PDA

צפייה בגרסה מלאה : רתכת -2.5ממ או 3.2 ממ

or65
27-12-06, 22:01
אז ככה אני מחר הולך לקנות רתכת אלקטרונית ויש לי שאלה קטנה מה ההבדל בין רתכת
2.5ממ ל 3.2ממ מה זה אומר בעצם ?
מה עדיף מבין השניים
ועוד משהו אני לא כול כך מבין גדול בתחום אז מה אומר בעצם כול דגם של אלקטרודה האם אחד למשל משמש רק לסוג אחד של מתכת ?

אור

lizard
27-12-06, 22:34
לא שמעתי על רתכת 2.5 מ"מ או 3.2 מ"מ. בדר"כ אלו עוביים של אלקטרודות.
בגדול לרתכת יש DUTY CYCLE, כלומר, כמה אפשר לרתך עם אותה רתכת בזמן מסויים.
אני לא זוכר אם זה נמדד באלקטרודות, זמן או משהו אחר. בטח מישהו פה יוכל להרחיב על הנושא.

בעיקרון רתכת ביתית ממוצעת צריכה להיות בעלת DUTY CYCLE מלא לאלקטרודה בעובי 2.5 ורצוי גם לאלקטרודה 3.2. לרתכת שלי יש מגבלה כלשהי על אלקטרודות של 4 מ"מ אבל אלו אלקטרודות שלא נפוצות בשימוש הביתי. למעשה גם 3.2 קצת "כבדה" לשימוש ביתי רגיל.

יש כל מיני סוגים של אלקטרודות כמו שיש כל מיני סוגים של מתכות. לדעתי תקנה חבילה של 5 קילו של אלקטרודה 2.5 ממה שהמוכר יתן לך. בדר"כ של זיקה. אני לא זוכר את הסיווג הקטלוגי של האלקטרודה אבל יש על זה המון חומר פה באתר.
הכי חשוב! לשמור עליהן במקום יבש. כבר הרסתי בטעות 2 חבילות (וזה לא זול האלקטרודות האלה) בגלל שהן נשארו בטעות במקום שגשם חדר אליו.

חשוב לא פחות, תקנה קסדת ריתוך שתשב עליך כמו שצריך ושתרגיש בה נוח. לדעתי רצוי אלקטרונית אבל זה כבר תלוי בך.
תדרוש "לעשות סיבוב" על הרתכת לפני שאתה קונה, רצוי מאוד עם הקסדה שאתה קונה. אל תתפשר כי אחד הסודות לריתוך טוב זה הנוחות שלך כרתך. כשאתה מרתך כשלא נוח לך היד תרעד והריתוך יצא כמו חריוני יונים.

יניב_ב
27-12-06, 22:36
דבר ראשון כדאי שלפני שאתה קונה תבדוק קודם כל מה אתה קונה ומה אתה צריך.

ככל שהרתכת יותר חזקה או מסוגלת לספק זרם גדול יותר כך היא יכולה לרתך בעזרת אלקטרודה עבה יותר , ומכאן שרתכת שמתאימה לריתוך בקוטר 3.2 חזקה יותר.

מה עדיף מבין השניים

4.0 .

יש עשרות אם לא מאות סוגי אלקטרדות לסוגי המתכות השונות, ועוד משתנים.
מעבר לכך היות ורתכות הם נושא פופולארי כדאי לעיין בהודעות קודמות.

or65
27-12-06, 22:37
תודה רבה יש לי עוד שאלה קטנה כתבתה שהאלקטרודה לא זולה כמה זה עולה בערך ?

אלון_ק
27-12-06, 22:48
85 ש"ח לפני מע"מ ל5 ק"ג.

