PDA

צפייה בגרסה מלאה : חום יתר בסופה - הבעיה ופתרונה?

דרור ברלי
13-12-03, 21:23
אם אתם זוכרים, כבר קיטרתי כאן בעבר על קריאת חום מנוע שנראית לי גבוהה ממה שנראה לי נורמלי, במיוחד בנסיעות לילה.
הסברתם לי שזה הגיוני, לא השתכנעתי. במשך היום הקריאות בשעון היו נמוכות יותר, אז הלכנו על הגיון. מה ההבדל בין נסיעה ביום לנסיעה בלילה? נכון. מפעילים אורות.
מסתבר שהפעלת אורות הדרך גורמת ל"השראה" קלילה אך נראית לעין על כל המחוונים! לחץ השמן "עולה", חום המנוע "עולה", מחוג הדלק דווקא יורד...
בקיצור, לא נראה לי משהו ששווה לפרק בגללו חצי אוטו, אז התעלמתי מזה בינתיים.

אבל הבעיה לא נפתרה. גם בלי להפעיל אורות, קריאת חום המנוע נראתה לי טיפ טיפה גבוהה ממה שאני חושב שסופה צריכה להראות. נטען כאן ש-103 מעלות הוא חום מנוע תקין בסופה. התייעצתי עם אבינועם אשכנזי (ד"ר ג'יפ בחולון). הוא טוען שחום מנוע בסופה צריך להיות סביב 90 מעלות. השעון אצלי הראה כמעט 100 בשיוט רגוע על כביש מהיר, קצת פחות מזה בעיר, קצת יותר(...) בעליות ובמאמץ.

מכיוון שאנחנו יודעים בוודאות שהמנוע במצב מצוין ומערכת הקירור כנ"ל, התחלנו לעבור רכיב רכיב. הרדיאטור נבדק בלחץ והתגלתה נזילה קלה. אמנם ביום-יום לא היה חסר נוזל, אבל תחת לחץ הרדיאטור נזל. מכיוון שמדובר ברדיאטור מקורי בן 9 שנים ונפל לנו לידיים אחד חדש עם דודי מתכת במחיר מגוחך (שאסור לפרסם, לא תקבלו במחיר כזה) החלפנו לחדש. הבעיה לא נפתרה.

הבאים בתור - צינורות המים. שני הצינורות של מערכת החימום נראו לי יבשים אז החלפתי. הבעיה בעינה. 100 מעלות.

טרמוסטט. אולי הוא תפוס? הוצאתי את הטרמוסטט הישן (95 מעלות) והחלפתי בחדש, 82 מעלות. בנסיעה בעיר חום המנוע על השעון ירד לאיזור 85 מעלות. בנסיעה בכביש מהיר - תוך דקה שתיים המחוג מתייצב סמוך ל-100 ובכל עליה קלה אפילו קצת עוקף אותו... הבעיה בעינה.

עכשיו כבר התחלתי קצת לדאוג. אולי יש חור באטם הראש שגורם לדליפת קומפרסיה לתוך מערכת הקירור ומחמם את נוזל הקירור? בדיקה "לעומק" אצל הד"ר גילתה שאין דליפת קומפרסיה. בקיצור - תקין.

מה נשאר לפרק? משאבת מים. אבל היא רק בת חצי שנה. לפני הפירוק נזכרנו להעיף מבט בפאן-קלאץ'. מסתבר שהוא לא תקין, וגם בסל"ד גבוה אפשר להכניס לשם אצבע ולעצור את המאוורר... האם עלינו על הבעייה? כדי לוודא שזה אכן הפאן-קלאץ', חיברתי את המאוורר כך שיעבוד קבוע ועכשיו אני בודק אם החום לא עולה. בינתיים - המחוג קבוע על 85 מעלות גם בכביש מהיר. מחר ננסה עלייה קשה ומאמץ בחולות.
אם הכל יהיה בסדר, האם כדאי להשאיר את זה ככה? (מאוורר מחובר קבוע?) הד"ר טוען שצריכת הדלק תעלה בצורה משמעותית. חוץ מזה זה גם מרעיש עולמות (כמו בסופות הממוגנות בצבא, שם המאוורר מחובר קבוע).

ברור שאם גם זה לא יעזור, נערוך ביקור אצל משאבת המים. הישארו בהאזנה...

מאיר רוטברג
13-12-03, 21:39
מעניין , תן עידכונים
דרור יום ב נדחה,
נאמר מפורשות דחיה עכב ארוע משפחתי לא ביטול
נתאם תאריך אחר

חנן א.
13-12-03, 21:59
עם כמה שורות, המצנן?
תשאיר מאוורר מחובר קבוע, לדעתי.
ואם כלום לא עוזר, והרכב לא מגיע לאדום, אז סע ככה, המפתחות בפנים.

דרור ברלי
13-12-03, 22:12
מאיר, תודה על העידכון. דווקא מסתדר לי מצוין, ומקווה שזה בגלל אירוע משמח :)

חנן, בכל מקרה לא מגיע לאדום, התחום האדום בשעון של הסופה מתחיל הרבה מאוד אחרי 100 מעלות. אם אני זוכר נכון, תחום ירוק ראשון הוא מ-70 ועד 100, וצמוד אליו תחום ירוק שני, צר מאוד. הכי גבוה שהגעתי זה לרבע הראשון של התחום הירוק השני, אבל אני מעדיף להתייחס למספרים... כמה מעלות זה באמת? לך תדע. כמו כן, צריך תמיד להתייחס בחשדנות לכל מה שקשור במחוונים בסופה, ולכן אני אולי גם אחליף את היוניט של שעון החום - עוד כמה עשרות שקלים בשביל שקט נפשי, ואולי, אולי, אפילו אוסיף שעון חום מכני... ממש קטעים של גרוטאות אנגליות, לא להאמין, בחיי... :lol: :lol: :lol:

אתה חושב שלהשאיר קבוע זה עדיף? כאמור - הרבה יותר רעש, סיכוי לצריכת דלק גבוהה יותר (את זה נבדוק השבוע), פאן קלאץ' חדש מרכיבים לבד בכמה דקות ועולה בין 250 ל-350 שקל (לדגם טוב יותר. מי שמכיר איפה משיגים חדש במחיר זול יותר, מוזמן לתת כתובת).

חנן א.
13-12-03, 22:17
אני מעדיף את זה קבוע, וכנ"ל (מה שהרבה יותר מעניין כי דעתו שווה פי 1000 מדעתי), גרנוויל קינג, מחבר "התנ"ך של הג'יפים" .
לגבי צריכת דלק? תבדוק, אבל לדעתי זה בולשיט. הג'יפ שלי ללא פאן קלאץ' ועושה 1:8, זה לא פחות טוב מסיקסים אחרים עם פאן קלאץ' .
וזה שבצה"ל החליטו לוותר על שירותיו של הפאן קלאץ' אומר משהו, אני חושב. אם הם היו מצליחים לקבל את אותה עוצמת צינון עם הפאן קלאץ' הם מן הסתם היו נשארים איתו (או שלא) .

דרור ברלי
13-12-03, 22:35
שכחתי לתת מידע על הרדיאטורים: מקוריים של סופה עם שתי שורות רחבות. זה הישן שהיה לי היה עם דודים מפלסטיק, העליון היה סדוק ותוקן בדבק אפוקסי (החזיק מעמד יפה ולא נזל גם תחת לחץ) החדש עם דודים מתכתיים. אני יודע שיש בשוק דגמים משופרים עם שלוש שורות. הד"ר טוען שאין צורך ממשי.

