PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמות ומושגים שונים בצינורות מתכת, או ממה לעזאזל לבנות ?

חנן גולומבק
23-12-06, 10:23
שלום חברים , אני צריך להחליט ממה לבנות את הבאגי, אז עברתי על השירשורים השונים שעוסקים בחומרים, למדתי המון !!! אבל נשארתי מבולבל ,
סקדיול 40
אסתי 52
אסתי 37
כרומולי

לדוגמא מצאתי באחר השירשורים את הציטוט הבא של ברוך:

"אין קונצנזוס. אם אתה משווה לצורך הדוגמא צינורות ST52 קוטר 50 עובי 2 לעומת צינור סקדיול 40 קוטר 48.3 עובי 3.7, "

והרי השאלות:

1. מדוע משתמשים לתיאור הצינור פעם אחת במושג - סקדיול ופעם אחת במושג - st (אסתי)
2. מה היחסים בין שני המושגים האם האחד מתאר חומר והשני מידה או שיטת ייצור.
3. במידה ואבנה מ אסתי, האם אוכל להוסיף אח"כ חלקים מחומרים שונים בעזרת הרתכת האלקטרונית שלי ?

תודה ושבת שלום.

יניב_ב
23-12-06, 13:51
הבעייה שכמות התקנים בענף המתכת יכולה לבלבל כל אחד, הפיתרון הפשוט הוא לדבוק בתקנים לפי התקן שאתה מיעד את הרכב לגביו (למשל fia ו st ).

st למשל הוא תקן אירופי שמדבר בעיקר על חוזק המתכת.
schedule מציין עובי דופן מסויים והוא חלק מתקן ansi האמריקאי אבל יכול להישתלב אם עוד כמה.

כרומולי היא מילה שמשמשת לתאור כללי לפלדות מסוגסגות בכרום ומולבידן, מילה שמשמת כ"הייפ" מכירות לא נורמלי כנראה, אני לא אתפלא אם בקרוב נראה כפתורים למזגן מ"כרומולי".

חנן גולומבק
23-12-06, 20:08
יניב תודה נאם ניתןלהקיש מכך שאפשר לקרוא לצינור מסוים בשני המושגים יחדיו כאשר אחד מציין את סוג החומר ואחד את המידה ?

יניב_ב
23-12-06, 22:23
אפשר, אבל סביר להניח שלא תיתקל בזה היות ואם הצינור מיוצר לפי תקן אמריקאי הוא יקבל סיווג חומר לפי aisi או אירגון אמריקאי אחר.

רוב התקנות של ארגוני המרוצים השונים מציינות בכל מקרה את מידות הצינור עובי הדופן, וחוזק החומר כך שאתה יכול למצוא חומר מתאים לפי התקנים השונים.

נמרוד
24-12-06, 08:05
בארץ החומר האיכותי הזמין הוא בתקן DIN וזה מה שמוכר כצינור ST37 וST52 . המספר מציין את החוזק UTS בק"ג/ממ"ר אגב. החומרים האלו זמינים כצינורות בקטרים מילימטריים - 38, 45, 50 מ"מ - ובעוביי דופן 2, 2.5, ועוד.

צינורות "סקדיול", שזה כאמור צינורות על פי תקן אמריקאי, הם צינורות עבים יותר, מחומר גלם שמקורו ברור פחות (לי אישית). הם עומדים בדרישות המינימום של FIA לדעתי, כן חשוב שיהיה לך איזה נייר של הייצרן שמעיד על המקוריות ועל החומר.

אמריקאים בבנייות שלהם שאתה קורא באינטרנט לא משתמשים בצינורות סקדיול, אלא בצינורות מבניים שהם מכנים DOM, במידות אינצ'יות. החומרים האלו מקבילים לצינורות הST (שוב, למיטב הבנתי - אין ממש טבלאות השוואה).

DAN312
25-12-06, 21:06
ראיתי את כותרת ההודעה ומיד נכנסתי כי גם אותי עיניין ובילבל תחום הצינורות, המתכות וכל הקשור בהן. (מתכוון להתחיל בבנית קרטינג קטן)

אז רציתי לשאול שאלה בקשר להבדל במחירים של הצינורות st וסקאדיול, בהנחה שהקוטר שווה ???

נמרוד
25-12-06, 21:31
קודם כל הקוטר לא שווה, הוא דומה. צינורות ST37 יקרים יותר פי 4-5 מצינור סקדיול מקביל, בערך. מי שמעודכן יום-יום במחירי ברזל כמו ארז יוכל להגיד לך בדיוק.

נמרוד
27-12-06, 21:54
התקנים של הפלדות הם גהנום. בכל מקרה, הנה התקן של פלדה ST52 שנקרא DIN2391, אותה פלדה נקראת גם E355 וFE490 בתקנים אחרים... וכל זה מדבר רק על צינורות. לא יודע איך זה מתחבר לפלטות שנקראות ST52.
http://www.tenaris.com/TenarisDalmine/en/files/ConfrontoEN10305.pdf

בכל מקרה זה לא משנה, זה החומר הנכון לבנות ממנו מכונית מרוץ...

asafk
27-12-06, 21:57
צנרת סקדיול 10 עומדת בכל התקנים. אבל אין, לרוב, במלאי של הספקים. צנרת סקדיול 40 עולה על הנדרש בתקנים, וזמינה, במחירים סבירים. זו הצנרת הנכונה לבנות מכונית מירוץ- תחת תקציב מוגבל.

אסף.

נמרוד
27-12-06, 22:04
הבעייה עם הסקדיול היא שאתה לא יודע מה החומר, מה הנתונים שלו, מה הטולרנסים של המידות, אני לפחות לא מוצא תקן. הסקדיול זה רק כללי של המידות. DIN 2391 נקרא precision seamless steel tube והשימוש "האמיתי" של צינורות ST52 למשל הוא לבוכנות הידראוליות בכלי צמ"ה וכולי - הצינורות חזקים, מדויקים וניתנים לעיבוד פני השטח וציפוי.

קח חתיכת צינור סקדיול מספק ברזל בארץ - אתה יכול להגיד לי משהו עליה חוץ מהמידות?

תומר22
20-01-07, 01:17
הסתבכתי לגמרי מכל הנתונים על צינורות בתאכלס עם איזה צינורות ובאיזה קוטר שווה להתחיל לבנות רכב מרוץ? (מרוץ חרמון אילת)

האם הצינורות צריכים לעמוד בתקן של ה f.i.a. ואם כן מהו התקן?
איזה קוטר של צינורות צריך להשתמש לקשת התהפכות. חיזוקי צד, חיזוקים אחוריים?
תודה רבה לכולם8) 8) 8)

נמרוד
20-01-07, 10:25
הסתבכתי לגמרי מכל הנתונים על צינורות בתאכלס עם איזה צינורות ובאיזה קוטר שווה להתחיל לבנות רכב מרוץ? (מרוץ חרמון אילת)

האם הצינורות צריכים לעמוד בתקן של ה f.i.a. ואם כן מהו התקן?
איזה קוטר של צינורות צריך להשתמש לקשת התהפכות. חיזוקי צד, חיזוקים אחוריים?
תודה רבה לכולם8) 8) 8)

תקן FIA אומר... "צינור משוך בקר, ללא תפר, מפלדת פחמן לא מסוגסגת עם מקסימום 0.22% של פחמן", עם חוזק קריעה מינימלי של 350 ניוטון/ממ"ר. הבנת? וזה נקרא פשוט :-( :confused:

מבחינת המידות - החלקים העיקריים של כלוב ההתהפכות חייבים להיות מצינור בקוטר 45 מ"מ ובעובי 2.5 מ"מ לפחות, או 50 מ"מ ועובי 2.0 מ"מ לפחות. כל דבר שהוא בקוטר/עובי גדולים יותר כמובן מותר. התקן לבניית הכלוב מורכב יותר, חובה לקרוא את כולו. כיום הוא באנגלית וצרפתית, תוריד אותו מאתר FIA, כל מה שכתוב שם זה התקן שאנחנו מאמצים בארץ בדיוק. הוא תורגם כבר לעברית, נערך טכנית בימים אלו (על ידי סחבק) ויפורסם בצורה רשמית בעברית כחלק מהתקנון הטכני של עמותת הראלי-רייד.

