PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרויקט בתהליך: רכב מרוץ T1 של קבוצת סרטינה

עמודים : [1] 2 3

נמרוד
24-12-06, 09:31
העדכון האחרון של הבאגי הוירטואלית היה כל כך מזמן שאני כבר לא מקבל ה.פ. מה קורה? ובכן, קורה הרבה. "הבאגי הוירטואלית" איננה באגי, אלא טנדר T1 2X4, שתכנונו על המחשב כבר מתקרב לשיא ובימים אלו אנחנו עובדים על תחילת הייצור הפיזי. החלטנו שנכון לשתף את הפורום בתהליך הבנייה. נתחיל מהתחלה...

1. מי זה אנחנו? לירן סברוב - נהג, אייל אפרתי - נווט, ביחד הם צוות סרטינה/אוטו. סחבק - מתכנן רכב בכיר :D asafk - יעוץ הנדסי צמוד בכל שלבי התכנון. ניר schelein - שותף לישיבות ליליות מול המחשב ונוהג במשאית לעת מצוא.

2. נותני חסות - החלק הכי חשוב כאן, נשאיר ללירן לספר עליהם...

3. הרכב:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3057&stc=1

מפרט כללי:
תצורה - רכב מרוץ דו מושבי T1.3, הנעה אחורית.
מידות - רוחב - כמעט 2.20 מטר, בסיס גלגלים קצת יותר משלוש מטר.
גלגלים- כרגע 35/12.5/R15
מנוע - כרגע שברולט 350 רגיל, שישופר לסביבות 400 כ"ס. בעתיד, בשאיפה LS7 :D
גיר - כרגע 4L80E סטנדרטי.
סרן אחורי - עדיין לא נקנה. זה יהיה פורד 9 אינץ' פול-פלואטר שיוזמן מארה"ב. יתכן שבשלב הראשון נשתמש ב14 בולט ממגרש הגרוטאות בארץ כדי להעמיד את האוטו.
מתלים - 4 לינק אחורי, מתלים נפרדים קדמיים, מיסבים כדוריים FK במידות ה"נכונות" בכל הפינות, הכל בתכנון ובנייה עצמית. כולל הנאבות.
היגוי - מסרק הגה Howe.
מהלך מתלה - כ22 אינץ' מקדימה, כ30 אינץ' מאחורה.
בולמים - קויל-אובר 2.5 אינץ' + ביפס 3.5 אינץ' + איר-באמפ בכל פינה. הייצרן עדיין לא נבחר...
מיכל דלק - 250 ליטר אחורי (במרוצים ארוכים בחו"ל יתווסף מיכל נוסף מרכזי)

למה הרכב נועד?

קודם כל לתחרויות בארץ. בשלבים מתקדמים יותר, עם הנצחונות והתפתחות מצב החסויות, גם למרוצים בחו"ל - פרעונים, באחות ארופאיות, ויום אחד גם דקאר ומי יודע, אולי באחה 1000... השלדה שזה מה שאנחנו בונים קודם כל היא רב תכליתית, היא עומדת בתקני FIA וSCORE, בנוייה לתמוך בגלגלי 35 ועם שינויים קלים גם 37, בנויה עם מיכל דלק 250 ליטר עד 500 ליטר, 1 עד שלושה גלגלים ספייר, ועוד.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2970&stc=1

חנן גולומבק
24-12-06, 15:45
ניראה מיקצועי אש...
כל הכבוד ובהצלחה. נא לא לשכוח צילומים מתהליך הבנייה כדי שיכאב לנו עוד יותר.

לירן סברוב
24-12-06, 17:04
כבר הרבה זמן רצינו להעלות את הפרוייקט לרשת, אז הגיע הזמן.
את הפרוייקט הזה, מלווים כמובן נותני החסות העיקריים שלנו, חברת ארו אסיה יבוענית שעוני ROLEX וCERTINA. סרטינה לקחו על עצמם חסות עיקרית, ויהיו חלק בלתי נפרד מכל התהליכים בפרוייקט ובקבוצה.
נותני חסות חשובים נוספים, הם מגזין הרכב אוטו. (אנה ודני פורמצ'נקו - וצוותם המיומן :wink: ),
מגזין אוטו ילווה את כל תהליך בניית הרכב בכתבות מגזין ,ובאתר האינטרנט שלהם www.auto.co.il (http://www.auto.co.il/)
בקרוב יהיה להם אתר חדש.....
חברת הצמיגים י.מ צמיגים, אשר יושת בתחנת הדלק אילון ב ר"ג, ממשיכה להיות ספונסר מלא לנושא הצמיגים, כבר שנה שלישית ברציפות... כל הכבוד עמוס :grin:
נותני חסות חדשים לקבוצה הם חברת המתכות איסכור, אשר תומכת בנו בנושא מתכות אקזוטית, ואלומיניום לפרוייקט.
עוד נותן חסות חדש לקבוצה הוא : מפעל המתכות "בלובשטיין" . בלובשטיין יתמוך בכל עבודות הלייזר לפרוייקט..... ואולי ביותר מכך.....
ישנם עוד כמה וכמה "עוזרים" למינהם שכולם יקבלו את הכרדיט המתאים בבוא העת.
וישנם עוד כמה נותני חסות "בהתבשלות".
כמובן שאנחנו זקוקים לעוד נותני חסות (כמו כולם) אז בבקשה לא להתנפל ..... אחד אחד... :wink:

תודה לכל הצוות מראש, תודה מראש במיוחד לנמרוד,אסף,אמיר,איתי,ולכל מי שמתחיל איתנו את הפרוייקט הנפלא הזה.
צוות אוטו/סרטינה
רפי חזק
אפרתי אייל
סברוב לירן

AvigdorAharon
25-12-06, 12:30
עלו והצליחו!!!

אביגדור

ugross
25-12-06, 14:08
אשמח אם תוכלו להעלות קצת תמונות/מפרט טכני של פאנל הניווט-חיווט/חשמל/מפסקים/שעונים/פיוזים/צרכנים ושאר השטויות השוליות שבלעדיהן הרכב לא זז מטר גם עם 400 כ"ס.
בכל אופן, נראה פרוייקט רציני ביותר, המשיכו כך!!!
אורי טראנו.

הצפרדע
25-12-06, 14:13
פרוייקט יפהפה ללא ספק.

נראה רכב ברמה גבוהה עם יומרות רציניות, שאם יצליח כמתוכנן יהיה ללא מתחרים של ממש,
חוץ מהטרופי טראק הפנטסטי של איציק מיני הנמצא בהליך בניה כבר כמה שנים.

כל הכבוד על התכנון המפורט. אני מקווה שהביצוע לא יארך זמן רב מדי, על אף האילוצים
וההשקעה הגדולה הנדרשת, למרות שאני מחוייב לבקבוק וויסקי ברגע שיעמוד על הרגליים...;) .

עצה אחת שבעיני היא מאד חשובה - אל תתפשרו על פתרונות ביניים. לא מנוע "לבינתיים", לא גיר וטורק לפי "זה מה יש", לא סרן "זמני" ולא שום דבר אחר, אשר ברגע שנכנס, לא יוצא כל כך מהר. כמאמר הפתגם הידוע - אין דבר יותר קבוע מהארעי....

שווה להמתין עוד קצת ולחכות לחלק שאתם באמת רוצים וצריכים, ולא להתפשר.

עוד עצה של חוכמולוג - אם יש לכם תקציב, לכו על אחד הגירים הסיקוונסיאליים של מנדאולה. הייתי פשוט המום כשראיתי את הדברים האלה, בעקר את ה 5 הילוכים עם קורונה של "11(!!), שעולה "רק" $21,000............:shock:

עלו והצליחו

נמרוד
25-12-06, 23:43
אשמח אם תוכלו להעלות קצת תמונות/מפרט טכני של פאנל הניווט-חיווט/חשמל/מפסקים/שעונים/פיוזים/צרכנים ושאר השטויות השוליות שבלעדיהן הרכב לא זז מטר גם עם 400 כ"ס.

זה פאנל הניווט בסונומה שהיא הרכב הנוכחי של הקבוצה. כל החשמל בסונומה נבנה מחדש, ואייל הנווט שהוא גם חשמלאי מוסמך יעשה את אותו דבר - וטוב יותר - ברכב החדש בבוא הזמן.
http://www.jeepolog.com//with.php?pic=sonoma_LS_pics/n2959.jpg

נמרוד
25-12-06, 23:49
עצה אחת שבעיני היא מאד חשובה - אל תתפשרו על פתרונות ביניים. לא מנוע "לבינתיים", לא גיר וטורק לפי "זה מה יש", לא סרן "זמני" ולא שום דבר אחר, אשר ברגע שנכנס, לא יוצא כל כך מהר. כמאמר הפתגם הידוע - אין דבר יותר קבוע מהארעי....

ברוך אתה צודק. אבל אם נחכה למנוע LS7 חדש מהקופסה, לסרן הקריסמן 10.5 אינץ' ולבולמי הקינג-קונג 5 אינץ' אז כל המתחרים יכולים להיות רגועים ל10 השנים הקרובות...:-D

צריך לשים את הקו איפשהו. אנחנו כל הזמן דנים על המיקום של הקו הזה. בשלדה, בבסיס של הרכב, אין זמני. מסרק ההגה למשל - כמה שיעלה, יעלה, אבל אין אלתור במקומו. כל המיסבים, היוניבולים וכולי - לא יהיו זמניים אלא סופיים. ומדובר על איזה 6-8K ש"ח של מיסבים, לא צחוק. החומרים לשלדה כנ"ל - באילו אין חסכון. גם לגבי הסרן האחורי אנחנו מתכנסים להזמנה של סרן איכותי במחיר סביר מארה"ב. בתחום המנוע והגיר לעומת זאת אפשר לגדול בשלבים, זה היופי בקונפיגורציה הזאת של הטנדר.

asafk
25-12-06, 23:59
מערכת החשמל-
אחרי תקלות חשמליות שהיו במערכת המקורית, אייל בנה את המערכת של הסונמה מחדש, ככה שאין אף חוט מיותר. כל המעגלים בנויים עם נתיך חצי אוטומטי (מנתקי מעגל), שמשמש גם כמתג, ולרוב מבטל את הצורך בממסר, כיוון שאפשר להעביר דרכו הספקים מאוד גדולים. הבניה בשיטה הזו מאפשרת שימוש במינימום רכיבים ומינימום חיווט. המתגים שיש היום נראים ככה:
http://img.alibaba.com/img/product/photobank/r/ki/rkic/offer/1148636274438.jpg

ומיועדים ל12V בזרם גבוה מאוד.

אני מנסה לשכנע אותו לעבור למפסקים/ נתיכים כאלו:

http://www.sensata.com/images/product/tcb-pda.jpg

שתופסים פחות מקום וגמינים באותה מידה. הבעיה היא מחיר- תחת לחץ מתון חילצתי מאייל חצי הצהרה שאם יהיה ספונסר שייתן כאלו רכיבים- הוא ירכיב אותם ברכב. (יש מישהו?? )
עזבו את כל השיקולים האחרים, זה הרבה יותר סקסי, ככה נראה פנל עם מפסקים/ נתיכים כאלו, במטוס:
http://www.aerophile.org/pics/bonanza/Avionics/Breakers.JPG

אסף.

נמרוד
27-12-06, 16:43
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3000&stc=1

הגענו לשלב הזמנת חומר הגלם. בתמונה יש את השיטה שלי לנתח את סוגי הצינורות והכמויות על ידי צבעים שונים. במכונית יהיו קצת פחות מ100 מטר צינורות, משני סוגים עיקריים - 50X3 ו45X2.5. בשביל לא להסתכן באי עמידה בתקני SCORE שמחייבים עבור הכלוב צינור 2 אינץ' על 0.120 אינץ' עובי, חלקים עיקריים בשלדה, שהם מבנה כלוב ההתפכות, הקורות הראשיות, והרצפה, יבנו מצינור 50X3 (מה שבתמונה בצבעים אדום וצהוב). מה שסגול זה מהצינור הקטן יותר. למה לא הכל מאותו צינור? כדי לחסוך במשקל. השלדה שבתמונה היא לא הסופית, חסרים בה עוד מספר אלמנטים קטנים והיא עדיין לפני אופטימיזציה של משקל, אבל היא מספיק קרובה כדי להוציא את ההזמנה של הצינורות, הזמנה שתיקח כמה וכמה שבועות.

six 4 life
27-12-06, 16:46
מי בונה?
כיפופים, ריתוכים.

אלון_ק
27-12-06, 17:43
מאיזה חומר הצינורות?

הצפרדע
27-12-06, 17:53
אני מהמר על ST-52

לירן סברוב
27-12-06, 19:48
מי בונה ??? קבוצה גדולה של אנשים : כמובן שאני, אייל ונמרוד חלק בלתי נפרד מתהליך.
את הכיפופים ככל הנראה נעשה בעין איילה, את הריתוכים יבצע רתך טנקים מוסמך :lol: ממפעלו של יוסי בלובשטיין. כולם יקבלו את הקרדיט כאן באתר, בעידכונים שוטפים ותמונות מהשטח 8) .

את רוב העבודה מעבר לבנייה של המיתלים והשילדה, מבצעים אני ואייל בליווי של רפי מהצוות וחברים טובים, שבאים לעזור לקחת אפילו חלק קטן בהצלחת הפרוייקט.

ברוך לא היה קשה לנחש... הצינורות כולם ST52. הפחים שמשמשים לבניית המשולשים והזרועות , הם מקבילה של הקרוזברו\קרוזבו\קוסברו\קוז..... ואיך שתרצו לקרוא לחומר הזה. הוא חזק מאוד ויחודו שהחומר לא מחליד. את הפחים האלומיניום לפרוייקט סיפקו חברת איסכור.

erezjack
27-12-06, 21:25
מה עם החיפויים החיצוניים?
צריכים עזרה בעיצוב ותכנון?

ארז

נמרוד
27-12-06, 23:35
הצינורות הם ST52. בנוסף לצינורות יש בשלדה וכמובן במתלים גם פחים, בעובי 3 ו6 מ"מ בעיקר, הפחים האלו מחומר בחוזק דומה לST52 (בואו לא נכנס לשמות...) אל תצטטו את לירן בנושא של "החומר לא מחליד", זה לא נכון בדיוק וזה לא משנה כי לפחות חלקי המתלה יעברו תהליכי הגנה וצביעה איכותיים.

מבחינת כיפופים - אין כמעט כיפופים, למעט שתי הקשתות הראשיות שחייבות על פי החוקים להיות חתיכה אחת, ושתי קורות הרצפה הראשיות. ארבע החתיכות האלו יכופפו בעבודות חוץ. חוץ מזה כל השלדה בנויה מקטעי צינור ישרים שכולם יחתכו בלייזר CNC על פי שרטוטים, כנ"ל כל החלקים השטוחים. זרועות המתלים/נאבות וכולי בנויות מחלקים שטוחים שמשתלבים אחד בשני ויוצרים את המבנה, בנוסף הם יבנו על ג'יגים (תבניות) פשוטות שרק יוודאו מיקום נכון של בוקסות ומיסבים. הכל ירותך ככל הנראה במיג. את כל החיתוכים שזה רוב העבודה וכנראה שגם את ההרכבה והריתוך של השלדה עצמה יבצעו במפעל שנותן חסות לפרויקט, במשך תקופה מרוכזת, כשאחר כך האוטו יועבר להמשך הרכבה על ידינו, וזה מה שיקח הרבה זמן.

נמרוד
27-12-06, 23:39
ארז, בנושא העיצוב - השאיפה היא שלא נצטרך עיצוב כי הרכב יראה כמו רכב סטנדרטי כלשהו (שברולט/פורד/האמר/טויוטה/קיא/ניסאן... רק לא סאנגיונג אקטיון, בעד שום חסות שבעולם). עד שזה יקרה, אם בכלל, אני מניח שהרכב יראה די תת-מעוצב בסגנון של הבאגי הפתוחות האמריקאיות. כלומר החיפויים יהיו פלטות אלומיניום שיילכו על קוי המתאר של השלדה.

אבל הי, תרגיש חופשי להדפיס את התמונות ולצייר עליהם... אולי תדליק את לירן :lol:

erezjack
28-12-06, 09:41
אבל הי, תרגיש חופשי להדפיס את התמונות ולצייר עליהם... אולי תדליק את לירן

נמרוד,

שלח לי מבט צד ואיזומטריה עם כל הרכיבים או אפילו פאראסוליד ונעבוד על זה.

ארז

הצפרדע
28-12-06, 16:48
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3000&stc=1

במכונית יהיו קצת פחות מ100 מטר צינורות

איך?:shock: ?:roll: ?

אני כבר בונה את ה 6x6 שלי עם אורך כללי של קרוב ל - 5 מטר (ואני ידוע כחסיד של טריאנגולציות בכל כוון...), ותהרוג אותי אם אצליח להכניס שם 70 מטר רץ.....

אתה בטוח שלא טעית? אין לך בסוליד-דראעק הזה, מונה של מטר רץ שילדה?:-D ?:-P ?

arnonshoshani
28-12-06, 19:37
ברוך אני אמרתי לך כבר הרבה פעמים שברכב מירוץ ניכנסים לפחות 100 מ"א של צינור עכשיו זה רישמי וממוחשב. אפילו בצפרדע II שלך יש לפחות 70 מ"א של צינור.

נמרוד
28-12-06, 21:04
בשלדה שאתה רואה בתמונה יש, מה לעשות, נדמה לי 95 מטר צינור,והיא לא הסופית. אתה מעריך כמה צינור יש בתכנון שיושב לך בראש, היתרון במחשב הוא שאין כאן הערכה - זה מה יש. על המ"מ אם זה היה מעניין (וכן יש אפשרות להגדיר פונקציה של "מטר רץ" אם רוצים). זה לא אומר כלום לגבי מה שאתה או אחרים בונים, אפשר לבנות עם יותר או פחות מטראז', בעובי כזה או אחר, למה מספר המטרים הרצים של צינור נראה לך כל כך חשוב?

