PDA

צפייה בגרסה מלאה : מצבר כפול בסופה - השפעה על מחשב?

האיש הזקן
05-02-03, 09:26
נמרוד. בוא נניח שהתקנתי מצבר כפול בשיטה ויש לי עכשיו ברז בורר.
למעשה במעבר בין 1-2 או 2-1 או 1-2 ושניהם יחד, יש תמיד איזו נקודת זמן שבה המחשב שלי לא מקבל מתח. האם זה תקין? האם לאורך זמן לא ייגרם לו נזק? סופה כמובן... :roll:

ron_gal
05-02-03, 09:45
רוני,

האם השאלה שלך היא בזמן עבודת המנוע ?
אם כן , לדעתי האלטרנטור ימשיך לספק זרם לא ?

רון.

האיש הזקן
05-02-03, 09:58
זאת רק שאלה אחת אם כי יכול להיות שנתת לי בלי משים את התשובה. לא חשבתי על זה. חשבתי על מצב סטטי שבו המנוע מדומם. עדיין, נותר לבדוק האם בהעברה עם מנוע פועל לא עלול להיווצר פרץ מתח שיזיק למחשב עוד יותר?

נמרוד
05-02-03, 10:09
אני מניח שהבעייה היא באמת מה קורה כשמעבירים ממצב למצב כשהמנוע עובד - ניתוק רגע של המתח למחשב בזמן פעולה יגרום לו נזק? לא יודע. ברשותך אני מעביר את זה לפורום הסופה, ואם נחכה כמה שעות יש פה לפחות ארבעה-חמישה אנשים שידעו לתת לך תשובה מוסמכת.

על מצבר כפול בסיקס: http://www.jeepolog.com/j6tech_dual_battery.htm

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 10:10
רוני, אני בחיים אבל בחיים לא הייתי משחק עם ניתוק מתח כשהמנוע עובד. גם במערכות חשמל מיושנות מאוד (טרקטורים עתיקים) זה עלול לשרוף את האלטרנטור שלא לדבר על מערכות משובצות מחשב. אל תחלום על זה אפילו.
לגבי השאלה שלך, שאלת את נמרוד אז נראה מה תהיה התשובה שלו אבל יש לי הערכה:
יש בספר היצרן הוראות מיוחדות לניתוק מצבר?
אם כן, אז צריך לנהוג על פי ההוראות האלה בזמן החלפת המצברים על ידי המפסק.
אם לא, אז אין לך מה לדאוג. אני לא חושב שהיצרן בונה על כך שתנתק את כבלי המצבר רק X פעמים במהלך חיי הרכב.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 10:22
בכל מקרה, אם אתה מוטרד מעניין ניתוק המתח למחשב בזמן ההחלפה אתה יכול לקחת חוט דק מאחד הפלוסים של המצברים, לחבר לו בטור נורת ברקס או נורת חניה בתור נגד, להמשיך עם החוט למפסק קטן ולהמשיך מהמפסק אל כבל הפלוס הראשי של הג'יפ.
לפני שאתה משחק עם בורר המצברים, הרם את מפסק המעקף, שחק עם הבורר כרצונך ואז הורד את מפסק המעקף.

האיש הזקן
05-02-03, 10:26
חנן בוא ואגלה לך סוד:
אני עיוור צבעים. לכן, כדי לא לגרום נזק לצמות שבהן חוטים יכולים להיות בצבעים שונים אבל דומים, למשל צהוב וירוק בהיר למשל אפור לעומת וורוד או תכלת (במיוחד כשזה בלוי ומלוכלך כדרכן של צמות) החלטתי מזמן שלא להתעסק בחשמל רכב. מן הסתם גם רמת ההבנה שלי או הרצון של ללמוד את העניין ירדו מאד. לכן אני מקבל את דבריך לא רק בגלל שאני סומך אלא גם בגלל שאין לי כלים עצמאיים להתמודד עם הטיעון.
נדב השמשוני, הבן של, התקין מתג יכטות כמו של נמרוד ללא כל בעיה נראית לעין, אם כי לא חלף די זמן כדי לדעת מה הנזק המצטבר - אם בכלל - למחשב.
אני חושב שאם מישהו יסע לארה"ב אני אבקש ממנו משווה טעינה. במקרה חרום תמיד אפשר לעקוף אותו.
ושוב אני ממתין לתשובות של חכמי החשמלאות.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 10:29
רוני, אתה מוזמן אליי ואני בשמחה אעזור לך עם זה.

