PDA

צפייה בגרסה מלאה : שלום, המשך לשרשור על צינורות לבנייה מפורום אחר.

Erez.
07-03-07, 22:44
ערב טוב,
הקדמה:
קוראים אותי ארז, בן 25, ולא משועמם.
במקור נפתח שרשור על בניית צינורות באתר CARSFORUM,
http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?t=148297
לא ידעתי שקיים פורום של בונים, לאחר דבריו של נמרוד החלטתי להצטרף מאחר ומרוכזת פה ככל הנראה כמות לא קטנה של מתעסקים בתחום.
לאחר כ3 שעות של קריאת חומר באתר פה (כן, 3 שעות! אולי אני קורא לאט) נרשמתי ואני אמשיך את השרשור משם - כאן.
עוד הקדמה:
יש לי מיני מסגרייה בבית (בגולן), עם 3 רתכות גדולות, אחת אפילו CO2 אם היא עדיין במחסן, פלוס ציוד נוסף לבנייה, חסר לי מכופף צינורות, ומכשיר שמייצר NOTCHים. הבעיה היא שיכולת הריתוך שלי נמוכה מאוד, ממש נמוכה.
יש לי תכניות מפורטות יחסית לבנייה של השלדה, אמנם באינצ'ים, אבל זה לא מה שישבור אותי.
ובנוסף, קראתי פה שרשורים לגבי קורסי ריתוך מלפני שנים, האם יש קורס רשמי במקום כלשהו לריתוך? קראתי מחירים שהיו לא הגיוניים, והייתי שמח לדעת מה התקדם.
נמרוד הציע לבנות על פי תקנים שיתאימו למירוצים בארץ, אני לא שולל בכלל מאחר והפרוייקט כלל לא נועד להסתיים בזמן קצר, ויבנה שלב אחרי שלב תלוי במצבו הנפשי של חשבון הבנק.
המטרה בעקרון, ופתוחה לשינויים:
בניית השלדה על פי התכניות שקיימות אצלי, חיבור מתלה אחורי של טרנספורטר שיקנה במיוחד (טרנספורטר עובד ותקין), מתלה קדמי בשלב ראשון (ולא אחרון) חיפושית סטנדרטי, בשלב שני, אחרי שיהיה לי קצת יותר ידע או עזרה טכנית, זרועות A.
הטרנספורטר שיקנה יהיה (ראיתי שישנם מספר מנועים) בעל מנוע 1900/2000/2100, שאלה חשובה לא פחות:
תיבה אוטומטית, ישנם כאלה בעלי תיבה אוטומטית ואישית אני מעדיף שהתיבה תהיה אוטומטית, וגם עדיף לדעתי, דעתכם?
לגבי המנוע, הבנתי שהמנוע אמור להיות מוזרק בשנים האלה, האם זה נכון?
אתם מוזמנים לענות על התגובה האחרונה ובכלל על השרשור שבלינק, זאת בעצם ההתחלה.
מצטער על האורך, למי שהיה כח לקרוא את כל זה.
ותודה, ארז.

נמרוד
07-03-07, 23:49
יש בל.כ. בצריפין מגוון של מכופפות, כולל זולות מאד שחלק מחברי הפורום מסתדרים איתם, עבור מספר מצומצם של כיפופים פשוטים.

בנושא התקנים - אל תחסוך. אם יש לך תכנון, תעלה כמה תמונות כלליות כאן ונראה מה נדרש כדי להתאים אותו לתקן הבטיחות 283 של הFIA שזה מה שאנחנו מאמצים בארץ. המון דברים אפשר לשנות אחר כך, אבל את השלדה אתה רוצה לבנות פעם אחת כמו שצריך.

ראה בפורום הספורט המוטורי שרשורים שרצים עכשיו על התקנות, ובעמוד הראשי של האתר שלשום העלנו את טיוטת התקנות לעיון. קטגורית הבאגי 2000 סמ"ק תפורה בשבילך, ואתה מצטרף לחנן, קובי, רפי, ועוד שבונים או מתאימים רכבים לקטגוריה הזאת, ואני בטוח שעוד רבים אחרים יצטרפו.

