PDA

צפייה בגרסה מלאה : מהלכי מתלה - השפעתו של עלה נוסף לעומת ערגול - עצתכם

GodsFather
04-12-06, 02:31
שלום,

בסמי שלי סט עלים לא מקורי - מוארך ובנוי לפי דרישות שהוצבו בעת התכנון מתוך רצון למהלך מתלה גדול יותר ורכות בנסיעה.

לפני צאתי לשטח אני נוהג להעמיס עליו ציוד חילוץ , ארגזי כלים וכד' , מעבר לברזלים שכבר יש עליו (ע"ע טמבונים).

הדבר מנמיך אותו ולדעתי גם מוציא אותו מאיזון (נטית המרכב לצד העמוס יותר, אפילו שאני משתדל לפזר את המשקל בצורה שווה, חשד לתזוזה של הסרן כתוצאה מתנודת השאקל ופריסה של המתלה), מעבר למאמץ שיש על רכבת הכוח להזיז אותו ואת המשקל הנוסף.

לדוגמא - ארגז כלים אחרון ,שמוסף לעומס הקיים ,של 15 ק"ג מנמיך אותו בס"מ מהגובה הנוכחי - נמדד במדויק.

בשבועות הקרובים אני מתכוון להוסיף לו כננת נישאת שתשב בחלק האחורי של הרכב ותשלף בעת הצורך.(יש הכננת, רק צריך זמן להתקין את החשמל שלה - כמה זמן אני כבר אומר את זה.... )

כננת עם המגש שוקלת 40 ק"ג (במדידה האחרונה ) ואולי אף תעלה ל50 - תלוי באורך ועובי הכבל שאחליף לה (בהתחשב בעובדה שאני שם כבל פלדה כמובן)

נוסיף את המשקל הזה על רשום מעלה והרכב ירד לפחות בעוד 3-4 ס"מ בחלקו האחורי.

ועכשיו מספר השיקולים שעומדים בפניי -

1. להוסיף עלה בודד אחורי לכל צד ובכך להקשיח את הרכב לקראת העומס המוטל עליו.

2. לערגל את הסט הקיים להגבהה של 5 ס"מ בחלקו האחורי בלבד (מה שעלול ליצור בעיות כניסה לחניונים שאני כרגע בקושי נכנס עליהם וכן ישנה את התנהגות הרכב מבחינת יכולת התהפכות, התנגדות לרוח ותאוצה מול הרוח ואף יפגע במהלך המתלה שלו ואולי גם בבלאי החומר)

3. לשלב - הוספת עלה אחורי וערגול של 2 ס"מ של החלק האחורי בלבד

4. ואופציה אחרונה - הוספת עלה גם לאחורי וגם לקדמי וערגול של 2 ס"מ (מה שמשום מה נראה לי הכי נכון לעשות כי הכננת תשב גם קדימה ולא רק אחורה והרכב יהיה מאוזן בכל מצב )

נו... כתבתי מגילה , זו השעה הזו של היום במשמרת (תנסו לבדוק אותי ותראו שכמעט כל יום ראשון בשעה הזו אני בא לכם בהפוכה עם איזו שאלה...)

עכשיו תורכם!

אלון_ק
04-12-06, 08:58
תבין רגע מה ההבדל בין שתי הפעולות:
ערגול: שינוי תחום המשרעת שבה אתה עובד + אי אלו שינויים בחומר עצמו שככלל, רק מזיקים לו ומקדמים את מותו. לא משנה את מהלך המתלה.
הוספת עלה: הגדלת קבוע הקפיץ. לא משנה את מהלך המתלה, כן בעל מגוון השלכות מעניינות - חלקן טובות - על אורך חיי הקפיץ והתנהגותו. אתה צריך יותר כח כדי להגיע לאותו מהלך בקצוות, לכן עבור קפיץ קשה מדי (הוספת יותר מדי עלים) המהלך יקטן מעשית, אבל ברמה העקרונית זה לא משנה לך את המהלך.

1. רעיון מצויין, אבל בשביל כולה 40 ק"ג? תגובה מוגזמת.
2. לא יעזור לך, יבזבז כסף. לא הייתי מודאג מכניסה לחניונים עם סמוראי עם כל הכבוד...
3. חבל על הכסף של הערגול.
4. אפשר אבל שוב, בשביל 40 ק"ג? אתה מגזים. זה לא שהכננת יושבת מקדימה, היא יושבת באמצע.

שעיה כליף
04-12-06, 21:27
זה מזכיר לי גברת שחפשה נעלים והפכה את החנות עד שהמוכר אמר לה
" מצטער אין לי נעל גדולה מבפנים וקטנה מבחוץ " :(

אתה רוצה להעמיס ? לפי התאור אתה חייב עלה נוסף = הקשחה.
אין מה לעשות אחרת תשבור עלה בשטח טכני או בקפיצה כשאתה עמוס !
תשאל את אלכס ודני וטל ועוד..

