PDA

צפייה בגרסה מלאה : בלמים אחוריים בסופה

שלום
02-02-03, 21:12
ברשותי סופה שנת 94, ארוכה.
ברצוני להחליף את הסנדלים האחוריים.
רציתי לדעת איך מפרקים את הדרם.
ומהו העובי שבו פוסלים את הדרם.
תודה
שלום

זאביק
02-02-03, 22:10
מפרקים את הגלגל האחורי, והדרם יורד.

חנן-ג'יפולוג
02-02-03, 22:20
הקוטר הפנימי המקסימלי כתוב בדרך כלל במספרים בולטים על גבי התוף.
לא תמיד פירוק התופים פשוט כמו שזאביק כתב. במקרה של בלאי גדול בתופים, תיווצר בהם מדרגה והם לא יצאו. במקרה כזה אתה צריך לדחוף עם מברג קטן את הפחית של מנגנון המתיחה האוטומטית ועם מברג שני לסובב את גלגל השיניים של המתיחה לשחרור הבלם.
אני מקווה שאתה מבצע את העבודה בעזרת ספר כדי לא לעשות טעויות.

שלום
03-02-03, 19:07
תודה רבה על העזרה.
אין לי ספר על הסופה.
איך נקרא הספר ואיפה ניתן להשיג אותו?

kondason
06-02-03, 19:32
מערכת בלמי התוף המותקנת בסופה היא מסוג מערכת חצי צפה.
בבלמי תוף קימת תופעה שנקראת המרצה עצמית.
המרצה עצמית גורמת לנעלי הבלם להדחק לכיוון תוף הבלם ולהדחות מתוף הבלם לפי כיוון הסיבוב של התוף.
היתרון במערכת מסוג פין צף הוא פיתוח כוח בלימה הגדול בכ60% יותר ממערכת רגילה. אבל ויש כאן אבל גדול רק לכיוון סיבוב אחד בכיוון הסיבוב המנוגד המערכת מיצרת כ60% פחות כוח ממערכת פשוטה.
בקיצור בסרן האחורי יש פי שתיים כוח בילום בנסיעה לפנים מאשר לאחור.
על מנת שהכוח ינותב לכיוון הנכון היצרן צייד את המערכת בנעל אחת גדולה ואחת קטנה
הנעל הגדולה חיבת להיות מורכבת בצד האחורי של הרכב (בכיוון הטמבון האחורי) והנעל הקטנה חיבת להיות מותקנת בצד הקדמי של הרכב (לכיוון דלת הנהג או הנוסע)
מנסיוני נתקלתי בסופות רבות שלא כך הנעליים היו מותקנות.
התקנה שונה ממה שתיארתי יכולה לגרום לתופעות מסוכנות ברכב!!! מכוח בלימה לקוי ועד סיבסוב הרכב תחת בלימה חזקה.

לכן אם כבר תופי הבילום מפורקים שים לב שהנעליים מותקנות נכון ואם אתה רוצה לפרק את הנעליים בעצמך (לא מומלץ ומהווה עבירה על החוק ) אז שיפ לב שבעתיים לאן אתה מחזיר כל נעל.

חנן-ג'יפולוג
06-02-03, 23:10
זה קצת תמוה, מה שאתה כותב, קונדסון.
בסנדל האחורי יש חורים שלתוכם מתחברים הזרוע של בלם החירום והפחית של מנגנון הכיוונון האוטומטי. בסנדל הקדמי אין את החורים האלה ולכן אני לא מבין איך אפשר לעשות את הטעות שאתה מדבר עליה.

http://www.rigidsteel.com/Brakes/11brakespic2%20.gif

polar bear
06-02-03, 23:26
חנן - אפשר, במוסכי ישראל בע"מ אפשר הכל.

kondason
06-02-03, 23:53
אני לא בטוח שבכל הדגמים יש חורים משני הצדדים, אבל בדגם של יותר מיצרן אחד יש חורים בשני הצדדים לזרוע של בלם היד.

