PDA

צפייה בגרסה מלאה : חושב על רכב שטח - איפה כדאי לעשות בדיקה לפני קנייה?

Tzvika-Pick
22-03-07, 21:08
שלום,

אחרי כמעט חמש שנים של נהיגת כביש, גובר בי לאט לאט (אבל בבטחה) החשק למכור את ה205 האהובה שלי ולעבור לרכב שטח. זה לא קל עבורי, אני מת על ה205 שלי 8)
קראתי אין ספור הודעות בפורום הזה ובעוד אחרים, ואחרי ספירת השקלים בחשבון החיסכון נפל הפור על ויטארה ידנית וסגורה מהמודלים המוקדמים (עד 94, אני אוהב קרבורטור).

ההתלבטות שלי היא לגבי הבדיקה לפני הקנייה.
אני לא חסיד גדול של מכוני בדיקה. לדעתי האישית הם נוטים למלא את טופס הבדיקה באלף ואחד כסת"חים, במיוחד כשמדובר ברכב ישן. מה גם שאני לא יודע כמה טוב יודעים לבדוק שם רכבי שטח, בהם הדגשים קצת שונים.
יש לי ידע מכני בסיסי, אני יעיף מבט ראשוני על הרכב כדי לוודא שהדברים הבסיסים תקינים. אבל מעבר לזה, למי כדאי לגשת כדי שיתן חוות דעת מקצועית ואמינה על מצב הרכב ומכלולי ההנעה שלו? אני מאזור המרכז (גבעתיים) ומתכוון לחפש רכבים בתחום חדרה-גדרה.

מה אתם אומרים? האם יש מכוני בדיקה שבודקים היטב רכבי שטח או בעל מקצוע אחר שיוכל לבצע בדיקה כזאת?

מאיר רוטברג
22-03-07, 21:21
יש בכפר סבא מכון טסטס בשרון בחור בשם יוסיס אחלה בחור דווקא מבין עניין ,

נ.ב אם ה205 שלך gti מודל ישן יש לי חבר שמחפש דבר איתי בפרטי בבקשה

חנן-ג'יפולוג
22-03-07, 22:32
עם כל הכבוד לאהבה שלך למאיידים, הדגם המוזרק, עם 16 שסתומים הרבה הרבה יותר מהנה מאשר הדגם עם מאייד ושמונה שסתומים. זו חיה אחרת לחלוטין.

לגבי מכוני הבדיקה, אתה צודק. העובדה שהם צריכים לתת במסגרת החוק אחריות על תוצאות הבדיקה גורמת להם לדפוק אותה לגמרי, וקשה מאוד להבין משהו רציני מתוצאות בדיקה ממוצעת. אתה יכול להגיע ליורם ממוסך אפאק בתל אביב, והוא יספק לך חוות דעת שתתן לך מידע חשוב על הרכב.

Tzvika-Pick
23-03-07, 02:26
תודה לשניכם על התגובות. רשמתי לפני את שתי המקומות האלו, ואני אצור איתם קשר ברגע שיהיה אקזמפלר לבדיקה.

לגבי הדגם המוזרק - מדובר בדגמי SideKick שהגיעו ביבוא אישי או בדגמי שמ94 ומעלה, נכון?
חנן - אשמח אם תוכל לפרט מדוע הדגם עם ה16V עדיף? בחיפושים שעשיתי הבנתי שהוא עדיף, אבל לא נראה שיש לו יתרון משמעותי על הדגם הקודם, למעט אולי תוספת כוח קטנה.

Saar
23-03-07, 07:45
תוספת כח גדולה.
75 כ"ס לעומת 95 כ"ס.

ההבדל מורגש מאוד (בכביש ובשטח)
ואכן מדובר על דגמים מ 95 ומעלה או SIDEKICK מ 92 ומעלה.

סער.

Tzvika-Pick
23-03-07, 10:02
הבנתי, תודה.

מעבר לעובדה שיש לי סלידה ממערכות הזרקה מיושנות (סוג של טראומה מה205), המודלים של 95 נמצאים ממש בגבול העליון של התקציב שלי.
היות וגם כך אני לא ממהר, אני אמקד את החיפושים בsidekick מהמודלים של 92-94.

Tzvika-Pick
23-03-07, 10:04
ושאלה נוספת ברשותכם...
(למה אני לא מוצא כפתור עריכה? :oops:)

מה דגם המנוע החזק כפי שמופיע ברישיון הרכב?
לחילופין, האם יש דרך להבדיל בין שני סוגים המנועים (למעט ההזרקה מול הקרבורטור)?

