PDA

צפייה בגרסה מלאה : קפיצים

רכס חיים
10-01-04, 19:32
בסוף , אחרי כל ההשקעה בהרמת הקפיצים ,הכל חזר לקדמותו וזה ממש מרגיז. צריך להתחיל הכל מבראשית. אני הולך על בנית מערכת חדשה של 4 קפיצים עם 10 עלים באיכות הגבוהה ביותר. אבל מי בכלל יודע בארץ איך עושים את זה? יש מישהו מומלץ? כמה זה צריך לעלות? איפה קונים עלים חדשים בלבד ? מי מייצר מאיות? למישהו יש מידע ???????

ארז
10-01-04, 20:02
יש את המתלם ברשל"צ לא זוכר את המספר טל' שלו,תמצא את זה בקלות בג'פטריפ
אגב חיים למה לא ללכת כבר עד הסוף וקפיצים ספראלים?על הסרנים שלך אם אני לא טועה יש תושבות מתאימות

אדי
11-01-04, 02:30
שמעתי כמה חוות דעת חיוביות על קפיצי הרטוב, לא מנסיון אישי, ואני גם לא יודע אם יש לו הידע לבנות קפיץ כבקשתך. למתלם, לפי מה שהוא אמר לי בעבר, אין אפשרות אפילו להתחייב על קבוע קפיץ ... לדעתי (ולדעתם של עוד כמה אנשים ...), לא מומלץ. אם יש לך סבלנות לקרוא אני יכול לחפש את הקישור לסיפור שלי ...

השאלה היא כמה אתה רוצה להשקיע/להסתבך, השקעתי די הרבה זמן בחיפוש מידע על קפיצים לסופה לפני שהרכבתי את הנוכחיים (מסתבר שה"מחקר" השתלם :) ) ומה שלמדתי זה שאין סוף לשינויים ולשיפורים במערכות מתלים. רוצה קפיצי עלים ברמה אחרת ממה שכולם רגילים? חבר קיבל הצעה ל-4 קפיצי עלים (9-10 עלים) לסופה ב-1000$ ... בארה"ב. קצת מופרע אבל זו גם דוגמא. מצד שני שאקלים ארוכים יעלו 100 ש"ח ...

אדי

רכס חיים
11-01-04, 05:00
נכון שעל ה-G היו קפיצים ספיראליים ולקח לי הרבה זמן לנקות את הסרנים מכל התושבות שלהם היות והיה צריך לעשות התאמה לקפיצי עלים. כשיש רק קפיצים ספיראליים הסיפור מאוד מורכב היות שלא כמו בקפיצי עלים ,הספיראלי דורש ריתום לכל הכיוונים וזה סיפור מורכב של שטנגות ובסיסי ריתום. אבל אם יש קפיצי עלים אז כבר קל יותר להוסיף ספיראליים לשיכוך נוחות ראשוני , לפני שהעלים נכנסים לעבודה. את הרעיון הזה טרם זנחתי. בענין ההצעה של אדי לגבי השאקלים , כנראה שבסופו של דבר אלך עליה ,במיוחד שמצאתי תכנון וצילומים של שאקל נפתח במצבים קיצוניים שמאוד נראה לי. בכל מקרה אם למישהו יש שני קפיצים ספיראליים בקוטר עד 110 מ'מ ובאורך של כ-400 מ'מ המתאימים לעומס של 500 ק'ג כל אחד , אשמח לרכוש אותם ממנו. בקפיצי נורדיה לא השגתי כאל ושל ה-G גדולים מדי ליישום. על המפתל שמעתי בפורום דברים לא מחמיאים כך שאני לא הולך להסתבך עם עוד אחד כמו חומרי מחדרה. על הבחור מאזור בית-שמש שמעתי המון ורק לטובה ,כך שאגיע אליו להמשך השיפורים.

eran4x4
11-01-04, 06:17
אתה בטוח שאתה צריך קפיץ שמתאים ל500 ק"ג?

אם אני מבין נכון אתה רוצה לשים את הקפיץ במקביל לקפיץ עלים, העומס יתחלק על שני הקפיצים.

