PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוט מייצב בבאגי , כן או לא ?

חנן גולומבק
14-01-07, 14:51
שלום לכולם
מה דעתכם צריך ? כדאי ? חובה ? או אולי בכלל לא ?
מקדימה ? מאחורה ? גם וגם ?
הכוונה לבאגי מנוע אחורי (בקצה האחורי) שמיועדת למרוצי הניווט = שבילים מהירים, במפים וקצת עבירות בדרגת קושי קלה.
תודה.

נמרוד
14-01-07, 15:14
מוט מייצב בכל מכונית מרוץ הוא אלמנט שמשמש לאיזון התנהגות המכונית. צריכה להיות האופציה להתקין מוטות מייצבים בכמה מידות, ובאיזה מוט מייצב משתמשים, אם בכלל, על איזה סרן - זה עניין שמחליטים עליו לפי התנהגות המכונית בשטח.

בהכללה גסה מאד, אפשר להגיד שמוסיפים מוט מייצב כדי להוריד את האחיזה בקצה מסויים של האוטו. אם לאוטו יש נטייה להיגוי יתר, אז מוסיפים מוט מייצב מקדימה כדי להוריד קצת מהאחיזה של הגלגלים הקדמיים ולשנות את הנטייה של האוטו לכיוון תת היגוי (בגלל זה מוט מייצב קדמי התווסף לג'יפים עם השנים, כדי לגרום להם להיות עם נטייה לתת היגוי שהיא בטוחה יותר).

זה גם עניין של מסלול - במרוץ של קווים אווירים בצאלים או בבאחה ההתנהגות בפניות פחות חשובה, אז נושא מוטות מייצבים פחות חשוב, לעומת זאת אתה רוצה כמה שיותר מהלך מתלה עצמאי לכל גלגל כדי לסוע כמה שיותר מהר. בראלי של שבילי שדות מפותלים בעמק, ההתנהגות בפניות כן תעניין אותך הרבה יותר כדי להשיג זמנים טובים, אז נושא המוט המייצב הופך להיות חשוב.

הערה חשובה - מוט מייצב זה לא דבר בינארי, יש/אין. זה כמו קפיץ, הוא יכול להיות קשה או רך באינספור דרגות.

חנן גולומבק
14-01-07, 15:24
על פי מה שאתה אומר , מכיוון שבבאגי מנוע אחורי יש תת היגוי טבעי , לכן עדיף לא להתקין מוט מייצב ?

חנן גולומבק
14-01-07, 15:29
ושאלה נוספת הנובעת מדבריך נמרוד , מדוע הנטיה לתת היגוי בטוחה יותר מהיגוי יתר ? מנסיוני היו קטעים במרוצים שאם הייתי לוחץ על הברקסים כפי שהאינסטינקט הורא לי ההיתי מוצא עצמי באיזה תהום ליד מסוע מפעל ים המלח או על איזה עץ ביער יתיר. ונאלצתי ללכת נגד האיסטינקט ולא לגעת בברקסים על מנת למנוע תת היגוי, כל זאת שוב בגלל המשקל הקל מאד בחרטום של באגי מנוע אחורי ונעילת בלמים עצבנית מקדימה.

נמרוד
14-01-07, 15:37
על פי מה שאתה אומר , מכיוון שבבאגי מנוע אחורי יש תת היגוי טבעי , לכן עדיף לא להתקין מוט מייצב קדמי ? ואולי כן צריך מוט מייצב אחורי.

נמרוד
14-01-07, 15:42
תת היגוי במובן הכללי והתיאורטי יותר נחשב להתנהגות "בטוחה" יותר עבור מכוניות כביש עם נהגים ממוצעים, בגלל שזהו מצב יציב. היגוי יתר הוא מצב לא יציב. הנטייה הטבעית של נהג לא מיומן היא להוריד את הרגל מהגז כשמשהו משתבש. אז כשסתם מישהו נכנס עם סתם אוטו לסיבוב מהר והאוטו מחליק לו, אין לבנאדם מושג מה זה ומה זה בכלל היגוי יתר ותת היגוי ונעליים, האינסטינקט שלו זה להוריד את הרגל מהגז. אם הוא בתת היגוי, הורדת הרגל מהגז ברוב המקרים תגרום לחידוש האחיזה ומכאן הביתה בשלום. היגוי יתר הוא לא מצב יציב - אי אפשר לרסן היגוי בלי לדעת מה עושים.

asafk
14-01-07, 20:05
...ובבאגי עם מנוע אחורי (חלוקת משקל אחורה, מאוד אחורה), והנעה אחורית, יש היגוי יתר מטורף. מצד שני, אין כמעט משקל על הגלגלים הקדמיים, וגם ככה אין להם אחיזה, אז מייצב קדמי לא יוסיף הרבה ליציבות בהכרח.

