PDA

צפייה בגרסה מלאה : ביו דיזל

חנן גולומבק
14-01-07, 10:05
שלום לכולם
מישהוא יודע אם יש איזו שהיא בעיה בשימוש בביו דיזל במנועי d4d של היילקס ?
או בכלל בדיזלים אחרים ?
תודה

מוני אורבך
14-01-07, 10:57
קודם תמצא ביודיזל, אחרי זה תדאג האם אפשר להשתמש בו.

כעקרון, אפשר להשתמש, צריך כמובן לדאוג לאיכות.

חנן גולומבק
14-01-07, 12:41

יש לי כמה שאני רוצה, אחרת לא הייתי שואל !

איציק - 4X6ZH
14-01-07, 14:33
מנוע דיזל שיש לו משאבת הזרקה רגילה יסתדר טוב עם הביו דיזל
מנוע דיזל שיש לו משאבה אלקטורנית הביו דיזל צריך להיות יותר נקי מנקי וגם אז יש ספק
מנוע דיזל בעל מסילה משותפת לא יסתדר עם הביו דיזל .
איציק

מוני אורבך
14-01-07, 14:40
יש לי כמה שאני רוצה, אחרת לא הייתי שואל !

אז אולי תתן לי קצת (-:

וברצינות, יש חברה שמוכרת, או שאתה מתכוון ליצר לבד ?

איציק - 4X6ZH
14-01-07, 14:40
הטעות הנפוצה היא שחושבים שתפקיד הסולר הוא לשמש כחומר דליק ( כמו במנועי הבנזין )
במנועי דיזל לסולר יש תפקיד חשוב ביותר והוא לשמן את מערכות ההזרקה .
ברגע שאתה מכניס למערכת ההזרקה נוזל כל שהוא שתכונות השימון שלו שונות מהסולר אתה
יכול לגרום לבלאי מכני במערכות ההזרקה ( כאילו שהם עובדות בלי שימון )
לכן שינוי איכות הדלק הוא לא רק במובן נקי \ מסריח \ עובד \ מעשן .....
הוא קודם כל חייב להיות בעל תכונות ויכולת שימון לפחות כמו הסולר .
במנועי מסילה משותפת לחצי העבודה מגיעים ל 2000 אטמוספרות ומכאן שלא כל נוזל יכול לעמוד בלחץ כזה .
איציק

IlanHadar
14-01-07, 19:55
איציק,

לכן קמו כל מיני חכמים בחו"ל שמרכיבים תערובות של כך וכך % סולר וכך וכך % ביודיזל, החוששים ביותר סיפרו שהם הולכים על % נמוכים של ביו ללא בעיות מיוחדות.

לי נראה שעלות משאבת הזרקה גבוהה יותר מהחסכון ב % נמוכים של ביו.

איציק - 4X6ZH
14-01-07, 20:47
מנוע מסילה משותפת רגיש מאד מאד מאד לשבבי ברזל .
( המרסס הוא אלקרומגנט גדול ) וכל שבב ברזל יכול לגרום למרסס להשאר פתוח בקו העודפים .
כיבוי המנוע במצב זה ואתה לא מניע יותר את המנוע . עד להחלפת מרססים .
שבב הברזל הוא ... בלאי של משאבת הלחץ שהסולר משמן אותה . וכאשר הסולר לא משמן טוב
יש הרבה שבבים .....:grin: :grin:
אתה נוסע לטייל וחוזר על גרר .
איציק

אוחז ג'בקות
14-01-07, 21:22
אז ככה
קודם כל לשאלתך
אני לא זוכר מהם בדיוק המרכיבים בביו דיזל אבל כל עוד אין שם חומר שישמן את המערכת זה עלול ליצור בעיות
מנסיון אישי יש לי רנו מגאן דיזל או בכינויה קאנגו קלאסיק. לפני כשבועיים החלטתי לשים לה ביודיזל קניתי בעלות מופקעת של 100 ש"ח והוספתי 4 ליטר על כחצי מיכל או טיפה יותר(יש הוראות שימוש על גב המיכל). החומר הזה מנקה את המערכת הזרקה בטירוף ומונע או מפחית עישון בצורה משמעותית. המנוע עובד טיפה יותר טוב.
חוץ מזה יש איזה סטודנט שעשה מחקר על ביו דיזל. הוא לקח פורד קורייר ושם לה רק ביו דיזל. התוצא היא שעל המיכל הראשון הוא היה צריך להחליף 3 פילטרים כי הם כל הזמן נסתמו.
תשאל את "חימושניק" נראה לי שהוא יודע איפה המחקר הזה נמצא או שהוא בטוח יכול לפרט לך בצורה משמועתית. וחוץ מזה אם אתה מתכוון לנסות אז תנהל מעקב מדויק ותעדכן מה קורה.

ועכשיו לשאלה החשובה ביותר שהתחמקת ממנה מקודם
אתה קונה או מיצר????
אם אתה קונה אז בכמה ואיפה?
ואם אתה מיצר האם אתה מוכן למכור ובכמה ואיפה

tzagi
15-01-07, 05:40
תגידו,
עם משהו משתמש או מוכר ביודיזל
זה לא עקיפת מיסים?
המדינה לא מקבלת מס על זה, אז זה בכלל חוקי?

הסיבה שאני שואל.....באנגליה יש שוטרים מיוחדים להריח אגזוזים ולרשום דוחות על זה...
וזה לא בדיחה.

ועם זה לא חוקי....אולי לא לדבר על לקנות ולמכור?

איציק - 4X6ZH
15-01-07, 08:02
תגיד אתה באמת חושב שיש מי שהוא שהחוק מענין אותו ?
מדינת ישראל בשיטוף פעולה מלא מצד תושבי המדינה הצליחה להביא את עצמה למצב שבכל מקום שאפשר לדפוק את החוק זה רק יותר טוב .
שלא יהיה לך ספק ברגע שאפשר יהיה לרשום על זה דוחות לזה כבר יהיה ענין
בינתיים זה הכל דיבורים .
גם הניסיונות מי שכבר עשה זה לא רציני .
מי בכלל בודק את הרכב בטסט שנתי על איזה דלק הוא נוסע
בקושי עושים בדיקת זיהום אויר וגם את הבדיקה הזאת כבר למדו לקמבן :-x
איציק

גיא
15-01-07, 11:14
אני אשמח לקבל ( אפשר גם בהודעה פרטית או טלפון בשושו ) את המחקר של הסטודנט ואת הספק של הכמויות הלא מוגבלות של ביו דיזל.

( ולא של המחיר המופקע של 100 לליטר )

תודה.

איציק - 4X6ZH
15-01-07, 12:28
למה אתה עובד קשה
כמה עולה ליטר סולר 4.5 שקל (+- )
כמה עולה ליטר שמן בישול האמת אני לא יודע אבל יתכן והוא יהיה יותר זול לך תזמין לעצמך חבית
שמן בישול . טנדר להובלה יש לך .
משאבה יש בכל חנות לחומרי בנין
ותתחיל לעשות נסיונות
לפחות לנסיונות יהיה לך שמן נקי ולא מסריח .
על הדרך אתה יכול להוסיף שמן מנוע שרוף לגוון את הצבע ;-)
כל מיני דלקים ישנים טינרים \ נפט \ .... זה בשביל הרייח
תפתח שרשור לדווחים
תעלה תמונות
בסוף זה עוד יהיה כלכלי
איציק

חנן גולומבק
17-01-07, 21:30
אז אולי תתן לי קצת (-:

וברצינות, יש חברה שמוכרת, או שאתה מתכוון ליצר לבד ?
יש לי חבר שמייצר ולעת עתה זה לשימוש עצמי שלו בלבד והשאלה נשאלה עבורו כיוון שהוא אינו בקיא ברזי האינטרנט בכלל והאתר בפרט.
תודה.