Duty cycle: אחוז הזמן שרתכת יכולה לעבוד רציף באמפר נתון. נמדד בדקות מתוך 10 דקות, לרוב. לדוגמא, אם יש לך 70% דיוטי סייקל באמפר נתון זה אומר שהרתכת יכולה לעבוד 7 דקות רצוף ולנוח 3. לרתכת טובה לא יהיה בעיה לעבוד קרוב להספק מקסימלי 100% מהזמן.
בהתחלה יהיה הרבה זמן בין ריתוך לריתוך; כמות השגיאות שלך כרתך מתחיל תהיה לא קטנה והזמן שיקח לתקן אותן יתן לרתכת לנוח המון. גם רתכים מומחים לא יכולים לרתך 10 דקות רצוף, צריך לכל הפחות לעצור להחלפת אלקטרודות.

לדעתי תקנה חבילה של 5 קילו של אלקטרודה 2.5 ממה שהמוכר יתן לך. בדר"כ של זיקה.
אל תתפשר ואל תתפתה לקנת את האלקטרודות הזולות (לינקולן, עולות קצת יותר מחצי מהזיקה). לך על אלקטרודות 6013 מבית טוב, אם זה של זיקה אלו הZ11. ההבדל מורגש תמיד, אך במיוחד כשעוברים להספקים גבוהים.

or65
27-12-06, 22:58
תודה רבה לכולם!!!

or65
28-12-06, 20:53
טוב מגיע לי מזל טוב קניתי היום את הרתכת

עכשיו יש לי עוד שאלה מה זה מסכת ריתוך אלקטרונית ובמה היא שונה מהרגילה ?

אלון_ק
28-12-06, 21:32
מסכת ריתוך זה סוג של משקפי שמש מאוד חזקות בסה"כ. אתה יכול לקנות מסיכה רגילה, שזה כמו משקפי שמש מאוד כהות (אל תעיז לנסות משקפי שמש, הם לא מתקרבות לדרגת הכהות) שאותן צריך לשים על העיניים ולהוריד מהן, או שאתה יכול לקנות מסיכת ריתוך אלקטרונית בה הזכוכית מתכהה מעצמה ברגע שיש מספיק תאורה, נגיד כשאתה מתחיל ריתוך. זה פינוק מצויין, מיגון עיניים טוב ויופי של פתרון לבעיות ההבזקים הנפוצות במיוחד אצל רתכים מתחילים. זה חוסך לך יד, כי אתה לא צריך להוריד את הזכוכית מול העיניים.

ל.כ מציעים כזו ב275 ש"ח לפני מע"מ. יותר זול מזה לא תמצא ותג האיכות עליה מספיק, אם כי לא מהגבוהים. מצד שני, מסיכה איכותית עולה 800 ש"ח וצפונה, אז... אם אתה באמת הולך לרתך הרבה, אל תסתפק במשהו בינוני. אם אתה הולך לרתך כמו רובנו, המסיכה של ל.כ. היא פתרון מספק ואפילו נהדר.

שים לב שאלו מסיכות, לא משקפיים. יש משקפי ריתוך, אתה לא רוצה כאלו מכמה סיבות:
1. אין לך הגנה לפנים ולצוואר מהחום.
2. אין לך הגנה לפנים ולצוואר מהגיצים.
3. אין לך הגנה לפנים ולצוואר מהקרינה האולטרה סגולה.
גם כל שאר הגוף צריך להיות מוגן מהקרינה; אתה צריך ללבוש בגדים ארוכים, לקנות זוג כפפות ריתוך (להבדיל מכפפות גינה) ולדאוג שאין עור חשוף. אם יהיה לך עור חשוף הוא ישרף בדיוק כמו כווית שמש, רק הרבה יותר מהר. אחרי שזה יקרה לך פעם אחת אתה תזכר במשפט הזה שלי ותגיד "איי, חבל שלא הקשבתי לו" (וזה יקרה, מה לעשות...).

