PDA

צפייה בגרסה מלאה : כתבה חדשה - מבוא לריתוך לרתכים מתחילים

עירא
14-02-07, 00:42
לכתבה (http://www.jeepolog.com/357.html)

לטעמי, עניין הבטיחות לא היה מספיק ברור.
ולצערי בתור אחד שלמד חלק על בשרי (וחלק על בשרם של אחרים) מספר נקודות ששווה לזכור תמיד:

לגבי דיסק חיתוך, הגיצים שלו חמים, אין דבר כזה אש קרה.

הגיצים שלו עפים רחוק (והם ימצאו את הדרך אל הפח של האוטו שלכם...)

הגיצים יכולים להצית שריפה (ומסתבר שכשהמכנס עבודה שלכם כבר בלוי, ואתם עובדים עם דיסק 9" באמצע הקיץ, לוקח בערך 25 שניות שבהם המכנס שלכם בוער עד שאתם שמים לב, הכוויה כמובן תהיה לא נעימה).

המברשת של הדיסק זה הדבר הכי מסוכן. אין גיצים אז יש תחושה כאילו אין צורך במשקפי מגן, כמו שאלון כתב השערות שלה עפות, וחתיחת ברזל (אומנם דקה) שתטוס לתוך העישון שלכם ב-90 קמ"ש לא תעשה לכם נעים בעין.

לגבי ריתוך,
זוכרים את הכוויות שמש שהיו לכם אחרי היום ששכחתם לשים קרם הגנה ונרדמתם על החוף, Same Same, בנוסף לכל מה שאלון כתב על בגדים, אם אתם עם אור רגיש (כל הזין בלהיות אשכנזי) תשימו קרם לפני יום שאתם הולכים לרתך בו הרבה.

ונקודה אחרונה, לא יודע למי יצא לראות מתבן עולה בלהבות, זו לא חוויה מרנינה, מה גם שהאש לא כבית איזה שבוע. לכן אני ממליץ בחום,
תכינו סביבת עבודה סטרילית
תדאגו תמיד שיהיו לכם את האמצעים לתת מענה (בפרק זמן מהיר מספיק) לטעויות שתעשו (ואתם תעשו)
(כשכתבתי אמצעי מענה, זה מתחיל בצינור מים או מטף, ערכת עזרה ראשונה עם הרבה פולידין ותחבושות ופלסטרים ועד לצ'יק שמן לשכן שהשארתם לו אוטו דלמתי אחרי שהוא פגש גיצים של דיסק / רתכת...)

עירא

kd2
14-02-07, 01:58
בנוסף למה שעירא כתב עדיף תמיד להשתמש בדיסק שערות שמורכב מצמות הפועלות בכיוון אנכי למשטח העבודה - הם מחזיקות פי 10 יותר זמן ומעיפות פחות שערות.
השערות האלומאוד מאוד מאוד מסוכנות - תמיד ללבוש מיגון מתאים.
מה שלא הוכנס לכתבה ואני מוצא לנכון הוא מיגון אוזניים.
דיסק 4.5 עושה המון המון המון רעש וכאשר הראש שלכם נמצא חצי מטר ממנו זה משפיע על האוזניים כאשר עובדים מעל חצי דקה.
עוד דבר הוא שהגיצים של הדיסק הורסים בגדים וכפפות כאשר הם פוגעים בהם ממרחק נמוך ובריכוז גבוה ישירות מהדיסק.
הכי חשוב הוא שיהיה נוח וכיף לעבוד - לא לעבוד על הרצפה אלה לבנות/לקנות/להשיג שולחן מתאים.
מסגרות זה סיוט בלי תנאים מתאימים.
יותר חשוב הוא הבטיחות - אצבעות לא גודלות מחדש - לא להוריד את המגן מהדיסק כדי להרוויח נוחות.
שום אצבע לא שווה את זה תאמינו לי.

לגבי ריתוך - הכי חשוב לדעת לקרוא את החום ולדעת לשמור עליו גבוה לכל אורך הריתוך, לבחור טכניקה ולהתמיד בה - אני למשל מרתך ככה )\)\)\)\)\)\)\)\) ומקפיד לחזור אחורה כשצריך לתקן כך שמדובר בתחושה כללית ובפועל אני ממליץ להתחיל בשמיניות או קדימה אחורה פשוט.
את האמפרז לומדים להתאים עם הזמן לסגנון ולעבודה.

אני חושב שמי שיש לו את הממון לקנות רתכת MIG שידלג על ריתוך אלקטרודות.
MIG זה עולם אחר - קפיצת מדרגה ענקית לריתוך אלקטרודות.
לא צריך לדאוג לשלאקה( שכבר בפני עצמו זה מעולה ),יותר קל להוציא תוצאות טובות כמתחיל, אפשר לעבוד בקלות עם פחים והעבודה יותר נקייה ומאפשרת הרבה יותר חופש מאשר ARC.
אמנם, רצוי שתהיה רתכת AC פשוטה לגיבוי כשצריכים לרתך חומר אחר.
אני לא ממליץ על הרתכות הפשוטות עם הדיוטי סייקל המעצבן - לרתכות AC אין כמעט בלאי והם יפעלו שנים על גבי שנים ללא תקלות.
לכן אני קניתי את שלי יד שניה במחיר מצחיק אבל ממותג בעל שם עולמי ועדיין לא הגעתי למצב בו היא התחממה ( ויתרתי אחרי איזה 12 אלקטרודות ברצף ).

נ.ב.
לדאוג לשקע 16 אמפר במקום העבודה - פחות מזה מקפיץ את הפקק.

lizard
14-02-07, 08:35
כמה טיפים שלי :-)
1. בנוסף למה שנכתב, לדעתי יש צורך בלבוש כפול. כשאני עובד יש לי חולצת טריקו בתור גופיה וחולצת עבודה ארוכה. כבר קרה, כמו שעירא כתב, שהחולצת עבודה עלתה באש בגלל קרבה יתרה לדיסק ולגיצים שלו.
2. גיצים הורסים משקפיים. אם אתם מרכיבים משקפיים (לא יודע בקשר לעדשות) אז תדאגו לזוג חליפי.
בסופו של דבר, נהיה כנים, לא תמיד מרכיבים מסיכה. הגיצים שפוגעים במשקפיים נמסים לתוך המשקף. חבל להרוס ככה זוג.
3. אוזניים, חובה לכסות. אחרת אתם תשמעו צילצולים. לא נעים ולא שווה להרוס ככה את השמיעה.
4. טיפים בנושא ריתוך. תמיד נקות טוב טוב את מקום הריתוך עד למצב של פלדה חשופה. אני משתמש בפלאפ שיוף.
5. חשמל, תדאגו לשקע כוח במקם שבו אתם מרתכים. זה מעצבן כשכול 2 דקות רצים ללוח חשמל לעלות את הפקק. זה גם לא עושה טוב לריתוך.
6. אם מדובר על רתכת AC או DC, תקנו כבלים ארוכים, לי יש של 10 מטר 16 מ"מ, זה מאוד נוח ולא צריך להזיז את הרתכת כל הזמן. בטח ובטח אם יש לכם רתכת AC כבדה.

זהו לבנתיים. נחכה שהרתכים המקצועיים יאמרו את דברם :-)

אלון_ק
14-02-07, 12:06
מיכה ועירא:
תודה על ההערות, אני אדאג להכניס קישור לכאן מהכתבה או להכניס את חלקן לכתבה עצמה. אחרי הכל כתבו ספרים עבים מאוד על הנושא, הכתבה היא רק איזשהו מבוא, אז אני מניח שיהיה כאן המון מידע שפשוט לא יהיה ריאלי להכניס לכתבה. תרגישו חופשי להמשיך...

בנוסף למה שעירא כתב עדיף תמיד להשתמש בדיסק שערות שמורכב מצמות הפועלות בכיוון אנכי למשטח העבודה - הם מחזיקות פי 10 יותר זמן ומעיפות פחות שערות.
...הכי חשוב הוא שיהיה נוח וכיף לעבוד - לא לעבוד על הרצפה אלה לבנות/לקנות/להשיג שולחן מתאים.
מסגרות זה סיוט בלי תנאים מתאימים.
לגבי ריתוך - הכי חשוב לדעת לקרוא את החום ולדעת לשמור עליו גבוה לכל אורך הריתוך, לבחור טכניקה ולהתמיד בה - אני למשל מרתך ככה )\)\)\)\)\)\)\)\) ומקפיד לחזור אחורה כשצריך לתקן כך שמדובר בתחושה כללית ובפועל אני ממליץ להתחיל בשמיניות או קדימה אחורה פשוט.
את האמפרז לומדים להתאים עם הזמן לסגנון ולעבודה...

