PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה טכנית על נעילות וגלגלים

zeepeedee
01-02-07, 20:36
הייתה לי שיחה היום עם חבר טוב אחרי שהתחילה לי דפיקה מכיוון הגחון בכל תחילת נסיעה ולפעמים אם לא הייתי עושה זאת בעדינות גם בהחלפת הילוכים וגיליתי שה-U בולטים שלי כנראה השתחררו ועקב כך הסרן זז ממקומו למעלה ולמטה בכל פעם של שיחרור מצמד.
כמובן שזה יטופל כבר בימים הקרובים א מעבר לכך מצאנו שהסרן זז ימינה ממקומו בערך ב-3 או 4 ס"מ.
השאלה היא כזו, לפני שנתיים בערך יצא לי להגיע אל מכונאי שלפחות חלקנו מאוד מעריכים ואני בטוח שחלקנ לא... גם אז באותה הבעיה. הבחו הסתכל והסב את תשמת ליבי שהסרן זז לימין בכמה ס"מ ולטענתו הדבר נגרם עקב שימוש בנעילה(ARB למקרה וזה משנה משהו...) והנעילה היא שגורמת לשיחרור של ה-Uבולטים ובכך הסרן נמשך לצד. (כמובן שזה מעבר לדבר הברור שהסרן עולה ויורד בהחלפה של הילוכים.)
האם הוא צודק או שסתם בילבלו לי את המוח??
ואם הוא כן בלבל לי את המוח אז מה יכול לגרום לסרן לזוז ממקומו? במסגרת הדברים הידועים שקרו כמובן...
תודה
עידו

ערן המסוקס
01-02-07, 20:43
מה שגורם לסרן לזוז ממקומו הוא שהברגים השתחררו כמובן! ברגע שהכל משוחרר אין סיבה שלא יצא מהמקום.

עוד מחשבה עלתה לגבי התזוזה של הסרן. כמובן שתלוי כמה הברגים השתחררו, אז קיים בורג מרכוז שעובר דרך כל קפיץ העלה וממקם את הסרן במקומו על תושבת הסרן מלמעלה, ודרך הסקיד פלייט מלמטה. שים לב שיש לך את הבורג הזה, שהוא תקין, ושהוא מתאים ונכנס למקומו.

הברגים לא אמורים להשתחרר בשום מצב.. כנראה שההברגות בברגים ו/או באומים גמורות, או שפשוט לא סגרת מספיק חזק.

אם יש לך ספק לגבי טיב ההברגות, כדאי להחליף לברגי U חדשים עם אומים חדשים ולסגור היטב.

נמרוד
01-02-07, 21:11
כשהיובולטים משתחררים, בורג המרכוז נשבר, והסרן זז על גבי התושבות. להדק את היובולטים בלי להחליף את הבורג הממרכז לא יעזור, ובורג ממרכז כשהיובולטים משוחררים ישבר מהר מאד שוב.

כמובן שאין שום קשר לנעילה.

asafk
01-02-07, 21:38
אחד הדברים ששובר סנטר בולטים ופותח יובולטים הוא AXLE-WRAP. עוד דבר זה שלא בודקים שהברגים מהודקים אחרי שמתקינים קפיצים חדשים...

ואין שום קשר לנעילה.

אסף.

גיתאי נוה
02-02-07, 03:38
[QUOTE=asafk]אחד הדברים ששובר סנטר בולטים ופותח יובולטים הוא AXLE-WRAP. /QUOTE]

שו הדא?...

ophir
02-02-07, 16:13
http://www.4x4wire.com/jeep/tech/susp/axlewrap/

איפון
02-02-07, 23:05
אחד הדברים ששובר סנטר בולטים ופותח יובולטים הוא AXLE-WRAP. עוד דבר זה שלא בודקים שהברגים מהודקים אחרי שמתקינים קפיצים חדשים...

ואין שום קשר לנעילה.

אסף.
לפי הכתבה שבקישור AXLE WRAP עלול להגרם כתוצאה מכוח פיתול חזק המופעל על הגלגלים, האם לא זה מה שקורה כאשר אנו נועלים?? ללא נעילה, פיתול או עומס על אחד הגלגלים "יברח" לגלגל השני. כאשר הציר נעול יעבור העומס לציריות או לציר כולו.. ככה זה נראה מפה.

ערן המסוקס
02-02-07, 23:12
לא.
גם בסרן נעול וגם בסרן לא נעול, קיים אפקט העומס הצירי שגורם לaxle wrap. האפקט הזה הוא ביטוי לכוח שבא מהגלגלים לקרקע והאצת הרכב. ההבדל בין סרן נעול ללא נעול הוא, שבסרן נעול תהיה אחיזה טובה יותר בקרקע, וכך התופעה הזאת בולטת יותר. כי כמה שהעומסים גדולים יותר = יותר כח עובר מהגלגלים לקרקע, כך התופעה חמורה יותר.

asafk
02-02-07, 23:12
לא מדוייק. התופעה נגרמת משילוב של קפיצים רכים מדי עם כוח מנוע גדול וצמיגים גדולים. נעילה לא משנה הרבה, כיוון שמדובר בסיבוב של כל הסרן סביב צירו.

