PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמן מנוע לאופנוע, האם זהה לשמן מנוע לרכב?

Saar
04-01-07, 21:11
הי,

בהנחה שמדובר בשמן 10-40, האם יש הבדל בן שמן המיועד לאופנוע לעומת שמן המיועד לרכב?
קראתי את המאמר הזה:
http://www.fullgaz.co.il/tech/engine_oil.html

ולא הבנתי באופן חד משמעי את התשובה.
התשובה במאמר מתבססת על טענה של יצרן שמן מנוע לאופנועים, כך שבודאי שיש לו אינטרס להצהיר על הבדלים משמעותיים...

אשמח לקבל חוו"ד מבוססת יותר...
תודה,
סער.

(כן, נכון, אני צריך להחליף שמן ב GN ו ACE קרוב אלי (למען האמת, עוד לפני השאלה רכשתי גלון של פרסטון 10-40, אח"כ חשבתי שאולי יש הבדל והחלטתי לשאול...)

kd2
04-01-07, 21:49
שמן אופנועים אמיתי - איכותי יהיה יותר טוב משמן למכונית בנזין באותה קטגוריה ( בשמנים היקרים זה מתאזן ).
הבעיה העיקרית היא עם מוליבדן דיסולפיד ( MOS2 ) שגורם לקלאץ הרטוב להחליק.
MOS2 נמצא בשמנים בדירוג SJ ומעלה בריכוז עולה עד SM.
היום הוא כבר חלק מהתקן.
השוני האמיתי הוא היכולת לעמוד בחוסן מול שיני הגלגלש"ים בגיר באופנוע - תכונה שאמורה להיות משופרת אצל שמני אופנועים, הם אמורים להכיל תוספים יותר איכותיים ( בורון למשל ) ושאר תוספי לחץ מוגבר.
תכונות שאמורות לאפשר להם לעמוד איתן בתנאים האלו לפחות 5000 ק"מ בין הטיפולים.
שמן רגיל של מכונית בנזין בהגדרתו לא חייב להיות כזה טוב , זה לא אומר שהוא לא וגם לא אומר שהשני כן - ופה מתחיל הדיון האמיתי.

דיברנו על זה בפול גז -
אני נחשפתי לעובדה שרוב שמני המכוניות בדרג הביניים לא גורמים להחלקה של המצמד ועולים הרבה יותר זול משמני האופנועים.
כלומר הרוכבים מעדיפים להחליף שמן למכוניות בנזין שהוא יותר זול פעם ב2500 ק"מ ולא 5000.
יש להזהר משימוש בשמנים האיכותיים - הם בוודאות יגרמו להחלקה של המצמד.
מסתבר ( לא מהנסיון שלי ) ששמני האופנועים בטווח המחירים הבינוני לא מזהירים ולא שווים את ההשקעה בהם.

אם תשאל אותי אז רק שמן לאופנועים -אבל אני לא פוסל את ההחלפה המוקדמת ושימוש בשמן מכוניות כל עוד המצמד בסדר עם זה.

Saar
04-01-07, 22:29
OK, תודה,
עכשיו נשאלת השאלה, האם פרסטון 10-40 הוא שמן איכותי לסוזוקי GN 93?
לפי מה שאתה אומר, הוא עלול להיות איכותי מדי....

תודה,
סער.

AvigdorAharon
04-01-07, 22:54
מניסיוני עם שני קטנועים (גראנד דינק ובורגמן), ניתן להשתמש בחצי סינטטי 40\10.
קח בחשבון שהגיר בקטנוע יושב בנפרד מהמנוע, ושמן גיר הוא שונה (90\80 כמו בטרנספר של CJ).