LAREDO
05-02-03, 11:40
ניתוק מצבר כאשר הסופה מונעת ישרוף את המחשב אבל לא לגמרי.
בסופה האלטרנטור מספק כוח למחשב ומשם מתבצעת החלוקה לצרכנים (ובינהם מצבר).
ברגע שתנתקו את המצבר תצרו מצב של עומס שאין לו לאן לפרוץ ותשרפו את הדיודות במערכת חשמל של המחשב, על מנת להמשיך לעבוד עם אותו מחשב תצטרכו לבצע מספר שינויים מרחיקי לכת במערכת החיווט של הרכב - אפשרי אבל לא מומלץ.
מצד שני, אין שום בעיה לחבר מצבר נוסף כאשר הרכב מדומם - רצוי כאשר המנוע עצור לגמרי.
לרדו

אריק זמר
05-02-03, 12:57
ננסה לבדוק את זה אצל גורמים נוספים, אך בעיקרון...
תנתח קודם כל מתי יהיה השימוש במצבר השני, הרי התדירות נמוכה אם בכלל, ויתרה מזו, מצבר נוסף הינו בגדר גיבוי (תקן אותי אם אני טועה) והשמוש בו יהיה כשימוש במצבר שהתרוקן והוחלף...וגם אז המצב הזה קורה.
כבסיס, עד שלא יהיו תשובות מוסמכות, אני הייתי מחכה בהתאם לנוהלי הספר כמה דקות בין ניתוק האחד וחיבורו לשני ואך ורק כאשר המנוע כבוי...

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 12:59
אריק, לא התייחסת לפתרון שלי שישאיר את המחשב מחובר למתח כל הזמן, גם בזמן המשחק עם הבורר.

LAREDO
05-02-03, 13:02
חנן - המחשב לא מקבל מתח מהמצבר אלא להיפך.

נמרוד
05-02-03, 13:03
המצבר מקבל מתח מהמחשב :?: :shock:

LAREDO
05-02-03, 13:07
נמרוד תקרא את התגובה הקודמת שלי,
אני מדבר פה מנסיון שהיה לי בחיבור שני מצברים ברנגלר, שריפת מחלק הזרם במחשב, קבלת הצעת מחיר של 13Kש"ח על מחשב רנגלר חדש, ובניית מערכת חשמל חדשה על מנת לחסוך מחשב.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 13:09
אמיר, אני מודה שלא לגמרי הבנתי אותך אבל לצורך העניין זה לא ממש משנה. מה שאני הצעתי משאיר את המצבר מחובר למחשב או אם תרצה את המחשב מחובר למצבר ובכל מקרה, אף אחד לא ירגיש כלום בזמן המעבר בין המצברים אם יש חוט שעוקף את הבורר.

אריק זמר
05-02-03, 13:11
המיתוג אשר מעביר מתח טעינה למצבר נעשה ע"י המחשב...
אתם רוצים לפתח את זה בצורה של "ממתי מתחיל המחשב להוות גורם במערכת ?"
"האם תמיד" ?
"האם רק X דקות לאחר ההתנעה " ?
אישית - אין לי מושג אך אני מחפש קצת נתונים כרגע...
ממה שהגעתי אליו עד עכשיו מצאתי שישנו סט-אפ מסוים בהתקנת מצבר כפול, ללא התהליך הזה חלק מהבעיות מלבד המחשב הינן הפיקוד על חיישן החמצן. קראתי שחלק מהסימפטומים הינם מנוע המסרב להתניע, או יותר נכון מתניע וכבה מיד...

אני יודע רוני, שזה לא עונה לך כרגע, אבל לאט - עובדים על תשובה.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 13:14
וואוו, איזו התעלמות בוטה :roll:

polar bear
05-02-03, 14:11
לסופות צבאיות יש שני מצברים, אבל המערכת עובדת על 12V , למה לא לבנות כזה?

בכל אופן, רוני, אני אדבר היום עם ה"סופר" וניראה מה הוא יגיד.

אגב - אם תבנה לעצמך מערכת חשמל אתה יכול להישתמש במיספרים על החוטים, חלק נכבד מתעשית הרכב עבר למיספור חוטים במקום צבאים שונים בגלל שאתה ושכמותך מהוים כ 13% מהאוכלוסיה, תוסיף על זה תאורה לקויה בחלק מהמיקרים ותקבל הרבה תקלות של חיבורים לקויים.

אריק זמר
05-02-03, 15:58
חנן,
זה לא שאני מתעלם...
א. לא ירדתי לסוף דעתך (את החשמל שלמדתי בתיכון שכחתי עקב 13-14 שנים ללא התעסקות אמיתית איתו).
ב. אני לא מכיר את מערכת המחשב בסופה שמורכבת עד כמה שאני זוכר מכשישה חיישנים...(מחשב פרמיטיבי לחלוטין) ואיני יודע אף את מתח וזרם הכניסה שלה...

אני ממש לא סגור על 12 וולט לדוגמא ! (שלא לדבר על הזרם הבטוח נמוך שמגיע)
בדיוק כמו שאני יודע שהפיקוד למשאבת דלק טפשית בסופה לא מגיע 12 וולט.