נמרוד
28-12-06, 21:22
ארז, תפאדל, מבט צד:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3023&stc=1
ואיזומטרי:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3024&stc=1
אתה מוזמן לקשקש :grin:
ואגב כל אחד מוזמן להדפיס, לצייר בקוים חופשיים לסרוק ולהעלות לכאן בשביל הכיף. באמת שכל אחד יכול, עיפרון, מחק, טיפקס בשביל לנקות לכם את האזורים הלא מעניינים.

הצפרדע
28-12-06, 22:43
למה מספר המטרים הרצים של צינור נראה לך כל כך חשוב?

היכן ראית שכתבתי שזה חשוב? :roll:

פשוט נראה לי מוגזם כשקראתי, אבל זאת כמובן תחושה ולא מדידה מדוייקת.

ארנון - בצפרדע2 יש לי בערך 55 מטר רץ, גם אם אתה תגיד לא 100, אלא 1000 פעמים, שזה לא נכון. מה לעשות. אני בניתי אותה במו ידי, מדדתי וחישבתי, ועם כל האלכסונים והחיזוקים, זה מה שנכנס.

בצפרדע3 יהיו יותר צינורות, ואני מתחייב לבצע מדידה ורישום מדויק של כל האלמנטים כדי לדעת כמה בסה"כ יכנס שם.

הצפרדע
28-12-06, 22:49
דרך אגב, קשה לראות מהשרטוטים איך מוציאים כאן מנוע.

כרגיל מלמעלה? זה נראה די סגור/לחוץ שם.

נמרוד
28-12-06, 22:52
ברוך המספרים מסתדרים יפה מאד. הצפרדע שלך היא רכב מאד יחודי, ומבחינת מטראז' חצי אם לא שליש אוטו - רק השליש המרכזי.
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=frog3/xt125.jpg

תשווה לטנדר שאנחנו בונים, שם יש שלדה אחורית שתומכת במיכל הדלק, בבאמפסטופים, ברדיאטור ובגלגלים ספייר, כשאצלך אין כלום מאחורי הקבינה, ויש גם שלדה קדמית שתומכת במתלים כשבצפרדע שוב אין כלום לפני הקבינה. אז אם בצפרדע יש 55 מטר, מאד הגיוני שברכב מרוץ בסגנון טנדר יש פי 2.

נמרוד
28-12-06, 22:53
המנוע יוצא מלמעלה, הגיר מלמטה, כמו בטנדר רגיל, יש הרבה מקום. אני מתכנן סביב מנוע וגיר במידות אמיתיות ולוקח הרבה ספיירים. בשביל טיפולים, כמובן שכל חיפויי הצד יהיו נתיקים, גם החיפויים שמסביב לגיר בתוך האוטו.

עודד זנטון
31-12-06, 10:33
אני מנסה לשכנע אותו לעבור למפסקים/ נתיכים כאלו:

http://www.sensata.com/images/product/tcb-pda.jpg

שתופסים פחות מקום וגמינים באותה מידה. הבעיה היא מחיר-
שאלה..
מתגים קטנים לא יצרו בעיה בתיפעול בנסיעת שטח מהירה?
מנסיוני (הלא גדול) יש צורך בנוחות תפעול מקסימאלית .

yscheiner
31-12-06, 13:19
עוד שאלה קטנה לצוות המתכננים.
אמנם זה תפס לי את העין מבחינה אסטטית (או חוסר לטעמי) אבל יש לזה השלכות נוספות כגון תפעול וחלוקת משקל.
מיקום הגלגלים הרזרבים.
אז אמרתי שיופי לא קובע אבל:
האם זה נוח למקם את הגלגלים כל כך גבוה? (בייחוד גלגל הקידמי) (איך מגיעים אליו - איך מחזירים אותו למקומו)
האם נושא מיקום הגלגלים נבחן מבחינת חלוקת משקל מול חלקו הקידמי של הרכב? (נשמע לי הגיוני אבל החלטתי לשאול)
ברכבים אחרים שאנו רואים מתחרים בתחרויות בין לאומיות, הגלגלים הרזרבים מאוחסנים בעמידה בתוך עריסה מאד בסיסית ומאובטחים ע"י רצועות ראצ'ט - המיקום נראה קל לתפעול, מיקומם במקביל מאפשר את קיצור הרכב בחלקו האחורי ועדיין שמירה על חלוקת משקל זהה - האם הנושא נבחן בצורה כזו או אחרת - יותר נכון, מה השיקולים שהיו למיקום הגלגלים היכן שהם?

תודה.

לירן סברוב
31-12-06, 16:39
הנושא נבחן ונבדק המון פעמים, נמרוד ניסה ובנה על המחשב כמעט כל עריסה אפשרית.
צריך לזכור שמדובר בגלגלים גדולים מאוד.
נלקחו כל השיקולים האפשריים כמו : חלוק משקל, מקום וצורת מיכל דלק, מקום לאקס ולדרייבשאפט לעלות למעלה , מיקום ציוד נוסף, גישה נוחה, אורך ורוחב הרכב.
במיוחד בחלק הזה של הרכב יהיה קל לבצע שינויים או להוסיף עריסה אחרת.,
אני מצפה לשנה שלמה של שינויים ותקלות, כמעט כמו כל רכב חדש שעלה בארץ על המסלול ועד שהגיע לבגרות.

נמרוד
31-12-06, 21:23
מצ"ב תמונה שמציגה את משקל ומרכז הכובד. המודל שבתמונה, שהמשקלים של כל הרכיבים שיש בו הם פחות או יותר אמיתיים (כולל מושבים, צמיגים, מנוע - לקחתי מנוע אלומיניום שברולט LS, סמול בלוק ברזל זה עוד 100 קילו... גיר, סרן, וכולי), כמובן שכל מה שאנחנו בונים הוא בדיוק במשקל האמיתי, מה שפלדה פלדה, מה שאלומיניום אלומיניום. עם מיכל דלק מלא כ250 ליטר, המסה היא 1400 ק"ג ומרכז הכובד נמצא בגובה של 30 ס"מ ממישור הרצפה של הרכב בערך, וב55% מבסיס הגלגלים בארך (5% אחורה מחלוקה מרכזית). מרכז הכובד מסומן בסגול ונמצא בדיוק בתחת של הנהג, או יותר נכון באמצע בין התחת של הנהג לתחת של הנווט. זה בדיוק המקום האידיאלי מבחינת התחושות של הנהג. אם נצליח בסופו של דבר להגיע לחלוקת משקל כזו, ואין סיבה שלא, זה מצויין.

צריך לזכור שחסרים כאן עוד כ300 קילו של חיפויים, מכשירים, רדיאטורים ומערכת קירור, ועוד ועוד רכיבים קטנים. (משקל היעד הוא כאמור 1700 ק"ג) אבל המיקום שלהם לא ישנה בהרבה, אולי יקח עוד כמה אחוזים אחורה שזה לטובה. רדיאטורים יבואו מאחורי תא הנהג, כלים ושאר הציוד מרוכזים או נמוך באחורי תא הנהג במרכז או מאחורה.

עד כאן הכל טוב ויפה...

אבל חלוקת המשקל הרבה יותר בעייתית, כי היא מאד תלויה בדלק. במהלך המרוץ מרכז הכובד ינוע בצורה "קיצונית" יחסית ויגיע ל50%, זה בגלל שהמיכל נמצא בקצה השלדה. המיקום האידיאלי של מיכל הדלק הוא כמה שיותר באמצע, וככה ההתרוקנות שלו מזיזה פחות את מרכז הכובד, אבל ברכב כזה אין לנו ברירה אלא לקחת את המסה הזאת אחורה. הבעייה של חלוקת משקל מקוטבת היא אולי החסרון העקרוני הקשה ביותר של תצורת הטנדר הזאת. ידענו את זה מראש, ולדעתנו היתרונות מכפרים על החסרון הזה.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3042&stc=1

נמרוד
31-12-06, 21:55
עוד לגבי הגלגל ספייר - הנה שתי תצורות קודמות:

שלושה גלגלי ספייר בתצורה ששיינר דיבר עליה של שלושה במקביל. החסרונות הם שזה מצמצם את המקום הנוח למיכל הדלק או יותר נכון לוקח את הגלגלים הרבה גבוה ואחורה. אם חייבים שלושה גלגלים - אז זו התצורה, קשה להגיע למשהו אחר. הבעייה שלנו היא שבניגוד למשל לפאג'רואים, או לבאגים, אנחנו רוצים מיכל דלק גדול בזנב לטובת חלוקת המשקל. כאן אגב יש שני מיכלים של 60 גלון אחד אחורי ואחד מרכזי גבוה יחסית. המיכלים האלו הם מתוך קטלוג של מיכלים בתקן FT3. זו התצורה המתאימה ככל הנראה לדקאר.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3044&stc=1

אם מסתפקים בשני גלגלים, אז יש כמה אפשרויות, למשל שני גלגלים זה לצד זה, תצורה שאפשר לראות בטרופי טראקס אמריקאים. יש כאן בעיות תתפלאו של רוחב, שני הגלגלים מפריעים למהלך הגלגלים האחוריים וצריך לקחת אותם די אחורה, כנראה שבטנדרים האמריקאים שרחבים ב30 ס"מ יותר מהרכב שלנו זה פחות בעייה.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3043&stc=1
בכללי חייבים לפי חוקי FIA שני גלגלים ספייר. במרוצים קצרים בארץ בטוח ששניים זה די והותר. בדקאר נדמה שצריך שלוש. בבאחה 1000 לוקחים שניים, וזה המרוץ החד יומי הארוך ביותר שקיים, אבל שם יש המון נקודות סיוע לאורך המסלול, בעוד שבדקאר בסטייג'ים הארוכים ביותר מה שיצאת איתו זה מה שיש.

בתצורה שבחרנו בסוף הגלגל האחורי זמין בלי בעייה, הגלגל העליון גל לא ממש בעייתי, הרכב כולו בגובה של 170 ס"מ בסך הכל, הוא לא ממש גבוה. אחד מטפס למעלה זורק את הגלגל לשני. להעלות את הגלגל בחזרה צריך קצת מאמץ... או להשאיר את הגלגל קיבינימט בשטח לבדואים/מקסיקאים בסגנון האמריקאי וללכת על הנצחון :grin:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2969&stc=1

יקיר גרין
31-12-06, 22:47
עוד לגבי הגלגל ספייר - הנה שתי תצורות קודמות:

שלושה גלגלי ספייר בתצורה ששיינר דיבר עליה של שלושה במקביל. החסרונות הם שזה מצמצם את המקום הנוח למיכל הדלק או יותר נכון לוקח את הגלגלים הרבה גבוה ואחורה. אם חייבים שלושה גלגלים - אז זו התצורה, קשה להגיע למשהו אחר. הבעייה שלנו היא שבניגוד למשל לפאג'רואים, או לבאגים, אנחנו רוצים מיכל דלק גדול בזנב לטובת חלוקת המשקל. כאן אגב יש שני מיכלים של 60 גלון אחד אחורי ואחד מרכזי גבוה יחסית. המיכלים האלו הם מתוך קטלוג של מיכלים בתקן FT3. זו התצורה המתאימה ככל הנראה לדקאר.

נמרוד, אבל כשאתה מרחיק את הגלגלים אחורה, ומקרב את מיכל הדלק קדימה, אתה מקטין את תזוזת מרכז הכבד כשמלאי הדלק אוזל ... לדעתי השאיפה צריכה להיות שהגלגלים נמצאים הכי אחורה שאפשר.
בעיה נוספת שאתה יוצר בתצורה הזו היא שאתה תמיד תרצה לזנק עם מיכל מלא ... גם לסטייג' קצר, דבר שיעלה את משקל הרכב סתם.

elitkh
31-12-06, 22:58
האם לא ניתן למקם את הגלגל הרזרבי למעלה משמאל לגלגל האחורי (במקביל לו)?כלומר לשים גלגל בכל צד של הרכב-זה גם יוריד את מרכז הכובד וגם ימרכז ויוריד את מומנט האינרציה הכללי של הרכב
אלי

נמרוד
31-12-06, 23:04
סליחה, תיקון טעות שלי... המשקל שהוצג 1400 ק"ג עם מיכל מלא, זה משקל של 1150 קילו בלבד לרכב, נשאר לנו 300 קילו למשקל מינימום של1430 ק"ג, שזה המשקל עבור רכב 2X4 עם מנוע 5.7 ליטר. ה1700 ק"ג הוא משקל מינימום אחר שאנחנו יכולים לבחור והוא מאפשר רסטריקטור גדול יותר. זו התלבטות שעוד לא החלטנו לגביה. כל עוד אנחנו בארץ, בלי רסטריקטור, בוודאי שעדיף לנו המשקל הנמוך שיהיה קשה להגיע אליו בדיוק, אבל לא נעבור אותו בהרבה. אבל אנחנו בונים שהרכב כן יצא לחו"ל בהמשך, לתחרויות FIA ואז צריך להחליט. לבנות רכב של 1430 ק"ג ולעמיס עליו 270 ק"ג של זיבורית בשביל רסטריקטור גדול יותר יהיה טעות חמורה, אני בהחלט יכול לנצל כל ק"ג למבנה חזק יותר.

יקיר, אם לוקחים שלושה גלגלים זו התצורה, אבל עד אז עדיפה תצורה שבה המשקל כמה שיותר נמוך וקרוב לאמצע. במודל עם שלושת הגלגלים אגב, מיכל הדלק יצא נמוך מדי מבחינת מרווח גחון וזוית נטישה או שהגלגלים היו באמת גבוהים באופן מוגזם, מעל גובה הקבינה מה שאפילו מפריע עיצובית.

נמרוד
31-12-06, 23:12
האם לא ניתן למקם את הגלגל הרזרבי למעלה משמאל לגלגל האחורי (במקביל לו)?כלומר לשים גלגל בכל צד של הרכב-זה גם יוריד את מרכז הכובד וגם ימרכז ויוריד את מומנט האינרציה הכללי של הרכב
אלי

אם אני מבין נכון מה שאתה אומר, אז לא, כי הסרן האחורי עולה למעלה למעשה עד הקורה שנמצאת מעליו. הסרן וזרועות המתלה דורשות נפח ריק עצום, שאי אפשר לנצל אותו לשום דבר, וזו הסיבה לכך שמרכז הכובד כל כך בעייתי. כל האמצע של הרכב חייב להיות חלל ריק למתלה האחורי הענק שיעבוד. בבאגי עם זרוע נגררת במקום הזה בדיוק יושבים הגיר והמנוע, בפאג'רו למשל עם מתלים נפרדים קצרים בחלל הזה שמים את מיכל הדלק הגדול.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3045&stc=1

בדגם עם שלושה הגלגלים, יש גם מרכז דלק שני מרכזי, שנמצא מעל החלל שזרועות המתלה העליונות דורשות. הוא די גבוה אם אתה שם לב. זו התצורה למרוץ דקאר, כשהמיכל המרכזי הוא שמתרוקן ראשון.

elitkh
31-12-06, 23:38
טוב-הכרחת אותי לשרטט-אז בבקשה:

נמרוד
31-12-06, 23:50
רעיון מקורי. אבל אני חושבל שאין מקום מבחינת הרוחב, ראה מבט על. אז תגיד לי לקרב את הנוסעים אחד לשני? אז הם מתקרבים מדי לגיר שבינהם. אז צריך להרים אותם למעלה - וזה כבר מרים את הכלוב ואת כל האוטו, מרים את מרכז הכובד ואת הנהג מעל מרכז הכובד.... כל שינוי וכל רעיון מוביל לעוד שינויים... בשביל זה תודה לאל יש את המחשב, אבל גם ככה אין זמן לנסות הכל, אפילו חלק קטן מהרעיונות. http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3051&stc=1

nir.samo
01-01-07, 00:07
מדוע השטח קדימה-מעל הסרן האחורי אינו מנוצל למיכל דלק (מעל גבול ההשפעה של הדרייבשפט)?

נמרוד
01-01-07, 00:19
מדוע השטח קדימה-מעל הסרן האחורי אינו מנוצל למיכל דלק (מעל גבול ההשפעה של הדרייבשפט)?

הוא כן, ב"תצורת דקאר" שבה שני מיכלי דלק. אבל בתצורה למרוצים קצרים שבה יש מיכל אחד, הוא אחורי ממש אחרת חלוקת המשקל קדמית מדי.

יש גם בעייה שנייה של ניצול השטח הזה שהצורה שלה קצת מורכבת, אם אין בעיות תקציביות אפשר לייצר מיכל צורתי מיוחד שינצל את הנפח בצורה מיטבית. הנה דוגמא, טרופי טראק של ג'ימקו, רכב ברמה הנדסית מדהימה, אין עליו הרבה חומר באינטרנט אבל מה שיש השפיע מאד על התכנון שלי.
http://www.desertracing.com/gallery/2005/JimcoTT/08.jpg

http://www.desertracing.com/gallery/2005/JimcoTT/07.jpg

sidewinder
02-01-07, 16:35
הרשתי לעצמי כמו שבקשת לשרטט על שלדה שלכם ולשאול האם לא כדאי להוסיף חיזוק בקו החלון

כמו שהוספתי בתמונה

נמרוד
02-01-07, 23:10
בהחלט. יהיה שם מוט נוסף כמו שציירת, או שהוא יהיה פריק או שהוא יהיה קבוע אבל יותר גבוה. זה תלוי כבר בכמה מה"משולש" המרכזי הזה אכן נדרש כדי לאפשר הוצאה והכנסה של המנוע ואת זה אני לא יכול להוציא מהמחשב, אז את המוט הזה משאירים לעבודה עצמה. כמו כן אולי יהיה שם גם X של מוטות מתיחה דקים יותר מתפרקים מעל המנוע שיקשיחו מאד את האזור הזה.