נמרוד
11-01-04, 10:04
חיים, אני באופן כללי נגד הסבה לספיראלים למי שלא מבין... אבל המקרה שלך אולי שונה, כי שוכבת לך במפעל, הפוכה על הגב, הנבלה של הG. אם יש לך כוח לשחזר על האואז את כל התושבות ואת כל המוטות המקשרים בשלב ראשון בהעתקה מדויקת מהG, אז יש סיכוי לא רע שזה יעבוד...

אם אתה לא רוצה להסתבך ( ומהיכרותנו הקצרה אתה בדרך כלל כן רוצה להסתבך... :lol: ) אז קנה קפיצי עלים חדשים. לדעתי דווקא כן המתלם. התלונות עליהם נגרמות בשל " פער ציפיות " מה שנקרא בין הלקוחות לבינם. זה שאיתי לא מוכן להתחייב על קבוע קפיץ, מראה על יושר מקצועי. מי שאומר שהוא יכול להתחייב - מטעה. מה גם שמה אני/אתה/אדי/לקוח ממוצע יודעים על קבוע הקפיץ "הנכון"? כלום.

אם אני עומד בפני החלפת עלים, הייתי מתכנן בעצמי בדיוק מה אני רוצה - אורך של כל עלה, עובי, רוחב, כל הפרטים, למיטב יכולתי ושיפוטי, ומזמין מהמתלם לפי מפרט שלי. אם אתה רציני, אתה יכול לעשות מחקר כזה בעצמך, אתה מבין דבר או שניים במתכת...

LAREDO
11-01-04, 10:50
חיים - ללכלך על מישהו נורא קל.
קפיצי הרטוב וכול יצרני הקפיצים בארץ קונים מאותו מקום בדיוק - המתלם.
הוא היחידי שמייצר קפיצים בארץ. בצ'ירוקי שלי הוא בנה קפיץ אחורי לתפארת, כזה שגרם לי לשקול ברצינות החלפת הספירלות מקדימה.
לך אליהם ולא תתאכזב.

אדי
11-01-04, 19:12
נמרוד, המקרה שלי עם המתלם באמת לא קשור לרמת המקצועית. יכול להיות שאם הם רוצים הם יכולים לייצר גם קפיצים טובים. לשמחתי, לא בצעתי אצלם את העבודה בסופו של דבר, כנראה שאם אני לא X,Y או חבר של Z (ואני לא מאשים אף אחד מהם) אז אני סתם לקוח לא משמעותי ... אבל זה לא קשור כל כך לדיון הזה, קודם חיים יחליט מה הוא רוצה לעשות - אח"כ איפה.

חיים, אני מניח שהשאקלים שאתה מדבר עליהם הם מה שנקרא ריבולברים, חפש בפורום דיונים על יעילותם המוטלת בספק.
http://www.off-road.com/jeep/reviews/images/mmr/revolver1.jpg

http://www.off-road.com/jeep/reviews/mmr.htm
http://www.off-road.com/chevy/reviews/revolver/

וקצת דעות:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=809&start=0&postdays=0&p ostorder=asc&highlight=%F8%E9%E1%E5%EC%E 1%F8%E9%ED

אם בכל זאת תבחר בריבולברים, בחור בשם ערן (מכונה ערן CJ בפורומים בג'יפטריפ) בנה עבור הטנדר טאטא שלו ריבולברים. מנסיונו, יש השפעה על העבירות וזה לא רק מצטלם יפה. אני מניח שתוכל לנסות להתייעץ איתו בנושא.

אדי

רכס חיים
11-01-04, 19:22
נמרוד - השקעתי הרבה זמן בלימוד המערכת של ה-G ושתי דקות נוספות במערכת של הוואז. המסקנות מתסכלות בעליל. של ה-G ,הענין כל כך מסובך עם קפיצים ספיראליים ומוטות ייצוב לכל כיוון אפשרי. יש ארבעה מוטות שהם יצירות מופת בפני עצמן. יותר קל לבנות ג'יפ סופה שלם מלשחזר את מערכת הקפיצים והמוטות. מה שבאמת מתסכל שהיתרון של הסופר-דופר לא מי יודע כל כך רציני לעומת הברזלים הבסיסיים של הוואז. אם הם רק היו 10 עלים במקום 8 עלים ובמצב חדש ולא כמו שהם נשכבים היום - לא הייתי צריך יותר. על המתלם לא שמעתי מעולם - חוץ מכאן בפורום .ולצערי לא המליצו עליו ולעבור עוד 'חומרי-חדרה' לא בא לי. כנראה שמתגבשת אצלי החלטה בכיוון של אדי , לבנות שאקלים חדשים ומוגבהים ואני מוסיף,מתקפלים המאפשרים פתיחה כפולה. אם טעיתי הפסדתי 250 שקל- לא נורא.

