PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה בקשר למתכת כרומולי ונאבות.

lizard
09-12-06, 21:20
השאלה שלי היא האם צריך לעשות חיסום כלשהו לנאבה הבנויה מכרומולי?
האם נאבה, אפילו רגילה, עוברת חיסום כלשהו?

תודה

חימושניק
09-12-06, 22:10
רוב הנאבות ברכב סדרתי מיוצרות ביציקה ועוברות עיבוד שבבי לאחר היציקה. לא מבוצע בהן טיפול טרמי למיטב ידיעתי.

lizard
09-12-06, 22:33
אוקי תודה.

מה בקשר לשאלה השניה שלי? האם צריך להעביר את הכרומולי איזה תהליך כלשהו כשמדובר בעיקרון על עיבוד שבבי ולא ריתוך?

חימושניק
09-12-06, 22:55
לדעתי אין צורך בחיסום.

lizard
09-12-06, 23:05
עכשיו לשאלת המליון דולר :-)
עד כמה UPGRADE כזה תורם לחוזקו של הסרן?

Bulldog
09-12-06, 23:28
הסרן ישאר חזק כמו החוליה הכי חלשה שלו.

צלבים וציריות החלפת?

הצפרדע
10-12-06, 00:26
נאבות, כמו ידי סרן, עשויות יציקת פלדה, להבדיל מיציקת ברזל.
חזק יותר, וניתן לריתוך רגיל, כולל מיג - חשוב לדעת, משום שיציקת
ברזל(כמו למשל הביצהעצמה), ניתנת לריתוך עמיד רק עם אלקטרודה או חוט
בתרכובות ניקל שונות.

כרומולי(4130) או קרוזה ברו המשמשים ליצור חלקים כאלה, לא רק שלא עוברים חיסום,
אלא שרצוי לא לחסם אותם, על מנת שלא יהפכו שבירים.

החכמה בחומרים האלה, שהם שומרים על גמישות בסיסית בנוסף לחוזק הטבעי שלהם,
ולכן למשל, ספינדל של רכב באחה עשוי לרוב מלוחות כרומולי לא מחוסמים.

צינורות כרומולי אינם מחוסמים אף הם מאותה סיבה, והענין הזה הוא הבסיס לכל
נושא שחרור המאמצים אותו צריך לבצע בשילדת/מבנה כרומולי, לאחר ריתוכו.
כפי שכבר הוזכר כאן לא פעם, מבנה כרומולי מרותך טיג ללא שחרור מאמצים, עשוי להיות חלש
יותר ממבנה זהה מפלדה נחותה יותר בריתוך מיג, בכל איזורי הריתוך וסביבתם הקרובה.

חיסום נותן לחומר קשיות ועמידות שחיקה רבות מאד, אבל גורם לאיבוד הגמישות.
לכן, תמצא חומר מחוסם כזה בציריות למשל, או בקורונה פיניון מאיכות טובה, וכיו"ב
חלקים אשר נדרשים מהם קושי רב ושחיקה מועטה.

לסרן אין נקודת תורפה מולדת בנאבות, שהן חלק עמיד וחזק ללא עומס מאסיבי,גם בלי להיות עשוי מחומר מיוחד.
דוקא רכיבים אחרים הרבה יותר פגיעים, וקח למשל צלבים(שם שווה בהחלט ללכת על CTM למשל)
או ציריוות וקורונה פיניון(שם שווה מאד ללכת על ציריות 4340 או 300M), ואפילו צינורות הסרן, אשר לעיתים שווה לחזקם כפי שנעשה בדנה 60 של הסופה ובעוד עשרות צורות כמו באמריקה.

אם כשאמרת נאבות, התכוונת ליד הסרן, אז בהחלט יש אפשרות ומקום לחיזוק שם, אם כי אין צורך ללכת על חומר מיוחד, אלא לרתך חיזוקים בין צינור הסרן ליד הסרן, למטה ולמעלה, באופן שגם קפיצות ונחיתות חזקות לא יגרמו לקריסה/התקפלות של יד הסרן.

lizard
10-12-06, 07:37
תודה ברוך.
למישהו יש מאמרים או תמונות בנוגע לחיזוק ידי הסרן? לראות בכלל על מה מדובר?

אז מה בקשר לשיחרור מאמצים? צריך לעשות את זה לנאבה? כי זה לא ברור לי.

תודה

נמרוד
10-12-06, 08:41
מיכה השאלה שלך לא ברורה בכלל, אולי ברוך יודע על מה אתה מדבר, אם כן זה לא מהפורום. אם אתה רוצה התייחסות עניינית, תגיד בדיוק על מה אתה מדבר.