אילן מאירי
05-01-07, 12:27
סליחה על השאלה הגסה, למה לא ללכת על מתלים נפרדים מאחורה שהיא קונפגורציה עדיפה למהירות גבוהה ויציבות כפי שמוכיח הרכב של טיוטה כבר הרבה שנים (ראה תמונות מצורפות), ורכבים נוספים שנבנים באותר תצורה. במקרה של הטויוטה המנוע הוא מרכזי/אחורי.
מכיוון שהכותרת מדברת על רכב מרוץ ולא עבירות אז להבנתי מהירות היא בסדר עדיפות ראשון

העלתי בזמנו סרטון מאוד מעניין עם התבוננות פנימה לתוך הטויוטה.
אני אנסה לחפש אותו.

אילן מאירי
05-01-07, 12:40
אנסה שוב להעלות את התמונות

אלון_ק
05-01-07, 18:57
אם יש משהו שהוכיחו בנושא זה שתצורת הטראגי עם סרן חי מאחור עדיפה למסלולים בעלי תוואי קשוח יחסית... תראה את הבאחה. למה זו כבר שאלה אחרת, כי זה כן נוגד את ההגיון במידה מסויימת. היה על זה דיון פעם, אני לא זוכר איפה הוא.

נמרוד
06-01-07, 23:46
סליחה על השאלה הגסה, למה לא ללכת על מתלים נפרדים מאחורה שהיא קונפגורציה עדיפה למהירות גבוהה ויציבות כפי שמוכיח הרכב של טיוטה כבר הרבה שנים (ראה תמונות מצורפות), ורכבים נוספים שנבנים באותר תצורה. במקרה של הטויוטה המנוע הוא מרכזי/אחורי.
מכיוון שהכותרת מדברת על רכב מרוץ ולא עבירות אז להבנתי מהירות היא בסדר עדיפות ראשון

הטויוטה/PPI היא רכב מרוץ מיתולוגי. אחת המכונות המדהימות בכל הזמנים. איבן סטיוארט לקח איתה אליפות SCORE בשנת 90 ובשנת 93, אז הוא גם לקח את הבאחה 1000 אוברול. אבל זה היסטוריה, הרכב במוזיאון כבר עשר שנים. המכונית הזאת, חד מושבית, קטנה משמעותית ממה שהיה מקובל אז או היום, מנוע V6 והספק לא גדול במיוחד אבל נבנתה בכמויות כסף וטכנולוגיה של פורמולה 1. היה אז בתחילת שנות ה90 קמפיין שיווקי גדול מאד של הטנדרים של טויוטה בארה"ב וזו היתה ספינת הדגל, והושקעה פה מליונים על גבי מליונים של דולרים. הכל מיוחד, כולל הגיר, כולל מיסבי CV מיוחדים שעלו בזמנו 2500$ כל אחד, ציריות מיוחדות, מה לא.

היום כנראה שהיא לא תחרותית, המהירות המירבית שלה היתה 160 קמ"ש בלבד. בזמנו היא התחרתה מול באגים קלאס 1 בעיקר עם הספקים דומים, סביבות 300 כ"ס, היום הטנדרים הגדולים עם 800 כ"ס ואת זה קשה להוריד לאדמה בלי סרן חי.

בכל מקרה, זה לא קשור לענייננו... היינו מאד רוצים לבנות עם מתלים אחוריים נפרדים, בתצורה קונבנציונאלית יותר של באגי, אבל הלב של באגי הוא טרנסאקסל מרוצים, וגיר מרוצים המינימאלי שיכול להתמודד עם הספקים של 300 כ"ס בצורה אמינה עולה 7000$ בארה"ב. גיר שיכול להתמודד עם הספקים של 500 כ"ס עולה 20,000 דולר (אני מדבר על מנדאולות, מחירים דומים למעט הייצרנים האחרים שקיימים). לעומת סרן חי שיכול להתמודד עם 400-500 כ"ס שאנחנו מדברים עליהם, פורד 9 אינץ' בנוי למרוצים עולה 2000-3000$ בארה"ב, וחלקי חילוף זמינים ובמבחר גדול מאד, והרבה יותר זולים. ועם הסרן, אפשר כאמור להתחיל ולהשתדרג עם הזמן.

אילן מאירי
07-01-07, 18:42
עכשיו זה יותר ברור

נמרוד
16-01-07, 10:30
עדכון - המתלה הקדמי נסגר, ושרטוטי הייצור הראשונים יוצאים עכשיו לדרך... מצ"ב כמה תמונות של שלושת חלקי המתלה שאנחנו נייצר בפועל - זרוע תחתונה, נאבה-upright - וזרוע עליונה, שתצורתה הסופית J-arm אחרי בחינת עשרות תצורות בנייה שונות. יש בערך 40 חלקים שונים חתוכים בלייזר ועוד כמה חלקים בעיבוד שבבי, עכשיו נחכה עד שנאסוף את כולם ואת המיסבים שבדרך ונקווה שהכל מתחבר ביחד באמת... :grin:

חנן גולומבק
16-01-07, 11:16
נראה מעולה, כל הכבוד , אני בטוח ששמת לב שיש מספיק מקום לקפיץ של הקוילאובר ושהוא לא נוגע בבייפאס.

belair
16-01-07, 11:18
נמרוד האם בתוכנית עכשיו או מאוחר יותר לשיים "לפייט " פנימי חשמלי או הידרולי שיוצא מתוך האוטו לשטח .
מה שחוסך זמן ומעמץ של הצוות לחילוץ \החלפת צמיג?

כמו שיש למכוניות הבחירות בדאקר

נמרוד
16-01-07, 11:25
נראה מעולה, כל הכבוד , אני בטוח ששמת לב שיש מספיק מקום לקפיץ של הקוילאובר ושהוא לא נוגע בבייפאס.

אתה לא יודע כמה חנן, וכמה עוד פרטים קטנים כאלו יש שצריך לבדוק לכל אורך המהלך, וכשההגה עד הסוף לשני הכיוונים, והכל מתיחס כמובן לברקסים, הגלגלים והשלדה שלא מופיעים כאן בתמונה. כמה לילות העיניים יצאו לי מהחורים. וכל פעם שאתה משנה משהו לכיוון אחד, משהו נוגע במקום אחר.

נמרוד
23-01-07, 12:20
נמרוד האם בתוכנית עכשיו או מאוחר יותר לשיים "לפייט " פנימי חשמלי או הידרולי שיוצא מתוך האוטו לשטח .
מה שחוסך זמן ומעמץ של הצוות לחילוץ \החלפת צמיג?

כמו שיש למכוניות הבחירות בדאקר

זה לא בתכנון לשלב הראשון של הרכב, אבל בהמשך בהחלט כן. זה בכל מקרה יותר בתחום האחריות של לירן ואייל, אני מתכנן את המכונית שתסע, כשהיא נתקעת בשטח זה כבר בעייה שלהם :mrgreen:

מצ"ב פטנט יפה של ג'ק יעודי למרוצים לרכבי שטח עם מהלך וצמיגים גדולים מאד:

http://www.kingshocks.com/accessories.php?action=accessories

http://www.kingshocks.com/images/accessories_jack.jpg

http://www.kingshocks.com/images/jack_2.gif http://www.kingshocks.com/images/jack_5.gif

http://www.kingshocks.com/images/jack_6.gif

arnonshoshani
24-01-07, 07:27
נמרוד שלום

אני לא יודע אם אתה מודע לזה אבל ברכבי פולקסוואגן שהתחרו בדקאר עכשיו יש ג'ק מאד מוזר שמחובר קבוע לרכב (יותר נכון שניים מהם הם נימצאים במרכז הכובד האורכי שלו והם בעצם בוכנת לחץ אוויר מאד ארוכה שתחתיתה פלטה. כאשר נתקעים או יש פנצ'ר הם יורדים מהרכב פותחים את השסתום של הבוכנה בצד הנחוץ והרכב מתרומם לכל אורכו בצד הדרוש. אני ראיתי את זה במו עיני ברכב של יוטה קליינשמיט למרות שלא מצאתי על זה חומר באינטרנט.
זה חוסך המון זמן בשקיעות חול ופנצ'רים.
הפטנט שהבאת הוא מאד יפה ונראה אפילו אלמנט קל (אלומיניום) אבל דורש זמן.

ארנון

elitkh
24-01-07, 09:24
בוכנה פניאומטית תדרוש לחץ עצום כדי להעלות את הרכב-לצורך העניין אם תיקח בוכנה בקוטר של כ 30 מ"מ הלחץ הדרוש להרמת כ 1 טון יהיה כ 130 אטמוספרות.
הפתרון החשמלי הוא יפה,קל ופשוט לישום.אם יש לך יציאת לחץ אוויר אפשר להשתמש בפטיש האוויר ולתכנן אחד שיעלה בצורה מהירה (פסיעה בורג גדולה).

אלי

חנן גולומבק
24-01-07, 18:02
נמרוד שלום

אני לא יודע אם אתה מודע לזה אבל ברכבי פולקסוואגן שהתחרו בדקאר עכשיו יש ג'ק מאד מוזר שמחובר קבוע לרכב (יותר נכון שניים מהם הם נימצאים במרכז הכובד האורכי שלו והם בעצם בוכנת לחץ אוויר מאד ארוכה שתחתיתה פלטה. כאשר נתקעים או יש פנצ'ר הם יורדים מהרכב פותחים את השסתום של הבוכנה בצד הנחוץ והרכב מתרומם לכל אורכו בצד הדרוש. אני ראיתי את זה במו עיני ברכב של יוטה קליינשמיט למרות שלא מצאתי על זה חומר באינטרנט.
זה חוסך המון זמן בשקיעות חול ופנצ'רים.
הפטנט שהבאת הוא מאד יפה ונראה אפילו אלמנט קל (אלומיניום) אבל דורש זמן.

ארנון

ארנונציק זה נראה לי יותר כמו מערכת הידראולית ואני מתכנן אחת כזאת אצלי.

elitkh
24-01-07, 19:02
אתה מתכנן להוסיף משאבה הידראולית או להתבסס על משאבת ההגה?
אני אישית מעדיף את הפיתרון החשמלי (אולי כי זה תחום העיסוק שלי...) לטעמי פתרון הידראולי יהיה כבד,יקר ומסובך יחסית לבוכנה חשמלית.

אלי

חנן גולומבק
24-01-07, 21:40
אתה מתכנן להוסיף משאבה הידראולית או להתבסס על משאבת ההגה?
אני אישית מעדיף את הפיתרון החשמלי (אולי כי זה תחום העיסוק שלי...) לטעמי פתרון הידראולי יהיה כבד,יקר ומסובך יחסית לבוכנה חשמלית.

אלי

עדיין לא החלטתי, אני לא מכיר את הבוכנה החשמלית ואשמח לשמוע פרטים.
תודה.

elitkh
24-01-07, 23:51
אני קורא לג'ק המכאני (עם המקדחה) בוכנה חשמלית-זה השם בעגה המקצועית.
דוגמא לחברה שמייצרת מערכות כאלה (עם מנוע מובנה-לא צריך מקדחה):
http://www.ognibene.bo.it/eng/martinetti.htm

אלי

חנן גולומבק
25-01-07, 07:12
האתר שלהם הוא דוגמא מצוינת לאיך לא לבנות אתרים, ממש מוציא את החשק, בכל אופן זה לא נראה לי רציני למה שאני צריך.

חנן גולומבק
06-03-07, 13:13
חברה מה קורה ? עברו כמעט חודשיים מהעדכון האחרון ואנחנו רעבים לעידכונים ;)

הצפרדע
06-03-07, 15:15
חברה מה קורה ? עברו כמעט חודשיים מהעדכון האחרון ואנחנו רעבים לעידכונים ;)

בחייאתך, סתם אוטו מעפן. למה כבר יש לצפות, שלא לדבר על להיות רעב לעדכונים....:evil:

אני כבר זרקתי 3 בקבוקי וויסקי טוב, שהתקלקלו במהלך הציפיה (שהיתה פעם) מורטת העצבים 8-) ,
הכל בגלל טעות טפשית שלי שהובילה להתחייבות להשקה עם וויסקי לענין.

בעצם, הטעות לא היתה בהתחייבות אלא בכך שמלר הממזר הצליח להוציא ממני, העו"ד, התחייבות ללא הגבלת זמן.

לך תסמוך על עורכי דין, ועוד תמנה אחד מהם ליו"ר הראלי רייד.

נמרוד
06-03-07, 15:19
אם הוויסקי התקלקל כל כך מהר, אז הוא לא היה טוב. סבלנות...

הצפרדע
06-03-07, 15:39
אם הוויסקי התקלקל כל כך מהר, אז הוא לא היה טוב. סבלנות...

האמת? שתו לי אותם. אבל זה טיבו של וויסקי ממש טוב - הוא לא עומד יותר מידי זמן בצד.

עכשיו כבר קניתי אחד פחות טוב. אולי אותו לא ישתו לי 8)

מאיר רוטברג
06-03-07, 16:14
חבל שיתקלקל ברוך ,

לכן הזמן כבר עכשיו לטעימות לפני שיתקלקל

לירן סברוב
20-03-07, 18:10
סוף כל סוף הגיעו המייסבים הראשונים לארץ.
עכשיו אפשר להתחיל לבנות את הנאבות :grin:

מייסבים ''1 זהים לגמרי גם למשולש העליון וגם לתחתון.
במשלוח הקרוב הבא (סוף פסח לדעתי) כל שאר המייסבים לרכב יגיעו.
120 מטר צינור ST52 נחת כבר בארץ לפני 3 שבועות. :-P

kobiarava
20-03-07, 19:02
סוף כל סוף הגיעו המייסבים הראשונים לארץ.
עכשיו אפשר להתחיל לבנות את הנאבות :grin:

מייסבים ''1 זהים לגמרי גם למשולש העליון וגם לתחתון.
במשלוח הקרוב הבא (סוף פסח לדעתי) כל שאר המייסבים לרכב יגיעו.

אחחחחח... איזה תענוג לעיניים, הלוואי והיה תקציב לכאלה רכיבים...מתי מתחילים את הבניה עצמה?

קובי

חנן גולומבק
20-03-07, 21:12

לירן, אי אפשר היה להשיג את החומר הזה בארץ ?

לירן סברוב
20-03-07, 22:05
דרך יותר זולה להשיג את הצינור הזה.

לירן סברוב
29-03-07, 15:35
אתמול ביקרנו במפעל המתכת, נסענו להביא לשם את הצינורות. 133 מטר.... :mrgreen:
כל חלקי הלייזר כבר חתוכים. 8)
צילמתי עם מצלמת הנייד שלי 2 תמונות , האחת של זרוע המשולש התחתון
והשניה של העליון.
בפעם הבאה תמונות איכותיות יותר של רב החלקים :-P

בקרוב מתחילים לרתך.... :lol:

נמרוד
30-03-07, 11:32
טוב לראות! עכשיו אני רואה למה אתה מתכוון בחלק הדק - לא לדאוג, זה בסדר גמור... זה לא הזרוע העליונה, זה חלק נוסף מהזרוע התחתונה. כשנרכיב אותה, תראה איך הכל מסתדר.

חנן גולומבק
18-04-07, 12:43
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3023&stc=1
ואיזומטרי:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3024&stc=1
נמרוד האם לתצורת האיקס מול המושבים (בצדדים) יש יתרון מיוחד ? או שזה רק על מנת להקל על הכניסה לרכב ? האם מותר לעשות את זה גם בבאגי ? האם ישנו יתרון או חסרון מבני ?
תודה.

נמרוד
18-04-07, 13:45
זה על מנת להקל על הכניסה והיציאה מהרכב. מבחינת חוזק היה עדיף בנוסף לX מוט רוחבי ישר למעלה, אחד העקרונות המנחים הוא "חלונות" כמה שיותר קטנים בין צינורות.

הצפרדע
18-04-07, 14:57
לא ראה שום סיבה להורדת המוט הרוחבי הזה.

הוא חשוב מאד ותורם לחוזק המבני האורכי ובעקר לבטיחות הנהג והנווט כשמדובר במכות מהצד.

הכניסה והיציאה לא ממש מוגבלות ע"י המוט הזה, וכמו ברוב רכבי הטרופי טראק יוצאים

כאילו "דרך החלון".

תחשוב על זה שוב מר בש מהנדס.

נמרוד
18-04-07, 15:08
יש לקוח. ללקוח יש מאות שעות נהיגת מרוץ. הלקוח יודע כמה פעמים הוא והנווט שלו נכנסים ויוצאים מהרכב, ומבחינתו זה שיקול חשוב.

OFF-RoaD
18-04-07, 17:22
ומוט שישב שם ויהיה ניתן לפתיחה כמו דלת, לא יתן תוספת חוזק מסוימת? אני בטוח שלא כמו מוט מרותך ונעול, אבל גם לא כמו שום מוט. מצד שני זה גם לא יהיה נוח באותה המידה....

חנן גולומבק
18-04-07, 18:48
זה על מנת להקל על הכניסה והיציאה מהרכב. מבחינת חוזק היה עדיף בנוסף לX מוט רוחבי ישר למעלה, אחד העקרונות המנחים הוא "חלונות" כמה שיותר קטנים בין צינורות.

מצטער אבל לא מבין מזתומרת מוט רוחבי ישר למעלה , לאן למעלה ? אודה לך אם תוסיף את זה בשרטוט.
תודה

חנן גולומבק
18-04-07, 18:51
מצטער אבל לא מבין מזתומרת מוט רוחבי ישר למעלה , לאן למעלה ? אודה לך אם תוסיף את זה בשרטוט.
תודה

:idea: או קיי או קיי נפל לי האסימון (הגיל מה לעשות) אז אני מבין שזה כמובן חוקי.
ברוך, יש לי שלפוחית "רגיזה" :oops: ואני נכנס ויוצא רבות במשך המרוץ, זה השיקול היחיד.

חנן גולומבק
18-04-07, 18:54
אולי עדיף ככה ? כשמרכז האיקס אינו במרכז הפתח אלה קדימה יותר וכך ישנה הגנה טובה יותר ?

נמרוד
18-04-07, 22:11
אפשר הרבה דברים חנן. שמת לב שגם באמריקה אין שני תכנונים שנראים אותו דבר? זה מה שיפה במרוצי שטח. אין שטאנץ.

