PDA

צפייה בגרסה מלאה : פרוק זרוע מגל וקינג פין

שחר 9
26-01-07, 01:06
טוב אז גם אני נכנסתי לסטטיסטיקה של זרועות מגל שבורות בהיילקס .
זרוע המגל נשברה תוך כדי סיבוב הגה על המקום בכביש.
קצת מפחיד לחשוב מה היה קורה אם זה היה קורה תוך כדי נסיעה .

בפרוק הזרוע מגל היא יצאה קשה ונאלצתי לשכנע אותה בהסברי פטיש בינונים .
הזרוע יצאה ואיתה נשלף החלק הפנימי של מיסב הקינג פין העליון.

והשאלה : למה ? מה לא עשיתי בסדר ? האם זה נורמלי שבהחלפת מגל מחליפים את המיסב שלו.

כמובן שכבר פירקתי את הכל והחלפתי מיסבים עליון ותחתון , אגב התחתון יצא בקלות בלי לקחת את הפנימי של המייסב.

וכן השלב הבא יהיה זרוע S למנוע את השבירה הזאת.

שחר

טל חסיד
26-01-07, 09:10
שחר שלום
מיסב הקינג פין העליון בדרך כלל נישחק הרבה יותר מיכוון שהגריז שבוא לאט לאט יורד ממנו ומיתנקז לאיזור הקינג פין התחתון וביגלל זה התחתון בדרך כלל נישאר במצב טוב יותר (לא מחייב) והסיבה השניה לכך היא חדירת מים ולחות אשר תוקפות את המייסב העליון שאין גריז עליו והתחתון בדרך כלל נישאר עם גריז ולא ניתקף ע"י הלחות והמים.
הפיתרון לכך הוא גריז מיוחד שמורחים אל מיסבי הקינג פין שהוא דביק יותר ונישאר במיסב מבלי לרדת ממנו לאורך זמן ארוך. אני מתאר לעצמי שלא ישתמשת בגריז הנ"ל אז אל תצפה שעוד שנתיים לא יתפרקו עוד פעם המיסבים העליונים. ( הגריז המיוחד עולה בסיביבות 100 \ 150 ש"ח לתרמיל)

וזרוע S לא תימנע את שבירת זרוע המגל במיוחד אם היא מיצור עצמי חובבני כמו שנהוג בארץ(סוג ההחומר וגמישתו) יש לקנות דברים ברמה בחו"ל למנוע את הבעיה.
טל

שחר 9
26-01-07, 14:31
טל שלום ,

המיסב לא התפרק משימוש או מחוסר בגירוז הוא פשוט נצמד לקינג פין שעל הזרוע מגל ולא רצה להפרד ממנה.
אני דווקא משתמש בגריז איכותי למייסבים וכל בית הפעמון היה מגורז היטב.

יכול להיות שפשוט השנים עשו את שלהם .

השאלה אם אין איזה דרך נכונה יותר לפרק את הזרוע מגל מעבר לשחרור ברגים ודפיקה עם פטיש כלפי מעלה.

לגבי הזרוע S זה יכנס לייצור בקרוב אני לא אמין בקנייה מחו"ל אלא בייצור עצמי ואיכותי .

שחר

טל חסיד
26-01-07, 15:08
יש שיטה לחלוץ את הזרוע ויש גם חולץ להקלת החיים קשה להסביר דרך המחשב. אבל אם המיסב לא התפרק לא ברור לי איך הוא יצא עם הזרוע מגל והמיסב הוא בקוטר רחב מהחור של בית הנעבה.
לגבי המוט דחיף (זרוע S) יכול להיות שאתה יודע לעבוד יפה ואיכותי אבל יש שם חישוב של כל מיני מרכיבים שאני כמעט בטוח שאתה לא יודע את כולם ובלחץ של הגה כוח אתה יכול לקבל כיפוף בדיוק במקום שבוא אתה מכופף את הזרוע S העתידית וזה רק דוגמא אחת. וכל מי שעשה את זה יגיד שאין בעיה אבל לא סתם יש למוט דחיף צורה ישרה מדובר במערכת הגה ובטיחות כך את זה בחשבון.
טל

שחר 9
26-01-07, 16:24
יש שיטה לחלוץ את הזרוע ויש גם חולץ להקלת החיים קשה להסביר דרך המחשב. אבל אם המיסב לא התפרק לא ברור לי איך הוא יצא עם הזרוע מגל והמיסב הוא בקוטר רחב מהחור של בית הנעבה.