LAREDO
07-02-03, 01:00
חנן - כמאמר המשורר - תתפלאי.
אם אין חורים יעשו (יצא לי לראות)
ואת השטות הזאת שסתם תקועה שם לא צריך (ריגולאז')
ועוד כהנה וכהנה.
לרדו

kondason
07-02-03, 18:01
לחנן ידידי המלומד

טובה תמונה אחת מאלף מילים
אז כך: יצאתי היום אל מספר מוסכים, על מנת לבדוק האם יש חורים זהים בשני סנדלי הבילום.

ואלו התוצאות:

http://img.tapuz.co.il/forums/11887910.jpg

ניתן לזהות בבירור בצילום המצורף, ששילדת המתכת של הרפידות זהה לחלוטין (כנראה משיקולים כלכליים)

ניתן לזהות בבירור, שאורך רפידת הבילום אינו זהה (רפידה אחת קצרה והאחרת ארוכה)

ניתן להבין, שאת הזרוע של בלם היד אפשר לחבר לשני הסנדלים

כמו כן, על מנת להיות בטוח, גם פלטת המרווח ניתנת להרכבה כאשר המנגנון הפוך.

בתמונה המצורפת מצולמים סנדלים מקוריים של סופה.
אז בדקתי כמה וכמה סנדלים של יצרנים נוספים ובכולם שילדת המתכת של הרפידה הקטנה, זהה לשילדת המתכת של הרפידה הגדולה.

דבר נוסף שגיליתי היום שגם בCJ זה אותו הדבר.

אז חנן בפעם הבאה שיש לך זמן פנוי תבדוק גם אצלך בג'יפ, אולי מישהו הרכיב את הסנדלים הפוך.

זה המקום להודות לכל מי שעזר לי היום:
דרוויש (חמיס) ארז(ארז4X4) רוני וארז (מקקטוס)

חנן-ג'יפולוג
07-02-03, 21:50
אחלה. למדתי משהו חדש.

ניר ל
09-02-03, 13:02
מה יקרה אם נשתמש ברפידה קדמית ארוכה ? (שתי רפידות אחוריות)
האם כוח הבלימה בתנועה קדימה יגדל כתוצאה מכך ? ואם כן אז למה לא?

kondason
09-02-03, 18:49
ניר.
אני ממליץ לך לחפש ספר של מינץ, בתורת הרכב.
פתח ערך בלמים, תקרא על המרצה עצמית, מערכות בלמי תוף (סמפלקס דופלקס סמי דופלקס) ותבין

t_uri
09-02-03, 20:40
יש לי שאלה.

אצלי בג'יפ, במיוחד בנסיעה על כביש רטוב או חצץ ננעלים לי הבלמים האחוריים מהר מאד ואז הרכב נכנס לוויברציות אדירות ומפחידות מכיוון הסרן האחורי. משם ועד איבוד שליטה המרחק קצר מאד. בגלל זה אני נמנע אם אפשר מלנסוע על הג'יפ בגשם.

בעיקרון, עד עכשיו האשמתי בזה את חוסר המשקל על הסרן האחורי. האם יכולה להיות בעיה כזו בגלל הרכבת הבלמים הפוך?

בכל אופן אני מתכוון מבדוק, אבל מה אתה אומר על העניין באופן תיאורטי?

אורי טל.

eran4x4
10-02-03, 14:49
אורי

סנדליים הפוכים יחלישו את הבלימה.

אני הייתי בודק את וסט בלימה המחובר לסרן האחורי

נמרוד
10-02-03, 14:52
אורי - המצב לא תקין. התופעה שאתה מתאר מאד מוכרת לי, ומהנסיון שלי נבעה מכך שהתופים התמלאו בבוץ. פירוק, נקיון יסודי, וכיוון מחדש החזירו מצב לקדמותו במקרה שלי.

t_uri
10-02-03, 15:09
הדבר ממשיך גם אחרי פירוק וניקיון חוזר (אבל עוד לפני שידעתי שלסנדלים יש כוון)

ממה שאני מבין, ההשפעה על הבלימה יכולה להיות רק הפוכה כלומר להרע את הבלימה מאחורה.

ערן. אני לא מבין על מה אתה מדבר. תוכל להסביר איזה וסת ואיך מכוונים.

נ.ב. לאילו מאיתנו שנעולים בנעילה אוטומטית מאחורה: אתם לא נתקלים בקושי לכוון את הריגולאג'ים בגלל קשיחות הסרן? האם יש לכם שיטה מסויימת?