זכור שריתוך זה חיבור מתכות ע"י חום ולא משנה איך אתה יוצר אותו. זה אומר שכל דבר בסביבה המיידית הוא בטמפרטורת ההתכה של מתכת (או קרוב לכך) שזה משהו בסביבות ה840 מעלות אם אני זוכר נכון. בקיצור, אם נדמה לך שהמחבת בבית היה חם כשהוא ירד מהאש זה עוד כלום. כפפות ריתוך והגיון בריא יצמצמו לך את הכוויות למינימום.
שמור על סביבת ריתוך נקיה מדברים דליקים ומילדים קטנים. הם תמיד מסתכלים על ה"אור הסגול המגניב" וזה רע לעיניים, כמו להסתכל על השמש.

אלון_ק
28-12-06, 21:34
איזה רתכת קנית?

or65
28-12-06, 21:38
איזה רתכת קנית?

קפצתי להום סנטר והיתה שם רתכת במבצע 350 שקל אם כול מיני אביזרים שזה כולל מסכת ריתוך אבל כבר מהרגע שפתחתי את הקופסא הבנתי שהרגילות לא כול כך נוחות לשימוש

הרתכת נראה לי איטלקית משהו אחריות לשנתיים בקיצור נחמד למתחילים

אור

נמרוד
28-12-06, 21:42
אלון אתה הולך להמשיך לתת את מדריך הריתוך ככה חתיכה-חתיכה? ;-)

אבו שפם
28-12-06, 22:14
קפצתי להום סנטר והיתה שם רתכת במבצע 350 שקל אם כול מיני אביזרים שזה כולל מסכת ריתוך אבל כבר מהרגע שפתחתי את הקופסא הבנתי שהרגילות לא כול כך נוחות לשימוש

הרתכת נראה לי איטלקית משהו אחריות לשנתיים בקיצור נחמד למתחילים

אור

בוקר טוב,

תתחדש ותהנה... כמה טיפים קטנים לתחום החדש עבורך...
1. הכבלים של הריתוך גם הידית וגם הארקה...דקים מאוד ויתחממו לך בריתוך ממושך...מומלץ להחליף אותם לכבלים עבים.
2. כנ"ל גם ידית הארקה והידית שאוחזת באלקטרודה.
3. בעניין המסכה.. לא לשחק ...תקנה מסכה טובה , לא חובה אלקטרונית אבל בעלת זכוכית מסר 9-11 לפי מה שאתה מרתך ותוסיף זוכיכת שקופה מקדימה שכל הגיצים ידבקו על השקופה ולא השחורה.
4. כפפות ריתוך... תקנה את הכפפות הארוכות , בקש כפפות רתכים.
5. תבדוק שהממ"ט או הפקק שלך בבית מתאים לריתוך אחרת יקפיץ לך את כל החשמל בבית.
6. ממליץ לך על ההתחלה להחליף את התקע שמגיע על הרתכת לתקע מסוג טוב שלא יתחמם לך ויעשה לך קצר בחשמל.
7. להתחלה שלך תקנה את האלקטרודות הזולות ביותר שתמצא בשוק..יש נדמה לי טורקיות מגיעות בחבילות של 5 ק"ג.
8. תקנה לך גם משקפי מגן שקופות וגם פטיש שלקות או שתבנה לך פטיש שלקות מחודד וטוב.

זהו תהנה

kd2
29-12-06, 04:03
יש בשוק כל מיני חרא סיני ב45 שקל ל5 קילו וכו...
אני לא ממליץ גם בגלל האיכות אבל בעיקר בגלל שלא נראה לי שהם עומדות בתקנים בכל הקשור לגזים המשתחררים בעת הריתוך.
מנסיון.

or65
29-12-06, 08:08
אתמול כבר קניתי אלקטרודות ב 90 שקל ל 5 קילו

or65
29-12-06, 14:14
טוב בעיה קטנה
קניתי את שאר הציוד כפפות טובות מסכת ריתוך איכותית
אני בא לרתך ו....
כלום !
המכשיר עובד רגיל אבל אין ריתוך ולא נעליים
אולי מישהו יכול להגיד לי איפו אני עשיתי טעות (וסביר להניח שהטעות שלי בכל זאת פעם ראשונה )