לכן איני רוצה אפילו לחשוב על עומס דמי שאותו אתה רוצה להפעיל לפני ותוך כדי מעבר ממצבר למצבר...
כולנו יודעים שספייק לא נכון עלול וישרוף את המחשב...

לכן מלכתחילה, רשמתי כי השימוש במצבר השני אינו צריך להיות בתדירות יותר גבוהה מאשר במקרים הבאים:
מצבר שנגמר מסיבה זו או אחרת, אלטנטור שהתקלקל...
ובמקרים אלו ממילא אתה מנתק ומחליף את הספק (מצבר) ו"פוגע" בפעילותו התקינה של המחשב...
וכל זאת, בדיוק כמו בעבודה על הרכב בין אם על ידיך ובין אם ע"י מוסכניק \ חשמלאי כאשר ישנו רצף של כמה דקות לפחות בין ניתוק המתח לבין חיבורו מחדש.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 16:17
...אוף...הוקל לי...
אין עומס. הנורה לא תפיל עליה מתח משמעותי בעת המעבר ממצבר למצבר. עבור הזרמים הקיימים כשהמנוע אינו עובד, נגיד חמישים מיליאמפר נורה כזו תהווה נגד שיפיל עליו חצי וולט. לא נורא ולא משמעותי לטובת עבודת המחשב.
למה רציתי שיהיה נגד?
כדי שאם רוקנת מצבר אחד עד לרמה שהג'יפ לא מניע, נגיד שהמתח עליו שישה וולט ותחבר עכשיו במקומו את המצבר השני עם 12 וולט לא יהיה מצב שהחוט הדק יהווה קצר בין שני המצברים ויישרף.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 16:21
וזה לא קשור לאם המחשב כן מקבל 12 וולט או מקבל פחות. אני לא מדבר על חיבור למחשב אלא על חיבור הפלוס הראשי של הרכב כך שגם אם נגיד יש ספק מתח שנותן למחשב מתח שונה מ12 וולט הוא עדיין יקבל את אספקת המתח הסדירה שלו וימשיך לספק למחשב את המתח שהוא אוהב.

נמרוד
05-02-03, 16:30
אתה מדבר על זה שבנוסף למתג הראשי שבורר בין שני המצברים, יש מתג נוסף, במקביל, שמחבר את אחד המצברים לג'יפ. כלומר, לפני שמעבירים מצב במתג הראשי מרימים את המתג המשני, ואז אפשר לדאוג לכך שהמצב שהמחשב לא מחובר למצבר לא מתרחש.
בהחלט פותר את הבעייה, ועוקף את השאלה של רוני - האם בכלל יש בעייה כשמנתקים את המחשב לפרק זמן קצר?

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 16:38
סוף-סוף...
אני מתבטא עד כדי כך רע?

asafk
05-02-03, 17:14
אני בעד לחבר את שני המצברים במקביל, בלי מפסק ובלי שטויות- כמו בהרבה כלי רכב, שבהם נצרך הרבה זרם בהתנעה... וכמו בסופה צבאית.
למה לא? כי אתה, כנראה, לא צריך את שני המצברים כל הזמן.
למה כן? כי זה יותר פשוט. זה טיעון מספיק טוב בשבילי.

אסף.

חנן-ג'יפולוג
05-02-03, 18:36
אסף את סעיף ה"למה לא" ערכת ברשלנות.
אז אני אוסיף קצת:
1. יש סיכוי טוב שלא מדובר במצברים באותו גיל ומאותו סוג וקיבול. עלול להיות מצב שמצבר ישן יותר יפרוק את המצבר הטוב יותר.
2. בד"כ עושים דבר כזה על מנת שתהיה תעודת ביטוח שאם מצבר אחד נגמר אז יש אחד נוסף כמו לדוגמא ב: תאורה במחנה הלילה, הפעלת כננת ממושכת, סתם מצבר שעשה כבר את שלו ועוד...
3. שכחת צרכן חשמל במשך זמן ממושך כמו רדיו, אורות וכו' , יש לך עוד מצבר להתנעה.

polar bear
05-02-03, 23:18
ה"סופר" אמר שאין בעיה.

פירוט: הסברתי לו מה מהות השינוי ומה עושה המפסק.
הוא אמר שאם עושים את המעברים במנוע כבוי אז המקסימום שיקרה זה מחיקת תקלות שנירשמו בזיכרון המחיק של המחשב.
אם עושים את זה בסל"ד סרק אז גם לא יקרה כלום. המנוע ידומם וזהו.

הבעיה היחידה { שכנראה אנשים שחושבים ישר לא יתקלו בה } היא - מעבר בין מצבים בסל"ד גבוה, ואז , בגלל שלאלטרנטור אין צרכן אמפרים והווסת וולטים שלו יושב במחשב - אז יווצר פיק רציני של וולטים שיגרום נזק למחשב.