שורה תחתונה:

צינורות ST37 וST52 משוכים בקר הם חומר גלם זמין בארץ שעונה בוודאות מוחלטת על הדרישות ומעבר להם. לרכב שאנחנו בונים עכשיו אנחנו משתמשים בצינורות ST52.

צינורות סקדיול 40 הפשוטים וזולים הרבה יותר גם עונים לכאורה על התקן. צריך רק לקנות אותם עם ניירת כלשהי שמעידה על התכונות שלהם, אחרת אתם לוקחים סיכון להפסל בבדיקה טכנית של FIA. סיכון קטן, מהסיפורים שאני שומע הם לא חופרים לעומק הפלדה, אבל סיכוי קיים. מבחינת מידות, צינור סקדיול 40 בקוטר 48.3 מ"מ ובעובי 3.7 מ"מ עונה בבירור על מידות המינימום הנדרשות.

למי שבונה מכונית מרוץ רצינית לטווח ארוך, אני ממליץ חד משמעית להשקיע בשלב הראשוני בצנרת איכותית מסוג ST52, הסטנדרט שממנו בונים מכוניות ראלי-רייד גם בארץ וגם בארופה.

sidewinder
20-01-07, 13:43
נמרוד אם אפשר לקבל שמות של ספקים או מקום שאפשר לקנות צינורות

ST52/ST32
כל מידע בנושא יתקבל בברכה

יוסי

Erez.
11-03-07, 19:14
אני מקפיץ במקום לפתוח חדש,
לאחר שיצא לי עשן מהמושגים הנ"ל,
התחלתי בסקר שוק לגבי מחירים, לפני שאני עושה טעות:

לצינור סקדיול 40 1.5 צול, המחיר היום (אני יודע שהוא משתנה) היה 26 שקל למטר, מכיוון שאין לי מושג מה טווח המחירים ההגיוני, אני אשמח אם תוכלו להגיד האם זה מחיר ריאלי? שאני אדע להמשך חיפושיי.

האם סקדיול 40 מתאים לקורות הראשיות של כלוב ההפתהפכות? האם ניתן לבנות ממנו את כל השלדה?
לפי החישוב משקל השלדה יהיה בערך 250 קילו עם הצינור הנ"ל.
המטרה היא להתאים לתקן כמובן.

אני עדיין לא יודע איך להגיע למשקל מינימלי של 980, אבל זה לא עכשיו.

נמרוד
22-07-07, 13:14
השרשור מוקפץ: ברוך טולידאנו שלח לי את תעודת האיכות של צינורות הסקדיול 40 שהוא משתמש בהם, התעודה מגיעה מהיבואן סקופ.

מדובר כאן על צינור סקדיול 40 בקוטר 48.3 מ"מ ועובי 3.7 מ"מ.

התקן הוא ASTM A106-04b, הצינור מוגדר כ seamless carbon steel pipe for high temperature service, חוזק הUTS שלו בסביבות 500MPA. למיטב הבנתי הוא עונה לחלוטין על דרישות תקן הFIA מצינורות מבניים עבור כלובי התהפכות.

lizard
22-07-07, 16:24
אבל לפי מה שאתה אומר יכול להיות שספק אחר יביא צנרת אחרת שגם נקראת סקדיואל 40 ולא תהיה בתקן האמור.

בכל מקרה, הכי טוב והכי נכון זה להביא תעודות של ברזל. אם טיב הצינור לא ברור, אפשר לפנות למעבדות שיגלו בדיוק מה מכרו לכם.

eladtall
16-08-07, 02:25
למישהוא פה יש מושג באיזה עומסים מסוגל לעמוד ה ST52/ST37 (למידותיו כמובן) וכמובן מה משקלו למטר ?
תודה ולילה טוב;)

נמרוד
18-08-07, 21:42
למישהוא פה יש מושג באיזה עומסים מסוגל לעמוד ה ST52/ST37 (למידותיו כמובן) וכמובן מה משקלו למטר ?
תודה ולילה טוב;)

משקל של כל הפלדות הוא אחיד - 7.8 ק"ג לליטר. המשקל למטר תלוי בקוטר ובעובי, לא בסוג החומר.
לשאלה שלך לגבי העומסים, לST52 חוזק UTS של 500-600 MPa, לST37 משהו בסביבות 350-400. מעשית שני סוגי הצינורות האלו מתאימים, טובים וגם מאושרים מבחינת תקני FIA לבניית מכוניות מרוץ וכלובי בטיחות.

eladtall
18-08-07, 22:25
המון תודה נימרוד:razz:

lizard
12-02-08, 13:57
מקפיץ את השירשור.
במסגרת הקורס בוחנים נאמר לנו כי פלדה בתקן ASTM A-106 GRADE B או פלדה בתקן ASTM A-53 GRADE B לא יאושרו לשימוש בבניית כלי רכב בעתיד. תהיה תקופת הסתגלות מסויימת (של כמה שנים) שבמהלכה כן יורשו כלים שנבנים כיום ונבנו בעבר להתחרות עם פלדות בתקן הזה.
אני מאוד מקווה שזה יבוטל בסופו של דבר כי נכון להיום אין להשיג ST37 בארץ למיטב הבנתי וחיפושי (או לפחות אין להשיג בצורה זמינה ומיידית). יש להשיג פלדות אחרות הדומות לST52 אשר חוזק הקריעה שלהן הוא 50ק"ג לממ"ר. עבור פלדות בתקן ST37 יש לבצע הזמנה מיוחדת של מינימום 1000 מטר.

השרשור מוקפץ: ברוך טולידאנו שלח לי את תעודת האיכות של צינורות הסקדיול 40 שהוא משתמש בהם, התעודה מגיעה מהיבואן סקופ.

התקן הוא ASTM A106-04b, הצינור מוגדר כ seamless carbon steel pipe for high temperature service, חוזק הUTS שלו בסביבות 500MPA. למיטב הבנתי הוא עונה לחלוטין על דרישות תקן הFIA מצינורות מבניים עבור כלובי התהפכות.

נמרוד
13-02-08, 07:58
מיכה אשמח אם בפגישה הבאה שלך תיקח שם ומספר טלפון של מי שעומד מאחורי הקביעה הזאת ותשלח לי בהודעה פרטית כדי שאוכל לברר באופן ישיר מה עומד מאחוריה.

הצפרדע
13-02-08, 13:55
גם לי זה נשמע הזוי או בלתי מבוסס, במקרה הטוב.

התקן(שכבר אושר סופית ואנשים הסתמכו עליו), קובע חד משמעית את סוג הפלדה, את הצורך בהעדר תפר, את הקוטר ואת עובי הדופן, וכן את החוזק.