חנן א.
13-12-03, 22:52
חבל, כבר קונים מצנן חדש, אז לא להשקיע את העוד קצת ולקנות עם שלוש שורות?
עמדתי באותה דילמה ולמרות שההפרש היה 500 ש"ח בחרתי באופציה היקרה יותר.

גם אם זה יקר יותר, בפרספקטיבה ארוכת טווח, תוספת המחיר תישכח, בעוד יכולת הצינון המוקטנת, לא.

רכס חיים
14-12-03, 00:29
כדאי להביא בחישוב שבדיקות התחממות בימים אלה לא דומה כלל לבדיקות בימי חמסין ולפעמים תחת מאמץ בעליות של מדבר יהודה. המסקנה המתבקשת היא שלעולם אין עודף בנפח הקירור ותמיד טוב שיש רזרבה למקרים הקיציים. אני שילמתי בפאקונג דולף עקב חוסר בנפח קירור שהתחיל בדיוק כמו הסיפור שלך. הבעיה היא שהתקלה הזו לא משביתה את הרכב ונעים למצוא פתרון חלקי - גם לכיס ואז מגיע היום שאתה זקוק כמו אוויר לנשימה לכל נפח קירור - אחרי שמיצית את כל הפטנטים - והראש הלך. עכשו לאחר שפרקתי את מערכת החימום הסיבירית ברכב -אני הולך לקראת הקיץ למצוא מקום לרדיאטור שלה כך שאוכל מתא הנהג לשלב אותה במקרים קיצוניים. במצבך כשיש לך רדיאטור חדש אולי כדאי לשקול להוסיף פאן דחיפה חיצוני שמופעל מהתא לפי דרישה. לא הייתי מוותר על עודף קירור.

זאביק
14-12-03, 09:01
אצלי באופן קבוע מד החום הוא קצת פחות מ-100 מעלות.
כבר שלוש שנים . . . .

דרור,
אתה אומר שזה לא תקין ?

נמרוד
14-12-03, 09:57
דרור, וזאביק.
עד 103 מעלות זהו תחום העבודה התקין של המנוע. על פי הייצרן, על פי כל ספר וכל מקור שתרצה. עובדה. לא רק שזה לא בעייתי, זה אפילו טוב, ככל שהמנוע עובד חם יותר (בתוך המגבלות) הוא יעיל יותר.

השאלה היא כמה יותר גבוה חום המנוע בעליות ובמאמץ? אם הוא לא עובר (במציאות, לא רק בשעון) את המותר, אז לי נשמע שמערכת הקירור שלך מושלמת דרור. ואולי אפילו הפאן-קלאץ' היה תקין ופשוט עשה את העבודה שלו כמו שצריך. עכשיו שביטלת אותו, יש לך עודף קירור, שיכול להתבטא בצריכת דלק גם בגלל שהמאורר פועל כל הזמן וגם בגלל שמנוע שפועל ב85 מעלות יעיל פחות ממנוע שעובד ב100 מעלות.

אני מניח שההגיון שעומד מאחורי דבריו של אבינועם זהה להגיון של חנן, של חיים, וגם שלי למען האמת - עדיף השקט הנפשי של מנוע עם עודף קירור, מאשר חסכון מסויים בדלק על חשבון הסתכנות בתקלות. כמה שפחות רכיבים "חכמים" - יותר טוב. יש שהולכים עם ההגיון הזה עוד שלב ומפרקים את הטרמוסטט.

דרור ברלי
15-12-03, 00:14
פירוק הטרמוסטט? חס וחלילה! אני נוסע גם בעיר, לעתים מרחקים קצרים יחסית, ומנוע ללא טרמוסטט לא יגיע לעולם לחום פעולה תקין. כך שאופציה שכזו ירדה מהפרק עוד לפני שבכלל שקלתי לנסות אותה...

אבינועם טוען שחום פעולה תקין של סופה הוא באיזור 90 מעלות פלוס מינוס. עם הנסיון שלו קשה לי להתווכח, ובכל מה שקשור לסיקסים וסופות כנראה שלאף אחד אין מה להתווכח איתו. האיש פשוט מכיר את הג'יפים הללו עד רמת האום הכי קטן.

קשה לי גם לפקפק באיכות הרדיאטורים המקוריים של הסופה, מכיוון שהפחית החלודה שלי נמצאת איתי כבר יותר מארבע שנים, ולפני שהתחלתי לדמיין (ואולי לא?...) בעיות התחממות, היא מעולם לא עברה את קו ה-100 גם בשיא הקיץ, גם בחולות, גם בעליות ארוכות תלולות עם מזגן ובעומס מלא, וכל זה עם הרדיאטור המקורי שלה, איתו התגלגלה מ"פס היצור" בנצרת בסוף שנת 94.
גילוי נאות - אני מבצע ניקוי ושטיפה של מערכת הקירור שלי והחלפת נוזל קירור (פרסטון ירוק) כל שנה, לפני תחילת הקיץ, ללא קשר אם יש או אין בעיות התחממות.

דרור ברלי
15-12-03, 00:20
בכל מקרה, אני לאו-דווקא בעד ביטול הפאן-קלאץ' (הוא לא נמצא שם סתם...) ולמען האמת גם אבינועם לא חושב שזה אידיאלי, ולא משום שהוא רוצה למכור לי אחד ולגבות כסף עבור שתי דקות העבודה. הוא יודע שאני מבצע דברים כאלה בעצמי.
גם 350 שקל שעולה החלק, הגם שאינם הולכים ברגל היום, הם לא משהו שיפיל אותי מבחינה כלכלית. אבל חום יתר שעלול להרוס לי אטם ראש או את כל ראש המנוע, דווקא כן יגרום לי חור רציני בתזרים המזומנים... אני מעדיף להיות היסטרי בעניין הזה ולא לתת לסופה שום הזדמנות להתחמם.
מחר אני עורך לה נסיעת נסיון די ארוכה שתכלול גם קצת מאמץ. נראה מה יהיה.

דרור ברלי
15-12-03, 00:23
חנן, לעניין הרדיאטור - אני בעיקרון מסכים איתך, אבל ההפרש היה הרבה יותר גדול מ-500 שקל. ליתר דיוק, אותו רדיאטור-סופה ח-ד-ש מקופסה עם דודים מתכתיים (עדיפים על הפלסטיקים המקוריים) עלה לי אך ורק 400 שקל... מחיר של "עכשיו או אף פעם". נראה לי שווה.

