PDA

צפייה בגרסה מלאה : הבדלים בין בולמים

grand
23-12-03, 23:13
חייב קצת סדר בבלגן.
מה ההבדל בין בולמי MONO-TUBE ל TWIN-TUBE, מה יותר נוח, כמו כן לחץ גבוה\נמוך, גז ניטרוגן או שמן, בקיצור מהו הבולם האולטימטיבי שמשלב נוחות כביש, נוחות בשטח, אך עדיין ספורטיבי וקשיח.
כמו כן בין 3 בולמים מה עדיף
פרוקומפ MX6
http://www.trucksunique.com/monotube/mx6.asp
בילשטיין 5100
אולדמן ניטרו

נמרוד
24-12-03, 13:57
אוקי. ננסה לעשות סדר בבאלגן.

התפקיד של בולם הזעזועים , יחד עם הקפיצים!!! הוא...
http://www.jeepolog.com/ext_images/shock_explanation2.jpg
... בעצם שני תפקידים.
1. לגרום למסה המוקפצת (המכונית והנוסעים) למיזעור של התנועה האנכית, ולריסון לתדרים שנחשבים "נוחים" לבני אדם... כלומר לשמור את קו התנועה של המכונית כקו ישר, למרות שהדרך עצמה אינה קו ישר.
2. לגרום למסה הבלתי מוקפצת (גלגלים) לשמור על מגע רצוף כמה שיותר עם הדרך. ואם להיות יותר מדויק, לדאוג שהגרף של הכוח שעל הגלגלים (שברכב עומד הוא נניח 1/4 ממשקל הרכב על כל גלגל, והוא הכוח שאחראי לכך שיש אחיזה) ישאר כמה שיותר ישר, למרות שהדרך עצמה לא ישרה. בפשטות - גלגל שלא נוגע בקרקע, לא מסוגל להעביר כוח, ולא מאיץ את המכונית.

שני התפקידים לא פשוטים, ובמידה רבה מנוגדים. במכונית נוסעים הדגש הוא על תפקיד מס' 1, כלומר "נוחות נסיעה". במכונית מירוץ (לא משנה כביש או שטח) הדגש הוא על 2, וזה בא על חשבון היכולת לשמור על אחד.

הנקודה הזאת צריכה להיות ברורה - כל עוד מדובר על מערכת מתלים קובנציונאלית, פסיבית, נוחות נסיעה ואחיזה באות אחת על חשבון השנייה.

מה זה בולם זעזועים הידראולי אני מניח שידוע כבר - בוכנה שיש בה פתחים, שמן עובר מצד לצד, החיכוך של השמן בפתחים הוא הריסון. מה הבעייה? יש נפחים שונים בשני צידי הבוכנה, כי בצד אחד יש מוט, ובצד השני אין. לכן חייב להיות נפח של אויר, או גז, בתוך הבוכנה שנדחס ומתפשט כדי לפצות על כך שהנוזל הוא בלתי דחיס. הבעייה היא שאויר מתערבל עם השמן, נוצרות בועות. אם הנוזל כבר לא אחיד, זה אומר שהחיכוך כבר לא אחיד, תחשוב מה קורה כשבועה עוברת כרגע בפתח שבבוכנה במקום נוזל - אין חיכוך בכלל באופן רגעי! בקיצור, לא עובד. בשביל זה צריך להפריד בין הנוזל, לבין הגז, ויש שתי דרכים מקובלות...
http://www.jeepolog.com/ext_images/shock_explanation.jpg

מונוטוב הוא הסידור הפשוט ביותר - בוכנה צפה, נוספת, שמפרידה בין נפח הנוזל לבין נפח הגז. אין גז בכלל במגע עם הנוזל------> אין את בעיית ההקצפה. הגז נתון בלחץ גבוה יחסית, ולכן הכינוי "בולם לחץ גבוה".
טווין-טיוב הגז לכוד ב"כיס" בחלק העליון של הבוכנה החיצונית. שם, בקוטר הקטן, יש מידה מסוימת של הקצפה, אבל היא לא מגיעה אף פעם למסת הנוזל העיקרית שבבוכנה הראשית, שעוברת בתוך המעברים. פתרון אלגנטי גם כן. זה נקרא גם Cellular Gas Shock על שם ה"כיס" או "תא" שבו הגז לכוד. זה נקרא גם "גז בלחץ נמוך" כי הגז בלחץ נמוך יחסית, בסביבות חצי אטמוספירה.

יתרונות וחסרונות.... קצת מעורבב.

