PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרויקט מצבר כפול (נמרוד) - קוטביות

לביא
04-12-06, 00:10
הי
מתכנן פרויקט כזה. הכל קיים. נשאר לחבר את החוטים. חשבתי להעביר למפסק את ה"מינוסים" במקום את ה"פלוסים". נראה לי יותר בטוח. בעיקר במקרה של "קצר".
אני לא מבין גדול בחשמל. אשמח להתייחסויות.
תודה

eran4x4
04-12-06, 00:18
תרגיש חופשי, גישה טובה ובריאה

חנן-ג'יפולוג
04-12-06, 00:34
שים לב לעניין הכננת, אם יש לך. אני לא סגור על צורת החיבור של החשמל לכננת, אבל אם יש לך מינוס מהמצברים אל גוף הכננת, אז זה יתן לגוף מינוס גם כשתנתק דרך המפסק את המינוס. עכשיו תשאל למה לא להוציא את המינוס לכננת אחרי המפסק, ואז התשובה היא שלא כדאי להעביר דרך המפסק הזה 400 אמפר למשך דקות ארוכות, הוא מתוכנן ל150 אמפר.

נדמה לי שזה היה אחד השיקולים של נמרוד לחבר את זה לפלוסים.

לביא
04-12-06, 00:52
תודה לעונים.
חנן - יש כננת. נמרוד השאיר אותה מחוברת קבוע לאחד מהמצברים מהטעם שצינת. כך אעשה גם אני.

lizard
04-12-06, 00:56
גם אני לפני פרוייקט מצבר כפול.
רק שאצלי במקום בורר מצבים אני שם 2 מתגים של טרקטור. יכולים להעביר עד 2500 אמפר.
חברה גרמנית, HELLA אני חושב.
המינוס של כל מצבר מחובר לכזה מתג, שניהם מחוברים לנקודה בבודי. מהנקודה הזו יוצאים מינוסים למנוע, לכלוב ולשלדה.

כננת תחובר לשני המצברים ולאותה נקודת מינוס ראשית.

חנן-ג'יפולוג
04-12-06, 00:58
OK לביא, אבל אם המינוס של המצבר מתחבר לגוף הכננת (שוב, אני לא זוכר איך זה מחובר) , אז לא תוכל לנתק את המצבר הזה על ידי ניתוק המינוס שלו.

חנן-ג'יפולוג
04-12-06, 01:00
מיכה, 2500 אמפר? אולי אני טועה, אבל לדעתי אתה מפנטז, או לא מבין את הנתונים.

lizard
04-12-06, 01:33
צודק, התבלבלתי. זה 150 אמפר. הנה הקישור.
http://store.summitracing.com/partdetail.asp?autofilter=1&part=HLA%2D002843011&N=700+4294925143+400152+115&autoview=sku

יש לו אפשרות לנחשול (לפי התרגום) של עד 1000 אמפר. לא יודע מאיפה בא לי ה2500, כנראה מהמוצר של סמיט.

שאלה, אם למצברים שלי יש רק 95 אמפר כל אחד, איך זה שכננת יכולה לצרוך 400 אמפר?

חנן-ג'יפולוג
04-12-06, 01:39
למצברים יש 95 אמפר שעה. הכננת צורכת בעומס שיא כ400 אמפר. אתה מבלבל בין יחידות, וכדאי שתקרא את הכתבה על מצברים (http://www.jeepolog.com/293.html).

נמרוד
04-12-06, 08:00
חנן/ערן,

ברוב ההתקנות יהיו עוד צרכנים קטנים שכן צריכים להיות מחוברים גם כשהמצברים מנותקים - רדיו, אזעקה, מחשב רכב. אני חושב שזה עוד שיקול בלא לנתק את המינוס.

חנן-ג'יפולוג
04-12-06, 09:04
כן, זה בהחלט עוד שיקול, והפעם שיקול קריטי, שנועד למנוע סכנה גדולה.