רכס חיים
15-12-03, 03:19
די מוקדם החלטתי שאת השליטה על חום המנוע אני רוצה אצלי בתא הנהג ולא על-ידי מערכות אוטומטיות שלא יודעות לקרוא את מה שיהיה ופועלות לפי מה שהיה. ואסביר . המאווררים נשלטים על-ידי חישנים שקוראים את טמפרטורת המים וכשהיא עולה אזי ניתנת 'הוראה' לפאן להתחיל להסתובב. יש רכבים שמהירויות הסיבוב גם עולות בהדרגה עד 4 פעמים לפי הפיקוד של החיישן- אצלי בקורדו שהוא רכב ספורט יש מערכת כזו. גם שאר המערכות כולל הטרמוסטט עובדים על חום העבר ולא על חום העתיד,וזו חולשתם . ואפרט. אם אתה הנהג, יודע שעוד רבע שעה אתה אמור לעלות את מעלה רמון ביום חם ויש לך שליטה על חום המנוע ,אין ספק שהיית דואג להוריד את החום ל-60 מעלות בכדי להיכנס למעלה עם פור של 30 מעלות. היום אתה נכנס למעלה ב-100 ומתחיל להתפלל ב-110. ואת זה רציתי לשנות ודי התקדמתי אבל עוד יש דרך לעשות ,בחודשים הקרובים. אני לא מציע למישהו לעשות את מה שעשיתי אבל אני מציע שכל אחד יחשוב מה מתאים לו ואולי יחליט לקחת לפחות חלק מהשליטה על חום המנוע. כפי שסיפרתי הפתרונות שלי קיצוניים היות והרכב שלי פשוט מאוד ובסיסי כך שלא מסובך להשתולל איתו מבחינה טכנית.דבר ראשון ביטלתי את הטרמוסטט כך שאין מי שיפריע/יעזור לי בשיקולי הטכניים ,ויחד איתו ביטלתי את מיכל העיבוי(הוא משמש היום כמיכל סבון לשטיפת-ידיים)מה שמונע עבודה תחת לחץ ולדעתי מונע נזילות ממקומות חלשים במערכת הקירור. באותה הזדמנות סילקתי את המאוורר המיכני וחסכתי רעידות של המנוע וסיכון אישי לפציעה מהגליוטינה המסתובבת. הוספתי שעון חום אמין של סוזוקי ומשני צידי הרדיאטור הוספתי פאנים 16" אחד דוחף אחד מושך- הפנימי עם הפעלה חשמלית מתוך התא. היות ובג'יפ מותקנים אורגינלית תריסים מיכניים לפני הרדיאטור יש לי שליטה מהתא על כמות האוויר שזורמת עליו. נכון שהשליטה על החום מצריכה עירנות מצידי במיוחד במצבי לחץ ,אך יש לי גם זמזם התרעה שמפריע לי לנמנם באם לא שמתי לב לחום המנוע. כשקר מאוד אני סוגר תריסי אוורור, כשמתחיל להתחמם אני פותח אותם בהדרגה, כשחם אני מוסיף מאוורר חיצוני שנותן כ-50% ממאוורר פנימי ,כשעוד מתחמם אני מחליף את הפנימי בחיצוני וכשחם ממש אני מוסיף גם את החיצוני. במקרי חירום ממש -וגם זה קרה אני מוסיף הזרקת מים לסרוגין ממערכת המקלחת שנשלטת גם מתא הנהג - מה שמאפשר לי חצי שעה קשה במיוחד על חשבון רזרבת המים .עכשו יש בתכנון להוסיף רדיאטור עם תוספת מים של כ-25% מהרדיאטור המקורי שיכנס לעבודה בתוספת המערכות הנ'ל. כך יש לי שליטה -אולי לא מוחלטת ,על חום המנוע ללא כל חיישן או מערכת אוטומטית .אתה אמנם כמו טייס שעוסק הרבה בהתאמת השליטה למצב בשטח ובמנוע, אך יש לי שיקולים עתידיים ,והכנת המנוע לפני הארועים הקשים שצפויים לו מה שאין בשום רכב משוכלל. כך אני עובד ובוודאי שזה לא מתאים לכולם, אך בוודאי זה יכול לתת רעיונות לשיפורים למי שרוצה יותר שליטה.

חנן א.
15-12-03, 08:32
כל הכבוד לך , חיים על ההשקעה הרבה, אבל אלא אם כן מערכת הקירור המקורית שלך מחורבנת במיוחד אני ממש לא רואה כל צורך בכל מה שעשית.
בסיקס , ולמעשה ברובם המוחלט של הרכבים התקינים שאני מכיר, מערכת הצינון היא אוברקיל רציני, ולכן טמפ' נוזל הצינון נמצאת כל הזמן בנקודת הפתיחה של הטרמוסטט.
קיץ, חורף, גרירות, מעלות, זה ממש לא משנה, המחוג כאילו מצויר על הסקלה באותו מקום, מחמש דקות לאחר התנעת מנוע.
אין לי שום צורך לצנן את המנוע לפני עלייה קשה ואני לא צריך לקחת "פור", כי גם בעלייה המחוג לא יזוז לשום מקום. מבחינתי מה שהיה בעבר זה גם מה שיהיה בעתיד, בהתייחס לתובנה שלך על מערכת קירור שצופה את העתיד .

למה "לשפר" משהו שעובד כל כך טוב?

מוני דיסקו
15-12-03, 10:19
יש לי משהו להוסיף בנוגע להסרת הטרמוסטט.
בניגוד למה שרבים חושבים הטרמוסטט לא עובד באפס או אחד.
יש לו תחום עבודה. והוא זה ששומר על חום מנוע קבוע (לפי התכנון של מהנדסי הרכב).
ולכן הוא כל כך קריטי לעבודת המנוע.
איפה ראיתי את זה הכי טוב - גם בגיפ וגם בדסקברי.

כאשר קניתי את הגיפ הוא פשוט לא התחמם - כל הזמן היה קר.
כמובן שלא היה טרמוסטט.
הרכבתי - חום המנוע עמד קבוע על תחילת הירוק.

בדיסקו. הרכב היה מתחמם לאט מאוד. בעליות הוא היה עולה לחצי סקלה (נורמלי בדיסקו) בירידות או ללא מאמץ מנוע - לרבע או פחות מזה.
פרקתי את הטרמוסטט - הוא היה תקוע חצי פתוח. החלפתי וראה איזה פלא - התחממות מנוע מהירה עד האמצע. ומשם והלאה כאילו משהו צירו אותו שם. עליות ירידות קיץ חורף אין הבדל.

t_uri
15-12-03, 10:51
חיים.

אתה מחפש צרות? כל המערכת המשוכללת הזו בשביל שפעם אחת לא תשים לב ויתבקע לך הראש/בלוק? מיליוני רכבי שטח בעולם עובדים עם מערכות מקוריות. אחוזים בודדים עובדים עם מערכות מחוזקות (ריאטור/ מאוורר נוסף/ ...). אני לא מבין את החשיבה שלך.
אחד הדברים המזיקים ביותר למנוע הוא שינויי טמפרטורות רבים. כשאתה אומר שאתה מכין את הרכב לעליה ב-60 מעלות ומסיים אותה ב-90 אתה עושה לו רק רע. חלקי המנוע מתרחבים ומתכווצים בשינוי טמפרטורה והשחיקה מוגברת.

דעתי היא אין יותר פשוט ואמין מטקנוסטט אחד ומאוורר מכאני אחד + אולי מאוורר חשמלי נוסף לגיבוי.

אורי טל.

