PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה ההגיון להחליף רק שליש מכמות שמן הגיר? (ג'ימני אוטומט)

asafa
05-03-07, 12:12
שלום לכולם,
ע"פ הוראות היצרן בג'ימני, יש להחליף שמן גיר כל 160,000 ק"מ, בתנאים קשים כל 30,000 ק"מ.
על פי ההוראות יש להחליף רק ליטר שמן (מתוך 3 ליטר) בעת ההחלפה.
מה ההגיון להחליף רק שליש מכמות השמן? למה לא להחליף את כל השמן?
נניח שמחליפים רק שליש, אין בעיה לערבב סוגים שונים של דקסרון 3? הרי אני לא יודע באיזה סוג השתמשו בהחלפה הקודמת.

תודה אסף.

איציק - 4X6ZH
05-03-07, 12:34
יש בעיה אתה לא יכול להוציא את כל השמן
השמן נמצא בכל כך הרבה מקומות ( בתוך הגיר ) שאתה פשוט לא יכול להוציא אותו( רק בתנאי שיפוץ מלא ) .
לכן מחליפים רק מה שנמצא באגן השמן .
אתה לא צריך להחליף סוגי שמנים לכן גם לא צריכה להיות בעיה להחליף רק חלק מהשמן .
בתנאי הנסיעה בארץ טוב תעשה תחליף שמן כל 40.000 ק"מ או כל שנתיים .
איציק

asafa
05-03-07, 13:04
תודה.
יש מכשיר שמחליף כמעט את כל השמן, כולל השמן שבתוך הטורק, האם לא עדיף להחליף את כל השמן, או שפעולה כזאת תגרום יותר נזק מאשר תועלת?
לדוגמא אחרי התחממות/ רתיחה של שמן בנסיעה בדיונות (שאלה תאורטית), גם אז מספיק להחליף רק ליטר?

איציק - 4X6ZH
05-03-07, 13:14
הדרך יותר טובה להחלפת השמן היא לנתק את אחד מצינורות הרדיאטור
להניעה את המנוע ולתת לשמן להתנקז ( לא לריצפה ) מהצינור כאשר אתה מוסיף כל הזמן שמן נקי מפתח המלוי .
אין מה לחשוש שהממסרה תשאר ללא שמן .
וגם כאשר יפסיק השמן לזרום מהצינור המנותק אין מה לפחד לא יגרם כל נזק .
המנוע יעבוד בסרק השמן יזרום מצד אחד ואתה תכניס שמן נקי מצד שני .
נכון אתה צריך הרבה יותר שמן לשטיפה כזאת .
ברגע שצבע השמן הופך לצלול אתה מפסיק את השטיפה החלפה .
ממלא לגובה הרצוי וסע לשלום . ;-)
זכור גבוה השמן על המדיד משתנה בהתאם לטפרטורה . שמן חם מדיד מראה מפלס גבוה .
שמן קר מדיד מראה מפלס נמוך .
איציק

נמרוד
05-03-07, 13:24
איציק בשיטה הזאת - כמה נוזל הידראולי בערך צריך מנסיונך? אין לנו מחסן בבית, צריך לדעת מראש כמה לקנות.

השיטה קוסמת כי היא קלה יותר לביצוע, פחות סיכוי ל"תיבת פנדורה". מצד שני לא מחליפים פילטר, מה המשמעות לדעתך?