בוזי
17-01-07, 22:44
http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html

יאללה גיא, תכין לי 70 ליטר בבקשה...

וברצינות גיא, אני איתך בנושא הביודיזל. בוא נכין 100 ליטר, ניסע, נראה מה יהיה...

בוזי
17-01-07, 22:52
רק עכשיו שמתי לב. שימו לב לפיסקה הבאה:

...or even use pure vegetable oil without pre-heating it, which would make it much thinner.

You might get away with it with an older Mercedes 5-cylinder IDI diesel, which is a very tough and tolerant motor -- it won't like it but you probably won't kill it. Otherwise, it's not wise.

הפיסקה הזו מחזקת את ההרגשה שלי שהקורנדו יסע על שמן צמחי וגם על שמן פלאפל, מקסימום... שיפוץ משאבה ומזרקים חדשים.

Jinji
18-01-07, 11:09
אני מכיר נהג מונית בפריז שנוסע כבר כמה שנים על ביו דיזל במרצדס ויטו חדשה, מהיום הראשון שהיא אצלו.
הוא טוען שמעולם לא נתקל באף בעיה (גם ברכב הקודם הוא השתמש בביו-דיזל).

גיא
18-01-07, 13:58
בוזי,

הבעיה של שמן נקי היא שהוא מאוד צמיגי וקשה למשאבה לעבוד איתו. אתה יכול להרוג את המאשבה שלך. ודי בקלות לדעתי.

הביו-דיזל אחרי הטיפול ותוספת המרכיבים השונים והבישול. הוא הרבה פחות צמיגי ( כמו סולר ) ולכן המשאבה והמזרקים לא אמורים לחוש בהבדל.

עוד מילה, המנוע שלי הרבה פחות רגיש כניראה לזה מאשר שלך, שאמנם הוא בבסיסו מניע מיושן ועמיד אבל אל תשכח שהקוראנים הוסיפו לו המון אלקטרוניקה וחשמל. חיישנים שונים וכו' ...

-----

אני כבר מעל שנה קורא המון ומתעניין בפורומים שונים בעולם, שוחחתי עם אנשים שנוסעים על שמן וכו' פה בארץ. הבעיה שלי היא לא רצון ולא כסף. הבעיה שלי היא מקום למשחקים. אין לי פשוט מקום.

בוזי
18-01-07, 14:18
בוזי,

עוד מילה, המנוע שלי הרבה פחות רגיש כניראה לזה מאשר שלך, שאמנם הוא בבסיסו מניע מיושן ועמיד אבל אל תשכח שהקוראנים הוסיפו לו המון אלקטרוניקה וחשמל. חיישנים שונים וכו' ...

-----

אני כבר מעל שנה קורא המון ומתעניין בפורומים שונים בעולם, שוחחתי עם אנשים שנוסעים על שמן וכו' פה בארץ. הבעיה שלי היא לא רצון ולא כסף. הבעיה שלי היא מקום למשחקים. אין לי פשוט מקום.

במנוע של הקורנדו אין שום, אבל שום חיישן, רכיב אלקטרוני או חשמלי, חוץ מהמחממים.
בנוסף, בגלל שתא הבערה שלו הוא מסוג "הזרקה בלתי ישירה" (כלומר עם pre-chamber), הוא עוד פחות רגיש לאיכות הדלק.
מנוע הטויוטה הוא מסוג הזרקה ישירה.

לגבי מקום, הבעייה פתורה.

איציק - 4X6ZH
18-01-07, 14:35
אין כל קשר לשיטת ההזרקה ישירה או לחלל ביניים
חלל ביניים מאפשר למנוע דיזל להיות יותר עדין ושקט בזמן העבודה .
למרסס \ למשאבה זה בכלל לא משנה .
מנוע המרסס לחלל ביניים התנעה יותר קשה ומחייב חימום טוב לכל תא ריסוס
בהזרקה ישירה במזג האויר שלנו יניעה גם ללא חימום .
בביו דיזל לדעתי החימום קריטי
ביו דיזל ישיר על שמן בישול לדעתי ידרש חימום השמן
אפשר להעביר את שמן הבישול דרך מצנן שמן הגיר . ולמי שאין מצנן שמן גיר יחליף את הרדיאטור
יעביר את שמן הבישול דרך הרדיאטור לחימום .
לגבי התנעת בוקר יניעה על דלק רגיל ויעביר ברז .
איציק

בוזי
18-01-07, 15:08
איציק, אני לא יודע אם אתה מדבר מאינטואיציה או מנסיון...
בכל מקרה כל מילה שלך תואמת למה שמדברים בפורומים בחו"ל.
נושא ההזרקה הישירה או העקיפה בפוסטים שלי לא מתייחס למזרקים או למשאבה, אלא לאיכות הפעולה עם שמן צמחי רגיל.

המסקנה שלי ממה שקראתי עד כה, היא שהרכב כנראה ייסע על שמן צמחי, אבל ההתנעה תהיה קשה, בייחוד בחורף (חורף זה לא כשקר וגשום? מוזר...) והבעירה לא תהיה נקייה.

עדיף ביו דיזל.

איציק - 4X6ZH
18-01-07, 15:46
מה שאתה לא יודע זה שאת הפורומים בחול גם אני כותב :wink:
מה לעשות נסיון וידע קצת ספרים הרבה דיבורים ויש חגיגה :roll:
איציק

גיא
18-01-07, 16:10
חבר שמנהל מוסך של איזה סוג של מכוניות ( אני בכוונה מטשטש כי לא ביקשתי ממנו רשות לפרסם אותו ) בדק בשבילי עם החברות במיוחד לגבי הביו דיזל.

אז נכון שאני לא אוטו ארופאי, אבל זה מה יש.

החברות לא מתלהבות מזה. ואני ( והוא ) משערים שהעניין טמון ביד אחת שהם עושים עם חברות הדלק. למרות שלמשל באנגליה ביו דיזל נימכר בתחנת דלק רישמיוות - יצרני הדלק טוענים שזה לא טוב להם.

זה מסיר אחריות !

בכל מקרה, האוטו שלי לא באחריות.

asafa
18-01-07, 17:34
לפני שנה בצרפת תידלקתי את הרכב בביו-דיזל, טיפסנו בהרים המושלגים, האויר היה קר וצלול והדבר היחיד שהצלחתי לחשוב עליו היה ריח של צ'יפס, ריח של טיגון, מדובר במקום עם אויר נקי וכמעט ללא רכבים, אני משער שבמקומות רגילים עם תנועה גדולה של רכבים לא ניתן להרגיש בריח, אגב הרכב נסע רגיל (המיכל הראשון והאחרון היו דיזל רגיל).

asafa
18-01-07, 17:36
שאלה לאיציק
ראיתי שאתה לא מסמפט במיוחד את מנועי המסילה המשותפת, היום חלק גדול ממנועי הדיזל המשווקים בישראל משווקים עם מסילה משותפת, כגון: קונקט, טרנזיט, ברלינגו, מרצדס, הפג'ארו החדש, הטרופר ועוד... וכמו שזה נראה זה הכיוון של יצרני המנועים, יותר ויותר דגמים חדשים מצויידים במנועי מסילה משותפת.
האם המנועים האלו באמת כלכך גרועים מבחינת אמינות?
האם היית קונה היום רכב עם מנוע מסילה משותפת?

