PDA

צפייה בגרסה מלאה : תיכנון טרמוסטט

Bulldog
14-12-03, 19:36
איך, כיצד?
מנוע חדש, אחרי אוברול, מעברים נקיים (כפי שהדוב הגדיר את זה) אבל עדיין,ף מנוע גדול יותר, רדיאטור מתאים, אבל המזג אויר חם בארץ.
עצות?

נמרוד
14-12-03, 20:27
לא הבנתי את השאלה. מה הבעייה ומה אתה רוצה לעשות?

רכס חיים
15-12-03, 03:36
תגדיר את הבעיה למי שכרגע נכנס לסרט. לא ניתן לדעת על מה אתה מתלונן.

Bulldog
15-12-03, 07:25
מנוע 8 אחרי אוברול, רדיאטור 3 שורות, קיץ ישראלי חם\חורף ישראלי מצ'וקמק.
איך אני בחור את טמפ' הפתיחה של הטרמוסטט שלי?
המקורי הוא 91 מעלות צלזיוס, אבל אני חושש שזה יהיה חם מדי עבור הרדיאטור שאני מסוגל להכניס כרגע לתוך החזית של הסיקס.
פיתרון של רדיאטור אלומיניום ב400+ דולר לא בא בחשבון כרגע.
לאטיחזה תחום עבודה של טרמוסטט עליי לשאוף?
מה תחום העבודה הסביר של המנוע שלי (350)?
עומר

נמרוד
15-12-03, 10:54
מנוע 8 אחרי אוברול, רדיאטור 3 שורות, קיץ ישראלי חם\חורף ישראלי מצ'וקמק.
איך אני בחור את טמפ' הפתיחה של הטרמוסטט שלי?
המקורי הוא 91 מעלות צלזיוס, אבל אני חושש שזה יהיה חם מדי עבור הרדיאטור שאני מסוגל להכניס כרגע לתוך החזית של הסיקס.
פיתרון של רדיאטור אלומיניום ב400+ דולר לא בא בחשבון כרגע.
לאטיחזה תחום עבודה של טרמוסטט עליי לשאוף?
מה תחום העבודה הסביר של המנוע שלי (350)?
עומר

אם הרדיאטור לא יקרר עם טרמוסטט 91 מעלות פתוח עד הסוף, למה שהוא יקרר יותר עם טרמוסטט 80 מעלות - פתוח עד הסוף?

לגבי תחום העבודה הסביר - תחפש נתון ספציפי בספרי הטיפולים שלך, אני מניח שזה לא רחוק הרבה (אם בכלל) מהנתונים של מנוע ג'יפ, 90-103 מעלות. את הגבול התחתון קובע בעצם הטרמוסטט, אם תתקין טרמוסטט של 80 זה יהיה הגבול התחתון, כי מתחתיו הטרמוסטט יהיה סגור לגמרי. בגבול העליון הטרמוסטט פתוח לגמרי, ולא משפיע על המשחק - אם מערכת הקירור לא תהיה מסוגלת להפטר ממספיק חום בכדי לשמור את המנוע על 103 מעלות ביום קיץ חם בנחל קינה, אז לא תהיה לך ברירה, אלא לטייל בחורף?

polar bear
15-12-03, 15:57
אז למה בעצם לשים טרמוסטט שניפתח קודם?

חימום מים מ 80 ל 100 מעלות {| לא כולל רתיחה } יקח פי שתיים זמן מאשר חימום אותה כמות מים, באותו מנוע, באותו מאמץ מ 90 ל 100 מעלות { לא כולל } .

מתי מתחמם מנוע? בנסיעה איטית שדורשת "כח" ונסיעה איטית { נגיד מעלה } , מעט רוח זורמת ע"י מהירות הרכב ועוד פחות ע"י המאוורר, אז נניח שיש בעית חימום, עם טרמוסטט שנפתח ב 80 אני יכול לעבור את הקטע לפני שהגעתי לטמפ' קריטית, עם טרמוסטט של 90 אני עלול להגיע לחימום יתר לפני שאגיע למקום בו אוכל לעצור ולצנן את המנוע.

אצלי יש טרמוס' של 67 מעלות, למה? כי עם טרמוס' של 90 כל פקקון היה מטיס אותי לעבר סוף סקאלת שעון החום.
כל התחממות היתי צריך לתפוס ממש בהתחלה, עם ה 67 יש לי יותר זמן לתפוס אותה ולבדוק מה קורה. או בכלל לא להתיחב יע גם ההתחממות לא הביאה את הטמפ' למצב קריטי.

