PDA

צפייה בגרסה מלאה : סעפות פליטה משופרות-הדרסים

Bulldog
28-12-03, 23:00
למה זה טוב, תורם, פוגע?
עצות רעיונות ושאר ירקות, אשמח לשמוע.
עומר

נמרוד
29-12-03, 09:27
סעפת פליטה "מקורית" בדרך כלל עשויה מיציקות כבדות וקשות לתיקון, אבל זולות.

סעפת פליטה "משופרת" עשויה בעבודה ידנית או חצי ידנית מצינורות מכופפים ומרותכים - פלדה/נירוסטה, אם תרצה גם טיטניום.... יש חסכון ברור במשקל, ואפשר להתאים את הסעפת לצרכים/רצונות/פנטזיות של הלקוח.

זה ההבדל העקרוני - שיטת הייצור.

יש לי ספר מצויין, שיש בו פרק שלם על איך מתכננים ומייצרים Headers. אני אפילו לא מציע לך לשאול אותו, כי אם אין לך אותו אז תקנה, הספר תפור עליך! (חוץ מזה אני מניאק)
Metal Fabricator's Handbook
Ron Fournier
http://www.jeepolog.com/images/metal%20fabricators.jpg

Bulldog
29-12-03, 15:08
חוץ מזה אני מניאק
אני שם לב :twisted:
בכל אופן, מעבר לשיטת הייצור שזה הבדל די ברור לעין. מה זה נותן?
מדברים על פינוי מהיר יותר של גזים, השאלה האם זה פוגע במנוע "סטנדרטי" ומונע ממנו לבנות לחץ מתאים?
עומר
שלא הולך לבנות כאלה, יש לו כרגיל על המדף.

נמרוד
29-12-03, 21:00
אין ממש עניין של לחץ מתאים. העקרון המנחה בבניית סעפת פליטה למנוע ארבע פעימות גדול כמו שיש לך הוא שכל הצינורות הראשים יהיו באותו אורך. בזה סעפות פליטה מקוריות בבירור לא עומדות. הן בנויות בדרך כלל כמו חנוכיה, הקולקטור (החיבור) באמצע ואז הצינרות של הצילינדרים הקיצוניים ארוכים יותר משל הפנימיים. זה לא כזה ביג דיל, אבל בשביל פינוי גזים אופטימלי בונים סעפת שבה כל הצינורות באותו אורך בדיוק, מתפתלים אחד בתוך השני. מצד שני, צריכים להיות מינימום של כיפופים, והכיפופים ברדיוס כמה שיותר גדול - כמה שפחות הפרעה לזרימה. ומצד שלישי, כל העסק צריך להכנס לתא המנוע... אתה בטח שמת לב שבמנועים הכי קיצוניים שאין עליהם מגבלות של תא מנוע, כמו מכוניות דראג Top Fuel פתוחות, אין בכלל סעפת - כל צילינדר יורק דרך צינור קצר משלו. לא לחץ ולא בטיח.

סעפת אפטרמרקט כמו שיש לך יותר טובה מבחינה זאת מהמקורית, ובטוח הרבה יותר קלה, אבל סביר להניח שעדיין אינה אופטימלית מבחינת אורכי הצינורות. האמת שזה די חרטא, בטח שבג'יפ (ובטח ובטח בג'יפ שלא נוסע :twisted: ).

Bulldog
30-12-03, 12:46
אתה בטח שמת לב שבמנועים הכי קיצוניים שאין עליהם מגבלות של תא מנוע, כמו מכוניות דראג Top Fuel פתוחות, אין בכלל סעפת - כל צילינדר יורק דרך צינור קצר משלו. לא לחץ ולא בטיח.

זה באמת מוביל אותי לשאלה אחרת, אגזוזים?
מה גורם החיסרון שלהם במערכת כזאת (חוץ מהרעש)?
נראה אותך עושה סדר בעשרות המושגים "המקצועיים" הבאים
דוד פתוח
דוד לחץ
ושאר ירקות
עומר

asafk
30-12-03, 14:22
אני אנסה.

למערכת הפליטה כמה תפקידים:
1. לתעל את הגזים החוצה מהמרכב- ככה שלא יפריעו לנוסעים
2. להשקיט את פעולת המנוע
3. ליצור לחץ חוזר (שאפשר לתאר ע"י "גל עומד" שנוצר מזרימת הגזים בדוד) שיינוק את גזי הפליטה החוצה מהמנוע.
4. חשוב! אבל לא רלוונטי למכוניות שלנו- להקטין את זיהום האוויר.

