PDA

צפייה בגרסה מלאה : החלפת שמן - מספר שאלות

יגאל81
20-01-07, 22:03
טוב,
אז חזרתי לאהבת הנעורים וקניתי שוב ניבה, שנת 94.
בקודמת אהבתי להתעסק עם עבודות קוסמטיקה וקצת חשמל, אבל לא נגעתי בכל מה שקשור למנוע בכלל. הפעם החלטתי את הטיפול הראשון לעשות לבד.
אז קניתי את מה שצריך, ועברתי על כל הספרים, ועדיין נשארו לי מספר שאלות בנוגע להחלפת השמן.

1. איפה הפקק ריקון? עוד לא היה לי זמן להחליף את השמן, אז בינתיים רציתי רק לראות איזה מפתח אני צריך בשבילו. ולא הצלחתי למצוא אותו. גם בספרות לא מצאתי אזכור למיקום המדוייק שלו.

2. פילטר השמן - מוזכר כלי מיוחד להוציא אותו אבל כתוב להחזיר אותו רק עם היד. הכלי הכרחי או שאפשר לאלתר משהו?

3. מה עושים עם השמן שמוציאים? מכיוון שהתכוונתי בכל מקרה להכניס אותה למוסך עוד שבוע לכמה דברים, אז חשבתי להביא לו את השמן שיזרוק איפה שצריך. זה מקובל? ואם השמן יוצא חם, האם כלי קיבול מפלסטיק יספיק או שאני חייב למצוא מיכל מתכת כלשהו?

4. שאלה אחרונה ובעצם הכי חשובה. האם אפשר בכלל לעשות את כל העסק בלי להרים את הרכב על ליפט או בור? לא מצאתי אזכור לזה.

תודה לעונים

יגאל

UEWA
22-01-07, 16:02
תתחדש על הניבה :)
חשוב באמת לגבי כול רכב כשאתה קונה אותו לבצע טיפול החלפת פילטר שמן,שמן, פילטר אוויר ויש כאלו שמקפידים יותר ויחליפו פלגים וכו..
לגבי הפילטר יש כלי מיוחד שפותח אותו, הוא לא כול כך יקר הפילטר אחרי נסיעה קטנה חם עם היד (בהנחה שהוא לא מחוזק חזק.. והוא מחוזק) לא כול כך ילך לך, הקיבולת שמן בניבה היא כמעט 4 ליטר ולכן צריך למצוא פיילה גדולה שתשים מתחת למנוע, אני לקחתי ג'ריקן של שמן זרוק ועשיתי בו חור, את השמן בדרך כלל יש מוסכים שאוספים, זה דיי רעיל ואסור לשפוך את זה בשטח או בביוב, מתחת למנוע יש בורג אלן גדול אני לא יודע את המידה, אני הלכתי לחנות-מוסך וביקשתי ממנו כמה עד שמצאתי את המתאים והחזרתי לו את אלו שלא, הפתיחה של הפילטר נעשית הפוך אם אני לא טועה אל תשתמש בכוח.. הניבה כפי שידוע לך גבוהה ולכן לא צריך להרים את הרכב.
אם אתה מתכוון לבדוק שרשרת טיימינג וכ'ו תמנע בנתיים מלהחליף שמן,
אין לי כול כך זמן למצוא לך צילום אבל שתדע שזה אמור להיות מתחת למנוע בדיוק
תחפש צילום שלא תפתח בטעות את הפתח שמן של הגיר..
יש סרטוט במדריכים של הניבה (בראש הפורום הזה) בתחזוקה שוטפת בעמוד 12-11 הסרטוט של הגיר שתדע מה לא לפתוח :) הלינקים משום מה לא עובדים..

lior_b.s
22-01-07, 19:50
כמה דברים קטנים..
מידת המפתח לפקק הניקוז היא 12 מ"מ...(מפתח אלן)..כיוון הפתיחה הוא רגיל, אין שום הברגה הפוכה בניבה! !
אין צורך להרים את הרכב יש מספיק מקום...
את הפילטר החדש סוגרים ביד ולא עם מפתח, מומלץ למרוח מעט שמן על הגומיה של הפילטר..