Erez.
08-03-07, 00:12
לגבי הכיפוף, האם חייבים להשתמש בכיפוף MANDREL, או שלא חייבים, או האם מילוי חול בצינור ישמש את אותה מטרה?
את טיוטת התקנון הורדתי וקראתי לפני שעתיים.
לגבי הקטגוריה באגי עד 2000 סמ"ק, מנוע 2100 לא יתקבל בקטגוריה?

לגבי התוכניות, להעלות לכאן קבצי PDF? או להעלות רק את השרטוט 3D?
כי יש 20 עמודים בתכנית.

נמרוד
08-03-07, 00:40
לגבי הכיפוף, האם חייבים להשתמש בכיפוף MANDREL, או שלא חייבים, או האם מילוי חול בצינור ישמש את אותה מטרה?
את טיוטת התקנון הורדתי וקראתי לפני שעתיים.
לגבי הקטגוריה באגי עד 2000 סמ"ק, מנוע 2100 לא יתקבל בקטגוריה?

לגבי התוכניות, להעלות לכאן קבצי PDF? או להעלות רק את השרטוט 3D?
כי יש 20 עמודים בתכנית.

לגבי הכיפוף - לא מוכרחים שום דבר. בשביל לעמוד בתקנות, הכיפוץ צריך להיות איכותי = בלי "שקע" בולט בברך. יש דרכים שונות להשיג את התוצאה. יש כאן אנשים שמבינים בזה הרבה יותר ממני, אז חכה לתשובות.

לגבי קטגורית באגי 2000 סמ"ק... כן זו הכוונה. 2000 סמ"ק.

תוכניות - תעלה מה שאתה מוצא לנכון, נראה לי שמספיק תמונות כלליות בתור התחלה.

kimron
08-03-07, 10:12
יש ברופין קורסי ריתוך ממסגרות פשוטה ועד ריתוך צנרת....

אני הולך לעשות בקיץ צנרת...העלות אלפים בודדים...

ליאור

איציק - 4X6ZH
08-03-07, 11:46
לגבי השאלה של הגיר האוטומטי
הגירים האלה מסובכים ויחודים לרכב הזה .
כך בחשבון קשיי תחזוקה \ וחלקים
הגישה לגיר עצמו מאד מסובכת . הגיר מאחורי המנוע והסרן האחורי משלב את כולם ביחד .
איציק

Erez.
08-03-07, 12:28
תודה,
לגבי שרטוטים, היום בערב אני אוכל להעלות שרטוטים.

לגבי קורס ריתוך, אני גם לומד באוניברסיטה וגם עובד משרה מלאה, בייתי לשלם כמה אלפים כרגע על קורס, ומה לגבי קורסים של משרד העבודה? הציעו לי את זה, אבל אין לי מושג במה מדובר.

לגבי הגיר האוטומטי, לקחתי בחשבון, זה בכלל לא לחוץ ועכשיו הבנתי שיש לו רק 3 הילוכים.

אז תודה עד הערב, שאר השאלות רלוונטיות מתמיד :)

kd2
08-03-07, 16:34
ארז , זה לא כמו בית ספר.
אם כתוב לך שעשית "קורס ריתוך *&^%*&" לא אומר שמחר אתה יכול לבנות באגי כי רמת הריתוך שלך עלתה פי 200 בשבועיים.
יש ספרים, יש הרבה טיפים פה באתר, אבל בלי להתאמן זה לא שווה כלום.
אחרי שתדע לבנות אפשר לראות מה עם תיכנון , התיכנון הוא גם פונקציה של מה אפשר ומה אי אפשר לעשות בתוך התקציב ולא תמיד מבחינת חומרה אלה מבחינת יכולת אישית וכלים.

אם אתה שואל אותי , עדיף לך להתחיל מפרוייקט יותר קל -
לרכוש שלדה מוכנה ולהתאים אותה לצרכים שלך (שזה לא פשוט בכלל) או לשפץ אחת.
אני גם מכיר חברה שנו את כל הבאגי בפיקים על בסיס חיפושית והביאו רתך מומסמך כדי לגמור להם את העבודה ( הפרוייקט שלהם אפילו באינטרנט ).