איציק - 4X6ZH
18-01-07, 18:51
כל כלי הרכב בעלי מנועי דיזל הם מסילה משותפת או איזה נגזרת שלהם מבלי להכנס לעומק
מנועי דיזל בעלי יוניט מרסס
או מרססי גביש
המסילה המשותפת הוא מנוע מורכב ויקר לתחזוקה .
מדינות שדורשות לעמוד בתקני יורו 4 / 5 / 6 אין בררה ואתה נכנס למנועים מורכבים
בקרוב זה יהיה הרבה יותר מסובך
תן למערכות האוראה להכנס
תן למסנני החלקיקים להכנס
מהר מאד ירדו מהביו דיזל :lol:
איציק

חנן גולומבק
19-01-07, 13:35
דא"ג מוסיף ואומר ידידי היצרן שהביו דיזל מיטיב לתפקד כמשמן מערכות הדלק טוב יותר מהסולר.

ilans
22-01-07, 09:25
שלום לכולם

אני נוסע בהילקס 98 ומשתמש ב100% ביודיזל מעל לחצי שנה. כ-300 ליטר לחודש. הביודיזל תוצרת עצמית ומבדיקות באיכות גובהה.
הרכב נוסע מצוין.
עם כל מה שנאמר האם הייה בעיה להילקס עם מנוע D4D לנסוע עם אותו דלק

tooshey
22-01-07, 21:16
אילן
ברכות לרגל התחברותך למחשב
טושי

ilans
23-01-07, 14:09
תודה על הברכות, מה עם התשובות?

איציק - 4X6ZH
23-01-07, 14:52
תנסה ותספר לנו .
לפי מערכת ההדרכה של בוש שימוש ב בביו דיזל במערכות מסילה משותפת אינו מומלץ
וסביר שיגרם נזק (בגלל מיבנה ולחצי המערכת )
במערכות דיזל מהדור הישן הבעיה היא יותר הנקיון ( מה שניתן לפיתרון על ידי סינון )
ובעיה של התנעה ( מה שנין לפיתרון על ידי חימום )
איציק
וזה הסיפור כפי שנשלח אלי בדואר
אני לא יודע מי הכותב אבל בהחלט נראה שמקצועי .

רועי שרון, על פי סדנה מאת איל ביגר.</SPAN>
052-8550555; [email protected] ([email protected])

הכנת ביודיזל ביתית

שלבי התהליך

הכנת השמן – במטרה להגיע לשמן נקי ככל האפשר, הומוגני, וחם (55oc).
בדיקת השמן – כמה השמן שרוף? על מנת שנדע כמה כימיקלים נצטרך להוסיף.
הכנת מתוקסיד.
הוספת המתוקסיד לשמן – על ידי הוספת הכימיקלים וערבוב. בסוף שלב זה מוכן למעשה הביודיזל.
שיקוע הביודיזל – הפרדת הביודיזל מהגליצרול.
שטיפת הביודיזל – לצורך הבטחת ביודיזל נקי ככל האפשר.
בהמשך מתואר התהליך על כל שלביו. בסוף רשימה חלקית של חנויות בהן אפשר להשיג את החומרים והכלים המצויינים.

שלב 1: הכנת השמן

אוספים שמן צמחים או חיות (אבל לא מינרלי!) משומש ממקורות שונים. לדוגמא, אפשר לאסוף ממסעדות, פלאפל, משחטות, מפעלי עיבוד מזון.
מערבבים את השמן המשומש מהמקורות השונים ביחד, על ידי הוספתם לחבית אחת. במהלך שפיכת השמן לחבית מסננים את השמן על ידי מסננת רגילה, למנוע כניסת לכלוכים גדולים לחבית.
מודדים את כמות השמן בחבית, על מנת שנדע לחשב את כמות החומרים שצריך להוסיף. לצורך זה אפשר להכין מדיד ממוט של מטאטא, ולסמן עליו שנתות של כמות הליטרים. לוודא שיש בחבית מקום לעוד 21% מכמות השמן (מקום למתוקסיד שנוסיף בהמשך).
מערבלים את השמן בחבית על מנת להגיע להומוגניות. אפשר לעשות את זה באופן ידני (קשה וארוך), על ידי מנוע ישן של מכונת כביסה, או על ידי משאבת שמן (הכי יעיל, אבל קצת יקר (בערך 800 ש"ח)).
שלב 2: בדיקת השמן

משתמשים בסודה קאוסטיק (NaOH) לשתי מטרות: (1) סתירת חומציות השמן; (2) כקטליזטור לפירוק השמן. על מנת להשיג את המטרה השניה, משתמשים ב-3.5 גרם סודה קאוסטיק לכל 1 ליטר שמן לא-חומצי. על מנת להשיג את המטרה הראשונה, יש לבדוק את כמות הסודה קאוסטיק שנחוצה על מנת להביא את השמן השרוף (חומצי) למצב של pH ניטרלי.

להלן פירוט שלבי הבדיקה של הכמות הנחוצה לסתירת חומציות השמן:

מכינים מראש סודה קאוסטיק רפרנס: תמיסת סודה קאוסטיק במים, בריכוז ידוע. לצורך זה לוקחים 1 ליטר מים מזוקקים, ומוסיפים להם 1 גרם סודה קאוסטיק (אפשר לשקול במעבדה בבית ספר או בבית מרקחת). להזהר במגע בסודה קאוסטיק – מסוכנת מאד. להשתמש בכפפות ניילון, משקפיים, נעליים ובגדים ארוכים. כמו כן, סודה קאוסטיק סופחת מים מהאוויר, ולכן צריך לשמור אותה סגורה בקופסה.
בנפרד, לוקחים 10 מיליליטר IPA (אלכוהול רפואי; נקרא גם איזו פרופנול, או 2 פרופנול) באמצעות משורה (הדיוק לא חשוב מאד, אבל כן חשובה עקביות). ה-IPA ישמש כממיס לשמן.
באמצעות פיפטור או מזרק, לוקחים כמה מיליליטר שמן (בטמפרטורה מעל 30oc), ומטפטפים 1 מיליליטר במדוייק לתוך ה-IPA.
באמצעות מזרק מטפטפים 5 טיפות פנול פטלאין לתוך תמיסת ה-IPA והשמן (הדיוק לא חשוב, אבל כן חשובה עקביות). פנול פטלאין הוא אינדיקטור לבסיס – הופך לוורוד בנוכחות בסיס. הוא ישמש אותנו על מנת לדעת מתי הוספה של עוד סודה קאוסטיק לשמן תגרום לו להפוך לבסיסי.
לוקחים באמצעות פיפטור 5 מיליליטר סודה קאוסטיק רפרנס, ומתחילים לטפטף טיפות לתמיסת ה-IPA, עד שרואים שינוי צבע לוורוד, למשך 30 שניות. במהלך הטיפטוף אנו עתידים לראות לעתים צבע וורוד, אבל הוא יעלם לאחר כמה שניות אם נערבב. המטרה היא להגיע לוורוד יציב. כשמגיעים לוורוד יציב מסתכלים כמה מיליליטר ירדו מהפיפטור, וזה מעיד לנו כמה סודה קאוסטיק צריך לשים בשמן על מנת לסתור את החומציות שלו.
עושים בדיקה שניה, ומוודאים שהסטיה בתוצאות לא גדולה מ-0.1 מליליטר. צריך לצאת בין 0 (לשמן חדש נקי) ל-3.5 מיליליטר (לשמן שרוף מאד).
מוסיפים לתוצאה שהתקבלה 3.5 מיליליטר (כמות קבועה שמשמשת לפירוק השמן), ומכפילים את התוצאה ב-1000 כדי להגיע לכמות גרם סודה קאוסטיק לליטר שמן. בסך הכל אמור להתקבל בין 3.5 ל-7 גרם סודה קאוסטיק לליטר שמן.
מכפילים בכמות הליטרים של שמן, כדי להגיע לכמות הסודה קאוסטיק (בגרם) למיכל השמן כולו.
שלב 3: הכנת מתוקסיד