טל

טל אתה צודק המיסב התפרק , ולכן חשבתי שאני לא עשיתי משהו נכון אבל הוא לא התפרק מעצמו אלא כאשר חלצתי את המגל החלק הפנימי של המיסב יצא איתו, והחלק החיצוני שעליו יושבים הגלילים נשאר במקומו, כלומר את המיסב פרק בעצם המגל שאולץ לעלות כלפי מעלה.

תנסה בכל זאת להסביר בכללי מה השיטה הנכונה לחלוץ את המגל .

שחר

איציק - 4X6ZH
27-01-07, 18:20
נראה לי שחלק מהכותבים לא בדיוק מבינים את מבנה המערכת .
זרועה המגל בחיבור שלה לבית הסרן ( זה חיבור בעל 4 ברגים עם קונוסים ) משמשת גם כציר הסיבוב העליון של הפין המרכזי ׁ ( קינג פין ) או ציר יד הסרן כפי שהוא נקרא בעברית .
בגלל שלרכב יש ציריה ( הנעה קידמית ) הקינג פין עשוי משני חלקים חלק תחתון וחלק עליון ( שהוא חלק מזרוע המגל )
הציר הזה יושב על שני מיסבים קונים . מיסב קוני אחד ממוקם בחלק התחתון
ומנגד לו בחלק העליון ממוקם מיסב קוני נוסף .
מיסבים אלה בנויים משני חלקים החלק הקוני שנמצא על זרוע המגל והקיפה או הקאפ שנמצאת בתוך בית
בית הציריה ( זה שההגה מסובב אותו ) .
על כל מיכלול המיסבים הזה יש דיסקיות מרווח שבעזרתם ניתן לכוון / לבטל חופש בקינג פין .
כאשר מפרקים בית מיסב כזה . תמיד המיסב יתפרק לשני חלקים ( וזאת לא תקלה )
בהרכבה / בתחזוקה יש לכוון חופש בציר על ידי הוספה או החסרה של דיסקיות כיוון .
ניתן להסתפק בפרוק של החלק העליון בלבד אבל לא להפעיל כח על המיסב התחתון . ולסגור בזהירות
ולכוון למרווח הנכון את העומס על שני המיסבים הקונים .
רצוי לפרק את הציריה כולל את מיסבי הגלגל לנקות היטב ( במיוחד את המיסב התחתון )
ולבדוק טוב שאין חלודה במיסבהתחתון ( שהמים תמיד מוצאים דרכם אליו ) .
איציק

ד ו ר ו ן
27-01-07, 21:52
זרוע S לא תימנע את שבירת זרוע המגל
טל
למה לא תמנע את השבירה?
הרי בדיוק למניעת השבירה היא נועדה, בשביל זה מייצרים\מוכרים אותה.
לא שאני מפקפק שהיא כן מפצה על הבאג בתכנון של מע' ההגה בהיילקס אבל מעניין לשמוע גם רעיון אחר.

טל חסיד
27-01-07, 23:12
תסתכל טוב מה ניכתב ע"י אני לא ממליץ ליצר לבד כזו זרוע S יש שם הרבה חישובים של חוזקים שמופעלים על הזרוע , סוג הפלדה, רדיוס כיפוף ועוד. זרוע ממפעל שעומד בתקן של יצור חלפי רכב ידוע בUSA ולא חובבני הייתי מרכיב בלי שום בעיה, זרוע של איזה מסגר של סורגים לא הייתי מרכיב באוטו שלי. לי אישית יש פיתרון אחר לגמרי שעובד כבר מעל 12 שנה בלי שבר. מיכוון שמדובר במערכת הגה ובבטיחות אני משאיר את זה לעצמי. דרך עגב כל המערכת הגה המקורית הזו בעיתית והכי טוב זה שינוי להגה רוחבי לי יש באחד ההילקסים במיוחד לרכבים עם קפיצים גבוהים.
טל

שחר 9
28-01-07, 00:02
איציק ,
אתה כותב שזה שהמגל (הקיג פין ) העליון יצא עם הפנימי של המייסב זה תקין אז השאלה היא האם ניתן להחזירו למקומו בהרכבה מחדש .

אני החלפתי את המייסבים העליון והתחתון , אפילו בלי לבדוק את מצבם של הישנים .
אבל בחדשים שקניתי לא ראיתי שהחלק הפנימי נפרד מהחיצוני, המיסב שהרכבתי היה יחידה אחת.