Erez.
08-03-07, 19:55
KD2, הרעיון האחרון שלך לא נשלל וילקח בחשבון, לעומת זאת, אני לא מתכוון לקנות באגי מוכנה, משתי סיבות: 1. למצוא אחת נורמלית קשה. 2. סביר להניח שבקניה יהיו הרבה התפשרויות שלא יהיו לי בבניה, ולא יהיה לי חשק לגעת בה.

בכל אופן, הנה כמה שרטוטים יש עוד הרבה של כל הכיפופים, ורשימת חלקים:

kd2
08-03-07, 20:05
אני לא מתכוון דווקא לבאגי מוכנה מאפס אלה על שלדות פופולריות בקרב בוני הבאגי - לדוגמא -
1.חיפושית
2.סובארית.

ולבנות על שלדה קיימת רק "כלוב" ופה ושם שינוי במתלים.

נמרוד
08-03-07, 20:42
קראת את זה? (http://www.jeepolog.com/268.html)

הבאגי של רפי ודרור מאד דומה לשרטוט שלך, אני לא אתפלא אם היא נבנתה מאותם שרטוטים בגלגול הראשון שלה (החליפה כמה ידיים). השלדה הזאת לא עומדת בתקנים. אני אעבור קצת על השרטוט ואדגיש כמה נקודות עיקריות שצריך לשנות. ואני ממליץ מאד מאד שתקבע פגישה עם רפי ("רפאל" בפורום) ותלך איתו לראות את הרכב ולשמוע עליו ממקור ראשון.

יש לו מתלה אחורי של טרנספורטר ישן, מתלה קדמי מורחב, עם זרועות מחוזקות, עם מסרק הגה של wright, ועוד הרבה פרטים מעניינים.

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=buggy_dror_and_rafi/PICT0010.JPG

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=rally_hermon_eilat_2006/hermon_eilat_2006_N055.JPG

רפאל
08-03-07, 20:46
נמרוד שלום

את נושא התקן אמרנו שנבדוק.

ארז.

ערב טוב לך, האמת שהשרטוטים היו מוכרים לי והזכירו לי משהו מוכר. אני אשמח לפגוש אותך ולתת לך קצת דגשים ואפילו רעיונות שיש לי כדי להגיע לשלדה יותר מוצלחת (על בסיס השרטוטים שלך).

רפי
050-3210103

Erez.
08-03-07, 20:52
נמרוד: קראתי את הכתבה לפני שבועיים בערך.
לגבי השלדה, אני אשמח לתיקונים שלך.

רפי תודה, אני אצור איתך קשר, מאיפה אתה או איפה נמצאת הבאגי?

Erez.
08-03-07, 20:55
אגב אולי פשוט אני אקח דף אחד אחרי השני ואכניס את הכל לASSEMBLY בסוליד? לעשות את הצינורות האלה בסוליד זה לא בעיה, ולחבר ביחד לא נראה לי שתהיה בעיה.
ככה יהיה אפשר לעשות שינויים ממש קלים ולהדפיס מיד.

נמרוד
08-03-07, 21:00
רפי השרטוטים של ארז באו בדיוק בזמן, הם מספקים לי כמעט את כל האינפורמציה שצריך. ארז אם אתה יכול לצרף גם את מבט החזית ומבט העל הכללי עם מידות כמו שצירפת את מבט הצד, זה כל מה שאני צריך. את האיזומטריה נתתה לי. תעלה גם את אלו ואני מבטיח לשבת ולנתח את זה ולהעלות לכאן תכנון עקרוני מתוקן שיעמוד בתקן - אם זה באמת אפשרי.

רפי - השרטוטים יותר טובים כרגע מאשר הבאגי עצמה.

נמרוד
08-03-07, 21:03
אגב אולי פשוט אני אקח דף אחד אחרי השני ואכניס את הכל לASSEMBLY בסוליד? לעשות את הצינורות האלה בסוליד זה לא בעיה, ולחבר ביחד לא נראה לי שתהיה בעיה.
ככה יהיה אפשר לעשות שינויים ממש קלים ולהדפיס מיד.