מחממים את השמן לטמפרטורה של 55oc בשביל להאיץ את התגובות הכימיות בהמשך (לא מחממים יותר גבוה כי המתנול שאיתו נערבב את השמן עוד מעט, מגיע לטמפרטורת רתיחה ב-64oc). לצורך זה אפשר להשתמש בגוף חימום של דוד מים ישן. כמו כן כדאי להוסיף תרמוסטט כדי לא לעבור את הטמפרטורה הרצויה.
לוקחים מתנול בכמות של 21% מכמות השמן (1/3 יתאדה במהלך ההכנה, לכן כדאי לעשות מתקן איסוף/עיבוי מלמעלה), ומערבבים אותו עם סודה קאוסטיק בהתאם לכמות שחושבה. ממתינים כמה דקות להתערבבות ולהמסה מלאה (אפשר לנער את המיכל על מנת להאיץ את התהליך). במהלך תהליך ההמסה נפלט חום.
בטיחות: להזהר במגע בסודה קאוסטיק – מסוכנת מאד. להשתמש בכפפות ניילון, משקפיים, נעליים ובגדים ארוכים. כמו כן, סודה קאוסטיק סופחת מים מהאוויר, ולכן צריך לשמור אותה סגורה בקופסה.
בטיחות: להזהר במגע עם מתנול. חומר רעיל מאד. אפשר להשתמש עם אתנול (שאינו רעיל – זהו אלכוהול מצמחים) במקום מתנול, אבל הוא יקר פי שלוש ממתנול שמופק מנפט/גז טבעי/עץ.
http://ootips.org/living/Biodiesel_files/image001.gif

שלב 4: הוספת המתוקסיד לשמן

מוסיפים את המתוקסיד לחבית.
מערבבים תוך כדי חימום (לא יותר מ-55oc; אם משתמשים במשאבה לצורך הערבוב אז כדי להרכיב בוסטר על פתח יציאת צינור המשאבה בשביל להאיץ את הערבוב), ומדי פעם מוציאים דגימה. נותנים לדגימה לשקוע, ואז בודקים כמה גליצרול (בצבע כהה יותר משאר הנוזל) יורד למטה. כאשר כמות הגליצרול קבועה בין דגימות, אין טעם לערבב עוד.
לפעמים נוצרת הקצפה בחבית. נעלם כעבור זמן.
שלב 5: שיקוע הביודיזל

משַקעים במשך 18-24 שעות.
מוציאים את הגליצרול (הנוזל הכהה) מלמטה. כדאי להשתמש בחבית שיקוע עם קרקע קונוסית וברז תחתי. אפשרות אחרת היא להשתמש עם משאבה.
נותנים עוד 3-4 שבועות לשיקוע; מוציאים עוד פעם את הגליצרול, וזה מוכן. חייבים להוציא את כל הגליצרול; אפשר במחיר של אובדן קצת ביודיזל.
אם יש שכבת סבון – שמנו יותר מדי סודה קאוסטיק. סבון אפשר להוציא רק באמצעות שטיפה.
שלב 6: שטיפה

שלב זה לא נחוץ לחימום ביתי, אבל כן נחוץ להפעלת מנוע.

מוסיפים מים בערך 20% מנפח השמן, באמצעות צינור לתחתית מיכל הביודיזל, בזרימה עדינה (אחרת נוצרת אמולסיה). המים מתאספים בתחתית, כי הביודיזל צף עליהם.
שמים משאבת אויר (כמו באקווריום של דגים) שמוציאה בועות עדינות בתחתית המים. מפעילים לשעתיים לפחות, וממתינים שעה לאחר כיבוי הבועות. (אפשר עם טיימר.) הבועות עולות למעלה, כשהן מצופות בקרום מים. קרום המים סופח לכלוכים מסיסים במים מהביודיזל, ואז כשהבועות מגיעות למעלה ומתנפצות, המים המלוכלכים שוקעים בחזרה לתחתית.
מנקזים את המים המלוכלכים (צריכים להיות עכורים). את שכבת האמצע בין המים לביודיזל מנקזים ל"דלי מים אחרונים". כשהאמולסיה תתפרק, יהיה שם ביו דיזל על מים.
שטיפה שניה – 30% מים, ובועות למשך 6 שעות. אפשר להשתמש במים המנוקזים לקומפוסט.
שטיפה שלישית – 30% מים, ובועות למשך 6 שעות. אפשר להשתמש במים המנוקזים לקומפוסט.
שטיפה רביעית – 30% מים, ובועות למשך 12 שעות. המים המנוקזים צריכים לצאת נקיים לגמרי. אפשר להשתמש במים המנוקזים להשקיית ירקות למאכל.
טיפים

מהגליצרול אפשר להכין סבון. את הגליצרול אפשר לאסוף ולאגור למשך זמן רב. כשגליצרול מופק ברמה מסחרית, מוכרים אותו בשווי פי שלוש מהביודיזל. בין השאר מכינים ממנו גליצרין למאכל על ידי זיקוק.
בדיקת נקיון ביודיזל – לוקחים ½ ליטר כמות שווה מים וביודיזל ומשקשקים. אם נפרד תוך שעתיים – סימן שנקי.
אפשרות אחרת – הידרומטר – בודק צפיפות על ידי שיקוע בביודיזל. במים רמת השיקוע היא 1.0, בשמן היא 0.91, ובביודיזל 0.86-0.88. שיטה זו לא בודקת איכות שטיפה, אלא רק את התגובה.
אפשרות נוספת לבדיקת שטיפה – בעזרת בדיקת pH של מי השטיפה, ולוודא שדומים למי ברז.
לשיפור השטיפה – אפשר לשים מאוורר מעל מיכלי השטיפה – גורם לאידוי מוגבר של המים.
בשמן צמחי יש 15% פחות אנרגיה מדיזל מינרלי, אבל בגלל תכולת החמצן הגובהה יש רק הפחתה של 2.5% באנרגיה המופקת בשריפה.
אם יש אמולסיה – אפשר להפריד על ידי המתנה כמה ימים. בשמש או בחום – תוך כמה שעות. אפשר גם חומצה גופרתית או בשיטות אחרות (לחפש באינטרנט).
תדלוק רכב באמצעות ביודיזל

אפשר לתדלק מנוע דיזל בתערובת 80% דיזל מינרלי ו-20% ביודיזל, ללא התאמות וללא שינויים.
אם רוצים לתדלק מנוע דיזל ב-100% ביודיזל אז יש כמה שינויים שצריך לעשות:

המתנול שבביודיזל תוקף גומי טבעי, כמו בצינור הדלק מטנק הדלק ועד משאבת ההזרקה. בארץ, במכוניות אחרי 1995 זה לא קיים, כי התקן שונה. לכן צריך להחליף את הצינורות בצינור וייטון (בעלות נמוכה; כמה עשרות שקלים).
רכב שנסע כמה שנים על דיזל מינרלי צבר משקעים בתא הדלק. ביודיזל ממיס את המשקעים הללו בבת אחת, ואז פילטר הדלק נסתם. לכן צריך לבצע החלפה של הפילטר אחרי המילוי הראשון של ביודיזל (אפשר גם להמיס את לכלוכי הפילטר בביודיזל), עוד פעם אחרי המילוי השלישי, ופעם אחרונה בטיפול 10,000.
ביודיזל מוצת קצת יותר לאט מדיזל מינרלי, ולכן נגרמת קצת הפרה באיזון המנוע ("צלצולים"). הפתרון לזה: כיוון הצתה 3 מעלות אחורה.