אורי טל.

חנן-ג'יפולוג
10-02-03, 15:53
לא ניתן לכוון את הווסת הזה. על פי התיאור שלך הוא נשמע תקין, אחרת הגלגלים האחוריים היו ננעלים קודם גם בכביש יבש.
קורה שברכב שלא נוסע בצורה יומיומית התופים מחלידים ועקב כך מקדם החיכוך שלהם עולה והם עוצרים בצורה חזקה ולא צפויה.
מה שאומר שאתה צריך להתחיל לטייל...
סתם, אני צוחק, פשוט תחייה עם זה, לדעתי. אתה יכול גם לנקות כמו שנמרוד כותב, סביר שזה יעזור.
אני מכוון בצורה רגילה לגמרי את הבלמים, הנעילה לא מפריעה לי.

kondason
13-02-03, 23:58
הי אורי

על מנת לפתור את הבעיה, הייתי בודק דבר ראשון שאין בעיה עם בלם החירום.
תנתק את הקבל משני גלגלים ותנסה לבלום באותם תנאים.
אם עדיין אתה נתקל בתופעה, אולי כדאי לשקול לחפש משאבות אופן אחוריות, בעלות בוכנות קטנות יותר (רצוי במ"מ אחד פחות) זה אמור לפתור לך את התופעה.

אשמח אם תעדכן בממצאים.

בברכה קונדסון

t_uri
14-02-03, 01:08
בינתיים, ממה ששמתי לב, הבעיה הולכת ופוחתת ככל שאני בולם יותר. אולי באמת שיכבה של חלודה נשחקת לה והבלמים מתחילים להתנהג כמו שצריך. דרך אגב, שמתי לב שהנעילה קוראת יותר בסיטואציות של נסיעה ראשונה אחרי לילה קר.

אורי טל.

eran4x4
15-02-03, 11:54
למרות שכפי הנראה הבעיה לא בוסת:

הסבר לאורי (בהנחה שעדיין רלוונטי)- ווסט בבלימה מורכב בדרך כלל על השאסי או הבודי ליד הסרן או המתלה האחורי.
מנוף הוסת מחובר בקפיץ לסרן אן לזרוע של הגלגלים (במקרה שאין סרן אחורי) כך שהוסת נפתח ונסגר לפי המסה הריגעית (האנכית) שהרכב מפעיל על הגלגלים האחורים. שינוי פתיחת הוסת שולט על עוצמת הבלימה של הגלגלים האחוריים.

חנן - אין כיול לוסת אבל כל שינוי בקפיצים מרחיק או מקרב את הסרן לבודי ויכול להזיז את תחום העבודה של הוסת

חנן-ג'יפולוג
15-02-03, 12:22
ערן, מה שאתה מדבר עליו נכון, אבל לא רלוונטי לCJ וסופות.
לווסת אצלנו אין שום אינטראקציה עם העולם החיצון לו מעבר לצינורות ההידראוליים וחוטים לנורת האזהרה של הבלמים.

eran4x4
15-02-03, 18:50
חנן

המשמעות של וסת ללא בקרת משקל זה שברכב פתוח עם עבר סגור ושתוכנן ככלי עבודה (8 נוסעים + ציוד וכדומה) שמשמש כיום כג'יפ טיולים פתוח לשני אנשים יש סיכוי סביר לעודף כוח בלימה שמוביל לתופעה שאורי תיאר (ושהטינופת רק עוזרת....)

זה לא מסתדר עם עליבות הבלמים האחוריים בסופה\סיקס אבל אולי זהבאמת רק נושא של רמת החזקה

חנן-ג'יפולוג
15-02-03, 19:08
ואתה מאמין שהליצנים מנצרת שמו ווסתים שונים לקומבינציות שונות של ג'יפים?
אני סקפטי, אבל שווה שאלה לינוביץ' בפעם הבאה שאדבר איתו.

זאביק
15-05-04, 15:04
שימו לב שכאשר קונים סט מינוביץ',
לכל ארבעת הסנדלים יש מק"ט זהה, אבל הבדלים באורך.
צריך לבחור זוג (ארוך+קצר) ע"י מדידה אחד מול השני.

-->