Bulldog
11-01-04, 19:23
אדי אני חייב להעיר פה.
אני ניגשתי למתלם מהמלצה של אחד החברים באתר (לא זוכר את השם וזה גם לא רלוונטי) לא אמרתי X שלח אותי, לא אמרתי יש לי צי של Z מכוניות ולא בטיח.
היחס שקיבלתי היה מדהים, הנכונות לעזור מעבר לכל בית עסק ישראלי ממוצע.
ראבאק, הבנאדם קיבל ממני זוג קפיצים של דודג' D200 לבדוק אם הם יכולים להתאים לסיקס, ביצע את הבדיקות על חשבונו (זמן אישי, בלאי מכונה, מה שלא תכלול בזה, זה היה על חשבונו) ואפילו שמר עליהם עד שאמרתי לו שאפשר לשלוח אותם למיחזור מתכת.
עומר

eran4x4
11-01-04, 19:42
למה 10 עלים במקום 8?

הקפיצים הישנים עיפים תחליף אותם בעלים חדשים, אם תעלה מ 8 ל 10 אני חושש שהרכב יהפוך למאוד קשה ומהלך המתלה יפגע.

נמרוד
11-01-04, 20:06
נמרוד - השקעתי הרבה זמן בלימוד המערכת של ה-G ושתי דקות נוספות במערכת של הוואז. המסקנות מתסכלות בעליל. של ה-G ,הענין כל כך מסובך עם קפיצים ספיראליים ומוטות ייצוב לכל כיוון אפשרי. יש ארבעה מוטות שהם יצירות מופת בפני עצמן. יותר קל לבנות ג'יפ סופה שלם מלשחזר את מערכת הקפיצים והמוטות. מה שבאמת מתסכל שהיתרון של הסופר-דופר לא מי יודע כל כך רציני לעומת הברזלים הבסיסיים של הוואז. אם הם רק היו 10 עלים במקום 8 עלים ובמצב חדש ולא כמו שהם נשכבים היום - לא הייתי צריך יותר. על המתלם לא שמעתי מעולם - חוץ מכאן בפורום .ולצערי לא המליצו עליו ולעבור עוד 'חומרי-חדרה' לא בא לי. כנראה שמתגבשת אצלי החלטה בכיוון של אדי , לבנות שאקלים חדשים ומוגבהים ואני מוסיף,מתקפלים המאפשרים פתיחה כפולה. אם טעיתי הפסדתי 250 שקל- לא נורא.

חיים. אתה צודק לחלוטין, ורק מחזק את מה שאני טוען כל הזמן... להסב רכב לתצורת מתלים שונה זה מאד, מאד לא פשוט.
ראה דיונים קודמים בנושא:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=73

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=2445

לגבי הרבולברים ושאקלים נפתחים למיניהם - לדעתי (שנכתבה כבר פעמים רבות בדפים אלו) מדובר בסוג של קשקוש, אבל הי, אם אתה צריך לשחק, אז תשחק... למה לא. בכל מקרה אין קשר לצורך בהחלפת עלים.

ערן - אפשר לקבל את אותו קבוע קפיץ עם חבילה של יותר עלים אבל דקים יותר, ובסך הכל יותר ברזל. בכך אתה יכול לקבל מאמצים פנימיים קטנים יותר --------------> התעייפות קטנה משמעותית עם הזמן. זו הדרך הנכונה לבנות קפיצים איכותיים שיחזיקו מעמד. זו גם הדרך היקרה יותר כמובן, היצרנים מנסים למזער את כמות העלים ואת כמות הפלדה, ולכן אתה רואה בעיקר קפיצים של 4 - 5 עלים ברוב הקיטים הלא יקרים לג'יפים. דינמית זה יכול להיות אותו דבר, אבל אורך החיים קצר יותר.

אדי
11-01-04, 20:17
חיים, לדעתי, דווקא הריבולברים לא ממש אפקטיביים - רק שלחתי לך כמה קישורים להכיר את הנושא ... אני מניח שהבנת את משמעות הריבולברים, ושיהיה בהצלחה.

