PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוטות רדיוס אחוריים של פאג'רו(לא קינג)

הצפרדע
16-01-07, 20:25
בפאג'רו יש שני מוטות רדיוס אחוריים בצורת דאבל טי, כאשר בצד הסרן יש שתי בוקסות ובצד השילדה חיבור מיוחג עם גומיות ובורג.

המוטות עשויים יציקה, ונראים חזקים למדי.

שאלתי - האם מדובר ביציקת ברזל או ביציקת פלדה?

תודה מראש לכל מי שיודע(וגם משתף אותי בידיעותיו....;-) ).

נמרוד
18-01-07, 09:27
מה ההבדל מבחינתך בין יציקת ברזל ליציקת פלדה? רשמית, כל היציקות מכונות Cast Iron, אין כזה דבר יציקת פלדה - ההבדל הוא באחוזי הפחמן. מעל 2% החומר נקרא Iron וזה מה שיוצקים, פלדות אי אפשר ליצוק.

אני יכול לנחש איזה סוג של יציקת ברזל משמשת בזרועות האלו, זה לא מסובך הכל כתוב בספרים, השאלה היא מה המשמעות של המידע שאתה צריך, כדי שאני אדע מה לחפש.

הצפרדע
18-01-07, 10:13
קודם כל, יש דבר כזה שנקרא יציקת פלדה(steel cast).

בית דיפרנציאל עשוי מיציקת ברזל ואילו יד הסרן למשל, עשויה יציקת פלדה.

אין לי נתונים מטלורגיים שיסבירו בדיוק את ההבדל, אבל ההבדלים החשובים, מה שאתה מכנה ההבדלים "מבחינתי", הם שניים:-

1. יציקת פלדה חזקה הרבה יותר - בכמה ואיך לכמת זאת, אינני יודע לומר.

2. ההבדל העיקרי מבחינתי, הוא בנושא הריתוך -

א)יציקת ברזל בעייתית בריתוך, והיא מחייבת חימום מוקדם ועוד פרוצדורות.
ב) כאשר מרתכים יציקת ברזל לפלדה כלשהי, חייבים להשתמש - בנוסף לפרוצדורות הנ"ל - בתיל או אלקטרודה עשירת ניקל, אחרת הריתוך חלש והיציקה נשברת.
ג) יציקת פלדה ניתנת לריתוך לפלדה רגילה כלשהי, בפרוצדורות הרגילות, דהיינו לא באלקטרודת ניקל, ואפילו במיג רגיל.

לכן, אם הזרועות עשויות מיצקת אפורה(יציקת ברזל), לא ריאלי מבחינתי להשתמש בהן ליישום בו אני מעונין, הן מבחינת החוזק הלא מספק שלה והן בשל הבעייתיות בריתוך עליהן, של תושבות או כל חלק אחר, מה גם שריתוך כזה יחליש את הזרוע.

נמרוד
18-01-07, 10:21
אוקי, לדעתי מה שאתה מכנה יציקת פלדה הוא מה שמכונה Nodular Iron, שזה סוג היציקה החזק הנפוץ ביותר, מזה עושים באמת נאקלים, זרועות היגוי, קראנקים, גלגלי שיניים (קורונות) ועוד. אם הזרוע של הפאג'רו עשויה מיציקה, סביר להניח שזה באמת סוג היציקה. אין מצב שהזרוע הזאת שעובדת במתיחה ובכפיפה עשויה מיציקת ברזל אפור רגילה כמו של בלוקים וראשי מנוע.

הצפרדע
18-01-07, 12:26
טוב, בינתיים דיברתי עם עידו כהן, ולטענתו הוא ריתך לא פעם על זרועות כאלו במיג בלי בעיה, כולל

תושבות וכו, ולכן - וגם לאור מה שאתה הערכת - אני מניח שאכן מדובר במה שאני כיניתי יציקת פלדה.

בכל זאת, אם אתה מוצא נתונים מטלורגיים טכניים כלשהם בענין זה, אשמח לשמוע.

הצפרדע
18-01-07, 16:00
אחרי צלילונת קצרצה לרשת, עולה כי מדובר בעולם ומלואו, וכפי שיש ים של סגסוגות ופלדות עם כל מיני תוספים, כך יש יציקות ברזל עם תוספים שונים, המקנים ליציקות הללו תכונות שונות, החל מקשיות ועמידות בפני שחיקה, המשך בחוזק וכלה בגמישות, וכמובן שילוב של התכונות השונות בדרגות שונות, ממש בדומה לפלדות השונות המוכרות לנו.
יתר על כן, יש גם סוגי חיסום שונים, שחרו מאמצים והרפיות ביציקות פלדה, וכו' וכו'.

בגדול, יציקה פשוטה ללא תוספים מיוחדים, היא יציקת ברזל אפורה שאיננה מצטיינת בחוזק רב, והיא מתאפיינת במבנה מולקולארי מיוחד שבו יש הצטברות של גושים קטנטנים, דבר התורם לשבירות היציקה.

כאשר מוסיפים תוספים שונים, בראש ובראשונה מגנזיום ועוד כהנה וכהנה תוספים, מתקבלת יציקת פלדה, ממש כשם שברזל המקבל תוספים(כגון פחמן, ניקל, כרומיום, מוליבדן, מגנזיום, סיליקון ועוד), נקרא בשם הכללי פלדה, ומתאפיין בתכונות שונות, כפי שהוזכר לעיל.

יציקת פלדה, שהיא שם כללי למדי, נקראת באנגלית nodular iron ובעקר ductile iron, דהיינו יציקה גמישה, מה שמלמד מעט על תכונותיה, לרבות גמישות וחוזק ניכרים לעומת יציקה אפורה רגילה.