אסף.

talw
14-01-07, 20:35
מניסיון עם באגים כאלה תנתק את הבלמים קדימה-הם לא עוזרים לכלום וברוב המיקרים ביחוד בפניות גורמות לבאגי להמשיך ישר תוך כדי נעילת גלגלים קידמית ,תשתמש בצמיגים כמה שיותר צרים קדימה,תנסה להעביר משקל קדימה(לדוגמא-מצבר ,גלגל ספר,ג'ק וכו' -כל קילוגרם אחד עוזר פלאים).אם אתה לא מנוסה בהחלקה של התחת או שאין לך מנוע חזק שיעשה את זה בישבילך יש אפשרות להתקין סטיקים בטור לברקסים האחוריים כדי שתוכל לינעול כל גלגל בניפרד וליצור מעיין היגוי/החלקה אחורית של התחת ולכוון את עצמך יותר טוב לפניה.
לדעתי מוט מייצב אחורה יגרע מהתנהגות באגי שאמורה ליהיות משוחררת לגמרי (מתלים ניפרדים)לצורך ריחוף מתלים בנהיגה מהירה כל אחד בניפרד.

arnonshoshani
14-01-07, 20:56
טל אני מצטער אבל כנראה שכמות הזמן שלך בבאגים היא או מועטה או מוגבלת לבאגים ביתיים (חיפושיות וכו')

אסור לנתק בלמים קידמיים נקודה!

לפי מה שכתבת אתה פשוט לא מודע לטעות שלך וגם לא היה בידך החלק המתאים שמווסת את לחץ הברקס בין הקדימה לאחור ומונע נעילה מהירה יותר של הגלגלים הקידמיים( כן יש דבר כזה).
כמו כן ההצעה שלך לברקס ידני לכל גלגל אחוי על מנת לעזור בנסיעה זה נכון ולחנן יש ניסיון עם חלק כזה בבאגי הקודמת שלו אבל זה לא מתאים למירוצים הנהג עסוק ביותר מידי דברים בעיקר ההגה כך שלא נכון יהי להוסיף לו אלמנט זה, ה CUTTING BRAKES כמו שהוא נקרא מתאים לטיולים שיש לך זמן לשחק.
בקשר למשקל הבאגי והעברה של משקל קדימה - זה נכון גם במידה מסויימת חלוקת משקל נכונה לבאגים היא בין 30-70 ל 20-80 כאשר המשקל הכבד ביותר אחורה.

וכאן בשביל חנן - אני מציע שתבדוק טוב מאד לאיזה באגים בארה"ב או בפאריז דקאר יש מוט מייצב.
עם אני לא טועה ויתקנו אותי חכמים אין אף מוט מייצב קידמי בתחרויות אלו בבאגים ומוטות מייצבים אחוריים ישנם במעט מאד מהם. לא זכורה לי דוגמא כל שהיא.

אני מאד שמח שאתה עושה את כל המחקר כך שבסוף תביא תוכניות מסודרות ופשוט נבנה אותו כמו שצריך (מי אמר נמרוד??)

ביי
ארנון

נמרוד
14-01-07, 21:03
יש באגים עם מוט מייצב אחורי. אם אני אזכר איפה בדוגמאות אני אשים תמונות. אני גם לא זוכר באגים עם מוט מייצב קדמי.

זה בכל מקרה לא משהו שאמור לעקב בנייה או תכנון, צריך כאמור לחשוב על זה ולהשאיר מקום ותכנון עקרוני, אבל מעשית סביר להניח שעבור סוג המרוצים שמעניינים אותנו אין צורך במוט מייצב.

asafk
14-01-07, 21:04
אגב, כל המומחים לשימוש בפרונטים של חיפושית, ממלצים חד משמעית להעיף את המייצב מהפרונט.