עומר, אתה זוכר את הסיפור שלי? ... צרפתי את הקישור. מסתבר שגם לא הייתי היחיד.
http://jeeptrip.com/page.aspx?div=Forums&group=1&item=147218

אדי

Bulldog
11-01-04, 20:24
אדי אני לא בא להתנצח על מי עשה לך רע ומי לא.
נתת עובדות, סבבה, העובדות והרושם שאני קיבלתי מהמתלם הן מצויינות.
לכל בעל עסק בארץ יש תומכים ויש מתנגדים.
בוא אני אתן לך כדוגמא את MSS מא"ת קדימה.
הם מתעסקים בכיפוף צינורות, אני ביצעתי אצלהם את ההזמנה ל3 קשתות שמהוות כרגע את הכלוב שלי, המחיר היה זול, האיכות הייתה טובה, אז הם לא עמדו בזמן שהם נתנו, ביג דיל, לא התרגשתי מזה, קיבלתי עבודה מקצועית ובמחיר מצויין, אז לקח שבועיים במקום שבוע.
שאל את אורי טל על אותו מפעל ותקבל רק תלונות.
הנה לך דוגמה לשני ג'יפאים, שניהם פנו לאותו בית עסק, אחד יצא מרוצה מעל הראש והשני לא.
עצם העובדה שהיה לך ויכוח עם המתלם לא אומר שהוא לא יודע את העבודה, או שהוא לא מקצועי.
עומר

ודי, זה ממש לא קשור לכאן (פרט לעובדה שאני עדיין ממליץ על המתלם)

נמרוד
11-01-04, 20:53

הנה שורש הבעייה...

למה לכל בעל עסק צריכים להיות "תומכים" או "מתנגדים"? האם אני חייב לתמוך או להתנגד? מה קרה, כל מכופף צינורות וכל אגזוזן רצים לרשות הממשלה? זה פורום ג'יפים, או מרכז הליכוד? עסק זה עסק, אתה מזמין עבודה, מקבל, משלם. מרוצה, יופי, לא מרוצה אל תחזור. רימה אותך ממש - תבע אותו למשפט. בא לך לספר לאחרים - לטוב או לרע - תפאדל, בשביל זה יש אינטרנט. אבל מי אמר שאתה צריך עכשיו להיות שפוט שלו או אויבו המר לנצח?

אין בעל מקצוע שאין עליו דעות לכאן ולכאן, כל קורא אמור להיות מספיק חכם בשביל לסנן ולהחליט בעצמו, ואם הוא לא, זבש"ו.

אדי
11-01-04, 21:15

הנה שורש הבעייה...

למה לכל בעל עסק צריכים להיות "תומכים" או "מתנגדים"? האם אני חייב לתמוך או להתנגד? מה קרה, כל מכופף צינורות וכל אגזוזן רצים לרשות הממשלה? זה פורום ג'יפים, או מרכז הליכוד? עסק זה עסק, אתה מזמין עבודה, מקבל, משלם. מרוצה, יופי, לא מרוצה אל תחזור. רימה אותך ממש - תבע אותו למשפט. בא לך לספר לאחרים - לטוב או לרע - תפאדל, בשביל זה יש אינטרנט. אבל מי אמר שאתה צריך עכשיו להיות שפוט שלו או אויבו המר לנצח?

אין בעל מקצוע שאין עליו דעות לכאן ולכאן, כל קורא אמור להיות מספיק חכם בשביל לסנן ולהחליט בעצמו, ואם הוא לא, זבש"ו.

אני חושב שחיים הבין את דעותינו ... אז בואו ולא נמשיך את הויכוח הזה, שכנראה לא יסתיים. יש לקורא הממוצע שני סיפורים, והוא יבין את מה שהוא רוצה. ירצה? יברר עוד, לא ירצה? נאחל לו בהצלחה.

