PDA

צפייה בגרסה מלאה : הג'פסים עדיין נוסעים - תמונות ממילואים

נמרוד
13-02-07, 11:24
הוקפצתי לעשות בקרה באיזה תרגיל שלדי "כמו פעם" = טיול ג'יפים ברחבי חבל לכיש.באמת מדהים בעונה הזאת של השנה. וגם היו יומיים עם מזג אויר נהדר. הוציאו מהנפתלין איזה שלושים נבלות ג'פסים, ולא להאמין, אבל כולם נוסעים ונוסעים, מדי פעם לא מניעים, מנעול מגיע וזה איכשהו מסתדר תמיד... חלקם שותים יותר מים מדלק (הרבה יותר מים מדלק...), אבל בשביל זה יש ג'ריקנים גדולים. כשהם שוקעים בבוץ קל למשוך אותם החוצה, והכי משעשע היה הנסיון הלילי לשלוף פורד F350 תקוע בבוץ על ידי ג'פסים... כמה תמונות עבור חובבי הגפסי"ם:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3617&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3615&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3616&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3618&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3619&stc=1

חימושניק
13-02-07, 13:41
חמודים...:razz:

schleien
13-02-07, 17:19
הלוואי על כולם הקפצות כאלו;-)

ruby
14-02-07, 00:18
כמה שאני מיתגעגע :cool: .

אריק
14-02-07, 08:30
ואחד חמוד,קצת פוזל
נוסע,על אזרחי עם כמה שכבות צבע שתרצו
http://img404.imageshack.us/img404/3097/dscf1002fj6.th.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=dscf1002fj6.jpg)
http://img172.imageshack.us/img172/2503/dscf1006ss8.th.jpg (http://img172.imageshack.us/my.php?image=dscf1006ss8.jpg)
http://img168.imageshack.us/img168/5733/dscf1010om3.th.jpg (http://img168.imageshack.us/my.php?image=dscf1010om3.jpg)
http://img128.imageshack.us/img128/3563/dscf1003pp2.th.jpg (http://img128.imageshack.us/my.php?image=dscf1003pp2.jpg)

Saar
14-02-07, 08:56
אריק,
אפשר קצת פרטים על התמונה?
הצלחת של YES לא מסתדרת לי עם שאר התמונה :D

סער.

נמרוד
14-02-07, 09:10
טוב אם כבר אנחנו בגרוטאות אז נזכרתי שיש לי משהו מעניין במחשב, לפני כמה חודשים באזור ערד, שימו לב לשיפורים - חזית סיקס, שנורקל, והקפדה על התאמת צבעים. רואים שהבחור הזה מתיעץ עם אשתו.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3631&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3633&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3634&stc=1

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3632&stc=1

Gilad
14-02-07, 09:16
רואים שהבחור הזה מתיעץ עם אשתו.

ואשתו מוכנה לשבת באין-כיסא הזה? :D

יגאל81
14-02-07, 21:53
הצלחת של YES לא מסתדרת לי עם שאר התמונה
סער.

בצבא היה לנו ערכה ניידת של יס.
נייד זה אומר ערכה של ממיר, שלט, אנטנה על מוט של חצי מטר, וארבעה בלוקים של 10 קילו כל אחד בשביל לחבא אליהם את האנטנה.
מגיעים לכל מקום שרוצים, מתקשרים ליס והם נותנים לך אזימוט לאן לכוון את האנטנה.

asafk
14-02-07, 22:47
אני אנצל את השרשור הנוסטלגי להעלות בקשה של חבר- הוא מחפש M151 נוסע. עם ניירת, בלי ניירת- לא חשוב, העיקר נוסע (ובמחיר סביר). מי שמכיר, יודע (לא שמועות, משהו מוצק)- אשמח לשמוע בה"פ ולהעביר הלאה.

אסף.

מוני אורבך
15-02-07, 11:27
מתי כבר יעלמו הגרוטאות האלו מנוף הצבא !!!
כמו מקקים בכול פעם שחושבים שנפטרים מהם הם חוזרים )-:
כנראה שהבעיה היא שפשוט אי אפשר למכור אותם לשוק האזרחי (בגלל האמרקאים)
ולכו הם מוחבאים בסטוקים סודים עד שאיזה קודקוד נעשה נוסטלגי והוא עורך עליהם תרגיל.

הצפרדע
15-02-07, 13:24
מה שמדהים אותי בתמונות של נמרוד, היא העובדה שאין לכלים האלה שום הגנה רצינית מהתהפכות, חוץ מקשת עלובה עם שני אלכסונצ'יקים אחוריים קצרים, ואפילו בלי אלכסון צידי אחד, שלא לדבר על קשת קדמית.

ב - FIA יודעים עליהם, בעקר כשהם כל כך מועדים להתהפכויות?:lol:?

kd2
15-02-07, 13:36
בנוסף לאין הגנה שלהם יש ניסיון מעניין בתמונה השניה לעשות כלוב כלשהוא :lol:
אף פעם לא העלתי בדעתי לבנות משהו כזה.

shmil
15-02-07, 13:55
בנוסף לאין הגנה שלהם יש ניסיון מעניין בתמונה השניה לעשות כלוב כלשהוא

זה לא "נסיון מעניין", זה כלי שהיה פעם ייעודי למשהו אחר.
יש לא מעט כאלו, עם קשת כזו.