כן, אם אתה יכול לעשות את זה, זה יהיה כמובן הרבה יותר טוב. יש לך את כל האינפורמציה בשביל לעשות את זה נראה לי, אבל זה לא מעט עבודה.

נראה לי שיכול לצאת לנו כאן תכנון מתוקן שיכול לשמש בסיס מצויין ל"פורמולה באגי" :D

Erez.
08-03-07, 21:46
עוד כמה מבטים, כולל שלדה תחתונה.
ותודה רבה על הסבלנות, אתם עוד תצטרכו אותה :) .

חנן גולומבק
08-03-07, 23:32
אם אני לא טועה זה שרטוטים של warior 100 inch . כלומר 250 ס"מ מרחק סרנים. כלי שהיה מאד נפוץ בארה"ב וניתן לרכוש שלדות כאלו חדשות בקיט מפורק בארגז, בפיקים או מושלמות גם היום.

Erez.
08-03-07, 23:45
דווקא פה מדובר ב95 אינץ', ולא הWARRIOR, למיטב ידיעתי, אולי העתק מקוצר, אבל לא ספציפי.

רפאל
09-03-07, 06:58
ארז בוקר טוב

אני נמצא בכפר-סבא והבאגי נמצאת בגבעת שפירא (אזור נתניה) אני אשמח להראות לך אותה, אני כנראה ביום שישי הבא עובד עליה.

נמרוד

אני הייתי מוריד את שתי הקשתות האחוריות (שמעל המנוע) ובונה שת קשתות יותר קטנות ממש בצידי המנוע (כמו מבנה CLASS 1) אחורי, גם יותר יפה, גם יותר תקני וגם יהיה (לדעתי) מקום להעמיד שני גלגלי ספייר או אחד שוכב מעל המנוע (דיי דומה ל CLASS 1). קח בחשבון שאצלנו יש קצת יותר מ-100" WHEEL BASE וגם את אוזני הפיל אשר אני לא רואה אותן פה.

רפי

רפאל
09-03-07, 07:03
ארז

עוד דבר קטן, האם אפשר לקבל ממך העתק של התוכניות.

רפי

Erez.
09-03-07, 10:32
כן רפי, תן לי מייל, אני אשלח.

לאחר מספר נסיונות ריתוך היום, הבנתי שאני הולך לקניות.

מסתבר גם שיש לי במחסן רתכת אלקטרונית, אני בספק אם היא עובדת, אני אנסה לפתוח אותה היום.

הרתכת שכנראה תשמש לפרוייקט היא רתכת לפי מה שרשום עליה 300 אמפר, אלקטרודות עד 5 מ"מ, תלת פאזית ואין לי מושג מה הDUTY CYCLE שלה, ולא נראה לי שזה קריטי במצב שלי.
זאת במידה ולא נשתמש בCO2. מה שלא נראה לי.

(נשתמש, נעשה, נקנה = אני והנפש הרוחנית שלי)

רפאל
09-03-07, 14:03
ארז שלום

קודם כל מהיכן אתה בארץ

קבל מייל [email protected]
או [email protected]

רפי

נמרוד
09-03-07, 14:46
אני הייתי מוריד את שתי הקשתות האחוריות (שמעל המנוע) ובונה שת קשתות יותר קטנות ממש בצידי המנוע (כמו מבנה CLASS 1) אחורי, גם יותר יפה, גם יותר תקני וגם יהיה (לדעתי) מקום להעמיד שני גלגלי ספייר או אחד שוכב מעל המנוע (דיי דומה ל CLASS 1). קח בחשבון שאצלנו יש קצת יותר מ-100" WHEEL BASE וגם את אוזני הפיל אשר אני לא רואה אותן פה.

רפי צודק לגמרי, זה רק חלק מהשינויים שלדעתי צריך לעשות. מה שטוב בתוכניות האלו הם שהן נותנות את המידות ואת שיטת החיבור המוכחת לbeams, יחידות המתלה הקדמי והאחורי.