אני חושב שמי שיש לו את הממון לקנות רתכת MIG שידלג על ריתוך אלקטרודות.
MIG זה עולם אחר - קפיצת מדרגה ענקית לריתוך אלקטרודות.
לא צריך לדאוג לשלאקה( שכבר בפני עצמו זה מעולה ),יותר קל להוציא תוצאות טובות כמתחיל, אפשר לעבוד בקלות עם פחים והעבודה יותר נקייה ומאפשרת הרבה יותר חופש מאשר ARC.
אמנם, רצוי שתהיה רתכת AC פשוטה לגיבוי כשצריכים לרתך חומר אחר.

נתחיל נושא נושא, KD:
יש סיבה למה יש מברשות מסוגים שונים. יש להן שימוש שונה, המברשות הפתוחות עדינות בהרבה. הן נגמרות מהר יותר, מעיפות יותר שערות, באופן כללי מעצבנות יותר - אבל יעילות בהרבה לניקוי משטח גדול, לדוגמא.
הפסקה שבאה אחרי כן היא פשוט חזרה במילים אחרות על מה שכתוב בכתבה. תקרא אותה לפני שאתה מגיב, זה ימקד את התגובות.

לגבי MIG, אני מזכיר לך שבכל דיון שהיה כאן אי פעם בנושא הMIG הפסידה (ובגדול) כרתכת למתחילים. אם אתה רוצה פירוט למה ואיך, תשתמש בחיפוש. ברור מתגובתך שאין לך מושג מה זה MIG ומה כרוך בקבלת ריתוך טוב ממנה (אני מתכוון כמשתמש, לא בתיאוריה על רגל אחת), אז אנא חסוך מאיתנו את ההערות שלך בנושא ואל תפתח כאן דיון מסביב לזה, אתה יכול לחפש את הדיונים הישנים עם מיכה בנושא.

landrover
14-02-07, 15:05
לפי דעתי כתבה ממש טובה !

מתאימה בדיוק למצב שאני נימצא בו כרגע - יש לי ידע ממש בסיסי בריתוך וכבר עשיתי כמה דברים ...
אבל הגיע הזמן לעשות את זה בצורה יותר מקצועית , ולהבין קצת מה עומד מאחורי זה ...

היה נחמד אם היו כמה דוגמאות אמיתיות לריתוכים בכתבה ,
למשל תמונה של איך ניראה ריתוך טוב ואיך ניראה ריתוך לא טוב וכו...

אמיר.

עירא
14-02-07, 15:30
ועוד נדקודה אחרונה (חם חם מהתנור)
אם השעון החדש על היד, תורידו אותו רגע לפני שאתם מתחילים לרתך....

עירא

נמרוד
14-02-07, 15:44
עירא - לא נעים להגיד, אבל נראה לי שכדאי לך להחליף תחביב, ומהר. חבל עליך.

לא, סריגה זה גם מסוכן מדי, אני לא רוצה לדמיין מה תעשה לעצמך עם מסרגות.

kd2
14-02-07, 15:47
אני לא אפתח דיון בנושא והשתתפתי גם בדיונים הקודמים.
אני עובד הרבה עם מיג ונהנה מכל רגע.
אני רק יכול להגיד לך שאני מצטער שלא קפצתי על אלקטרודות ישר למיג.
אז מצטער שישר פוסלים את הדעה שלי אבל אם מוכנים להשקיע את הכסף במיג אז זה שווה כל שקל וגם יותר זול לרתך פר מטר.
לגבי מברשות - הגימור העדין יותר של המברשת הרכה לא שווה את השערות שעפות לכל עבר ואת העובדה שהיא עולה יותר מחצי ומחזיקה אולי עשירית מהצמות.

אבו שפם
14-02-07, 15:54
אלון ידידי...

קודם כל סחתייקה על הכתבה...מותר להעיר ביקורת בונה כאן...???

זו כתבה יותר אינפורמטיבית מאשר מעשית... למרות שלחובב ריתוכים כמוני, כמעט ולא חידש כלום... אבל טוב היה לעבור שוב על חומר שלא עברתי מזמן...

1. לא מצאתי שציינת לגבי השלאקות... שדופקים על השלאקה להורדת השלאקה.....משקפי מגןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן חובה...... משום מה יש לשלאקות נטיה לעוף ישר לתוך האישון.... תשאל את המחלקה לעינים בבית חולים פוריה....

2. טיפ לכל המתחילים... רצוי לקרוא כמה פעמים...את הכתבה של אלון... ולאחר מכן...פשוט להתחיל לאסוף ברזלים בעובי שונה... ולתחיל לחבר אותם ביחד....מלמעלה...מהצד.... מלמטה.... עד שתופסים את היד...כך שתפר יצא תפר... חוזק התפר...וכו'... רק פרקטיה ...פרקטיקה ועוד פרקטיקה... זה הסוד...

3. בעניין סוג הרתכות, למרות שטוב הוא שציינת שיש רתכת רגילה, אלקטרונית ו CO2....
אישית כהמלצה ...הייתי ממליץ לרכוש רתכת אלקטרונית ולא רתכת רגילה...האלקטרונית עושה עבודה חבל על הזמן.... יותר קל לתפוס יד בריתוך.... כמעט ולא תקפיץ ממ"ט חשמלי של 15-20 אמפ של הבית... גם בריתוך ארוך... וניתן לגדול איתה ...הכוונה היא באפליקציות שאם הנסיון מגיע התאבון... ורוצים לבנות עוד משהו...וכו'.... נדמה לי שניתן לקנות היום אלקטרונית 140-160 אמפר החל מאלף ומשהו שקל.... תעשה חשבון ...אתה קונה רתכת רגילה...תחליף לא את הידית אלקטרודה , את הלחצן של הארדום.... תחליף לכבלי ריתוך עבים וארוכים יותר.... כבר אתה במחיר של פלוס מינוס אלקטרונית....האלקטרונית ניידת מאוד ...אפשר לקחת אותה על הכתף ולרתך בגובה...ובעוד כול מיני מצבים.... אבל זו דעתי האישית בלבד

4. בעניין הדיסקים.... חובה לציין שזהו כלי מאוד מסוכן...יכול בשניה לקפוץ חזרה לכיוון הפנים במידה ולא עובדים איתו נכון....דיסק שמקבל מכה ואינו סימטרי יותר...ישר להוריד ולזרוק לפח....הוא פשוט יתפרק בעבודה ויעוף לכל הכיוונים...

במידה ואזכר בעוד ירשום כאן

שוב אחלה עבודה בהכנת הכתבה...

שאול

אלון_ק
14-02-07, 19:28
ביקורת בונה מתקבלת בברכה, כאמור, כמו גם תוספות לטיפים; חלקם יכנסו לכתבה, חלקם ישארו כאן לדראון עולם כי וואלה, אנחנו לא כותבים מדריך ממש. זה נושא גדול מדי.

אמיר, מה שאתה צריך זה לא מדריך מפורט יותר. אתה צריך ללכת לרתך וללמוד ממנו. חשבתי בתחילה להוסיף קטע על זיהוי איכות ריתוך (עד כמה שאפשר), אבל לא היה לי כח. עם הזמן...

אבו, זה לא אמור לחדש לך כלום. זה אמור לעזור למי שעוד לא התחיל בכלל, לתת כיוון ראשוני ולא יותר מזה. למי שרוצה יותר מזה (אמיר) יש ספרות של ממש, קורסים ולא מעט רתכים טובים שתמיד שמחים לעזרה חינם.

KD, הבה נמנה את חסרונות רתכת הMIG למען אלו שעבורם נכתבה הכתבה:
1. זו הרתכת בה הכי קשה ללמוד שליטה בחום. אין למתחיל כמעט שום אפשרות ביקורת על הריתוך שלו.
2. רתכת קטנה חד-פאזית עולה הון. אם זה 5000 ש"ח או 7000 ש"ח לחדשה אני לא יודע (מיכה?) אבל זה סביבות המחיר. תלת פאזי טובות מתחילות ב3000. על זה תוסיף מיכל גז (500 לפחות, 1000 אם רוצים גדול), ווסת (עוד 350 ומעלה, אלא אם מתפשרים על איכות הווסת וזה NO NO מאוד גדול), צנרת, ידיות. כדי לכסות על פער המחירים אתה תצטרך לרתך כמויות מסחריות באמת.
3. אין אפשרות לעבוד עם מיג ברוח. תסתכל סביב, הרתך החובב לא מרתך בסככה סגורה אלא בחצר, בגינה.
4. איך אתה משנע את הMIG בגינה שלך? נכון, אי אפשר.
5. ריתוך זה רק על הרצפה. רצית לרתך משהו גבוה באוויר, כמו סככה לאוטו? שכח מזה.
6. רגישות לתנאי החומר גבוהה. לכלוכים, מגלוון, חלודה, כל הדברים שרתך חובב נתקל בהם כל הזמן בעייתיים.
מסיבות אלו רתכות הMIG אינן רלוונטיות לרתך החובב. יתרונות הMIG קיימים, אבל תחת הדרישות של רתך חובב אין מה לעשות איתה.

shmil
14-02-07, 20:35
ועוד נקודה אחרונה (חם חם מהתנור)
אם השעון החדש על היד, תורידו אותו רגע לפני שאתם מתחילים לרתך....