נמרוד
15-02-07, 13:56
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=3615&stc=1

זה הדגם המתקדם של ג'יפ סיור, עם הקשת המשופרת. שימו לב למשולשים, מעין שיניים, שנועדו לחתוך תיילים. לפני ההמצאה הזאת היו פשוט מרתכים בזנ"ט גבוה בחזית הרכב שיחתוך תיילים שאולי יהיו פרוסים לאורך הדרך לפני שהם חותכים למישהו את הראש (או שלפחות זה ההסבר שאני שמעתי...). זה שאין קשת קדמית דווקא ברור, בעיקרון אמור להיות מקלע על כנה לפני המפקד שצריך לצודד לכל הכיוונים.

הקשת הבודדה היא בעצמה התקדמות גדולה במדע הבטיחות, תזכרו שהרכבים האלו תוכננו בשנות ה50, לא הרבה אאחרי הג'יפ MB המקורי של שנת 42', בשנים ההם בכלל המושג של קשת התהפכות לא היה קיים. אני חושב שרק בשנות ה70 חשבו על הרעיון. ראו החמישיה של הUM בגבעת חלפון.

LAREDO
15-02-07, 14:10
חמישיות קרנף כאלו מספקות הגנה נהדרת בפני התהפכות, מנסיון של שתי התהפכויות....
הכלי הזה לא מתהפך כל-כך מהר כמו שנדמה, ביחוד לא בעת מעברי מכשולים.
מהירויות גבוהות זה כבר סיפור אחר

kd2
15-02-07, 14:13
אההה עכשיו ברור.
זה בהחלט לא נעים.
מזכיר לי נשכחות...
טוסטוס...
חבל כביסה...

אבו שפם
15-02-07, 14:13
אחחחחחחחחחחחחחחחח איזה נוסטלגיה.....וגעגועים.....

ב 4 לפנות בוקר היום בעת עבודה של המליציה... סיפרתי לבן זוג שלי על השרשור הזה..

יוסי (שמו) הסביר לי שאלה נבנו על פי תנאי השטח של ויטנאם... מאחר ושם הכל לח ורטוב...

הדיפים קוררו על ידי המים שבאדמה או משהו כזה... ולכן לא היו איתם בעיות..

בארץ האדמה חמה וקשה... לכן זהו הסיבה לכל כך הרבה התפהכויות לאחר שהדיפ היה מתחמם וננעל... וגורם להתהפכות...

ועוד כמה סיפורים על הגפ"ס... כמה ק"מ ושעות על כיסא הנהג יש לי...אני חושב שעד היום יש לי צורה של הכיסא הזה בתחת...

אבל את האמת...כמה אהבתי את הגפ"ס...

תודה על השרשור הנוסטלגי הזה

נמרוד
15-02-07, 14:16
יוסי (שמו) הסביר לי שאלה נבנו על פי תנאי השטח של ויטנאם... מאחר ושם הכל לח ורטוב...
הדיפים קוררו על ידי המים שבאדמה או משהו כזה... ולכן לא היו איתם בעיות..
בארץ האדמה חמה וקשה... לכן זהו הסיבה לכל כך הרבה התפהכויות לאחר שהדיפ היה מתחמם וננעל... וגורם להתהפכות...

ענק, איזה יופי של אגדת רס"רי חימוש, לא שמעתי את זה אף פעם :mrgreen:

חימושניק
15-02-07, 15:38
נמרוד, זו לא אגדה של חימושניקים. מקסימום של אפסנאים!

אבו שפם
15-02-07, 15:54
דווקא הוא היה בזמנו שייך לחימוש... מה זה אגדה.... נו טוב ב4 בבוקר אני כנראה מאמין לכל... רק שיעבור הזמן... אז כל נושא לשיחה הוא מתאים ונשמע מעניין....חחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

מאיר רוטברג
15-02-07, 16:12
ועוד כמה סיפורים על הגפ"ס... כמה ק"מ ושעות על כיסא הנהג יש לי...אני חושב שעד היום יש לי צורה של הכיסא הזה בתחת...

תודה על השרשור הנוסטלגי הזה[/QUOTE]

זהו , עכשיו ירד לי האסימון , אחרי כל הימים איתך בעבודה התביישתי לשאול וזה הזכיר לי משהוא

האמת אחלה נוסטלגיה,

לפני פינוי סיני לקחתי גפס חדש דנדש לטיול לאבו זניימה,
שחזרתי הסמג"ד כמעט בכה,

היסטוריה

אבו שפם
15-02-07, 17:04
שפם ידידי....
שכחת רק דבר קטן....המאהבת שלך עוד אצלי בידים... יש ימבה בנזין ספוג מסביב למקום משכנו כרגע... בטעות ניתן לשכוח איזה סיגרה או דומה....וא....מי יודע איזה זיכרונות נוסטלגיים יהיו לך???

או שסתם בלי כוונה אני יכול לנסוע אחורה על השופל..ולא לראות שיש איזה גיפון קטן....נו נו...נוסטלגיה אתה רוצה???

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

נמרוד
19-02-07, 11:11
אוקי, עושים כתבה על "אגדת הגפ"ס". מבטיח לכם שיהיה טוב. את ההיסטוריה וההיבטים הטכניים אני יודע למצוא, נשמח לקבל עוד סיפורי ג'פס אישיים... גם משעשעים וגם פחות.

גיא
19-02-07, 14:54
סיפורי גפ"ס ...

בשנת השירות האחרונה שלי קיבלתי עונש להשאר בראש השנה בבסיס.
הייתי סמב"ץ בצאלים.