רכס חיים
15-12-03, 20:24
הרכב שלי שונה לצערי משלכם ,ואין לי השגות על השקט הנפשי שהשגתם בנושא החום. אבל אם יצא לכם להסתכל על מפת רוסיה - שלא לדבר על מפת ברית המועצות ,הייתם רואים שכל אירופה נכנסת ברוסיה 10 פעמים ועוד נשאר מקום לארצות הברית. מה זה שייך לענין חום המנוע??? שייך גם שייך. הכלי הזה בנוי בבסיסו לטמפרטורות משתנות בין מינוס 40 עד פלוס 50 כמו שקימות בארץ הענקית הזו,והכל במערכות מיכניות ולא חשמליות. שלא לדבר על מוסכים שלא קיימים. ועכשו צריך להתאים את הדבר הזה לנסיעה במרווח מאוד קטן של טמפר' כלומר בין 10 פלוס ל-35 . בקיץ - עם תריסים סגורים הטמפרטורה לא עלתה מעל 40 מעלות היות והמאוורר המכני היה חזק מדי, והרדיאטור גדול מדי . חבל להכביר מילים אך שיקול גרר שיקול משלים, ועכשו זו התוצאה שאני מרוצה ממנה.{בינתיים- הכל יכול להשתנות מחר}

חנן א.
15-12-03, 20:37
חיים, אם מערכת הקירור שלך בנויה לעבוד ב50 מעלות בצל, אז טרמוסטט תקין ישמור בכל תנאי, גם בתנאים של -40 מעלות על טמפ' מנוע תקינה.
אם המנוע עבד לך ב40 מעלות, אז הטרמוסטט שלך לא היה תקין. זה לא קשור לכמה המצנן ענק והמאוורר בעל יכולת פנומנלית.

רכס חיים
16-12-03, 02:52
אפשר לנסות. אבדוק איזה טרמוסטט ניתן להרכיב על הברזלים שלי. יש לך רעיון?

חנן א.
16-12-03, 09:08
לא, אני לא מכיר, אבל אם אתה מתקשה למצוא טרמוסטט מקורי תקין, ניתן אולי להתאים טרמוסטטים שיושבים בתוך צינור הגומי מהראש למצנן, יש כאלה ברנו5 לדוגמא, ואני מניח שיש גם לרכבים אחרים באותה תצורה. היתרון שלהם הוא, שהם לא יושבים בבית מיוחד, אלא סתם בתוך הצינור ומחוזקים עם בנד מסביב לצינור, ולכן יכולים להתאים גם לרכבים אחרים.

דרור ברלי
17-12-03, 02:45
...וכל זה התחיל בכלל עם סופה, שרק נדמה לי שקצת מתחממת (או שלא)....

אז ככה: נסעתי אתמול די רחוק, מאוורר מחובר קבוע. הרבה רעש, הרבה דלק, פגיעה קטנה מאוד אך מורגשת בתאוצה ובסחיבה, ובעיקר - הרגשה מאוד מחוספסת של המנוע, משהו שאישית אני לא אוהב, בסגנון הסופה הצבאית הממוגנת, שעם כל הכבוד לצה"ל, עדיין הרבה יותר כבדה מהסופה שלי, ועובדת הרבה יותר קשה. בנסיעה, מחוג החום היה רוב הזמן בין 80 ל-85. רק בעלייה אחת ארוכה הגיע קצת לפני 90. מבחינתי החום הזה בסדר, אבל אני לא נהנה מהתנהגות המנוע, ולכן גם לא נשאר עם מאוורר מחובר קבוע. הפאן-קלאץ' כנראה חוזר, ובגדול. (אחד חדש יותקן ביום ראשון).

במחשבה שנייה... מה דעתכם על הסרת המאוורר+הקלאץ' לחלוטין, והתקנת צמד מאווררים חשמליים חזקים?
ראיתי כמה כאלה, סיקסים וסופות, וכולם מדווחים על שיפור קטן בכוח ובצריכת הדלק, ללא שום בעיות התחממות. גם בקיץ, במאמץ בחולות. דעות?

מאיר רוטברג
17-12-03, 08:43
בכל כתבה בחו"ל מומלץ ובגדול זה אחד התיכנונים הבאים שלי ,
תתחיל לעבוד בכיוון כפול 2

חנן א.
17-12-03, 09:32
לגבי המאווררים החשמליים, אם מדובר בשניים באמת מאוד חזקים, אז יש סיכוי שהם ישתוו ליכולת הצינון של המאוורר המכני.
לגבי כל שאר התיאורים של המאוורר המחובר קבוע: אני יותר נוטה להאמין שאם מישהו בלילה היה מחבר לך את הפאן-קלץ' בצורה קבועה, אתה לא היית שם לם לשום דבר שונה בג'יפ עד שהוא לא היה מספר לך.

זו לא האשמה שמופנית אליך, יש לרובנו פשוט נטייה כזו, גם לי. שינינו משהו ברכב, פתאום אנחנו קשובים לו בצורה שונה ומרגישים דברים שאולי היו גם קודם אבל אנחנו לא הרגשנו אותם.
גם כשהרכבתי לפני כשמונה שנים אגזוז פתוח באופנוע שלי, זה נתן לי הרגשה של שיפור סוף הדרך. בבדיקה מול האופנוע של חברי הקבוע לטיולים הסתבר שנאדה, לא שיפור ולא נעליים.

דרור ברלי
17-12-03, 10:45
נכון שלא מדדתי בסטופר ועל דיינו.
עוד דבר - החיבור הקבוע של המאוורר והקלאץ' למשאבת המים היה באמת מאולתר, בלי לפרק את הקלאץ' עצמו.
יש רעש חזק. את זה אני לא מדמיין, וגם לא אבא שלי שנסע איתי ומבין משהו בג'יפים עוד מלפני התקופה בה כולנו היינו בשא"ש... הוא מיד שאל אותי מה קרה.
זה רעש של רוח שהמאוורר מושך דרך הרדיאטור/כונס פלסטיק. המאוורר הזה כבד ולכן מסתדר לי, הגיונית, שהמנוע יעלה בסל"ד פחות מהר ויצרוך קצת יותר דלק.
עם מאוורר קבוע יש תחושה של מנוע "מחוספס", כמו בסופה ממוגנת. בסיקס זה פחות קריטי, כי בכל מקרה המנוע רועש, אבל מנוע סטנדרטי של סופה עובד יותר חלק ויותר שקט, ובסופה סגורה מרגישים יותר את ההבדלים.

בכל מקרה, אותן שתי פחיות שהחזיקו את כל העסק במקום, לא עמדו בעומס ופירקתי אותן.
ביום ראשון נחליף פאן-קלאץ' ונראה אם התיאוריה שלי נכונה.

נמרוד
17-12-03, 15:46
אני יודע שהנבואה ניתנה לשוטים... אני ללא ספק שוטה, ולכן מתנבא, שכשתשים פאן-קלאץ חדש המצב יחזור פחות או יותר לקדמותו, כלומר לאזור ה100 מעלות. כמו שצריך להיות. או שלא.

שחף110
17-12-03, 19:06
דרור אל תבטל את הפאן קלצ ...
אצלי היה אותו סיפור - המנוע התחמם בקצת מאמץ
נוקה הרדיאטור שהיה שני שליש סתום,
אחריו - חובר המאורר באופן קבוע - נפטרה הבעיה.
אממה, צריכת הדלק הייתה בשמיים הרעש עוד יותר.
ואצלי פאן קלצ' עלה 750 שקל, אבל בעניינים כאלה לא משחקים.
הוחלף הפאן ומאז המחוג לא זז ממתחת לחצי ... גם בחול גם בעליה מאומצת.

שחף

דרור ברלי
19-12-03, 02:15
ברור שלא מבטלים...
גם בסופה פאן-קלאץ' היה עולה ככה עד לא מזמן. עכשיו זה עולה 250 (סוג פשוט) עד 350 (משהו טוב יותר). ממש מבצע בהזדמנות - קחו שניים...