אסף.

ערן המסוקס
02-02-07, 23:55
אסף הנעילה כן משנה, כי היא מגבירה את האחיזה וכך גם את הכח שהגלגלים מעבירים לקרקע.

רק בשביל דוגמה קיצונית, נניח שצד אחד של האוטו על משטח קרח, והשני על אספלט יבש. הנעה אחורית.
בלי נעילה, הגלגל על הקרח יפרפר, לא תהיה כמעט התנגדות להחלקת הגלגל, הרכב לא יתקדם ולא תתקיים התופעה, ללא תלות בכח המנוע או הצמיגים.
תנעל, והאחיזה תגבר בהרבה, ובהתאם לכך גם האפקט.

זאבי
04-02-07, 18:16
קראתי, קראתי והתבלבלתי.
למיטב הבנתי תזוזה צירית של הציר ביחס לקפיצים נדירה ביותר ואני מניח שלא בזה מדובר.
תזוזה צירת של הציר ביחס למימד הארכי של הקפיץ אכן יכולה לקרות ואף קרתה לי בגלל התנהגות ברוטלית בנסיעה לפנים מול מחסום (סלע).
שתי התזוזות אפשריות רק במידה וה"צנטר בולט" נגזר כפי שאמנם קרה לי בעבר.

התופעה המדוברת בכתבה באנגלית מתאימה לאפקט "קריסת מוט" מאחר וכוח הדחיפה במהלך נסיעה קדימה, המופק ע"י המומנט, לוחץ אך ורק על חלקו הקדמי של הקפיץ האחורי כאשר חלקו האחורי של הקפיץ אינו תורם ל"דחיפה" (בגלל הנדנדה). ה"פלסטיות" של הקפיץ מונעת שבירה וכך נגרם הפיתול המתואר.

לגבי שאלת הנעילה, הנעילה גורמת להשוואת המומנט המועבר בשני הגלגלים. בהנחה שמקדם החיכוך לגילגול זהה ואין החלקה, הכוח הדוחף את הרכב זהה. הכוח הדוחף את הקפיץ (את הרכב) הוא בכל מקרה שווה למחצית המומנט המסופק ע"י המנוע מחולק במחצית קוטר הגלגל וזאת בהנחה שאין החלקה - דהיינו כוח הגילגול זהה בשני הגלגלים.

הרעיון המצויין בכתבה, גורם להעברת הכוח הדוחף דרך מוטות קישור ובכך מנוטרל אפקט הלחיצה (הגורם לקריסה) של הקפיץ. עקרון זה קיים בהרבה רכבים ויישומו בג'יפ בוודאי חיובי את בוודאי אינו כדאי במונחי עלות-תועלת לאור נדירות התופעה.

ערן המסוקס
04-02-07, 18:59
התופעה אינה נדירה בכלל. נסה לנסוע בשביל כורכר או דיונה ב"בור" ב2X4 עם נעילה אחורית. ברגע שתפרפר, כל הרכב נכנס לויברציות.

כמובן שהורדת אויר ונסיעה ב4X4 היכן שצריך בדרך כלל יבטלו את התופעה.

לגבי שאלת הנעילה, הנעילה גורמת להשוואת המומנט המועבר בשני הגלגלים. בהנחה שמקדם החיכוך לגילגול זהה ואין החלקה, הכוח הדוחף את הרכב זהה. הכוח הדוחף את הקפיץ (את הרכב) הוא בכל מקרה שווה למחצית המומנט המסופק ע"י המנוע מחולק במחצית קוטר הגלגל וזאת בהנחה שאין החלקה - דהיינו כוח הגילגול זהה בשני הגלגלים.

אנשים רבים רושמים ואומרים שכך הדבר, וזה לא נכון. נעילה אינה מחלקת את המומנט מהמנוע בצורה שווה ל2 הגלגלים. היא עושה דבר אחד בלבד. משווה את מהירות הגלגלים אחד לשני. המומנט תלוי אך ורק בכח המועבר לפיניון (כפול מקדם יחסי ההעברה) ולסף האחיזה של כל גלגל על הקרקע.
אם גלגל אחד באויר, אז 100% מהמומנט האפשרי (במגבלות שרשמתי במשפט הקודם) יעבור לגלגל על הריצפה, ו0% יעבור לציר השני. בוודאי שאם האחיזה זהה על 2 הגלגלים על סרן נעול אז המומנט יחולק 50% לכל צד, בדיוק כמו שיקרה באותו מצב גם עם סרן שאינו נעול.
ההבדל אם כך, בין סרן נעול לסרן שאינו נעול, הוא בכל מצב בו קיים הבדל באחיזה בין זוג גלגלים על סרן, לטובת סרן נעול. ולכן העומס על סרן נעול לעולם יהיה גבוה יותר מאשר בסרן לא נעול.

לגבי שאר הדברים שרשם קודמי, ההסבר מצויין.

זאבי
05-02-07, 17:57
לערן - על-הקיפאק.
שים לב - כתבתי מומנט שווה במקרה של חיכוך (תאחיזה) שווה בשני הגלגלים.

הדוגמה עם ה"פירפור" מצויינת.

-->