איזה סרן, איזה מתלה, איזה רכב, למה אתה קורא נאבה בדיוק?

lizard
10-12-06, 09:28
אוקי. הרעיון הוא לברר כמה יעלה לבנות KILLER AXLE, או כל מונח מפוצץ אחר :-D, מDANA30.
בררתי בסמיט לגבי ציריות, ביררתי גם לגבי HUB. גם לא משהו זול.
יש כתבה נחמדה בפור ווילר על הקשחה של DANA 30, אני מחפש בנתיים חלקים ובודק עלויות.
http://www.fourwheeler.com/howto/34047/
רק שאני חושב על משהו הרבה יותר גדול מבחינת שיפוץ. (נעילות, יחסי העברה, היי-סטיר ועוד)

אני מכיר מישהו בארץ שלקח סרן של סופה וחרט נאבות עם מעגל חלוקה של סיקס ומשתמש בנועלי טבור של סיקס. הוא חרט את הנאבה מכרומולי.

בנאבה אני מתכוון לחלק הזה
http://www.lizard.co.il/4x4/hub.jpg

אם זה לא המונח הנכון אני אשמח לדעת מה כן המונח הנכון.

אשמח אם הדיון לא יעבור ללמה להשתמש בכלל בDANA30.

נמרוד
10-12-06, 09:37
זה נקרא spindle ספינדל.

הספינדל המקורי של הסיקס הוא "קילר" במילים שלך... אתה לא תצליח לעשות לו כלום, הוא יחיה אחריך ויצחק מעל הקבר שלך.

עבור לשאלה הבאה.

lizard
10-12-06, 09:45
אוקי. אז כשאמרו לי שחרטו נאבה מכרומולי, למה התכוונו?

נמרוד
10-12-06, 09:48
מאיפה אני יודע למה התכוונו???

תגיד לי מיכה, מה דעתך לתחיל לחשוב בסדר הגיוני?! קודם בעייה, ואחר כך לחפש פתרון?

Bulldog
10-12-06, 18:48
בידים טובות גם הספינדל ימות.

נתקלתי בספינדל מעוות בגלל סגירה חזקה מידי של מיסבים.
ספינדל שדפקו לו את ההברגה ללא היכר.
לא שכרום מולי ישנה את זה, אבל גם ספינדל אפשר להרוג.

lizard
10-12-06, 19:03
נמרוד, אין בעיה. יש מטרה.
המטרה היא לחזק סרן DANA30 ולנסות לשפר אותו מבחינת שרידות וחוזק.

כנראה שיש לי חוסר ידע בשמות של רכיבי הסרן. הייתי בטוח שהחלק הזה הוא הנאבה. טעיתי.

נמרוד
10-12-06, 20:35
קודם כל זה סרן לא גרוע בכלל לג'יפ טיולים עם צמיגים עד 33.

אחר כך, נקודות התורפה הן הציריות, כשמה שנשבר כמעט תמיד ראשון זה הצלב. יש לקנות ציריות מחוזקות, פנימיות וחיצוניות, עם צלבים גדולים. עולה לא מעט. תעשה חיפוש בחנויות אינטרנט. הקייס הוא החוליה הבאה בשרשרת אז מחליפים אותו לדטרויט. נועל טבור 5 ברגים שנפוץ על הסיקסים שלנו משנות ה80 חלש יותר מלוקר 6 ברגים שהיה לפני זה, אפשר לשדרג על ידי החלפת הטבור כולו, ואז יש לך מבחר של נועלי טבור טובים יותר. מצד שני אתה יכול לוותר על נועלי הטבור על ידי פלאנג'ים שעולים גרוש וחצי וזה הכי חזק.

הציריות הן העיקר, והשדרוג שלהן לא זול, ולכן זה לא פתרון פופולרי - הפתרון כשאתה ממצה את הסרן הוא החלפת הסרן כולו. אבל אתה עוד רחוק משם.

arik6699
10-12-06, 21:07
בידים טובות גם הספינדל ימות.

נתקלתי בספינדל מעוות בגלל סגירה חזקה מידי של מיסבים.
ספינדל שדפקו לו את ההברגה ללא היכר.
לא שכרום מולי ישנה את זה, אבל גם ספינדל אפשר להרוג.