ב1. נוצרות התנגדויות לזרימה. ההתנגדויות נובעות מאורכים לא נכונים, כיפופים, טיב פני שטח ועוד. 2. עושה את המצב יותר גרוע.
3. מתגבר באופן חלקי על ההתנגדויות מ1. ו2.
בלי אגזוז בכלל- המנוע ינשום מצויין- הגזים יכולים לצאת מהמנוע בלי בעיות- ולכן לא מפריעים לפעולת הבוכנה. גם במקרה כזה כמובן שיהיה טוב אם יהיה משהו שיימשוך את הגזים יותר חזק החוצה (לחץ חוזר)- אבל אז אנחנו חוזרים ובונים מערכת של צינורות ודודים, שההתנגדות שלה גדולה יותר מהעזרה שלה.
אפשר לראות את זה יפה במנועי 100CC של קארטינג ובמנועים של טיסנים בינוניים וגדולים- יש בורג כיוונון לאורך האגזוז- ואפשר לכוון את אופיין פעולת המנוע על ידי זה.

אגזוז לחץ- האופטימיזציה היא לכיוון של הלחץ שיונק את גזי הפליטה.
אגזוז פתוח- מינימום התנגדויות

ספידרקס (הייתי חייב) :wink: - וואלה לא יודע מה הם רוצים :wink: :wink:

אסף.

נמרוד
30-12-03, 15:30
מושגים...
סעפת פליטה - exhaust manifold - היא מכלול הצינורות שמחברים את פתחי הפליטה בכל צילינדר לצינור אחד (או יותר). כשהיא מורכבת מצינורות נפרדים, כל צינור מכונה Header או צינור ראשי - Primary pipe. כל הצינורות הראשיים מתחברים לקולקטור - collector שליציאה שלו מתחבר הצינור המשני - Secondary pipe - שלוקח את הגזים אחורה. סעפות פליטה מקוריות הן בדרך כלל יציקת ברזל אחת שנראית כאמור כמו חנוכיה. סעפות תחליפיות ומשופרות בנויות מצינורות - הדרים - נפרדים שמרותכים לקולקטור.

הצינור המשני בדרך כלל כולל בתוכו גם דוד משתיק - Muffler , וגם ממיר קטליטי.

התפקיד הראשון והעיקרי הוא לקחת את הגזים לאן שהוא... מחוץ לפרצוף של הנהג איפה שאין לזה משמעות, אין מערכת פליטה, ומנועי ארבע פעימות מסתדרים עם זה מצויין. התפקיד ההיסטורי השני הוא להקטין את הרעש, ואת זה מבצע המשתיק, שהוא איך שלא תסתכל על זה סוג של מבוך, שמשגע את גלי ההלם בתוכו ועל ידי כך ... משתיק. הוא בהכרח מהווה הפרעה לזרימה, כי כל דבר שאינו צינור חלק וישר מהווה הפרעה לזרימה. הממיר הקטליטי? הוא... ממיר קטליטים, אני מניח, הופך אותם לנוצרים טובים שהולכים לכנסיה ביום ראשון.

המושגים האחרים שדיברת עליהם הם כינויים שיווקים ושמות רחוב. "אגזוז פתוח" זה דוד משתיק שפחות משתיק, "אגזוז לחץ" - אני באמת לא יודע מה זה בהקשר של מנוע ארבע פעימות. אין לי שום מושג.

LAREDO
30-12-03, 16:36
ישנם שני אופיינים חשובים ששכחתם
1. ירידת טמפ' גזי הפליטה
2. משיכת תערובת חדשה פנימה לצילנדרים ע"ע חפיפת שסתומים.

ונמרוד - אגזוז לחץ בהקשר של 4 פעימות משול ל"שתי נעילות דיפרנציאל מקדימה..."

asafk
30-12-03, 20:37
לא חייב להיות קשור. הבולדוג שאל...

אסף.

Bulldog
31-12-03, 22:50
במידה ואני בוחר באופציה של מינימום התנגדות, הווה אמור אגזוז פתוח מסוג שהוא, מהן ההשלכות על הנושא שאמיר העלה, משיכת תערובת ע"י השסתומים?
עומר

polar bear
01-01-04, 08:46
יהיה בסדר.

אתה לא הולך לבטל חפיפת שסתומים, נכון?

הלחץ ש"מושך" את התערובת החדשה נגרם מאנרצית גזי הפליטה. לדעתי - מאחר וכמעט אין התנגדות, הגזים יזוזו יותר מהר, הפינוי שלהם יהיה מהיר יותר, ותת הלחץ שהם ישאירו מאחרויהם יהיה גדול יותר ויאפשר יניקת תערובת יעילה.

Bulldog
01-01-04, 08:58
בקיצור, דודים "פתוחים" יעשו את העבודה ללא חשש?

נמרוד
01-01-04, 09:01
בקיצור, דודים "פתוחים" יעשו את העבודה ללא חשש?

כן. שים שפידרקס :twisted:

LAREDO
01-01-04, 11:08
יש לי פתרון יותר טוב מדודים פתוחים...

דודות פתוחות....

-->