אז בעצם אני צריך הבהרה האם המיסב הוא "חד פעמי " כלומר מגיע יחידה אחת אבל בכל פרוק קינג פין הוא מתפרק ויש להחליפו?

תודה , שחר.

איציק - 4X6ZH
28-01-07, 00:33
כל מיסב קוני מורכב מלפחות שני חלקים שניתן להפריד בינהם .

ד ו ר ו ן
28-01-07, 20:37
תסתכל טוב מה ניכתב ע"י
קראתי טוב, הבנתי את הגישה שלך לעניין כבר בפעם הראשונה רק רציתי להיות בטוח שהבנתי אותך נכון והאמת אתה לא עקבי ומטעה.
בתגובה הראשונה טענת את זה:

במקור פורסם על ידי טל חסיד
זרוע S לא תימנע את שבירת זרוע המגל
טל

ואח"כ טענת שהזרוע כן חיונית-יש כאן סוג של סתירה עצמית,
כולם כאן מסכימים לרעיון הזה:

במקור פורסם על ידי טל חסיד
זרוע ממפעל שעומד בתקן של יצור חלפי רכב ידוע בUSA ולא חובבני הייתי מרכיב בלי שום בעיה, זרוע של איזה מסגר של סורגים לא הייתי מרכיב באוטו שלי.

ייצור איכותי (ובהחלט אפשר לייצר גם בארץ דברים איכותיים-חישוב חוזק של מוט\צינור, לא הנדסת טילים) או קנייה של חלק מוכר היא הפתרון הנכון לבעיית השבירה, מסתבר שגם אתה חושב כך אז למה להגיד "לא" לשאלה פשוטה "האם מוט ימנע את השבירה?

מי שיקרא את השרשור בעתיד יכול להבין לרגע שהפתרון הוא לא מוט S אלא משהו אחר, אולי משהו שאתה מוכר?

בקיצור, הפתרון הנכון למניעת השבירה היה ונשאר מוט S במקום המוט הדחיף, מוט איכותי של יצרן או מי שיכול להכין כזה בלי קיצורי דרך.
הפתרון השלם הוא מוט דחיף מונמך והחלפה לזרוע מגל המחוזקת המקורית של טויוטה.

טל חסיד
28-01-07, 21:43
אני לא מטעה אף אחד. שחר רצה / רוצה ליצר כזו זרוע S אז דעתי שיצור עצמי של חלק הגה דורש ידע קטן ביצור חלקי הגה לרכב מה שאין פה להרבה . (זה לא בנית שנורקל ) זרוע S ממפעל ידוע ואיכותי אם הייתי צריך אולי היתי מתקין. ברכב שלי פתרתי את הבעיה אחרת ונישארתי עם הדחיף המקורי.
ובשביל להרגיע אותך אני לא מוכר שום חלק שקשור לזרוע S

נמרוד
28-01-07, 22:10
לכופף צינור יש כאן רבים וטובים שכן יודעים טל. בפורום הזה שום דבר הוא לא תורה מהר סיני, לא הגה, לא בלמים, אולי נוירוכירוגיה.

ולמה שלא תשתף אותנו במערכת שמורכבת אצלך?

טל חסיד
28-01-07, 22:54
נמרוד לכופף צינור זה לא בעיה וזה לא משהו מיוחד, אבל מדובר בחלק של הגה ופה אני לא מקבל את ההצהרה שלך שכל אחד יבוא ללא ניסיון ויבנה חלק של מערכת הגה. וראיתי כל מיני חאפרים שבונים כל מיני דברים מוזרים ללא ניסיון מינימלי שלא אתה היתה מוכן ליסוע ברכב שלהם מטר אחד, ואחר כך מתפלאים שבוחן תנועה הוריד להם את האוטו מהכביש במיקרה הטוב!
הדבר הנ"ל פופלרי מאד בטויוטה הילקס.
טל

נמרוד
28-01-07, 22:56
ואני ראיתי גם כאלו שעשו עבודה טובה מאד, מה זה קשור לעניין?

אני מצהיר - שכל אחד יעשה מה שהוא מוצא לנכון, על אחריותו. אם יש לו שכל מספיק ללמוד מה המשמעויות של, למשל, לייצר זרוע דחיף מכופפת, והוא מחליט לעשות את זה - תפאדל! ואם הוא יבקש עצות כאן בפורום, הוא יקבל.

