PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בתכנון טיול למדבר יהודה

razst
15-12-06, 13:48
אנחנו מתכננים טיול משפחות למדבר יהודה ליומיים. חשבנו ליום ראשון להתחיל ממצוקי דרגות ולהדרים לכיוון מצדה. לישון באזור מצדה וביום השני להדרים לכיוון מעלה יאיר (רק לתצפת - בלי לרדת / לעלות) ולהמשיך עם נחל מורג לכיוון ערד. ולשאלות:

1. כמה זמן צריך לקחת ממצוקי דרגות עד למצדה? בהתחשב בטיול משפחות רגועה וימים קצרים אני לא בטוח שנספיק לפני רדת החשכה - האם יש איזה יציאה לכביש באמצע הדרך? האם אתם ממליצים על מסלול אחר ליום ראשון? הכוונה למסלול מצפון לדרום.
2. האם יש בעיה בטחונית במסלול זה? (במפת מדבר יהודה צפון נראה שחלק גדול מהמסלול בשטח A)
3. חאן מומלץ באזור מצדה? או חניון מוגן. אני מעדיף חאן שיש בו אוהל עם חימום ליתר ביטחון.
4. בעיות עבירות מיוחדות במסלול?

כל עזרה תתקבל בברכה.

razst
15-12-06, 14:02
(במפת מדבר יהודה צפון נראה שחלק גדול מהמסלול בשטח A)

נראה לי שהתבלבלתי בצבעים וזה שטח אש ולא שטח A... אבל השאלה עדיין רלוונטית.

האם המסלול השחור ממצוקי דרגות לכיוון מצוק ההעתקים / עין גדי הוא שטח אש פעיל?

itaizvi
15-12-06, 15:29
שלחתי לך ה.פ

איתי

נמרוד
16-12-06, 01:26
אנחנו מתכננים טיול משפחות למדבר יהודה ליומיים. חשבנו ליום ראשון להתחיל ממצוקי דרגות ולהדרים לכיוון מצדה. לישון באזור מצדה וביום השני להדרים לכיוון מעלה יאיר (רק לתצפת - בלי לרדת / לעלות) ולהמשיך עם נחל מורג לכיוון ערד. ולשאלות:

1. כמה זמן צריך לקחת ממצוקי דרגות עד למצדה? בהתחשב בטיול משפחות רגועה וימים קצרים אני לא בטוח שנספיק לפני רדת החשכה - האם יש איזה יציאה לכביש באמצע הדרך? האם אתם ממליצים על מסלול אחר ליום ראשון? הכוונה למסלול מצפון לדרום.
2. האם יש בעיה בטחונית במסלול זה? (במפת מדבר יהודה צפון נראה שחלק גדול מהמסלול בשטח A)
3. חאן מומלץ באזור מצדה? או חניון מוגן. אני מעדיף חאן שיש בו אוהל עם חימום ליתר ביטחון.
4. בעיות עבירות מיוחדות במסלול?

כל עזרה תתקבל בברכה.

1. אתה צודק זה יום טיול ארוך מאד. אם אתם ישנים במצוקי דרגות ומתחילים על הבוקר, סיכוי טוב שתסיימו בחושך. אין חיתוך לכביש ים המלח ממצוקי דרגות עד בקאת קנאים. יש כמובן חיתוכים מערבה לשטחי הרשות אבל זה לא פופולרי בשנים האחרונות.
2. המסלול הראשי של מדבר יהודה (שחור ברובו) ממצוקי דרגות לבקעת קנאים אינו עובר בשטחי הרשות, אלא מזרחית להם. לדעתי אין בעייה בטחונית. מדבר ריק ויפה.