דרור ברלי
23-03-07, 13:15
למה אין לך כפתור עריכה? כי יש דרג ויש זרג.
ובעברית פשוטה - רק למנהלי הפורומים יש כפתור כזה...:wink:

עכשיו לאוטו שאתה רוצה.
אל תפחד מהמנוע המוזרק. הוא אחלה. חזק, זריז, כיף.
אם אתה מוצא אחד עם גיר ידני - עוד יותר טוב.
רק עצה קטנה - אם אתה רוצה דווקא SIDEKICK, (דגם אמריקאי) תוודא שמה שמנסים למכור לך הוא בכלל 4X4. מסתובבים כאלה עם הנעה 4X2 (חיצונית הם נראים אותו הדבר בול, כשההבדל היחיד הוא שאין ידית קטנה לטרנספר) ולנו כאן ידוע על לפחות סיפור אחד של בחורה תמימה שאכלה אותה עם רכב כזה.

Tzvika-Pick
23-03-07, 16:09
חשבתי שיש אפשרות לערוך את ההודעות של עצמי. נו, טוב :-D

תודה על הטיפ. שמעתי על הסיפור הזה, וזה בהחלט אחד הדברים הראשונים שאני אבדוק. מבחינתי אין מצב לגיר אוטומט. אני מעדיף ידני בכל יום נתון.

עכשיו רק נשאר למצוא אחת. הקצבתי לי עד אמצע מאי לחפש את הדגם האמריקאי, אם לא אז יגיעו הפשרות, והגיר הוא האחרון שאני מוכן להתפשר עליו.

נמרוד
24-03-07, 11:59
sidekick נדירים מאד, יש עוד וורסיה שמסתובבת - Geo Tracker, לחבר שלי יש כזה מודל 94. כולם זהים למעט הסמלים על הגריל.

כתבת שאתה מחפש בין גדרה לחדרה - אם אתה מוצא משהו בגבול הגזרה הצפוני שלך, אז המקום לבדוק אותו זה ארנון מלאכי, מוסך אנדורו (http://www.enduro.co.il/) בפרדס חנה.

רני דקל
13-04-07, 10:14
אם אפשר להתעלק על השרשור, מישהו מכיר איזה מכון טוב לבדיקה (של אותו רכב, ויטרה) שנמצא באזור חיפה או העמק?

Tzvika-Pick
11-08-07, 04:15
הלכתי, חזרתי, חשבתי, ביטלתי ושוב חזרתי.

תקציב הרכישה עומד על 30K, מה שכנראה לא יאפשר לויטארות החדישות יותר להכנס לרשימה.
הויטארות החלשות יותר באמת עד כדי כך גרועות?

האם יש לי בכלל אופציות אחרות?
הפרוזה והפרונטה נדירות יחסית וכנראה גם יהיו יקרות לאחזקה.
הבואפלו והאיסוזו גדולים מדי עבורי ולכן גם יהיו יקרים מאוד בדלק ולא ממש חזקים בשטח.
נשאר סמוראי, אבל רוב הנסיעות שלי עוברות על הכביש והסמוראי פשוט ספרטני מדי עבורי. אני צריך רכב שיוכל לשמש אותי כרכב עיקרי סביל.

יש משהו שיוכל להתאים לי יותר?

חנן-ג'יפולוג
11-08-07, 08:14
לא, הויטרות החלשות לא גרועות בכלל. הבעייה שלהן היא שיש להן אחיות צעירות וחזקות יותר, אבל כשלעצמן הן גם כלי מהנה מאוד. חפש כלי כזה, ובדוק אותו בשבע עיניים. הן לא מזדקנות בכבוד תחת התעללות. מרכב טוב כזה, אתה תהנה מאוד.
הבטחה שלי.

Tzvika-Pick
11-08-07, 12:29
תודה רבה!

עכשיו אני בהחלט הרבה יותר רגוע.

Tzvika-Pick
13-08-07, 22:23
אולי אפשר לערוך את הכותרת של השרשור... כבר לא כזה רלוונטי לתוכן.

מישהו יכול להגיד לי היכן ממוקם מספר המנוע בויטרה? בדקתי אחת היום (מודל 1991, משופרת, אבל עם המון סימנים מעידים למנוע בסוף חייו המועילים) ולא הצלחתי למצוא את המספר.

יריב קלר ברוך
14-08-07, 08:01
אזור גדרה רחובות מוסך אודי מיזרחי מומלץ!

אלדר
14-08-07, 11:06
ממליץ על ארז4x4
0522876170

יוש
15-08-07, 19:30
אזור גדרה רחובות מוסך אודי מיזרחי מומלץ!