*בולם טווין-מטבעו יהיה קצר יותר מבולם מונוטוב עבור מהלך נתון - אני מניח שזה ברור מהציורים.
* עבור בולם בקוטר חיצוני נתון, הבוכנה עצמה של בולם מונוטוב גדולה בהרבה משל בולם טווין טוב, ולכן הריסון גדול בהרבה. בקיצור, היעילות ביחס לנפח הבולם טובה יותר במונוטוב.
* בבולם טווין טוב יש שני "בלוקים" של שסתומים, ולכן יש יותר אופציות למשחק וכיוונון... מה שיותר חשוב, אפשר לבנות את הבלוק התחתון, הקבוע, עם שסתומים מתכוונים בקלות - זה בדיוק מה שיש לך בראנצ'ו 9000. הבורג פותח וסוגר ברז שהוא השסתום התחתון בעצם. בבולם מונוטוב, אתה צריך לשחק בשסתומים שנמצאים בבוכנה עצמה, והדרך להגיע אליהם היא דרך מוט הבוכנה. מנגנון יקר ומסובך יותר. זה מה שיש לך למשל בMX6, בורג הכיונון יושב בראש המוט. כנ"ל בבולמי מירוצים שונים.
* הקירור בבולם מונוטוב הרבה יותר טוב...עניין פשוט של מעבר חום שלא ניכנס אליו, אבל אני מבטיח לך שההבדל עצום, ובגלל זה בולמי טווין טוב לא משמשים במרוצים בכלל.
* בולם מונוטוב פגיע יותר לנזק חיצוני. עיקום לפח החיצוני הורס בעצם את המשטח החלק שהבוכנה עובדת עליו והבולם גמר את הקריירה. לעומת זאת בולם טווין טוב, אם הגליל החיצוני נפגע מאבן, לא קרה בעצם כלום. מצד שני בגלל זה עושים אותם מפח דק יותר ככה שהם תמיד מתעוותים.

סיכום של ההבדלים:

בולמי מונוטוב יעילים הרבה יותר, קירור טוב הרבה יותר, אבל ארוכים יותר--------> בעיות אריזה ברכב רגיל. משמשים פחות במכוניות כביש, אבל במרוצים מכל סוג זה מה יש.

בולמי טווין טוב קצרים יותר, עמידים לפגיעות יותר, רכים יותר באופן טבעי - הבוכנה שלהם קטנה. מתאימים לרכב כביש או רכב שטח איטי.

מה עוד שאלת?

*הגז הוא חנקן בדרך כלל, אני מניח שזה בגלל שהוא אינרטי, אין לו שום אינטראקציה לא עם מתכת, לא גומי ולא עם הנוזל. אויר למשל היה גורם לחלודה וחמצון הנוזל עם הזמן.

* הבולם האולטימטיבי לשטח.... קינג-קונג 4.0 :lol:
http://www.kingshocks.com/Bypass3.jpg

לגבי מה עדיף... המשך יבוא

ארז
24-12-03, 14:29
הפרוקומפ לא ברמה של האולדמן,האולדמן לא ברמה של ה5100....
ואם כבר לקנות בילשטין אל תעשה את זה בארץ המחירים גבוהים מאוד(לפחות דרך היבואן)

נמרוד
24-12-03, 16:45
הפרוקומפ לא ברמה של האולדמן,האולדמן לא ברמה של ה5100....
ואם כבר לקנות בילשטין אל תעשה את זה בארץ המחירים גבוהים מאוד(לפחות דרך היבואן)

ארז, הפרוקומפ MX6 הוא לא הפרוקומפים הישנים שאנחנו מכירים. אלו היו סדרה של בולמי טווין טיוב רגילים שנמכרו תחת שם מותג של פרוקומפ. אולדמן דרך אגב זה אותו סיפור... אולדמן ניטרו-צ'רגר הוא בולם טווין טיוב רגיל, מיוצר למיטב ידיעתי על ידי מונרו עבור אולדמן - גם זה שם מותג. כנ"ל ראנצ'ו, כנ"ל בלק-דיאמונד ועוד רבים וטובים.

הMX6 כאמור הוא בולם מונוטוב, עם כוונון, וזה כבר מעניין. די חדש, אני לא התעניינתי בו בעבר אבל מעניין לראות מה חושבים עליו בפורומים האמריקאים. אני לא פוסל בכלל, ובמקומך רמי הייתי שוקל בהחלט בחיוב לנסות אותו. יכולת הכוונון חשובה אם אתה בעל תחת רגיש.

בילשטיין 5100 הוא בולם מונוטיוב מבית טוב מאד, עם שם טוב מאד.