אם אין לך כלי ייעודי אתה יכול לפתוח את הפילטר כך:..

http://img127.imageshack.us/img127/3424/134719054bz.jpg

הפקק ריקון נמצא בערך כאן:...

http://img267.imageshack.us/img267/7646/149614951497150414924zp.jpg

בערך מעל הגשר של המשולשים התחתונים...ותקווה שלא יצא לך שמן כזה :twisted:

בהצלחה
ליאור

UEWA
23-01-07, 02:37
התכוונתי לכיוון פתיחה של הפילטר..

lior_b.s
23-01-07, 21:55
התכוונתי לכיוון פתיחה של הפילטר..

גם הפילטר נפתח רגיל :D

ליאור

יגאל81
26-01-07, 17:35
תודה רבה.
גם השבוע לא הספקתי לגשת לזה. אני מתכנן להתחיל לטפל ביום ראשון.

nadler
26-01-07, 18:53
אני ממליץ בחום על שמן חצי סינטטי עולה בערך 90 ש"ח (במקום 40 לרגיל) והרבה יותר בריא למנוע.
את השמן הישן אל תשפוך בשום מקום, זה מזיק מאוד לסביבה. אתה יכול לתת לכל מוסך. אם אין ברירה שפוך לביוב, מערכות התפלת הביוב בארץ אמנם לא אוהבות את זה אבל ידעות להתעסק עם שמנים.
ככלל טיפול ברכב עוסים ברכב קר לפחות שעה אחרי שנסעת ברכב או בכלל לפני.
את פילטר השמן ניתן בדרך כלל לפרק ביד, למרות שזה קשה. אם תפרק את הפחים מלמטה יש גישה נוחה. אם לא הצלחת כמוצא אחרון - כך מברג גדול, תקע אותו בעזרת פטיש דרך הפילטר (כמו בציור של לב עם חץ) והרי לך ידית לסובב את הפילטר.
על כל השאר כבר כיבלת תשובות

שחף110
27-01-07, 12:25
את השמן הישן אל תשפוך בשום מקום, זה מזיק מאוד לסביבה. אתה יכול לתת לכל מוסך. אם אין ברירה שפוך לביוב, מערכות התפלת הביוב בארץ אמנם לא אוהבות את זה אבל ידעות להתעסק עם שמנים.

:evil: :evil: :x :x :-? :shock: :roll:

צביקה קרבורטור
18-04-07, 23:43
לגבי
אני ממליץ בחום על שמן חצי סינטטי עולה בערך 90 ש"ח (במקום 40 לרגיל) והרבה יותר בריא למנוע.
ככלל טיפול ברכב עוסים ברכב קר לפחות שעה אחרי שנסעת ברכב או בכלל לפני.
את פילטר השמן ניתן בדרך כלל לפרק ביד, למרות שזה קשה. אם תפרק את הפחים מלמטה יש גישה נוחה. אם לא הצלחת כמוצא אחרון - כך מברג גדול, תקע אותו בעזרת פטיש דרך הפילטר (כמו בציור של לב עם חץ) והרי לך ידית לסובב את הפילטר.
על כל השאר כבר כיבלת תשובות
שלום רב!
מזמן לא נתקלתי, בפורומים השונים לרכב שבו אני נוהג לגלוש(לפחות שמונה), עצות אחיתופל, שגם סותרות אחת את השנייה:
מנוע הניבה הוא מנוע מיושן בעל טכנולגייה של שנות ה80 ומטה, השסתומים הם מכנים, ומנועי הניבה הם מנועים שחוקים, שרובם ככולם לא מטופל כראוי מכל מיני סיבות, כמו הזנחה וחוסר מודעות לחשיבות הטיפול ובזמן, מחסור בבעלי מקצוע המתמחים ברכב, מחסור כרוני בחלפים, ורכב שרובו הוא רכב לסוף שבוע, ולא לנסיעת יום יום ולכן הוא מוזנח.
מכיוון שהשסתומים מכנים, ורוב הניבות הם מעל 13 שנה על הכביש, השמן המומלץ לרכב
בעל מנוע שחוק, הוא שמן מינרלי בצמיגות 20/50, וזאת על מנת להשקיט את רעש נדנדי השסתומים וחגורת הטיימינג, למנוע הזעות מהבלוק ומהאטמים, להקטין את תצרוכת השמן, ןלמנוע עשן יתר מצינור הנשם, שמלכלך ומזהם את בית מסנן האוויר, קרב סינון האוויר, והקרבורטור.
לכתוב ששמן חצי סינטטי, הוא יותר בריא למנוע, הוא שטות גמורה, כל שמן ותכונתיו \ והתאמת השמן היא בהתאם לסוג הרכב, שנת החיצור, שחיקת המנוע, ותנאי הנסיעה והטמפרטורה, שבו הרכב נמצא.
לכתוב ששמן ישן, אין לשפוך לשום מקום , כי הוא מזהם את הסביבה, הוא נכון.
אך לכתוב מיד, שאם אין ברירה לשפוך לביוב, הדבר לא הגיוני לא מוסרי וגובל בפשע, אתה מרעיל את הסביבה, וגורם לזהום מי התהום, שמהם אתה שותה.
השרשור הוקפץ היום, בגלל שיפוץ קרבורטור שעשיתי היום לגיפ ניבה שנת 94 של חבר הפורום הזה, שכתב גם בשרשור זה, ושאל על החלפת שמן, ופילטר שמן, שהגיע היום אלי, ללא גרם שמן במנוע, עם נורת לחץ שמן דולקת, שעון לחץ שמן ושעון חום לא עובדים, ועשן רב מצינור הנשם, שזיהם את הקרבורטור.
מיותר לציין שהקרבורטור, היה מוזנח, ומתחת לכל ביקורת, והרכב זקוק לישור קו רציני.
בברכה
צביקה