אגב שלפוחית... המרוצים הקצרים של הארץ מוכרעים בהפרשים של דקות - חרמון אילת האחרון רז ושי היו בהפרש של כמה דקות בינהם. נראה לך שאתה יכול להרשות לעצמך עצירה לפיפי? לא אם אתה מתכוון לנצח.

אני שמעתי על הרבה שיטות להתאפק במרוצים קצרים כמו שיש בארץ. בבאחה 1000 בארה"ב ברוב הקבוצות מתחלפים נהגים כמה כל כמה שעות ככה שאין בעייה. אבל מה עשה לדעתך איבן סטיוארט, "איש הברזל", שהיה דופק 1000 מייל ב20 שעות לבד, בלי לצאת מהאוטו לשנייה?

לפי עדותו שלו, בשנים הראשונות, הוא פשוט היה עושה במכנסיים... זה היה מקובל. אחר כך הם גילו את הקטטר והשקית ומאז הקוקפיט מסריח פחות.

חנן גולומבק
18-04-07, 23:45
לפי עדותו שלו, בשנים הראשונות, הוא פשוט היה עושה במכנסיים... זה היה מקובל. אחר כך הם גילו את הקטטר והשקית ומאז הקוקפיט מסריח פחות.

אתה מדבר עם מדריך צלילה לשעבר...אל תדבר איתי על לעשות במכנסיים.8)

רימון מצפון
22-04-07, 16:19
מספר שאלות לרעיון המבורך מקווה שגם יהיה מוצלח ולפי הכוחות שמושקעים כאן אני מקווה שגם מיוחד במינו.
1.האם תכנון השילדה לקוח מקטלוג או תכנון עצמי ?
2.איפה יושב המנוע ?
3.למה לא לעשות את הרכב 4*4 ?
4.מדוע צריך לחפש אקס אחורי בחו"ל מה שיש בפירוקיות לא מספיק?
5.האם השילדה מתוכננת גמישה קשיחה או באמצע?
הערה.כדאי לבדוק אם המפסקים שבהם אתם מתכננים להישתמש לא קופצים במקרה של מכה או קפיצה חזקה של הרכב .
בכל אופן אשמח אם משהו יענה על השאלות אם זה מעצבן תודיעו לי בפרטי כי סביר להניח שהיו לי עוד שאלות.
בהצלחה. :confused:

נמרוד
22-04-07, 22:47
רימון:

1. תכנון מלא על מחשב של אחד נמרוד מלר - אני.

2. די ברור מכל התמונות בשרשור הזה, לא? מנוע קדמי-מרכזי.

3. ההסבר על בחירת תצורת הרכב, וספציפית למה 2X4, נמצא כאן (http://www.jeepolog.com/4.html).

4. לא. מה שיש בפרוקיות לא מספיק.

5. השלדה תהיה הכי קשיחה שאפשר.

6. השאלות לא מעצבנות בכלל, תרגיש חופשי, בשביל זה פתחנו את השרשור.

7. היום הונחה "אבן הפינה" הפיזית של הפרויקט - פינה קדמית-שמאלית ליתר דיוק. זרוע תחתונה של המתלה הקדמי זכתה להיות החלק הראשון שהורכב בפיקים. לירן צילם ויעלה תמונות בקרוב.

lizard
22-04-07, 23:48
קולולולולו מזל טוב.
סוף סוף כבר לא ווירטואלי :-)

לירן סברוב
24-04-07, 13:57
ביום ראשון ה 22.4.07 בשעה 11 בבוקר רותך ה פיק הראשון בפרוייקט החדש שלנו, והפך מוירטואלי לריאלי.
להלן תמונות של "פאזל" ה אפרייט (לפי נמרוד), עבודה על המתלה וכמובן רתך השיריון שלנו ואדים.

לירן סברוב
24-04-07, 13:59
ועוד..

חנן גולומבק
24-04-07, 20:00
מזל טוב ובהצלחה !

הצפרדע
25-04-07, 10:54
1. יפה יפה - שיהיה במזל וברכה ושהכל ילך לפי המתוכנן, בלי באגים ובעיות שלא ניצפו מראש.
זאת, דעו לכם, ברכה אמיתית שהלואי ותתגשם.

2. מה אני רואה שם - ריתוך מיג? לא היה אמור להיות טיג? לפחות במשולשים ובנאקלים?

3. ומז'תומרת רתך שריון? רתכי שריון הם כמו נהגי D-9 בשטח בנוי.... :D - אצלם פלטה פחות
מ-25מ"מ לא ראויה להתייחסות רצינית...:twisted:

חנן גולומבק
25-04-07, 13:29
1. יפה יפה - שיהיה במזל וברכה ושהכל ילך לפי המתוכנן, בלי באגים ...:twisted:

מה יש לך נגד באגים ?:wink:

נמרוד
26-04-07, 09:28
ברוך תודה על הברכות. היתה שם התרגשות אמיתית.

ואדים הוא רתך שריון בתפקידו במפעל. יש לו ממלכה קטנה משלו, שם הוא יושב על כסא משרדי מרופד ומרתך חלקים לטנק מרכבה. זה כשהוא לא מרתך מכוניות מרוץ כמובן :grin:

לגבי מיג/טיג/סוג החוט/טכניקות ריתוך - אני שמח להשאיר החלטות כאלו בידי בעלי המקצוע, ואשתדל לכתוב כאן דברים מעניינים בנושאים האלו שאני לומד תוך כדי.

asafk
26-04-07, 23:23
אז אכן, היתה התרגשות באוויר. רואים בחלק מהתמונות שהידיים שלי רועדות, נכון? :wink:
אני חייב לומר שאני מסתובב לא מעט במפעלי מתכת, והמפעל המדובר הוא בעל יכולות יוצאות דופן- חיתוך צינורות ופרופילים תלת מימדי בלייזר, לדוגמה- זה משהו שאף אחד אחר בארץ לא יודע לעשות (תחשבו על צמתים ממש מורכבים של צינורות, וכולם חתוכים להתאמה מושלמת, ישר מהתיב"ם... חלום).

אסף.

znativ
15-05-07, 11:05
נמרוד ואסף שלום לכם לאיפה נעלמתם עם המשך הפרויקט.

לירן סברוב
25-05-07, 09:36
מיסבים חדשים נחתו בארץ, לזרועות הרדיוס ל 4LINK ולמשולשים הקידמיים.

המשך העבודה בקרוב מאוד מאוד...

lizard
25-05-07, 09:45
מאיפה קניתם אותם? למה לא קניתם כאלו בארץ?

לירן סברוב
25-05-07, 18:13
המיסבים הם של FK-ROADEND . הם המיסבים שבהם משתמשים כל רכבי הבאחה בארה"ב. אין מיסבים באיכות כזאת בישראל.

http://www.kartek.com/products/all/heims/heims.htm

lizard
25-05-07, 23:53
תודה.

נמרוד
26-05-07, 22:22
Rod לירן... :lol:

rod = מוט
road = כביש

rod end bearing = מיסב קצה מוט או מיסב קצה בקיצור.

מיכה אני מניח שאפשר אם מתאמצים להשיג בארץ, בהזמנה מיוחדת, מה שתרצה, אבל המחירים בארה"ב נמוכים, ואני לא מדבר על זה ש $=4 שקל. מה גם שזה פריטים קטנים ופשוטים למשלוח או להגעה במזוודה. הבונגילות של 1.1/4 אינץ', עולות כ70$ - 280 שקל בלבד. וזה אותו המיסב בדיוק שמחזיק את הפורלינק בטנדר של רובי גורדון. מבחינתי זה פרט אחד שבו לא הייתי צריך להתפשר, הלכתי על החזק והטוב ביותר שיש.

lizard
26-05-07, 23:47
בארץ זה הרבה יותר יקר.
למערכת מתלים שלמה, לפחות 20 עיניים כאלה, זה יכול להגיע ל2000-3000 שקל כמו כלום.

כמה עלה לכם כל אחד ומאיפה קניתם? לפי מה שראיתי באתר יש דילרים ואי אפשר לקנות אונליין.
1 ורבע אינץ' מתייחס לחור המרכזי או להברגה של העין?

נמרוד
26-05-07, 23:54
איך 2000 שקל? איזה מיסב נורמלי יש לך ב100 שקל?

יש מיסבים כאלו בהמון חנויות אינטרנט. מה אתה צריך מיכה? עבור רכב עבירות, מקובל להשתמש במיסבים של 3/4 אינץ', שעולים 30-35$ בלבד - עבור סדרת JMX של FK שזה איכות גבוהה ביותר. ויש גם קיטים של 8 מיסבים + אביזרים כדי לבנות פורלינק לרכב עבירות, במחירים של 150$ בלבד, אמנם לא FK מהסדרה הספציפית הזאת, אבל בהחלט מיסבים טובים ומספקים, לא חלקי טרקטורים.

תגיד לי מיכה מה אתה צריך ואני יכול לכוון אותך בדיוק.

lizard
27-05-07, 00:20
תודה נמרוד.
כרגע לא מתוכנן כלום (אי אין לי כסף בשביל זה) אבל אני מתעניין מאוד בנושא. כשיהיה לי תקציב אני אפנה אליך.

שוב תודה.

נמרוד
11-07-07, 01:07
טוב יש התקדמות בפרויקט, אבל בינתיים בזמן שאני עובד בלילות על החלקים של השלדה (יש איזה 600+ חלקים שונים - צינורות ושטוחים - שמרכיבים את השלדה) הנה תמונות של המיסבים שזה הנושא שבו הפסקנו בפעם הקודמת:

הגדול זה מק"ט JMX16T של חברת FK, הגדול ביותר שקיים. קוטר הקדח בכדור אינץ' אחד וקוטר ההברגה 1.25 אינץ'. זה מיסב ענק, כבד, יותר מקילו. את הכדור אי אפשר לסובב ביד גם עם מברג גדול. 8 מיסבים כאלו ישמשו במתלה ה4 לינק של הסרן האחורי. העומסים עליהם יהיו גדולים מאד, גם ובמיוחד על ההברגות ולכן לא היתה כאן התלבטות - הכי גדול שיש. הם יכולים לשאת עומס רדיאלי של 107,000 ליברות - כמעט 50 טון.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=5250&stc=1

הקטן הוא JMX14T, קוטר הקדח וההברגה זהה - 7/8 אינץ' שזה בערך 22 מ"מ. זו המידה הבאה הקטנה יותר, אבל היא חלשה בחצי - כ25 טון. המיסבים האלו ישמשו למשולשים הקדמיים העליונים, 4, ועוד 4 עם הברגות ימין/שמאל לשני מוטות ההגה.
כאן נראה המיסב עם מתאמי hi-miss - זה רק בשביל הקצה החיצוני של מוט ההגה, שיעבוד בזויות גדולות, הקצה הפנימי עובד בזויות קטנות, והמיסבים בזרועות בכלל עובדים בלי זוית בכלל והיו יכולים להיות גם בושינג - המיסבים שם בשביל לאפשר לקצר ולהאריך את הזרועות בשביל לכוון זוית קמבר.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=5249&stc=1

lizard
11-07-07, 07:39
איזה תכשיטים :-)
למה לא הלכתם על סדרת RSMX ?

נמרוד
11-07-07, 07:52
הגדול לא קיים בסדרות אחרות.

הצפרדע
11-07-07, 10:02
סחורה טובה וגם יפה.

בדברים הללו באמת אין פשרות, וגם עדיף קצת אוברקיל מאשר עגמת נפש,
בעקר כאשר ההבדל במשקל אפסי.

יש איזשהו לו"ז לסיום?

אני צריך לעמוד במילה שלי, שאני מסיים את היעני-טרופי-טראק שלי לפניכם......

הצפרדע
10-09-07, 11:18
נמרוד,

יש סיבה שקצות המוט שקניתם הם זכר ולא נקבה?
יש לדעתך הבדל עקרוני ביניהם?

אני אישית מעדיף לעבוד עם נקבה.

נמרוד
10-09-07, 11:55
נמרוד,

יש סיבה שקצות המוט שקניתם הם זכר ולא נקבה?
יש לדעתך הבדל עקרוני ביניהם?

אני אישית מעדיף לעבוד עם נקבה.

אני חושב שכבר קיימנו את השיחה הזאת פעם. נדמה לי שגם היה דיון בפורום בנושא?

הצפרדע
10-09-07, 12:04
אני חושב שכבר קיימנו את השיחה הזאת פעם.

לא.

ומה התשובה בכל זאת?

נמרוד
10-09-07, 12:08
דווקא כן:

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=12076

savyon
13-10-07, 22:58
אנשים,
מה מתקדם?
רוצים פרטים.

סביון

נמרוד
31-10-07, 10:20
כמה תמונות מהתקדמות הבנייה, מילים בהמשך.

נמרוד
31-10-07, 10:23
עוד תמונות:

נמרוד
31-10-07, 10:30
אחרי הרבה זמן חזרנו לעוד יום עבודה אחד מרוכז. הספקנו די הרבה - שני uprights מרותכים וכמעט גמורים - חסרים להם רק עוד החיזוקים לזרוע ההיגוי. חלקים אלו לא יצאו ממכונת הלייזר, בגלל בעייה בהזנת קבצים עם קוים בגיאומטריות לא ברורות. בפעם הבאה נשלים את החיזוקים האלו.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6530

ניתן לראות מה חסר בתמונה מתחילת השרשור הזה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3201

נמרוד
31-10-07, 10:33
עוד הספקנו לבנות גם את שתי הזרועות העליונות, בתמונה מסוף היום לירן מחזיק את מתלה צד שמאל מורכב משלושת חלקיו. הרבה סיפוק יש בהשוואה לתמונה מהסוליד!
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6535

נמרוד
31-10-07, 10:45
זה ואדים:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6531

אלו המכונות שלו, רתכת הMIG:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6534

ורתכת הTIG:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6538
השיקול של איפה MIG ואיפה TIG הוא של וואדים. את רוב רובה של העבודה הוא עושה עם הMIG, מבחינתו פח 3 מ"מ שזה החומר הבסיסי בתכנון עדיף לרתך בMIG מבחינת חוזק. קצב הריתוך מהיר ביותר. בתוכניות חשבנו שאנחנו נבוא, נרכיב בפיקים ונשאיר לואדים לרתך בזמנו החופשי... איפה. אם לוקח בערך שעתיים עד פחות משעה לזרוע האחרונה לשלב ההרכבה, ההתאמות והפיקים, את התפירה המושלמת של הזרוע מכל כיוון אפשרי לוקח אולי 20 דקות... הריתוך מתבצע ב180-200 אמפר, במכונה אגב יש שליטה על האמפר ומהירות החוט מהידית עצמה, וכמובן 100% דיוטי סייקל - כשאני כותב 20 דקות ריתוך, זה 20 דקות במכה אחת.

לא הצלחתי לעקוב בדיוק אחרי סדר הריתוך מבחינת צדדים, ואדים הופך את הזרוע לכל הכיוונים במהירות, ואת התפרים הארוכים החיצוניים משאיר לסוף ועושה אותם במכה אחת. ללא ספק הבן אדם יודע את המלאכה, כי הזרועות יצאו מושלמות במדידות שלי, בלי שום עיוותים, ובלי ג'יגים, בדיוק לפי התכנון - אני יכול לנשום לרווחה, התיאוריות והתכנון שלי עובדים... :-D

TIG לא הרבה יותר איטי - זאת אומרת בערך פי 2 יותר איטי על פי ואדים, שזה בוודאי משמעותי, אבל בהחלט לא משהו בעייתי. הTIG שימש לריתוך סביב הבוקסות של המיסבים, כדי להקטין את החום לסביבה ולמנוע לכלוך של המשטחים החלקים מהיריקה של מכונת הMIG. ריתוכי הTIG הרבה יותר יפים ונקיים.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6537

נמרוד
31-10-07, 11:00
השלמת הזרועות התחתונות (גם להם חסרים עוד כמה חלקים), העליונות והנאבות תיקח יום עבודה נוסף. השלב הבא הוא מבנה השלדה הראשי שהושלם לאחרונה, ובעזרת רפי הספקנו לפתור כמה וכמה בעיות בהורדת המבנה לייצור, אבל עכשיו אנחנו בעצם מחכים לאוסף של איזה 200+ חתיכות שטוחות וצינורות שונים שירכיבו תא השלדה עד קיר האש האחורי.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=6539&stc=1

הצפרדע
31-10-07, 13:01
יפה מאד, ממש תענוג לראות איך החלקים לובשים צורה והופכים זרועות, משולשים וכו'.

שאלה לגבי השילדה - האם אתה לא חושב שהגג קצר מידי וגורם לכך שיש שיפוע חריף מידי של הקורות הקדמיות לעבר קידמת הרכב, מה שגרם לך להכניס חיזוקים אלכסוניים נוספים?

לעניות דעתי, עדיף שהגג יהיה הרבה יותר ארוך באופן שהשיפוע של הקשת הקדמית יהיה מתון והחוזק גדול יותר משמעותית.

לא רואה את היתרון במבנה הנוכחי, אבל אולי אני טועה.

kd2
31-10-07, 13:58
מוריד את הכובע , איזה יופי של עבודה.
הוא בהחלט בעל מקצוע מהשורה הראשונה ( "כיסא 23 חחח"...פולי פולי... ).
בהצלחה!
בתי המיסב לא התעוותו בכלל?
נראה כאילו יש שם המון ריתוך ומכמה צדדים( וגם למעל משהו שנראה כמו חור , או שזה רק בצילום )

נמרוד
31-10-07, 14:03
...האם אתה לא חושב שהגג קצר מידי וגורם לכך שיש שיפוע חריף מידי של הקורות הקדמיות לעבר קידמת הרכב, מה שגרם לך להכניס חיזוקים אלכסוניים נוספים?

לעניות דעתי, עדיף שהגג יהיה הרבה יותר ארוך באופן שהשיפוע של הקשת הקדמית יהיה מתון והחוזק גדול יותר משמעותית.