שחר 9
28-01-07, 22:59
כל מיסב קוני מורכב מלפחות שני חלקים שניתן להפריד בינהם .

איציק לא הבנתי ניתן או אפשר ?

ניתן אני יודע הצלחתי כמו שכתבתי בשכנועי פטיש.
אבל האם אפשר כלומר האם המיסב בנוי משני חלקים נפרדים מלידה או שמדובר בניתוח הפרדה של תאומים סיאמיים.

ואם ההפרדה היא בעצם גרימת נזק למיסב, אז איך מונעים את זה ומוציאים את הקינג פין בלי לקלקל את המיסב ?

ואני כמובן מתכוון ספציפית למייסב המדובר .

תודה ,שחר

טל חסיד
28-01-07, 23:17
אני מסכים איתך שאנשים בנו דברים יפים(לא בטוח טובים) , ויש גם ההפך ועוד רחוק מיזה ופה אני לא מסכים איתך כי מחר מישהו ביגלל איזה הסבר לא נכון של מישהו אחר באתר יהיה על הגג ואז יתחילו להאשים אחד את השני.
טל

דודו_10
29-01-07, 15:01
שאלה לשחר :

מתי בדקתה את הזרוע ויזואלית בפעם האחרונה ?

אני מנסה להבין אם יש פה אפשרות לשבירה פתאומית או לסדק שמביא לשבר

מוני אורבך
29-01-07, 15:56
דודו שבירת זרוע מגל נובעת לרוב מהגבהה של הרכב.
המוט דחיף מקבל זווית לא נכונה ויוצר לחץ על הזרוע מגל, שעים הזמן נסדקת ונשברת.
התופעה הרבה הרבה פחות משמעותית עם רכבים ללא הגבהה (כמו שלך)
פתרונות:
1. הכי טוב (ויקר) החלפה למנגנון cross over כמו בגיפ. כ 300$ בארצות הברית.
2. מוט דחיף בצורת S. מונע בעית הזוויות אבל עדין יש ווקטור כוח בכוון שהמתכנן לא התכוון (כ 150$ בארצות הברית. המחמרים מחליפים גם את הזרוע למחוזקת.
3. הפיכת התפוח בזרוע המגל. כך נמנעת הזווית הלא רצויה וגם הזרוע פועלת כפי שתוכננה. עלות 0$ אפשר אפילו לעשות לבד. אלא מה. ברגע שמוצאים את התפוח והופחים אותו, משהו עלול להתרופף. כתרופת נגד מרתכים. אבל עדין יש איזשהו חשש.

היות והגמל שלך לא מוגבה רוב הסיכוים שאתה לא צריך לעשות דבר.

דודו_10
29-01-07, 16:02
מוני ,

הסיבה לשאלה היא שלפי זיכרוני הגמל של שחר גם לא מוגבהה

דרך אגב הוא נהנה מארגז הנמוך שלך...

נמרוד
29-01-07, 16:08
אני מצטער, לא שמתי לב להודעה הראשונה של טל ולהתגלגלות הדיון.

טל חסיד כתב:

וזרוע S לא תימנע את שבירת זרוע המגל במיוחד אם היא מיצור עצמי חובבני כמו שנהוג בארץ(סוג ההחומר וגמישתו) יש לקנות דברים ברמה בחו"ל למנוע את הבעיה

טל צודק חלקית - שינוי הצורה של מוט הדחיף לא משנה בכלל את כיוון הכוחות שפועלים על זרוע המגל, ולא עוזרת למנוע את השבירה שלו! היא נועדה להקטין את זוית העבודה של התפוח, זה הכל. וזה לא משנה איך עשו אותה, ואיפה וכמה היא עלתה. ווקטור הכוח משתנה מעצם ההגבהה, הגדלת הגובה בין זרוע הפיטמן לזרוע המגל, וכיוונו הוא קו ישר בין שני התפוחים של המוט הדחיף, וזה לא משנה מה הצורה הפיזית של המוט.

לשאלה על סדקים או שבירה חד פעמית - עקרונית, תמיד מתחיל סדק, אבל משך הזמן מהנקודה שבה הסדק נראה לעין ועד השבירה יכול להיות מאד קצר. אני חושב שצריך ואפשר לחזק את זרוע המגל ברכבים מוגבהים בצורה רצינית.

שחר 9
30-01-07, 00:42
דודו , אין לי מושג אמיתי אם וכמה הגמל שלי מוגבהה , נראה לי שכן מאחר והוא על סט ראנצ'ו שכנראה מגביהה אותו קצת .