החיבור בסופה הצבאית הוא אחר - למטרת 24V ולא למטרת יותר אמפרים { אני תמיד מתבלבל בין מקבילי ובטור } ושם יש בעיה שאם מצבר אחד דפוק/פרוק המצבר השני לא יטען. ושם יש עוד רכיב שעולה יותר משלושה שקלים שפותר את הענין.

eran4x4
06-02-03, 02:40
דוב - כאשר המנוע כבוי מעבר כמעט מיידי מ-A ל-B עלול ליצור קפיצת מתח שלא נראה לי שהיא בריאה

אני חשבתי על שני מפסקים נפרדים אחד שמחבר את מצבר A ואחד שמחבר את B
כך שהמשתמש יכול להחליט איך לעבור.
במקרה של מצבר גמור רק מנוע דומם - ניתוק מצבר גמור ואחרי חצי דקות חיבור B
במקרה של שני מצברים במצב סביר ניתן לעבור בכל מצב מנוע ע"י חיבור המצבר השני וניתוק הראשון.

eran4x4
06-02-03, 09:07
ולגבי הנקודה שאריק העלה - קצב ההחלפה בין המצברים.
מהרגעה שיש לך שני מצבריים:
1. אתה צריך לדאוג לטעון את שניהם
2. בחניון לילה תשתמש במצברים יותר - תעשה את זה על מצבר אחד.

בקיצור קצב המעבר בין המצברים יהיה יותר גבוה מקצב ניתוק וחיבור מצבר בודד
ולא אין הגדרה למספר החלפות מכסימלי - אבל למה לבדוק את זה, תמיד יכול להיות נזק מצטבר או רגעי כל שהוא.

מעבר לזה אין לי מוסג אם יש או אין השפעה על ההשפעות על פעולת המחשב כתוצאה מאיפוס (מלבד איפוס תקלות). יכול להיות שזה משפיע על דרך פעולת המנוע (במידה והמחשב אוסף נתונים לאורך זמן ומתחשב בהם לטובת בקרת פעולת המנוע).

לגבי משווה טעינה - משיקולים סובייקטיבים לא חושב שהייתי מוסיף - גם מבחינת שמירה על פשטות וגם מבחינת עלות \ תועלת.

השמשוני יחיעם
06-02-03, 09:36
רוני,,בוקר טוב,

כל עוד העברת הבורר ממצב 1 ל - 1+2 ל - 2 לא מבוצע דרך ה - OFF אין כל בעיה, אין כל ניתוק של הזרם.

המערכת מורכבת מזה למעלה משנה אצל נדב. ללא כל בעיות.

רק חשוב לזכור!!!!!! לא להעביר דרך המנתק (OFF ) הראשי.

סוזי המשתוללת
07-02-03, 14:54
רוני
אוין שום בעייה לבצע את המעבר בין מצבר אחד לשני כאשר הרכב מדומם והסויץ' סגור שכן אז לא מגיע מתח למצבר
כל המידע של המחשב צרוב על גבי רכיבי זכרון קבועים שאינם זקוקים למתח כלשהו על מנת להמשיך "לזכור" בדיוק כמו שאתה יכול לנתק את המחשב הביתי שלך מהחשמל ועדיין לחברו במקום אחר והוא יעבוד אותו הדבר
אגב לדעתי יש גם סוללות גיבוי למחשב הרכב בתוכו כך שבכל מקרה אין בעייה
רק חשוב לבצע את המעבר כאשר הרכב כבוי
נ.ב איזה אינטרס יש לך לבצע את המעבר בכלל ובפרט בעת עבודה של המנוע ?
חוצמזה אצלנו בניידת השידור ישנה מערכת קצת שונה שאינה מנתקת מצבר אחד אלא מחברת אליו במקביל מצבר נוסף בעזרת ממסר וזה יכול להתבצע בכל מצב (הרכב גם בעל מחשב הזרקה ומעולם לא היו בעיות איתו )
אגב בעיות יכולות להיווצר ברכבים בהם מותקן אימובילייזר מקורי (זה לא המצב שלך)שכן אז המערכת מזהה את המעבר כנסיון פריצה וחוסמת את עצמה למוות (קרה לי בפונטו)

Alon
08-02-03, 12:26
הנה שני מאמרים על שניים שעשו את זה.
http://www.sleeoffroad.com/technical/tz_dual_batteries.htm

http://www.rightcoastcrawler.com/billaVista/dual_battery/my_dual_battery_setup.htm

בשניהם תרשימים והסברים.
אלון

Alon
10-02-03, 11:00
קיט מוכן של SUMMIT

http://store.summitracing.com/partdetail.asp?part=20955&view=257#large rimage

אלון

-->