PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות תם בנוגע למתלי 4 לינק ועוד

אלון_ק
29-12-03, 22:16
א. מה זה בדיוק מתלה 4 לינק, מה זה נותן, איך עובד וכו'...

ב. יש עוד חיות כאלו? היכן אני מוצא מידע עליהם?

בוצעו חיפושים בפורומים, מעבר לתמונות לא הצלחתי למצוא הסבר מה הכוונה במושגים ומדוע מערכות מתלים אלו עדיפות. אודה על כל תשובה - בכלל כך הפניות לספרות ו/או אתרים.

תודה!

נמרוד
30-12-03, 09:08
אוקי - רגע של עברית:

3, 4, 5 לינק?

לסרן יש 6 דרגות חופש ביחס לשלדה . אנחנו רוצים לנעול, 4 מהן, ולהשאיר 2 חופשיות, זה נקרא למקם את הסרן במרחב. נעבור עליהן אחת אחת:
1. קדימה-אחורה - חייב להנעל כדי להעביר תאוצה ובלימה מהסרן לשלדה.
2. ימין-שמאל - חייב להנעל כדי שהסרן לא יבחר הצידה בסיבוב.
3. מעלה מטה - נשאר חופשי, ונשלט ע"י הקפיצים.
4. Pitch - סיבוב הסרן במבט צד - חייב להנעל כדי להעביר מומנט לגלגלים.
5. Yaw- סיבוב הסרן במבט על, כמו היגוי של עגלה עם סוס - חייב להנעל כדי שהאוטו יסע ישר.
5. Roll - סיבוב של הסרן במבט חזית. זה נשאר חופשי, ומאפשר לצד אחד לעלות ולשני לרדת. נשלט ע"י הקפיצים.

נועלים 4 דרגות חופש ע"י 4 לינקים, או חיבורים, קשיחים, ומאפשרים 2 דרגות חופש ע"י 2 קפיצים. כל מערכת מתלים של סרן חי בנויה ונראית ככה, בלי יוצא מן הכלל. 4 החיבורים המתמטיים יכולים בפועל להתבצע ע"י פחות "זרועות" כאשר כל זרוע מבצעת יותר ממשימה אחת...

בתור דוגמא ננתח את המתלה הקדמי בלנדרובר -
שתי זרועות רדיוס, שמחוברות לשלדה בנקודה אחת אבל לסרן ב2 נקודות. הזרועות נועלות את דרגת החופש קדימה אחורה, ומכיוון שהן מחוברות לסרן בשתי נקודות, לפניו ואחריו, הן גם נועלות את הPitch - נותנות "קונטרה" למומנט של סיבוב הגלגל. שתי הזרועות ביחד נועלות גם את הסבסוב במבט על. הדבר היחיד שהן לא יכולות לעשות, זה למנוע מהסרן לנוע ימינה ושמאלה ביחס לשלדה - את זה עושה מוט הפנהרד. אז יש לנו בפועל 3 זרועות, ולכן זה מכונה 3 לינק. יש מערכות עם 4 זרועות, שמכונות 4 לינק, ויש עם 5 שמכונות 5 לינק, אבל הכינויים האלו הם בסך הכל שמות מקובלים בענף. כשמנתחים מערכת אפשר לפשט אותה ל4 חיבורים פשוטים בדיוק, תמיד, למרות שבמבט ראשון זה נראה מוזר.

העתקתי את זה מדיון אחר, חוץ מזה לך לספריית מכונות בטכניון, תשאיל עותק של הספר:
Fundamentals of Vehicle Dynamics

Thomas D. Gillespie

אלון_ק
30-12-03, 22:14
ראשית, תודה.

קישור לדיון, אפשר? לא מצאתי אותו בחיפושי.

יש עוד ספרים מומלצים, בסגנון הנ"ל (לאו דווקא בהקשר של מתלים) שאני יכול ללוות אם אני כבר שם? משהו שיתאים לרמת ההבנה הפיסיקלית והטכנית שלי כרגע (רמה נמוכה)?

eran4x4
31-12-03, 08:14
אלון

בצע חיפוש לפי שרשרת מילים מהציתות
לדוגמה:
דרגות חופש ביחס לשלדה

סמן את ה Radio Button השני ( חפש עבור כל המושגים) ומצאתה את הדיול הרלוונטי, משום מה מנוע החיפוש של הפורום מתעלם מספרות ומתיחס רק למילים.

נמרוד
31-12-03, 08:56
ראשית, תודה.

קישור לדיון, אפשר? לא מצאתי אותו בחיפושי.

יש עוד ספרים מומלצים, בסגנון הנ"ל (לאו דווקא בהקשר של מתלים) שאני יכול ללוות אם אני כבר שם? משהו שיתאים לרמת ההבנה הפיסיקלית והטכנית שלי כרגע (רמה נמוכה)?

שם אין יותר מדי ספרים לצערי... יש בעיקר דברים ישנים מאד. אבל הספר הזה הוא ספר לימוד בסיסי וטוב, ובעיקר מודרני. רמת ההבנה שלך לא תעלה מעצמה - תתחיל לקרוא, אין לך ממה לפחד. באמאזון יש המון, המון, ספרים, ספרים שיש לי מופיעים בספריית האתר, ברובם.

גיא
01-01-04, 07:58
תצא מהספרים ותבוא לטייל קצת ..

אני אשמח להדגים לך :twisted:

-->