מצטרף בחום!

Tzvika-Pick
23-08-07, 13:44
תודה רבה לכם על העזרה וההמלצות!
דיברתי עם יורם ממוסך אפק בת"א והוא הסכים לבדוק את הרכב המיועד תמורת תשלום סימלי. בשיחת הטלפון שלנו הוא עשה רושם של אדם הגון וישר מאוד, והכי חשוב, אחד שבהחלט שמח לעזור!

ברשותכם, שאלה נוספת, קצת יותר קשה למענה.

כמה מעל המחירון מקובל לשלם על כלים כאלו במצב טוב עם שיפורים בסיסיים?
רוב המוכרים מבקשים כמה אלפי שקלים מעל למחירון של לוי יצחק. אני מבין שהמחירון לא תמיד רלוונטי, בטח שלא ברכבי שטח ישנים, אבל אשמח לקבל רפרנס כלשהוא.

רוב המוכרים מבקשים מעל 40K לויטארה ממודל 1994, יותר מ5K מעל למחירון. נשמע סביר?

Saar
23-08-07, 15:21
סביר זה כמה שאתה מוכן לשלם...

אני על הויטרה הראשונה שלי (לפני 9-8 שנים) שילמתי הרבה מעבר למחירון (לא יודע כמה בדיוק,אין מחירון ל 89 ברזנט, התייחסתי ל 90 סגורה כמחירון ושילמתי משהו כמו 20% מעל....) - לרגע לא הצטערתי על המחיר ששילמתי.

גם על הויטרה השניה שילמתי הרבה, למה? כי רציתי ידנית ארוכה והייתה אחת כזו...

לגבי מודל 94,
שים לב, אם מדובר בדגם הקצר, אז בד"כ זו הזרקה חד נקודתית ומנוע 8V.
94 זו השנה היחידה שהדגם הזה הגיע ביבוא סדיר.
עדיף לחפש עוד קצת ולקנות דגם 16V, בד"כ מסוף 94.

סער.
(ד"א, יורם אכן אדם נחמד שאוהב לעזור)

Tzvika-Pick
23-08-07, 20:44
הבנתי את הנקודה.

אני מקווה לראות מחר זוג ויטארות - האחת 95 והשנייה 94. על שניהן דורשים 40K ש"ח ושניהן לבנות, קצרות וידניות כמו שאני מחפש.
אולי סוף סוף תמצא הכלה 8-)

Tzvika-Pick
24-08-07, 15:00
לגבי מודל 94,
שים לב, אם מדובר בדגם הקצר, אז בד"כ זו הזרקה חד נקודתית ומנוע 8V.
94 זו השנה היחידה שהדגם הזה הגיע ביבוא סדיר.
עדיף לחפש עוד קצת ולקנות דגם 16V, בד"כ מסוף 94.

עדכון קצר:

המודל 94 שראיתי היום עם מנוע 16V והזרקה רב נקודתית. נראית טוב מאוד חיצונית ופנימית, המנוע נראה טוב ואין נזילות והפתעות מתחת לרכב.

הבעיה העיקרית שהצלחתי לראות היא דווקא בהזרקה - בהתנעה קרה הרכב עולה לכמעט 2000 סל"ד למשך כמה דקות, ואחר כך שומר על סל"ד נמוך יחסית עם מזגן דולק. מישהו יכול לתת קצה חוט בנושא? אני יודע שבדרך כלל מדובר בבעיות של מנוע צעדים, אבל :roll:

וסוגייה שנייה - הויטארה הזאת מגיעה עם נועלים קדמיים אוטומטיים. בעצם, אני אפילו לא יודע אם הם אוטומטיים או לא, אני רק יודע שאין ידית שאפשר לסובב אלא פלסטיק שחור שכתוב עליו Auto משהו. בתוך הרכב אין ידית או כפתור מעבר לסטנדרט. מה זה אומר? האם יש נעילה אוטומטית ואם כן כיצד מפעילים אותה? יש משהו מיוחד שצריך לבדוק בנעילה כזאת?

אשמח לקבל את חוות דעתם :)

idanw
24-08-07, 15:53
בהתנעה קרה הרכב אמור להגיע לקצת פחות מ2000 סל"ד עד לעליית הטמפרטורה..
מה זה אומר סלד נמוך יחסית? סלד סרק תקין הוא 750-900 סלד.
מה שראית הם לוקרים אוטומטיים (ולא נעילת דיפרנציאל!) שזה הרבה יותר נוח כי לא צריך לצאת ולנעול את הלוקרים בשילוב 4X4 אבל כנראה שלא תשים לב אם יש איתם בעיה והם לא נועלים, עד שתיתקע בשטח.
כדי לבדוק הם הם עובדים, תרים את הגלגלים הקדמיים, כל אחד בתורו כש4X4 משולב, ותסובב אותם (ביד) אתה צריך לראות שגם הדרייבשאפט הקידמי מסתובב איתם.