היו כבר כפליים אנשים שיועדו לתפקיד בשבת ( באל"יש לא עובד בחגים כי זה אימוני מילואימניקים - כל מי שנישאר - כמעט כל הסגל - עונשים )
ולא היה מקום בשבילי, אז צ'ופרתי בסיור חופים.

נסענו 4 ג'פסים על רצועת החוף בין אשדוד ואשקלון והראינו נוכחות, אכלנו טוב מכל האזרחים החמים והיקרים ו"נהנינו" מנסיעת שטח ...

ישבתי מאחורה בכיסא אצ"א המפחיד מאוד, נהג של יחידה מסויימת שהשם שלה כמו איזה ציפור התפרע בדיונות ,.... פאוזה ... גפ"ס על הצד, איש צוות אחורי מבועת עם הראש בחול. 2 ציריות שבורות וגלגל אחד מופצץ ....

זאת היתה נסיעת השטח הראשונה שלי ברכב ללא זחלים ... טראומה לכל הדעות :-)

eran4x4
20-02-07, 06:55
בהמשל לגיא סיור שבת\חג בין פלמחים לבת-ים (זה מהתקופה של אחרי המחבלים שהגיעו לחוף ניצנים והקוברה ריתקה אותם עם הוולקן...- הרבה ג'פסים טילו בחסות צה"ל לאורך החופים בשבתות וחגים).

נכנסים למים לעקוף סלעים
הנהג שוקע הרכב מדומם הגלים סוחפים ועולים
את החילוץ הזמינו כאשר מכשיר הקשר מתחת למים ואת נורת השידור הכתומה רואים נדלקת מבעד למים מלאי חול ים...

האביר שלף את הרכב מהמיים
קצת סטרטרים והרכב המשיך בסיור....

======================================== =====

מחזיקים קו לאורך גבול מצרים
אני שם עם הניבה
שבת בבוקר שולחים את הסיורים עם האבירים וכדומה לטייל על הגדר
והחברה יוצאים לסיור עומק (בצד שלנו)...
יצאנו ניבה ו 4-5 ג'פסים
נכנסים להר כרכום סיור קצר על ההריורדים דרך נחל כרכום עד בורות עדה וחוזרים דרך הערוד
הרבה חוויות אספנו ביום הזה...

Bulldog
20-02-07, 07:59
פעמיים יצא לי לנסוע בגרוטאה המקרקשת הזאת.

הראשונה, בלי חוויות מיותרות, הקפצה לשטח למסור איזה משהו.
השנייה לעומת זאת...
תפקיד אחרון בצבא, סופר עציץ בשיבטה. רס"פ קורס קשא"ות. בא ביום ראשון בערב אחרי או בשני בבוקר אחרי פיזיטרפיה לרגל, מסתובב עם כובע בוקרים אזרחי למהדרין ופטור צהל"י רשמי (אחרי כוויות בדרגה ראשונה ושנייה בפנים) בלי נשק, כי אסור לי לצאת לשטח.
אחד המדריכים (קצין, יום אחרון על מדים, מחר בבקו"ם ומחרתיים באוסטרליה) מתבקש כסינג'ור אחרון לצאת להדליק מטרות לטובת טיווח טרמי, הוא כבר על א' על כל השאר הוא הזדכה, נשק? אקדח אישי, אני משועמם, יושב במועדון מחפש מה לראות, כל השאר קבורים בתוך התרגיל.
"בא לך לצאת להדליק מטרות לאיזה שעה?"
למה לא, נוסעים, אני שאסור לי להוציא את האף לכיוון השטח והא שכבר ממש לא שייך לצבא.
אני עם הGPS זורק לו כיוונים, מגיעים להדלקה השלישית או הרביעית, איזה ג'בל נחמד עם שתי דרכי גישה, האחת, זאת שבאנו מהכיוון שלה, תלולה ומלאה בולדרים, השנייה מהצד השני של הג'בל מתונה וסלולה, לא צריך לספר לכם במה בחרנו, נעבור ישר לשלב התוצאות.
הגל הינע האחורי שהתנתק ממיפגש עם בולדר טועה התחיל לדפוק על הריצפה בזמן נסיעה, מודיעים שאנחנו לא יכולם להמשיך ןחוזרים לבסיס.
הכל טוב ויפה חוץ מהרעש, עוד כמה סלעים קטנים, שפריץ מוזר של מים וחושך, הגפ"ס נוסע, אבל אורות אין, גם צופר לא, למה הצופר חיוני, תגלו בהמשך.
נוסעים לאט לאט (רגל לא כבדה על הגז, אבל עדיין, הנעה קידמית בלבד) מדי פעם אני מוציא את הראש החוצה מנסה להתאים את מה שאני רואה בGPS למה שאני לא רואה מתאורת הפנס "למד" על הדרך.
מגיעים לפלוגת מכמ"תים, אלה צועקים לנו תדליקו את האור, אנחנו צועקים שאין וממשיכים לכיוון הבסיס.
שער הבסיס, השומר מעיר לנו שנדליק את האור, אומרים לו שאין וממשיכים להרעיש בדרכנו פנימה.
הגל הינע כבר עשה חור יפה בריצפה.
במקום לחתוך ישר לכיוון המבנה של הקורס והחנניה הבטוחה, הקצין מחליט לעשות סיבוב ניצחון בכביש הפנימי של הבסיס, בואכה מגורי מב"ס.
בעלייה האחרונה לכיוון החניה אנחנו רואים פלוגה שעומדת בפני ריצת ה2000 של הבראור, צופר אין, הם לא רואים אותנו, הם מתחילים לרוץ, הקצין נותן לחיצה טובה על הדוושת גז, הרעש נישמע כמו פלוגת שיריון בהסתערות, הרצים נעמדים ומפנים במהירות את הכביש, הם שמעו אותנו, אני כמעט נהייתי חרש, אבל את ה "תדליקו את האורות" שמעתי טוב.
מעמידים את הרכב בחנייה, להניע הוא כבר לא הניע יותר, נגרר אחר כבוד למחלקת חימוש.