לפני תידלוק בביודיזל מומלץ לבצע סינון של הביודיזל בשלושה מסננים: מסננת 50 מיקרון (גלזורות של קרמיקאים) או 80 מיקרון, מסננת של 10 מיקרון, ומסננת של 5 מיקרון.
איפה קונים, וכמה עולה?

עלויות:

מתנול – 2-3.25 ש"ח לליטר (כלומר, 40-60 אג' לליטר ביודיזל).
סודה קאוסטיק – 10-15 ש"ח לק"ג (כלומר, 7 אג' לליטר ביודיזל). קונים בכמויות גדולות (שק של 20 ק"ג). לשמור במקום יבש וחשוך.
חשמל – להפעלת המשאבה והחימום. (2.5 אג' לליטר ביודיזל).
מים, פנול פטלאין, ובלאי – (10-20 אג' לליטר ביודיזל).
שמן משומש – מקבלים ממסעדות, פלאפל, משחטות. בהרבה מקומות לא משלמים בכלל. פנדנגו, שהיא החברה המרכזית שאוספת שמן משומש (ומוכרת אותו למפעלים לייצור מזון לחיות), משלמת בין 0 ל-130 אג' לליטר שמן משומש. בממוצע אפשר להשיג שמן משומש במחיר 70 אג', אבל בהרבה מקומות אפשר להשיג אותו פשוט בחינם.
סך כל העלויות (לא כולל עבודה): 150 אג' לליטר ביודיזל. לשם השוואה, עלות ליטר דיזל מינרלי היא 4.5 ש"ח, ובמגמת עליה (גם בגלל תהליך השוואת הבלו (המס על הדלק) שאמור להסתיים ב-2006, וגם בגלל שמחיר הנפט בעליה).

את כל הכימיקלים אפשר לקנות בחנויות מתמחות לכימיקלים, כגון:

שמואל חן כימיקלים, חלוצי התעשיה 99, קרית חיים.
גדות.
קוקו יצחק, רחוב החשמל 8, תל אביב.

כלים אפשר לקנות בחנויות מתמחות, כגון:

משאבת שמן – יש מספר חנויות ברחוב המסגר בתל אביב.
כלים נוספים (כמו פיפטות, מזרקים, כוסות ערבוב, הידרומטר) אפשר לקנות בחנויות הכימיקלים הנזכרות לעיל.
בירגיטה, בירושלים.
צינורות – למתקני הפקת הביודיזל, אפשר לקנות של קיבוץ רשפים (פלסטיק עם מתכת).

נושאים נוספים

אחסון – ביודיזל אפשר לאחסן לחצי שנה ללא בעיות במיכל סגור עם מינימום אוויר.

מעל חצי שנה – להוסיף ביוציד 0.02% (חומר שימור).
גליצרול – אין בעיה לשמור לתקופות זמן ארוכות.

20 דונם של גידול צמחי שמן מספיקים לרכב ממוצע להקיף את כדור הארץ.
קיים סוג מסויים של אצות שמפיקות 25 גרם שמן למטר מרובע גידולים ליום, שזה בערך פי 10 מגידולים אחרים.
מקדם אנרגיה בהפקת ביודיזל = 3.31.
מקדם אנרגיה בהפקת דיזל = 0.81.
את האיכות של דיזל מתארים באמצעות יחידת המידה "סֶטַאן" (כמו "אוקטן" בבנזין). Cetane.
התהליך הכימי של הפקת הביודיזל נקרא "טרנס-אסטריפיקציה":
http://ootips.org/living/Biodiesel_files/image002.gif

נמרוד
23-01-07, 15:26
איציק תודה.

קראתי. מרתק. אני אישית הייתי מעדיף לחתוך את הוורידים ולתדלק את הג'יפ בדם, נראה לי פחות מעייף.

לא נורמלים ;)

בוזי
23-01-07, 16:09
איציק תודה.

קראתי. מרתק. אני אישית הייתי מעדיף לחתוך את הוורידים ולתדלק את הג'יפ בדם, נראה לי פחות מעייף.

לא נורמלים ;)

תצחק, תצחק. נראה מי יצחק אחרון כשאנחנו ניסע עבור שקל וחצי לליטר, בעוד שבנזין עולה היום... כמה? כליה למיכל דלק?

אני לא מבין למה אנחנו מחכים. מי מעוניין בביודיזל לשימוש עצמי? אפשר לפנות אלי בה"פ. רק בעלי דיזלים מיושנים מתקבלים...

eran4x4
23-01-07, 17:00
בוזי אני מעונין

הבעיה היום היא להשיג (לקנות) שמן שרוף......

תעשית המזון (תערובות) לבעלי חיים צורכת את הרוב\הכל - כפי הנראה שרוצים ליצור פרה משוגעת מזן חדש.....

ilans
23-01-07, 20:29
לכו על זה. לאחר שהמתקן מוכן, יותר כל להכין 100 ליטר ביודיזל מלהחליף פילטר שמן בהילקס 98
מציע להתחיל עם כמות קטנה ולהשתמש בשמן בישול חדש עד ששולטים בעינין.
בשמן חדש אין צורך לחשב את כמות הסודה קאסטיק. הכמות ידוע מראש .3.5 גרם לליטר שמן.

בוזי
24-01-07, 13:34
בוזי אני מעונין

הבעיה היום היא להשיג (לקנות) שמן שרוף......

תעשית המזון (תערובות) לבעלי חיים צורכת את הרוב\הכל - כפי הנראה שרוצים ליצור פרה משוגעת מזן חדש.....

ערן, יש לי כבר כמה מקורות חלקם ללא תשלום, פרט להובלה.

חנן גולומבק
27-01-07, 18:37
לכו על זה. לאחר שהמתקן מוכן, יותר כל להכין 100 ליטר ביודיזל מלהחליף פילטר שמן בהילקס 98
.

זה בגלל שיש לך שתי ידיים שמאליות...

IlanHadar
27-01-07, 19:41
תהליך ההכנה פשוט מרתק, יש כאן נקודה שהאנגלים והארופאים מבינים לפני כולם ובשקט. יש תחליף לדיזל מינרלי באמצעות ביודיזל, זה צמחי, זה קיים וזה אפשרי!בסופו של דבר גם כאן בארץ משהו ירים את הכפפה ויתחיל להכין את זה. כמו כל דבר טוב בהתחלה זה יהיה שחור ליודעי סוד, אח"כ הרשויות יתעוררו ויתחילו לחפש ולעשות בעיות, אח"כ רשות המיסים תתעורר ואח"כ זה יגיע לכנסת לחקיקה ואנחנו נוכל לתדלק בתחנות.

ilans
28-01-07, 09:38
תנסה ותספר לנו .
לפי מערכת ההדרכה של בוש שימוש ב בביו דיזל במערכות מסילה משותפת אינו מומלץ
וסביר שיגרם נזק (בגלל מיבנה ולחצי המערכת )
במערכות דיזל מהדור הישן הבעיה היא יותר הנקיון ( מה שניתן לפיתרון על ידי סינון )
ובעיה של התנעה ( מה שנין לפיתרון על ידי חימום )
איציק

איציק שלום
האם לדעתך יורגש שינוי בהתנהגות מנוע עם מסילה משותפת מיד אם השימוש במיכל ביו דיזל ראשון ?