4. בעיות עבירות - המסלול כולו לא קל ולא מהיר, בגלל זה הוא לוקח הרבה זמן. החצייה של נחל ערוגות על ידי שביל ירוק עלולה להיות בעייתית בשני הכיוונים, אם כי אתם באים מצפון לדרום וזה בעיקרון הכיוון הקל יותר. אגב זו הנקודה המושלמת להפסקה, תשתדל למשוך את ארוחת הבוקר עד אליו. השיזף שמצויין במפה. הוא אחד משני עצים לדעתי שתראה כל היום...

בעיית עבירות נוספת היא מעלה עוזי, החציה של נחל חבר, איפה שכתוב במפה "עבירות קשה" ליד "מערת האימה". מדובר על מעלה מסולע לא ארוך שעלול להיות קשה. אפשר לעקוף אותו ממערב על שבילים מסומנים.

PW
16-12-06, 09:13
הערה קטנה לסדר:
המסלול בכיוןן בצפון לדרום הוא קשה יותר מלטייל מדרום לצפון (צפירה - מצוקי דרגות) בעיקר בגלל מעלה עוזי ומעבר נחל ערוגות בגדה הדרומית - שניהם יהיו בירידה. לכן, בעונה זו של החורץ עם הימים הקצרים - זהו הכיוון המועדף, וגם כך זו תהיה ריצה לא פשוטה.

razst
16-12-06, 21:43
תודה על התגובות. ולאור מה שנרשם (ומה שחששתי) אני משנה את המסלול של היום הראשון לאזור צפון מצוק ההעתקים (את המסלול ממצוקי דרגות אל מצדה נשאיר לימי הקיץ הארוכים).

אני רואה שלוש אפשרויות להתחיל את המסלול:
1) מכביש הבוקע מדרום לנבי מוסא / בקעת הורקניה להתחיל ממסלול כחול בנחל קומרן לכיוון מזרח ואז להתחבר למסלול האדום שיורד דרומה עד מצוקי דרגות.
2) להתחיל קצת יותר דרומה בכביש הבוקע ממסלול שחור שמגיע מזרחה עד ראש צוקים ולהתחבר למסלול האדום עד מצוקי דרגות
3)להתחיל ממסלול אדום ליד הישוב אלמוג ולרדת דרומה עד מצוקי דרגות.

נישן בעין גדי (אם נמצא מקום פנוי) וביום השני נמשיך ממצדה דרומה ומערבה לערד.

למישהו יש הערות על המסלול הזה? איזה מבין שלוש האפשרויות לעיל עדיפה?

eran4x4
16-12-06, 22:46
ברור לך שהירידות היחידות לרכב ממצוק העתקים לכביש 90 בין אלמוג לשפך זוהר הן מצוקי דרגות ומעלה יאיר?

yoav
16-12-06, 23:52
רז- אתה מוזמן להתקשר - טיילנו שם לפני שבועיים בשיירה ארוכה ועצלה של 8 רכבים, כולל לינה והכל.
אחנו טיילנו סובב מצדה וערד ולא באזור הצפוני שאתה מתאר ליום הראשון. (את היום הראשון נסענו מתל ערד דרך חצצון וברכת צפירה להר קנאים). ביום השני- כן נסענו מאיזור מצדה למעלה יאיר, מורג- ערד- אז לשם אני יכול לתת לך הערכות זמנים עדכניות יחסית.
יואב
0547-366059

razst
16-12-06, 23:58
ברור לך שהירידות היחידות לרכב ממצוק העתקים לכביש 90 בין אלמוג לשפך זוהר הן מצוקי דרגות ומעלה יאיר?

כן, זה ברור לי. אני מתכוון לרדת לכביש 90 במצוקי דרגות.

בינתיים, אחרי הסתכלות נוספת במפה, נראה לי שנתחיל את המסלול מצומת אלמוג - יש מסלול שחור עם קטע של עבירות קשה (לפחות לפי המפה) שמתחבר למסלול הכחול ואז לאדום עד מצוקי דרגות. שיהיה קצת עבירות ביום הראשון.