יגאל81
06-05-07, 12:34
לגבי
השרשור הוקפץ היום, בגלל שיפוץ קרבורטור שעשיתי היום לגיפ ניבה שנת 94 של חבר הפורום הזה, שכתב גם בשרשור זה, ושאל על החלפת שמן, ופילטר שמן, שהגיע היום אלי, ללא גרם שמן במנוע, עם נורת לחץ שמן דולקת, שעון לחץ שמן ושעון חום לא עובדים, ועשן רב מצינור הנשם, שזיהם את הקרבורטור.
מיותר לציין שהקרבורטור, היה מוזנח, ומתחת לכל ביקורת, והרכב זקוק לישור קו רציני.
בברכה
צביקה

צביקה מדבר פה עליי. ואני חייב להגיד שחוץ מעבודה מצויינת על הקרבורטור הוא גילה ברכב כמה דברים שלא ממש קשורים למה שבאתי אליו וטוב מאוד שהוא גילה אותם. (כולל דליפה של נוזל קלאץ!).
ואם מותר לצטט אותו, אז אחרי הטיפול שלו הרכב הוא 8.5, נשאר לי ליישר קו על עוד אחד וחצי. :grin:

ובתגובה לשרשור אחר שהופנה לפה:

קניתי את הרכב לפני תקופה של חודשיים והחלטתי שאת הטיפולים האפשריים אני עושה לבד.
בנתיים עשיתי נקיון לרדייטור.
נתקלתי בכמה קשיים מבקש את עזרתכם.
1.קניתי שמן גיר + פילטר שמן לעשות החלפת שמן מנוע.
2.פלגים קניתי 4.
3.שמן גיר.
הבעיה היא:
1.איך מרוקנים את השמן מנוע?
2.שמן גיר- איך מרוקנים? איך ממלאים?
3.פלגים- האם יש דרך מיוחדת להחלפה?

שמן מנוע החלפתי על פי ההסברים בשרשור הזה, אני חייב להודות שלא הצלחתי לפתוח את המסנן שמן ובסוף קפצתי לאיזה מוסך רק בשביל שיעזור לי לפתוח אותו.

שמן גיר - על פי הספר - בכל אחד מהמקומות (גיר, ודיפרנציאלים) יש פקק אחד לריקון (גודל 12 אלן, כמו של השמן) ופקק אחד למילוי שפשוט צריך למלא עד הקו של פקק המילוי.
זו לא עבודה נוחה במיוחד ודורשת קצת אלתורים, כי צריך לזחול ולהסתדר. אז המלצה אחת היא לא לעבוד עם בקבוק שמן ענקי של 4 ליטר אלא מבקבוקים קטנים. אם אתה יכול לאלתר צינור או מזרק כלשהו זה גם יכול להיות טוב.
בגיר עצמו בורג המילוי הוא לא נגיש בכלל, דרך מאוד פשוטה היא לפרק את ידית ההילוכים ומתחתיה לפתוח את הגיר (שים לב לפתוח שלושה ברגים חיצוניים בלבד! ולא את הפניימיים). משם המילוי מאוד פשוט אבל אי אפשר לדעת עד איפה למלא, אז פשוט צריך לשים לב לכמות.

אני גם חושב לבדוק את הפלגים - איזה סוג קנית? צריך כלי מיוחד לשלוף אותם ?

-->