בהצלחה!
עידן

Tzvika-Pick
24-08-07, 16:55
הסל"ד עם מזגן היה באזור ה500.

לגבי הלוקרים - תודה, יבדק.

גיא
24-08-07, 17:56
הסל"ד נישמע לי הגיוני לגמרי.

ידית הילוכים נוספת היתה או לא ? לא הבנתי ממה שכתבת...

Tzvika-Pick
24-08-07, 18:05
אני שמח לשמוע שהסל"ד תקין.
היתה ידית הילוכים נוספת לשילוב 4X4. לא בדקתי האם היא תקינה ומתפקדת כי אני לא ממש יודע איך, אבל צרם לי בעין שלא היו לוקרים ידניים כמו בשאר הויטארות שראיתי עד עכשיו.
בסך הכל הויטארה הזאת נשמעת ונראית די טוב. יש קצת חלודות אבל ממש לא נורא, שמורה חיצונית ופנימית ונראה שהיא מתוחזקת היטב אצל הבעלים האחרון. נוסיף לזה מחיר סביר ויד נמוכה ונראה לי ששווה לקחת אותה לבדיקה השבוע.

בדקתי היום ויטארה נוספת ממודל 95. אבוי לבושה, הרכב אכול חלודה. החיבור בין החלון הקידמי לגג פשוט אכול לחלוטין, משקופים, כנף הכל רקוב. יש גם רעש נקישה מוזר בסיבוב של ההגה ימינה ושמאלה וסט של צמיגי כביש. המנוע אמנם נשמע ומרגיש טוב ויש קצת מיגונים אבל בסך הכל היא נראית לא טוב.

גיא
24-08-07, 18:18
עליך לקרוא את מדריך ג'יפולוג לבדיקת רכב לפני קניה.

כל מה שאתה מכיר מרכב כביש רגיל קיים גם פה למעט כמה דברים נוספים.

על קצה המזלג לנושא 4על4

יש לנסוע לשביל חצץ או מגרש חניה חצץ.
לעצור עצירה מלאה.
לשלב לניוטראל אם זה גיר אוטומטי או ללחוץ את המצמד בגיר רגיל.

בעצירה מלאה או תנועה קדימה של חצי קמ"ש ... מה שניקרא דירדור מאוד איטי.
לשלב את הידית למצב 4 על 4 hi . מה שאמור לקרות עכשיו זה ככה:
1. חיבור של גל התנועה (דרייבשאפט) הקידמי לתיבת ההעברה
2. חיבור של הגלגלים לציריות במידה וז אכן לוקרים אוטומטיים כמו שאתה אומר.

סע קצת קדימה אחורה ותראה שהאוטו לא מתנהג משונה. רעשים שנישמעים רע וכו' . סיבוב הדוק לשני הצדדים במהירות נמוכה ואתה עשוי לשמוע את הציריות מתקתקות - תידרש החלפה של הפעמון ...

עצירה מלאה שוב, שילוב נוסף של הידית הקטנה למצב 4x4 lo . שוב נסיעה קצת קדימה
וקצת אחורה, הכוונה לא למטר קדימה ומטר אחורה אלא לנסיעה של כמה מאות מטרים לפחות.ובכל ההילוכים. ראשון עד חמישי. שים לב שבמצב נמוך אתה לא תעבור את 50 קמ"ש זה המצב התקין.

כל המשחקים האלו לא על אספלט ! כשאתה משלב 4 על 4 אתה מחבר את שני הסרנים. סיבובים הדוקים במצב אחיזת כביש טובה עשויים לגרום נזק. זה לא הוגן כלפי המוכר לגרום לו נזקים באוטו.

שים לב שהאוטו עשוי להרגיש "כבד" יותר במצב 4 על 4 גבוה והיגוי "משונה"
שים לב שיהיה היגוי משונה וכבד במצב נמוך.

יש להמנע מזריקת מצמד במצב 4 על 4 בסיבוב הדוק. שוב, אל תהרוס את האוטו שלא שלך.

בהצלחה.

Tzvika-Pick
25-08-07, 12:19
תודה על ההסבר.

