PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידה - מה זה המתלה הזה? (Mezzanine Arm)

נמרוד
13-12-06, 22:20
מה זה המתלה האחורי שאנחנו רואים כאן? אני מחפש שם וגם הסבר...
http://i31.photobucket.com/albums/c367/djjordache/pics/tus065.jpg

talw
13-12-06, 22:29
שם אני לא יודע אבל ניראה לי שבזויות התהפכות אחורה הדבר הזה די שימושי.
מה גם איזון מישקל לרכב כולו.
ולשם ההלצה מניעת התהפכות אחורה בווילי.

Bulldog
14-12-06, 00:15
לא נראה לי שהפגוש קשור למתלה.

נימרוד, שוב פעם מצאת מישהו שהופך זרועות רדיוס?

חנן גולומבק
14-12-06, 09:19
נראה לי שזה מתקפל פנימה בזמן הנסיעה.

Bulldog
14-12-06, 10:00
הנהג קורט להדוק.

שנת 96
טרופי טראק.
43 TT CURT LE DUC / 96 JEEP GRAND CHEROKEE DISP: 340CI ENG: JEEP

אין לי כח להמשיך

נמרוד
14-12-06, 10:18
השאלה לא היתה על הרכב, למצוא אותו באינטרנט לא בעייה. מה זה המתלה האחורי הזה? זרועות מאחורי הסרן האחורי מישהו כתב? לא נראה לכם מוזר?

Bulldog
14-12-06, 10:22
יפה, עזבתי לפני פחות מחודש וכבר אני מישהוא

Bulldog
14-12-06, 10:28
ושוב, יש לך פטיש לרכבים עם זרועות רדיוס הפוכים לכיוון הקונבנציונלי.

נמרוד
14-12-06, 10:28
קבל תיקון - עומר בולדוג הוא המישהו שלא בכיוון הנכון :twisted:

Bulldog
14-12-06, 10:30
למה לא?

נתתי לחברה שנה, קטגוריה, שם של הנהג.
באחה 1000 של 96.
אתה רוצה רשימה מלאה של הספונסרים?

נמרוד
21-12-06, 11:30
השאלה לא היתה מי הנהג, השנה או איזה בירה הנווט שלו שותה, תשכח מכל התמונה ותסתכל רק על המתלה האחורי ועל הזרוע הגדולה והמוזרה שהולכת אחורה.

זה מוזר. לא רואים כזה דבר כל יום. התשובה וההסבר מעניינים. אין מישהו אחר שזה מסקרן אותו? ראיתם פעם מתלה אחורי עם זרוע שהולכת אחורה???

belair
21-12-06, 11:32
הכוונה היא לזרוע שמחזיקה את הגלגל הספייר?

יכול להיות שהמטרה שלה לאזן את הרכב ?
עקב המונע הקידמי?

אלון_ק
21-12-06, 11:33
מעניין אותי מאוד, אבל עוד לא חיפשתי על זה ממש באינטרנט. למה לא? אין לי מושג, כנראה שעוד אין מספיק לחץ מבחינות האמצע. :mrgreen:

נמרוד
21-12-06, 11:38
איזה גלגל ספייר, תשכחו מהגלגל ספייר :smile:

החידה היא למי שמכיר קצת מערכות מתלים של ג'יפים ובכלל - ראיתם איזושהי מערכת מתלים שבה יש זרוע שמחברת בין הסרן לשלדה לאחור?

אלון_ק
21-12-06, 11:41
לא. אני זוכר שהעלנו לכאן פעם משהו דומה בסרן הקדמי (מן trailing arm למחצה), אני אפילו חושב שאתה מצאת את יציר הכלאיים דאז. זכור לי גם שזה היה בהקשר של וולקר אוונס, אבל זה בטח הזכרון סוג ז' שלי דופק אותי (למה לוולקר אוונס לשים trailing arm).

נמרוד
21-12-06, 11:50
אתה מתכוון לזה, צילמתי את זה במואב בזמנו. יש הגיון לרצות לשים זרועות נגררות בסרן קדמי, העובדה שבסרן קדמי בדרך כלל הזרועות מובילות (את המכונית) היא בעייתית מאד כי הגלגל הולך קדימה כשהוא עולה - איכות נסיעה ושיכוך פגומות. בסרן אחורי לעומת זאת באופן טבעי תמיד הזרועות נגררות אחרי השלדה, גם במתלים נפרדים, למה שמישהו יעשה אחרת? יותר נכון, האם מה שרואים בתמונה זה באמת אחרת???