ברור שהאידיאל הוא שלא תהיה בעית חום, אפילו גבולית כמו שיש אצל עומר , אבל זה מה יש.

חנן א.
15-12-03, 16:21
אז אתם בונים על זה שהמאמץ לא יהיה ממושך וייגמר לפני שהטמפ' תעלה לרמה האסורה?
נשמע לי צ'וקו.
למה לא לבנות מערכת צינון שיודעת להתמודד עם החום שהמנוע מייצר?

אדי
15-12-03, 16:40
חנן, טרמוסטט עולה 50 ש"ח, רדיאטור 400$ לפי עומר ... אתה מבין למה? :)

אצל עומר, יכול להיות שהמערכת גבולית, ואני לא בטוח שתרמוסטט בעל טמפ' פתיחה נמוכה יותר יפתור את הבעיה - הוא פשוט ידחה אותה ויגרום למנוע לא לעבוד בתנאים האופטימליים ברוב הזמן. לדעתי, תתחיל מהוספת מצנן שמן מנוע ואולי תוספת של מאוורר חשמלי או אולי בכלל תוספת של עוד מצנן אם הדבר אפשרי. והכי חשוב ... תבדוק אם באמת יש בעיה, קצת קשה לפתור בעיות שלא קיימות.

ליתר ביטחון, כדאי להתקין זמזם התראה כמו אצל חנן.http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=775

אדי

נמרוד
15-12-03, 16:51
אם כבר צ'וקו אז עד הסוף. אל תתקינו טרמוסטט בכלל.

400$ לרדיאטור המושלם זה פתרון worst case, אני סומך על עומר שימצא פתרונות יותר זולים. בכל מקרה מערכת קירור גבולית/לא תקינה (שזה אותו דבר) זה חרא, חרא, חרא, מנסיון. אתה כל הזמן תהיה אכול ספקות, ובצדק, כי יום אחד אתה תטגן את המנוע. אתה בונה ג'יפ פרויקט מאפס, תפתור אותו עד הסוף, מערכת קירור זה לא מותרות.

חנן א.
15-12-03, 17:05
חנן, טרמוסטט עולה 50 ש"ח, רדיאטור 400$ לפי עומר ... אתה מבין למה?

וכמה עולה מנוע?

Bulldog
15-12-03, 17:11
8500 ש"ח.
מצנן יש, ולא רע. מצנן לשמן, גם יש. מצנן נוסף במקום המקורי ששימש לחימום התא נוסעים ועכשיו משמש לקירור המנוע בלבד, עם פנים חשמליים עליו, גם יש.
ספקות, תמיד, בגלל זה אני מציב שני שעוני חום נוספים.
השאלה הייתה האם כדאי להוריד את תחום העבודה של התרמוסטט על מנת למנוע התחממות.
כרגע, נלך על תרמוסטט של 91 מעלות, המערכת המשודרגת תקבל את זה בהבה, ואם לא, נשבור את הראש מאיפה לגרד 400 דולר.

איציק - 4X6ZH
15-12-03, 20:44
מנוע אחרי שיפוץ תמיד יתחמם יותר מאחר ורמת החיכוך וחוסר ההתאמה בין החלקים היא גבוה.
וזה לא תקלה . לכן רצוי וטוב שיהיה טרמוסטט נמוך 70 מעלות +-
איציק

רן סיטון
15-12-03, 23:24
עומר!
הפתרון היחיד שעובד אצלי היה לקדוח חור נוסף
בטרמוסטט, כך שגם שהוא סגור, עוברים קצת מים.
בלי טרמוסטט המנוע עובד חרא, ועם אחד רגיל(לא קדוח) הייתי עסוק בלהסתכל על שעון החום בתדירות מפגרת לגמרי. אני יודע שזה נשמע קצת ביזארי לקדוח בטרמוסטט, אבל זה ממש עוזר. החור אגב,בקוטר 8מ"מ.

חנן א.
15-12-03, 23:36
קצת ביזארי ? :o

כשהוא סגור, אתה לא בבעית התחממות, וכשהוא פתוח, מה עוזר החור?