עירא

אתה לא יודע כמה אתה צודק.
אני הצלחתי להרוס זכוכית של שעון של 2500$.
זכוכית שאמורה להיות עמידה כמעט בפני כל דבר.

lizard
14-02-07, 20:59
רתכת מיג ישנה, בערך בת 10-12 שנה, עלתה לי בכולל הכול בסביבות 4300 ש"ח
אם אני זוכר נכון את המחירים:
2500 לרתכת עצמה. נקנתה מלינקו-ליין וכללה ידית וכבל ידית חדשים מקופסא (בכבל הכוונה גם לקפיץ בפנים וממש הכול כולל הכול) וגליל 5 קילו של חוט 0.8.
350-400 שקל לווסת חדש. קניתי ממקום שמתמחה בריתוך ולכ המחיר היה נמוך יותר.
1000 שקל בערך למיכל 18 ליטר.

יצויין שכבר הצלחתי להרוס אותה לפחות פעמים (כישרון) והיא תוקנה בחינם ע"י מי שקניתי אותה ממנו בלינקו-ליין (הטכנאי הראשי שלהם).
יצויין גם שבמשך קרוב לחודש וחצי לא הצלחתי למצוא גליל של 5 קילו ולבסוף בניתי מתקן שמאפשר לי להשתמש בגליל של 15 קילו.

האורך של הכבל ידית שיש לי הוא בערך 3 מטר. זה אומר שצריך להזיז את הרתכת במידה ואני רוצה לעבוד שלא במקום הרגיל שלה. אמנם יש גלגלים אבל זה לא תמיד נוח. היא גם לא בדיוק קלה (ובטח שלא עם המיכל עליה).

לדעתי האישית רתכת AC טובה או רתכת אלק' פשוטה (עד 140 אמפר) יותר ממספיקה לרתך חובב.
כשאני רוצה לרתך משהו לעומק ועם חום גבוה אני משתמש ברתכת האלק' שיש לי כי הרתכת CO פשוט מקפיצה לי את הפקק. עוד לא יצא לי לרתך משהו עם אלקטרודה גדולה מ3.2 גם את האוזני גרירה שבניתי (2.5 ס"מ עובי) וגם לא את האוזני גרירה שריתכתי לפלטה של הכננת.

kd2
14-02-07, 22:03
KD, הבה נמנה את חסרונות רתכת הMIG למען אלו שעבורם נכתבה הכתבה:
1. זו הרתכת בה הכי קשה ללמוד שליטה בחום. אין למתחיל כמעט שום אפשרות ביקורת על הריתוך שלו.
2. רתכת קטנה חד-פאזית עולה הון. אם זה 5000 ש"ח או 7000 ש"ח לחדשה אני לא יודע (מיכה?) אבל זה סביבות המחיר. תלת פאזי טובות מתחילות ב3000. על זה תוסיף מיכל גז (500 לפחות, 1000 אם רוצים גדול), ווסת (עוד 350 ומעלה, אלא אם מתפשרים על איכות הווסת וזה NO NO מאוד גדול), צנרת, ידיות. כדי לכסות על פער המחירים אתה תצטרך לרתך כמויות מסחריות באמת.
3. אין אפשרות לעבוד עם מיג ברוח. תסתכל סביב, הרתך החובב לא מרתך בסככה סגורה אלא בחצר, בגינה.
4. איך אתה משנע את הMIG בגינה שלך? נכון, אי אפשר.
5. ריתוך זה רק על הרצפה. רצית לרתך משהו גבוה באוויר, כמו סככה לאוטו? שכח מזה.
6. רגישות לתנאי החומר גבוהה. לכלוכים, מגלוון, חלודה, כל הדברים שרתך חובב נתקל בהם כל הזמן בעייתיים.
מסיבות אלו רתכות הMIG אינן רלוונטיות לרתך החובב. יתרונות הMIG קיימים, אבל תחת הדרישות של רתך חובב אין מה לעשות איתה.

לפי הסדר -

1. ביום אחד אני מלמד לך כל מי שתשלוף מהרחוב לרתך במיג - בתוצאות טובות יחסית.
משיגים תוצאות טובות בקלות.
2. כמו שאמרתי כבר - למי שיש את הכסף זאת השקעה לטווח ארוך שמשתלמת.
3. נכון זה חיסרון - אבל כחובב הגעתי למסקנה שלעבוד בחוץ זאת חאפריות, אני לא פנסי( FANCY ) או משהו אבל אני הגעתי למסקנה שמי שרוצה לעבוד כמו שצריך חייב מחסן/סדנא - אפילו של 2X2.
אני כבר משהו כמו חצי שנה לא נגעתי ברתכת כי בשבועות הקרובים אני עובר לבית שבו כן יהיה לי מקום מסודר ונוח - נמאס לעבוד בלי תנאים.
זה לא חובה אבל זה בהחלט רצוי.
4. בונה עגלה או שפשוט אני לא צריך כי היא תהיה במקום קבוע פחות או יותר.
5/6. תלוי מה בונים, אני בונה הרבה יותר דברים קטנים מאשר דברים גדולים כמו סככות.

ומה עם יתרונות.

מרתכים לכל כיוון שרוצים.
מרתכים פח בקלות ( למרות שאני מצליח פח של רכב עם רתכת AC - זה המון זמן ).
בלי שלאקה - לא צריך לחכות - לא צריך לנקות.
הידית הרבה יותר נוחה - עובדים ממש על הריתוך ולא 40 ס"מ ממנו באלקטרודה מלאה.
יש הדק.
כאשר עובדים וצריכים לתת פיק למשהו עושים את זה בשניה ובלי בעיות.
לפעמים זה יכול לשגע לנסות להדליק אלקטרודה בדיוק כשתפסת את הברזל במקום הנכון בזוית הנכונה וכו..
אפשר להפסיק בין ריתוך לריתוך ולהמשיך מיד אחרי זה שזה יתרון עצום על אלקטרודות!!!!!!

אני מרתך בבית עם רתכת AC רגילה וזה מספיק לי , אין ספק שרתכת כזאת היא נהדרת למי שמתחיל ורוצה לעשות זאת בזול.
אבל הלימוד בה הוא ארוך והיא הרבה יותר מסורבלת.
אני לא אומר שאתה חלילה טועה אלה רק אומר שאם היה לי 6000 שקל לשים על רתכת בלבד - הייתי עושה את זה ומוותר על אלקטרודות וכך אני מציע לכל מי שיש את הכסף ויש לו מקום עבודה מסודר.

אלון_ק
14-02-07, 22:49
1. עצם העובדה שנדמה לך שביום אחד אתה מלמד מישהו לרתך יותר טוב בCO מאשר באלקטרודה מעידה על חוסר הבנה עקרוני של איכות ריתוך (ועצם זה שנדמה לך שאתה מספיק טוב כדי ללמד מישהו להוציא ריתוך טוב זו שגיאה שאני חוטא בה המון, זה שחצנות). להוציא פס אחד נכון כשמישהו מכוון לך את האמפר לוקח אותו זמן בCO ובאלקטרודה לרתך מתחיל אם יש מי שיסביר לו מה ולמה. לעומת זאת, לזהות שהריתוך לא טוב קשה מאוד לרתך CO מתחיל, הרבה יותר קל עם אלקטרודה. מתחיל יכול לפתח מיומנות טובה בהרבה ע"י עקיבה אחר מספר קווים מנחים בריתוך אלקטרודה, כי את השגיאות קל לזהות; בCO זה פשוט לא כך. אני אתן לך דוגמא: איך אתה יודע שהחדירה טובה בCO ואיך אתה יודע שזה כך באלקטרודה?

3. עשה לי טובה... לעבוד על שולחן ברזל טוב בחוץ זה לא חאפריות, זה אילוץ. לרובנו יש מספיק מקום לשים שולחן ברזל בחוץ (איפה שזה גם לא מלכלך), איפה תשים בפנים (ושעוד ישאר לך מקום להכניס קונסטרוקציות שמסגר חובב בונה)?

4. אחרי כמה שנים של עבודה עם רתכת שישבה על עגלה (לא CO, קטנה ונוחה יותר מCO עם מיכל) וכמה חודשים של משיכות רתכת CO על משטחי בטון, אני יכול לומר לך בלב שקט שאין לך מושג על מה אתה מדבר. זה סרט רע, פרוייקט להזיז את הרתכת כל פעם מחדש.

לגבי היתרונות, אף אחד לא מתווכח עליהם. שים לב שכולם כאחד מסתכמים ביכולת לרתך יותר בפחות זמן. ממתי זמן עבודה חשוב לבנאדם פרטי כשמדובר בעבודה אקראית פעם ב...? מה אכפת לך אם לוקח לך 1/4 שעה לרתך את המבנה או חצי שעה?