מה שעומד בקריטריונים הללו, כשר ותקין, ולא משנה אם קוראים לו סקדיואל 40, ASTM כזה או אחר, ST-37/53, כרומולי או בשם אחר.

בדיוק בשביל זה קיים תקנון.

lizard
13-02-08, 14:11
ברוך גם לי זה נשמע הזוי ולא מציאותי.
אני מקווה מאוד שלא הבנתי נכון והכוונה היא אך ורק לרכבי ראלי בנלאומיים.
חשתי צורך לומר לכם את המידע הזה, למרות שיתכן והוא חלקי, על מנת שתוכלו להקדים תרופה למכה. אנשים פה בונים רכבים במאות אלפי שקלים ואני בטוח ב1000% שחלק מהשיקולים הם שבעתיד הם יוכלו למכור את הרכבים האלה הלאה. אף אחד לא יבנה רכב לשנתיים שלוש ואף אחד לא יקנה רכב שאי אפשר להתחרות איתו.

גם אני באותו סל, ברשותי רכב עבירות שאני רוצה מאוד לשפץ, בנוסף לג'יפ, שבנוי מצינורות בקוטר ועובי דופן הנכון אבל אם הצינור עצמו לא בתקן אז אני לא רואה שום טעם לזה.

חנן גולומבק
13-02-08, 15:15
:evil: :evil: :evil: אה שטויות לא נורא, אני אבקש מארז לחתוך את הבאגי ולהתחיל מהתחלה:evil: :evil: :evil:

חנן גולומבק
13-02-08, 16:01
[QUOTE=lizard]ברוך גם לי זה נשמע הזוי ולא מציאותי.
חשתי צורך לומר לכם את המידע הזה, למרות שיתכן והוא חלקי, על מנת שתוכלו להקדים תרופה למכה.QUOTE]

מיכה אני חייב לציין שהפעם הצלחת לעצבן אפילו אותי..אם יש לך ספק בדבר הבנתך את הדברים ,עדיף שתברר אותם לעומק לפני שאתה מפרסם אותם, עכשיו כבר לא מדובר בתאוריות , חוזק חומרים ובנייה של גגונים...עכשיו מדובר בכסף, הרבה מאד כסף !!!

אריה פאהן
13-02-08, 16:45
אני לא יודע מה מיכה שמע בדיוק, אבל זה לא משהו הזוי.
עד כמה שאני זוכר זה גם עלה פעם לדיון פה .
ברגע שבונים כלוב מפלדה קשיחה יותר היא נהיית פחות גמישה.
אם זה תלוי בנו הספורטאים זה לא יהווה בעיה, זה עדיין יותר בטוח מלרכב על אופנוע בלי שום כלוב בטיחות :wink: וזה מותר.
אבל אם הטכניון יבדוק ויתעקש על זה, זה יכול להיות בעיה רצינית.
בכלל נושא הטכניון זה דבר רע מיסודו, כפי שאמרתי זאת כבר ברגע שזה עלה.
זה כמו לרכב על נמר, כל זמן שברוך לביא עושה לנו עבודה טובה שם וכל זמן שיש שם אחראי תחום מטריולוגיה שמשתף איתו פעולה זה טוב, אבל מה יקרה אם אנשים יתחלפו ? או אם תקרה חו"ח תאונה ויחליטו להקשיח את הדרישות ובמקום בדיקת העמסה כפי שהם רוצים היום הם ידרשו בדיקת מבנה כללית? במצב כזה שום רכב לא יוכל לקבל אישור .
אני מאמין ומקווה שנושא חוזק החומר הזה יפתר, אבל אני אומר שוב, לתת לטכניון לאשר רכבים זה טעות פטאלית שעלולה לעלות לנו ביוקר.

lizard
13-02-08, 17:24
[QUOTE=lizard]ברוך גם לי זה נשמע הזוי ולא מציאותי.
חשתי צורך לומר לכם את המידע הזה, למרות שיתכן והוא חלקי, על מנת שתוכלו להקדים תרופה למכה.QUOTE]

מיכה אני חייב לציין שהפעם הצלחת לעצבן אפילו אותי..אם יש לך ספק בדבר הבנתך את הדברים ,עדיף שתברר אותם לעומק לפני שאתה מפרסם אותם, עכשיו כבר לא מדובר בתאוריות , חוזק חומרים ובנייה של גגונים...עכשיו מדובר בכסף, הרבה מאד כסף !!!

חנן תאמין לי שחשבתי רבות אם לכתוב מה שכתבתי. הסיבה היחידה שכתבתי את זה היא על מנת לקיים שיח ציבורי ופומבי לזה. תאמין לי שברגע ששמעתי על העניין האנשים הראשונים שחשבתי עליהם היו אתה וברוך. גם אני הייתי בטוח ב100% שצנרת ASTM A-106 GRADE B שאנחנו מכנים אותו סקדיואל זה חומר מתאים ומאושר ושלא תהיה איתו בעיה.
אני לא חושב שיש לי אפשרות לבדוק את הנושא לעומק. לשמוע את מה שהמרצה אמר שמעתי. להתווכח איתו אני לא יכול. אין לי את היכולת המקצועית ו/או הסמכות ו/או השם (אני ידוע כטרבל מייקר :twisted:) בשביל להתווכח עם מישהו על הנושא הזה. אז כמו שנעשו כל מיני דברים שאני חושב שהם מחטפים בתחום הזה, אני לא רוצה שאלמנט כל כך בסיסי וכל כך חשוב ויקר יעבור בשתיקה ושתוך שנתיים חנן יצטרך לבנות באגי חדשה מחומר שבמקרה הטוב עולה פי ארבע (ושלא לדבר שיש בעיות בעבודה איתו כי הוא חזק מאוד. ST37 שאין להשיג בארץ עוד אפשר לכופף אבל בשביל ST52 וחומרים בעלי תכונות דומות כבר צריכים מכופפות יקרות שלא לכל בעל מקצוע יש, הדיון הזה חשוב גם לבעלי המקצוע בתחום ולא רק לספורטאים) ובמקרה הרע בכלל לא ימצא בארץ.

אז צא מנקודת הנחה שכל מה שאני כותב, ולפעמים אני מודה שמוקדם מידי ועם מידע לא שלם 100% לצערי, נעשה רק על מנת להתריע בפניך על בעיות שעלולות להתפתח עבורך כמתחרה ובונה.

בגלל שמדובר על כל כך הרבה כסף אני "רץ לספר לחברה" כדי שאתם, בעלי השררה בתחום, תוכלו לברר את הנושא כמו שצריך ועם צריך, להתנגד לו. כמו שכתבתי, איתי אף אחד לא ידבר או יתייעץ ובצדק גמור.

חנן גולומבק
13-02-08, 18:31
[QUOTE=נמרוד]תקן FIA אומר... "צינור משוך בקר, ללא תפר, מפלדת פחמן לא מסוגסגת עם מקסימום 0.22% של פחמן", עם חוזק קריעה מינימלי של 350 ניוטון/ממ"ר. הבנת? וזה נקרא פשוט :-( :confused:

QUOTE]

חנן גולומבק
13-02-08, 18:32

אריה פאהן
13-02-08, 20:45
חנן

אתה מצוטט את תקנון העמותה וכנראה שזה באמת יהיה הקו המוביל בקריטריונים לאישור הרכב, אבל העמותה לא נותנת רישוי לרכב תחרותי.
מעבר לתקנון העמותה שהרכב אכן יצטרך לעמוד בו, הרכב יבדק מס' בדיקות, כמו - בדיקת בוחן מוסמך, בדיקת טכניון, בדיקת בלמים במכון רישוי ואולי עוד בדיקות .
כך שאם מומחה הטכניון מחליט שרק ST37 מאושר אפשר לנסות לשכנע אותו אחרת, אבל אם הוא מתעקש
אין לך מה לעשות .