לא רואה את היתרון במבנה הנוכחי, אבל אולי אני טועה.

קודם כל החיזוקים של קורות A הם מחוייבים על פי תקנון FIA ולדעתי בצדק. הם קיימים בצורה קצת שונה אבל תפקוד זהה גם בכל מכונית אמריקאית - מהפינה העליונה קדמית של הגג יורד גם מוט כלפי מטה ויוצר מעין חלון משולש קדמי.

הגג לא קצר מדי ולא ארוך מדי וגם השיפוע... שיפועי :| הטענה שלך בעד גג ארוך יותר או שיפוע מתון לא עושה לי הגיון, אולי לא הבנתי אותך.

נמרוד
31-10-07, 14:07
בתי המיסב לא התעוותו בכלל?
נראה כאילו יש שם המון ריתוך ומכמה צדדים( וגם למעל משהו שנראה כמו חור , או שזה רק בצילום )

כלום לא התעוות. בתי המיסב עבים ונועדו לריתוך, לא היתה צפויה בעייה. מה שיפה שגם מבחינה מרחבים הכל ישר כמו סרגל, מעבר לדרישות שלי.

בזרועות העליונות מסביב לבתי המיסב יבוא עכשיו עוד חלק שיכופף מלמעלה ומלמטה ויעבה את כל הזרוע, רואים אותו בתמונה הממוחשבת אבל עדיין לא הלבשנו אותו.

חנן גולומבק
31-10-07, 17:08
נראה מקצועי ביותר אבל לירן מה קורה פה? הזרועות נראות יותר גדולות ממך :wink:
ובקשר לצריות הגלגלים ראיתי שאתם משתמשים בצריה מסיבית ביותר אפשר לקבל קצת פרטים ? מה מי מו ואיזה נאבה הולכת להתישב שם ?

כל הכבוד...

לירן סברוב
31-10-07, 19:12
נראה מקצועי ביותר אבל לירן מה קורה פה? הזרועות נראות יותר גדולות ממך :wink:
ובקשר לצריות הגלגלים ראיתי שאתם משתמשים בצריה מסיבית ביותר אפשר לקבל קצת פרטים ? מה מי מו ואיזה נאבה הולכת להתישב שם ?

כל הכבוד...

תשמע חנן, בנוגע לציריות זה קצת סודי.... אז אל תספר... שהצריות הן של טנדר טיוטא היי לקס, כמובן הטיוטא עם הסרן מקדימה. מיסבים גדולים, בנוי למשקל גבוהה, אמין, חלקים זמינים וזולים, וכמובן ועיקרי.... פריק עם ברגים.

איזה נאבה ?? :? לא הבנתי את השאלה כנראה, למה אתה קורא נאבה ? מבחינתי ה "יד סרן" זה הנאבה.

:wink: לירן

rafi
31-10-07, 21:22
טוב לפחות תמונות אני זוכה לראות וזה כיף גדול לראות את זה עובר מהמחשב לברזלים.
לפי התמונות אייל שתה הרבה קפה באותו יום.

חנן גולומבק
31-10-07, 23:01
איזה נאבה ?? :? לא הבנתי את השאלה כנראה, למה אתה קורא נאבה ? מבחינתי ה "יד סרן" זה הנאבה.

:wink: לירן

מבחינתי כל מה שמסתובב על הצריה זה הנאבה, לא יודע מה זה "יד סרן" זה מושג של ג'יפאים ואני לא...
אבל עכשיו הכל ברור, אם הצריה של היילקס אז כנאה שגם הנאבה.
נראה לי רעיון מצויין.

חנן גולומבק
31-10-07, 23:08
נאבה
מאת : מילון מונחים
14/11/2005

</B>

"נאבה (http://www.jeepolog.com/59.html)" = טבור (http://www.jeepolog.com/59.html) = באנגלית Hub (http://www.jeepolog.com/59.html)
ביטוי סלנג תלוי הקשר, מקור לא ידוע...
בגדול אפשר להגיד שה"נאבה (http://www.jeepolog.com/59.html)" היא החלק המסתובב שאליו מתחבר הגלגל, ובעברית - טבור. הטבור (http://www.jeepolog.com/59.html) הוא החלק במרכז התמונה. הגלגל מחובר אליו עם חמישה ברגים במקרה של ג'יפ CJ. במרכזו נועל הטבור (http://www.jeepolog.com/59.html), או "לוקר" או Hub (http://www.jeepolog.com/59.html) Lock . הטבור (http://www.jeepolog.com/59.html) מסתובב על מיסבים קוניים, הם מיסבי הגלגל, וצלחת הבלם מחוברת אליו ומסתובבת יחד איתו.

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/without_watermark/glossary/CJ_front_left_pictorial.jpg

לירן סברוב
22-01-08, 19:01
היום עלינו לק"ש לעבוד על הרכב..

היה לנו חצי יום עבודה על דברים אחרים.... סה"כ העבודה ברמה מאוד גבוהה בלי להתפשר..

סיימנו חיזוקים על המיתלים :

לירן סברוב
22-01-08, 19:08
כמו כן התחלנו לטפל בסרן האחורי... דנה 60 שירדה מגלאדיאטור.
במפעל שנותן לנו חסות יש מערכת shotblasting... "קסם" הופכת סרן ישן לחדש לגמריי :mrgreen:

rafi
22-01-08, 22:05
כיף לראות את זה מפה
אני מקווה שיהיה מה לראות עד שאני יחזור

רפי

לירן סברוב
24-01-08, 10:34
הבנת נכון.. החלקים בגודל קטן מאוד. את בסיס השילדה אפשר להחזיק בכף היד.. (בפעם הבאה שנעלה לק"ש אני אצלם את החלקים).

רפאל
24-01-08, 12:39
הזדמנות לבנות דגם מוקטן של הרכב כדי לתת מתנה לאחד מנותני החסות :)

רפי

לירן סברוב
24-01-08, 12:53
הזדמנות לבנות דגם מוקטן של הרכב כדי לתת מתנה לאחד מנותני החסות :)

רפי

כמעט... אבל לא. דבר ראשון מדובר רק בשילדה התחתונה והקידמית... דבר שני החלקים לא באותו הקנ"מ לכן לא בהכרך יתאימו למבנה שלם...

אל תחשוב שאני לא מתכוון לנסות להרכיב את הלגו הזה למשהו.. :-D

לירן סברוב
14-03-08, 09:06
:smile: ביום רביעי נסענו למפעל לעבוד..
דבר ראשון חתחנו בלייזר את כל החלקים השטוחים. 9 חלקים שהיו חסרים למתלים ו כ 40 נוספים של כל השילדה. מיד התחלנו לסיים את הנאבות והמשלושים התחתונים, עבודה של כמעט 6 שעות.
הבעיה היחידה שנוצרה כל היום היתה, תאום מדוייק של חמשת החורים לבורג הבולם במשולש התחתון: העבודה במפעל פדנטית לגמרי, ואדים לא הסכים להשתמש בבורג כמוביל לחורים, ובו במקום הפעיל את החרט לייצר מוביל מצינור מלא, החרט כמובן מייצר את החלק בצורה פדנטית (שוב המילה הזאת) ודואג לייצר לחלק ראש צר עם קונוס ע"מ שבדפיקה על המוט הוא אחר"כ לא יתרחב ויתקע בחורים.
בערב עשינו שוב בדיקה למכונת הכדוריות של המפעל, והכנסו משולש תחתון שעבר שיוף עדין ואחד שלא עבר שיוף בכלל למכונה ועל הדרך גם דחפנו את הנאבות לשם... :wink:

בנוסף במהלך היום ארגנו את אזור העבודה ואת הפלטה לשולחן עבודה על השילדה.

המפעל אמור להספיק ולחתוך לנו את הצינורות עד יום רביעי, ואם כך ברביעי וחמישי הקרובים אנחנו מתחילים לבנות את השילדה. :razz: .

לירן סברוב
28-03-08, 08:39
השבוע עבדנו יומיים רצוף. בימים רביעי וחמישי.
רוב יום רביעי היה בנושא חיתוך כל הצינורות ,זיהויים והכנת שולחן העבודה.
לאחר שהלייזר חתך את הצינורות, הם נכנסו למכונת הניקוי הכדוריות ע"מ להוריד את שאריות החלודה.
קיבלנו הסבר מלומד שריתוך על חלודה מגיע לחום של 1500 מעלות, מול ריתוך נקי שמגיע ל כ 1000 מעלות, ולכן חשוב לנקות צינור צינור ולא את כל השילדה בסוף העבודה.
ביום חמישי התחלנו ממש לעבוד. שיטת העבודה עם הצינורת החתוכים בלייזר מהירה מאוד, ולכן ההספק הוא גדול. כל צינור דורש השחזה אבל ברוב הצינורת ממש מעט.

לירן סברוב
28-03-08, 08:45
את רוב הצינורות חתחנו בלייזר, אבל יש מספר צינורת ארוכים שהלייזר לא חתך. נמרוד הכין לנו שרטוטים מתאימים לעיטוף הצינורות, ואחרי העתקתם לצינור, חתחנו בפלזמה ושייפנו.

ישנם עוד מספר חלקים אשר חסרים לנו לפרונט הרכב. ככל הנראה בתחילת השבוע הם יהיו מוכנים, ונוכל לסיים את כל החלק הקידמי.

lizard
28-03-08, 09:07
אתה מתכוון פית התאמה? זה מה שחתכתם עם הלייזר? מגניב.
אם כבר שייפתם את הצנרת אתם לא הולכים לרסס עליה משהו שימנע מחלודה להתפתח?

לירן סברוב
28-03-08, 09:41
אתה מתכוון פית התאמה? זה מה שחתכתם עם הלייזר? מגניב.
אם כבר שייפתם את הצנרת אתם לא הולכים לרסס עליה משהו שימנע מחלודה להתפתח?

כן בהחלט, הלייזר מקבל קובץ פריסה של הצינור, מסובב את הצינור בזמן החיתוך וחותך את פיית ההתאמה בדיוק לפי הקובץ.
לאחר הסיום המלא של כל בניית השלידה כולל כל התושבות למינהם, אנחנו אמורים "לטבול" את כל השילדה באמבטיה גדולה עם חומר כימי אשר מונע חלודה (החומר משמש היום למניעת חלודה בשטורצים של מיים אשר נמצאים באדמה כ 30 שנה, וזה מהפעל היחידי הארץ עם דרגת החומר הגבוהה ביותר). לאחר הטבילה של השילדה בחומר, השילדה נטענת במטען חשמלי שלילי ואז היא תשלח לצבע באבקה.

חנן גולומבק
28-03-08, 12:49
מזל טוב מזל טוב, איזה כייף להתחיל את השלדה.

kd2
28-03-08, 13:59
פשוט וואוו , איזה יופי לראות תכנון פדנטי שכזה לפרטי פרטים וביצוע, גם כן... מרשים ביותר תו"כ שימוש במיכשור הכי מתקדם שיש , וכל זה בארץ מתוך פורום ג'יפולוג.
כבוד!

asafk
28-03-08, 16:04
סוף סוף רואים את אייל מחייך...

שימו לב לעבודה של נמרוד- הכל מתאים במכה ראשונה מהמחשב לברזל... מרשים ובכלל לא טריוויאלי.

אסף.

הצפרדע
28-03-08, 21:30
קודם כל ממש יפה, תענוג ותאווה לעיניים.
מה הלו"ז המתוכנן לסיום השילדה והתחלת ההרכבה של המכלולים?

קיבלנו הסבר מלומד שריתוך על חלודה מגיע לחום של 1500 מעלות, מול ריתוך נקי שמגיע ל כ 1000 מעלות, ולכן חשוב לנקות צינור צינור ולא את כל השילדה בסוף העבודה.

מה אתה אומר?!?!?

יש כאן כמה שלעגו לפדנטיות שלי בענין ניקוי מוחלט של כל חלק לפני הריתוך, ואפילו היה מי שאמר ש"מבחינתו זאת לא חלודה".....

ספר קצת על ההסבר שקיבלתם - זה מענין וגם חשוב לידיעה והפנמה של כל מי שעוסק בריתוך ובניה,
בעקר של שילדות וכלובים.

לירן סברוב
28-03-08, 21:45
אם לא יהיו תקלות בלתי צפויות, תוכלו לראות את השילדה והמתלים (ככל הנראה ללא סרן) בתערוכת אוטומוטור הקרובה, בסביבות ה 15 באפריל. אחרי תערוכה נמשיך בהרכבה כאן במרכז.

העבודה במפעל פדנטית עד הסוף.. שום דבר לא מרותך לפני שעבר ניקוי חול יסודי, צינורות שלא עבורו טוב בחורים המובלים שלהם נשלחו לחריטה ע"מ להוריד באופן שווה מעוביים.
כל צינור מוביל (לדוגמה :אפשר לראות בתמונת הקופסה השוכבת 2 צינורות גדולים ו 2 קטנים) עבר חריטה בקצוות ע"מ שיהיה מספיק חדירה של ריתוך.

lizard
28-03-08, 22:45
...צינורות שלא עבורו טוב בחורים המובלים שלהם נשלחו לחריטה ע"מ להוריד באופן שווה מעוביים....

אתה מדבר על חריטה של מיקרונים או על מילימטרים? אמנם זה לא כלוב ההתהפכות אבל האם זה רעיון טוב לחרוט את הצינור? לא עדיף להרחיב במעט את החורים?

נמרוד
28-03-08, 23:02
אתה יכול להיות רגוע מיכה, לצורך העניין מדובר על מאיות. הכוונה של לירן היא שבמקום שהמסגר הממוצע היה לוקח דיסק השחזה ומוריד כמה שצריך מאיפה שצריך בלי לחשוב בכלל, ואדים מעדיף להעלות את הצינור על המחרטה ולהוריד שבב.

אני אגב עוקב אחרי העבודה עצמה במחשב כמוכם, וכמות הטלפונים שאני מקבל בזמן אמת מלירן קטנה - סך הכל אני באמת מופתע (כמו אסף, שיודע להעריך באמת מה המשמעות של פרויקט כזה) וגאה בדיוק והאיכות שבה לירן, אייל וואדים מבצעים את המתוכנן. שילוב של תכנון טוב, וביצוע מעולה, מעל ומעבר לציפיות. פשוט כיף.

אני יושב עכשיו בלילה על התמיכה ההנדסית - כמה חלקים בכל זאת חסרים או לא עברו טוב ללייזר, ויש עוד להשלים את שרטוטי הייצור של החלק האחורי של השלדה, מתאם מוטות ההיגוי לתיבת ההגה, ועוד כל מיני קטנות.

עידו לוריה
28-03-08, 23:48
ממש תענוג לעקוב אחרי פרויקט כזה .איכות תיכנון ,ביצוע,ריתוך,פשוט מדהים או וודים :p
תמשיכו כך בלי פשרות

אריה פאהן
28-03-08, 23:59
נמרוד, קבל ח"ח ענק, להוציא תוכנית כל כך מורכבת מהמחשב ישר ליצור בלי לעשות כל הזמן בדיקות ומדידות לאחר יצור כל חלק והרכבתו, זה דבר לא מקובל, בטח לא שמדובר בכל כך הרבה פריטים .
כל הכבוד

kd2
29-03-08, 22:39
קודם כל ממש יפה, תענוג ותאווה לעיניים.
מה הלו"ז המתוכנן לסיום השילדה והתחלת ההרכבה של המכלולים?

מה אתה אומר?!?!?

יש כאן כמה שלעגו לפדנטיות שלי בענין ניקוי מוחלט של כל חלק לפני הריתוך, ואפילו היה מי שאמר ש"מבחינתו זאת לא חלודה".....

ספר קצת על ההסבר שקיבלתם - זה מענין וגם חשוב לידיעה והפנמה של כל מי שעוסק בריתוך ובניה,
בעקר של שילדות וכלובים.
א' - מצטרף לבקשה.
ב' - ריתוך פלדה מגיע בכל מקרה לטמפ' יותר גבוהה מ1000.( הפלדה מותכת...)

הצפרדע
31-03-08, 13:34
וואללה, מי שרואה את התמונות יכול לחשוב שלירן ואייל ממש מרתכים ובאמת עובדים....:p :wink:

בעקר מי שרואה את התמונה הזאת - כנראה שיש כאן לא רק צלם טוב אלא גם במאי טוב :twisted: 8)

נמרוד
31-03-08, 22:45
היום השלימו החברה יום עבודה ארוך, עד בערך שמונה בערב. מצ"ב כמה תמונות שלירן הספיק לשלוח מקריית שמונה לפני שהלך לישון. המבנה מתחיל לתפוס צורה, כולל התושבות למתלה האחורי, והצמתים המורכבים מקדימה.

נמרוד
31-03-08, 22:48
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9137זה

האזור שהתנגד היום. הצומת הכי מורכבת ברכב, השתנתה מעט במעבר למחשב והפכה לצומת כפולה (כמו צומת המוביל). אין לעניין משמעות מעשית.

נמרוד
31-03-08, 22:50
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9136

תושבות המתלה האחורי, השתיים הבולטות הן ללינקים העליונים, מאחורה מימין אפשר לראות את התושבת הימנית התחתונה מתחילה לתפוס צורה. אני מקווה שמחר יהיו תמונות ברורות יותר של האזור גמור.

ארז
01-04-08, 18:28
ח'ברה כל הכבוד, זה פשוט נראה מדהים(במיוחד לנמרוד, כל הכבוד על התכנון המדוייק).

נמרוד
01-04-08, 23:12
עוד יום עבודה הסתיים

נמרוד
01-04-08, 23:16
עוד כמה תמונות מלירן:

נמרוד
01-04-08, 23:17
ואדים מחזיק את זרועות המתלה הקדמי קרוב למיקום שלהם ומציג את השלדה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9165

צומת מורכבת, ריתוך מושלם (פינה ימנית תחתונה של הקבינה אם אני מזהה נכון):

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9166

קופסאת השדרה הקדמית של הרכב מרותכת מבפנים:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9167

rafi
02-04-08, 02:05
הינה סיבה טובה לחזור לארץ...
לירן ואייל- עוד 10 ימים אני איתכם.
ממש כיף לראות את זה מפה.

lizard
02-04-08, 05:38
וואו, עבודה מדהימה.
איך המנוע נכנס/יוצא?

miki
02-04-08, 09:33
איזה יופי,
סרטוט, מחשב ,חישובים ,רתך מצוין ושני פדנטים.
כל הכבוד, תהליך מדליק.