דרור ברלי
19-12-03, 14:19
נמרוד, עוד דבר קטן.
אמנם אינני משופע במזומנים, אבל נראה לי שאני "אבזבז" 350 זוז על פאן-קלאץ' חדש כדי שהמחוג יישב קבוע קצת לפני ה-100, כמו שאולי באמת צריך להיות. גם בעליות ארוכות, גם בריצה מהירה על אוטוסטרדה, גם בזחילה בראשון LOW במעלה חמציץ...
להזכירך, היום, עם פאן קלאץ' לא תקין, המחוג עולה טיפונת מעבר ל-100 במצבים כאלה. זה עוד רחוק מהתחום האדום, אבל זה לא צריך להיות ככה.

שחר-סופה
19-12-03, 15:42
אהלן דרור,
ת'שמע,לעניות דעתי אין לך שום בעיית התחממות או טמפ'.
כבר הוזכר ודובר כאן על תחום עבודה יעיל/טמפ' שהמנוע עובד בטווח שלה.
בסופה,או ברוב אלה שהכרתי ואף בשלי...המנוע שואף להגיע לתחום העבודה שלו שהוא 100 מעלות...
רואים זאת בבוקר בעיקר כאשר מניעים הרכב,לוקח לו כ- 5-10 דקות להגיע לתחום היעיל ואז רואים שהטרמוסטט נפתח,הטמפ' יורדת מעט לכוון ה 90 ואז מתיצבת לאחר מכן על תחום ה 100.כבה אורות,כן,כן,והטמפ' תרד עוד קצת לכיוון ה- 90 .
אני מוכן לשים על כך את "הדם" שלי, שגם לאחר שתחליף ת'פאן קלא'ץ המצב לא ישתנה,ז"א הישן תקין.
כמובן בהנחה שקודם בדקת את שעון הטמ'פ 'בקריאה מלאה' והוא תקין,יוניט טמ'פ
תקינה.שוב,זוהי דעתי עפ"י מיטב נסיוני...בהצלחה, שחר.

דרור ברלי
21-12-03, 20:52
אני חוזר על זה שוב...
מנוע סופה תקין שעובד קצת מתחת ל-100 זה בסדר גמור. אבל הוא צריך להישאר בטמפ' הנ"ל גם בשיא הקיץ, בעלייה קשה, בחולות, עם מזגן ו-8 אנשים באוטו...
סופה שהמנוע שלה תקין ומערכת הקירור שלה תקינה, לא צריכה להתחמם בשום מצב. נקודה.

אני הגעתי למצב שבעליות, בכביש מהיר, בחולות, המחוג עבר את ה-100, ולא במעט. וזה עכשיו, כשקר בחוץ. וזה לא תקין. למרבה המזל מדובר במנוע שלא מתרגש מזה יותר מדי. מזל שאני לא נוהג בדיסקברי ודומיו - שם זה כבר היה נגמר בהרבה כסף... :lol: :?
בחזרה לסופה - מכיוון שהמנוע נבדק ונמצא במצב מצוין, כל מערכת הקירור ללא דופי פרט לאותו פאן-קלאץ', ונסיעה עם מאוורר מחובר קבוע החזירה את הטמפ' לתחומים השפויים גם תחת עומס רב, המסקנה ברורה.

היום התקנתי פאן-קלאץ' חדש (והסופה גם עברה טסט...) , אבל בנסיעה יומיומית מהבית לעבודה, קשה לי להסיק מסקנות, כי המחוג יושב קבוע על 85-90. כמו שאני אוהב. נצטרך לחכות לסוף השבוע ולנסיעה ארוכה...

שחר-סופה
22-12-03, 19:21
דרור,מהרת להחזיר לי תשובה 'תקיפה' אך לא השבת לשאלתי מהתגובה הקודמת:
"בהנחה שקודם בדקת את שעון הטמ'פ 'בקריאה מלאה' והוא תקין,יוניט טמפ' תקינה"
בדקת :?: .דבר נוסף,לאחר החלפת הפאן קלא'ץ במזל טוב דווחת על כך שהמחוג התיצב על ה 85-90 ,מה המרחק שנסעת מהבית לעבודה (ק"מ +זמן)?.מקווה שהתקלה
סודרה,בהצלחה ותעדכן,שחר. :wink:

דרור ברלי
24-12-03, 02:11
היי שחר.
מהבית לעבודה אני נוסע כ-5 ק"מ. זה הכל. גם עם סדק נוזל בדוד העליון של הרדיאטור הישן, המחוג לא היה עובר את ה-90. כנ"ל בפקקים בדרך לעבודה בערב ב"ידיעות". לא היתה שום בעייה בנסיעה עירונית.
המחוג היה מטפס לכיוון ה-100 בשיוט נינוח על כביש מהיר, ובעליות כמו סדום ערד או דימונה וכו' הוא היה עובר את ה-100.

היום נסעתי "מהר ורחוק". 90-100 קמ"ש קבוע עד שפיים. המחוג ישב לו בכיף כל הדרך בין 85 ל-90. זה מה שרציתי, אבל בסופ"ש יש טיול. רק אז נדע סופית אם ניצחתי את הבעיה. אני כמעט בטוח שכן. :D

דרור ברלי
24-12-03, 02:11
ודרך אגב - היוניט חדש ותקין.

LAREDO
24-12-03, 18:55
דביל !!!
קורא לאוטו פרה ועוד יש לו תלונות...

שלום
26-12-03, 23:28
שלום לכולם. אולי מישהוא יכול להסביר אך הפן קלאץ
עובד או אך יודעים אם הוא תקין.
(הרי אך שמניעים הוינטלטור מיסתובב אז מה תפקידו)
או שזה לא צריך ליהיות כך.

[/quote]

רכס חיים
27-12-03, 00:07
יש הרבה שרשורים כאן בפורום שיתנו לך תשובות מפורטות. רק סבלנות בחיפוש.

רכס חיים
27-12-03, 18:41
התקנתי שניים 16" הגדולים ביותר אך מסתבר שהמיכני מקרר הרבה יותר טוב משניהם במצבים קיצוניים. כנראה שארכיב מאוורר אלומיניום במקום הברזל הכבד שיש לי עם 8 צלעות במקום 4 שיש במקורי. בכל מקרה את המאוורר החיצוני החשמלי אשאיר למצבי לחץ ואין בדעתי לפרק אותו.

חנן א.
27-12-03, 18:57
מסתבר שהמיכני מקרר הרבה יותר טוב משניהם במצבים קיצוניים

למה אני לא מופתע?

באחת התגובות המוקדמות יותר כתבתי:

לגבי המאווררים החשמליים, אם מדובר בשניים באמת מאוד חזקים, אז יש סיכוי שהם ישתוו ליכולת הצינון של המאוורר המכני.

ובפולנית: "אמרתי לך" ...

דרור ברלי
31-12-03, 02:10
מה אמרת? כלום.
מאוור מכני יותר חזק? בוודאי. לא סוד בכלל.
אבל מה עם הרעש? והירידה המורגשת בסחיבה? ובצריכת הדלק?
כל אלה הם לא צחוק, חנן. בייחוד ברכב המשמש גם ביום-יום.

הורכב פאן-קלאץ' חדש, וכמובן שכל הבעיות נפתרו. השעון יציב על 90 גם בעליה מאוד ארוכה, גם בהשתוללות בדיונה.