איציק - 4X6ZH
05-03-07, 13:37
בממסרות שיש פקק ניקוז אנחנו מסתפקים בהחלפה דרך הפקק וזה מספיק .
בממסרות שאין פקק יש להוריד אגן שמן וכאן כבר יש לא פעם בעיות בפרט כאשר אתה מפרק את אגן השמן כמה פעמים . ( הברגות מתקלקלות ) וצריך ציוד זמין לתיקון הברגה .
או ברגי זלמנסון למי שרוצה לשתול בורג :wink:
את המסנן אין מה לנקות יותר מדי כל עוד השמן מוחלף אין מה להחליף מסנן ( ודאי לא כל 40.000)
רוב הממסרות לא מחליפים להם מסנן אבל מקפידים על החלפת שמן .
כך שאני הייתי מנתק צינור למי שאין פקק ניקוז
ולמי שיש פקק יחליט מה הדרך שהוא מעדיף .
בדרך כלל אתה צריך פי שלוש שמן לשטיפה טובה .
שמן דקסרון נחשב לשמן זול אין בעיה .
למי שיש שמנים יקרים יעשה את החשבון .
שמן גיר אוטמטי אינו נמצא בתוך אש וגזים כמו שמן מנוע לכן הוא יעבוד תקופות ארוכות .
כל עוד הוא לא משחיר מצבו טוב .
בדרך כלל הוא מתחיל לקבל גוון אדום כהה ויש לו חלקיקי נקודות שחורות ( הדיסקיות מתפוררות )
זה הזמן שיש להחליף ולשטוף טוב .
למי שיש שמן בגוון צלול \ צהוב אותו דבר כל עוד הוא צלול אין בעיה מתחיל להיות כהה ושחור
זה הסוף .
איציק
איציק

asafa
05-03-07, 15:27
אתה לא צריך להחליף סוגי שמנים לכן גם לא צריכה להיות בעיה להחליף רק חלק מהשמן .
איציק

כוונתי הייתה, האם זה משנה אם מערבבים שמנים מיצרנים שונים של דקסרון 3, לדוגמא: מופאר עם ליקווי מולי וכו'

אגב, יש יצרן מועדף ?

איציק - 4X6ZH
05-03-07, 15:59
תגיד את החלב שממנו עושים גבינות אתה בטוח שהם לא מערבבים
גם יצרני הרכב לא יצרני שמנים
בדיוק כמו שספקי השמן מזמינים את האריזות בהתאם לתחרות באותו שוק .
כך גם שנפ מוכר מצבר לסוזוקי
איציק

asafa
05-03-07, 18:52
תודה.

איציק - 4X6ZH
05-03-07, 20:50
צר לי שתגובתי הקודמת יצאה משובשת .
כותבים מדברים בטלפון ולוחצים ENTER
אין כל איסור על עירבוב שמנים מיצרנים שונים . כמובן שעל כל השמנים להיות בעלי מפרט זהה.
כמו שאתה לא מהסס לתדלק מתחנת דלק אחת לשניה .
כך גם השמן . הוא זהה במפרט . .
זה לא אומר שאתה דוחף כל מה שיש לך לתוך המערכת אבל והיה אתה מערבב שני יצרנים של אותו מוצר
זה צריך להיות בסדר .
איציק

asafa
06-03-07, 21:41
איציק, תודה רבה על ההסבר המדוייק והממצא, שאלה אחרונה לסיום
לפני 10,000 ק"מ החלפתי שמן גיר במוסך מורשה סוזוקי, עלות השמן (ללא מע"מ ועבודה) 200 ש"ח לליטר. נאמר לי שמשתמשים עבור רכב זה בשמן מיוחד ויקר, (לפי החשבונית: שמן גיר מכשירי תנועה).
הוראות היצרן והיבואן מורות על דקסרון 3.

השאלה היא: האם יש סוגים מיוחדים, סינטטים וכו' של דקסרון 3, ולכן המחיר היקר, או שסתם זה עולה פי 4 ?
לדעתי, לגיטימי שזה יעלה יותר במוסך מורשה, אבל אם זה אותו המוצר עדיף לרכוש במקום אחר, הפעם העבודה עצמית בכל מקרה

תודה

סולל הדרך
08-03-07, 12:33
אסף שלום.

בארץ מחליפים שמן גיר לגימיני כל 90K (ע"פ מוסך מורשה).
אני החלפתי את שמן הגיר לפני מספר שבועות בטיפול 45000.
עלות השמן במוסך מורשה ועבודה סביב ה250 ש"ח (כולל שאיבה של רוב השמן)
ההבדל היחיד בתחושה היא שנקישה חרישית שהיתה לי בזמן עצירה מוחלטת (ורק כאשר שמן הגיר חם) נעלמה לחלוטין.
אני לא ממליץ על החלפה תוך כדי ניתוק צינור הקולר. גיר ללא שמן...לא נשמע לי טוב
חבל לחסוך כמה שקלים ולדפוק את הגיר.