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=ejs2002_pics/walker_evans3.jpg

אלון_ק
21-12-06, 11:57
אני לא רואה את ההגיון בחיבור של המתלה שהראית בתמונה הראשונה, אבל מצד שני אני לא רואה שם הרבה. אני אפילו לא רואה את הסרן, התמונה חשוכה לי מדי. תן עוד כמה תמונות של המתלה, פתור את החידה ונוכל לדון בזה כמו בני אדם.

polar bear
24-12-06, 13:33
אני מצתרף למה שאלון כותב פה
, פשוט לא רואים םש מספיק. רואים בערך איזה משהו הולך מהסרן אחורה.

אולי זה קשור איכשהו לדיון שהיה פה לא מזמן על מערכת ביטול שקיעת מתלים בתאוצה או משו בסגנון...רק שזה נראה כאילו בתאוצה המרחק בין הסרון האחורי למרכב יגדל.

או במילים אחרות אני חלוד :)

נמרוד
24-12-06, 13:38
אוקי, הבנתי, קשה לכם מדי. הנה תמונה הרבה יותר ברורה (לא אותו רכב, אותו קונספט של מתלה אחורי):

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2973&stc=1

ערן המסוקס
24-12-06, 13:52
האם ייתכן והדבר הזה מחובר לכל הגשפט התלוי מאחורה, דרך הבולמים ואל הסרן, בכדי לאפשר פתיחה מהירה יותר של המתלה?

Demolition Man
24-12-06, 15:26
זה בבסיס כמו מתלה 4-Link אבל איך שאני רואה את זה חסרים 2 מוטות אלכסיונים מהשלדה.
יכול להיות שכל ה "גשפט" מאחורה נותן מספיק התנגדות לתנועה צידית.
מה שבטוח שיש שמה 2-Link ואולי זה 3 ולא רואים את השלישי?

יש שמה גם משהו שנראה כמו "מרסן נתיק" (כמו בטנקים).

חן.

אלון_ק
24-12-06, 19:17
זה מתחבר לחלק העליון של הסרן, מה שמוביל אותי לחשוב שזה עוד שני מוטות Tourqe. מה היתרון של זה? בתאוצה זה קודם כל מגדיל את האנטי סקוואט, חוץ מזה הזרוע עובדת בלחיצה ולא במתיחה. לומר שזה נותן משהו מעשי? אני לא רואה, חוץ מעוד AS. הרבה AS, אם מתחשבים במשקל שהם זרקו מאחור (ועוד איפה מאחור).

לי דווקא נדמה שאני כן רואה שם A ARM בפנים.

נמרוד
24-12-06, 19:28
אין קשר לסקוואט.

אלון_ק
24-12-06, 19:31
אל תכריח אותי ללכת לחפש באינטרנט, לראות תמונות מלאות+כתבה או משהו על זה ולחזור עם תשובה. תגלה את זה לפני שאני נכנע, ככה אני תמיד אוכל אח"כ לומר "הייתי מגלה, אבל נמרוד לא התאפק וגילה לכולם קודם".

OFF-RoaD
24-12-06, 20:50
אני יכול לקחת את זה ממש רחוק :grin:

יכול להיות שבכלל החופש שם נמצא בחלק העיון של המתלה, בחיבור של החלק דמוי הכנף לשלדה, כך שהזרוע קבועה בשתי הקצוות ומה שזז זה המתקן עליו מונחים הספיירים, וככה נוצר עוד "בולם"?

polar bear
28-12-06, 13:40
המממ

זה לא מענין אף אחד או שאתם מעבירים בינכם מסרים עם הפרטים הטכניים?

נמרוד
28-12-06, 14:00
תראה עודד, אני יודע את התשובה אז זה לא מעניין אותי :D
הבנתי את הרמז. הפתרון (הפשוט) ניום בערב.

רפאל
28-12-06, 14:34
סתם השערה.

זה קשור, אולי, לחלוקת המשקל ברכב. רוצים אולי לאזן יותר את המנוע הקדמי ולכן לוקחים את כל החלקים הכבדים אחורה.
מבחינה טכנית, אין הבדל אם זרועות הרדיוס נמצאות לפני הסרן או מאחורי הסרן.

רפי

Demolition Man
28-12-06, 16:50
בקיצור זה מתלה 4 נקודות 2 פשוט לא רואים.
עם בולם קוילאובר ובולם נוסף עם "מיכל מרוחק"

elitkh
28-12-06, 22:56
אם אני מבין נכון (לפי מיקום הבולם והקפיץ) זה אמור לשמור על תנועה קווית שלהם כדי שלא תיווצר זווית בפתיחה וסגירה שלהם. בנוסף מתקבל כאן מהלך פתיחה ארוך עם בולם וקפיץ קצרים יחסית(ואולי גם זולים יותר). כמובן שקבועי הבולם והקפיץ צריכים להיות מתוכננים בהתאם.
אני לא בטוח שזה שווה את תוספת המשקל הבלתי מוקפץ.

