PDA

צפייה בגרסה מלאה : בניית שלדה חדשה - מה צריך לקחת בחשבון?

lizard
13-02-07, 22:20
נניח וברצוני לבנות שלדת צינורות לג'יפ, מה צריך לקחת בחשבון?

רפאל
14-02-07, 13:15
בראש ובראשונה את ענייני הרישוי.

אלון_ק
14-02-07, 19:38
תן קצת יותר מידע. אתה מנסה להרכיב עליו בודי קיים? איזה צמיגים, סרנים, רכבת כח? מערכת מתלים?

lizard
14-02-07, 20:37
אוקי, לא רציתי להכנס לזה כי כל הרעיון בשלב מוקדם מכדי לקבל החלטות, מה גם שחסר לי המון מידע.

בגדול, רכב עבירות תחרותי, רשיון תחרותי, לליגת הקרוס קאנטרי.

מדובר על רכב דו מושבי עם האיפיונים הבאים:
1. שטח מטען סביר, מבודד מתא הנוסעים/נהג.
2. סרנים חיים קדימה ואחורה, כנראה D60 קדמי ואחורי בשל שיקולי עלויות (או D60 אחורי וD44 קדמי מחוזק)
3. צמיגי 35-38.
4. מתלים: קדמי 2 מוטות רדיוס של פאג'רו ספורט+פנהארד. אחורי 4LINK או 2 מוטות רדיוס עם פנהארד. תלוי בעלויות. במידה והעלויות לא יהיו סבירות לחלוטין, 4 קפיצי עלים, סט ממתלם בדומה שיש לי כיום. קפיצים כרגע אני חולם על בילשטיין 7100 עם קפיצים עליהם, קוייל אובר.
5. רכבת כוח כנראה V8 עם TH400HD וטרספר מתאים, 4X4 תמידי עם HI וLOW (אני לא יודע בדיוק איזה דגמים יש ולכן אני לא רושם מספר דגם).
6. בודי, יש לי זמין בודי סיקס שצריך לשפץ עם המכסה מנוע וגריל.

השאלה שכרגע מעניינת אותי היא האם להתבסס על שלדה קיימת ולבנות סביבה את הכלוב או לבנות שלדה חדשה. בשלדה הכוונה היא ל2 מוטות אורכייים והקרוס ממברז שמחברים בינם. כלומר, כמו שלדה של סיקס רק ישרה יותר ומפרופיל עגול.

העדפה שלי היא על שלדה חדשה מאחר ובין שאר הדברים, נראה לי שלבנות שלדה חדשה יעלה זול יותר מאשר קנייה של שלדה ישנה וחלודה (1000 שקל פעם אחרונה שבדקתי ובמחיר הזה אני יכול לקנות כמעט את כל הברזל שאצטרך לפרוייקט).

הרעיון הוא שבמקום לחבר את הבודי לשלדה ע"י תושבות הבודי הרגילות+בושינגים, הבודי יחובר לשלדה ע"י פלטו לחץ שמצידן השני יהוו את הפלטות של הכלוב. כלומר, הבודי יהיה מחובר בצורה מאוד קשיחה לשלדה. מה גם שמדובר לדעתי על 12-15 נקודות עיגון, אם לא יותר.
למשל הכנת האחורית תחובר דרך הבודי, ברגים, לפלטה שתחובר לשלדה.

בתקווה שיצא רכב עם שלדה מאוד קשיחה וחזקה.

נמרוד
14-02-07, 20:50
אתה רואה מישהו בליגת קרוס קאונטרי טרופי עם שלדות אקזוטיות? כולם נוסעים עם סופות, על שלדות של סופות. וסמוראי מצ'וקמק נותן לרובם בראש.

שלדת צינורות לא רלוונטית לסוג התחרות שאתה מדבר עליה.

Bulldog
14-02-07, 21:18
אם אתה כבר בונה רכב מצנורות, אז התעקשות על בודי היא רק מיכשלה.

אין שום יתרון לבודי כזה או אחר, אתה יכול באותה מידה לסגור בין משולשים עם פח או אלומיניום.
להוסיף עוד ברזל בשביל לחבר בודי ספציפי, שיפריע להכניס צמיגים גדולים?
לא רואה בזה שום יתרון.
עומר

lizard
14-02-07, 21:49
נמרוד, למה שלדת צינורות לא רלוונטית?

עומר, בעיקרון אתה צודק. יתכן ופשוט אפרק את הבודי למרכיביו ואחבר אותם לקבלת מראה עין של סיקס.

נמרוד
15-02-07, 09:36
מיכה, למה שלדת צינורות כן רלוונטית? או שוב, כמו תמיד - מה אתה רוצה, מה הבעייה, מה חסר לך בחיים? אתה רוצה להשתתף ולנצח בקרוס-קאונטרי טרופי? אין שם אף לא רכב אחד עם שלדת צינורות. כולם ג'יפים משופרים עם שלדות רגילות.

lizard
15-02-07, 11:39
נמרוד, אני לא מתווכח. אני מנסה להבין למה באמת לא בונים רכבים משלדות צינורות.
לדעתי, כי זה הרבה עבודה. אבל אני לא מבין כל כך בתחום, רק מנסה ללמוד.