יכל להיות שכתוצאה ממכה ישירה של סלע בגלגל הקדמי הספינדל התעקם ו או מיסבים נפגעו?
כרגע במהירות 40קמ"ש מתחילות וויברציות מטורפות של הגלגלים הקידמיים שגורמים לרכב לקפץ.
בדקתי גלגלים והחלפתי אחוריים בקדמיים ואין שינוי .
הרמתי את הסרן הקד' באויר וסיבבתי את הגלגל שנפגע ויש שמיניות ממש אבל ממש עדינות.
אגב הסרן שייך להיילקס 97'.

lizard
10-12-06, 21:15
תודה נמרוד.
כנראה שאם אחליף לצמיגים גדולים יותר אז גם אחליף סרן. אחת הסיבות למה בחרתי בסופו של דבר ש-לא- לעבור ל33 זה בגלל שחששתי שהסרן לא יעמוד בזה לאורך זמן. אני מקווה שעם ההתעללויות שאני מתכנן לרכב הסרן יחזיק מעמד על 31.

אחת הסיבות לרצון שלי להבין אם ניתן לשדרג דנה 30 היא שיש לי איזה 4 סרנים כאלה.

נמרוד
10-12-06, 21:17
אם אתה הצלחת לעקם סרן טויוטה 8 אינץ' ועוד מתחת לסמוראי אתה ראוי למחקר ושימור ידידי... מה שסביר להניח שעיקמת ג'אנט או שדפקת את הצמיג בצורה חמורה מספיק כדי להוציא אותם מאיזון. אם אתה בטוח שלא, אז תתחיל לבדוק, יכול להיות שאתה צריך להדק מיסבים.

לעקם ספינדל? אין סיכוי.

נמרוד
10-12-06, 21:21
אחת הסיבות לרצון שלי להבין אם ניתן לשדרג דנה 30 היא שיש לי איזה 4 סרנים כאלה.

אוי מיכה, מיכה, נפלאות דרכי ההגיון שלך... תסביר את השרשרת הלוגית בין העובדה שיש לך ארבעה סרני דנה 30 לבין שדרוג הסרן הזה? אם כבר, ההגיון הפוך, יש לך 8 ציריות ספייר, סע על איזה צמיגים שאתה רוצה ותשתולל, יש לך עוד 8 נשמות להחליף.

(אגב גם לי יש 20 תפוזים אבל אין לי אבטיח)

lizard
10-12-06, 21:41
דבר ראשון, מה זו ההתנפלות הזו? ביקשתי ממכם להחליט עבורי מה לעשות עם מה שיש לי?
שיהיו לי 200 סרנים, זה לא אומר שאני לא רוצה לבנות אחד משודרג.
אני מעריך את העזרה שלכם מאוד ומודה לכם אבל בסופו של דבר מה לעשות עם מה שיש לי זו החלטה שלי בלבד.
זה שההגיון שלי עובד שונה משלכם, כבר הבנו את זה לפני איזה 5000 הודעות לדעתי.
נכון, זה שיש לי איזה 3-4 סרנים זה אומר שיש לי מרווח נשימה מסויים בהנחה ואתחיל להתחרות. אבל אתה יודע מה? בגלל זה רכשתי אותם. בשביל מרווח הנשימה הזה (ובגלל שהם עלו לי גרושים)

אני אומר לך עוד משהו. נכון לעכשיו אני לא צריך (רוצה כן אבל צריך לא) לשדרג שום סרן. יש לי צמיגי 31. יחסי העברה מקוריים, מנוע לא חזק במיוחד, גיר רגיל וטרנספר רגיל.
אבל מה....בעתיד הרכב ירד לחלוטין מהכביש ויקבל רישוי תחרותי. בשלב הזה אני באמת אתחיל להתפרע. רציתי לדעת אם יש טעם בחיזוק סרני DANA30. נאמר לי בצורה מאוד גרפית ע"י כלב מסויים שהיה גר פה פעם שחבל לי על הזמן ושום שידרוג לא יעזור. סבבה. זה אומר שכנראה לא אשדרג DANA30.
אז תשאל למה אני שואל את זה עכשיו? כי מאחר והמחירים של החלקים האלה לא זולים אז צריך להתארגן על סד"ג וסדר עדיפויות.

חוץ מזה. השאלה המקורית שלי, שלדעתי הייתה לגיטימית לחלוטין, הייתה האם יש טעם בנאבה מכרומולי ואם כן האם צריך להעביר אותה חיסום/שיחרור מאמצים.
איך הגענו למצב שאני צריך להתגונן אני לא יודע.

נמרוד
10-12-06, 21:55
השאלה המקורית שלך היתה נטולת הקשר, מעופפת בחלל. הכל לגיטימי, אבל על הרמה של פורום הבונים אני מתכוון לשמור על ידי יירוט מוקדם של עב"מים. זו האחריות שלי כמנהל. זה שאתה לא יודע לזהות עב"מים זה בסדר, זה התפקיד שלי.