איציק - 4X6ZH
16-12-03, 09:38
זה רעיון נחמד .
יש כלי רכב בהם יש על המנוע יותר מטרמוסטט אחד כאשר כל טרמוסטט בדרגת חום שונה .
גם כשהטרמוסטט פתוח לגמרי הוא עדיין לא מאפשר זרימה חופשית של המים . לכן חור נוסף עשוי להקל על זרימת המים .וכאשר הוא סגור החור לא קריטי לעבודת המנוע .
בטרמוסטטים איכותיים יש חור \ שסתום אויר על מנת לשחרר תמיד את האויר מסביב לטרמטסטט ( במידה ויש ) .
במנועים שהם הטרמוסטט מותקן בצד המנוע יש להקפיד למקם את הטרמוסטט כאשר החור פונה כלפי מעלה .
איציק

eran4x4
16-12-03, 10:01
לא אלגנטי אבל במידה ולא רוצים להשקיעה במצנן מתאים מה לגבי קירור ע"י השפצת מים חיצונית על הרדיאטור, בעזרת משאבה של שפריצרים של ווישר או משהוא דומה?
מבוקר ידנית או חשמלית עם אינדיקציה לנהג על הפעלה אוטומטית ועל מפלס מים במיכל שממנו משפריצים?

זאביק
16-12-03, 12:01
לא אלגנטי אבל במידה ולא רוצים להשקיעה במצנן מתאים מה לגבי קירור ע"י השפצת מים חיצונית על הרדיאטור, בעזרת משאבה של שפריצרים של ווישר או משהוא דומה?

השפרצת מים קרים על מתכת חמה לא עושה לה טוב . . .
מתכת שסופגת שינוי חום קיצוניים פעמים רבות (מים בטמפ' 30 מעלות על מתכת בטמפ' של 100 מעלות), עלולה להישבר, להיסדק, להתעוות.

איציק - 4X6ZH
16-12-03, 13:52
זה לא מעשי ועד כמה שאני יודע אין מערכות כאלה .( אבל אני לא בטוח )
מה שיש בסגנון כזה הם מערכות קירור המקררות את הבלמים במשאיות כבדות במרוצים .
אפשר לראות את " העשן " = קיטור העולה מהגלגלים הקידמיים בסיבובים במרוצי המשאיות בטלויזיה .
איציק

polar bear
16-12-03, 20:56
בקשר להיותי צ'וקו { ?? } - מקבל, וכן , זה בדיוק מה שעשיתי, אמרתי מה זה עושה, ולי זה מתאים { מע' קירור סטנדתית, ישנה , + שני מאוררים חשמליים }.
אצלי יש גם בעיות מגע מענינות במאוררים, ולפעמים הם הפסיקו לעבוד. כך ש.... { כן כן, גם את זה אפשר לפתור } .

בקשר לרדיאטור שמן - אצלי זה לא השפיע על חום המנוע - או מעט מאד. זה אמור לשמור על השמן קצת יותר בתחום בו הוא עדיין צמיג מספיק.

איציק, שאלה , הרי בגלל החיכוך הזה אנחנו עושים הרצה, לא מאמצים את המנוע, מחליפים שמן+מסנן אחרי מס' מועט של ק"מ וכו' , זה כזה קריתי שמע' מתאימה ותקינה לא תצליח לקרר את המנוע? האם עלול להיגרם נזק בעבודה בטמפ' עבודה רגילה { 90 בערך }.

ותהיה - את הטרמוסטט שיש לי עכשיו לא היתי צריך לבקש, זה מה שנתנו לי בחנות.למה?

ואם כבר מדברים רדיאטור - אז גם יותר מדי זה לא טוב, זכור לי שאם הרדיאטור מוריד את טמפ' המים יותר מ 7-8 מעלות עלולה להיגרם טראומה טרמית למנוע.

חנן א.
16-12-03, 20:59
ואם כבר מדברים רדיאטור - אז גם יותר מדי זה לא טוב, זכור לי שאם הרדיאטור מוריד את טמפ' המים יותר מ 7-8 מעלות עלולה להיגרם טראומה טרמית למנוע.

מוזר.
מה קורה בנסיעה מהירה בטמפ' חיצונית אפס וגשם על המצנן?