נמרוד
03-04-08, 08:07
מיכה - המנוע נכנס ויוצא עם מנוף מלמעלה, הגיר יוצא מלמטה - כמו ברכב רגיל. יתכן שיהיה אפשר גם להוציא את המנוע והגיר כיחידה אחת מלמעלה, השאלה אם זה פיצ'ר חשוב או לא, לא ברור.

לירן סברוב
18-04-08, 16:07
השילדה באוטומוטור : :grin:

נמרוד
18-04-08, 19:10
לירן, אייל, ואני נהיה בביתן ביום שלישי, ואנחנו מקווים שגם יוסי וואדים יגיעו מקריית שמונה. אם אתם מתכוונים להגיע לתערוכת אוטומוטור והתלבטתם באיזה יום - אז רשמו לעצמכם מיני-מפגש של פורום הבונים, ביום שלישי ב1700-1900 בערב, בביתן של צוות סרטינה ומגזין אוטו.

(אמור להיות שם גם בקבוק וויסקי טוב, מיושן היטב ;) )

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9421

חנן גולומבק
18-04-08, 22:55
חווו'ל זה פה ממש מימול :-D :-D :-D

rafi
19-04-08, 02:50
עוד תמונות מאוטומוטור

http://inlinethumb19.webshots.com/30546/2742524440103374649S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb48.webshots.com/17263/2266360000103374649S600x600Q85.jpg

lizard
19-04-08, 07:32
נמרוד הסיבה לצמתים המורכבים לפני הנהג והנווט היא על מנת לפצות על זה שאין חלק המקשר בין צידי הקשתות הקדמיות? החלק המקשר בגובה הדש בורד?

נמרוד
19-04-08, 11:14
נמרוד הסיבה לצמתים המורכבים לפני הנהג והנווט היא על מנת לפצות על זה שאין חלק המקשר בין צידי הקשתות הקדמיות? החלק המקשר בגובה הדש בורד?

לא. המוט המקשר בין שתי רגלי הקשתות הקדמיות עדיין לא נמצא כי אני מחכה להכנסה ומיקום פיזיים של המנוע כדי להחליט לגבי המיקום שלו. בנוסף למוט הזה יהיו עוד קישורים פריקים מעל המנוע והגיר שיסגרו את המבנה שהוא כרגע פתוח לגמרי באמצע.

הצמתים מורכבים כי זו הדרך הנכונה לבנות, משולשים משולשים. כל מקום שבו אתה יכול לספור מצולע עם יותר משלוש צלעות - זה משהו שדורש הסבר טוב מבחינתי. באזור של פתחים לכניסה ויציאה של הצוות והמכלולים (גיר למטה ומנוע למעלה) יש הסבר טוב למרובעים, בכל מקום אחר אני מנסה להמנע עד כמה שאפשר. היתה אמורה להיות שם צומת אחת של כל הצינורות בכל צד. מראש היה ברור לי שזה נקודה מאד מורכבת בבנייה, ולקחתי הימור מסויים. בפועל אכן נתקלנו בבעייה של התאמת צינורות בגלל הצטברות של טולרנסים בקטע המבנה הזה, ופיצלנו לשני צמתים במרחק של ס"מ ספורים בבנייה. לא הכול הלך חלק, וזה אחד מכמה בעיות ושינויים שנתקלנו בהם במעבר מהנייר למציאות. לעומת זאת אזורים אחרים שגם בהם חשבתי שאני לוקח הימור הלכו חלק בצורה כל כך חלקה שהפתיע גם אותי (כל מבנה הרצפה שהוא הקריטי באמת מבחינת דיוק).

savyon
19-04-08, 11:50
אני אוהב את הכסאות...

טוב גם כל השאר מדהים

Allon
19-04-08, 12:21
אני אוהב את הכסאות...
טוב גם כל השאר מדהים

+1!!

הצבע של הכיסאות הולך מצויין עם הצבע של הברזלים:grin: , ממש פרארי שטח;-)

אלון

yoav21
23-04-08, 00:06
היום ביקרתי באוטומוטור האישה ביקשה ;-) אז לא אמרתי לא
הפרויקט הזה פשוט מדהים, אין מילה אחרת הריתוכים והעבודה קבלו חח עצבני לכל מי שעומד, תומך ומבצע אותו.

מצפה בקוצר רוח לראות את התקדמותו
בברכה יואב

or65
24-04-08, 00:39
היתי היום בתערוכה , אין מילים , העבודה נראת ברמה גבוהה ביותר , כבוד !

מדהים , כמעט כמו האלפא 8C :grin:

סוזי המשתוללת
24-04-08, 01:50
וווווווווווואאאאאאאאאאאאאווווווווווווווו וווו
נגמרו לי המילים
גם בסדנת מירוצים באיטליה לא ראיתי כזו עבודה - אני רציני חבל שהתמונות לא אצלי -אבל לדעתי אריה פאהן יאשר את דבריי.
מלר (קשה לי להגיד את זה :twisted: ) אתה כריש

אריה פאהן
24-04-08, 19:09
שמוליק
אני מסכים איתך לחלוטין, מה שראינו בטכנוספורט איטליה שנחשבת לאחת הסדנאות הטובות,
זה שיפור של רכבים מיצור סדרתי, פה רואים רכב בבניה עצמית לגמרי וזה הרבה יותר מעניין .
בכלל, כרגע נבנים בארץ כמה רכבים ברמה מאוד גבוהה.
אני כבר בציפיה גדולה לראות אותם עומדים במבחן האמיתי, מבחן השעון
נראה ממש טוב .

לירן סברוב
10-07-08, 22:36
הרבה זמן עבר מאז העדכון האחרון. מפסח המפעל שבו עבדנו סבל ממספר תאונות דרכים של רתכים ורק שבוע שעבר חזרנו לעבוד.
במהלך התקופה הצתרף אלינו נותן חסות חדש :p מ.מ.ח מנועים -יבואן מנועים מלוד.
מנוע ZZ4 נאסף לפני כ שבועיים - מנוע שירד מקמרו או קורבט. המנוע מחברת GM preformance V8 5.7 ליטר בסביבות ה 330 כ"ס ו 50 קג"מ מומנט.
כמו כן נאסף גיר 4L80E.
מערכת ההגה של HOWE הגיעה לארץ, וכמו כן קיבלנו את בולמי הבילשטיין. שהם חלק מחסות אור ארו-אסיה יבואני סרטינה (ורולקס).

היום סיימנו כמעט לגמרי את השילדה, ע"י חיבור העריסה האחורית שרותכה כבר ב 50&#37; והתחלנו לבנות את זרועות הרדיוס.
להל"נ התמונות צהיום :

דרור ברלי
10-07-08, 23:00
מרהיב. אין מילים.

נמרוד
10-07-08, 23:37
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=10868&d=1215718597

לירן, אייל, עשיתם לי את סוף השבוע. יותר טוב ממה שיכולתי לחלום עליו (גם אם לא על המ"מ לפי התוכניות).

עידו לוריה
12-07-08, 00:58
יפה מאוד, שווה לחקות למרות שאין לי לפעמים סבלנות

לירן סברוב
29-07-08, 20:23
היי, שוב עבדנו היום במפעל, ההתקדמות היתה מצויינת אפשר להגיד מזל טוב..... סיימנו את השילדה לגמרי. כמו כן סיימנו את זרועות הרדיוס, נשאר לרתך להן את הבאנגים בלבד.
אם לא יהיו הפתעות בפעם הבאה נעבוד על הסרן, ובסיום העבודה הרכב יוכל לעמוד על הגלגלים :D וירד למרכז להמשך העבדות...

לירן סברוב
29-07-08, 20:25
עוד תמונות מהיום :

עירא
29-07-08, 23:06
כמו כן סיימנו את זרועות הרדיוס, נשאר לרתך להן את הבאנגים בלבד.

מי ינהג אחרי זה...:p

נמרוד
25-08-08, 23:54
סרן אחורי לרכב מירוץ: דברים שחשוב לזכור ולדעת,לתמיד. אני כותב כאן כדי שאני בעצמי אמצע את המידע בעתיד, אם זה ישאר רק במחברת שלי - לך תמצא אותה עוד שנים :D חלק ניכר מהחומר מהאינטרנט, אבל יש גם הרבה שגיליתי בעצמי. אני מקווה שזה יעזור למישהו בעתיד.

החלטנו סופית, ואף אספנו חלקים - הסרן יהיה דנה 60, מוסב לתצורה של סרן צף (full float) עם ציריות 35 שיניים, 1.5 אינץ'.

החלקים:

חלק מרכזי של דנה 60 אחורי כלשהו (במקרה שלנו, גלדיאטור שמגיע צף - אבל 30 שיניים. יכול להיות גם סופה, שמגיע עם 35 שיניים - אבל לא צף... סרן אחורי צף עם 35 שיניים = דנה70 - כבד יותר, ועם בעייה להשיג דיפרנציאלים תחליפיים).
ציריות של סרן דנה 70 (אביר), 35 שיניים, קוטר 1.5 אינץ' (כ38 מ"מ).
ספינדל ונאבה מדנה 60 קדמי (אביר)
ספול מירוצים דנה 60 35 שיניים, מתנה מברוך "הצפרדע".
עוד שינוי - הסבה של הנאבה לתצורה של 6 ברגים על 5.5 אינץ' ורוטור בהתאם. הסיבה - רוטור דנה 60 בקוטר 330 מ"מ, לא מאפשר שימוש בגלגלי 15 אינץ', והרצון להמנע מגלגלי 8 ברגים באופן כללי. השיטה - חריטה של הHub, הן של החלק הקדמי כדי להתאים בתוך גלגל, הן של הכתר כדי להתאים בתוך דיסק קטן יותר (של טויוטה או שברולט דנה44 6 ברגים). קדיחה של ברגים חדשים. יתכן שצריך למלא חומר בריתוך לפני הקדיחה.

מקורות מידע רלוונטיים:

התנך לדנה 60 קדמי של בילאויסטה. (http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/60_front/)
קטלוג און ליין של Timken Bearings (http://timken.dirxion.com/Main.asp)
מידע חשוב:

תצורת הסרן הקדמי של האביר היא מה שמכונה Dodge אצל ביל.
מיסב סיכות פנימי של הספינדל - טימקן B2024, קוטר פנימי 38.10 מ"מ (ע"פ זיהוי מיסב)
מיסבי דיפרנציאל - קוטר פנימי 57.16 מ"מ (על פי המודל ומדידה בקליבר) צריך לברר מק"ט של המיסב!
אורך מפלאנג' פנימי לפלאנג' פנימי של ספינדלים, מדוד ע"פ התקנה של ציריות דנה70 בספול בפועל - 1635 מ"מ.
תבנית הברגים של הספינדל (לנאקל, לא של גלגל) - 6 ברגים, איננה סימטרית- תגלית חשובה, תודה לביל! ---עריכה - וידאתי, ואכן - הפלא ופלא, אין שום סימטריה. המשמעות - לקדוח מתאמים לספינדלים על פי דוגמא ביד, לא לפי שרטוט.

נמרוד
26-08-08, 00:06
תמונות מתכנון הסרן, באפור הקיים, באדום כל החלקים שצריך לייצר.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11444&stc=1&d=1219698310
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11445&stc=1&d=1219698310

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=11446&stc=1&d=1219698310

נמרוד
26-08-08, 00:22
שלבי העבודה:

כל חלקי הפח יחתכו בלייזר. שני מתאמים גליליים בין הספינדלים לצינורות הסרן (קוטר נומינלי 3.125 אינץ', קוטר בפועל 80.5 מ"מ +-0.5 מ"מ) ירותכו היקפית ואם יתאפשר גם פנימית.
הספינדלים יחוברו למתאמים. המתאמים ימוקמו על צינורות הסרן שיחתכו למידה באופן גס בלבד. הריתוך יתבצע על גבי תותב פנימי (אורך 2.1 מ') בעל מידות מדויקות של מיסבי הדיפרנציאל ומיסב הסיכות של הספינדל.
רק לאחר ריתוך מושלם וסופי של מתאמי הספינדלים, יורכבו מבנה החיזוק ותושבות המתלים על גבי הסרן. הדיוקים הנדרשים בהם - 1מ"מ כללי.

נמרוד
31-08-08, 00:57
עלתה שאלה בפרטי - למה לא לחבר את הספינדלים (שמקורים כאמור בדנה60 קדמי אביר) ישירות למשטח החיבור המקורי לתופים של הסרן? הסיבה היא רוחב הסרן. מכיוון שהחלטנו להשתמש בציריות קיימות מן המדף (דנה 70) הרוחב הסופי מוכתב לנו בצורה מוחלטת, והמתאים נדרשים בעצם בתור הארכה של צינורות הסרן עד למיקום הנכון של הספינדלים.

הרוחב נמדד בפועל על ידי חיבור באויר של הספול, שתי הציריות (הזהות באורכן בדיוק, דרך אגב) ויחידות הספינדל+נאבה קומפלט. הרוחב נמדד בין משטח חיבור של ספינדל אחד לשני. לצערי לירן ואני לא טרחנו לצלם.

נושא נוסף שעלה - באיזה גלגל להשתמש? התשובה לכאורה היא 8 ברגים שמתאים לנאבות הדנה 60. אבל אז אנחנו מחוייבים להשתמש באותן נאבות גם למתלה הקדמי. זה אפשרי, וזה כנראה מה שנעשה, אבל זו ברירת מחדל שמהמשמעות שלה הגדלה משמעותית של המשקל הבלתי מוקפץ הקריטי מקדימה.

התוכנית המקורית היתה להשתמש ביחידות ספינדל+נאבה דומות של טויוטה היילקס, שקטנות וקלות משמעותית. יש יתרון ליחידות הדנה 60 - דיסקים של משאית, בקוטר 330 מ"מ (לעומת 300 בטנדר טויוטה) שכנראה יספקו מספיק בלימה לנצח. אבל שוב, במחיר משקל. פשרה שנובעת משיקולי תקציב.

lizard
31-08-08, 02:43
מה יהיה גודל הג'אנט? על איזה צמיג ?

נמרוד
31-08-08, 07:26
כרגע נראה שזה יהיה 35/12.5R17.

arnonshoshani
31-08-08, 08:21
היי נמרוד

אני רואה שאתם מתקדמים עם התכנון יפה מאד, מקווה לראות ביצוע בהקדם.
בקשר לנאבות הקידמיות בסילברדו החדשים יש נאבה סגורה (כמו סופה קידמי) שמונה ברדים קליל יחסית כולל דיסק גדול מאוורר וקליפר 4 בוכנות (יש לנו במחסן את האלמנטים עם אתה מעוניין לראות)
כמו כן הנאבות דנה 60 קידמי (דודג') והסילברדו הקידמי מקבלים גם ג'אנטים 16

בהצלחה
ארנון

הצפרדע
31-08-08, 10:20
כרגע נראה שזה יהיה 35/12.5R17.

מה קרה לגודל המקורי של "35?

משהו/מישהו נתן לכם תיאבון? :D ?

אתם חוששים ממשהו/מישהו? :cool: ?

נמרוד
31-08-08, 20:50
מה קרה לגודל המקורי של "35?

הגודל המקורי של 35"... נשאר 35"... לא אמרו לך שריתוך בלי מסיכה הורס את העיניים? :D

Gilad
31-08-08, 22:08
אפשר כמה מילים או קישור לגבי מה אומר סרן צף מול סרן רגיל?

תודה

asafk
01-09-08, 00:08
אפשר לסווג את הסרנים המניעים לשלושה סוגים-
סרן "רגיל", בו הן המיסב הפנימי והן החיצוני הם על הציריה- כלומר הציריה נושאת הם במשקל הרכב, הן במשקל הדיפרנציאל, והן את מומנט הפיתול. אין למעשה אף סרן כזה כבר יותר מ60 שנה.
סרן חצי צף- כמו בג'יפים, הדיפרנציאל נתמך לבית הסרן על מיסבים משלו, ועל הציריה יש את המיסב החיצוני. הציריה עומדת בעומס משולב של משקל הרכב ומומנט פיתול.
סרן צף- כמו בלנדרובר שלך, גלעד, שם הטבור, והגלגל עימו נושאים את העומס של הרכב, כיוון שהטבור עצמו הוא זה שתומך את הסרן בעזרת מיסבים, הדיפרנציאל גם הוא נתמך על מיסבין לבית הסרן, והציריה נושאת אך ורק מומנט פיתול.

אסף.

Gilad
01-09-08, 10:45
תודה רבה אסף, עשית לי סדר

לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הציריה של לנדרובר היתה צריכה להחזיק גם את משקל הרכב - כנראה היו נשברות בעמידה :)

נמרוד
19-11-08, 22:32
הושלם תכנון מתאם מסרק ההגה. המתאם יכורסם מבלוק אלומיניום בCNC ומשקלו קילוגרם אחד.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=12598&stc=1&d=1227126450

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=12597&stc=1&d=1227126450

נמרוד
19-11-08, 22:55
העליתי גלריה של תמונות של מסרק ההגה.

http://www.jeepolog.com/forums/album.php?albumid=56

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=56&pictureid=1062

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=56&pictureid=1059

נמרוד
27-11-08, 21:07
היום ואתמול בנינו את הסרן האחורי. החלק שלקח את רוב הזמן, היה הרחבת הסרן על מנת שיקבל ציריות דנה 70, בעלות 35 שיניים (ההסבר כמה הודעות למעלה), בנאבות קדמיות עם דיסקים בריאים שמקורם בסרן קדמי של אביר. תהליך שלמדנו ממנו המון. החלק השני, שהסתיים היום, הוא הבנייה של קונסטרוקצית הפלדה על הסרן, שמחזקת אותו בכפיפה (בכל זאת סרן שהולך לקפוץ...) ונותנת את התושבות למתלה ה4 לינק האחורי. בהמשך ניקוי חול חיצוני, ניקוי פנימי "סטרילי", והרכבה סופית כולל קורונה פיניון על ספול המירוצים שבתמונות.