חנן גולומבק
13-02-08, 21:30
אני קורא לחברי ועד עמותת הראלי רייד לעשות פה סדר בדחיפות.

הנה הגיע שעת המבחן שלכם !!!

מה שקורה בשרשור הזה הוא בלתי אפשרי מבחינתי.

נראה לי שיש כאן אנשים שלא מבינים מה הם כותבים.

אני השקעתי עד עכשיו מעל 100,000 ש"ח מכיסי, ואתם אומרים לי שיכול להיות שזה היה לשווא ?

אתם מטורפים ???

נמרוד
13-02-08, 22:27
חנן אני מבין את הלחץ - אבל שב, תרגע, שתה כוס בירה.

מיכה עשה בסדר גמור שהסב את תשומת לבנו, אני בתור נציג וועד העמותה לקחתי על עצמי לברר את הסוגיה - ברור מאליו. אני יכול לנחש מה מקור הבעייה, ומבטיח לברר ולטפל בנושא עד הסוף. סיכוי גבוה ביותר שמדובר על סערה בכוס תה, אז בבקשה חנן אל תחתוף לי כאן שבץ, תן כמה ימים לברר בצורה נינוחה ותקבל עדכון הרגעה אישי בטלפון בנוסף לפורום :grin:

אריה, בחייאת ראבאק, אל תוסיף ניחושים ושמועות (בלתי מבוססים ואני מאד עדין בבחירת המילים), אתה רואה שיש כאן אנשים עם לחץ דם גבוה.

asafk
13-02-08, 22:29
אני חושב שמדובר במהומה על לא מאומה.
אם הFIA מגדיר פרופיל ללא תפר, מפלדה בעלת תכולת פחמן מקסימלית, בחוזק מסויים, ובמידות חתך מסויימות- הוא לא מגדיר לפי איזה תקן הפרופיל עשוי. כל מה שאתה צריך זו תעודת חומר בה מפורט החוזק של הפלדה וכמות הפחמן. התקנים כמו ASTM מגדירים פירוט נוסף שאיננו דרוש. צינורות St למיניהם כנ"ל. אף אחד לא יכול לומר לך שהפרופיל לא מתאים בגלל שהוא עומד בדרישות נוספות לדרישות התקן. זה כמו שיאמרו שאסור לצבוע בצבע כתום. כמו שברוך כתב:

מה שעומד בקריטריונים הללו, כשר ותקין, ולא משנה אם קוראים לו סקדיואל 40, ASTM כזה או אחר, ST-37/53, כרומולי או בשם אחר
יכול להיות שהתקן A106 כבר לא קביל כי הוא הוחלף על ידי A106-99e1 ? אולי זה כל הסיפור?
אגב, כיוון שהזכרתם את ה52 - שימו לב שזה חומר שלא פשוט לרתך. בהחלט עדיף פלדה "רגילה" אם אין אפשרות לריתוך נכון של ה52.
ושוב מיכה- תן שם וטלפון של מי שאמר את זה. לא נראה לי.

אסף.

חנן גולומבק
13-02-08, 22:41
[QUOTE=נמרוד] תן כמה ימים לברר בצורה נינוחה ותקבל עדכון הרגעה אישי בטלפון בנוסף לפורום :grin:
QUOTE]

תודה אני ממתין .

asafk
13-02-08, 22:47
עברתי קצת על התקנים, נראה לי שהמקסימום הוא בעיה סמנטית קלה בהגדרת תהליך העיבוד של הפרופיל. זה באמת לא משהו להתרגש ממנו בשלב זה (ומכאן המשימה לברר לעומק עוברת לנמרוד... )

אסף.

הצפרדע
13-02-08, 23:11
חנן
מעבר לתקנון העמותה שהרכב אכן יצטרך לעמוד בו, הרכב יבדק מס' בדיקות, כמו - בדיקת בוחן מוסמך, בדיקת טכניון, בדיקת בלמים במכון רישוי ואולי עוד בדיקות .
כך שאם מומחה הטכניון מחליט שרק ST37 מאושר אפשר לנסות לשכנע אותו אחרת, אבל אם הוא מתעקש אין לך מה לעשות .

מה קרה אריה, החלטת להצטרף לאלה שיש להם תמיד מה לומר, גם כשאין להם מה לומר ואין להם מושג מה הם אומרים? :mad: ?

אתה בכלל יודע שסקדיואל 40 כפי שאנחנו קוראים לו שהוא בעצם ASTM A 106(תקן אמריקאי, אחד מהם לפחות), הוא גם ST-37(שהוא תקן גרמני)?
בשביל מה כל הפטפטת הזאת וזריעת השמועות ובשביל מה אתה מספר לנו מה הטכניון רוצה וירצה ויחליט ויעשה, שעה שאין לך מושג וחצי מושג מזה?

התקנים הללו מדברים כולם על פלדת פחמן ללא תפר משוכה בצורה מסויימת והתקנון כאן וגם ב FIA מדברים על קטרים ועוביי דופן מסויימים של אותה משפחת פלדות קרובות עם חוזק קריעה מינימאלי שכולן מתאימות לתקן ולתקנון.

אז מיכה כהרגלו מפליץ משהו ואתה הולך בתלם שלו ומרצה לנו על התיאוריות שלך שכולן מובילות בסופו של דבר למסקנה שכולנו טעינו שלא הלכנו להתאחדות אחת גדולה וחזקה תחת שרביטו של פלוני אלמוני, משום שאם היינו עושים זאת הכל היה דבש של ממש, ואף חוצפן לא היה מאפשר לאף גורם להכתיב לנו איזה צינור לדחוף לעצמנו.

די כבר, נמאס מהקשקשת המיותרת הזאת.

lizard
13-02-08, 23:14
אסף אני מצטער אבל את השם של מי שמדבריו הבנתי את מה שהבנתי, אני לא אתן. ספקתי לנמרוד את כל הפרטים כפי שהם ידועים לי.

נמרוד
13-02-08, 23:18
חברה, בבקשה, תרגעו, כבדו את הפורום! העניין בטיפול. אל תעשו ממנו מה שהוא לא, ובמקרה הזה אפילו מיכה עשה בסדר גמור שהביא לידיעתנו את העניין אז רדו ממנו.

lizard
13-02-08, 23:19
אז מיכה כהרגלו מפליץ משהו ....

תודה ברוך על השפה הציורית.
אתה באמת גורם לי לחשוב שאולי אני לא צריך לטרוח, בעצם מה אכפת לי שתשקיע מאות אלפי שקלים שתצטרך לזרוק בעוד שנתיים כי מישהו יחליט משהו עבורך.
ומצטער לומר לך אבל מי שאמר לך שASTM A-106 GRADE B זה ST37 כנראה הטעה אותך. אלא אם כן אתה חושב שאותו אחד יודע יותר מהמטרולוג של הטכניון.

נאמר בקורס במפורש שפלדה בתקן המדובר, ASTM, לא תאושר תוך שנתיים-שלוש. השאלה היא האם זה מתייחס לרכבי ראלי בלבד או לכל סוגי הכלי רכב.