פאן קלאץ' איננו מורכב כחלק מקורי בסופה לחינם. יש סיבה הגיונית. זה שבצבא מפרקים אותו לא מלמד על כלום. מבחינתי ה"פתרונות" שנוקטים בצה"ל רחוקים מלהיות נכונים, ואם ניקח כדוגמה את רמת התחזוקה של הסופות הממוגנות כפי שאני מכיר אותן מהמילואים, אז טוב שאני לא נוהג בסופתי כמו שצה"ל נוהג בסופות שלו.

רכס חיים
31-12-03, 05:22
אולי תוכל להסביר את זה תאורטית. כשאתה מסלק את המאוורר המיכני ,המנוע לכאורה משתחרר מהנטל שלו ומפנה נאמר 2 כח סוס. עכשו אתה מוסיף 2 מאווררים חשמליים של 1 כח סוס כ'א והפעלת דרך האלטרנטור 2 כח סוס. היות והאלט' עובד תמיד ע'י הרצועה הרי קיבלת 2 כח סוס לכאורה בחינם. האם זה לא לקבל יש מאין? נסה לתת הסבר שהוא בסך הכל מעשי לגבינו.

נמרוד
31-12-03, 09:16
אולי תוכל להסביר את זה תאורטית. כשאתה מסלק את המאוורר המיכני ,המנוע לכאורה משתחרר מהנטל שלו ומפנה נאמר 2 כח סוס. עכשו אתה מוסיף 2 מאווררים חשמליים של 1 כח סוס כ'א והפעלת דרך האלטרנטור 2 כח סוס. היות והאלט' עובד תמיד ע'י הרצועה הרי קיבלת 2 כח סוס לכאורה בחינם. האם זה לא לקבל יש מאין? נסה לתת הסבר שהוא בסך הכל מעשי לגבינו.

קודם כל, אין ארוחות חינם! עכשיו להסבר.

הטעות נמצאת במשפט הזה:

היות והאלט' עובד תמיד ע'י הרצועה

צ"ל האלטרנטור מסתובב תמיד עם הרצועה. ההספק שהלטרנטור לוקח מהמנוע הוא בהתאם להתנגדות. אם שום דבר לא מחובר לאלטרנטור, אין התנגדות מעבר לחיכוך קבוע מסויים, וההספק נמוך מאד. מעבר לזה, הספק האלטרנטור הוא ההספק שהצרכנים דורשים, ואם חיברת עכשיו צרכן נוסף של שני כוח סוס (1500 וואט) אז יש עכשיו עומס נוסף של 1500 וואט על האלטרנטור.

לא משנה איך ההספק מגיע לצרכן, ברכב יש מקור אנרגיה אחד בלבד, המנוע. הכל מגיע מהמנוע, אם בצורת סיבוב מכאני ישיר (ואז דרך אגב הנצילות דווקא הכי גבוהה) ואם בדרך עקיפה ע"י הפיכה להספק חשמלי באלטרנטור, וחזרה להספק סיבובי ע"י מנועים חשמליים.

eran4x4
31-12-03, 09:30
דרור

מה מקור הפאן-קלאטצ' שקניתה?
האם יש שם גם להילקס?
מחיר?
אצלי הוא מחובר קבוע, השמח להחליף אותו לאחד שעובד והבנתי שהעלויות של הפאן-קלאטצ' להילקס לא זולות.

חנן א.
31-12-03, 09:57
דרור, זה ששמת פאן-קלאץ' תקין ועכשיו העסק עובד טוב, זה יפה, אבל כמובן שלא מפתיע, סופה תקינה לא מתחממת.
אני עדיין חושב שזה אביזר מיותר.

לגבי צריכת דלק מוגברת/ הספק נגזל, כבר כתבתי הרבה פעמים שאני לא מאמין לזה.
אני אשמח שמישהו יוכיח שאני טועה על ידי בדיקת דיינו/תאוצה או בדיקות מסודרות אחרות.
התרשמויות מהבטן, כמו שכבר למדנו בעבר יותר מדי פעמים, סליחה, אבל שוות לתחת (זה לא אישי אליך, זה מכל מיני התרשמויות מוזרות ומפגרות של אנשים אחרים בפורומים).

לגבי הרעש? אם המאוורר זה מה שמפריע לך בג'יפ מבחינת רעשים אז נשאר לי רק לקנא בך, הלוואי עליי.

חנן א.
31-12-03, 10:18

חיים, בוא נדבר גם על סדרי גודל:
נכנסתי בעבר לאתר של FLEX A LITE, אתר של חברה שמייצרת מאווררים חשמליים לרכב וחיפשתי את הסט-טפ הכי חזק שלהם. מצאתי שני מאוורים בSHROUD אחד, ליישומים של מנועי V8 מחוזקים.
הספק? 240 וואט, כשליש כוח סוס.
מאוורר מכני יעיל יותר ממאוורר חשמלי בכך שאין המרה של אנרגיה ממכנית לחשמלית וחזרה למכנית, וגם אם נגיד שמאוורר מכני הוא תמיד חזק יותר משני מאווררים חשמליים, ניתן להבין שצריכת ההספק של מאוורר מכני רחוקה מאוד מאוד מה2 כוחות סוס שייחסת לו.

אז שליש, או אם נגזים, חצי כוח סוס על מנוע של 180 כוחות סוס. אתה בטוח שאתה רוצה לדבר על צריכת דלק ובזבוז הספק?

(ועוד לא דיברנו על כך שבנסיעה כיוון האוויר הוא כזה שהמאוורר מתאמץ הרבה פחות, אם בכלל, להסתובב) .

שחף110
31-12-03, 16:46
חנן, לגבי ההספק -
אני לא ממש הרגשתי כאשר חיברתי את הפאן קלצ איזושהי ירידה בהספק,
כמו אצל דרור הרעש מנוע נהיה מחוספס יותר (ואני אע"פ שבדיפנדר אני מתנייע, רגיל לשקט שלי) ושמעתי את המאוורר כבר ב 2200 בערך (זה בערך הסלד שאני משייט בו).
אבל צריכת הדלק שלי עלתה לפחות באיזה ק"מ לליטר ואצל שתיין כמו אצלי,
זה קריטי ...
החלפתי למקורי - ומערכת הקירור תקינה (טרמוסטט חדש, רדיאטור נקי, מים ירוקים ופאן קלצ חדש) והרכב לא מתחמם בשום נסיעה, גם מאומצת - המחט תקועה קצת מתחת לחצי.
(מיותר לציין שקודם לזה אפילו שהרדיאטור נוקה, הרכב היה מתחמם בעמידה בפקק אפילו בלילה)

אם הפאן קלצ לא עולה 3 אלף שקל (כמו שרוצים תאווי הבצע בחברת המזרח) אז הייתי אומר שעדיף לא להתפשר ....

שחף

חנן א.
31-12-03, 17:01
זה כל כך לא חד משמעי, מה שאתה כותב.
ואולי שינוי הטמפ' גרם למחשב לנהל שונה את המנוע ולגרום לצריכת דלק שונה?
ואולי לא.

זאבי
31-12-03, 17:06
הדיון מענין ומרבית הטיעונים בנושא הספקים נכונים אך שיקול אחד נותן עדיפות למאורר חשמלי והוא קשור למהירות הנסיעה וה"טורים" של המנוע.