התמונות באלבום (http://www.jeepolog.com/forums/album.php?albumid=62)

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1110

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1119

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1123

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1131

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1134

lizard
27-11-08, 22:31
מרשים ביותר.

ido vw
28-11-08, 13:19
פשוט מדהים!! אי אפשר להגדיר את זה יותר טוב..

הצפרדע
28-11-08, 18:15
נראה יפה מאד - כל הכבוד.

חוץ מזה, נחמד לראות אותך סופסופ בבגדי עבודה...;-)

ברשותך, מספר שאלות -

1. חיתוך צינור הסרן נעשה עם משור שורף?!? לא מקובל ולא מדוייק.

2. איך איזנת את הסרן המורחב באופן שלא תהיה שום סטיה העלולה לגרום לשחיקת המיסבים או הציריות? אם כל המיסבים והשיניים בדיפרנציאל אינם בדיוק על אותו קו, עלולות להיוצר בעיות כרוניות שלא ניתן יהיה להתגבר עליהן.

3. הריתוך מצידה הפנימי של הביצה(צד הפיניון) נעשה אני מניח(ומקווה) עם אלקטרודת ניקל, למרות שזה לא נראה כך.הביצה עשויה יציקת ברזל(יצקת אפורה) שצריך לרתכה באלקטרודה או סליל מתאים עם תרכובת ניקל.
אם הריתוך נעשה בתפר ממשיך עם המיג הרגיל, התפר בביצה יישבר/יסדק במוקדם או במאוחר.
שווה לבדוק את זה.

4. אתם מסתמכים על הציריות הרגילות של דנה 70? אם כן, אל תופתעו אם הן לא יחזיקו מעמד. בגלגל בגודל "35 ומעלה חובה ללכת על ציריות כרומו או M-300.

5. האם אני רואה נכון, והתושבות האחוריות של הזרועות התחתונות אינן מתחת למרכז הצינור אלא יותר לכיוון מרכז הרכב? בכוונה? אפשר לקבל הסבר לכך?

שיהיה בהצלחה רבה - מחכים לכם בעונה הקרובה בכליון עיניים.

לירן סברוב
28-11-08, 18:53
נראה יפה מאד - כל הכבוד.

חוץ מזה, נחמד לראות אותך סופסופ בבגדי עבודה...;-)

ברשותך, מספר שאלות -

1. חיתוך צינור הסרן נעשה עם משור שורף?!? לא מקובל ולא מדוייק.

לא מקובל אולי.. לא מדוייק ?! ממש לא משנה. החיתוך לא קובע שום דבר. החלק החרוט מולבש על הצינור ופנים הצינור הישן ורותך מבפנים. ניתן לראות בתמונות הראשונות באלבום.

2. איך איזנת את הסרן המורחב באופן שלא תהיה שום סטיה העלולה לגרום לשחיקת המיסבים או הציריות? אם כל המיסבים והשיניים בדיפרנציאל אינם בדיוק על אותו קו, עלולות להיוצר בעיות כרוניות שלא ניתן יהיה להתגבר עליהן.

ייצרנו בפעל כלי עזר, צינור מברזל מלא,באורך כל הסרן +, נחרט במדוייק במרכזו לפי המייסבים של הדיפרנציאל ובקצוות לפי מייסבי הספינדל. לחצנו את המייסבים בבית הדיפרנציאל היטב, נקבע המיקום המדוייק של החלק החרוט בקצוות.

3. הריתוך מצידה הפנימי של הביצה(צד הפיניון) נעשה אני מניח(ומקווה) עם אלקטרודת ניקל, למרות שזה לא נראה כך.הביצה עשויה יציקת ברזל(יצקת אפורה) שצריך לרתכה באלקטרודה או סליל מתאים עם תרכובת ניקל.
אם הריתוך נעשה בתפר ממשיך עם המיג הרגיל, התפר בביצה יישבר/יסדק במוקדם או במאוחר.
שווה לבדוק את זה.

לאחר דיונים ובדיקות מקיפות הריתוך על כל יציקת הביצה נעשה באלקטרודת.............. ניקל בריתוך TIG וארגון.

4. אתם מסתמכים על הציריות הרגילות של דנה 70? אם כן, אל תופתעו אם הן לא יחזיקו מעמד. בגלגל בגודל "35 ומעלה חובה ללכת על ציריות כרומו או M-300.

קודם צריך רכב :D אחרכך תקציב.

5. האם אני רואה נכון, והתושבות האחוריות של הזרועות התחתונות אינן מתחת למרכז הצינור אלא יותר לכיוון מרכז הרכב? בכוונה? אפשר לקבל הסבר לכך?

נמרוד..... ??????????? :confused:

שיהיה בהצלחה רבה - מחכים לכם בעונה הקרובה בכליון עיניים.

תודה... כרגיל שאלות לעניין...
בעיקרון השלב הראשי במפעל נגמר. השילדה והמתלים הסתיימה ב 99&#37;.
נשאר לחרוט את הספינדלים הקידמיים מעט בקצוות שיתאימו היטב לנאבות שייצרנו. הנאבות יוצרו להתאים לספינדל של טיוטא היילקס, והספינדל הקידמי של האביר גדול במעט. שאר העבודה במפעל נכון לעכשיו נגמרה סוף כל סוף, נחזור לפינישים,השלמות ריתוכים ניקוי חול וצבע ככל הנראה בסוף הפרוייקט.
השילדה תגיע למרכז בשבועיים הקרובים ואז נתחיל בהרכבות. :grin:

נפגוש אתכם בעונה הקרובה.... חכו חכו :wink:

lizard
28-11-08, 19:01
מזל טוב על סיום השלדה. יש תמונות?

לירן סברוב
28-11-08, 19:39
מזל טוב על סיום השלדה. יש תמונות?

כן... בעמוד הקודם ;)

jeep.il
28-11-08, 21:46
לירן המשיך את ברוך . מה היתה הסיבה המדויקת לחיתוך הסרן היכן שניחתך ?אם לא אז למה לא פורק הסרן הצינורות לחוד והביצה לחוד ותחיתוך לבצע מצד הקרוב לביצה ואז להרכיב ?(פעולה זאת מתבצעת בפרס חזק ).בכל אופן יפה מאוד יאללה כולם כבר מתים לראות תרכב נוסע.

lizard
28-11-08, 21:53
לירן המשיך את ברוך . מה היתה הסיבה המדויקת לחיתוך הסרן היכן שניחתך ?אם לא אז למה לא פורק הסרן הצינורות לחוד והביצה לחוד ותחיתוך לבצע מצד הקרוב לביצה ואז להרכיב ?(פעולה זאת מתבצעת בפרס חזק ).בכל אופן יפה מאוד יאללה כולם כבר מתים לראות תרכב נוסע.

להוציא את זרועות הסרן זו משימה קשה עד לבלתי אפשרית, גם למפעל בו הם עשו את העבודה.
הדרך הפשוטה ביותר זה לעשות בדיוק מה שהם עשו. אגב, זה עוד כלום. ראיתי תמונות של סרני הייבריד - דנה 70 עם זרועות של רוקוול ודברים מטורפים אחרים.
מה שלא ברור לי זה למה לא השתמשתם בסרני דנה 70 מהתחלה. נכון שהם לא הכי נפוצים אבל יש. צריך רק למצוא. האם המשקל כל כך חשוב לכם? או שיש סיבות אחרות?

asafk
28-11-08, 22:45
ניב,
הרעיון היה להשתמש בקייס של 60 שהוא קל יותר משל 70 ובתוכו לשתול מכללים של 70 וסופיות של 60 קדמי - ככה מקבלים את החוזק של החלקים המסתובבים, ברוחב טוב, ועם דיסקים. הנאקלים המקוריים לא מתאימים לציריות של 38 מ"מ, ולא יכולים לשאת עליהם את הטבורים על הדיסקים.

אסף.

jeep.il
28-11-08, 22:49
מיכה אסף את זה הבנתי השאלה למה לחותוך כמו שחתכו ולא לפרק תצינורות מהביצה לחתוך שם ואז לחבר מחדש.

לירן סברוב
28-11-08, 23:08
מיכה אסף את זה הבנתי השאלה למה לחותוך כמו שחתכו ולא לפרק תצינורות מהביצה לחתוך שם ואז לחבר מחדש.

מעבר לעבודה הכמעט בלתי אפשרית, זה היה חסר טעם מבחינתנו, מה זה היה נותן ? אנחנו לא רצינו לקצר את הסרן אלא להאריך אותו ולהחליף את הספינדל לאחר.

lizard
28-11-08, 23:37
ממה שאני יודע, כשבונים כזה סרן מחממים את הביצה מאוד ובלחץ דוחפים את הזרועות, כמובן בצורה מאוזנת.
לפרק דבר כזה זה כמעט בלתי אפשרי. ונניח ופירקת, להרכיב זרועות חדשות זה עוד יותר בלתי אפשרי ללא מיכון יקר ורציני. בכל מקרה אני בטוח שבחיים לא שמעת על סרן שהשתחררה לו הזרוע.
מה שהם עשו זו הדרך לעשות את זה. אפשרות נוספת, יקרה יותר, היא להזמין סרן ללא סופיות באורך המתאים ולהשתמש בו. גם זה קיים (ובקרוב יהיה בארץ למי שירצה) אבל זה עולה הרבה יותר כסף.

נמרוד
29-11-08, 00:17
אני אסביר קצת יותר את התהליך עכשיו שיש תמונות. את קצות הסרן הישן חתכנו חיתוך גס, שאין לו משמעות, ועם דיסק ניקינו והורדנו גרדים.

כדי למרכז את שני הספינדלים החדשים בדיוק מול הדיפרנציאל, חרטנו ג'יג, או תותב. מוט פלדה מלא, באורך כמעט 2.50 מטר, עם חלק מרכזי חרוט למידה המדויקת של מיסבי הדיפרנציאל, וחלקים חיצוניים חרוטים למידה המדויקת של תוך הספינדל (למעשה מיסב הסיכות שבתוך הספינדל). חלק ניכר מהבוקר הראשון נדרש כדי לשייף, ידנית, את השטחים על התותב כדי לאפשר מעבר דרך שני מיסבי הדיפרנציאל, ועם זאת שההתאמה תהיה מדויקת, ללא חופש.

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1114

בעייה שנתקלנו בה בשטח, היא איך ללחוץ את המיסבים החוצה? בדיעבד הייתי צריך לחשוב על זה מראש ולהוסיף כלי פשוט שמורכב משני צינורות חרוטים עם הברגה. אני אעשה את זה לפעם הבאה, זה ישלים את ערכת בניית הדיפרנציאל. אבל המחרטה לא הייתה זמינה והקדשנו עוד הרבה זמן למציאת אלתור סביר, אותו אתם יכולים לראות בתמונה. מוט הברגה זהה בצד שני, והאומים לוחצים ונועלים את המיסבים בכוח כדי למרכז את התותב.

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1117

אחרי שהתותב ממורכז ונעול במרכז, הלבשנו את הרכיבים החיצוניים - ספינדלים, תושבות קליפרים, ואת המתאמים שנחרטו בדיוק למטרה זו. את הכיוון ימינה שמאלה והסימטריות ביצענו על סמך סט ספינדלים נוסף שעמד ליד הסרן, קומפלט עם נאבות, ציריות והספול. השארנו חופש של כ3 מ"מ לצד עבור הציריות. בנוסף פילסנו, פחות או יותר, את תושבות הקליפר ביחס לסרן האחורי (הן פונות אחורה). כשכל הכיוונים - מרכוז, מרחק, סימטריות, וזוית קובעו, ואדים תפס את המתאמים לצינורות הסרן בפיקים ואחר כך ריתך אותם תפר מלא, על התותב. רק אחרי שהעסק התקרר לגמרי, פירקנו את התותב, והוא השלים את הריתוך הפנימי:

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1119

http://www.jeepolog.com/forums/picture.php?albumid=62&pictureid=1136

בסיום השלב הזה קיבלנו סרן מורחב, ממורכז ומתפקד. השלב השני שהושלם למחרת זה הבנייה של כל הקונסטרוקציה עליו, שמטרתה לתת את כל התושבות בצורה מדויקת, ולחזק את הסרן בצורה משמעותית לכפיפה.

שמחתי לשמוע היום שלירן הרכיב את המכלולים בתוך הסרן והעסק מסתובב יפה... השלב הבא שגם אותו צריך ללמוד מהתנסות זה כיוון קורונה פיניון כמו שצריך.

לגבי הריתוך - לירן ענה. לגבי התושבות - מתאימות לגיאומטרית המתלה הספציפית שתכננתי. לגבי חוזק הציריות - ברוך צודק לגמרי והבהרתי את זה לצוות, ציריות משומשות זה בסדר בשביל לגלגל את הרכב, אבל ציריות מחוזקות וחדשות הן חובה. מוטב מוקדם מאשר מאוחר. הבעייה בציריות "מקוריות" משומשות היא שאנחנו לא יודעים מה היה כיוון הסיבוב המקורי שלהן... וציריה שהסתובבה תחת אביר צבאי בכיוון אחד כמה שנים, ותסתובב עכשיו בכיוון ההפוך, החוזק שלה יורד בעשרות אחוזים, ואין לנו שום דרך לדעת את זה מראש - זה הימור של 50/50. מבחינתי, אם מישהו יודע איפה אפשר להשיג ציריות כאלו מקוריות אבל חדשות, ששכבו במחסן באיזה ימ"ח - זה כבר צעד חשוב מאד.

למי ששאל - הצינורות המקוריים של הסרן הם אכן משקל מיותר. אבל בתור בנייה ראשונה של סרן, הלכנו על פשוט ובטוח. תותב המרכוז מאפשר לי בפעם הבאה לבנות סרן מאפס בהתבסס אותם מכלולים חיצוניים וביצה ללא צינורות. מה שאני לא מתכוון לעשות.... את הסרן הבא נבנה כמו שצריך, מביצה נפרדת של פורד 9 אינץ', עם התאמות של התותב. אז הסרן יבנה כולו מפחים, מאפס, והוא ישקול חצי מהסרן הזה.

lizard
29-11-08, 00:38
האם הציריות של הדנה 70 סמטריות משני הצדדים? אין אחת שהיא ארוכה יותר מהשניה?
אני מניח שאם זה אכן לא סמטרי אז לא צריכה להיות לכם בעיה לדעת מה כיוון הסיבוב של הציריות.

נמרוד
29-11-08, 00:43
הן זהות.

לירן סברוב
05-12-08, 14:24
בשעה טובה, השילדה והמתלים עזבו את צפון המדינה וירדו אל העם.
עכשיו הגיע זמן ההרכבות..... לדעתי החלק היותר קשה, אבל קרוב ובאחריות שלנו בלבד.

אנחנו זקוקים להשאלה של 2 גאנטים 8X6.5 ברגים, עד שהגאנטים שלנו יגיעו מחו"ל... וזה יקח קצת זמן, נשמח לכל עזרה.

huski360
05-12-08, 20:19
בשעה טובה, השילדה והמתלים עזבו את צפון המדינה וירדו אל העם.
עכשיו הגיע זמן ההרכבות..... לדעתי החלק היותר קשה, אבל קרוב ובאחריות שלנו בלבד.

אנחנו זקוקים להשאלה של 2 גאנטים 8X6.5 ברגים, עד שהגאנטים שלנו יגיעו מחו"ל... וזה יקח קצת זמן, נשמח לכל עזרה.

יש לי 4גאנטים "16 8-ברגים אם זה יעזור...

לירן סברוב
26-12-08, 18:29
ממשיכים :D

קיבלנו אירוח 5 כוכבים ע"י אלון איציק וויקו אסולין במוסך שלהם - אוטווויק.
תודה רבה חברה, אנחנו שמחים להתארח אצלכם ומודים לכם מאוד.

לירן סברוב
26-12-08, 18:32
עוד..

אייל
26-12-08, 18:42

6.5 או 16.5?

אם מדובר על 16.5 תבוא תיקח.

lizard
26-12-08, 19:46
הרכה נראה מגניב, רק חבל שלא צבעתם אחרי הניקוי שנעשה לצנרת.

savyon
26-12-08, 21:20
כל הכבוד לאסולינים על האירוח.

סביון

לירן סברוב
26-12-08, 23:28
הרכה נראה מגניב, רק חבל שלא צבעתם אחרי הניקוי שנעשה לצנרת.

יש לנו עוד הרבה ריתוכים על השילדה,אם הינו צובעים לא הינו יכולים לרתך.
לבסוף אחרי שנרכיב הכל, נפרק את הרכב לחלקים נבצע ניקוי מלא, נצבע ונרכיב מחדש...

lizard
27-12-08, 05:28

אתה יודע שכמו שאתה מסיר את החלודה עם הדיסק שיוף אז אתה יכול גם להסיר את הצבע :-)
לא התכוונתי, במידה וזה השתמע מכך, לצבע סופי. רק איזה יסוד שישמור שלא תהיה חלודה (ויעשה את תהליך הבניה יותר פוטוגני ;-))
אני בטוח ש80% מהריתוכים לכלוב כבר נסתיימו, אין שום סיבה בעולם שלא לצבוע, זו כמובן דעתי.

חנן גולומבק
27-12-08, 08:53
נהדר ! שלדת TT על רצפת בטון אדומה וחלקה, זה כבר ממש אמריקה.
כל הכבוד .

agm
28-12-08, 02:00
סליחה על הבורות -
אבל למה בעצם ספול לרכב שנועד בלבד למירוצים?
דיפרנציאל פתוח לא יתן התנהגות טובה יותר?

dudibagi
28-12-08, 07:01
לירן כל הכבוד נראה מדהים ולא נראה כבד מידי כל ברזל במקום

אפרופו לא כבד.....האם שקלת את השלדה והמתלים כך -משקל נטו(שנוכל לדעת מה פחות או יותר משקל מינימום של כלוב מקצועי כולל מתלים)?????