אז את העצבים שלך תשמור לעצמך ובתור אחד שהציע לפני כמה ימים שאולי כדאי לשקול מלים לפני שמפרסמים אותם, אולי כדאי שעשה את מה שהצעת ותחשוב אם מה שאתה כותב מעליב מישהו אחר.

asafk
13-02-08, 23:20
אסף אני מצטער אבל את השם של מי שמדבריו הבנתי את מה שהבנתי, אני לא אתן. ספקתי לנמרוד את כל הפרטים כפי שהם ידועים לי.
אז זה מספיק טוב... ;-)

אסף.

הצפרדע
13-02-08, 23:23

תגיד לי אתה דפוק לגמרי??
מה זה, סוד?

אתה מגן על מישהו או משהו או שאתה פוחד ממנו?

מה הטפשות הזאת, לזרוק כל מיני פריטי "מידע" סנסציוניים ואח"כ לא ל"הסגיר" את המקור שלך?

נראה לי שירדת לגמרי מהפסים.

נמרוד
13-02-08, 23:32
טוב, ביקשתם, קיבלתם נעילה. אחרי שתרגעו, וכשיהיה לי פתרון לחידה הגדולה (בטח יקח לי המון זמן... עד מחר אפילו...) אני אעדכן אתכם.

נמרוד
14-02-08, 08:36
בוקר טוב, אני שמח שנרגעתם.

קבלו צפירת הרגעה :-)

דיברתי עם ברוך לביא. מדובר אכן על אי הבנה - ומיכה דווקא בסדר, הוא הבין נכון וזיהה שמדובר על משהו לא הגיוני, ואני באמת מודה לו שהסב את תשומת ליבי לפחות כבר בשלב מוקדם.

אם לקצר את שיחת הטלפון שהיתה לי הבוקר,הבלבול נוצר בין "מותר" לבין "מומלץ". דננו פה בעבר רבות על כך שסקדיול 40 הוא חומר עבה וכבד מדי ולא אידיאלי לבניית רכב וכולי וכולי... וגם מומחי המתכות שמיעצים לוועדה הטכנית, לא ממליצים עליו. על פניו, בעולם אידיאלי, הם צודקים. אבל הוא עונה על דרישות הFIA עליהן אנחנו מתבססים, ובעיקר הוא זול וזמין וקל לריתוך ולכן יוצר מראש מבנים בטוחים גם בידיים לא הכי מקצועיות, וזה מה שחשוב.

ברוך שאחראי על הקורסים ידאג שהנושא יובהר בשיעורים הבאים.

lizard
14-02-08, 09:01
תגיד לי אתה דפוק לגמרי??
מה זה, סוד?

אתה מגן על מישהו או משהו או שאתה פוחד ממנו?

מה הטפשות הזאת, לזרוק כל מיני פריטי "מידע" סנסציוניים ואח"כ לא ל"הסגיר" את המקור שלך?

נראה לי שירדת לגמרי מהפסים.

לא סוד אבל אני לא אתחיל להשמיץ אנשים בריש גלי באינטרנט מבלי שכל העובדות ידועות ומוכחות. כמו שכבר בטח קראת, התברר שכל זה היה אי הבנה. אני הבנתי מדברי המרצה שיהיה אסור. זה גם מה שהיה כתוב במצגת שהוא הקרין. אני שמח לדעת שזו הייתה חוסר הבנה. הייתי בטוח שזו לא הייתה המלצה בלבד אלא חובה. חשתי צורך להודיע לכם על מנת שטובים ממני יבררו את הנושא לעומק.

מגן או פוחד? גם וגם.

אני לא חייב להסגיר את המקור שלי, בטח כשאני לא בטוח באמינות המידע. כל העניין היה להודיע לכם שאולי יש מצב לבעיה בנושא. אתה הוא זה שנלחץ. חוץ מזה הטלפון הראשון שעשיתי אחרי שנודע לי על הבעיתיות הזו היה אליך. אתה יודע בדיוק על מה ומי מדובר.

מעולם לא הייתי על הפסים אז לרדת מהם לא כל כך אפשרי.

הצפרדע
14-02-08, 10:31
מעולם לא הייתי על הפסים אז לרדת מהם לא כל כך אפשרי.

מיכה,
הכלל הידוע הוא = מודה ועוזב, ירוחם.

הכלל מורכב משני אלמנטים:

1. מודה, כלומר מודה בטעות/התנהגות/מעשה/מחדל וכו'.
2. עוזב, כלומר מתחייב לעזוב את דרכו הנלוזה, ובמילים פשוטות מתחייב לא
לעשות שוב מה שכבר עשה.

אלמנט 1 מתקיים אצלך כל הזמן עד שברור כי אתה ממש נהנה להגיד סליחה.
אלמנט 2 לא מתקיים ואני כבר זנחתי כל תקווה כי יתקיים אי פעם.

שבת שלום.

נ.ב.

מכיוון שאני יודע שאתה זקוק ועוד תזדקק רבות לעזרה בעניני הרוקוולים ובכלל הג'יפ שאתה עומד לבנות,
אני מחכה - בלי שום קשר לאמור לעיל, ובגלל שאני אוהב אותך(אל תשאל למה, אין לי צל צילו של מושג) - שתודיע לי מה ומתי אתה צריך.

lizard
14-02-08, 11:03
ברוך תודה על הצעת העזרה.

חנן גולומבק
14-02-08, 13:39
בוקר טוב, אני שמח שנרגעתם.

קבלו צפירת הרגעה :-)

דיברתי עם ברוך לביא. מדובר אכן על אי הבנה - ומיכה דווקא בסדר, הוא הבין נכון וזיהה שמדובר על משהו לא הגיוני, ואני באמת מודה לו שהסב את תשומת ליבי לפחות כבר בשלב מוקדם.

אם לקצר את שיחת הטלפון שהיתה לי הבוקר,הבלבול נוצר בין "מותר" לבין "מומלץ". דננו פה בעבר רבות על כך שסקדיול 40 הוא חומר עבה וכבד מדי ולא אידיאלי לבניית רכב וכולי וכולי... וגם מומחי המתכות שמיעצים לוועדה הטכנית, לא ממליצים עליו. על פניו, בעולם אידיאלי, הם צודקים. אבל הוא עונה על דרישות הFIA עליהן אנחנו מתבססים, ובעיקר הוא זול וזמין וקל לריתוך ולכן יוצר מראש מבנים בטוחים גם בידיים לא הכי מקצועיות, וזה מה שחשוב.

ברוך שאחראי על הקורסים ידאג שהנושא יובהר בשיעורים הבאים.

נמרוד, תודה רבה, הייתי על סף התמוטטות עצבים...
מיכה בפעם הבאה שאתה נכנס לאילת עדיף לך להרכיב עיניים בגב...:wink:

הצפרדע
15-02-08, 01:15
תודה ברוך על השפה הציורית.
ומצטער לומר לך אבל מי שאמר לך שASTM A-106 GRADE B זה ST37 כנראה הטעה אותך. אלא אם כן אתה חושב שאותו אחד יודע יותר מהמטרולוג של הטכניון.

כתבתי הודעה ענקית על סוגי התקנים והמקבילות ביניהם, על סוגי הפלדות והצינורות, על הרכבים כימיים ותכונות מיכאניות ועוד ועוד, אבל הכל נמחק לי בגלל טעות נוראית :( :( :( ואין לי כוח לחזור על זה.
אולי פעם, אם אכתוב משהו על הנושא בכתבה נפרדת.