אדי

asafk
12-01-04, 01:58
חיים,
בוא נתחיל בזה שאני חושב שהקפיצים המקוריים של האואז טובים, כלומר- באורך נכון ועם קבוע קפיץ נכון. אני חושב ככה כי אני מאמין במהנדסים של אואז (עובדה. הרכב נוסע בכל העולם, ומייצרים אותו גם בסין- כנראה שיש בו משהו). מדוד בבקשה את הקפיצים המקוריים- אורך מאיה ראשית, עובי כל עלה, מספר עלים, רוחב. אם הקפיץ לא סימטרי (הסרן לא באמצע המאיה הראשית)- מה האורך של החלק הקדמי, ושל האחורי? מתוך זה נוכל לחשב את קבוע הקפיץ, בקירוב טוב.
אחרי זה- מה אתה רוצה לשפר (אם בכלל)? העומס גדל ואתה רוצה להקשיח את הקפיצים? חסר לך מהלך? הקפיצים קשים מדי? לא רוצה לשפר כלום, רק רוצה קפיצים רעננים?
עם תשובות לשאלות האלה, אפשר לצאת מהנתונים המקוריים, ולתכנן קפיץ שיהיה בדיוק מה שאתה רוצה. לתת ליצרן הקפיצים הנבחר נתונים מדוייקים של הקפיץ אותו אתה רוצה- ולקבל מה שאתה רוצה.

לדעתי, הקומבינציה של קפיץ ספירלי קטן בין העלים לשלדה לא נותנת שום דבר משמעותי, אלא אם כן הוספת משקל של בערך טון- שניים לאוטו, ואין לך מקום להוסיף עלים שיקשיחו את הקפיץ. זה בטח לא מרכך את הרכב (הצורה היחידה שקפיץ ספירלי קטן ירכך את הרכב, זה אם הוא יהיה במקום השאקל, ולא לזה אתה מתכוון, מן הסתם).

ריבולברים? נו באמת...

אסף.

רכס חיים
12-01-04, 04:19
השעה כמעט שלוש בבוקר , אחרי שקראתי את כל השרשור ועברתי על כל הלינקים שצרפתם - עינין של שעה וחצי.יש לי הרבה יחס לדעתם של נמרוד וחנן ואני לוקח ברצינות את הסתיגותם מהרבולברים כמו שגם אחרים מסתייגים מהם.אבל בסוף אני צריך להחליט לפי מערכת שיקולים ולא לפי דעה טכנית בלבד שכבודה בהחלט במקומו מונח. ההחלטה שלי כרגע ואולי מאוחר יותר תשתנה ,זה בכל זאת ללכת על רבולברים בהקדם ובשלב זה - למרות הערכותי את הייעוץ שבאמת מקצועי שהובע כאן בפורום . להלן הסיבות. 1. מיכלי הדלק החדשים יושבים עם מרווח גחון של 42 ס'מ - וקרובים לגלגלים הקדמיים - אמנם עם הגנות ,אבל פגיעים לטעמי בשטח טכני. אני חייב להרים אותם מיד בעוד 10 ס'מ - מבלי שישקעו לאחר שבוע. 2. החלפת קפיצי העלים נמצאת בתכנון,הכולל בעקרון הרבה עלים יותר דקים ,אבל זה יקח זמן ארוך יחסית שאין לי בגלל סיבה 1 . 3. הגבהה באמצעות רבול' נותנת פתרון לכל גובה רצוי - ללא ניחושים ,היות והיא עובדת אחד על אחד. 4. הנוחיות לא משתנה , והיציבות נותרת לפי המתוכנן היות והגובה חוזר לכאורה לגובה המקורי. 5. העלות של 4 רבול' זניחה לחלוטין היות ואייצר אותם לבד כך שחומרי הגלם לכולם יעלה אולי 200 שקל .ריתוכים והרכבה נעשה לבד בשלוש שעות עבודה. 6. כמו שאמר נמרוד להזיק הם לא יזיקו. ואני מוסיף -להגביה הם כן יגביהו - וגם לפוזה זה יעשה משהו, לפחות על אלה שלא מבינים.

נמרוד
12-01-04, 10:19
1. מיכלי הדלק החדשים יושבים עם מרווח גחון של 42 ס'מ - וקרובים לגלגלים הקדמיים - אמנם עם הגנות ,אבל פגיעים לטעמי בשטח טכני. אני חייב להרים אותם מיד בעוד 10 ס'מ - מבלי שישקעו לאחר שבוע.
2. החלפת קפיצי העלים נמצאת בתכנון,הכולל בעקרון הרבה עלים יותר דקים ,אבל זה יקח זמן ארוך יחסית שאין לי בגלל סיבה 1 .
3. הגבהה באמצעות רבול' נותנת פתרון לכל גובה רצוי - ללא ניחושים ,היות והיא עובדת אחד על אחד.
4. הנוחיות לא משתנה , והיציבות נותרת לפי המתוכנן היות והגובה חוזר לכאורה לגובה המקורי.
5 . העלות של 4 רבול' זניחה לחלוטין היות ואייצר אותם לבד כך שחומרי הגלם לכולם יעלה אולי 200 שקל .ריתוכים והרכבה נעשה לבד בשלוש שעות עבודה. 6. כמו שאמר נמרוד להזיק הם לא יזיקו. ואני מוסיף -להגביה הם כן יגביהו - וגם לפוזה זה יעשה משהו, לפחות על אלה שלא מבינים.