בכל מקרה קיים בעל מכון גירים בשם ספי שיושב בצומת סגולה בפ"ת והוא חבר בCARSFORUM צור איתו קשר בהודעה פרטית. הוא בנאדם מאוד נחמד וכותבים עליו שהוא מקצוען אמיתי ואיש הגון.

asafa
14-03-07, 12:52
הוראות היצרן והיבואן מורות על דקסרון 3.

תיקון קטן לטובת החברים הבאים שיעשו שישוש בשירשור זה:
היצרן ממליץ על
Automatic transmission fluid An equivalent of DEXRON®-IIE or DEXRON®-III

כאשר ה DEXRON®-IIE הינו שמן סינטטי. וכנראה שזה השמן היקר שמילאו במכשירי תנועה.

בספר הישראלי היבואן ממליץ על dexron 3

אלון_ק
14-03-07, 17:41
אני לא ממליץ על החלפה תוך כדי ניתוק צינור הקולר. גיר ללא שמן...לא נשמע לי טוב
חבל לחסוך כמה שקלים ולדפוק את הגיר.
מאחר וזו תגובתך הראשונה בפורום, אנחנו נשמח אם תתן הסבר טכני שיתמוך בדעה שנתת, כי אתה סותר דעה של מישהו שאנחנו מכירים לא מאתמול שטוען אחרת:

הדרך יותר טובה להחלפת השמן היא לנתק את אחד מצינורות הרדיאטור
להניעה את המנוע ולתת לשמן להתנקז ( לא לריצפה ) מהצינור כאשר אתה מוסיף כל הזמן שמן נקי מפתח המלוי .
אין מה לחשוש שהממסרה תשאר ללא שמן .
וגם כאשר יפסיק השמן לזרום מהצינור המנותק אין מה לפחד לא יגרם כל נזק .
המנוע יעבוד בסרק השמן יזרום מצד אחד ואתה תכניס שמן נקי מצד שני .

סולל הדרך
17-03-07, 09:57
מאחר וזו תגובתך הראשונה בפורום, אנחנו נשמח אם תתן הסבר טכני שיתמוך בדעה שנתת, כי אתה סותר דעה של מישהו שאנחנו מכירים לא מאתמול שטוען אחרת:

העובדה שראיתי איך זה מתבצע במוסך מורשה של היבואן עם משאבה מיוחדת היא ההסבר היחיד שאני יכול לתת.
אני לא מבין ולא יודע כלום בגירים אוטומטים
אבל קצת שכל ישר (ולא הרבה) אומר שמה שמבוצע עם מכשור מתאים עדיף מאילתור.
אין לי ספק שגם ניתוק צינור השמן יתן אפקט דומה (אם כי אני לא משוכנע שללא שאיבה כל השמן יצא).
האם אתה כמנהל הפורום לוקח על עצמך את האחריות שבאופן שכזה הגיר לא ינזק?
הגיר שהוא החלק היקר ביותר ברכב והמורכב ביותר דורש עבודה של בעלי מקצוע ולא נסיונות לחסוך על אחזקתו. וזו רק דעתי האישית הצעירה והלא מלומדת. שכל אחד יקח מכאן מה שהוא מבין.

וסתם לינק למשאבות לשמן גיר...
http://www.bgprod.com/products/transmission.html

Saar
17-03-07, 16:28
אם היית טורח מעט לקרוא את הודעותיו של איציק לפני ששללת את דבריו, היית מגלה שאיציק הוא בעליו של מוסך (אם אני זוכר נכון, אפילו מורשה... :smile: )

והוא רחוק "מאילתורים" מזיקים למינהם.

סער.

אלון_ק
17-03-07, 16:48
התגובה הזו מיועדת לכולם, לא רק לסולל הדרך.