הסמוראי בנוי למשקל עצמי של 800 ק"ג ותוספת של עוד 400 בהעמסה ( 50% !!!)
תוסיף שטח טכני בו הרכב נוטה קצת והמשקל נופל על מתלה אחד ...
לכן - כמו בבדיחה מלמעלה
תחליט מה יבוא על חשבון מה.

רכות ? גובה ? העמסה ? הכל לפי הצרכים והפשרות.
אני בזמנו הלכתי באמצע, ערגלתי אבל לא הוספתי עלה
ומאוד נזהרתי בהעמסות, ו......טיילתי..

GodsFather
05-12-06, 23:08
סמוראי בנוי למשקל של 800 ? הוא מגיע מהמפעל עם 900...

הקשחה של הקיים אבל יהיה ריכוך מסוים כתוצאה מתוספת המשקל, לא ?

מעבר לכך - זה לא סט מקורי , סוג המתכת שונה , גמישות/רכות,איכות,סיבולת וכמובן שהוא בן שנה בלבד , שזה יתרון בפני עצמו (לדעתי...)

תבין - 15 ק"ג מורידים אותו בס"מ , 15 אלה ועוד 40-50 יורידו אותו ב4 ס"מ ואולי יותר... לא לעניין - במיוחד בשטחים טכניים ששם גובה השלדה קריטי ועוד בהבדל של 4 ס"מ ולא ס"מ בודד...תחשוב על זה , זה כמו לנסוע עם עוד בנאדם (ילד בתחילת גיל העשרה /בחורה במידות הנכונות) זה לא סתם 40 ק"ג - זה 40 ק"ג תוספת על משקל שכבר יש , שכולל נהג פלוס נוסע פלוס ציוד טיולים ללא משקל הכננת...

לאור תשובתך אלון , אני חושב שאוסיף עלה בודד לחלק האחורי בלבד , זה לא אמור להזיק למהלך המתלה ואולי אף ישנה את התנהגות הרכב בגיהוץ שבילים לטובה - מקסימום , תמיד אפשר להתחרט, לא מדובר במאיה ,כך שגם המחיר הוא זניח - 100/200 ש"ח לעלה כמדומני פלוס עבודה שגם ככה התכוונתי שתעשה כי אני צריך לבצע שינוי כלשהו

תודה על התשובות, אעדכן לאחר מעשה, ככל הנראה שבועיים-חודש...

כמובן שאם יש עוד הערות/הארות - אשמח לקרוא ואני חושב שגם זה יועיל לקוראים אחרים.

נמרוד
05-12-06, 23:53
לי נשמע מהתיאור שלך שאכן הקפיצים שלך רכים מדי. כנראה שעבר עליהם מספיק בחיים. תוסיף עלים כמו שתכננת אבל תתכונן לשבירת עלים מתישהו בקרוב, ואז לא כדאי לך לשחק יותר עם עלים ותיקונים אלא להחליף לקפיצים חדשים.

jango
06-12-06, 00:23
נמרוד הלוואי עלינו אך רובנו סטודנטים או תפרנים "הכיף שבלעשות את זה לבד זה רק בגלל שאין לנו כסף....סתם אבל חלק מזה נכון
גם אני מתכוון להקשיח את החלק האחורי שלי ע"י הוספת עלה נראה איך הוא יגיב
דרך אגב אם היה לי הייתי מזמן אצל המתלם לוקח סט מושלם ומאורך לסמוראי יש לך איזה 4K בשבילי?

נמרוד
06-12-06, 00:26
לא אמרתי להחליף, אמרתי רק שיצפה לשבירה של עלים בקפיצים ישנים. בתקופה שהיה לי ולחברים שלי סמוראי, הם היו בערך בני 10-12 שנים וכולנו התחלנו לחוות שברים של עלים אחד אחרי השני ועד המאיות. אפשר לדחות את הקץ על ידי תיקונים, אני לא אומר שלא.

GodsFather
06-12-06, 00:34
נמרוד , המאיות בנות שנה בדיוק החודש , הן לא סטנדרטיות או ישנות כגיל הרכב ותוכננו במיוחד לרכות וכן באורכן המוגדל למהלך מתלה גדול יותר.

אבל וכך חששתי כבר מההתקנה לפני שנה , הן כנראה רכות מידי ביחד עם הרכב העלים שעליהן ולכן נחוץ עלה נוסף לחלק האחורי על מנת שיעמוד בעומס של עוד כננת. אילולא הכננת - לא הייתה בעיה כלל , עובדה שהחלק הקדמי עמוד על גובהו כפי שהיה מיום ההתקנה כולל הצפי של ירידה מחייבת של 2 ס"מ לכל הסט כתוצאה משחרור לחצים.

-->