על מנת לסבר את האוזן והעין הנה טבלונת המציינת מקבילות של שני סוגי הצינורות הללו

astm a106b וst37 המפורסם שהוא למעשה תקן גרמני DIN 17175

BS SPEC'N

TYPE

EQUIVALENT & NEAREST ALTERNATIVE

BS

DIN

ASTM

TUBE

FORGING

TUBE

FORGING

TUBE

FORGING

BS 3601-360

Carbon Steel

1503-161

ST37

C22.8

A106

A105

BS 3602-430

Carbon Steel

1503-161

ST37

C22.8

A106

A105

BS 3602-500Nb

Carbon/Mn/Nb

1503-223

---
מכאן אפשר לראות בבירור כי המקבילה של ה A106B היא אכן ה ST 37.

ושלא יספרו לכם סיפורים.

דרך אגב, מבחינת ה TENSILE STRENGTH, שני הצינורות עולים בחוזקם על הנדרש בתקנים, כאשר ה 106b אפילו חזק יותר מה ST37!!!

lizard
15-02-08, 09:23
טוב כמו שכתבתי, ואין לי בעיה להודות בזה, כנראה שבאמת לא הבנתי נכון את המרצה. אני הייתי מוכן להשבע, ולשים כסף כמו שאומרים, שהוא אמר שA-106 וA-53 לא יאושרו בעתיד לבניית כלובים ושלדות ושכיום זה יאושר בגלל רכבים שנבנו או בתהליכי בנייה אבל בעתיד לא.
אני מתנצל בפני המרצה על הבלאגן שגרמתי ובפני המתחרים והבונים שנכנסו ללחץ מיותר.

לדעתי ליתר בטחון יש צורך לכתוב בתקנון על תקני פלדה מומלצים בנוסף לדרישות הבסיסיות מהפלדה ועוביים מינימאליים.

נמרוד
15-02-08, 14:11
לדעתי ליתר בטחון יש צורך לכתוב בתקנון על תקני פלדה מומלצים בנוסף לדרישות הבסיסיות מהפלדה ועוביים מינימאליים.

בשום פנים ואופן לא. מה שכתוב בתקן הוא דרישה (Specification) ברורה לחלוטין, ואנחנו לא נוסיף עליה מילה, כי כל המוסיף גורע. צינור עגול, בעל מידות לפחות אלו הרשומות בתקן, ועשוי מפלדה עם נתונים העונים על התקן (מקסימום אחוזי פחמן ומינימום חוזק קריעה, זה הכל) מתאים ומאושר לשימוש, זה מה שצריך ומותר.

ברור שלרוב האנשים אין את הידע ו/או הבטחון לקבוע בעצמם שהצינור שהם מחזיקים ביד מתאים. ולכן שואלים. שואלים כאן, שואלים מישהו שכן מבין, רוצה את הבטחון האולטימטיבי - שאל את ברוך לביא, פקסס לו תעודת משלוח של החומר אם מדובר על משהו שיש לגביו ספק.

אבל זו לא בעייה אמיתית, כי תכלע'ס החומרים הזמינים בארץ הם מסוימים וברגע שידוע על משהו שהוא מתאים, אז הוא מתאים. המילים שבתקנון בסך הכל מתארות פלדה דלת פחמן פשוטה ורגילה.

zahi madhala
16-02-08, 09:21
גם אני היתי האותו שעור עם ברוך.
ולכן ברצוני להגיב מיכה הבין את ברוך נכון מאוד ברוך אמר כי הצינור הזה לא מאושר לבניה.
אז נכון שמיכה "קופץ בראש" אבל הפעם זה לא סתם.

נמרוד
06-04-08, 08:14
עדכון -

לפני שלושה שבועות התקיימה כאמור ישיבה במעבדת הרכב בטכניון (נכחו אסף קציר, ברוך לביא, יובל מלמד, איציק בן הרועה מנהל המעבדה, ונדמה לי שחגי, אחד המהנדסים במעבדה, ואני). הישיבה היתה עניינית והעלנו שם כמה נקודות שצריך ליישר בהן קו, ונושא הברזל בראשן. התוצאות חיוביות, ובשבוע שעבר קיבלתי אותן רשמיות בכתב.

אז ככה - צינורות "סקדיול 40" (או ASTM106 Gr B אם תרצו) במידות המתאימות לתקנון הטכני, מאושרים לבניית כלובים. וזה סופי, אתם יכולים להרגע :-)
מיכלי דלק בבנייה עצמית על פי נוסח ברוך לביא לרכבי אבטיפוס, ומיכלי דלק מקוריים מוזזים ממקומם בקטגורית אדוונצ'ר בעבירות - לא משתנה דבר ממה שנסגר בתקנונים המעודכנים והמפורסמים של העמותות.
אישור של חגורות בטיחות בתקן SFI16.2 בנוסף לחגורות בתקן FIA - הנושא הוצג. על פניו נראה היה שלא תהיה בעייה, אך לאחר בדיקה ראשונית של התקן (שאני בעצמי לא ראיתי בעיניים עדיין) , התקן לא מאושר על ידי המעבדה כרגע. אני מטפל בנושא, שיבדק יותר לעומק, אנא התעזרו בסבלנות, אני מתחייב לעדכן בפרטים ובכל התקדמות בנושא כשיהיו לי.
שימוש בפרופילים לא עגולים (RHS) לבניית שלדות של רכבי אבטיפוס - היתה איזו מחלוקת בעניין, היו שטענו שתקנון הFIA אוסר זאת. אז זה מאושר, עם כמה דגשים חשובים לתכנון: על הפרופיל להיות בעלי תפר כפול. על התכנון להיות כזה שהתפרים בפאה המועמסת פחות (בקורת שלדה אופיינית - בצד, לא בפאה העליונה והתחתונה). במידה והפרופיל דק מהצינור שמתחבר אליו, יש להשתמש בחומר נוסף כמפזר לחץ. אלו שלושה דגשים לתכנון שאיציק רשם, לדעתי יש עוד הרבה, והעצה שכולנו מסכימים עליה - מי שמתכנן שלדת אבטיפוס מאפס, כדאי שידע מה הוא עושה ובכל מקרה, מומלץ מאד להתייעץ מראש עם ברוך לביא או עם הוועד הטכני של העמותה (שזה כיום סחבק) ולהציג מראש תוכניות ושרטוטים. גם אני וגם ברוך עושים את זה בכיף, בטלפון תמיד, שרטוט תמיד אפשר לשלוח בפקס, וגם באים לראות בשטח. ההתיעצות אינה חובה - אבל יכולה למנוע עוגמת נפש גדולה כי הסמכות הבלעדית לאשר או לפסול אבטיפוס בבדיקה הראשונית לקבלת רישוי רכב ספורטיבי היא של המעבדה לרכב בטכניון.

הצפרדע
06-04-08, 15:15
קודם כל, ההודעה משמחת וטובה ומחזירה את ההגיון והשכל הישר לקבוע דברים במקום קפריזות, שמועות או אי ידיעה וחוסר הבנה.

אני חושב שההודעה כשלעצמה שווה שרשור נפרד/הודעת עוגן(למשל על שאלות ותשובות לגבי מותר ואסור ביישום התקנון בבניה עצמית).