אני עומד לפני חיזוק זרוע מגל אז הנה השרשור לרעיונות טובים איך לבצע ,
קדימה אני מוכן להיות הדגם , יש מסגריה ,יש רתכת CO יש רתך מקצועי , יש את כל המשאבים .
אז קדימה רעיונות מוצלחים והזוכה יצא לביצוע .

כרגע הרעיון הוא לרתך את השבר ואז לחבוק את הריתוך עם פלאח ברוחב 5 ס"מ כך שתוך כדי כיפוף אני תופר אותו לרוחב ה5 ס"מ ובסוף תפר בהיקף משני הצדדים . (הזכויות שמורות לנמרוד)

עוד רעיונות.

שחר.

ד ו ר ו ן
30-01-07, 08:25
יש שרשור ארוך בנושא כאן באתר, כולל מישהו שכבר ביצע את הנ"ל.

נמרוד,
השבירות כולן היו באזור התפוח, המוט הדחיף נועל בסוף טווח התנועה שלו את התפוח ומותח את הזרוע מגל למעלה.
מה שקורה בפועל זה שמשקל הסרן בצד הנהג תלוי על הזרוע מגל בכיוון שהיא הכי חלשה בו, אם תנתק את המוט הדחיף הסרן ממשיך לרדת מטה.
עם זרוע S בהצלבה מלאה אתה יכול לראות שיש עוד טווח תנועה לתפוח והסרן תלוי על הקפיץ\בולם ולא על הזורע מגל.
גם אם הזרוע S לא מפחיתה עבודה בכיוון מסויים היא עדיין מפחיתה עד מפסיקה את הנסיונות כיפוף של הזרוע מגל כלפי מעלה כל פעם שהקפיץ נפתח.

איציק - 4X6ZH
30-01-07, 09:31
תעצור ותחשוב פעם נוספת

אתה באמת לוקח את הסיכון שזה ישבר פעם נוספת ?
ומה יהיה כשזה ישבר בנסיעה במהירות ?
אתה מייצר זרועה כזאת זמינה לחילוץ שהיא זרועה ישנה מולחמת אבל היא רק לחילוץ יופי
משחקים מחקר הלחמות רעיונות לא על מערכות היגוי של רכב כביש .
גם כאשר אתה ללא בלמים עוד יש לך את ההגה ביד ( וזה הרבה )
אבל כאשר אין הגה ?!
איציק

שחר 9
31-01-07, 00:03
תעצור ותחשוב פעם נוספת

אתה באמת לוקח את הסיכון שזה ישבר פעם נוספת ?
ומה יהיה כשזה ישבר בנסיעה במהירות ?
אתה מייצר זרועה כזאת זמינה לחילוץ שהיא זרועה ישנה מולחמת אבל היא רק לחילוץ יופי
משחקים מחקר הלחמות רעיונות לא על מערכות היגוי של רכב כביש .
גם כאשר אתה ללא בלמים עוד יש לך את ההגה ביד ( וזה הרבה )
אבל כאשר אין הגה ?!
איציק

איציק, אני לא מתכוון לרתך את הזרוע השבורה ולהמשיך איתה על הרכב .(זאת תתוקן ותלך לספר לצורך חילוץ )
יש לי זרוע נוספת מהטיוטה השחוטה לחלקים ממנה לקחתי את המגל ה"חדש" שכבר הורכב.
אבל גם בו אני רואה סימנים נימיים של תחילת סדק, את הזרוע הזאת אני רוצה לחזק בכדי שלא תגיע למצב של שבר , תקרא לזה פעילות מונעת .
במקביל אני מתכוון ליצר זרוע S למוט הדחיף .

כמובן של מה אני הולך לבצע יהיה ע"י רתך סופר מקצועי שיודע מה הוא עושה כולל ריתוכים מתאימים ושחרור מאמצים לרבות בדיקת עומס למוצר המוגמר .
אני ממש לא מתכוון לקחת שום סיכון ובטח שלא לסכן אחרים ,גם אם בסוף המשחקים העסק לא יראה לי אני לא אהסס לקנות מגל חדשה .

דורון , אם תוכל להפנות אותי לשרשור שאתה מדבר עליו אשמח , לא מצאתי .

ד ו ר ו ן
02-02-07, 00:57
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=2996&highlight=%F8%E9%FA%E5%EA

-->