אחד העקרונות שהפורום הזה מושתת עליו, מעין מוטו לא כתוב, הוא שאם לא יודעים אז לא עונים. זה בעייתי משהו כי אנחנו לא פורום מומחים (אחרת רק אנשים כמו איציק היו כותבים כאן) ואנחנו כן רוצים שכולם יכתבו וירגישו בבית לכתוב. זה מתנגש ואחת הדרכים לפתור את זה היא שאם אתם לא בטוחים שאתם יודעים את התשובה, אל תתנו אותה או לכל הפחות ציינו שזו דעה בלתי מבוססת. אם יש למישהו דעה כזו רצוי שהוא ינסה לבסס אותה באופן טכני לא רק כדי שיהיה אפשר להגיב באופן טכני על הדעה אלא גם (ובעיקר) כי זה גורם לכותב להבין לעיתים אם אין כלום בדבריו.
תחשבו פעמיים לפני שאתם כותבים תגובה לשאלה. לא הייתם רוצים לקבל תשובות לא נכונות, אל תתנו כאלו. זה לא אומר שאל לכם לכתוב; כולם שוגים, כפי שכבר נאמר זה לא פורום מומחים ולא מתיימר להיות כזה. לצמצם את התשובות השגויות אפשר בקלות, גיבוש ופירוט דעה בנושא טכני היא אחת הדרכים.

חשבו על הקורא החדש, זה שאיננו מכיר את הנפשות הפועלות. מבחינתו כל הדעות שקולות. זה אומר שאם כתבתם (בטעות ובתם לב) שטות מוחלטת הוא לא ידע להבחין בכך, אלא אם תוסיפו לכך פירוט טכני שיהיה אפשר לסתור.

סולל,

אני לא מבין בגירים אוטומטיים מספיק כדי לומר דבר, לכן אני גם לא אומר; אם אתה שואל האם אני סומך על התגובה של איציק התשובה היא כן חד משמעי, הוא בעל מקצוע שמקפיד לא לכתוב שטויות. הוא טועה לפעמים כמו כולנו, אבל בין דעתו של בעל מקצוע מוערך לדעה של אדם המעיד על עצמו שהידע שלו מסתכם בצפיה חד פעמית בהחלפת שמן גיר...
זו לא סיבה להוריד ראש. כפי שאמרתי, כולנו טועים ואתה חדש כאן אז על אחת כמה וכמה שהשגיאה לגיטימית, ברור לכולם שאתה רק מנסה לעזור. להבא פשוט תן פירוט טכני, יקל על כולם להחליט האם הצדק עמך.

אבל קצת שכל ישר (ולא הרבה) אומר שמה שמבוצע עם מכשור מתאים עדיף מאילתור
אמת ולאור התגובה של איציק אני אסתכן בהכרזה שהעדיפות כאן מסתכמת בכמות שמן הגיר הדרושה לתהליך.

אין לי ספק שגם ניתוק צינור השמן יתן אפקט דומה (אם כי אני לא משוכנע שללא שאיבה כל השמן יצא)
ומאידך אין לך מושג איך מערכת השימון עובדת, אז למה לא להאמין לאיציק?

הגיר שהוא החלק היקר ביותר ברכב והמורכב ביותר דורש עבודה של בעלי מקצוע ולא נסיונות לחסוך על אחזקתו
על משקל דומה, רצוי להקשיב לבעלי מקצוע...

סוזי המשתוללת
17-03-07, 17:52
''האם אתה כמנהל הפורום לוקח על עצמך את האחריות שבאופן שכזה הגיר לא ינזק?
הגיר שהוא החלק היקר ביותר ברכב והמורכב ביותר דורש עבודה של בעלי מקצוע ולא נסיונות לחסוך על אחזקתו. וזו רק דעתי האישית הצעירה והלא מלומדת. שכל אחד יקח מכאן מה שהוא מבין.''

סולל יקר
1) אל תסלול לנו דרכים - אנחנו אוהבים שטח טבעי וקשה וכמה שיותר ממנו
2) אלון הוא בקושי מנהל פורום ובייחוד כשכבר אין לו אוטו :grin:
3)הוא לא מסוגל לקחת אחריות על עצמו אז אתה רוצה שייקח אחריות על איציק?
4) מי אמר שבמוסך שהלכת אליו מבינים משהו?
5) 200 ש"ח לליטר שמן ? - שוד לאור היום ועוד עם חיוך וחשבונית :grin:
6)כנראה שמרבית השמן הזה הלך לשמן מישהו אחר כדי שלא יכאב לו ..... ;-)

סוזי המשתוללת
17-03-07, 17:53
איציק תודה על הטיפ ....

-->