לגבי הפרופיל המרובע -

1. מה פירוש "תפר כפול"? המונח לא מוכר לי.
2. עד כמה שידוע לי הפאה המועמסת בקורת שילדה היא דוקא פאת הצד, ולכן גם חיזוקי שילדה נעשים קודם כל בצידי הקורה ולא למעלה ולמטה(פרט למקרים בהם יש צורך בחיבור כלשהו לשילדה).
3. נראה לי שדרישה אלמנטרית נוספת צריכה להיות שפרופיל מרובע יהיה בכל מקרה בעל עובי דופן שלא יפחת מהנדרש בתקן לגבי צינור לשילדה.

נמרוד
06-04-08, 20:29
לגבי הפרופיל המרובע -

1. מה פירוש "תפר כפול"? המונח לא מוכר לי.

פרופיל שמרותך משני U, לעומת פרופיל עם תפר אחד שמרותך מפח אחד מכופף (אני אפעל להתרת הרסן בנושא זה בעתיד, אם כי זה לא הכי רלוונטי כי במילא רוב שלדות האבטיפוס לא נבנות ולא יבנו בתצורה של שלדת סולם עם קורות).

2. עד כמה שידוע לי הפאה המועמסת בקורת שילדה היא דוקא פאת הצד, ולכן גם חיזוקי שילדה נעשים קודם כל בצידי הקורה ולא למעלה ולמטה(פרט למקרים בהם יש צורך בחיבור כלשהו לשילדה)

קורת שלדה קלאסית מועמסת בכפיפה בעיקר, כאשר המאמצים הגדולים ביותר מתפתחים בחלק העליון והתחתון של הפרופיל. מאמצי לחיצה ומתיחה בהתאם לכיוון הכפיפה. בקירות המאמצים קטנים יותר, כאשר בקו אמצע דמיוני, מה שמכונה "הציר הניטראלי", המאמצים הם אפס. כשמחזקים שלדה סולם, מוסיפים פסים של חומר מעל ומתחת - ראה שלדות של ג'יפים מחוזקים מהמפעל (ששת, סופות מסוימות). אני מכיר את הנושא של חיזוק שלדה של ג'יפ על ידי תוספת של שכבה בקיר - זו לא הדרך היעילה.

3. נראה לי שדרישה אלמנטרית נוספת צריכה להיות שפרופיל מרובע יהיה בכל מקרה בעל עובי דופן שלא יפחת מהנדרש בתקן לגבי צינור לשילדה

חס וחלילה לנו להוסיף עוד מגבלות על מה שירשנו מהFIA. מה אכפת לך אם אני מתכנן מבנה שבנוי בחלקו מחומר בעובי 1.5 מ"מ, המינימום שמתיר התקן? כמובן שאצטרך לתכנן נכון את אזורי המעבר בין חלקים בעלי עובי שונה. בכלל אני לא חושב שיש מקום להתערבות בתכנון השלדה - ואמרתי את זה לברוך ולאיציק - התקנון מסביר איך לבנות מבנה התהפכות שיגן על הנוסעים. בניית שלדת אבטיפוס שתעשה את העבודה - זה החופש של בונה הרכב. מצד שני אני מבין בהחלט את המצב הנוכחי שבו הם מרגישים צורך ואחריות להיכנס לפרטים. אני מאמין שעם השנים וההתקדמות של מלאכת בניית רכבי אבטיפוס בארץ החששות שלהם יפוגו.

lizard
06-04-08, 22:11
חדשות טובות :-9
תודה רבה.

לא ברור העניין עם החגורות אבל אני בטוח שהעניין יסודר.

Demolition Man
04-08-08, 10:34
מקפיץ את השרשור הזה,

לאחר וויכוח עם חבר על בניית כלוב מנירוסטה במקרה הזה לרכב טיולים.
החלטתי להעלות את השאלה לפורום:

האם ניתן לבנות כלוב התהפכות מצינורות מנירוסטה? (עזבו עלויות כרגע)
לפי דעתו נירוסטה חזקה יותר ואין שום בעיה, לבנות את זה מחומר יותר דק.

לפי דעתי אומנם נירוסטה יותר חזקה, אך זה גם מה שעושה אותה יותר שבירה ולכן לא מתאימה לכלוב, כי סביר להניח שהכלוב ישבר לפני שיתעקם ויספוג את המכה, אין לי שום ידע בנושא של חוזק חומרים זו סתם תחושה, אחרי ששיחקתי קצת עם החומר.

מיותר לציין שאת הכלוב שלי בנינו מסקדיול 40. :D

נ.ב אם השאלה לא מתאימה לשרשור הזה\פורום אתם מוזמנים להעביר\לפתוח שרשור חדש.

תודה,
חן.

נמרוד
04-08-08, 14:07
כמובן שאפשר לבנות כלוב מנירוסטה, זה נעשה בעבר, וזה זכותו המלאה של החבר שלך... אבל מומלץ שלא יבנה כלוב מנירוסטה אם הוא מתכוון להתחרות איתו באיזשהו סוג של ספורט מוטורי מסודר, בארץ או בעולם המערבי, כי הוא לא יעבור שום בדיקה טכנית.

הצפרדע
04-08-08, 15:12
בלי להיכנס לגופו של ענין - אם תמצא(ובהחלט יש) צינורות נירוסטה העומדים(לפי אישור כתוב מהספק) בקריטריונים של קוטר, עובי דופן, העדר תפר וחוזק ככתוב בתקנון הבטיחות, אזי לא תהיה לך בעיה.

מצד שני, כדאי לך לחשוב למה אין בנמצא כלי רכב במירוץ כלשהו שיש להם כלוב מנירוסטה, וזה עוד בלי להתייחס לסוגיית הריתוך, החייב להיות בטיג.

Demolition Man
04-08-08, 15:17
נמרוד, תודה על התשובה.

האם ניתן להסביר מבחינה טכנית למה? או שזה רק ענין של תקן?

שנית,בשביל רכב טיולים האם כלוב נירוסטה יתן פתרון במקרה של התהפכות? אם כן באיזה עובי\סוג חומר מומלץ להשתמש? אם לא, למה?

חן.

Demolition Man
04-08-08, 15:23
בלי להיכנס לגופו של ענין - אם תמצא(ובהחלט יש) צינורות נירוסטה העומדים(לפי אישור כתוב מהספק) בקריטריונים של קוטר, עובי דופן, העדר תפר וחוזק ככתוב בתקנון הבטיחות, אזי לא תהיה לך בעיה.

מצד שני, כדאי לך לחשוב למה אין בנמצא כלי רכב במירוץ כלשהו שיש להם כלוב מנירוסטה, וזה עוד בלי להתייחס לסוגיית הריתוך, החייב להיות בטיג.

ברוך תודה על התגובה, לי אין צורך להסביר, ואין מדובר על רכב למטרות מרוצים, אבל החבר רתך במקצועו, ויודע לרתך נירוסטה עם טיג (לדעתי הלא מקצועית הוא רתך מעולה).

asafk
04-08-08, 20:44
אכן צינורות נירוסטה חזקים יותר. יש כלי רכב עם כלובי נירוסטה, שאפילו עברו בדיקות מחמירות. הכל תלוי בטיב החומר, ובעיקר בטיב הריתוך. קח בחשבון שריתוך פחות ממושלם יגרום לסדקים סביבו כתוצאה מהרעידות בג'יפ.
בשורה התחתונה- אפשרי. מעשית- אין סיבה טובה.

אסף.

עידו לוריה
04-08-08, 23:45
נמרוד, תודה על התשובה.

האם ניתן להסביר מבחינה טכנית למה? או שזה רק ענין של תקן?