אסף.

talw
14-01-07, 21:11
ארנון אני ממש מיצטער שקפצתי
באגים בניתי משילדת צינורות עוד ליפני 20 שנה (מהראשונות בארץ-מתלה אחורי טרנספורטר ,גיר טרנפורטר 1600 ומנוע אז של אלפא -עוד לא היינו מודעים לאמינות ה"סוברואים")
לא ידעתי שמדברים פה על באגים שנישלחות לבאחה!!!!
איתך הסליחה
וד"א ווסת לחץ בלמים במיקרה כבר הספקתי לישכוח מה זה אז תודה.
טל

talw
14-01-07, 23:09
ואני שוב קופץ(מצטער מראש).
מוט מייצב אחורה "ידפוק" לך את היתנהגות הבאגי אשר ייחודי רק לה מעצם בנייתה.
ובאשר לסיבובים תנסה להוריד את נק' מרכז הכובד כמה שיותר למתה למשל אל תשים גלגל ספר מעל הבאגי ,המנוע והגיר צריכים לשבת כמה שיותר למתה כמובן בלי ליפגוע במהלך המיתלה או המירווח מהקרקע .
לפי דעתי מרכז כובד נמוך ייתרום הרבה יותר ממוט מייצב בשיכלול כללי של יישורות וסיבובים.
ואם יש באגים עם מוטות מייצבים זה בגלל שהן כבדות יחסית ומרכז הכובד שלהן גבוה .(ליפעמים אין ברירה וחייבים לפצות עם מייצבים ).
טל

הצפרדע
14-01-07, 23:25
לא מומחה לבאגים, אבל כשהייתי לאחרונה ב Sema ראיתי כמה וכמה טרופי טראקס, כולם עם מוט מייצב
אחורי בלבד.

חיפשתי בבאגים שהיו שם וגם בסנדריילס(שהם סוג של באגי לחול), ולא ראיתי מוטות מייצבים, קדימה או אחורה.

לא יודע אם ומה זה משקף, פשוט מציין מה ראיתי ולא ראיתי.

חנן גולומבק
15-01-07, 09:58
לא מומחה לבאגים, אבל כשהייתי לאחרונה ב Sema ראיתי כמה וכמה טרופי טראקס, כולם עם מוט מייצב
אחורי בלבד.

חיפשתי בבאגים שהיו שם וגם בסנדריילס(שהם סוג של באגי לחול), ולא ראיתי מוטות מייצבים, קדימה או אחורה.

לא יודע אם ומה זה משקף, פשוט מציין מה ראיתי ולא ראיתי.

ברוך אהלן "טרופי טראקס" אתה מתכוון לכלים עם סרנים חיים נכון ?

חנן גולומבק
15-01-07, 10:34
אגב, כל המומחים לשימוש בפרונטים של חיפושית, ממלצים חד משמעית להעיף את המייצב מהפרונט.

אסף.

העניין הוא שאני לא מתכוון להשתמש בפרונט של חיפושית אלה בזרועות A כפולות. ומאחורה כבר ראיתי כמה באגים עם מוט מייצב כך שהשאלה עדיין נשאלת.

נמרוד
15-01-07, 10:41
חנן התשובה המעשית פשוטה כמו שכתבתי בהתחלה - מוט מייצב זה אלמנט שמחליטים עליו אחרי שהאוטו נוסע ומתאימים לצורך. אני בתכנון שלי מכניס מוטות מייצבים "סימליים" רק כדי להכין את הקרקע, כי אני יכול. בבאגי לא צריכה להיות שום בעייה להוסיף מוט מייצב על הזרועות האחוריות באינספור תצורות, מקדימה זה יותר טריקי אבל הסיכוי שתצטרכו מקדימה קלוש.

אגב זה לא רק ההגיון שלי, זה שורה תחתונה של מה שכתוב בכל ספרי הנדסת המרוצים שיש לי.

חנן גולומבק
15-01-07, 11:27
חנן התשובה המעשית פשוטה כמו שכתבתי בהתחלה - מוט מייצב זה אלמנט שמחליטים עליו אחרי שהאוטו נוסע ומתאימים לצורך. אני בתכנון שלי מכניס מוטות מייצבים "סימליים" רק כדי להכין את הקרקע, כי אני יכול. בבאגי לא צריכה להיות שום בעייה להוסיף מוט מייצב על הזרועות האחוריות באינספור תצורות, מקדימה זה יותר טריקי אבל הסיכוי שתצטרכו מקדימה קלוש.

אגב זה לא רק ההגיון שלי, זה שורה תחתונה של מה שכתוב בכל ספרי הנדסת המרוצים שיש לי.

תודה רבה לכל המשיבים.

חנן גולומבק
15-01-07, 11:52
מוט מייצב אחורי.

הצפרדע
15-01-07, 15:33
ברוך אהלן "טרופי טראקס" אתה מתכוון לכלים עם סרנים חיים נכון ?

כן. טנדר 2x4 עם סרן חי כבד וחזק מאחור, סטייל הבאגי שנמרוד תכנן.

-->