית מה צריך לעשות, אני קורא את זה שוב ונראה לי שעשיתי עבודה די טובה, כולל שרטוט. לא יודע להסביר יותר טוב.

lizard
04-12-06, 11:36
ניסיתי לעקוב אחרי מה שכתבת, אפילו שרטטתי אבל הלכתי לאיבוד איפשהו.

מה שאני עשיתי זה ככה.
1. הגבהתי את הסרן בצד אחד עד שראיתי שהגלגל נוגע בכנף. מדדתי מרחק וזה היה בסביבות ה10-11 ס"מ בין השלדה לסרן. זאת נקודת הבמפסטופ שלי. כלומר, הנמכתי את הבמפסטופ.
2. אחרי שהבמפסטופ מונמך מדדתי מה מרחק בין הסרן לבמפסטופ, יצא בסביבות ה8-10ס"מ. - מהלך הסגירה שלי.
3. מיקמתי את הבולם ככה שהנקודה שבו הוא סגור עד הסוף נמצאת בערך בחלק העליון של הבמפסטופ, על פי זה ידעתי מה המיקום של הנקודת ריתום עליונה של הבולם ומה יהיה אורך המגדל.

יוצא שהמהלך סגירה מדוייק אבל יכול להיות שיהיה עודף במהלך הפתיחה (או לחילופין חוסר במהלך הפתיחה, במקרה הזה אני אשים רצועת הגבלה).
אני לא מבין איך אפשר להגיע לתוצאות דומות בשיטה אחרת.

אגב, בהתחלה חשבתי לעשות משהו אחר, לא להתבסס על מהלך הסגירה ומיקום הבמפסטופ אלא להגיע למהלך פתיחה מקסימאלי ועל פיו לקבוע איפה הבולם ישב, במקרה הזה אני מבין את הגאומטריה (אם זה המונח הנכון) של לחבר את הבולם לסקידפלייט. כי על פי איפה שהבולם כבר סגור, זה מיקום הבמפסטופ. הבעיה היא שמהלך הפתיחה תלוי במיקום הבמפסטופ, יוצא שאני מבסס את המדידות על משהו שמשתנה, לכן זה לא מעשי.

lizard
05-12-06, 20:52
ניסיתי לבדוק היום אם הגלגל נוגע בבולם. הוא לא אפילו קרוב.
אני חושב שיש לי בעיות בתושבות קפיצים ולכ הרכב לא סוגר מתלה עד הסוף, אני אטפל בזה מאוחר יותר.

בכל מקרה, מצורפות 2 תמונות. אחת של המגדל, השניה היא במצב בו הגלגל מורם עד כך שהרכב עומד רק על 2 הגלגלים השמאליים, כלומר על צידו.

נמרוד
05-12-06, 23:40
לא נעים להגיד אבל אם תשווה את התמונה ששמת עם התמונות מהג'יפ שלי ושל ניר, יש לך מהלך מתלה עלוב מאד... :sad:

אני חושש שהקפיצים שלך קשים מאד-מאד ביחס למשקל הג'יפ (אני מזכיר לך שזו היתה האבחנה שלי ושל אחרים עוד בתמונות הראשונות ששמת וזה היה רק על פי גובה הג'יפ), ו/או הנמכת את הבאמפסטופים יותר מדי, אני לא מצליח להבחין בברור מהתמונה הזאת, אולי יש לך אחת יותר ברורה.

lizard
05-12-06, 23:51
יש לי בעיות עם מהלך המתלה זה נכון. אבל בגלל שידעתי שיש סיכוי שאני לא ארכיב את זה כמו שצריך, או שיהיו בעיות, אז קניתי מיצרן מקומי, מתלם.
תראה, נכון לעכשיו זה ישאר ככה עד שאני אסיים את הכול. אני כבר זיהיתי מקור לבעיה, השאקל/משולש הקדמי של אותו גלגל נוגע בפגוש הקדמי, כנראה בגלל זה הקפיץ ניתקע. אני רוצה להפוך את המשולשים ובזמן הזה אני אחרוץ את הפגוש.

הסט מיועד לסופות ממוגנות. WAY OVER למשקל של הרכב שלי עכשיו. אבל אני אשים כננת ועוד ציוד כבד בקדמת הרכב, שלא לדבר מאחור. אם אחרי זיווד מלא של הרכב יהיו בעיות, מתלם יפתרו את הבעיה בלי בעיה.

אגב, בצד השני, שם המהלך נראה לי הגיוני יותר, הצמיג כבר נוגע בכנף. אמנם לא בתמונות אבל כשאח שלי עמד על הגלגל האחורי ומנע ממנו לעלות אז מהלך המתלה גדל.

מחר אני מקווה לסיים את ההתקנה של הבולמים ואבדוק שוב את המהלכים לראות שהגלגל לא פוגע בבולם.

lizard
07-12-06, 21:24
האם יש איזה משהו שצריך לעשות לפני שמרתכים אוזנים לבולמים על הסרן?

תודה

-->