אלי

נמרוד
28-12-06, 22:58
קרוב רפי. הרציונל הוא אכן לאזן את המנוע מקדימה ולהסיט משקל אחורה. אבל זרועות הרדיוס לא נמצאות מאחורי הסרן - ואם הם היו זה בהחלט היה הבדל גדול. אלי קלע פחות או יותר בול... :D

המתלה הזה יחודי למרוצי מדבר, נבנו טנדרים בודדים בתצורה הזאת, מכונה משום מה Mezzanine (נדמה לי שזה משהו בארכיטקטורה, איזה מרפסת או משהו) או Cantilever Arm שזה פשוט זרוע מנוף. יש כאן מתלה 4 לינק רגיל, ושתי הזרועות הנוספות, הגדולות, מאחור, הם מה שנועד לבלבל אותכם - הם לא זרועות מתלה (לא לינקים, לא ממקמים את הסרן) הם בסך הכל מנופים עבור הבולמים.

ברוב הטנדרים למרוצים יש מתלי 4 לינק, בדיוק כמו בלנדרובר דיפנדר. בדיפנדר הקפיץ והבולם מחוברים לסרן. אבל ברגע שצריכים מהלך מתלה גדול מאד, אי אפשר כבר לחבר את הבולמים לסרן. אין בולמים סטנדרטיים עם מהלך של יותר מ18 אינץ', וגם בולמים מיוחדים מיוצרים אולי עד 20-22 אינץ' מהלך, אבל בסרנים האלו יש מהלכים בגלגל של 30-ועד 37 אינץ' היום. הפתרון המקובל הוא כמובן לחבר את הבולמים והקפיצים איפשהו לאורך הזרוע התחתונה, וכך לקבל מינוף מכאני. ברגע שהבולם לא מחובר לסרן אלא לזרוע, אז היא כבר עובדת בכפיפה ולא יכולה להיות צינור פשוט ובגלל זה הזרועות התחתונות של טנדרי מרוץ כל כך מסיביות. עד כאן הכל טוב ויפה- וזה אגב התצורה שמנצחת.

הבעייה איתה, כשהמנוע קדמי, זה שאין משקל בכלל מאחורי הסרן. הבולמים הגדולים נמצאים גם הם לפני הסרן, ובעצם חוץ ממיכל דלק וגלגלים ספייר/מצברים וכולי, אין מה לשים מאחורה. אז התחכמו, והוסיפו זוג זרועות נוספות, שמחוברות לסרן עם מיסבי קצה - הם לא מקבעות את הסרן, הם רק עולות ויורדות איתו. הזרועות האלו קצרות יחסית, ואפשר לקבל איתם מינוף כמה שרוצים. ככה משתמשים בבולמים קצרים יחסית כדי לקבל מהלכי גלגל גדולים מאד, והמשקל של הזרועות, הבולמים, הקפיצים, המבנה שתומך בקפיצים וכל מה שרוצים בעצם, נמצא מאחורי הסרן האחורי. זרועות המתלה חוזרות להיות צינורות רגילים כמו בלנדרובר. אז מקבלים חלוקת משקל מרכזית, אבל מאד מקוטבת - יש הרבה משקל מקדימה, הרבה מאחורה (כולל המבנה שנדרש כדי לתמוך בזרועות ובבולמים), ומרכז הרכב "ריק" יחסית. זה לא ממש טוב, מומנט אינרציה של האוטו גדול למרות שלכאורה המשקל מאוזן. יש עוד חסרונות כי בסך הכל עלול להיות כאן יותר משקל, יש בוודאי יותר חלקים נעים ויותר מיסבים וצירים שעלולים להכשל וגם עולים כסף.

בכל מקרה התצורה הזאת קיימת אם כי לא נפוצה מאד.

עוד תמונות שיסבירו את הנושא :
http://www.tbdesignworks.com/Images/TaylorTT8.gif

http://www.tbdesignworks.com/Images/Nelson.92B1K.gif

http://www.tbdesignworks.com/Images/Westhem8.93Parker.gif

http://class8.org/images/Patelli2.JPG

elitkh
29-12-06, 09:43
מי שעונה נכונה מקבל סיבוב על הסרטינה? :) :)

נמרוד
01-01-07, 13:03
אתה יודע מה - קיבלת :smile:

(היית צריך לבקש שעון סרטינה ... :mrgreen: )

elitkh
01-01-07, 21:53
אני רואה שכל התחרויות בשבתות-אז נעשה חלוקה הוגנת-אני נוסע בימי חול ועל השבתות אני מוותר.

-->