דרור ברלי
20-02-07, 09:48
אני ממש מוחה דמעה...
כמה הרפתקאות עברתם עם הגרוטאה.

צאו מהסרט דפקטים! כל סיפורי הניסים והנפלאות, האגדות והצ'יזבטים, הם כתוצאה מהחוויה המגבשת, המעצבת את נפשו של כל בחור צעיר שמתגייס ליחידה קרבית. זה לא הג'פ"ס, זה "רק" כל מה שמסביב - החבר'ה, הצחוקים, המפקדים המטומטמים, המסגרת המפגרת.
זה ממש לא הג'פ"ס. כל זה היה קורה לכם עם כל רכב צבאי אחר - CJ, סופה, אביר, נ"נ, ריו, האמר, D200 או וויליס. כל דור והרכבים הצבאיים המצ'וקמקים שלו, החוויות והסיפורים שלו.

אחרי אינספור שעות שטח, כביש, סיורים, מרדפים, טיולים, תיקונים וחילוצים, ולאחר היכרות אינטימית עם הגרוטאה והיכרות אישית עם כמה מקורבנותיו - אני קובע חד משמעית שהכלי איטי, חלש, מסוכן, לא עביר, לא אמין. סוג של זבל. הדבר הטוב היחיד שיצא ממנו - המון נהגי שטח מצויינים. למה? כי הכלי עצמו היה כל כך גרוע, אבל לא היה משהו אחר... אז לא היתה ברירה אלא ללמוד לנהוג כמו שצריך. מי שלא למד מהר מצא את עצמו תקוע: במקרה הטוב - כמה שעות בשטח. במקרה הרע - כמה שבועות בבית חולים, עם גפיים שבורות אחרי ההתהפכות המי יודע כמה. במקרה הגרוע - מתחת לאבן בבית עלמין צבאי.

מרוב שהג'פ"ס לא ראוי לכלום, מוכרחים, ממש מוכרחים! לעשות עליו כתבה. כתבה שתשפוך החוצה את כל האמת על הזוועה. לכו על זה. אם אתם לא תעשו את זה, אני אעשה את זה, ולא רק כאן.

kd2
20-02-07, 15:49
מסעתי בג'פ"ס פעם אחת בלבד כילד בביקור בבסים בו אבי שירת במילואים לפני יותר מעשור.
אני נהנתי.

הרבה זוכרים אותו לטובה - אבל אולי כמו שדרור אומר זה בגלל כל החבילה.

shmil
20-02-07, 18:21
אני מהזקנים, כידוע.

הג'פס אצלי עוד היה גם רכב ת"ש.
נכון, מנוע חלש, מסוכן בכביש, אך הפעם היחידה שהפכתי ג'פס היתה בנסיעת שטח ללא אורות, בתרגיל לילי חשוך, תוך עקיפת שיירת רק"ם. הבנתי שאני בשפ"צ מפחיד, עצרתי לאט ובזהירות.
הרכב עצר בשיפוע, אבל על 4 גלגלים.
הוריתי לזה שישב על ידי לרדת, וברגע שהוא ירד - הג'יפ התנדנד קלות, ונפל על צידו.
ההפיכה חזרה היתה בתוך 4 דקות, והוא מיד המשיך לנסוע....

עשרות אלפי ק"מ של נסיעות כביש ונסיעות שטח, כולל במהירויות תלת ספרתיות, וללא בעיות.
היתרון שלי היה שתמיד היתה לי אספקה של חדשים כאלו, ברגע שהקיים התחיל לגלות סימני גיל.

צנחן1
20-02-07, 22:12
מת על הג'פס, נכון שהוא סתם גרוטאה מקרקשת אבל נוסע בכל מקום ובכל מצב.

הייתי בפלס"ר מעל 10 שנים, לא יכול לספור את כמות הק"מ שעשיתי איתו, ואת כל החורים שנסענו בהם, מעולם לא עשה בעיות .... מקסימום קושרים איזה חבל, מהדקים איזה פלח ונוסעים.

הרבה תרגילים יצא לי לעשות מול פלס"רים המצויידים בהאמר, ותמיד ניצחנו ... אין מה להשוות את הצללית הקטנטונת שלו ואת המנוע השקט (יחסית) לעומת המפלצות החדשות.

מה שכן, זה לא כלי למתחילים, וכמות הפעמים שראיתי חבר'ה נכנסים לשפ"צים ולא יודעים איך לצאת מהם .... שככה יהיו לי שערות על הראש (:

דרור ברלי
21-02-07, 08:47
אני מהזקנים, כידוע.
נו שויין. בכמה אתה כבר יותר זקן ממני? בגילנו זה כבר זניח...;-)

הג'פס אצלי עוד היה גם רכב ת"ש.
אני זוכר אותו כרכב ת"ש שאבא היה מביא בסופ"ש כשרצינו לטייל, אז הוא היה מתחלף לשישבת עם אחד הקצינים הצעירים יותר. רנו 4 תמורת ג'פ"ס...