אנחנו חוזרים על דיונים מהעבר. חבל על הביטים, תקרא אותם.

kd2
15-02-07, 00:17
טוב חבל לעשות מזה דיון שכל אחד נשאר בצד שלו ולא יוצא מזה כלום.
אני עדיין עובד בשולחן ברזל בחוץ וחושב שזה פחות מחובבן - לא קשור לאיכות העבודה אלה לתנאים.
אני לא מחזיק מעצמי רתך על - כלל לא, אבל במיג יותר קל לרתך,
אני לא מדבר איתך על DOWN שם ההבדל זניח.
אני רואה את עומק החדירה והחום ב2 הרתכות אותו דבר - אני לא מבין על מה אתה מדבר.
אבל אני חושב שאנחנו מגדירים חובבן בצורה שונה וזאת הבעיה פה.
אני מסתכל על זה ברמה שמגיעה לכלובי התהפכות, חיזוק סרנים,קאריטנגים וכו...
ואולי זה לקפוץ מעל הפופיק אבל ככה אני חושב.

lizard
15-02-07, 00:21
בWELDER MANUAL שרכשתי מזמן, ובזמנו הומלץ פה בספריה, כתב המחבר שהיה להם איזה פרויקט שכלל המון ריתוכים. הם התחילו עם TIG אבל מהר מאוד עברו למיג כי אחד היתרונות של המיג זה זמן עבודה מהיר.

KD2, דווקא זה שאתה מוציא ריתוכים שנראים וויזואלית טוב זה לא אומר שהריתוך שווה משהו.
תאמין לי שיצא לי לפרק ריתוכים שלי (מה הפלא) וריתוכים של אחרים, החדירה הייתה ממש מינימאלית אבל חיצונית הריתוך נראה 100%.
שמע, אני שונא לרתך בARC אבל יאמר שזה ריתוך שלא "ירמה" אותך. למען האמת שמעתי כבר המלצות על כך שכדאי בCO לרתך עם סליל ממולא בגז ולא עם מיכל כי אז יותר קשה להשיג ריתוכים איכותיים, מה שדורש ממך לשפר את איכות הריתוך שלך.

ריתכתי לפני כמה ימים אוזני גרירה למשטח של הכננת, השתמשתי בARC כי 1. הגישה לCO הייתה קשה ו2. השתמשתי בהמון אמפר כי מדובר על עובי רציני של פלדה. איפה שלא דאגתי לאיזון נכון ומהירות טובה, מיד ראיתי את התוצאות הגרועות. איפה שריתכתי כמו שצריך, השלקה יצאה לבד. ברגע שאני רואה שהשלאקה יוצאת לבד, אני יודע שזה ריתוך כמו שצריך. אחיד ומלא.

אני יכול לומר לך שאם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, ולא היה לי צורך בריתוך פחים, לא הייתי קונה את הCO.

אלון_ק
15-02-07, 00:43
אתה מתכוון שאתה נשאר בצד שלך וכל העולם בצד השני? :twisted:

כן, ההגדרה שלנו שונה מאוד. ריתוך של משהו כמו כלוב התהפכות זה לא מטלה לרתך חובב, כלל וכלל לא. אם אתה חושב שהגעת לרמה של ריתוך כלובי התהפכות, אני מציע שתלך לראות רתכים אמיתיים (להבדיל ממסגרים) קודם ואז תקבל החלטה. אני מזכיר לך, אני חשבתי בדיוק כמוך עד שעבדתי עם אחד כזה...

תבדוק אותי. בלה יום עבודה אחד עם רתך אמיתי, אח"כ תחזור לדיון הזה. אני אזמין אותך לבירה שתעודד אותך אחרי שתגלה שאתה ממש לא רתך טוב כפי שחשבת, רק כי אני עברתי בדיוק את אותו תהליך. :-P

kd2
15-02-07, 01:19
אבל אני חושב שאנחנו מגדירים חובבן בצורה שונה וזאת הבעיה פה.
משהו כזה 8)

יצא לי לעבוד עם מסגר של כלים חקלאיים למשל שזאת רמה לא פשוטה של בניה.
אמנם זה לא "רתך" אבל המיומנות הדרושה לא פחות טובה.
אין ספק שההבדל ביני או בין כל חובבן אחר לרתך הוא גדול מאוד - אבל זה לא אומר שהריתוכים שלי על הפנים.
גם "רתך" נמדד בריתוכים שצריכים להחזיק המון שכן הוא מרתך לרוב עבודות מיוחדות.
אני לא.
קח למשל את ברוך,הוא גם לא רתך - זה אומר שהבניות שלו לא ברמה? שהריתוכים לא טובים?
לדעתי הם נכנסים לקטגוריה של WORLD CLASS.
הכל יחסי.

עוד דבר הוא שברתכת AC אפשר למצוא אלקטרודות אחרות שנוח לעבוד איתם חוץ מ6013 כמו 6011 למשל.
כמעט ללא שלאקה וחדירה עמוקה יותר - לי יותר נוח לעבוד איתה.
אני חושב שזה שווה איזכור , למרות שהם פחות ידידותיות.

אלון_ק
15-02-07, 11:02
אתה מוכן להפסיק לבלבל במוח? מה הקשר בין רמת בניה ורמת ריתוך? שני דברים שונים לחלוטין.

אתה מבלבל בין רמת ריתוך לבניה שמחזיקה מעמד. זה שורש הבעיה בהבנה שלך. לך לרתך כבר ותפסיק לבלבל לנו במוח... אני מבטיח שאחרי שתראה מה זה מבחן ריתוך אתה תבין למה ברוך הוא דוגמא גרועה, למה הבניות שלך הן דוגמא גרועה ובמה רתך נמדד. לפי ההגדרה הדבילית שלך הריתוך שלי על גשר הבולמים של סוזי המתוללת זה ריתוך טוב, כי הוא מחזיק מעמד בתחרויות כבר 3 שנים. חביבי, זה ריתוך הoverhead הראשון שלי, הוא מלא בחורי שלאקה, לא באמפראז' הנכון והוא אפילו לא מלא. אז זה שהוא מחזיק הופך אותו לריתוך טוב?

תלמד מהם הקריטריונים. אח"כ תלמד אותנו להחליט, לא לפני כן.

מוני אורבך
15-02-07, 11:17
אלון אני קניתי את המסכה האקטרונית של ל.כ לפני כחצי שנה.
השתמשתי בה לא מעט.
אין שום בעיות איתה עובדת היטב.
ניתן לשנות זמן תגובה והחשכה בצורה טובה ונוחה.

אין לי מושג למה אתה לא מרוצה ממנה, אולי תפרט ?

בהחלט שווה את הכסף שלה ובעשרות מונים יותר טובה ממסכה רגילה.
מומלץ בחום.

הצפרדע
15-02-07, 12:44
3 נקודות שאני רואה חובה לעצמי להעלות:-

1.לאדון אלון-ק =אני לא מצליח להבין את האגרסיביות והגישה המתנשאת הזאת שלך, החוזרת על עצמה שוב ושוב. מה אתה רוצה מ KD2?!? הבנאדם בסה"כ מביע את דעתו בצורה יפה וראויה. גם אם טעה, גם אם כתב שטויות וגם אם אינך מסכים איתו, זאת איננה סיבה להשתלח בו ככה. עם כל הכבוד הראוי לך, אתה עדיין אינך אלוהי הרתכים, והאמת היא, שאני בכלל לא מבין מי שמך להיות כאן(או בכל מקום אחר) גורו של תורת הריתוך או של כל דבר מקצועי אחר.
אתה עדין עובר(בית דגושה) הנדסי, סטודנט שנה (?) ורחוק מלהיות פבריקטור מנוסה עם קבלות כלשהן, גם אם ריתכת גשר למישהו, חיברת מדרגה לג'יפ או בנית איזה מנשא לגלגל ספייר; וגם אם היית כזה תותח על, זה בודאי לא מקנה לך זכות או רשות לגעור בחברים אחרים כאן בפורום באופן החביב עליך אך הדוחה הנקוט על ידך, כאן למעלה ובשרשורים אחרים.
כבר אמרתי לך(ולאחרים) בה.פ. ובהזדמנות אחרת, שאני חושב שאתה מגזים וגם עושה זאת בשחצנות שיסודה לא ברור, וכן שאני חושב שאתה לא ראוי להיות מנהל פורום, שכן הקיצוצים, המחיקות, הנעילות, הצנזורה, ההתבטאויות וההתנשאות שלך לא מתאימות לרמה הגבוהה של הפורום המכובד והמקצועי הזה.

חבל שאתה לא מקדיש את כל הזמן הזה ללימודים שלך במקום לאמץ לעצמך קצת צניעות, כבוד לזולת ולטובים ממך, ובכלל מעט נימוס ודרך ארץ.

2. בענין המיג, ובלי להוסיף משלי ארגומנטים לכאן או לכאן, אני בהחלט מסכים עם KD2. דוקא דבריו מעידים על כך שיש לו יותר נסיון מעשי מאשר לך, ואני חושב שמה שהוא כתב נוטה הרבה יותר לאמת ולמציאות המעשית מאשר דעתך.