נמרוד
28-01-07, 10:14
תהליך ההכנה פשוט מרתק, יש כאן נקודה שהאנגלים והארופאים מבינים לפני כולם ובשקט. יש תחליף לדיזל מינרלי באמצעות ביודיזל, זה צמחי, זה קיים וזה אפשרי!

אילן, אל תיפול למלכודת התמימות הירוקה. ביו דיזל, אתנול, ודלקים צמחיים אחרים אינם תחליף עולמי - הם פתרונות זמניים עם יתרונות כלכליים נקודתיים בזמנים ומקומות מסוימים. כל הדיון הזה כאן נסוב למשל על כך שאת השמן המשומש מקבלים בחינם או בעלות סמלית, ולכן יש כאן יתרון כלכלי למי שיכול לנצל את הנקודה הזאת, אבל ברור לחלוטין שאין מספיק שמן משומש בכל פלאפליות ישראל בשביל להניע אפילו אחוז קטן מצי הרכב. ואם מדובר על שמן לא משומש, המופק מצמחים ספציפית כדי להניע רכב, אתה תגלה שכדי להסב את כל התחבורה בעולם לדלק ממקור צמחי מתחדש, תצטרך לכרות את כל יערות כדור הארץ ולכסות את העולם מסיביר ועד הסהרה בשדות סויה ותירס, וגם זה לא בטוח שיספיק.

היתרון שבדלק המאובן (נפט, פחם, גפ"ם, חולות זפת וכולי) הוא שאנחנו מנצלים במשך תקופה קצרצרה של 200 שנה (100 השנה האחרונות ומקסימום עוד 100 שנה קדימה) כמות חומר ביולוגי שצמח ונבל ונקבר במשך מליונים על גבי מליונים של שנים. למה הדבר דומה? כדור הארץ הוא מצבר שנטען במשך מליוני שנים באנרגיה בצורת חומר אורגני. אנחנו גילינו לפני 100 שנה את המצבר הזה, שהוא מקור אנרגיה כל כך זמין וקל, כמעט חינם (עד משבר האנרגיה הראשון הדלק היה אכן זול ביותר) ואנחנו מעמיסים עוד ועוד צריכה על המצבר, אבל כמעט בלי טעינה. ברגע שנגיע לסוף המצבר, נגלה ש"זרם הטעינה" שכן קיים - על ידי השמש, דרך מנגנון של גדילת צמחים - הוא אפסי. כל השמן הצמחי שנגדל במשך שנה על פני כל שטח האדמה של כדור הארץ לא יספיק ליום אחד של צריכה נוכחית.

בוזי
28-01-07, 10:50
הי נמרוד,
חסידי הביודיזל טוענים אחרת: http://www.2all.co.il/Web/Sites/loto/PAGE15.asp
ציטוט מתוך האתר:
"...גידול צמחים עתירי שמן – הוא הנדבך המרכזי בתעשיית הביודיזל המניצה בעולם. ניצול שטחי בור ושטחים חקלאיים נטושים לגידול חמניות, חריע, סויה ובוטנים – מתרחש במקומות ובחברות בהן צומחת תועלת כלכלית למגדל. הצמחים החד שנתיים הללו אינם צרכני מים גדולים, ובעוד שארה"ב מפיקה את רוב הביודיזל שלה משמן סויה - אירופה מייצרת ביודיזל מחריע (קנולה). לעניות דעתי החמניה הקשורה כל-כך לתרבות הארץ הזו – היא הגידול המתאים לישראל. דונם חמניות מייצר כמאה ק"ג שמן צמחים לעונת גידול. הכמות הזאת נראית קטנה על פניה ואולם תחשיב השוואתי למחיר הפקת ויבוא נפט – יוכיח שהדיזל הצמחי שווה ערך או אף זול מזה המיוצר מנפט. בנוסף כדאי לקחת בחשבון את הערך המוסרי והלאומי של פרנסה מחקלאות ושמירה על קרקעות המדינה.
אצות מייצרות שמן – מחזיקות באמתחתן את הפתרון האקולוגי בקנה מידה לאומי ועולמי. אצות הן יצרניות השמן היעילות ביותר על פני הכדור – ולפי תחשיבים ומחקרים שערכה המחלקה לאנרגיה של ממשלת ארה"ב ( DOE ), ניתן להפיק מאצות את כל כמות הדיזל הדרושה לפעילות האדם . האקלים האידיאלי להפקת שמן מאצות הוא האקלים המדברי, וקצב הייצור הממוצע של שמן בבריכות לגידול אצות - ממש מדהים. כל דונם של אצות מסוגל להניב 25 ק"ג שמן ליום..."

לדעתי שווה לבדוק את העניין, לשימוש עצמי של חבורה מצומצמת, וכך אני עושה.

נמרוד
28-01-07, 11:28
כתבתי, בכמות מוגבלת, בזמן ובמקום הנכונים, שימוש בדלק ממקור צמחי מתחדש בהחלט יכול להיות כלכלי. אבל בתור תחליף לדלק ברמה העולמית, אין סיכוי.

בוא ניקח את ארה"ב תור דוגמא, כי יש עליה נתונים:

צריכת מוצרי הנפט בארה"ב ביום היא 3,184,516 מ"ק, נניח לצורך הדיון ששמן צמחי ודלק זה אותו דבר ושמ"ק זה בערך טון. נכפיל ב356 - 1,133,687,000 טון נפט בשנה.

אם ניקח את כל שטח ארה"ב כולו, הנתון הרשמי הוא 9,631,420 ק"מ רבוע כפול 100 דונם לקמ"ר כפול 100 ק"ג שמן לפי הנתון שלך לשנה, נקבל 96,314,000 טון שמן. פחות מעשירית מהנדרש! וזה תיאורטי לחלוטין, כי זה אומר לכסות את כל שטח ארה"ב, ממדבר סונורה דרך הרי הרוקי ועד אלסקה, בגידולים לצורך אנרגיה בלבד. מה עם גידולים אחרים, רגילים, לצורך מזון, מה עם יערות, כבישים, ערים למגורים, איזה מסלול מרוצים פה ושם, איזה מפעל לייצור ג'יפים?

וזה עוד לא הכל, כי נתון הצריכה הוא לנפט נוזלי בלבד. ייצור חשמל בארה"ב, כמו בישראל, מתבסס בעיקר על פחם, שאותו לא חישבנו כאן והוא דלק מתכלה ומזהם שמקורו זהה לנפט.

בקיצור, כשמסתכלים על המספרים, מבינים שאנחנו בבעייה, והאנלוגיה של המצבר והטעינה מדויקת. אי אפשר לצרוך אנרגיה בסדרי גודל יותר ממנגנון יצור האנרגיה, אלא רק לפרק זמן קצר על חשבון מצבר שנטען במשך פרק זמן ארוך מאד.

מוני אורבך
28-01-07, 13:23
נמרוד כרגיל אתה פסימי מדי ומטה את המספרים לכוון שלך.
הוא דיבר על 25 קילו שמן ליום !!! לא לשנה.
תעשה את החישוב מחדש ותראה שביו דיזל בהחלט יכול להצליח.