עד כמה שאני מבין את סגנון התחרות הזה, מדובר על מירוץ במהירות יחסית נמוכה עם מיכשולים רציניים. זה בניגוד למירוצי מהירות בהם המכשולים בעלי דרגת קושי נמוכה יותר אבל המהירות הרבה יותר גבוהה (ויש יותר אנרגיה וכוחות ברכב).

מצד שני, רוב רובם של רכבי האקסטרים מבוסס על שלדות צנרת+כלוב מובנה. אז למה שם כן משתמשים בשלדת צינורות? אני מניח שבגלל שמדובר על רכב ייחודי בעל מבנה ייחודי.

מאחר ואני רוצה להתבסס על סיקס/סופה אז באמת שאין צורך לבנות שלדה חדשה.
אבל האם השלדות הקיימות יחזיקו מעמד? הרי שלדה שאני אלך לקנות מסמו או כל אחד אחר לא מוחזקת בתנאים טובים, הן מלאות בחלודה וחורים ובדר"כ מפורקות מרכבים צבאיים שעברו התעללויות כאלו ואחרות.
מה גם שעד כמה שהבנתי בכל מקרה השלדות הקיימות עוברות חיזוקים.

אני מנסה להבין את כל מיכלול השיקולים לבנייה של שלדה חדשה או שימוש בשלדה קיימת.
לדעתי כרגע יהיה טוב יותר (לא בהכרח קל יותר) לבנות שלדה חדשה. אבל כמו שכתבתי, בטח יש דברים טכניים שאני לא יודע עליהם. בשביל זה פתחתי את השירשור. לא כדי להתנצח אם זה טוב או לא טוב לסוג ספציפי של מירוץ. אלא איך מתכננים דבר שכזה ואיזה שיקולים טכניים צריך לקחת בחשבון.

נמרוד
15-02-07, 12:00
נמרוד, אני לא מתווכח. אני מנסה להבין למה באמת לא בונים רכבים משלדות צינורות.
לדעתי, כי זה הרבה עבודה...

נכון זה הרבה עבודה. הרבה מאד. הרבה יותר מאשר שימוש בשלדה קיימת.

עד כמה שאני מבין את סגנון התחרות הזה, מדובר על מירוץ במהירות יחסית נמוכה עם מיכשולים רציניים. זה בניגוד למירוצי מהירות בהם המכשולים בעלי דרגת קושי נמוכה יותר אבל המהירות הרבה יותר גבוהה (ויש יותר אנרגיה וכוחות ברכב).

מצד שני, רוב רובם של רכבי האקסטרים מבוסס על שלדות צנרת+כלוב מובנה. אז למה שם כן משתמשים בשלדת צינורות? אני מניח שבגלל שמדובר על רכב ייחודי בעל מבנה ייחודי.

ענית לעצמך. אם אפשר להשתמש בשלדה, ברכב סטנדרטי כבסיס ולשפר אותו, זה הרבה יותר קל. בעצם זה מה שכולנו עושים כל הזמן עם הג'יפים, זה הנושא של אתר ג'יפולוג. באיזשהו שלב מבקשים מרכב יותר ממה שאפשר להוציא משלדה סטדרטית, ואז בונים רכב מאפס, במיוחד לדרישות התחרות (עבירות או מהירות, לא משנה). כשבונים שלדה מאפס, אז מסבך צינורות הוא דווקא השיטה הקלה יותר יחסית לבנות חזק ומהר.

מאחר ואני רוצה להתבסס על סיקס/סופה אז באמת שאין צורך לבנות שלדה חדשה.
אבל האם השלדות הקיימות יחזיקו מעמד? הרי שלדה שאני אלך לקנות מסמו או כל אחד אחר לא מוחזקת בתנאים טובים, הן מלאות בחלודה וחורים ובדר"כ מפורקות מרכבים צבאיים שעברו התעללויות כאלו ואחרות.

עכשיו אתה חוזר לשאול שאלות טיפשיות. האם השלדות הקיימות יחזיקו מעמד? מה אתה עיוור? עובדה שכן!

אני מנסה להבין את כל מיכלול השיקולים לבנייה של שלדה חדשה או שימוש בשלדה קיימת.
לדעתי כרגע יהיה טוב יותר (לא בהכרח קל יותר) לבנות שלדה חדשה. אבל כמו שכתבתי, בטח יש דברים טכניים שאני לא יודע עליהם. בשביל זה פתחתי את השירשור. לא כדי להתנצח אם זה טוב או לא טוב לסוג ספציפי של מירוץ. אלא איך מתכננים דבר שכזה ואיזה שיקולים טכניים צריך לקחת בחשבון

אני מתכנן כידוע לך מכונית מרוץ כבר כמעט שנה, בימים אלו אני עובד ממש על הכנת שרטוטי הייצור - חלק חלק, צינור-צינור, כל פח וכל ברקט. מדובר על מאות חלקים נפרדים. העבודה גדולה ומסובכת מאד. כשהרכב יסע, ויתחרה, ויעבור את תהליך ההבשלה, אני אוכל לענות לך... או יותר נכון לתת לך הצעת מחיר ;-)

הצפרדע
15-02-07, 12:09
מדובר על רכב דו מושבי עם האיפיונים הבאים:
4. מתלים: קדמי 2 מוטות רדיוס של פאג'רו ספורט+פנהארד. אחורי 4LINK או 2 מוטות רדיוס עם פנהארד

מיכה, שמור על הפה - זאת רק תזכורת מילולית, לפני שאני עובר לשימוש בידיים, ואח"כ ללום.....

-->