3. גרדים, בניגוד למה שנכתב בכתבה, הם לא ה"שפריצים" של הריתוך, אלא הקצוות החדים שנותרים לאחר חיתוך מתכת באמצעים שונים. את הגרדים האלה משחיזים או מסירים באמצעות מכשיר מיוחד, לגרדים פנימיים(כמו בצינור) או לגרדים חיצוניים.

אבו שפם
15-02-07, 12:46
מוני ... כנראה שלא הבנת טוב את מה שאלון כתב... בעניין המסכה האלקטרונית...

ציטוט של אלון מהכתבה....
"מסכה אלקטרונית: מסכה יקרה יחסית (550-900 ש"ח). יתרונה הגדול הוא שאין לה זכוכית קונבנציונאלית, הזכוכית שלה שקופה יחסית והיא מתכהה ברגע שמתחיל הריתוך עצמו (מן משקפי שמש חזקות במיוחד ואוטומטיות). רכש כזה מומלץ בחום אם ידכם משגת, זה יחסוך לילות סגולים ויפנה לכם יד נוספת לעבודה. חברת ל.כ. מוכרת כאלו ב275 לפני מע"מ נכון לזמן כתיבת מדריך זה, שגיאה לא לקנות.

גם אלון ממליץ בחום

מוני אורבך
15-02-07, 13:14
מודה ועוזב ירוחם.

כנראה שראיתי בעיני רוחי איזה פסיק אחרי "שגיאה"...
בכול מקרה אני ממליץ בחום על המסכה האלקטרונית
והלוואי שהיתה כזו כאשר אני התחלתי לרתך.
אז אפילו לא דימינתי דבר כזה.
גם בשביל רתך מתחיל המסכה האלקטרונית היא לא מותרות אלא הכרח !!!
עיניים יש רק זוג אחד.
רופא העינים יעלה הרבה יותר...

kd2
15-02-07, 13:32
אין לי מה להוסיף לברוך.

מי שמעוניין במדריכי ריתוך מקצועיים כמו -

היינס

מדריך הריתוך של הצבא האמריקאי

WELDING ALUMINUM AND ITS ALLOY

מדריך לריתוך בTIG

טיפים לריתוך במיג

Welding Tricks & Secrets

WELDING: DESIGN, PROCEDURES AND INSPECTION

Metal Properties, Characteristics, Uses, and Codes

ESAB Welding Handbook

MIG-MAG Welding Guide - Lincoln Electric

Engineering Welding Handbook

Aws Jefferson'S Welding Encyclopedia ( כל המושגים - כל המונחים - כל מה שאי פעם היה קשור לריתוך - אינציקלופדיה מדהימה ! )

Fabricators And Erectors guide to welded steel construction

Soldering, Brazing & Welding

מוזמן לפנות אלי ולקבל אותם בפורמט PDF.( אוסף מרשים לא? )

אלון_ק
15-02-07, 18:13
ברוך,
על הירידה לפסים אישיים אני מתנצל, אכן מיותר ולא לרמת הפורום. על בעיות האישיות שלי אני עובד, הנה עוד לקח.

לגבי הפן המקצועי של הדברים, אני לא חוזר בי ממילה אחת. לרגע לא אמרתי, רמזתי או התכוונתי שלי יש איזושהי הסמכה או רפרטואר שהופך אותי לסמכות כלשהי (ותקרא טוב גם כאן וגם בכתבה, אני בכוונה מזהיר אנשים מזה כי פעם כן חשבתי כך). הטענה שלי היא שנדמה לרובנו שאנו כאלו כי אנו רואים תוצאות שאינן משקפות את המציאות, כמו רוב העבודות שלנו. למה זה כך? כי בעבודות שלנו יש מקדמי בטחון גבוהים. אם יבקשו מאיתנו לרתך משהו עם מקדם בטחון נמוך, הריתוך יכשל. איך אני יודע את זה, למרות שאני לא סמכות בנושא? בדקתי מהן הדרישות. כן כן, המבחנים האלו עם צילומי הרנטגן של הריתוכים, בהם רואים חוסר אחידות ואת הסדקים המיקרוסקופיים. הם לא משמעותיים לרתך חובב, אבל זה לא אומר שהם לא משמעותיים - הם מה שמבדיל רתך חובב מרתך אמיתי.

לגבי המיג, מאחר והתחלנו בוא נסיים. אנא האר עיני ליתרונות המיג שעוד לא צויינו, או לפתרונות לחסרונות (חוץ מהכסף) שיהיו ריאליים לרתך חובב.

לגבי 3, יתוקן.

ד ו ר ו ן
15-02-07, 19:17
תוספת בטיחות- גם כשמורידים את השלאקה צריך משקפיים, או לפחות להסתכל הצידה..

דורון,
(שקיבעו לו את הראש בסורוקה, החזיקו את העפעף וראה את הפינצטה מתקרבת לעין לחטט בקרנית להוציא שבב שהיה תקוע שם כמו וחוץ מתחושת השריפה בעין מפריע לשדה הראיה כמו לכלוך על החלון הקידמי..)

tayrie
15-02-07, 19:33
עוד סיפור שלי מלפני כחודש לחידוד נושא הבטיחות -
חתכתי ברזל המשקפי-מגן היו עלי אבל מכיון שהיו לא נוחות ונקיות היו על הצוואר בחלק מהעבודה , התחושה המציקה בעין לא עברה ושמתי לב לחתיכת הברזל (המיקרוסקופית) שתקועה לי בעין , אצתי רצתי לבית החולים - סירבתי לאישפוז וזה נגמר בביקורות יומיות בבית חולים וטיפות כל שעה (גם בלילה) הטיפול כלל ניקוי אגרסיבי של המתכת בעין עם מחט כל יום - לא נעים בלשון המטה.

קנו משקפי מגן נוחות , גם מגן וגם מקל על העבודה בסופו של דבר.

lizard
15-02-07, 19:50
עוד כמ הטיפים.
לעולם לא לעבוד עם דיסק כשהחלק אחוז ביד שלכם. תמיד תעבדו עם מלחציים (אגב אלון, לדעתי מלחצים זה חלק בסיסי מאוד בכלי העבודה של המסגר החובב. אני חושב שיש טעם להוסיף אותם לרשימה בכתבה)
בקשר למשקפי מגן, קניתי ב100 שקל קסדה שיש לה משקף ואוזניות. נכון שלפעמים זה מסורבל אבל ההגנה על השמיעה והראיה היא ממש טובה. צריך רק לדאוג לרכוש משקפים רזרבים כי הם חוטפים שריטות ומתלכלכים בקלות.

בקשר למסור שורף שלא הוזכר פה, תמיד שחלק הקדמי שלו יפנה כלפי איזור נקי משמנים/דלקים וחומר דליק (עיתונים וכדומה). כדי שלא תפרוץ שריפה (זה אגב גם רלוונטי לגבי דיסק רגיל, לא להעיף גיצים על איזור שיש בו חומר דליק).
בנוסף לאבטח מאוד את החלק שמצא במלחצים של המסור שורף. לפני כמה שבועות מישהו פה מהפורום חתך אצלי משהו והחלק פשוט טס. למזלנו אף אחד לא נפגע אבל זה היה פשוט מפחיד. זה טס כל כך מהר שיש סיכוי שזה אפילו ישבור שמשה. בטח ובטח אם החלק מחודד.

AvigdorAharon
16-02-07, 15:00
אני אוסיף רק מעט:

חובה משקפי מגן ורצוי מאוד מהצורה הנראת כמו משקפים ולא כמו אלו המצולמים בכתבה.
נכון, הן עולות פי 4 (40 מול 10) אך טיפולים חוזרים אצל רופאי עיניים (ולי יש פרוטקציה) הם לא נעימים בכלל!!!
בנוסף, המגן הזול מחליק מהפנים ביום חם, לא שווה.

מחזק את דעתם של כל בעלי המסיכות האלקטרוניות, ניסיתי פעם אחת ונכוויתי... מהקלות של הריתוך.

אביגדור

ארז
16-02-07, 23:51
ברוך בלי כוונה לתקוף אף אחד ,אתה חוטא באותו חטא של אלון ותוקף אותו בצורה בוטה ומתנסת.
אני מכיר את אלון זמן רב(למי שלא ידע אלון עבד בסדנה שלי), אולי הוא צעיר, אבל הרמה של העבודה שלו(אם בתכנון,שאיפה לשלמות וגימור ובטח ובטח שברמת הריתוך שלו), היא מהגבוהות שראיתי גם מול ח'ברה ותיקים ונחשבים פה באתר או בכלל בעולם המוטורי בישראל, אני למדתי ממנו לא מעט(בלשון המעטה), בזמן העבודה שלי איתו ואני גם גאה להגיד את זה.

לגבי התקיפה האישית מול KD, יסלחו לי כולם, אבל KD אתה קשקשן, תעשה טובה תכתוב פחות, אומנם זכותך(לצערנו) להביא את דעתך ,אבל לפחות תשתדל לכתוב אותה קצת פחות, רק כשאתה בטוח במה שאתה כותב(ואני לא מתכוון לשירשור הספציפי הזה,אתה באופן כללי נופל לקטגוריה של קשקשן).