ישר כוח המשיכו כך מחכים לכם בתחריות (חסרה תחרות בקטגוריה)
:):):)

נמרוד
28-12-08, 20:39
סליחה על הבורות -
אבל למה בעצם ספול לרכב שנועד בלבד למירוצים?
דיפרנציאל פתוח לא יתן התנהגות טובה יותר?

דיפרנציאל פתוח מוגבל ביכולת שלו להעביר מומנט. ולא רק ברכב שטח - בכל רכב מירוץ, המומנט שעובר לקרקע יקבע לפי הגלגל עם מינימום האחיזה, כלומר הגלגל הפנימי בפנייה. העומס על הגלגל הפנימי בפנייה הדוקה, במהירות גבוהה, יורד בצורה קיצונית, ורכב עם דיפרנציאל פתוח מאבד חלק גדול מיכולת התאוצה שלו. לכן, אין הרבה מכוניות מירוץ עם דיפרנציאלים פתוחים. במכוניות כביש מכל הסוגים (מראלי ועד פורמולה 1) יש כל מיני סוגים של דיפרנציאלים מוגבלי החלקה מתוחכמים. במכוניות מירוצי מדבר בעלות סרנים אחוריים חזקים (כמו במקרה שלנו) מקובל הפתרון הפשוט והיעיל של ספול מלא.

נמרוד
28-12-08, 20:58
לירן כל הכבוד נראה מדהים ולא נראה כבד מידי כל ברזל במקום

אפרופו לא כבד.....האם שקלת את השלדה והמתלים כך -משקל נטו(שנוכל לדעת מה פחות או יותר משקל מינימום של כלוב מקצועי כולל מתלים)?????

ישר כוח המשיכו כך מחכים לכם בתחריות (חסרה תחרות בקטגוריה)
:):):)

השלדה נטו - מה שבתמונה הבאה, שזהה 99% לביצוע בפועל - שוקלת 287 קילוגרם
http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/truggy_design1/p4chassis_assy.jpg

זרוע קדמית תחתונה שוקלת 11 קילוגרם, זרוע קדמית עליונה 10 קילוגרם, זרוע רדיוס אחורית תחתונה בערך 15 קילוגרם... אלו חלקים שאני זוכר את המשקל שלהם. בעקרון אני יכול מול המחשב שלי בבית להוציא את משקל כל החלקים שתכננתי.

asafk
29-12-08, 00:18
...ואז להוסיף משקל של טולרנסים של הפלדות, חוט ריתוך, צבע ועוד כל מיני. אני מוסיף בד"כ באזור ה 10% וזה די מדוייק.

אסף.

לירן סברוב
31-12-08, 11:44
בדיוק נגמרה הבטריה במצלמה... לכן יש רק 2 תמונות.

baga
05-01-09, 01:23
איזה יופי :D
התכנון
החומרים
החיתוכים
והביצוע :D
ישר כח עד לקו הסיום :p
פשוט רותקתי למסך .

baga
05-01-09, 02:00
מעורר השראה :)
מכל מלמדי השכלתי :)

לירן סברוב
21-01-09, 21:00
היי,
כיודע אנחנו עובדים בזמן האחרון בירושליים במוסך אוטוויק.
אנחנו בונים הכל בפיקים, ובסוף ואדים ישלים את כל הריתוכים.
הראדיאטורים מקדימה הם של השמן מנוע והגה, הקטנים מאחורה שניהם לגיר והגדול די ברור.
קיבלנו את החלק המכורסם של ההגה, ניתן לראות בתמונות, הוא כורסם מ ::confused: מאלומיניום חזק במיוחד.
זה לבינתיים.

לירן

לירן סברוב
21-01-09, 21:05
עוד

tzurlis
22-01-09, 11:09
נראה ממש, ממש טוב.
שאלת תם: צובעים את השלדה? או שלא צובעים לעומק, ובסוף פשוט מרססים חיצוני וזהו?
ואם צובעים, איך אתם נפטרים מהחלודה?
(גם אצל ברוך וארז אברהמוב ראיתי שלא צבעו. נראה לי מוזר לא לצבוע את השלדה עוד בהתחלה, לפחות בצבע יסוד, כשהכל עוד נגיש לפני כל ההרכבות ולפני שהחלודה מתחילה).

לירן סברוב
22-01-09, 14:18
נראה ממש, ממש טוב.
שאלת תם: צובעים את השלדה? או שלא צובעים לעומק, ובסוף פשוט מרססים חיצוני וזהו?
ואם צובעים, איך אתם נפטרים מהחלודה?
(גם אצל ברוך וארז אברהמוב ראיתי שלא צבעו. נראה לי מוזר לא לצבוע את השלדה עוד בהתחלה, לפחות בצבע יסוד, כשהכל עוד נגיש לפני כל ההרכבות ולפני שהחלודה מתחילה).

היי,
לפני הצבע נבצע ניקוי חול.

חנן גולומבק
22-01-09, 17:23
היי,
לפני הצבע נבצע ניקוי חול.

לירן לדעתי ניקוי חול במצב של השלדות שלנו זו טעות. ניקוי חול עושים כשהמצב הרבה יותר גרוע, אל תשכח שניקוי חול מוריד מעובי המתכת ובמקרה הזה, ללא צורך. זה יגרום ליותר נזק מהחלודה השיטחית. אפשר למרוח ממיר חלודה לפני הצבע או לעבור עם נייר שיוף עדין .

אביב3
22-01-09, 18:32
ניקוי חול יוריד מקרונים בודדים והוא חיוני ומומלץ ביותר אם אתה מעונין להגיע לרמת גימור גובהה.
ולעניות דעתי פרויקט ברמה כזאת דורש גימור שיהיה לא פחות ממצוין
אין ספק פרויקט מרשים ביותר ממתין להמשך:)

נמרוד
22-01-09, 20:45
ניקוי חול לא מוריד עובי משמעותי. הלוואי שהוא כן היה מוריד - לא איכפת לי לאבד כמה קילוגרמים של עובי דופן מיותר.

אפרופו משקל מיותר: השימוש בפחי פלדה מרותכים לקיר האש, דפנות וכולי - לא יעצור את הרכב, אבל בשביל הפרוטוקול -ההחלטה התקבלה תחת מחאה (שלי) :D;)

חנן גולומבק
23-01-09, 07:14
אפרופו משקל מיותר: השימוש בפחי פלדה מרותכים לקיר האש, דפנות וכולי - לא יעצור את הרכב, אבל בשביל הפרוטוקול -ההחלטה התקבלה תחת מחאה (שלי) :D;)

אז למה באמת "הלכתם" על פחים ולא אלומיניום ?:rolleyes:

לירן סברוב
23-01-09, 13:42
אז למה באמת "הלכתם" על פחים ולא אלומיניום ?:rolleyes:

בעקרון בגלל תקציב, נגישות לחומרים, ורצון למנוע כניסה של אבק לכלוך ורטיבות לרכב. הדרך הקלה היא לרתך. חיבור פחים ו/או אלומיניום בעזרת ברגים דורש גם הרבה תחזוקה.

אנחנו מבצעים מחשבה נוספת בנושא (ריתוך הפחים לשילדה), כייאה לפרוייקטים בגודל כזה (ובמיוחד לאחר המחאה של המוהנדס המהולל :twisted: ), כאשר הבסיס למחשבה הוא לא המשקל, אלה שמירה על השילדה לטווח ארוך (שיהיה פריק), לא משנה אם בשלב הזה זה פחים או אלומיניום - ככה יהיה אפשר להחליף בהמשך.
רעיון נוסף שעלה עכשיו בנושא זה בדיקת נושא עיצוב הרכב בעזרת פחי האלומיניום ולא ע"י חיפוי פיבר וכו.. כמו רכב ה CLASS ONE. דוגמה מצורפת :) .

חנן גולומבק
23-01-09, 16:28
רעיון נוסף שעלה עכשיו בנושא זה בדיקת נושא עיצוב הרכב בעזרת פחי האלומיניום ולא ע"י חיפוי פיבר וכו.. כמו רכב ה CLASS ONE. דוגמה מצורפת :) .

הלו הלו... כל הזכויות שמורות !!!:cool: דא"ג מה שוקל יותר ? פחים מגולוונים או אלומניום, כמובן בעוביים הגיוניים.

נמרוד
23-01-09, 16:37
תתביש על השאלה... אלומיניום שוקל שליש מפלדה. אותו פח, באותו עובי, מאלומיניום (לא משנה איזה סגסוגת) שוקל שליש מאותו הפח מפלדה (לא משנה איזה סגסוגת/כרומולי/נירוסטה...). במקרה של חיפויים, לשלדת צינורות, אין דרישת חוזק מהפחים - הם לא נושאים עומס בכלל! ולכן הם יכולים וצריכים להיות הכי דקים שזמינים ושפרקטי לעבוד איתם. מילימטר ופחות, ולא משנה אם זה אלומיניום או פלדה.

חנן גולומבק
23-01-09, 23:23
[quote=נמרוד;231027]תתביש על השאלה...quote]

גאון. :rolleyes: לא שמת לב למשפט האחרון בשאלה שלי ? "בעוביים הגיוניים" .
ברור שאלומיניום באותו העובי שוקל פחות אבל למיטב ידיעתי אין פחי אלומניום דקים כמו פחי ברזל פשוטים ואז עולה השאלה מה עדיף/ שמיש הגיוני ? פח פלדה הכי דק שאפשר או פח אלומניום הכי דק שאפשר.

עידו לוריה
24-01-09, 00:17
[quote=נמרוד;231027]תתביש על השאלה...quote]

גאון. :rolleyes: לא שמת לב למשפט האחרון בשאלה שלי ? "בעוביים הגיוניים" .
ברור שאלומיניום באותו העובי שוקל פחות אבל למיטב ידיעתי אין פחי אלומניום דקים כמו פחי ברזל פשוטים ואז עולה השאלה מה עדיף/ שמיש הגיוני ? פח פלדה הכי דק שאפשר או פח אלומניום הכי דק שאפשר.

פח אלומיניום 5052 עבי 0.5 מ"מ מספיק דק?:twisted:

erezjack
24-01-09, 10:55
בעקרון בגלל תקציב, נגישות לחומרים, ורצון למנוע כניסה של אבק לכלוך ורטיבות לרכב. הדרך הקלה היא לרתך. חיבור פחים ו/או אלומיניום בעזרת ברגים דורש גם הרבה תחזוקה.

אנחנו מבצעים מחשבה נוספת בנושא (ריתוך הפחים לשילדה), כייאה לפרוייקטים בגודל כזה (ובמיוחד לאחר המחאה של המוהנדס המהולל :twisted: ), כאשר הבסיס למחשבה הוא לא המשקל, אלה שמירה על השילדה לטווח ארוך (שיהיה פריק), לא משנה אם בשלב הזה זה פחים או אלומיניום - ככה יהיה אפשר להחליף בהמשך.

אני בעד הרעיון הנ"ל. אפשר להגיע לתוצאה טובה ונאה בעבודה עם פחים מעוגלים במישורים שונים, במיוחד אם יש מודל תלת ממדי של השלדה שמאפשר עבודה מדוייקת וומורכבת ועם זאת קלה יחסית לייצור והרכבה והכל על המסך, ללא שבלונות קרטון ושאר ירקות. אפשר גם להחליט על אזורים פריקים וחלקים קבועים, לתכנן זרימת אויר לקירור וכן הלאה ושהכל בסוף גם יראה טוב.

אשמח לנסות את ידי בפרויקט כזה.

ארז

אלון_ק
24-01-09, 11:13
עם עמוס כבר דיברתם?

לירן סברוב
24-01-09, 15:38
עם עמוס כבר דיברתם?

עמוס ?? :confused:

אלון_ק
25-01-09, 00:28
עמוס בועז, מעצב תעשייתי. היה איתי במילואים האחרונים, דיברנו קצת על הפרוייקט שלכם. דיברתי על זה עם נמרוד, הוא מכיר את זה. נשמע לי בדיוק מי שאתם רוצים להתייעץ איתו בדילמה כזו של חיפויים.

http://www.amosboaz.com

baga
31-01-09, 10:37

שלום :rolleyes:
פח מגלוון 0.6 ממ = בערך 100 שח ל2 מטר רבועים
לדעתי כדאי מאוד ולהשתמש בריתוך חלקי , כלומר כל 200 ממ אורך פח לתפור רק 20 ממ
וזה ישאיר אותך על חיפוי שקט ואמין לאורך זמן ( הרבה שחרורים (200-20).
מזכיר קצת שידרה של מכסה מנוע ( סילקון להשקטה) .
הגלם נגיש וזול באופן יחסי
קל לעיבוד
ניתן להגיע לגימור גבוהה
איזה יופי של פרויקט כבר אמרתי ?
שבוע טוב
בז

baga
31-01-09, 11:20
קרבון - יקר לעיבוד (שולחן ואקום גדול) ואם הגליון 3ממדי אז גם השבלונה לא זולה והעסק מאוד רעיל אבל איכותי חזק ומאוד קל = יקר +
אלומניום - איכותי , רמת גימור גבוהה+ ,קל , יקר כגלם באופן יחסי , מרעיש מאוד כגלין 2ממדי (תהודה גבוהה )
כגליון 3ממדי יכול לעבוד טוב אבל לדעתי בעוביים המדוברים (עידו ) ירעש מאוד=תדר לא רצוי ברכב
בנוסף הייתי מתיחס להפרשי המטען החשמלי בין שילדת הרכב לחיפוי דבר שיביא ללא מעט קורוזיה לאורך הזמן.
פח מתכת 0.6 - זול ,שקט , כבד ,אמין לאורך זמן

במקומות שהחיפוי יכול להשאר קבוע ( באופן יחסי ) הייתי שוקל פח
במקומות שדורשים זמינות ונגישות מהירה הייתי שואף לקל שבחומרים.
לא ציינתי פיברגלס או סיבי זכוכית ופוליאסטר כמאגד משום שדרושים אותם
מרכיבי יצור כמו בסיבי פחם בכדי להגיע לרמת גימור גבוהה.
יש לי סיבי קרבון לתרום לפרויקט שלכם :-) מספיק לפחות למכסה 1
תודה וביי

מוטי אלמגור
31-01-09, 21:06
קצת באיחור, אבל קיים פריימר מונע חלודה שניתן לרתך דרכו.
מה שכן, זה שאני יודע שזה קיים לא אומר שהייתי משתמש בו, ניקוי חול הוא בהחלט פתרון מצויין.
הבעיה היחידה היא בריתוך של צינורות שיש עליהם חלודה כבר כי צריך לנקות את איזור הריתוך היטב וכאן אתה מתעסק עם משהו שכבר מתחמצן...

השלדה נראית נהדר, למרות שאני לא בטוח מה הרעיון מאחרי הפלטות הענקיות שהוספתם בצדדים, זה נראה כמו הרבה משקל.

מוטי

לירן סברוב
18-02-09, 19:29
ממשיכים לעבוד...
להלן התוצאות של הזמן האחרון..
המנוע ונגיר יושבים לבד

הסעפת נקראת BLOCK HUGER צמודה למנוע
דודים של FLOWMASTER מצופים בפח מרוג לשם הגנה מאבנים לטווח ארוך.

דרך אגב, תודה לאלון מהפורם על השאלת הגאנטים והצמיגים.
אנחנו נשתמש בצמיגים 35" כאשר כרגע מורכבים 37"
מערכת ההגה כמעט וגמורה, חסר לנו מוט הגה אחד ע"מ לסיים
הצינורות האדומים שבתמונות הם צינורות המיים שנשתמש, סיליקון מותאם לחום גבוהה
באחת התמונות אפשר לראות את המתלה הקידמי פתוח כמעט עד הסוף.

יש למישהו יחסי הגברה 5.36 לדנה 60 ?

לירן סברוב
18-02-09, 19:35
עוד תמונות

אפשר לראות את המתלה בסגירה רצינית, ועדיין הרכב 25 ס"מ מהריצפה.

ודרך אגב , התכוונתי ל "יחסי העברה" למעלה.

חנן גולומבק
19-02-09, 09:50
אך איזה בונבון...כייף לראות אותו עומד על "הרגליים"
מה היה השיקול לשים את קיר האש מחוץ לתא הנהג ולא בתוכו ?

אביב3
19-02-09, 12:20
צינור הפליטה נוגע בסבך הצינורות או שהתמונה מטעה?
סקסי ביותר כל היצור הזה

לירן סברוב
19-02-09, 16:33
אך איזה בונבון...כייף לראות אותו עומד על "הרגליים"
מה היה השיקול לשים את קיר האש מחוץ לתא הנהג ולא בתוכו ?

היי,
קיר האש מאחור ? הוא נמצא בדיוק במרכז הצינורות, לא מאחור ולא מקדימה.

לירן.

לירן סברוב
19-02-09, 16:36
צינור הפליטה נוגע בסבך הצינורות או שהתמונה מטעה?
סקסי ביותר כל היצור הזה

הצינור לא נוגע בכלל. יש מרחק סביר של כמה ס"מ בודדים. הצינור מקובע במספר מקומות ללא אופציה לזוז.

חנן גולומבק
19-02-09, 17:48
היי,
קיר האש מאחור ? הוא נמצא בדיוק במרכז הצינורות, לא מאחור ולא מקדימה.
לירן.

הבנתי ? בניתם את קיר האש ממספר יחידות במקום פח אחד גדול ? ואם כן אז למה ?

לירן סברוב
19-02-09, 19:07
הבנתי ? בניתם את קיר האש ממספר יחידות במקום פח אחד גדול ? ואם כן אז למה ?

יותר יפה, פחות משקל (לא מי יודע מה), מאפשר גישה לצינורות משתי הצדדים לחיבורים שונים.

-->