משהו שלא חובר כראוי משהו ששכחתי
מקווה שמישהו יוכל לעזור לי
אור

עירא
29-12-06, 15:45
פרט נמק והסבר מה בדיוק עשית?
בא נתחיל מהבסיס,
חיברת את ההארקה (אירדונג/הקוטב השלילי/ הדבר הזה עם התנין בקצה) למתכת שאותה אתה רוצה לרתך. (חשוב לוודא שאם זו מתכת צבועה, יש צורך לשייף את הצבע על מנת לאפשר מגע טוב, או סתם לשחק קצת עם התנין כשהוא על הברזל, לרוב השיניים שלו כבר יעשו את העבודה)
אח"כ לקחת את הקוטב החיובי (הידית ששמים בה את האלקטרודה) והכנסת את האלקטרודה אליו (כך שהקצה של האלקטרודה זה ללא הציפוי ייגע בברזל של הידית)
ווידאת שהרתכת בחשמל ודולקת, והתאמת את עוצמת הריתוך לנדרש (בו נתחיל מקביעת העוצמה בסביבות ה-90A אח"כ אלון כבר יסביר על ההתאמה של העוצמה לריתוך הנדרש...)
עכשיו כל שנותר הוא לגעת עם האלקטרודה בברזל אליו אתה חיברת את ההארקה ולהתחיל לרתך (שוב בשביל הנוכות בהתחלה עדיף לעשות את זה על ברזל חשוף ולא צבוע)

עירא

or65
29-12-06, 15:51
יכול להיות שבגלל שהברזל היה צבוע אז היא לא ריתכה
גם הזרם לא היה מספיק חזק

עוד משהו האלקטרודה לא התחממה בכלל !

אבל כנראה שזה בגלל הצבע

יש עוד אפשרויות ?

עירא
29-12-06, 17:10
אור, תעזור לנו לעזור לך,
תנסה לבצע את מה שרשמתי בהודעה, ותחזיר תשובה אם זה לא עובד יכול ליהיות שייש תקלה ברתכת.
0.5. לוודא שהחיבור של ההארקה מחובר למינוס, והכבל של האלקטרודה מחובר לפלוס
1. לחבר רתכת לחשמל
2. לחבר הארקה לחתיכת מתכת חשופה.
3. לחבר אלקטרודה לידית (עם החלק הדק ללא הבידוד בצד של הידית)
4. לקבוע עוצמת רתכת לסביבות ה-90A
5. לגעת עם האלקטרודה במתכת ליד החיבור של ההארקה.

אם יש אור לבן יופי, אם לא, תנסה לגעת עם האלקטרודה בחיבור של ההארקה (זה אמנם קצת יהרוס אותו אבל אם גם אז לא יהיו ניצוצות, כנראה שיש תקלה, או ברתכת עצמה, או יותר סביר שבכבלים שבדרך יש משהו שלא מחובר טוב)

עירא

or65
29-12-06, 18:09
תראה לנסות אני ינסה רק מחר
לדעתי זה היה עניין הצבע לגבי חיבורים של חוטים לרתכת אלה חוטים מקובעים לרתכת אז ככה שאני מוותר על הרעיון שזאת התקלה מחר אני יעדכן ויספר לכם מה קרה

תודה לכם על העזרה ;)

אור

or65
30-12-06, 17:46
טוב חברה עכשיו ניסיתי עוד פעם
ברזל נקי בלי צבע
אמפר בעוצמה של 90
והיא מרתכת יופי

אני חייב להגיד לכולם תודה על העזרה ,ועל הטיפים ;) ;)

שיהיה לכם שבוע טוב
אור

עירא
30-12-06, 19:50
תתחדש 8-)
ותקשיב לכל מה שאלון כתב על אמצעי הגנה, חבל שתזכר בשרשור הזה עוד שנה ותגיד לעצמך איזה אידיוט הייתי,
תן לנו ליהיות האידיוטים ולך ליהיות החכם שלומד מהניסיון.....

עירא

-->