לגבי MIG או אלקטרודה, נראה לי שזה אותו הויכוח(רק בשינוי אדרת) של מה עדיף:ללמוד לנהוג ללא נעילות או מיד עם 2 נעילות.....יש כאלו שחושב כך ויש כאלו שאחרת,אלון השקיע מזמנו וכתב כתבה בה הוא מביע את דעתו,לא מסכימים? חושבים שאתם יודעים טוב ממנו(או מכל אחד אחר לשם העניין), קדימה ,כתבו גם אתם כתבה.

ארז
17-02-07, 00:30
אגב MIG בלי להתיחס למעלות הטובות(הרובות יש לציין), אחת מהבעיות שלה(והיא מכריע בעיני) היא הגודל, המשקל, המגושמות שלה, גם בסדנה זה כאב ראש להזיז את הרתכת אז בטח לחובבן הביתי, אומנם אם יש לך מחסן ואת רוב העבודות תעשה בו(למרות שהרבה פעמיים צריך לרתך על הרכב) זה מאוד נוח, אבל עדיין מדובר על מכשיר מגושם , ניתן כמובן לקנות רתכת עם חתול אבל זה יקר מאוד.
עוד נקודה מכירעה לרעת הMIG, שלוש פאזות שרוב רתכות המיג דורשות, אני לוקח בחשבון שחובבן לא יקנה רתכת מיג חדשה(בדרך כלל) ורוב רובם של הרתכות המשומשות שמסתובבות בשוק הם 3 פאזות, אומנם פה ושם אפשר למצוא חד פאזה אבל הרוב 3, זה לא ממש זמין לכל אחד בבית או במחסן/חצר.
נקודה אחרונה איחסון הרתכת ,גם תופסת לא מעט מקום וגם אם השימוש בה לא רציף תמצאו שהיא מתקלקלת לא מעט והתיל נוטה להחליד=מעצורים.

מבחינת לימוד ,אין לי ספק שקל יותר לרתך במיג(אבל עדיין זה רחוק מ"תוך יום אני מלמד כל אחד"),אבל אני עדיין חושב שהצורה הנכונה ללמוד לרתך היא קודם באלקטרודה.

הצפרדע
17-02-07, 20:04
ארז ידידי,
הפכת להיות אחד מחסידי ישו?
להגיש את הלחי השניה? עד כמה שזכור לי, זה לא בדיוק תואם את האופי וגם את המעשים שלך.
נדמה לי שיש אפילו כמה כאלה שלא יכולים להגיב יותר על השינוי המופלא שחל בך, אפילו אם היו רוצים ....:twisted:

אני בעד להעמיד דברים(ואנשים) על מקומם. כשילד כמו אלון, גם אם הוא כבר למד לרתך והוא פרפקציוניסט שיכול לעבוד על איזה מדרגה מחורבנת במשך שלושה ימים כדי שתהיה סופר מושלמת עם תפרים ישרים ונקיים כמו חיילים במסדר(חוץ מזיבולי האנטי סקווט והדיונים המלומדים על כל מיני חריטות וחרטות של מתאמים ב CNC לעומת מחרטה רגילה חרטטית), כאשר ילד כזה משתלח בשחצנות האינסופית שלו וגוער באנשים שיכולים להיות אבא שלו, אני לא מוכן לשתוק ולעבור לסדר היום, ובודאי שלא להגיש את הלחי השניה.

איזה קשר יש לכך בכלל לרמתו, ידיעותיו, כישוריו ויכולתו???

וזה על אחת כמה וכמה, כשהבחור מתהדר בתואר מנהל פורום, ואמור לשמור על איפוק, מתינות, רצינות, מידה של "ממלכתיות", ומעבר לכך, מינימום של תרבות דיבור, נימוס ודרך ארץ.

כבר שלוש פעמים כתב לי ש"הוא עובד" על ענין השחצנות המכוערת שלו, אבל אני רק רואה שהוא עובד על שיפורה ושיכלולה ולא להיפך, ולי זה נמאס.

חוץ מזה, חברים, באמת שלא איכפת אם תעבדו באלקטרודות וגם אם תהנו מכל רגע. למה, באמת, לסבול מהמיג המחורבן והכבד כשאפשר לעשות חיים עם האלקטרודות? :roll: ?

kd2
17-02-07, 20:28
לגבי התקיפה האישית מול KD, יסלחו לי כולם, אבל KD אתה קשקשן, תעשה טובה תכתוב פחות, אומנם זכותך(לצערנו) להביא את דעתך ,אבל לפחות תשתדל לכתוב אותה קצת פחות, רק כשאתה בטוח במה שאתה כותב(ואני לא מתכוון לשירשור הספציפי הזה,אתה באופן כללי נופל לקטגוריה של קשקשן).

איך אני מת על אנשים שיודעים לצאת בהצהרות לא מגובות בדוגמאות - כי לגבש דעה הכי קל.
אולי אני קשקשן, אבל אני לא רואה אותך שולל אף אחד מהדברים שכתבתי.

כל מה שאני טוען בדיון הזה הוא שיש אופציה לרתך ואפילו לרתך טוב באלקטרודה.
אין ספק בכלל.
אבל אני חושב שכדי להיות "חובבן" אמיתי צריך לקפוץ רמה ולהכיר בעובדה שריתוך זאת עבודה שדורשת מכונות מתקדמות כדי לעשות לנו חיים קלים.
אני גם עובד כחובבן עם אלקטרודות - כי זה מה שיש, אבל אני מכיר בעובדה שמיג זה מה שצריך להיות לי.

kd2
17-02-07, 20:33
עוד דבר - לא מבין כמה עצלים אפשר להיות?
מה הבעיה להזיז רתכת מיג על משטח ישר?
מי שחכם רוכש או בונה לו עגלה עם "ג'ק מושך " כרגל שלישית ( כמו של סלי כדורסל ).
ואז אתה פשוט מושך לכל מקום שתרצה בקלות.
תאמינו לי שזה עובד עם סלים של 500 קילו ועם רתכת מיג במשיכה זה ממש שטויות.

יש השבוע בהום סנטר רתכת ב450 שקל למי שמעוניין.
אם תשאלו אותי לא שווה בכלל - דיוטי סייקל של 3 אלקטרודות /10 שקות התקררות זה פשוט עינוי, במיוחד כאשר לומדים.

חנן-ג'יפולוג
17-02-07, 21:14
לצערי, אני לא מצליח בזמן האחרון להיות בפורום כדי להשגיח עליו כמו שצריך. לא ראיתי את השרשור הזה ואת ההתפתחות שלו מספיק מוקדם, אבל עכשיו ההתנהלות כאן תהיה כזו:

התגובה הבאה , של משתמשים או מנהלים, שתתייחס לגופו של גולש ולא לעניין הטכני הטהור, תימחק בשלמותה.

or65
17-02-07, 22:22
לא לשכוח שתמיד יש MIG לחסרי תקציב

http://www.harborfreight.com/cpi/ctaf/displayitem.taf?Itemnumber=55167

אחח איך בא לי להזמין אותה :smile:

אור

or65
17-02-07, 22:27
עוד דבר - לא מבין כמה עצלים אפשר להיות?
מה הבעיה להזיז רתכת מיג על משטח ישר?
מי שחכם רוכש או בונה לו עגלה עם "ג'ק מושך " כרגל שלישית ( כמו של סלי כדורסל ).
ואז אתה פשוט מושך לכל מקום שתרצה בקלות.
תאמינו לי שזה עובד עם סלים של 500 קילו ועם רתכת מיג במשיכה זה ממש שטויות.

יש השבוע בהום סנטר רתכת ב450 שקל למי שמעוניין.
אם תשאלו אותי לא שווה בכלל - דיוטי סייקל של 3 אלקטרודות /10 שקות התקררות זה פשוט עינוי, במיוחד כאשר לומדים.

לי יש רתכת כזו והיא דווקא סבבה אומנם היא הגבילה אותי באחד הריתוכים שלי על ברזל עבה במיוחד 2סמ עובי היא התחממה ועצרה אותי למשך 15 דקות אבל חוץ מהקטע הזה ( קח בחשבון שהרצתי גם אלקטרודות אחד אחרי השניה משהו כמו 3 ברצף על אותו יציקת ברזל ואז היא התחממה )

חוץ מזה היא ממש סבבה ואני מרתך איתה כול יום ובהתחלה זה באמת קצת סיוט ללמוד איתה אבל אם אתה ניצמד לרתך מקצועי אז אין שום בעיה

אור

kd2
17-02-07, 23:25
אם כך מצבך טוב - יש כאלו שזה פשוט בלתי נסבל.
הרתכת שקישרת אליה היא מאוד חלשה ומשתמשת בסליל מצופה (ללא גז) - עדיף כבר אלקטרודות( אם היא הייתה חזקה יותר אז אולי )

kd2
17-02-07, 23:28
+ הרתכת הזאת 115 ולא 220.
וכאן באה השאלה - האם שווה לקנות בחול ולהשתמש בממיר חזק מאוד (אם בכלל קיים במחיר הגיוני ).
פעם שאלתי וקיבלתי תשובה שלילית חד משמעית בנושא.

kd2
18-02-07, 03:33
אם אתם מוצאים לנכון אז לפצל את הנושא.