מישהו עשה את המסלול השחור הזה מצומת אלמוג דרומה? אם כן מה רמת הקושי שלו?

eran4x4
17-12-06, 00:16
קל-בינוני לרכב עם הילוך כח

razst
17-12-06, 00:26
קל-בינוני לרכב עם הילוך כח

תודה. לכולנו יש הילוך כח אז נראה לי שנעשה את המסלול הזה.

נמרוד
17-12-06, 08:46
האזור הזה של בקעת הורקניה וצפון מצוק ההעתקים הוא שטחי אש טחונים. כולל הציר האדום שרץ על מצוק ההעתקים - הציר הוא גבול השמורה אבל הצבא נוסע עליו . אני אוהב את האזור מסיבות נוסטלגיות, אבל בתור אזור טיולים, לא משהו מדהים. לא בפני עצמו. האטרקציות נמצאות מערבה - הורקניה, ג'בל מונטאר, וכמובן מנזר מרסבא. שקול לתת קפיצה לטיול רגלי בחרבת הורקניה. למרסבא הייתי ניגש בחשש מסיבות בטחוניות.

אם כבר אז תכנס מכיוון אלמוג.

eran4x4
17-12-06, 10:44
נמרוד ופותח השרשור

התצפיות לאורך המצוק יפהיפיות
השביל האדום 8301 מאוד נחמד ומהנה - ממש לא טחון.
אני גם מאוד אוהב את
8220
8331
8330
8332

למיטב הבנתי החלק שנמרוד מתיחס אליו כמשעמם נמצא צפון מזרח המצוק עד שטחי הרשות ממערב.

לישון ניתן במצוקי דרגות בתנאים שונים (אוהל בדווי, חדרי אכסניה, חדרים זוגים ועוד או בחניון הלילה בקצה הדרומי של 8301).

razst
17-12-06, 11:31
תודה לכולם על הטיפים.

המסלול ליום הראשון נסגר על המסלול האדום ולפי הזמן נעבור במסלולים שיוצאים ממנו כמו שהומלץ ע"י eran4x4.

יוצאים מחר בבוקר, אדווח איך היה כשנחזור.

רז.

ד.י
17-12-06, 11:33
ידידי:
ראשית, מצפה לכם טיול מהנה.
אני מכיר הייטב את ראשיתו של המסלול. להלן דעתי:
הקטע שבין מצפה דרגות יארך יום. לא פחות. בהתחשב בשעת השקיעה (1630) יש להתחיל במצפה דרגות בשעה 0600 (טרם זריחה) ז"א להגיע לישוב בשעה זו. תתחילו רק (!) לאחר זריחה. ממליץ לעלות לתצפית על הקניון לפני התחלת המסלול. כ-600 מ' מהישוב על השביל המסומן. זהירות ! זהירות ! זהירות ! משפת המצוק. במקום אנדרטאות לזכר חבר'ה טובים שנהרגו במקום.
חניון תמצא במתחם באכסניה של מצדה (סמוך לרכבל)
מדוע לא להתחיל באלמוג? מסלול נחמד של כ-שעתיים עד מצפה דרגות. המסלול השחור בעייתי בקטע של נחל אוג תחתון. אל תתחיל שם. סע על הכביש לאלמוג (כ-500 מ') ישר כל הזמן מקביל לגדר. לא להכנס לקיבוץ. בקצה הדרך יש ירידה תלולה ולא בעייתית לואדי ההמשך מצידו השני הוא המסלול המשותף לציר לקומרן ולמצוקי העתקים. סע עליו עד הפיצול מערבה. הקטע הראשון עולה מערבה בתלילות ומתחבר לציר השחור שעקפת. ואז דרומה.
בדרך אפשר לאכול א.בוקר בקרן הסלע הבריטית. יש מס' מצפורים יפים לאורך הדרך. כולם יפים. אם תעבור בנחת את המסלול כולל פריסה לא.בוקר הדרך מאלמוג עד מצפה דרגות תארך מס' שעות. כך שאם אתה יוצא בנחת מהבית עד אלמוג ומתחיל בשעות הבוקר המאוחרות לקראת אחה"צ תגיע למצפה דרגות. במקום (במצפה דרגות) ישנם מס' אפשרויות לינה כולל תצפית נחמדה (לפני הכניסה לישוב מצד שמאל)
תשומת לבך: חלקו הראשון של המסלול עובר בשטח אש פעיל. מלא נפלים. כל גיחה מערב (ישנם 3 פיצולים מסומנים) תעבור באזורים עם נפלים. טיול רק בתיאום ו/או ימי ו' ושבת. החלק המתייחס למרסבא והרודיון מסוכן מאוד (מאוד) מבחינה בטחונית. כבר היו אירועים. דאג לנשק ואמצעי תקשורת טוב. החלק מאלמוג על מצוק העתקים ומערבה בבקעת הורקניה ואפילו מערבה למעלה אדומים ללא קליטה.
מסלול נוסף אפשר למצוא ביציאה מקיידר מזרחה עד כביש נבי מוסא. משם על הציר דרומה עד הדרך המובילה מזרחה (סימון שבילים שחור) לעבר מצפה דרגות. היופי נמצא במעבר ההדרגתי מנוף מדברי עד הנוף של ים המלח. ישנם מס' בורות מיים יפים על הציר כמו גם שרידי יישוב קדומים.
עבירות קשה בתחילת הקטע בין מצפה דרגות למצפה שלם. מסומן במפה.
תהנה
דני.