בנסיעה איטית בעיר (פקקים) ו/או בשטח קשה בסל"ד נמוך המאורר המכאני מקרר ביעילות נמוכה שכן ספיקת האויר נקבעת לינאירית ע"י סל"ד מנוע. במצב זה גם אין זרימת אויר טבעית הנובעת ממהירות הנסיעה.

היתרון היחידי לפיכך למאורר חשמלי נובע מספיקת אויר קבועה וגבוהה גם בסל"ד נמוך.

לחסכון בעלויות ניתן להזין את מאורר המזגן ישירות באמצעות מתג חשמלי גם ללא הפעלת המזגן ולהפעיל את המאורר בשעת הצורך.

זאביק
31-12-03, 17:32
הדיון מענין ומרבית הטיעונים בנושא הספקים נכונים אך שיקול אחד נותן עדיפות למאורר חשמלי והוא קשור למהירות הנסיעה וה"טורים" של המנוע.

בנסיעה איטית בעיר (פקקים) ו/או בשטח קשה בסל"ד נמוך המאורר המכאני מקרר ביעילות נמוכה שכן ספיקת האויר נקבעת לינאירית ע"י סל"ד מנוע.

במערכת קירור תקינה (סופה/סיקס/דיפנדר) גם נסיעה איטית ביום חם מאוד לא גורמת להתחממות המנוע.

LAREDO
01-01-04, 00:14
ההסבר התיאורטי הנכון מבחינה פיזיקלית הוא שמאוורר חשמלי ייקח יותר כוח מהמנוע.
בפועל מה שקורה (מנסיון שלי ועוד מספר אנשים שנהגו ברנגלר שלי) הוא שהמנוע יותר חזק, מגיב יותר מהר, ועולה בסל"ד בצורה חלקה יותר ומגיע גבוה יותר לפני ניתוק.
עובדה נוספת היא שרוב בוני הג'יפים בארה"ב בונים עם מאווררים חשמליים ואפילו משאבות מים חשמליות.
אז לי כרגע אין הסבר אלא רק נסיון עם מערכת כזו בפועל, ואני טוען שהיא מוסיפה כוח ואני טוען לעוד שני דברים :
1. נושא כזה שווה ת'רד נפרד.
2. נושא כזה שווה ניסוי דינמומטר.

נמרוד
01-01-04, 09:00
ההסבר התיאורטי הנכון מבחינה פיזיקלית הוא שמאוורר חשמלי ייקח יותר כוח מהמנוע.
בפועל מה שקורה (מנסיון שלי ועוד מספר אנשים שנהגו ברנגלר שלי) הוא שהמנוע יותר חזק, מגיב יותר מהר, ועולה בסל"ד בצורה חלקה יותר ומגיע גבוה יותר לפני ניתוק.
עובדה נוספת היא שרוב בוני הג'יפים בארה"ב בונים עם מאווררים חשמליים ואפילו משאבות מים חשמליות.
אז לי כרגע אין הסבר אלא רק נסיון עם מערכת כזו בפועל, ואני טוען שהיא מוסיפה כוח ואני טוען לעוד שני דברים :
1. נושא כזה שווה ת'רד נפרד.
2. נושא כזה שווה ניסוי דינמומטר.
אמיר, הנושא מופיע כבר בדיון נפרד, ואפילו יותר מאחד... לא משנה, יופיע שוב.

אני יכול להסביר בגדול.

נתחיל בעובדות, מאוורר חשמלי שדוחף את אותה כמות אויר, יצרוך פחות או יותר אותו הספק סיבובי, הרי מאורר זה מאוורר. במידה ווהספק הסיבובי עובר דרך הספק חשמלי, הניצולת נמוכה יותר מאשר חיבור ישירות למנוע - זו עובדה. עכשיו מה היתרונות בכל זאת של מאוורר חשמלי?

1. חסכון בדלק. כאשר המאוורר עובד במלוא תפוקתו, כנראה שאין חסכון בדלק. אבל המאוורר החשמלי לא עובד כל הזמן, אלא רק כשצריך, ע"פ פיקוד מטרמוסטט. כלומר בנסיעת כביש מהירה הוא רוב הזמן לא עובד בכלל, וזה מוביל לחסכון בדלק. מאוורר מכאני קבוע עובד, וגוזל את נתח ההספק שלו תמיד, גם כשבעצם לא צריך אותו (יש לציין ש"נתח ההספק" הזה לא ממש קבוע, כי נצילות המאוורר תלויה גם ברוח שהוא רואה מולו כלומר מהירות הרכב, אבל נעזוב את זה). זה נכון גם לגבי פאן קלאץ', שבמהירויות רוח גבוהות יסתובב בעצם "פרילוף" ויקח פחות הספק מהמנוע. אאיך זה מקטין את הרעש דווקא, זה אני לא יודע דרור.
2. שיקולי אריזה - חשוב ביותר. ברכב שהמנוע הוא לא אורכי ומונח ישירות מול הרדיאטור, אין אפשרות להשתמש במאוורר מכאני ישיר, נקודה. בכל המקרים האלו, וזה הרוב היום בקרב מכוניות, אין בכלל שיקול. כשאתה בונה רכב עבירות או רכב מרוץ חד פעמי, ואתה שם את הרדיאטור בכלל רחוק מהמנוע, גם אין לך ברירה.
3. מפגש רדיאטור/מניפה - מה קורה כשהמנוע קרוב מדי לרדיאטור.ברכב תחרותי, אם אתה לא רוצה ולא צריך להסתבך עם מיקום המאוורר ואיזה חופש יש בין הרדיאטור למנוע והאם הם יפגשו... אתה שם מערכת חשמלית וזהו.
4. חסכון בהספק הוא לדעתי לא יתרון, לא ברכב שטח איטי שבו כל זרימת האויר מגיעה מהמאווררים. מאווררים שנותנים אותה ספיקה כמו מאוורר מכאני ישיר, גודלים את אותו הספק נקודה. אלא אם כן אתה מתכוון באופן יזום לנתק את המאוורר לפרק זמן קצר כשאתה צריך את כל ההספק... פטנט שקיים במרכבות, ונקרא ניתוק מניפות. שם המניפות לוקחות הספק משמעותי - סד"ג של 100 כ"ס (המנוע הוא קירור אויר, אבל יושב בתוך קופסאת פלדה - יש מניפות אדירות). בסימן 3 הם יכולים לנתק את המניפות ולקבל בוסט רציני של כוח למשך כמה שניות, עד שהם מטגנים את המנוע ועוצרים במקום... לא הרעיון הכי גאוני...

LAREDO
01-01-04, 11:15
אני דווקא חשבתי שהכיוון הוא חוסר שינוי המהירות של החשמלי, וכאן שאין התנגדות המסה לשינוי מהירות, מה שקורה במאוורר מכני כל הזמן.

חנן א.
01-01-04, 11:45
אמיר, אני מבין שאתה מדבר על משקל המאוורר שכביכול מצטרף למומנט האינרציה הכללי של המנוע ולכן "גוזל" חלק מההספק בתאוצה, במיוחד בתאוצה בהילוכים הנמוכים ובניוטרל?
יש בזה משהו, וניתן לחשב את זה די בקלות, ובזמנו, בויכוח על "היכן כדאי להוריד משקל? " עם עידן-קונדסון, גם עשינו את זה.
אבל... אם אתה באמת מאמין שיש בזה משמעות ושאתה יכול להוריד קצת ממומנט האינרציה הכללי של המנוע בלי לפגוע בתכונות האחרות שחשובות לך (כמו למשל פעולה חלקה בסל"ד נמוך, ופחות "החנקות" של המנוע בשחרור מצמד מעמידה, אז אתה יכול באותה מידה לגלח חלק ממשקל גלגל התנופה, וכך תהנה מתאוצה טובה יותר בניוטרל ובהילוכים הנמוכים בלי לאבד את היתרונות שכן יש למאוורר המכני.