איציק - 4X6ZH
17-12-03, 09:25
ב 0 מעלות או גשם על המצנן הטרמוסטט עובד הפוך . הוא למעשה כל הזמן סגור .
במקומות בהם קר מאד ארצות הצפון . יש כיסויים מיוחדים לחזית הרכב לאפשר למנוע להתחמם .
ולמי שאין כיסוי מתקין דיקט \ חתיכת קרטון \ או כל חסימה שהיא .
ביחס למה שנתנו לך בחנות אתה באמת חושב שההוא בחנות יודע יותר מדי . זה מה שיש לו זה מה שהוא נותן . בדרך כלל מה שיש זה עובד לפעמים יש יותר טוב .
שלב ההרצה יכול להמשך כמה עשורת אלפי ק"מ . זה מאד תלוי בסוג המתכת שממנה עשוי המנוע. ואיזה עיבוד שבבי עשו למנוע בשיפוץ . ( צפיפות האבן המלטשת את גל הארכובה )
גל הארכובה עבר ציפוי לאחר הליטוש או לא .
הבוכנות מצופות ציפוי מיוחד לשעות העבודה הראשונות או לא ?
סוג טבעות הבוכנה . טבעות רגילות . או טבעות לחץ גבוה ?
איזה שמן משתמשים בהרצה ?
יש כל כך הרבה סיבות ואפשריות
בקיצור אני מקווה שהשיפוץ טוב .
איציק

חנן א.
17-12-03, 09:34
איציק אני התייחסתי למה שנכתב לגבי ההפרשים הלא בריאים בטמפ' אם עובדים עם מצנן גדול מדי וזה נשמע לי מוזר, כי אותם הפרשים או אפילו יותר יהיו כשרכב נוסע במהירות במזג אוויר קפוא ורטוב.
אני יודע שהטרמוסטט יעשה את העבודה, השאלה היא לגבי ההפרשים הלא בריאים?

איציק - 4X6ZH
17-12-03, 09:48
המקום היחיד שיש להזהר וממש לחשוב עליו שלא יקבל הלם טרמי היא משאבת ההזרקה
של מנועי הדיזל . מנסיון אישי יותר מפעם אחת יצא לי לראות את מפעיל הטרקטור בסוף יום העבודה שוטף את המרסס \ כלי העבודה ודרך אגב משפריץ על המנוע ומרסק משאבת הזרקה !!
לגבי שאר המערכות / מנועים אני לא מכיר כלל חשש כזה ולא בעיה כזאת .
איציק

נמרוד
17-12-03, 15:25
"ההלם הטרמי" הזה לא רלוונטי לדיון!
עודד, אתה יכול לחבר רדיאטור של קטרפילר למנוע שלך (כמובן שתצטרך משאבת מים רצינית יותר) לא יקרה כלום, כל עוד הטרמוסטט עובד. כמובן שבמקרה כזה הטרמוסטט ישאר כמעט סגור כל הזמן. בלי טרמוסטט, מה שיקרה זה בפועל המנוע יעבוד כל הזמן על מים בטמפ. הסביבה, כאילו שאתה מחבר אליו צינור גינה מצד אחד ושופך את המים החמים בצד שני. הוא כמובן לא יגיע לטמפרטורת עבודה לעולם.
שוק טרמי זה כשבבת אחת אתה גורם לשינוי טמפרטורה קיצוני, למשל על ידי השפרצת כמות גדולה של מים קרים על מנוע חם מאד - תלוי מאד איך ולמה ועל איזה חלק (יציקה?). או, מקרה יותר נפוץ (נפוץ מאד בקו 400), מוסיף כמות גדולה של מים קרים לרדיאטור חם, עם מנוע חם שזה אתה כיבית. ברגע שאתה מניע, המנוע מקבל פתאום כמה ליטרים של מים שהם 60-70 מעלות פחות מהטמפ. של המתכת ( טמפ. הסביבה מול טמפ. המנוע) ואז אתה יכול לגרום נזק.

Bulldog
17-12-03, 17:05
אומר נימרוד שכל חציית שלולית יכולה להיות הרת אסון?

נמרוד
17-12-03, 17:19
אומר נימרוד שכל חציית שלולית יכולה להיות הרת אסון?

שלילי בזנט!

אל תבין אותי לא נכון. כמויות גדולות של מים, שיבואו במגע ממשי עם חלקים מסוימים במנוע, יכולים לגרום נזק. זה עניין של מעבר חום, של גודל שטח המגע, של נפח המתכת מול נפח המים, וגם תכונות החומר - יציקות למשל פגיעות יותר לסדקים. בכל מקרה שלוליות זה לא בעייה, ובאותו הקשר - השפרצת מים על הרדיאטור בוודאי שלא בעייה.

-->