נכון, מנוע חלש, מסוכן בכביש, אך הפעם היחידה שהפכתי ג'פס היתה בנסיעת שטח ללא אורות, בתרגיל לילי חשוך, תוך עקיפת שיירת רק"ם. הבנתי שאני בשפ"צ מפחיד, עצרתי לאט ובזהירות.
הרכב עצר בשיפוע, אבל על 4 גלגלים.
הוריתי לזה שישב על ידי לרדת, וברגע שהוא ירד - הג'יפ התנדנד קלות, ונפל על צידו.
ההפיכה חזרה היתה בתוך 4 דקות, והוא מיד המשיך לנסוע....

עשרות אלפי ק"מ של נסיעות כביש ונסיעות שטח, כולל במהירויות תלת ספרתיות, וללא בעיות.
מהירויות תל ספרתיות? הכלי הזה מגרד 100 רק כשהוא חדש, ביום טוב, בירידה, עם נהג מתאבד, וגם אז נדמה שהבוכנות עפות עדו רגע דרך המכסה. זו גם הבעיה הכי קטנה שלו לדעתי.

היתרון שלי היה שתמיד היתה לי אספקה של חדשים כאלו, ברגע שהקיים התחיל לגלות סימני גיל.
זה גם היתרון הגדול היחיד של הג'פ"ס - כמו שמיכה צבאית מגרדת עם חשש לסקביאס, כמו נעליים צבאיות ששוברות לך ת'רגליים - הוא חרא אבל בחינם. ברגע שהוא מתקלקל (וזה קורה מהר) אתה מקבל על המקום אחד אחר.

החוויה הכי חזקה שלי שקשורה לכלי המחורבן הזה, היתה בשנת 89', במילואים בגבול מצרים. ישבנו בחור נידח - מוצבון שמה שהיה בו זה מגדלון תצפית משולב במטבח ולידו צריפון מגורים ופחון-מקלחת ושירותים. בלי גדר, בלי שער. איישנו את החור הזה, ארבעה גפרורים בלי ברזלן, בלי קודקודון, בלי כלום. המקום הזה נקרא "העוף".

מי שבילה בתעסוקה משעממת במוצבים שמתחילים מניצנה ודרומה מכיר את החור הזה, שנמצא על השפיץ של פיסטין שהשביל המשובש שמוליך אליו מכביש הגבול מתפתל ומתפתל, ולוקחות לפחות 15 דקות של טילטולים מהרגע שאתה יורד מהכביש ועד שאתה מגיע למעלה. בעוף אפשר להיזרק ימים שלמים בגופיה וכפכפים, להביא את החברות, לעשות מסיבות, ואף אחד לא יידע. כל עוד מישהו יושב בתצפית אין מה לחשוש מביקורות פתע כי מגדל התצפית חולש על הכביש, ולאפרוחים שמאיישים את העוף יש מספיק זמן להתארגן לקראת אורחים לא צפויים עם ברזלים על הכתפיים.

לפני השביל שמטפס לעוף, יש עיקול בכביש. לא משהו היסטרי, אבל מי שלא מכיר אותו, צריך להיזהר. היתה לי אז אלפא-סוד 1.5 שבאתי איתה לתעסוקה ההיא ונהניתי להשחיז את העיקול הזה במהירות תלת ספרתית מאוד לא נמוכה. הימים עברו בנעימים ובשעמום מתמשך, ויום אחד הסמ"פ שלנו, שהיה מטייל לו בגזרה עם ג'פ"ס פתוח, הודיע לנו בקשר שהוא מגיע לביקור בחצי העגולה הקרובה. הזכרתי לו להיזהר בעיקול הבוגדני. "אין בעיה" ענה הברזלן הזחוח, "אל תדאג".
"בואו למגדל", אמרתי לחבר'ה שהיו איתי במוצב, "תיכף יהיה לנו קטע. מתערבים איתי שדניאל הולך להתהפך עם הג'יפ בעיקול?"
עלינו למגדל עם סיגריה וקפה וחיכינו לראות מה יהיה. עברו שתיים-שלוש קטנות, וראינו אותו מתקרב עם הג'פ"ס הפתוח, נכנס לעיקול במהירות שלדעתי לא עלתה על 60 קמ"ש. בעיקול הזה, בג'פ"ס, זה 20-30 קמ"ש מהר מדי.