נמרוד
17-12-06, 11:41
תודה לכולם על הטיפים.

המסלול ליום הראשון נסגר על המסלול האדום ולפי הזמן נעבור במסלולים שיוצאים ממנו כמו שהומלץ ע"י eran4x4.

יוצאים מחר בבוקר, אדווח איך היה כשנחזור.

רז.

מחר בבוקר? אין אימונים בחנוכה?

razst
17-12-06, 11:53

יש אימונים בחנוכה ואני עדיין מחכה לאישור ממרכז התאום. ככל הנראה המסלול האדום מאושר לטיול. במקרה ולא יאושר יש לי תוכנית חלופית שקיבלתי מיואב באזור תל ערד.

eran4x4
17-12-06, 13:14

חלק משטחי האש נפתח לטיולים בחנוכה השנה, כמובן שחובה לתאם.
האדום ניתן לטיול כל השנה.

ממליץ מאוד לעשות את החלק הדרומי של היום הראשון דרך 8331 נקודת התצפית מעל הדרג'ה אחת מהיפות בארץ.
הירידה מאוד נחמדה המקום שמסומן בחץ שחור במפה נקרה סבוב המוות, לפעמים הסיבוב ההדוק מחייב רוורס.

למיטב ידיעתי את 8331 אפשר לעשות גם כל השנה (מבחינת שטח אש רטוב)....

eran4x4
17-12-06, 13:15
חל=חלק

razst
17-12-06, 14:43
הירידה מאוד נחמדה המקום שמסומן בחץ שחור במפה נקרה סבוב המוות

"סיבוב המוות" - לא נשמע מעודד לטיול משפחות... עד כמה הסיבוב מסוכן? האם זה מהסיבובים שמצד אחד יש תהום וצריך לעשות רוורס עם זינוק בעליה כדי להשלים את הסיבוב(במיוחד עם סיקס זקן כמו שלי)? אם כן אז אני חושב שאני אוותר על זה.

נמרוד
17-12-06, 14:44
ממש לא. סיבוב המוות זה שם היסטורי. זה לא משהו נורא. עם הסיקס שלך אתה לא תרגיש את זה.

razst
17-12-06, 15:04
ממש לא. סיבוב המוות זה שם היסטורי. זה לא משהו נורא. עם הסיקס שלך אתה לא תרגיש את זה.

תודה על ההבהרה.