אבל !!! מה יעשו אז חברות הנפט ?!
זו בדיוק הסיבה שמשנות השישים אנחנו תקועים עם הנפט.

נמרוד
28-01-07, 13:33
בוזי כתב, יותר נכון ציטט מהמקור שהוא קישר אליו:

דונם חמניות מייצר כמאה ק"ג שמן צמחים לעונת גידול וזה הנתון שהשתמשתי בו בחישוב. הנתון של 25 ק"ג שמן ביום מדונם נשמע לי פנטסטי, תן לקרוא קצת - ולא רק מהמקור הנ"ל - כדי לראות על מה מדובר.

אני אגב לא פסימי בכלל, המין האנושי יסתדר טוב מאד בלי נפט, אני לא מודאג, אין לאף אחד מושג איך זה יראה - אבל בדבר אחד אני די בטוח, ואשכנע גם אותך מוני שמבין במספרים ובחוקי השימור הבסיסיים, את צריכת האנרגיה הנוכחית של העולם או אפילו אחוזים בודדים ממנה לא ניתן יהיה לשמר על ידי שמן ממקורות מתחדשים. תהליך המרת אנרגית השמש דרך פוטוסינטזה הוא הרבה פחות מדי יעיל ממה שאנחנו צריכים.

ilans
28-01-07, 14:48
הי נמרוד

מה רע בלהיות קצת תמים וירוק.כמו שאילן אומר הכנת ביו דיזל הוא תהליך מרתק.
אתה אוסף את השמן המשומש, שזה ג'יפה רציני ביותר, והופך אותו לחומר טהור ונקי.מתדלק ונוסע לטייל
אין ויכוח לגבי הפחתת הפגיעה בסביבה, חיסכון בכסף והפחתת בלאי למנוע.מה יכול להיות רע?
אם זה יפתור את בעיית האנרגיה ? ויכוחים יש לכאן ולכאן.
אם מישהו רוצה עזרה בלהכין פאדאל.
בכתבה ששלח בוזי, שיטת העירבוב, הוא לא מדהים עדיף עירבוב מכני או על ידי משאבה עם כמות
מים של בין 70%-100% לכמות ביודיזל.

בוזי
28-01-07, 15:28
תן לקרוא קצת - ולא רק מהמקור הנ"ל - כדי לראות על מה מדובר.

http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html

כאן יש הרבה חומר, למי שמעוניין לקרוא.

נמרוד
28-01-07, 15:32
שלא תבינו לא נכון, כתבתי מהתחלה - אם יש לך מקור טוב של שמן אז זה אחלה פתרון נקודתי. לדיון של איך מכינים ביו-דיזל אני לא נכנס. שיהיה בהצלחה.

אני מתיחס לרמה הגבוהה יותר של השאלה, האם דלק ממקורות צמחיים מתחדשים יכול להיות משמעותי בפתרון בעית האנרגיה האמיתית של המין האנושי.

ilans
30-01-07, 21:14
דרך אגב,הודיעו היום בגל"צ, שמשרד התשתיות אישר מתן תמריצים ליצרני ביודיזל
והנושא עבר לרשות המיסוי
המהפכה החלה !

Kernel
02-02-07, 13:04
לביו דיזל יש פוטנציאל ענקי,
שכנראה, ילך ויתבזבז[מערכות הזרקה מטורפות :evil: :evil: :evil: ]

לגבי הבעיה של שטח איחסון, יש הרבה שטח איחסון בישראל, הנגב.

תחשבו על זה, ברכות מים ענקיות של אצות[ובדואים שגונבים שמן...]

נמרוד
02-02-07, 13:51
דלק רגיל ממקורות מתחדשים הוא ירוק כמו הת*ת שלי, זה אחד הבלופים הגדולים. מכונית נתונה שנוסעת מספר קילומטרים נתון על סולר או ביודיזל (ובנזין או אתנול) פולטת את אותה כמות CO2 פחות או יותר, זה אותו המנוע, אותו תהליך כימי של הפקת אנרגיה מפירוק שרשראות פחמימנים לCO2 ומים.

משנה מה שיטת ההפקה של הדלק? האם הוא נכרה או נשאב ממאגרים תת-קרקעיים שהצטברו במשך מליוני שנים או גודל בעונה האחרונה? תגידו שכשמגדלים תירס לדלק אז במהלך הצמיחה אותה כמות של CO2 הופכת לחמצן כמו שיקרה בשריפה שלו... אבל דונם יער-עד שנכרת כדי לפנות מקום לדונם תירס המיר כמויות גדולות פי כמה של CO2...

בקיצור, ההתלהבות מביודיזל/אתנול ממקורות מתחדשים היא אופנה, וזה שממשל בוש הפך פתאום לנושא הדגל שלה צריך ללמד משהו על מה שבאמת עומד מאחוריה. כולה להסיט קצת אש מתעשיית הנפט שתוכל להמשיך לעבוד בשקט כמה שאפשר.

Kernel
02-02-07, 15:39
ואתה מעדיף לקנות דיזל מאיזה שייח' מוסלמי

או ביודיזל תוצרת הארץ?

דרור הראל
07-10-07, 13:44
נמרוד(בהמשך לשירשור האחר בנושא)
ביו דיזל או כל דלק "ביו" חלופי,לא חייב להיות פתרון מלא לבעיית האנרגיה.גם אם המענה הוא חלקי הוא
מענה,שילוב של כמה אנרגיות חלופיות לנפט-כגון אנרגיה סולארית,דלקים חלופיים ופתרונות נוספים.יכולים להאריך את חיי מלאי הנפט הנחוצים.אך לאינטרסים הענקיים של חברות האנרגייה הגדולות זה מפריע,המנהלים שלהם מרוויחים על פי התוצאות היום ולא בעוד 100 שנה.לכן יעשו הכל על מנת להרוג כל יוזמה חלופית.
כל נושא ה"ביו" זה חרטה אחת גדולה,כמו ירקות אורגניים(ותאמינו לי אני מכיר "כמה"מגדלים אורגניים).פופליזם ירוק ועלוב.יש שתי בעיות שונות
א.בעיית המחסור באנרגייה,השליטה של האיסלאם במקורות האנרגייה.
ב.בעיית זיהום האויר והתחממות גלובלית.

החיבור בין שני הדברים רק גורם לחוסר יעילות וסירוס-לא ניתן לפתח אנרגיה חלופית משום שהיא מזהמת ולהיפך.
גם לאמריקאים ברור שגידול צמחים ליצירת דלק חלופי בשיטחם לא יתן פתרון אפילו שולי,אבל זוהי פולטיקה ורצון להפחיד את שליטי האנרגייה.אין כאן נסיון אמיתי לראות את בעיות העתיד.הרי ממשלות בהינף קולמוס יכולות לתקן תקנות שיגרמו לצמצום אדיר בצריכת אנרגייה (למשל הגבלת נפח מנוע),אבל אין להן אינטרס אמיתי וכוח לעשות זאת. (ובנושא אחר-מה היה קורא אם ממשלה היתה מחליטה שאין לייבא לשיטחה כלי רכב שמהירותם עולה על 80 קמ"ש,ונפח מנועם מוגבל-לא היו פחות תאונות קטלניות?פחות זיהום?פחות אנרגיה?)

הרבה יותר פשוט לא לעשות דבר אמיתי ולגבות את המס היום,את המחיר של מחר ישלמו הדורות הבאים.