LAREDO
01-01-04, 11:59
חנן - דברנו על מאווררים
וחוץ מזה אם תגלח את גלגל התנופה תמצא שאתה מאבד מומנט....

חנן א.
01-01-04, 12:05
אמיר, אני יודע שדיברת על מאווררים ולכך התייחסתי.
אתה מתייחס למאוורר כאל חלק ממומנט האינרציה הכללי של המנוע וזה לגיטימי. ואם זה כך, אז זה לא משנה היכן אתה מוריד ממומנט האינרציה: דרך המאוורר או דרך גלגל התנופה.
אם אתה חושב שהורדת מומנט האינרציה תפגע במומנט של המנוע, אז זה יקרה בין אם תוריד את המאוורר ובין אם תוריד משקל מגלגל התנופה.

LAREDO
01-01-04, 12:08
טושה...

חנן א.
01-01-04, 12:11
?
:roll:

LAREDO
01-01-04, 12:18
צודק.

שחף110
01-01-04, 12:19
זה כל כך לא חד משמעי, מה שאתה כותב.
ואולי שינוי הטמפ' גרם למחשב לנהל שונה את המנוע ולגרום לצריכת דלק שונה?
ואולי לא.

אתה מתכוון אליי? שו מחשב ???
2 קרבורטורים ...

חנן א.
01-01-04, 13:31
OK, אבל מה שאני אומר הוא שצריך לנסות להבין מה עומד מאחרי הדברים ולא תמיד לקבל אותם כפשוטם.
גם כאן, עם מאיידים, אפשר לשאול שאלות שצריך לענות עליהן לפני שמחליטים ש"וואלה, פאן-קלאץ' מוריד צריכת דלק ב1 ק"מ לליטר " .
אני סתם זורק, אין לי ממש מושג, אבל בשביל להבהיר למה אני מתכוון:
הרי ידוע שככל שהמנוע חם יותר הוא עובד יעיל יותר, אז אולי ביטול הפאן קלאץ' שגורם למנוע לעבוד קר יותר, גורם לצריכת דלק גבוהה? אולי אפשר לבטל את הפאן' קלאץ' ולהרכיב טרמוסטט שנקודת העבודה שלו גבוהה יותר?

לא שאני לא יכול לטעות, אני בהחלט טועה מדי פעם, אבל אם העובדות סותרות הסברים תיאורטיים (שליש או חצי כוח סוס ביחס לכוח שנדרש כדי להניע דיפנדר במאה קמ"ש לא יכולים להסביר שינוי בצריכת דלק של 12 אחוז) , אז זה נותן סיבה מאוד מאוד טובה לפקפק בעובדות או לפקפק בכך שהעובדות מספרות את כל הסיפור, ולנסות להבין יותר טוב מהו הסיפור האמיתי.

אתה מכיר את הבדיחה על החרגול בלי רגליים שלא שומע?
העובדות נכונות, אבל מה שאתה מבין מהן יכול להיות מעוות לחלוטין.

coas
21-04-04, 00:22
שרות לציבור: ינוביץ מוכרים 2 דגמים של פאן קלאצ' ומציינים שההבדל בינהם במחיר בלבד (כ100 ש"ח). ההבדל הרבה יותר מהותי מהמחיר(יש דבר כזה?), האחד, שטוח יותר וללא קפיץ בחזית הוא פאן קלאצ' לא טרמי אלה מכני שפועל לפי סל"ד המנוע עד לנעילה ב1800 סל"ד ומשם עובד נעול בהתאם למהירות המנוע. השני, טרמי, המשתלב בהדרגה בהתאם לחום מהרדיאטור.
היתרון של דגם זה, הטרמי, לעומת הקודם שהיה אצלי הוא בעובי הכולל, המרווח בCJ בין המניפה עם הפאן קלאצ' לרדיאטור קטן מאוד (רצועת מנוע לא עוברת),כך שעם החדש הסיכוי למפגש בין השניים קטן.
הראשון מן הסתם פחות מתאים לג'יפים המבלים חלק ניכר מהנסיעה בשטח בסל"ד הנע סביב ה2000 או פחות. בנסיעה בכביש למעשה אין בו כל יתרון.
מניסיון טרי, עם הפאן קלאצ' הקודם ומערכת קרור תקינה לחלוטין (רדיאטור נקי, משאבת מיים חדשה מיכל עיבוי ופקק רדיאטור תקין) המנוע לא התחמם אבל טמפ' המנוע נעה בטווח של 40F, עם החדש הטווח הצטמצם ללא יותר מ10 מעלות גם במאמץ.
יתרון נוסף לפאן קלאצ'- המנוע מתחמם מהר יותר בהתנעה קרה.

ערן המסוקס
26-04-04, 21:09
ואני אומר. לא רוצים פאן קלאץ' אלא חיבור ישיר? אין בעייה, אבל צריך להרכיב מניפה מתאימה לעבודה ללא פאו קלאץ'. זאת מכיוון שללא קלאץ' המניפה מסתובבת תמיד מהר יותר.
אצלי מותקנת מניפה שנועדה מראש לעבוד ללא קלאץ' ולכן היא קטנה יותר. כך יוצא שהיא לא מרעישה יותר מרכב עם קלאץ' ומניפה מקורית, ואולי גם איבודי האנרגיה מקוזזים(?!).
אוקיי, אז פתרון לסיקס וסופה יש. מניפה צבאית.

coas
27-04-04, 21:15
ואני אומר. לא רוצים פאן קלאץ' אלא חיבור ישיר? אין בעייה, אבל צריך להרכיב מניפה מתאימה לעבודה ללא פאו קלאץ'. זאת מכיוון שללא קלאץ' המניפה מסתובבת תמיד מהר יותר.

לא בדיוק, המניפה עם פאן קלאצ' מסתובבת כשהיא משולבת מלא באותה מהירות בסל"ד X כמו מניפה ללא פאן קלאצ'.

המניפה שמורכבת אצלך היא אילתור ואינה המניפה הצבאית. זו הצבאית, וגם המקורית, ללא פאן קלאצ' מגיעה עם 4 כנפים ארוכות יחסית לשלך. בכל מקרה, המלצתי לך היא להחליף למניפה עם צלעות ארוכות יותר. הרעש ואובדן האנרגיה(אם ישנם) בטלים בשישים לעומת יכולת הקירור העדיפה. וכדי להרוויח ניצולת מנוע משופרת להרכיב טרמוסטט עם טמפ' פתיחה גבוהה יותר, 180F, מבלי לחשוש מהתחממות.

ערן המסוקס
27-04-04, 21:33
יש לי טרמוסטט שנפתח ב 180F ללא בעיות התחממות. אולי בעתיד ארכיב מניפה מקורית+קלאץ' ואבדוק אם יש הבדל. אדווח בהמשך.

yudi
16-08-06, 11:08
איך בודקים פאן קלאץ ?

מה השיטות לביטול זמני בלבד של פאן קלאץ ?

יודי

-->