שנית,בשביל רכב טיולים האם כלוב נירוסטה יתן פתרון במקרה של התהפכות? אם כן באיזה עובי\סוג חומר מומלץ להשתמש? אם לא, למה?

חן.

חן ההסבר די פשוט א. איזה סוג פלב"ם ( לא נירוסטה זה מושג שגוי) משפחת הפלב"ם היה מאוד גדולה (התקן לא מגדיר איזה סוג פלב"ם אתה יכול לבחור)עקר היתרונות של משפחת הפלב"ם זה עמידות בסביבה קורסיבית (ובגלל זה פלב"ם לאמור פלדה בלתי מחלידה)חלק מהמשפחה הזו עמידה בחום גבוה לא מגנתית ועוד ועד יש במישפחה הזו קרובי משפחה שכמות הניכל בסגסגת נמוך ואחוז הברזל גבוה (תת משפחה זו פחות עמידה לקורוזיה והיה מגנתית) אולי במשפחה הזו יש אזו סגסוגת מתאימה (4130 chromoly נשמע מוכר)
ב.עלוית חומרי גלם /ריתוך/עיבוד/טיפול לאחר ריתוך
ג.התקן מדבר על פלדה פחמנית ולא סתם,והסיבה העקרית שאני הגע בה זה שכמעת כל רתך מתחיל יכול לרתך אותה והכלוב יעבור את הבדיקה(ואני לא מתכוון להעליב נאפוך הוא לפשט ,כדי שהספורט היה עממי), בין עם הוא ריתך אותו באלקטרודה או ב mig או ב tig
אין טיפולים מיוחדים אין עבודים יקרים בקיצור החים פשוטים ובטוחים.
ולחלק השיני אני באופן אישי לא ממליץ על כלוב מפלב"ם והסיבות רשומות (בחלקן) למעלה.

הצפרדע
15-09-09, 16:13
נתקלתי במקרה בשרשור הישן והטוב הזה, אז החלטתי להעלות כאן קצת נתונים על מנת שאנשים
יבינו את טווח הנתונים.

כולם יודעים ש צינורות ST-37 במידות הנקובות בתקן FIA הם צינורות מתאימים.

היה כאן ויכוח לגבי ה ASTM A 106 המכונה אצלנו סקדיואל 40, כאשר הכוונה כמובן לסקדיואל 40 מפלדה.

אז ככה:-

1. סקדיואל 40 הוא אכן תקן למידות, ויכול להיות צינור פלסטיק בתקן זה, כמו גם כל חומר אחר.

2. החומר עליו מדובר בסקדיואל 40 מפלדה, הוא בתקן ASTM האמריקאי, ומספרו A 106.

3. לכל חומר כזה(כמעט) יש לא רק הגדרה ומספר אלא גם דרג או דרגה, דהיינו ניואנסים בתוך התקן עצמו, הגורמים לכך שדרג החומר הוא בעל תכונות מעט שונות, לרבות חוזק קריעה וכו'.

4. הדרג של צינור סקדיואל מפלדה 40, דהיינו צינור A 106 בתקן ASTM, יכול להיות A או B או C, כאשר A הוא החלש מכולם וC הוא החזק מכולם.

5.לארץ מיבאים את הסקדיואל 40 שהוא A106 דרג B, בלומר דרג הביניים.

6. הצינורות המכונים ST למיניהם(37, 42, 45, 52 וכו') הם למעשה בתקן הגרמני הנקרא DIN.

7. גם בתקן הגרמני, כמו בכל תקן, יש דרגים או דרגות לחומר באותה קטגוריה.

8. הדרג בתקן הגרמני הוא ה ST, כלומר חומר נתון בתקן DIN כלשהו, יכול להיות בדרג 37, 45, 52, וכיו"ב ואריאציות אשר בהן יש גם מספר אחרי הנקודה, כמו למשל 45.8.

9. תקן ה DIN הרלבנטי לפלדה עליה אנחנו מדברים הוא 17155 כאשר בתוכו יש דרגים שונים, וביניהם ה ST 37 וה ST 52 האהובים על כולם.

10. למען הבהרת הדברים, צריך לדעת שה ASTM A 106B(הסקדיואל 40 של כל האינסטלטורים שלנו - כן כן, אלה הצינורות שבהם זורמים המיים בכל הבתים בארץ...) עולים בחוזקם על צינורות ה DIN 17155 דרג ST 37, והם שווי ערך לדרג ST 45.8.

11. הם אמנם פחות חזקים מ ה ST 52 בתקן DIN 17155, אבל ממש לא בהרבה.

12. מה הבעיה אם כך? הבעיה, אם אפשר לקרוא לה ככה, היא שעובי הדופן של הצינורות ASTM A 106B, מוכתב ע"י תקן המידות של סקדיואל 40, דהיינו +/- 3.65 מ"מ, בעוד שאת צינורות ה ST למיניהם, ניתן להשיג גם במידות אחרות כמו 2.9מ"מ, 2.5מ"מ וכו', מה שתורם למשקל מופחת.

13. מה שעולה מן הנ"ל, הוא שכחומר, צינורות הסקדיואל 40 חזקים יותר מה ST 37 שהתקן של FIA מקבל כקבילים, ולכן הם בהחלט מעל לנדרש ע"י כל תקן נורמלי בעולם המירוצים.

14. יש ענין נוסף של אופן היצור, כלומר של אופן משיכת הצינור(משוך בקור או משוך בחום), אבל ברגע שהתוצאה הסופית של נתוני החוזק מספקת, אני סבור שאין לנושא זה השפעה של ממש על הבחירה ועל ההתאמה לתקן שלנו. להסרת ספק או אי הבנות, מובהר שאנחנו מדברים אך ורק על צינורות ללא תפר.

15. למי שרוצה טבלאות השוואה לגבי חומרים מתקנים שונים, צירפתי למטה שתי טבלאות - האחת, מראה את האקוויולנטים בין התקנים השונים, והשניה, טבלת המרה בה אפשר לכתוב את התקן שמספרו ידוע והטבלה מראה את שווי הערך שלו בתקנים אחרים. חומר שימושי ונחמד.

http://www.tcreng.com/download/material-conversion-table.shtml

עידו לוריה
16-09-09, 21:50
ברוך סדר יפה עשית ,עבודה יפה.
עידו

huski360
16-09-09, 22:57
רב תודות לך ברוך.

הצפרדע
17-09-09, 01:38
לבריאות 8-)

combina347
19-09-09, 01:53
עכשיו רק נשאר להוסיף רשימת ספקים
משום מה אני חיפשתי אצל המון ספקים ולהמון אין
חלקם לא היו מעוניינים למכור לי רק צינור אחד או שניים
האם יש למישהו מושג היכן אני יכול להשיג או אם למישהוא יש בבית אני מוכן לקנות ממנו
ולבסוף מחירים כי אני קניתי ליפני שנתיים בערך ונראה שירדו המחירים
תודה

עידו לוריה
19-09-09, 10:41
עכשיו רק נשאר להוסיף רשימת ספקים
משום מה אני חיפשתי אצל המון ספקים ולהמון אין
חלקם לא היו מעוניינים למכור לי רק צינור אחד או שניים
האם יש למישהו מושג היכן אני יכול להשיג או אם למישהוא יש בבית אני מוכן לקנות ממנו
ולבסוף מחירים כי אני קניתי ליפני שנתיים בערך ונראה שירדו המחירים
תודה

באיזור הצפון:ב.י.ע.ד
http://www.biad.co.il/
עידו

-->