השינויים שלדעתי צריך לעשות - את הקשת המרכזית, מחומר עבה יותר לפי התקן, וגבוהה יותר, ומעבר למבנה של 2 lateral roll bars, וגג שטוח. רק ככה נוכל לקבל את מרחב המחייה הנדרש בתקנים. הגובה של הקשת והגג ימדד לפי המכונית שלך שיש בה מושבים - 800 מ"מ לפחות מעל המושב. בנוסף צריך X בקשת המרכזית, X או דיאגונל אחד לפחות בגג, ועוד דיאגונל שיחבר את שתי המוטות האחוריים שצריכים להיות ישרים, בלי כיפוף, ומרווחים יותר כמו שאתה ציינת. יש עוד כמה נקודות שעוד צריך לתת להם את תשומת הלב.

עכשיו שיש שרטוטים הרבה יותר קל להתייחס לנושא, תודה ארז.

dptr
09-03-07, 15:06
ארז שלום
אני בדיוק בתהליך בניית באגי והיו לי הרבה התלבתויות בקשר לשלדה מנוע גיר וכו'.
חשוב לציין שלא מעניין אותי עמידה בתקנים כלשהם הבאגי היא לכיף בלבד ,ולכן החלטתי ללכת על פרונט חיפושית ומנוע וגיר (אואטומט) של סובארו.
חלקים זמינים וזולים בנייה קלה וזולה הם שהכריעו, כמובן שלא התפשרתי בנושא הבטיחות ולכן הצינורות הם סקדיואל 40 "1.5 אני מכופף במכונת כיפוף הכי פשוטה שיש ויוצאים יופי של כיפופים (בעיקר בזכות עובי הדופן הגדול יחסית של הצנרת).
מצורפת תמונה של המנוע והגיר מורכבים על הבאגי מקווה שזה עוזר.

נ.ב

לכל הנודניקים והפדאנטים בפורום מה שרואים בתמונה רחוק מלהיות גמור אז בלי הערות מעצבנות.

תודה ודרך אגב אחלה פורום.

Erez.
10-03-07, 11:11
בוקר טוב,
רפי: כשאני אגיע הביתה אני אשלח לך, עוד יומיים בערך.

הרכב עצמו יבנה במעלה גמלא, (בגולן) וגם שם שתי אפשרויות:
1. ישנה חניה פרטית לבית שלא היתה בשימוש מעולם, היא ריקה לגמרי, ניתן להוריד את הרתכת וכל הציוד מהמסגריה ובעצם הכל יהיה מול העיניים, עבודה תתבצע בעצם מול הבית או בתוך החניה או איפה שהרכבים חונים, שזה מחוץ לחניה בשטח פתוח.
2. בסככה בקצה היישוב, צמוד למסגריה שלי, אבל לא מול העיניים, שם יש מקום גדול לעבוד, אבל מסוכן להשאיר שם דברים, מתוך נסיון.
ה"כאילו" מסגריה שלי במכולה.

נמרוד:
לקחתי לתשומת ליבי, אני ממש מקווה שאצליח להכניס השבוע הכל לסוליד ואז אולי יהיה אפשר לראות את השינויים בקלות.

אני הולך לפרק את הרתכת האלקטרונית, אולי זכינו.

Erez.
10-03-07, 11:18
DPTR:

מכיוון שהפרוייקט לא אמור להסתיים בשבועיים, אפילו לא קרוב, ומכיוון שהוא יתקדם על פי נזילות כסף, ולחלוטין בלי לחץ, (על מי אני עובד... בלי לחץ), החלטתי כן לבנות על פי התקנות של הקטגוריה, ויותר חשוב את הדברים שיהיה קשה לשנות אחר כך, כסאות וכדומה זה לא בעיה להחליף גם כשהכל גמור.

נמרוד, מה לגבי ה980 קילו משקל מינימלי, לא קצת כבד? וזה עוד משקל בלי ציוד לפי מה שקראתי בתקנות, רק עם מיכל דלק וגלגלי ספייר בלבד.

-->