נמרוד
10-12-06, 22:01
ורק בשביל שלא תשאר עם תעלומה:

האם יש טעם בנאבה מכרומולי

ללא הקשר, היא שאלה מטומטמת.

כשהשאלה הופכת להיות "האם יש טעם לייצר ספינדל תחליפי מכרומולי עבור סרן דנה 30 של הג'יפ שלי", השאלה ברורה ויש לה תשובה - שקיבלת - לא. הספינדל הוא חלק חזק מאד ואינו אחת מנקודות התורפה של הסרן הזה, נקודה, עבורה לשאלה הבאה.

lizard
10-12-06, 22:06
אוקי אני אלמד להבא.

הצפרדע
11-12-06, 13:28
אבל מה....בעתיד הרכב ירד לחלוטין מהכביש ויקבל רישוי תחרותי. בשלב הזה אני באמת אתחיל להתפרע. רציתי לדעת אם יש טעם בחיזוק סרני DANA30. נאמר לי בצורה מאוד גרפית ע"י כלב מסויים שהיה גר פה פעם שחבל לי על הזמן ושום שידרוג לא יעזור. סבבה.

מיכה, מה שנמרוד אומר הוא שאתה צריך לירות אחרי שאתה מכוון, ולא לירות ואז לחפש מטרה.
השאלה הנ"ל לגיטימית, אבל השאלה הראשונה, על נאבה לסיקס מכרומולי, תלושה לגמרי, והעקר - מחמיצה את מטרתך, שהיא כמובן, קבלת תשובה טובה.

תראה למשל, לאילו מחוזות אני הפלגתי בתשובה שלי אליך, במקום לתת תשובה ממוקדת לשאלה לגיטימית.
הקיצר, הכוונה כאן, היא לתת תשובות ולחלוק ידע עם מי שזקוק לו, כל אחד בתחומו ולפי ידיעותיו.
שאלות לא ממוקדות, לא ברורות, ללא מחשבה תחילה, רק מקשות על המשימה הנ"ל.

חוץ מזה. השאלה המקורית שלי, שלדעתי הייתה לגיטימית לחלוטין, הייתה האם יש טעם בנאבה מכרומולי ואם כן האם צריך להעביר אותה חיסום/שיחרור מאמצים.
איך הגענו למצב שאני צריך להתגונן אני לא יודע.

אז השאלה הזאת אולי לגיטימית כשהיא לעצמה, אבל כאמור לא קשורה כלל לנושא של חיזוק הסרן, שהוא הנושא החשוב לך, משום שדוקא החלק הספציפי הזה, הוא האחרון הטעון שדרוג או חיזוק כלשהם. דרך אגב הספינדל לא עשוי מיציקה אלא שהוא חלק חרוט מפלדה(לא כרומולי), ואין שום צורך שבעולם לשפרו. ספינדל של מתלה נפרד ברכב באחה, הוא אופרה אחרת לגמרי, אבל לא על זה שאלת, ולכן אין טעם להרחיב בענין זה.

לענין תשובתו של הבולדוג - כזה ראה וקדש. דנה 30, שהוא סרן חביב ואני מוקיר אותו ואת פועלו(דרך אגב, אחדים מהטובים שבידידי, הם סרני דנה 30 ...8-) ), איננו סרן לתחרויות או כל סוג אחר של ספורט מוטורי, והוא חסר כל ערך למטרה זאת. יתר על כן - הוסף לו נעילה, ולא תצטרך לחכות זמן רב עד שתשמע את רעש השבירה/טחינה, וכידוע בתחרויות אין לך מה לחפש ללא נעילה קדמית.

קיצורו של דבר, וכמו שנמרוד אמר, שכח מזה ועבור הלאה - בדוק לך דנה 44, שפר אותו(ביוקר!!!) או better yet(כמו שאומרים האמריקקרים), לך על דנה 60.

lizard
11-12-06, 18:12
ברוך אתה בגדול צודק.
אבל השאלה המקורית שלי הייתה מאוד פשוטה. האם צריך לחסם/לשחרר מאמצים מנאבה העשויה מכרומולי.

איך לחזק סרן לא הייתה השאלה פה. נכון שהשאלה שלי נבעה מכך שחשבתי לחזק אבל זה לא מה ששאלתי פה.

בכל מקרה, לא משנה. בפעם הבאה אני אנסה להיות יסודי יותר ולספר את כל הסיפור, למרות שלדעתי לא היה צורך בזה.

ארז
11-12-06, 21:40
אני עדיין לא מצליח להבין למה לא יורים בו......

-->