דרור הראל

נמרוד
07-10-07, 14:20
אני לא מבין למה צריך, כדבריך, "להאריך את חיי מלאי הנפט". אני מתכוון למה שאני כותב ברצינות גמורה - ברור שהנפט יגמר כתור מקור אנרגיה עיקרי בקרוב - עוד עשרות שנים, 100 שנה, 200 - מנקודת מבט רצינית , כזאת שמתימרת להיות "אקולוגית", מה זה משנה בכלל 100 שנה לפה או לשם? או שהילדים שלנו יחיו בעידן סוף הנפט, או הנכדים, או הנינים. ואחרי זה, השמיים יתבהרו. לא יהיה יותר מה לשרוף. אז גם לעתיד הרחוק של כדור הארץ אני ממש לא דואג.

פוטוסינטיזה כתחליף לא תתפוס. התהליך כולו לא יעיל מספיק, ומתחרה כאמור מול צרכים אחרים, חשובים לא פחות - כמו אוכל... וכמו טבע. ולהפוך את העולם כולו למפעל לייצור שמן דיזל - זה הרי חזון מפלצתי.

אתה יודע דרור למי כן יש אינטרס כלכלי לקדם את הדלקים הנוזליים ממקורות צמחיים? תעשיית הרכב. כולה בנויה על מנועי שריפה שדורשים דלקים פחמימניים נוזליים. כל קוי היצור של היום לא שווים כלום בלי משהו שמנוני לשפוך למנוע.

לי אין ספק שמכוניות יהפכו להיות חשמליות - קריא נטענות מחשמל ממקור חיצוני - בעתיד. כנ"ל כל התחבורה הקרקעית, וכל מכונה אוטונומית. התחבורה האווירית תמשיך לנצל את הנפט כל עוד אפשר עד שימצאו פתרון, בשמיים זה באמת בעייה. מאיפה יבוא החשמל? מקורות מתחדשים אמיתיים - שמש, רוח, הידרו... וברור לגמרי מספרית שכל זה לא יספיק, ולכן הסוללה העתידית של העולם היא גרעינית. לא סתם יש רנסנס של בניית כורי ביקוע גרעיניים בעולם, לא יודע כמה מכם עוקבים אחרי הדברים האלו. גם זה לא יספיק ליותר ממאות שנים - ולכן, או שהאנושות תפצח את סוד ההיתוך הגרעיני, או שהציוויליציה שלנו גמורה בעוד 100-1000 שנים (שוב, מה זה משנה).

חוקים להגבלת השימוש במכוניות - בשביל מה? אני חוזר להתחלה... מה זה משנה מתי נגמור לשרוף את הדלק, עכשיו או קצת אחר כך? אנחנו (כל אחד בפני עצמו, כאנשים פרטיים) נפסיק בהדרגה להשתמש במכוניות שורפות דלק לבד, כי המחיר יהיה גבוה מדי וכלכלת השוק תספק אלטרנטיבות טובות יותר.

מוני אורבך
07-10-07, 14:41
נמרוד אתה רואה את התמונה הצרה.
מנין לך שבעתיד אנשים ירצו בכלל לנסוע ממקום למקום?
רוב האנרגיה שלנו מתבזבזת על נסיעות, ורוב הנסיעות הם לצרכי עבודה, העברת אנשים ממקום למקום.
ואם אנשים יוכלו לעבוד מהבית?!
נשמע מטורף? גם האינטרנט לפני 20 שנה נשמע מטורף...

אותו הדבר לגבי הנפט ומוצריו.
אתה טען מה זה משנה 100 שנה לכאן או לשם?
משנה מאוד!!! נותן לנו עוד מרחב לנשימה שבו נוכל לחשוב על אלטרנטיבות שבו החברה תוכל להשתנות ולצרוך פחות אנרגיה.

אם העולם יגיע מהר מדי לבעית אנרגיה "כוחות השוק" ימצאו להם פתרון. ואחד הפתרונות הוא מלחמת עולם שלישית. פשוט להשמיד חצי מאוכלוסית העולם ואז לחצי השני יהיה די והותר אנרגיה (ל 100 שנים הבאות). פתרון הנדסי מושלם לא?

אז כדאי שאתה ואנחנו ככלל נרחיב קצת את שדה הראיה מעבר ל 5 שנים הקרובות

amimiller
28-11-07, 11:45
לאחר קריאת כל השרשור הנ"ל השמוש בביודיזל בארץ הוא לא פשוט או שאתה מכין אותו לבד או שצריך להכיר מישהו שמתעסק אם זה. לגבי אנרגיה תחלופית מדוע השימוש במימן לא תופס תאוצה הרי המימן נמצא בכמיות בלתי מוגבלות מהן המיגבלות אשר עוצרות את תהליך הפיתוח בשימוש במימן

נמרוד
28-11-07, 21:31
מימן לא נמצא בכמויות בלתי מוגבלות. צריך להפיק אותו ממים - וזה תהליך שדורש אנרגיה - מאיפה היא מגיעה? נכון...

חוץ מזה מימן נוזלי מציג בעיות הנדסיות אדירות בשינוע ואכסון (אלו מולקולות הקטנות ביותר שקיימות, הן צוחקות מכל סוג של אטימה מקובלת - וזו רק דוגמא קטנה) שעדיין מחפשות פתרונות יעילים.

amimiller
29-01-08, 11:48
אולי בכל זאת יש סיכוי למימן http://www.nrg.co.il/online/35/ART1/689/767.html

landROTEM
11-02-09, 19:38

מה יש לחפש = יש גוגל תעשה חיפוש "ביודיזל"

landROTEM
11-02-09, 19:40
מימן לא נמצא בכמויות בלתי מוגבלות. צריך להפיק אותו ממים - וזה תהליך שדורש אנרגיה - מאיפה היא מגיעה? נכון...

חוץ מזה מימן נוזלי מציג בעיות הנדסיות אדירות בשינוע ואכסון (אלו מולקולות הקטנות ביותר שקיימות, הן צוחקות מכל סוג של אטימה מקובלת - וזו רק דוגמא קטנה) שעדיין מחפשות פתרונות יעילים.

איזה ידע!! כל הכבוד. ולמה ביודיזל? אתה מכיר חברות שמוכרות?

tom.pentax
26-02-11, 15:13
תרמית הדיזל הגדולה.

ב1897 נבנה מנוע הדיזל הראשון, המחשבה מאחורי המנוע היתה אנרגיה מתחדשת.
המנוע עבד על שמן בוטנים טהור, מאוחר יותר חברות האנרגייה מצאו דרך לנצל את תוצרי הלוואי של תהליך הזיקוק לעוד מקור הכנסה הלוא הוא ה"סולר".

הסולר הטהור שמגיע מבית הזיקוק מאוד "יבש" והפעלה של מנוע דיזל עם סולר שכזה תשרוף את משאבת הלחץ והמזרקים מאוד מהר, לכן אחד ה"טריקים" שעושים יצרני הסולר הוא הוספת גופרית וגליצרול כדי לסכך את כל המערכות שבהן עובר הדלק.

הביו דיזל הינו שמן צמחי שעבר תהליך סטירת חומציות והפרדת הגליצרין, כלומר הדלק כל כך "שמנוני" שנדרשת פעולה כימית כדי לעשות אותו שמנוני פחות,
אותה שמנוניות של הביודיזל תורמת רבות לאורך חיי מערכת הדלק בגלל הסיכה המשופרת שהדלק מייצר.

אני מקווה לקנות בחודשים הקרובים היילקס ואז יהיה לי תירוץ לסיים את בניית ה"מזקקה" שלי.

-->