הג'פ"ס רכן על מתליו, וזנבו החל לכשכש קלות. לשבריר שנייה היה נדמה שהסמ"פ בשליטה והכל בסדר, אבל אז זנב הג'פ"ס החליק הצידה באלימות. הסמ"פ תיקן בנעילה נגדית של ההגה, אבל כנראה נבהל מההחלקה ועשה את הטעות הגדולה - עזב גז בפתאומיות. הג'פ"ס החזיר לו בהפוכה - פליק אדיר עם הזנב לכיוון השני, התהפך והחל להתגלגל באוויר כמו כדור. הסמ"פ עף מהג'יפ, שהמשיך להתגלגל. לנו היה נדמה שהוא לעולם לא יפסיק להתכדרר. אחרי איזה 6 או 7 סלטות הוא נשאר הפוך על הכביש. כל הציוד שהיה בו - אספקה למוצב שלנו, נשק, אפוד ומחסניות, מקמ"ש ועוד כל מיני זבל, התפזר לאורך עשרות מטרים. הכי גרוע, כל הבנזין נשפך ממנו וזרם לכיוון הסמ"פ ששכב על הכביש ולא זז. עכשיו מספיק רק ניצוץ קטן מכבלי המתח שהתנתקו מהמקמ"ש כדי להדליק הכל, והסמ"פ שלנו יהפוך להמבורגר וול-דאן...
ירדנו אליו מהעוף עם האלפא בשביל הטרשי הכי מהר שיכולנו בלי לפרק אותה לגורמים. זה לקח איזה 10 דקות שנראו כמו נצח. אני רצתי אל הג'פ"ס ההפוך וכיביתי מתג ראשי. בינתיים החבר'ה התחילו לטפל בסמ"פ ששכב על הכביש עם שבר מורכב ברגל. את ספיחי התאונה הזו הוא סוחב עד היום, ומה שבטוח - על ג'פ"ס הוא כבר לא הסכים לעלות עוד.

הכלי הזה מסוכן, וגרוע מזה - לא סלחן. כשלון תכנוני. אבל אחרי מלחמת יום כיפור, כשקיבלו אותו בחינם ובכמויות כדי למלא את השורות החסרות, מי בדק? למי היה אכפת? ההרפתקאה המפוקפקת הזו עלתה בחיי לא מעט חיילים.

נמרוד
21-02-07, 09:26
שאלה רצינית - מישהו יודע מה החלוקה בין דגמי הM151 שהיו בצהל? הדגם הראשון והA1 המסוכנים יותר, לעומת הA2 "המשופר" בטיחותית? ממה שאני קורא, את הA2 עם מתלה אחורי של זרוע נגררת במקום זרועות A התחילו לייצר בשנת 70, אז אני מנחש שלפחות הנגלות הראשונות שהגיעו לצהל אחרי יוה"כ היו כנראה מן הדגמים הישנים יותר...

יוני5
21-02-07, 09:50
עכשיו קצת קריאה מודרכת:

מת על הג'פס - גם אני, פעם
נכון שהוא סתם גרוטאה מקרקשת - נכון. בייחוד המונח גרוטאה
אבל נוסע בכל מקום ובכל מצב - בולשיט. אבל אז גם היינו צעירים ויפים

הייתי בפלס"ר מעל 10 שנים, לא יכול לספור את כמות הק"מ שעשיתי איתו, ואת כל החורים שנסענו בהם, מעולם לא עשה בעיות - תרופות לשיפור הזכרון כבר כנראה לא יועילו לך. מצבך קקטוני כנראה
מקסימום קושרים איזה חבל, מהדקים איזה פלח ונוסעים - או מחליפים צלב, או קוראים למנעול...

הרבה תרגילים יצא לי לעשות מול פלס"רים המצויידים בהאמר, ותמיד ניצחנו - זה נכון, אבל מה שמעניין הוא שגם הפלס"רים המצויידים בהאמר טוענים עד היום שהם ניצחו. די מאפיין הרבה תרגילים צה"ליים בהם כולם מנצחים. נו שויין...

אין מה להשוות את הצללית הקטנטונת שלו ואת המנוע השקט (יחסית) לעומת המפלצות החדשות - באמת אין. הוא הרבה יותר גרוע. מה שכן, יש בו חוויה שמשלבת אינטימיות ואת פילטר הזמן שחוסם את הדברים הרעים ומותיר לנו את הדברים הטובים ביותר. כשהמצב הפוך, אגב, כלומר כשזוכרים רק את הדברים הרעים, זה נקרא דיכאון קליני. אתה לא פחות חולה, אבל בצד הטוב של המשוואה.

וחוץ מזה, תשאל את נמרוד, צנחן זה לא כבוד גדול :lol: (ויסלחו לי כל הכוסיות!)
לדעתי חט' הצנחנים זו החט' היחידה בצה"ל שבמקום "במחנה" מקבלים את "הזמן הורוד"

(:

דרור ברלי
21-02-07, 10:11
שאלה רצינית - מישהו יודע מה החלוקה בין דגמי הM151 שהיו בצהל? הדגם הראשון והA1 המסוכנים יותר, לעומת הA2 "המשופר" בטיחותית?

אתה יודע מה זה מזכיר לי?
את הטענה שהסופות החל ממודל 94' הרבה יותר נוחות מדגמי 92-93... זו נבלה, וזו טרפה.
M151A2 הוא חרא של כלי ממש כמו A1. אף אחד מאיתנו, כשעלינו אל מאחורי ההגה שלו וחיפשנו את המקום המדויק של ההילוך השלישי, או השתגענו למה אין לו בלימת מנוע אפילו בהילוך ראשון ולמה הוא נחנק בעליות, לא בדק אם הוא A1 או A2. כולם היו מסוכנים, כולם נטו להתהפך או אפילו להזדקר (כשסל המטען מאחור היה עמוס), לכולם היתה עבירות אפעס...מביכה, וזאת בלשון המעטה, וכולם היו אותו חרא בדיוק.
אבל אנחנו היינו צעירים וטיפשים (וזו הסיבה היחידה שמגייסים אותך בגיל 18 - כי זה הגיל בו אתה הכי כשיר מבחינה פיזית, אבל גם הכי נחות ולא מפותח מבחינה מנטלית. ביחד עם ברזלים על הכתף זה שילוב נפיץ) ולכן אהבנו אותם כי הם היו חלק מהחוויה. ממש כמו שאהבנו לנהוג בנגמ"ש או בטנק מגח או במשאית ריו.

