PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה בין תנין לתמסח?

asafk
07-03-07, 20:51
קרוקודיל ואליגטור הם חיות שונות. לקרוקודיל ראש צר יותר, והשן הרביעית בלסת התחתונה בולטת מחוץ לפה כשהפה סגור. לאליגטור ראש רחב יותר - "מרובע", וכל השיניים בתוך הפה כשהוא סגור. (ויש עוד הרבה הבדלים, אבל עזבו כרגע)
בעברית, יש תנין ויש תמסח, אבל אפילו כמה זואולוגים ששאלתי התבלבלו... אליגטור וקרוקודיל - מהו תנין ומהו תמסח...??
(אני כמעט בטוח שתנין הוא קרוקודיל ואליגטור הוא תמסח, אבל מחפש משהו מוצק להיאחז בו)

אסף.

נמרוד
07-03-07, 20:56
(ואני מקווה לטובתך שיש כאן הקשר ג'יפאי כלשהו)לדעתי תמסח הוא קרוקודיל שזה מה שיש בנילוס ואבותינו הכירו, תנין הוא בכלל לוויתן או מפלצת גדולה באופן כללי, ואליגטור זה בכלל יצור מהעולם החדש כך ששתי המילים התנכיות הנ"ל לא יכולות להתייחס אליו. אבל סביר להניח שאני מדבר שטויות.

ד ו ר ו ן
07-03-07, 21:00
אני מכיר את התמסח כמתייחס לחיה המכונה אליגטור ותנין לקרוקודיל.
גם בעברית זה מסתדר כי יש חיה שנקראת "תנין מים מלוחים" שלפי ההגדרה המדעית הנה קרוקודיל ולא אליגטור.

מצד שני יכול להיות שבפינה שלנו של השלולית ערבבו את שני היצורים יחד כי בנילוס אין אליגטורים אלא תנינים ויש התייחסות לתמסחים וגם לתנינים.

PW
07-03-07, 22:08
יקירי:
הזוחלים הגדולים שאתה מתכוון אליהם שייכים לסדרה בעלת השם הלועזי: "קרוקודיליה". בהתאם לזואולוג הממיין, החלוקה הפנימית למשפחות של 23 המינים המרכיבים את הסדרה תלויה בקריטריונים פזיולוגיים שונים שלא כאן המקום לפרטם, אבל בגדול יש 3 משפחות עיקריות: (יש אומרים ארבע) אליגטורים, קרוקודילים – הנפוצים והמוכרים ביותר, גביאלינים (ואולי רביעית - טומיסטומינים). לפי חלק מהזואולוגים המיון הנכון יותר הוא של סדרה הכוללת משפחה אחת המתחלקת לשלוש תת משפחות כנ"ל.
"תנין", "אליגטור", "קרוקודיל" ו"תמסח" הם מילים עבריות למינים שונים אלה שלא תמיד מתכוונות לציון המדעי של כל אחד מהמינים. מה שציינת על ההבדל בין תנין ואליגטור הוא נכון. לתנין (קרוקודיל) יש מבנה ראש משולש ולאליגטור מרובע. לתנין (קרוקודיל) יש שתי שיניים תחתונות שבולטות החוצה כאשר הפה סגור, בעוד שלאליגטור שסוגר את פיו לא רואים את השיניים התחתונות. הבלבול אכן רב במילים העבריות. כבר ראיתי כאלה המכנים בעברית אליגטור בשם "תמסח". בעוד שהשם ה"נכון" ביולוגית לאליגטור בעברית הוא... אליגטור. ל"קרוקודיל" קוראים בעברית תנין. בלכסיקון הזואולוגי למשל, הערך "תנין" מופיע כשלידו השם "תמסח" כציון מילה נרדפת עבורו. נראה כי השימוש הנכון במלה "תמסח" בהקשר הזה איננה כמילה המגדירה מדעית מין מסויים או משפחה אלא היא מילה כללית לחיה הגדולה והמפחידה הזו.
ולמי שתהה על הקשר לאתר הזה, אציין שכולם כמובן - 4X4 - בעלי ארבע גפיים מונעות.

עמית דן
07-03-07, 22:08
מצאתי הקשר לשטח....

'תמסח' קראו לכלים שצהל השתמש בהם לצליחת התעלה....
זה כלי אמפיבי, שהצליח לחצות את סיני, כולל את הדיונות, ולהגיע עד סואץ.
שם הם נכנסו למי התעלה והתחברו אחד לשני כדי ליצור גשר...

בחיל הנדסה עדיין מעבירים מור"קים על הכלים האלה....

asafk
07-03-07, 22:25
פ, ראיתי את הערך בלקסיקון הזואולוגי, והוא שבילבל אותי. כי זואולוגים מסויימים ששאלתי בטוחים שאליגטור הוא תמסח וקרוקודיל הוא תנין (כלומר יש שלוש משפחות שבשתיים מהם השפה העברית מכירה - תנינים, תמסחים)
יש לך עוד סימוכין לעניין חוסר ההבדלה בעברית?
(מה, באמת חייבים קשר לג'יפים? זה לא אוף-טופיק פה? (בצחוק, בצחוק, יבוא יום ותבינו את ההבדל, לא בזמן הקרוב))

אסף.

PW
07-03-07, 23:08
יקירי:
המין המוכר ביותר של תנין: "תנין היאור" נקרא בערבית: "תמאסח א-ניל". אבל זה כאמור כינוי עממי ערבי ולא שם המין הביולוגי. המילה "תמסח" איננה מילה עברית רשמית לציון מין מסויים כלשהוא בסדרה הזו.
דווקא החלוקה המודרנית לשלוש משפחות מתייחסת לקרוקודילים (תנינים), אליגטורים וגביאלינים (משפחה המיוצגת ע"י מין אחד בסה"כ). חלקם אפילו מציעים לשייך את שני הראשונות למשפחה אחת גדולה.
אני מקווה שהלקסיקון הזואולוגי של מנחם דור, "זואולוגיה" של לב פישלזון ועוד שניים שלושה מגדירי זוחלים מספקים אותך..

crocodilia
10-03-07, 11:17
אאא...לאט לאט כשאתם מדברים על המשפחה שלי...

belair
10-03-07, 18:16
הקשר הוא שאתה מחפש שם לבאגי שלך? :confused:

ד ו ר ו ן
10-03-07, 19:36
אם כבר תמסחים,
תמסחי הצליחה זרוקים בשטח כיום,נשדדים בברוטליות ע"י גנבי מתכות שמזנבים בהם חתיכה אחר חתיכה בדרום.

-->