לאשתי אני אספר את השם הזה רק אחרי שנעבור את הסיבוב... יש לה נטיה (מענין למה :?) לא להאמין לגיפאים בכל מה שקשור לרמת עבירות / סיכון...:wink:

eran4x4
17-12-06, 15:16
BTW

אני בכדי לחסוך את הרוורס מוציא מ 4*4 ולקח את הסיבוב בגדול, בד"כ זה מספק.

razst
17-12-06, 15:42
BTW

אני בכדי לחסוך את הרוורס מוציא מ 4*4 ולקח את הסיבוב בגדול, בד"כ זה מספק.

בזכות הTWINSTICK אני יכול לנסוע 4X2 LOW מה שעוזר במצבים כאלה. ולמרות כל זאת בדרך כלל אני משתדל להמנע ממצבים מסוכנים בעיקר כשאני עם הילדים. אבל לאור מה שנכתב אני מבין שזה לא מקום מסוכן לכן אני מתכנן לעבור שם.

נמרוד
17-12-06, 15:49
רק בהמשך השרשור נזכרתי שאתה עם הג'יפ שהיה של אופיר עם שתי הנעילות ושאר שיפורים טובים... לך לא יהיו בעיות עבירות במסלולים שנדונו עד עכשיו. באף אחד מהם. זה עוד משהו שאפשר להגיד בזכות שיפורים כבדים - ברכב עם שתי נעילות אין לי בעייה לעלות את מעלה יאיר בלי להעיר את הבנות. אין בזה שום סיכון.

PW
17-12-06, 16:29
יקירי:
דווקא הסיבוב עצמו לא ממש מסוכן, יש מקום לתמרון ללא בעיה. ההמשך דווקא יותר בעייתי בעיניי. חריצים לאורך הדרך ממי הגשם האחרון שגורמים לבחירת נתיב עם שפ"צ לא סימפטי, בעיקר לכלי רכב גבוהים (עם גגון כבד..) - זהירות.

razst
20-12-06, 12:50
חזרנו מהטיול אתמול בלילה עיפים אך מאוד מרוצים ! היה טיול נהדר עם נופים מקסימים.

yoav
20-12-06, 14:29
אז איזה מסלול בסוף עשיתם?:?:

razst
20-12-06, 16:46
עקב אילוצי זמן (יום קצר / עצירות ארוכות) לא הספקנו את כל מה שתכננו. אבל זה לא חדש וקורה לנו כמעט כל טיול...

יום ראשון: יצאנו מצומת אלמוג למסלול השחור. מה שרשום כעבירות קשה הסתבר כמשהו קל עד בינוני (כמו שרשם יואב). אח"כ התחברנו למסלול האדום לכיוון דרום. עצרנו בשתי תצפיות, אחת מהם היא ראש צוקים שכללה עליה קטנה עם הצלבות קלות ונוף עוצר נשימה. קצת לפני ראש צוקים במסלול השחור מצאנו מקום טוב שמוגן יחסית מרוחות לעצור לאכול. אחרי ששבענו מהפיתות שהכנו, גילינו שיש לנו בערך 40 דקות עד השקיעה אז התחלנו בתזוזה מהירה לכיוון מצוקי דרגות - שם ישנו במאהל הבדואי. ד"א לאורך כל המסלול האדום יש חריצים ובורות שמאטים מאוד את הנסיעה, למצוקי דרגות הגענו ממש עם חושך ראשון. אני חייב לציין לטובה את המקום במצוקי דרגות - נקי, מסודר,לא יקר וגישה ממש בסוף המסלול האדום.

יום שני: התחלנו מאוחר מדי לטעמי. ירדנו דרומה לצומת זוהר. משם למסלול האדום (קשה למצוא את ההתחלה שלו מהכביש אבל הוא שם) ואח"כ התחברנו למסלול השחור לנחל סדום - מסלול צר ונחמד. משם המשכנו למעלה עזרד (קל וחביב) ולמצפה צבאים / נעמה וחזרה הביתה.

-->