אני מקווה שיהיה למוכר החביב ולי את האומץ והאפשרות להתפשר ולסגור עיסקה ביום ראשון. אני אקח את הויטארה לבדיקה באחד המקומות שהומלצו כאן בשרשור ואבצע גם את הבדיקה שתיארת.

asafk
25-08-07, 13:15
אם אתה לוקח את הרכב לבדיקה, קל יותר לבדוק שילוב 4X4 על הליפט מאשר במגרש.

אסף.

גיא
25-08-07, 19:13
לא כדאי שיהיה עומס על המיכלולים בבדיקה כזאת ?

עומס שאין על הליפט ?ֿ

Tzvika-Pick
26-08-07, 08:49
האם לדעתכם אפשר לוותר על בדיקת קומפרסיה למנוע?
האם בדיקה ויזואלית של השמן ונוזל הקירור מספיקה לדעתכם כדי לתת חוות דעת טובה על המנוע?

ובכלל, הבלוק של הויטארה הוא בלוק אלומניום כמו של הצרפתיות? פתאום חשבתי על זה שהבעלים הנוכחי מילא מי ברז ולא נוזל קירור...

גיא
26-08-07, 10:20
באותו משפט ....

אתה רוצה לוותר על בדיקה שיכולה לתת איזה אינדיקציה מעורפלת על מצב המנוע ... ומציין שזימברו אותו ... ( את המנוע ).

מי ברז זה רע למנוע. יהיו פה שיגידו לך שזה לא כל כך נורא ויהיו פה שיגידו לך שזה הכי נורא שאפשר. תכלס, כשקונים אוטו יד שניה הרי אי אפשר לדעת הכל על כל מכלול ואיזה התעללות עבר ... המנוע הוא אחד היקרים יותר שיש. גיר מיד אחריו וכו' ..

מכל הבדיקות שעושים במכונים אני באופן אישי מתיחס רק לשתיים. בדיקת שלדה - שהיא ישרה ובדיקת מנוע שלא יהיה גמור מידי. כל השאר זה כיסתוח לדעתי.

תפתח לדעתי את המכסה של הרדיאטור ותסתכל מה המצב שם. אם הוא לא מלא אבנית זה עשוי לתת לך אינדיקציה אולי כמה נזק יש למנוע ממי הברז. ... ואולי בעצם לא ...

Tzvika-Pick
28-08-07, 12:25
תודה לכולם על העזרה.

כסף החליף ידיים, זכרון דברים נחתם. אני מאוד מקווה שהכל ימשיך להתנהל כשורה, ובשבוע הבא בשעה כזאת אני אהיה הבעלים המאושרים של ויטארה 16 שסתומים לבנה, קצרה וידנית - בדיוק כמו שרציתי.

שוב תודה לכולם, וגם לחברה' ממוסך אפק שעזרו ונתנו לי את כל תשומת הלב הדרושה.

alon-g
23-05-16, 18:44
תודה לכולם על העזרה.

כסף החליף ידיים, זכרון דברים נחתם. אני מאוד מקווה שהכל ימשיך להתנהל כשורה, ובשבוע הבא בשעה כזאת אני אהיה הבעלים המאושרים של ויטארה 16 שסתומים לבנה, קצרה וידנית - בדיוק כמו שרציתי.

שוב תודה לכולם, וגם לחברה' ממוסך אפק שעזרו ונתנו לי את כל תשומת הלב הדרושה.

מדובר על שרשור ישן, אבל האם המוסך הזה עדין עובד ?
אם כן יש לך טלפון לתת לי.
אני מחפש מוסך מקצועי לבדיקת לנדקרוזר לפני קנייה.

Tzvika-Pick
23-05-16, 18:54
למיטב ידיעתי המוסך נסגר.
ובדיעבד הבדיקה הזאת הייתה גרועה ביותר. לא עלו על רוב הבעיות שהיו ברכב ולא הדגישו מספיק את הבעיות שכן מצאו.

עברו כמה שנים, קניתי סוזוקי אחר בלי בדיקה בכלל. והפתעה - הוא מתברר כמציאה של ממש.

alon-g
23-05-16, 19:05
למיטב ידיעתי המוסך נסגר.
ובדיעבד הבדיקה הזאת הייתה גרועה ביותר. לא עלו על רוב הבעיות שהיו ברכב ולא הדגישו מספיק את הבעיות שכן מצאו.

עברו כמה שנים, קניתי סוזוקי אחר בלי בדיקה בכלל. והפתעה - הוא מתברר כמציאה של ממש.

תודה

אם יש בקהל בעלי לנדקרוזר שיכולים לתת המלצה אני אשמח.

-->