אביגדור

kd2
04-01-07, 23:15
פרסטון שנמכר באייס למשל הוא שמן בלי אבא ואמא - פרסטון לא מייצרים אותו אלה נותנים זיכיון ליצרן אחר/מקומי.
בעיקרון השמן הזה יעבוד.
פשוט החלף כל 2500 במקום 5000.
יש שמנים עם יחס שקל/תמורה יותר טוב ומומלץ לא לקנות באייס בכלל.

asafa
05-01-07, 00:29
הבעיה העיקרית היא עם מוליבדן דיסולפיד ( MOS2 ) שגורם לקלאץ הרטוב להחליק.
MOS2 נמצא בשמנים בדירוג SJ ומעלה בריכוז עולה עד SM.
.

בעיקרון השמן הזה יעבוד.
פשוט החלף כל 2500 במקום 5000.
.

אני מניח שהשמן של פרסטון כן יענה לפחות על תקן SJ או SL , ואם כן אז הוא עלול לגרום למצמד להחליק.

למרות שלמיטב זכרוני בנגיוד למה שכתוב כאן, הבעיה באופנועים עם קלטש רטוב היא רק עם תקן SL ולא עם תקן SJ

kd2
05-01-07, 03:03
כי בתקן SJ תמצא פחות מוליבדן בדר"כ ( יש גם שמנים שנשארו עם מתכון דומה ופשוט שידרגו אותו לSL באותה נוסחא ).
בעיקרון כל SL אמור לגרום למצמד להחליק - מי שלא - רק מראה על איכות נמוכה.
אני בספק אם פרסטון עומד בתקן SL.
זה שהם כותבים ולאף אחד לא אכפת לא משנה.

חנן-ג'יפולוג
05-01-07, 08:34
אני אחרי 14 שנות בעלות וכ160K ק"מ, על אופנועים דו-שימושיים שונים. זה כלל ארבעה שיפוצים של מנוע/גיר, והחלפה של משהו כמו שישה-שבעה מצמדים.

יש הבדל גדול מאוד בין מבנה רכבת הכוח של אופנועים ושל מכוניות. בלי להיכנס להבדלים הטכניים, אני ישר ארד לשורה התחתונה: יחסית למכוניות, האמינות של אופנועים היא נמוכה בצורה בזיונית. כל רכיב מחזיק בערך 1/6 מהקילומטראז' מרכיב מקביל לו במכונית. המחירים הם פי 5 לאותו רכיב.

מה זה אומר? זה אומר שאם אתה משתמש באופנוע בצורה שוטפת, אתה תגיע לשיפוצי מכלולים עיקריים בתדירות גבוהה מאוד. כל שיפור באיכות השמן יביא להורדת התדירות הזו. בסה"כ נכנסים אצלך 2.2 ליטר שמן. שים את האיכות הכי טובה שאתה מוצא של שמן ייעודי ובעל מוניטין לאופנועים, בחישוב כולל של ההוצאות, זה לא כל-כך יקר.

לא יודע אם אתה זוכר את הדיון על שמנים בפורום טויוטה, שמה טענתי את הטענה ההפוכה. הסיבה היא שבעל היילקס ממוצע לא יגיע לשיפוץ מכלולים עיקריים גם אם הוא ישתמש בחומצה זרחתית במקום בשמן, וגם אם שמן איכותי יפחית את רמת הבלאי של המכלולים האלה, בעל ההיילקס לא יזכה להנות מזה, אלא הבעלים החמישי אחריו, עוד 20 שנה. בזה מתמצה ההבדל.

Saar
05-01-07, 12:20
OK, תודה.

ראיתי וולווליין 10-40 לאופנועים במחיר שפוי,
אזמין אותו...

ד"א, חנן,
אצלי נכנסים 1.3 ליטר....

תודה,
סער.

kd2
06-01-07, 19:33
אם מדובר על 1.3 ליטר אז לך על משהו איכותי - שווה את זה בהחלט.
אצלי בדיוק נכנס 1.9 או משהו כזה.
מחליף 3 פעמים בשנה - 30 אלף ועדיין פנתר( הרבה למנוע כזה ).
האמינות של האופנועים מגיעה ישירות משימוש הרבה יותר אגרסיבי ממכוניות ומנועים מאוד חזקים יחסית לגודלם.

-->