דיברנו על זה כבר בפורום. אם אתה מנתק מינוסים אבל משאיר מינוס שמחובר לרדיו, אז דרך גוף הרדיו כל הגוף של הרכב מקבל מינוס, ואז יוצא שגם אתה לא באמת מנתק את המינוס מהגוף, ובנוסף, מה שהרבה הרבה יותר גרוע, אם אתה שוכח שניתקת את המינוס העבה מהמצבר ומפעיל צרכן גדול, הוא ישאב את כל המינוס שלו דרך החוט הקטן שהולכת אל הרדיו, והרכב עלול להישרף.

lizard
04-12-06, 09:14
מה החסרונות של ניתוק ה+ ? את החסרונות של ניתוק המינוס חנן כתב.

eran4x4
04-12-06, 09:34
חנן\נימרוד תודה,

לוקח את הדברים שלי בחזרה (תגובות של אחת בלילה...).

החיסרון בניתוק הפלוס - פוטנציאל הקצר בין חוט שמועבר למפסק או של המפסק עצמו לגוף הרכב, אם אני זוכר נכון נמרוד התיחס לכך בכתבה או שהיה שרשור בנדון בעקבות הכתבה.

חשוב ליצור בידוד טוב בין המפסק לגוף הרכב, שטיח גומי של רכב יכול לעשות את העבודה.

לביא
04-12-06, 21:03
"פלוסים". קיבלתי.
שוב תודה.

עירא
05-12-06, 00:46
צריך להיזהר גם מהפלוסים...
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=ira_CJ_restore_pics/P3120034.jpg

עירא

קיד
07-12-06, 23:28
לשון התקן הארופי ADR (שמישהו ינסה לתרגם את ראשי התיבות מצרפתית) היא ניתוק קוטב (+) בלבד.

זהו התקן המוביל העולם להובלת חומ"ס.
אין שום בעיה לנתק את ה(+). ולא צריך שטיח גומי, לא קסקסים של דג ולא עור של גמל, אלא התקנה טובה.
מיכה, המפסק הפשוט הוא 150A, בתוספת של 30 ש"ח ניתן לרכוש מתג של 450A.

מעבר לכך מיכה, מצבר 80 אמפר שעה נותן 600 אמפר להתנעה (CCA).

כאשר מנתקים את ה(+) הראשי, מוציאים לפניו פיוז של 10-20 A המפעיל את צרכני הזרם הקטנים, רדיו למשל. אין שום סכנה שקו זה יגרום נזק למערכת החשמל.

קיד.

lizard
07-12-06, 23:39
קיד, יש לי 2 מצברים של 95 אמפר, מקסימום של 550 CCA.

אז מה הסיכום? לנתק את הפלוס או את המינוס?

לצורך העניין הפרטי שלי יש לי 2 מתגי טרקטור שיהוו את הבורר מצבים.

PW
08-12-06, 00:25
יקירי:
בעיני זה ממש לא משנה, כל עוד מתקינים כהלכה - ומבינים מה עושים.
ההחלטה צריכה לשקול את הנוחות בחיבורים (שזה ספציפי לכל רכב), את מבנה המפסקים וכמובן - עלות/תועלת.
ברור שחיבור כננת לרגל המינוס במצבר וניתוק מינוס מגוף הרכב במפסק לא תועיל.
אצלי התקנתי שני מפסקים ידניים לשני מצברים: הראשון מצבר רכב "רגיל" מאיכות מעולה (100 א"ש) והשני הוא "מצבר התנעה" (750 CCA). קטן, אבל ממזר. בשניהם הניתוק במינוס. הכננת מחוברת למינוס א ח ר י הברז/מפסק. למצבר ההתנעה מחובר גם ממסר שמקבל מתח אחרי סוויץ' (ACC) ומחבר אותו למערכת. במצב שגרתי, המפסק הראשון מחובר והשני מנותק. ברגע שמסובבים את המפתח, הממסר מחבר את מצבר ההתנעה להנעת המנוע ולטעינת המצבר. הדממת הרכב מנתקת כמובן את מצבר ההנעה ומשאירה את המצבר השני מחובר לכל הצרכנים.
חברו בינתיים מנותק וממתין להנעת הבוקר.
אם נדרשת הפעלת כננת, המפסק השני יחובר ידנית יחד עם חיבור השלט של הכננת, (בנוסף לריליי) - ובא לציון גואל.
אצלי ספציפית זה סידור נוח ו ב ט ו ח יותר ממשחק עם פלוסים בתא מנוע צפוף מאד.
מחירים: כבלי ריתוך משהו כמו 12 ש"ח למ', מפסקי "ברז" - 120 ש"ח X2, ריליי/ממסר חשמלי של טרקטור - 80 ש"ח.
על זה כמובן צריך להוסיף את מחירי המצברים.
ועוד טיפ קטן: אם מנהלים נכון את משק הטעינה והפריקה של המצברים בטיול וביומיום, כולל טעינה נכונה של כל מצבר כשהרכב בבית עם מטען מצברים - ניתן להגיע לפרקי חיים מופלגים של שנים ארוכות עם מצברים תקינים, הרבה מעבר למקובל של שנתיים/שלוש.