נמרוד
21-02-07, 10:17
דרור לשמוע אותך מדבר על ג'פס זה כמו נתן שניר על טויוטה 8) אם אנחנו יודעים שהוא נאנס בילדותו על ידי מתאבק סומו, מעניין מה הסיפור שלך :razz:

כולה שאלתי שאלה אינפורמטיבית...

דרור ברלי
21-02-07, 11:04
להבדיל ממנו, אני דווקא נהניתי לנהוג בג'פ"ס.

זה לא הופך את מה שאני אומר ללא-נכון.

ודרך אגב - דעתי על טויוטה דומה לזו של נתן. ותעזוב אותי מסקרים למיניהם - גם שמעון פרס חזק בסקרים.

צנחן1
21-02-07, 19:07
יוני5, תודה על הניתוח הרפואי, אני מצטער שלקח לי זמן להגיב פשוט הגיעה פה האחות להחליף לי קטטר (:

היינו בני 18, ואח"כ 19, ואני נסעתי בג'פסים עד גיל 35 בערך .... אז אולי יש לי עוד תקנה.

דרור אני מכיר רק שני סוגי ג'פסים - פתוח וסגור .... והאמת שבלילות הקרים תמיד העדפתי את הסגור.

כל מה שנאמר על "תכונותיו הטרומיות" נכון כמובן, אבל יש לנו פינה חמה בלב עבורו, למרות שלהכניס את ההילוך השלישי בדיוק מול נורית אור גבוה היה מעצבן.

ויוני, לגבי התרגילים של הפלס"ר שלי מול פלס"רי ההאמר ... הכל מעוגן בדו"חות סיכום תרגיל במא"ט.

יוני5
21-02-07, 22:24
הלו צנף, הכל ברוח טובה :D

לגבי הדוחות במא"ט:
כל תדריך במא"ט מתחיל במנטרה שהם משננים: שהיום, כבר אין ויכוח על התוצאות, הכל מוקלט....
ואללה, האמנתי בזה, עד ש...
תרח"ט דו"צ, כשהמח"ט שלי היה מפקד המא"ט בעצמו (חשבתי שהוא בלתי מנוצח בשטח הביתי), הסתיים כשהוא (המח"ט) צועק שאין לו תמונת מצב אויב, וכשהוא הרים את העינים מהמפה, הוא מצא עצמו מוקף באלה מהצד השני. תכלס, לקחו אותו שבוי. (חבל שלא העמידו אותו לעשות תורנות מטבח).
חזרנו לבסיס, ובסיכום לא האמנו שהוא עמד בבטחה מולנו ואמר: ניצחנו!
זה היה סוף עידן התמימות לגבי.

ומאז, הרבה תרגילים במא"ט, עד כדי שאני חושב לתבוע חזקה על ניקס עדיר, כבשתי אותם כל כך הרבה פעמים, והגנתי עליהם לא פחות, וכמעט תמיד, תמיד, שני צדדים מתחילים בקרב המסתיים בנצחונם של שני הצדדים.
נו שויין...

זה כמובן מה שמוכיח שהמא"ט מדמה באופן מדוייק את המציאות, ראה דוגמת מלחמת לבנון האחרונה. שאל את חלוץ ופרץ מי ניצח ושאל את נסראללה את אותה שאלה....

ועדיין צנחנים כוסיות! :lol: :lol: :lol:
יוני5

צנחן1
23-02-07, 23:16
הלו צנף, הכל ברוח טובה
ועדיין צנחנים כוסיות! :lol: :lol: :lol:
יוני5

הבנתי שהיום קוראים לצנחנים "צהובים" (אין לי מושג מה זה אומר..)

ולגבי הכוסיות ... האמת, אני כבר כל כך הרבה שנים לא בצנחנים שאולי אתה צודק, אבל נראה לי שהחטיבה מסוגלת עדיין לפרק כל מה שזז, וזה כולל את המח"טים של המא"ט (אבל אין על מפעילות ההאמרים .... :D )

יוני5
24-02-07, 11:45
אם אני מתבלבל נכון אז "צהובים" זה תיאור של אשכזי לפלף, בלונדיני (מכאן צהובים) שמתאים לשרות בקריה או בשלישות אך לא ביחידות החי"ר כגון הצנחנים (והרי לך דילמה, הרי הסכמנו כבר שהצנחנים נושכי כריות, לא?).

אני חושב שהביטוי הוא די חדש, ונולד בספר "אם יש גן עדן" של רון לשם, ששימש בסיס לסרט "הבופור".
אולי הביטוי הוא ישן יותר ורק עשו בו שימוש בספר, לא יודע.
וחוץ מזה, זה שאתה כבר הרבה שנים לא בצנחנים, זה עוד יותר גרוע - אתה הומו מזדקן :lol: .
(וביננו, כל כך הרבה שנים אחרי, ואתה עדיין מכנה את עצמך "צנחן1", אז באמת עוד לא השתחררת מזה).

נמרוד, נשאר לך במקרה קצת 040 לתת לו?
יוני5

צנחן1
24-02-07, 20:23
יוני5 אתה בטוח שזה הכיוון שאתה רוצה ללכת בו ? הרי אני יודע איפה אתה גר, ומתכנן טיול בצפון בשבת הבאה ..... אז בו נעזוב את ההשמצות, כי בסוף הרי הצנחנים הכי טובים.