האם יש אופציה לרכישת קבל + המשלב הדק בתוכו( לרתכת אלקטרודות)?

אבו שפם
18-02-07, 07:14
לי יש רתכת כזו והיא דווקא סבבה אומנם היא הגבילה אותי באחד הריתוכים שלי על ברזל עבה במיוחד 2סמ עובי היא התחממה ועצרה אותי למשך 15 דקות אבל חוץ מהקטע הזה ( קח בחשבון שהרצתי גם אלקטרודות אחד אחרי השניה משהו כמו 3 ברצף על אותו יציקת ברזל ואז היא התחממה )

חוץ מזה היא ממש סבבה ואני מרתך איתה כול יום ובהתחלה זה באמת קצת סיוט ללמוד איתה אבל אם אתה ניצמד לרתך מקצועי אז אין שום בעיה

אור

אור, לרתך פלטה 2 ס"מ עובי... סבבה... אבל להמתין שתתקרר 15 דקות... אישית אני מעיף אותה דרך החלון... רתכת נועדה לעבוד... ולא להתחמם, אבל שוב כל אחד והדרישות שלו...
אשאל אותך שאלה, נראה לך שרתכת טובה... יעני ממוצעת יכולה לעלות כל כך קצת כסף ושתקבל ממנה הכל??? לכן היא גם מתחממת... וזה אפילו בסדר... רק שלא מתאימה לכל אחד...יש לי רתכת רגילה ...180 אמפ בת אולי 15 שנה... כבדה פחד... אבל אני איתה מרתך כמה שרק צריך והיא לא נעצרת כלל...אבל שוב זו הדרישה שלי....

אישית מעדיף לעבוד אם הרתכת האלקטרונית כאשר משתמש באלקטרודות...הרבה יותר נעימה וחזקה... כמו כן גם עושה לפי דעתי את העבודה יותר טוב... למרות שהיא עולה יותר מזו שנמכרת בהום סנטר ובשאר הרשתות שיווק...

נראה לי שהמונח יציקת ברזל אינה נכונה... והכוונה לפלטת ברזל...לרתך יציקה צריך אלקטרודה מאוד מיוחדת ויקרה פחד... מה עוד שהסוג של רתחת שלך אינה מסוגלת לרתך יציקה...

שאלה לרתכי ה CO2 כאן.....

1. איך אתם מרתכים ??? כמו בריתוך אלקטרודה ...דהיינו ביכיוון מרחוק ולכיוון שלכם...(משיכה) או מכם והלאה???

2. מה עובי סליל עדיף...0.8 או 1 מ"מ???

3. שימוש בגז CO2 או תערובת???

4. מישהו כאן משתמם בספרי לפני הריתוך??? (הספרי לריתוך מכל הסוגים)

5. האם יש שיטה או סוד להימנע מכל הקיצים שנדבקים למה שמרתכים בשימוש ב CO2???

tzagi
18-02-07, 07:55

1. איך אתם מרתכים ??? כמו בריתוך אלקטרודה ...דהיינו ביכיוון מרחוק ולכיוון שלכם...(משיכה) או מכם והלאה???

1. לא יודע, אני לא מסוגל לעבוד עם arc והאמת,לא רוצה ללמוד.
2.יש(לפחות לי) רק 2 עובי חוטים, .024(.0.6) ו 035(0.8)
אני מודע שיש חוט יותר עבה, אבל לא למכונות מתחת ל225 אמפר
0.6 הוא רק לפח, .8 0לכל השאר.
3. אני משתמש ב 75/25 ארגון co2
הנה למה:http://www.mig-welding.co.uk/welding-gas.htm

tzagi
18-02-07, 08:02
4. כן, וזה עוזר, אבל לא הכרחי.
5.נשמע לי שאתה משתמש ב co2 בלי ארגון, זאת הסיבה.

Bulldog
18-02-07, 08:08
ג'ו, ראית היום מה קורה כשבנאדם שרגיל לאלקטרודות מנסה לרתך עם תיל.

וזה לא שלא עבדתי עם תיל, בערך 5% מהריתוכים שעשיתי היו עם תיל, מה לעשות, אין תקציב.

tzagi
18-02-07, 08:15
מה זה תיל?
זה כמו קאסם או סקד?

shmil
18-02-07, 10:28
אני מרתך גם וגם, איך שנוח לי יותר.

עובד רק עם 1 מ"מ, גם לפחים, וגם לברזל.

CO2 בלבד. לא ניסיתי תערובת ארגון.

בספריי אני משתמש לקצה הידית, מונע הדבקויות של חומר אליה.

בריתוך נכון לא נדבקים כל כך הרבה, וגם אם נדבק זה יורד בקלות עם שפכטל.
.

לריתוכים עד 5 מ"מ אני משתמש בד"כ במיג, מעל לזה, בחשמלית.
מיג שלי היא 240 או 280, עם חוט באורך 3 מ', תלת פאזית על גלגלים, ואין לי שום בעייה לנייד אותה, אפילו שאני משתמש בבלון גדול.
נכון, לסככה שגובהה מעל 3 מטר לא אוכל לעבוד איתה, אבל בכל מה שקשור לעולם הרכב או לבנייה על שולחן - אין לה מתחרים.
ובכלל, בכל מה שקשור לפינישים, בעיקר בפח - היא מנצחת בגדול. בעצם - לא בגדול, בענק.

ואגב - אני חובב. לא מקצועי, ובסך הכל עם נסיון מעשי ממשי (אבל רב) של 3-4 שנים.

הצפרדע
18-02-07, 13:13
**** נמחק. ראו הודעה מס' 35 ****

or65
18-02-07, 14:57
+ הרתכת הזאת 115 ולא 220.
וכאן באה השאלה - האם שווה לקנות בחול ולהשתמש בממיר חזק מאוד (אם בכלל קיים במחיר הגיוני ).
פעם שאלתי וקיבלתי תשובה שלילית חד משמעית בנושא.

צודק רק עכשיו ראיתי אבל אם תסתכל באתר יש שם עוד רתכת כזו באותו מחיר שהיא 220

אור

or65
18-02-07, 15:01
אור, לרתך פלטה 2 ס"מ עובי... סבבה... אבל להמתין שתתקרר 15 דקות... אישית אני מעיף אותה דרך החלון... רתכת נועדה לעבוד... ולא להתחמם, אבל שוב כל אחד והדרישות שלו...
אשאל אותך שאלה, נראה לך שרתכת טובה... יעני ממוצעת יכולה לעלות כל כך קצת כסף ושתקבל ממנה הכל??? לכן היא גם מתחממת... וזה אפילו בסדר... רק שלא מתאימה לכל אחד...יש לי רתכת רגילה ...180 אמפ בת אולי 15 שנה... כבדה פחד... אבל אני איתה מרתך כמה שרק צריך והיא לא נעצרת כלל...אבל שוב זו הדרישה שלי....

אישית מעדיף לעבוד אם הרתכת האלקטרונית כאשר משתמש באלקטרודות...הרבה יותר נעימה וחזקה... כמו כן גם עושה לפי דעתי את העבודה יותר טוב... למרות שהיא עולה יותר מזו שנמכרת בהום סנטר ובשאר הרשתות שיווק...

נראה לי שהמונח יציקת ברזל אינה נכונה... והכוונה לפלטת ברזל...לרתך יציקה צריך אלקטרודה מאוד מיוחדת ויקרה פחד... מה עוד שהסוג של רתחת שלך אינה מסוגלת לרתך יציקה...

אין לי ספק בכלל שהרתכת נועדה לעבוד ולא להתחמם אבל קח בחשבון שזו פעם ראשונה שזה קרה לה כמובן אני חושב אם הזמן גם לעבור מהרתכת הזו למשהו יותר רציני אבל זה בעתיד היותר רחוק כי בנתיים לא נתקלתי בבעיות איתה ושוב היא עובדת כמעט כול יום ועדיין אני לא יכול להגדיר את עצמי בתור מישהו שיודע לרתך כמו שצריך אז אני עדיין מתלמד עליה ואם הזמן נעבור הלאה

לגבי מישהו שחושב לקנות כזו אז אולי עדיף באמת לעשות כמו שאבו שפם ( זה השם ? ) אומר ולקנות אלקטרונית כי באמת יש כמה דברים שצריך להחליף בה ואתה מגיע למחיר של אלקטרונית פחות או יותר

אור

ניר ל
19-02-07, 16:11
עוד טיפ קטן -

רצוי לקנות אלקטרודות מבית טוב, קניתי איזה זבל תורכי שנמכר באייס וזה מחרבן לי את הריתוכים.
גם אלקטרודות שפחות רגישות ללחות כמו ה 6013 הנפוץ, לא רצוי להחזיק לאורך זמן באחסנה, עדיף לרכוש בכמויות קטנות ולא להחזיק במשך הרבה זמן, או לאחסן במיכל מיוחד.

kd2
19-02-07, 16:18
ניר,
האם כל מיכל אטום יכול לשמש לאחזקה או שצריך משהו מיוחד?