lizard
08-12-06, 01:06
מהשירשור הזה הבנתי שזה לא בריא לחבר את הכננת דרך מפסק כלשהו כי היא צרכנית זרם לא קטנה וזה עלול לשרוף את המפסק.
אני מניח שגם אם הניתוק הוא בפלוס וגם אם הוא במינוס, או זה או זה, לא שניהם, עדין יעבור דרכו הזרם.

מאחר ובכל מקרה אצלי הכננת תחובר רק בזמן טיול ולא בשוטף, מבחינת חשמל הכוונה, אני חושב שבזמן שהיא לא בשימוש אני פשוט אנתק אותה מהחשמל על ידי כך שפשוט אנתק את הכבלים שמובילים למצבר.

אני חושב שבטיחותית אני מעדיף לנתק את המינוס, ככה שאם במקרה יוצא מצב שהמפסק מקצר לבודי משום מה, לא יגרם נזק אלא פשוט המפסק לא יבצע את תפקידו.

בקשר לטעינת מצברים ומשטר טעינה, לי אישית זה פחות מפריע כי המפעל של היצרן של המצברים שבהם אני משתמש נמצא 2 מטר מהבית, בדר"כ אני מביא לו את המצברים אחת לחודש שיבדוק אותם ויטעין אותם כמו שצריך. רק ליתר ביטחון.

PW
08-12-06, 08:02
יקירי:
לא הבנת טוב משהו אחד.
אם הניתוק הוא בפלוס, הכבל החיובי האדום של הכננת יכול להיות מחובר ישירות לקוטב החיובי במצבר. לפני המפסק. הכננת לא משפיעה על המערכת כי היא לא מופעלת - וכשהיא מופעלת הרכב מונע והמפסק מחובר.
אבל אם הנתוק הוא במינוס והכבל השחור השלילי של הכננת מחובר ישירות לקוטב השלילי - המערכת תוארק דרך כבל הכננת המחובר אליה ודרכה לגוף הרכב - ובעצם לא יהיה ניתוק. לכן חייבים בניתוק המינוס לחבר את כבל הכננת לא ישירות לרגל המצבר אלא אחרי המפסק - וזה אכן עלול להעמיס אותו.

PW
08-12-06, 08:07
ועוד משהו קטן:
אם עדיין רוצה לנתק ולחבר מצבר מסויים דרך המינוס שלו - פשוט חבר את הכננת ישירות למצבר ה ש נ י . עדיין אם תרצה להיות מסוגל לנצל את כל כח המצבר הנוסף - מפסק איכותי שמסוגל לעמוד באמפראז' גבוה הוא ח ו ב ה .

lizard
08-12-06, 09:04
אוקי לא ידעתי שגוף הכננת מוריק לשלדה. הבנתי תודה.

המטרה של המתגים היא לא רק בשביל נגד קצרים/בחירת מצברים וכדומה, אני מקווה לבנות את זה ככה שלגנב יקח עוד 5 דקות להניע את הרכב. אולי ה5 דקות האלה הן מה שיצילו לי את האוטו.

-->