ולגבי נושכי הכריות, אם כבר אז אני מטרוסקסואל (הומו שאוהב נשים :lol: ), ולגבי ה- 040, לא צריך, אצלי נכנס גם עם 9105.

ולגבי הניק...צנחן1 כי "פעם צנחן תמיד צנחן", מהחטיבה ישחרר רק המוות (אם נשתמש בביטוי סיציליאני ידוע)

יוני5
24-02-07, 21:03
הרי אני יודע איפה אתה גר - מזמן הפסקתי להתרגש מהפגנות של מערכת הזמן הורוד
ומתכנן טיול בצפון בשבת הבאה - כן, כן, אני מכיר את הצפון שלכם: צפון ת"א. הטיול לקניון רמת אביב?
אז בו נעזוב את ההשמצות - עובדות, לא השמצות
כי בסוף הרי הצנחנים הכי טובים - גם צה"ל (לבנון, יולי 06)

מהחטיבה ישחרר רק המוות (אם נשתמש בביטוי סיציליאני ידוע)
וקצת ברצינות, הביטוי הוא "משורה ישחרר רק המוות" והוא לא סיציליאני, זה של הפלמ"ח.

צנחן1
24-02-07, 23:42
יאללה יוני5 חדל אש, מישהו עוד יבין לא נכון (...בעיקר אני).

גיא
24-02-07, 23:49
ולהחזיר את הדיון למקום הנכון, אני ניזכר עכשיו באיזה ניסוי שעשינו פעם בחצצון ( על החצץ )
עם איזה שביעיה של עמוסי הורמונים בני 19 בתוך אחד כזה סגור עם ברזנט, הגה עד הסוף לאיזה צד ( שמאלה אם אני זוכר נכון ) ונידמה לי גם שהגענו עד להילוך שלישי לפני שזה הפסיק להצחיק ...

דרור ברלי
25-02-07, 17:53
ונידמה לי גם שהגענו עד להילוך שלישי לפני שזה הפסיק להצחיק ...

מה, מצאתם את ההילוך השלישי? הצלחתם להכניס לשלישי?
איזה אוטו קקה זה.

יניב_ב
25-02-07, 21:38
וקצת ברצינות, הביטוי הוא "משורה ישחרר רק המוות" והוא לא סיציליאני, זה של הפלמ"ח

יש כמה זקנים גם מהפלמ"ח וגם מחברי המחתרות שהיו שוברים לך הליכון על הראש בגלל שגיאה כזאת.

מידע נוסף (http://www.betar.org.il/music/songs/hayalim.htm)

(

יוני5
26-02-07, 08:13
צודק מאוד. תודה על התיקון. באמת מגיע לי שישברו לי איזה הליכון על הראש. :razz:

יוני5

דרור ברלי
26-02-07, 10:47
בעניין "צהובים" - כבר בתקופה שלי בשריון (84-87) קראו לכל בלונדיני "צהוב" ולכל ג'ינג'י - "כתום".
היה לנו כמה תימנים בפלוגה, ואחד מהם היה כהה כמעט כמו אתיופי או הודי, ולכן נקרא בפשטות "השחור". שלא כמו ה"צהובים" וה"כתומים", הוא דווקא נעלב מזה, הטמבל.

ryanai
23-03-07, 13:53
מצטער.
לא אוהב את הגפ"סים(בעיקר בגלל שקשה לי להגיע לקלאץ') אז באמת רציתי להאמין שמדובר בחרא של רכב שעביר רק בזכרונות עמוסי נוסטלגיה.
אבל לרוע המזל המציאות הוכיחה אחרת בשבוע האחרון...

המקום: שטח אש משתטא - רמת הגולן בסוף החורף
המשתתפים: סופה 2 חדשה ו2 גפ"סים שכבר במלחמת קוריאה כבר היו גרוטאות
(אהה כן היה שם גם איזה תרפ"ל חי"ר של הפלס"ר שלנו, אבל אנשים שהולכים ברגל ממש לא מעניינים :twisted: )

בקיצור, לא משנה מי נהג ואיך, תמיד זה נגמר באותה צורה - הגפ"ס מחלץ את הסופה...

ומאחר ואני הקטן עוד האמנתי לכם והצהרתי שהגפ"ס זה חרא של רכב והסופה ג'יפ אמיתי - יצאתי פרייר :evil:

אגב הסופה נתקעה בעיקר בגלל שהיא הצליבה בקלות (מוט מייצב מחובר ודיפרנציאלים פתוחים)
ולא בגלל חוסר בכח או צמיגים לא מתאימים (Goodyear 32" G171)
גם קשה להאשים אותנו שבאיזשהו שלב ריחמנו על הסופה המסכנה (לידיעת מי שמחכה למכרזים)

PAUL
23-03-07, 20:52
עידכונים מהשטח.
כחייל היום (10 למנייק) אני אלמד אותכם ביטוי חדש.
צהוב זה כבר חלש, וזהו שמו של כל אשכנזי כמעט.

לפלף אמיתי הוא חנבץ. (שלפי ידיעתי זה ראשי תיבות מוזרים של חננה צהוב).

וזה כינוי ששמור לחיילי מודיעין, ממר"ם וצנחנים(הייתי חייב!).
האמת שבשנתיים האחרונות יש ריכוז לא סביר של ג'ינג'ים בחטיבה המהוללת.
אולי זו בדיחה של ראש אכ"א. מחפש אדמוניים שיתאימו לכומתה.

-->