אני מניח שהבילשטיין יוגדר כקשה על ידך, והאולדמן ללא ספק יהיה הכי רך. נוחות, זה כבר עניין של טעם אישי ואין טעם לדבר על זה בכלל בפורום. אם לנסיעה מהירה בכביש ובשטח, קח את הבילשטיין, ואם בא לך להתנסות בדברים חדשים - את הMX6, למה לא?

gluk
24-12-03, 16:46
סליחה על השאלה, אבל איך אני יודע מה מורכב אצלי כרגה? - ולמה אני שואל - לפחות בולם אחד שלי כבר עקום, אף על פי שאינני מרגיש בהבדל, אבל לא נעים לדעת, שאתה נוסע עם משהו שכבר לא עובד (אפרופו, שיפועי צד, אתם יודעים... :shock: ). מישהו יודע, מה PATHFINDER הרכיבו בוואנדורות ב-92'? לא נראה לי, שמישהון החליף בולמים מאז... כמובן, שבמצב באידאלי הייתי ישר מחליף את הכל למשהו משופר, אבל אנחנו עדיין לא במצב האידאלי, לא? :)

נמרוד
24-12-03, 16:47
סליחה על השאלה, אבל איך אני יודע מה מורכב אצלי כרגה? - ולמה אני שואל - לפחות בולם אחד שלי כבר עקום, אף על פי שאינני מרגיש בהבדל, אבל לא נעים לדעת, שאתה נוסע עם משהו שכבר לא עובד (אפרופו, שיפועי צד, אתם יודעים... :shock: ). מישהו יודע, מה PATHFINDER הרכיבו בוואנדורות ב-92'? לא נראה לי, שמישהון החליף בולמים מאז... כמובן, שבמצב באידאלי הייתי ישר מחליף את הכל למשהו משופר, אבל אנחנו עדיין לא במצב האידאלי, לא? :)

שים תמונה, ננסה לזהות.

grand
24-12-03, 20:54
נמרוד , תודה על ההסברים המקיפים והממצים, אני בהחלט שוקל להזמין את ה MX6 שאגב יקרים מהאולדמן ומתקרבים למחיר הבילשטיין, אך מוצא חן בעיני אפשרות הכוונון לפי טעמי האישי. פשוט פחדתי מהמוניטין המפוקפק משהו של פרוקומפ, חוות הדעת בפורומים שאני קראתי די טובים לגבי בולם זה.

רפי א.
26-12-03, 18:33
האם בולם הזעזועים מגן גם על הקפיץ?

זאביק
26-12-03, 21:15
האם בולם הזעזועים מגן גם על הקפיץ?

מגן מפני מה ?
הקפיץ בנוי מברזל והרבה יותר חזק מבולם, שבנוי ממתכת דקה.

רפי א.
26-12-03, 21:19
התכוונתי לכך שהבולם משכך זעזועים ומרכך את הלחץ הפתאומי על הקפיץ במצב של מכה פתאומית.

asafk
26-12-03, 22:35
נמרוד, חסר משהו קטן אבל בסיסי בהסבר-
יחסי הגומלין בין הקפיץ לבולם.
בקצרה (מאד)-
הקפיץ מרחיק את הגלגל מהשלדה. תוך כדי- הוא אוגר אנרגיה. האנרגיה האגורה תשתחרר על ידי יצירת תנועה בכיוון ההפוך. כשהמסה תעבור שוב את הנקודה ממנה התחילה, הקפיץ שוב מתחיל לאגור אנרגיה וחוזר חלילה...
הבולם תפקידו להפוך את האנרגיה הזו- של התנועה- לחום. על ידי כך להפסיק את התנודה. כמות האנרגיה שהבולם "בולע" תלויה במהירות התנועה, ונמדדת על ידי קבוע הריסון של הבולם.

זאת אומרת שהבולם לא מגן על הקפיץ.
הבולם כן "מפריע" לקפיץ, על ידי הפעלת כוח מנוגד בכיוונו לכוח שהקפיץ מפעיל.

אסף.

חנן א.
26-12-03, 23:08
אני חושב שבמידה מסוימת דווקא כן ניתן לומר שהבולם מגן על הקפיץ כי בולם תקין יקטין את תנודות הסרן ויקטין את מספר הפעמים שבהן המתלה יגיע לשיא הסגירה שלו, ולכן הקפיץ יעבוד פחות פעמים ולאורך משרעות פחות גדולות, ויתקרב במהלך החיים שלו פחות פעמים אל האיזור הפלסטי שלו, וכתוצאה מכך השקיעה של הקפיץ תתעכב.

זאביק
28-12-03, 10:37
בנוסף,
במתלה בעל קפיצי סליל, הבולם משמש לעיתים גם כגובל מהלך עבור הקפיץ.
יש מערכות מתלים (בלי קשר לדרופ-קיט), שבהם הקפיץ לא ממש מחובר בחלקו העליון, והבולם הוא זה שמגביל את פתיחת המתלה.

PAUL
25-04-04, 22:02
אתם גדולים

אחד אחד.
גדולים!

-->