* כל מי שפנה אלי בה"פ בקשר למדריכי הריתוך - עמכם הסליחה הדוא"ל שלי לא מאפשר לי לשלוח
מעל 10 מגהבייט בהודעה אחת ( GMAIL ).
אם מישהו יכול לעזור , אני אשמח.

CYBER-TORCH
19-02-07, 21:22
ג'ו, ראית היום מה קורה כשבנאדם שרגיל לאלקטרודות מנסה לרתך עם תיל.

וזה לא שלא עבדתי עם תיל, בערך 5% מהריתוכים שעשיתי היו עם תיל, מה לעשות, אין תקציב.

ריתוך חובבני בstick ו\או ריתוך "פושע" עם תיל ללא הגנה אינהרטית בזמן הריתוך עשויים להביא לתוצאות הרסניות ביחוד בכל מה שקשור למכונות ותחום הרכב,לא מדובר פה במשחק ,בין אם זה פגוש או כלוב התהפכות ,מכונה בה נמצא אדם צריכה להיות בנויה ברמה גבוה ע"פ תקנים ונהלי עבודה וביצוע.

באופן כללי מומלץ לישם כל פבריקציה לרכב בארגון' וגם את הפיקים לבניה הראשונית כדאי לעשות בtig עם פילר מתאים ,ולא תמיד נדרש בדיוק אותו החומר ,יש הרבה מה ללמוד בעולם המתכות מבחינת התאמת חומרים לריתוך ,חימום מוקדם,נקיון להכנה בשלבים(ויש כמה וכמה שלבים תלוי בחומר עבודה) ועוד,
אם כבר מזהמים אז עם אלקטרודה מתאימה בדיוק רב של החומר בעת הצורך גם אלקטרודות יעודיות לתנאי הריתוך.
לגבי MIG כבר מיצו את הנושא,אפשר להגיע לתוצאות יפות מבחינת רמת נקיון וחדירה,ובודאי לקצר פינות בענין הזמן אבל הריתוך בtig (באם נעשה בידי רתך מוסמך )זאת הדרך לכל בניה איכותית ,ואיכותית הכוונה פה לא בהכרח בפן האסטתי .

בקרת איכות מקצועית לריתוך (במיוחד ברכב) לא נעשית ע"י חובבן ולא רק ע"י טביעת עין ,ישנן שיטות רבות לאמידת חוזק ואיכות שנקבעו לפי תקנים אירופאים ואמריקאים שונים .

יש דברים שאפשר לעשות באופן חובבני, לדעתי דברים כמו ריתוך ברכב או לחלקים שלו עדיף להשאיר לבעל מקצוע ,אפילו לא למסגר פשוט.
אני אישית מעדיף את חוסר הניידות של הרתכת(300 קילו) על הניידות של הריתוך (המתפרק ...).

יניב_ב
19-02-07, 21:36
אתה לא טועה בעניין האיכות, רק שבשיקולים של עלות תועלת מול הצרכים (כולל הפיסיקלים) אין שום מניעה פרקטית לרתך שילדה או חלקים אחרים ע"י ריתוך mig מוגן בco כל עוד מדובר בפלדות המתאימות , הרי חלק מהרובוטים שמרתכים רכבים במפעלים הם כאלה. (אגב יש גם תילים לסגסוגות אחרות וניתן כמובן להגן עם ארגון בהתאם לצורך).

אגב זה חוטא לתכלית של המדריך לרתך החובב/מתחיל שכשמו כן הוא ולא כל ריתוך של סדק בפגוש באמת צריך בדיקת רנטגן ואישור טכניון. (למרות שבמשרד התחבורה אולי יחשבו אחרת)

CYBER-TORCH
19-02-07, 23:18
אתה לא טועה בעניין האיכות, רק שבשיקולים של עלות תועלת מול הצרכים (כולל הפיסיקלים) אין שום מניעה פרקטית לרתך שילדה או חלקים אחרים ע"י ריתוך mig מוגן בco כל עוד מדובר בפלדות המתאימות , הרי חלק מהרובוטים שמרתכים רכבים במפעלים הם כאלה. (אגב יש גם תילים לסגסוגות אחרות וניתן כמובן להגן עם ארגון בהתאם לצורך).

אגב זה חוטא לתכלית של המדריך לרתך החובב/מתחיל שכשמו כן הוא ולא כל ריתוך של סדק בפגוש באמת צריך בדיקת רנטגן ואישור טכניון. (למרות שבמשרד התחבורה אולי יחשבו אחרת)

ברור שיחשבו אחרת, רק אחרי שמתרחש אסון אז כולם חכמים.
לגבי ריתוך בMIG , תהליכי ריתוך במפעלים מתבצעים ע"י רובוטים עם תכנה מתאימה וקימות אופציות רבות בכלים עצמם שמשפיעות על החוזק ויכולת פיזור ברמת אחידות גבוהה במיוחד , אי אפשר להשוות ריתוך כזה לעבודה ידנית ,בטח לא של רתך לא מוסמך שעובד על שלדה לא בתולית , זה מאוד מטעה לחשוב שתפר יפה הוא תפר אופה.

BackDoorMan
10-03-07, 12:12
הבעיה בריתוך מיג היא הידית המגושמת, בפינות מסוימות לא ניתן להגיע אליה ואז רק אלקטרודה תצלח.
רתכת אלקטרונית כדאי לקנות מאיכות טובה ובעוצמה של 150-180 אמפר
או רתכת רגילה שמנסיוני כל אמפר שם אמפר.

אני ממליץ מאוד להמנע ממסכה אלקטרונית זולה כל המסיכות בעלות של 300-500 ש"ח הן זבל,
אני סבלתי מספר ימים מכאבים בעיניים בעבודה עד שהבנתי שמקור הצרות הוא במסיכה האלקטרונית העלובה
וחזרתי לרגילה ועם זכוכית מגן במקדם 12.
מסיכה אלקטרונית טובה יש למילר ועולה כאלף ש"ח, רצוי לבדוק אם קונים מסיכה רגילה או אלקטרונית
את עובי ואיכות גוף המסכה , עזבו את מסיכות הקרטון או הפלסטיק הדקיקות וחפשו את המסכות שעשויות מחומרים עבים ורכים , לפני עשרים שנים הן נמכרו בחנויות ביחד עם סינרי עור עבים ואיכותיים
היום כבר אי אפשר למצוא איכות כזו אלא רק במחיר שמימי והשאר הוא זבל עלוב ודק.

BackDoorMan
10-03-07, 13:29
אהה ועוד משהו למרתכים במיג:

אל תשתמשו בספריי! הוא מכיל חומר מסוכן (כבר שכחתי את שמו) , עדיף להשתמש במשחה האדומה .
זה עוד חסרון של ריתוך בגז מגן- עם אלקטרודה אפשר להשתמש במאוורר שמפזר את אדי ציפויי מבלי [
לפגוע בתפר ועם מיג הרוח מסיטה את הגז שאמור לזרום סביב התפר והוא מתחמצן .

CYBER-TORCH
13-03-07, 13:07
[QUOTE=BackDoorMan]אהה ועוד משהו למרתכים במיג:

אל תשתמשו בספריי! הוא מכיל חומר מסוכן (כבר שכחתי את שמו) , עדיף להשתמש במשחה האדומה .
זה עוד חסרון של ריתוך בגז מגן- עם אלקטרודה אפשר להשתמש במאוורר שמפזר את אדי ציפויי מבלי [
לפגוע בתפר ועם מיג הרוח מסיטה את הגז שאמור לזרום סביב התפר והוא מתחמצן .[/

זה לא בדיוק נכון ,בריתוך באלקטרודה ישנם משקעים מסויימים מהציפוי שעשוים להצטבר באופן לא הומוגני ברתך אם לא יעברו פאזה באופן מוחלט בזמן הריתוך ,מאורר עשוי להגביר את ההסתברות להווצרות איזורים שאינם "טהורים" באיזור הריתוך בכך שהוא מאיץ חלקיקים לא מתכתיים לבריכה.
מי שרוצה לעבוד ב MIG או TIG ביעילות שיעבוד במקום סגור ורצוי עם מינדף בכוון שאיבה מתואם לכוון ההתקדמות(בעיקר כדי לא "לאכול" גז").

BackDoorMan
13-03-07, 16:13
טוב ,בהרבה מקרים אפשר להשתמש במחיצות כך שהרוח תנשב בגובה פני הרתך ולא ליד התפר עצמו.
עדיין הסיגים שצפים על פני הבריכה מגינים על המתכת הנוזלית לעומת ריתוך בגז מגן שם ההגנה היא
גז שלא מהווה מחסום .

-->