יציקות פלדה יכולות לשמש, איפוא, לחלקים שונים כפי שנמרוד הזכיר לעיל, לרבות חלקים אשר נדרשים מהם חוזק, קושי, עמידות בשחיקה וגמישות.

אם נצרף את הנ"ל לעובדה שמוטות הרדיוס של הפאג'רו עשויים יציקה, הרי ברור שמדובר בסוג כלשהו של יציקת פלדה, קרוב לודאי הסוג המצטיין בחוזק ובגמישות מסויימת, המאפשרים לו לעמוד במאמצי הכפיפה והפיתול כמצויין ע"י נמרוד.

אין ספק שלא מדובר ביציקת פלדה שעברה חיסום, הן משום שחיסום מקנה קושי יד ביד עם שבירות, והן לאור העובדה שצויינה ע"י עידו, שניתן לרתך את המוטות ללא בעיה או היסדקות, דבר שאיננו אפשרי במתכת שעברה חיסום - חום הריתוך מבטל את תכונות החיסום ומותיר את המתכת במצבה המקורי לפני החיסום.

סתם חשבתי שאולי מישהו יתענין......:-)

נמרוד
18-01-07, 16:39
זה אולי סמנטיקה, אבל כל היציקות האלו לא נקראות פלדה. הם נקראות cast iron בעוד שsteel = פלדה זה חומרים עם אחוזי פחמן נמוכים יותר משמעותית שלא ניתנים ליציקה. פלדות שיש חומרים אחרים מלבד ברזל ופחמן בשיעורים ניכרים שמשפיעים על התכונות נקראות סגסוגות Alloy steels.

הצפרדע
18-01-07, 17:02
יש לך רעיון כלשהו לגבי הסיבה לשימוש ביציקה במוטות רדיוס??

לי זה לא מובן בכלל.

בד"כ משתמשים ביציקה כשלא ניתן או קשה לייצר חלק מורכב או בעל צורה מורכבת, מה שלא קיים בכלל כשמדובר במוט רדיוס.

בפאג'רו ספורט, למשל, יש אותם מוטות רדיוס, אלא ששם כבר ייצרו אותם כמקובל - צינורות עם חיזוקים
של פרופילים מרובעים, ממש בדומה לצורת המוט היצוק.

יותר קל, נראה(לי לפחות) יותר חזק, והעקר, לא נשבר ממכה חזקה(מקסימום מתכופף),
וממש לא מסובך או יקר לייצרו.

מה יכולה, אם כן, להיות הסיבה למוטות רדיוס מיציקה?

נמרוד
18-01-07, 18:12
מחיר, מחיר. בייצור המוני יציקה זו השיטה הכי זולה. הזרועות האלו בעלות צורה ותפקוד מורכבים, הן עובדות גם בכפיפה ולא רק בלחיצה/מתיחה אז הן לא יכולות להיות סתם צינור.
אגב, מתוך שרשור ישן, הנה זרוע אחורית הנ"ל של פאג'רו דור קודם שאורי טל בנה בסוליד:
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3229&stc=1

ארז
18-01-07, 20:21
1 סוג החיבור הזה(בעיקר זה לשילדה) מגביל מאוד את מהלך המתלה.
2 מוטות רדיוס קדמיים של ל"ר עד 99 זהים רק שיהיו הרבה יותר זולים
3 עדיף לקחת מוטות רדיוס קדמיים של דיסקו דור 2(99 ומעלה), חזקים הרבה יותר ומאפשרים מהלכים בלתי מוגבלים למעשה.

הצפרדע
19-01-07, 23:01

אני יודע, ולכן אני חושב לחבר לבורג(או בריתוך) מיסב קצה מאסיבי, שיתן תנועה כמעט בלתי מוגבלת.

הצפרדע
20-01-07, 21:58
בדקתי היום את החומר ממנו עשויים מוטות הרדיוס הללו, והתברר לי שהם אכן יציקת פלדה(או איך שנמרוד רוצה לקרוא לזה), בדיוק כמו החומר ממנו עשויות ידי הסרן.

על מנת לא להסתבך עם בעיות במהלך המתלה(כמו שארז הזכיר), חתכתי את הקצה עם הבורג וריתכתי שם ג'וני ג'וינט תעופתי בקוטר בריא, וחיזקתי למען הזהירות את המוט לכל אורכו עם פלאח פלדה.

תמונות בקרוב - יצא פגז.

Bernard
26-01-07, 20:19
ברוך.
מאיפה השגת גוני גויינטס, פה בארץ?
ברנרד.

הצפרדע
26-01-07, 21:26
הבאתי מיוחדים תעופתיים בקוטר "1 לפני כמה שנים, ונשארו לי 8, בדיוק מה שהייתי צריך.

חנן גולומבק
27-01-07, 08:49
הבאתי מיוחדים תעופתיים בקוטר "1 לפני כמה שנים, ונשארו לי 8, בדיוק מה שהייתי צריך.

ברוך שים בבקשה תמונה של ג'וני ג'וינט , אני לא מכיר את זה .
תודה.

biranit
04-06-07, 00:16
2 מוטות רדיוס קדמיים של ל"ר עד 99 זהים רק שיהיו הרבה יותר זולים
3 עדיף לקחת מוטות רדיוס קדמיים של דיסקו דור 2(99 ומעלה), חזקים הרבה יותר ומאפשרים מהלכים בלתי מוגבלים למעשה.

ארז
האם מה שאתה אומר זה שאפשר לשפר את מהלך המתלה של פג'רו 95 ע"י החלפת מוטות הרדיוס האחוריים במוטות רדיוס קדמיים של לנדרובר 99 ומעלה ללא שינויים נוספים? או לפחות ללא שינויים מעבר להחלפת בולמים וקפיצים??

-->