1. מה הקשר לרבולברים? אין קשר. אתה רוצה לבצע מה שאנחנו מכנים " הגבההת שאקלים". כלומר פשוט לשים שאקלים ארוכים יותר. זו ההגבהה הפשוטה והזולה ביותר. אבל שים לב - כדי לקבל הגבהה של 10 ס"מ אתה צריך שאקל ארוך יותר ב20 ס"מ מהשאקל שכרגע מורכב אצלך (אתה מגביה רק צד אחד של הקפיץ, הצד השני מחובר לשלדה באותה נקודה, ולכן השלדה גובהת במחצית תוספת האורך לשאקל - בקרוב טוב). זה המון!!! מידות אופייניות לשאקל מקורי הן 7-12 ס"מ, מידות של שאקל ארוך מאד הן 15-16 ס"מ. שאקל באורך 15 ס"מ (כמו אצלי) מתחיל להפריע מאד בהיבטים של יציבות. שאקל של 25+ ס"מ ------> בלתי סביר באופן קיצוני!
2. ראה 1...
3. החלף את המילה "רבולבר" ב"שאקל מוארך" ואז המשפט שלך נכון בערך... ההגבהה עובדת 1 ל2 כמו שכתבתי, והיא בעייתית ומוגבלת.
4. הנוחיות כן משתנה, לפעמים לטובה, בדרך כלל לרעה ---- תלוי במקרה הספציפי. בכל מקרה זה זניח. אבל היציבות של הרכב משתנה מאד, מאד לרעה עם הגבההת שאקלים. ראה הוזהרת, אתה לא חייב לנסות בשביל לחזור ולהגיד לי שאני צודק.

אדי
12-01-04, 19:27
חיים, אתה רוצה להגביה את הרכב ב-10 ס"מ? זה די הרבה. יכולות להיות בעיות בזוויות גלי הינע, צינורות בלם, כבל בלם יד ועוד - את הכל אפשר לפתור ...
כדי להגביה ב-10 ס"מ תצטרך יותר משאקלים קצת יותר ארוכים (הארכה של מעל למס' ס"מ בודדים די מוגזמת ותשפיע לרעה על התנהגות הרכב (יציבות וכו') בצורה מורגשת. פתרונות אחרים הם קפיצים ארוכים יותר/ערגול (לא רלוונטי מבחינתך לפי מה שכתבת) או שינוי די קיצוני במערכת הקפיצים (שינוי מיקום תושבות שאקלים, 3/4 אליפטי, שאקל רברס-אם זה לא המצב אצלך וכו').

אדי

רכס חיים
12-01-04, 19:47
להזכירכם - הג'יפ כבר היה בגובה הזה ושקע חזרה למצבו העכשווי, כך שאת נושא הדרייב' כבר לעסתי בשגיאה הקודמת שלי, ועכשו הוא מותאם לגובה שאני רוצה לחזור אליו. ההערה של נמרוד לגבי מחצית הגובה מאוד נכונה , ובאמת לא לקחתי זאת בחשבון. אצטרך למצוא את האיזון הנכון - כנראה לפי הרגש - איזה מידה לייצר. אולי ההגבהה תהיה פחותה מהרצוי , ואת ההמשך שלה אעשה בעתיד עם הקפיצים. דרך אגב לבצע עלים דקים מאוד - נאמר 15 עלים יותר מקושתים , ישפר את ההתנהגות או יהפוך את הכלי לטרמפולינה ??

אדי
12-01-04, 19:57
מה שחשוב לך הוא קבוע הקפיץ, הוא לא תלוי רק במספר הקפיצים אלא גם בעובי העלים, מיקום ועוד. כך שתוכל למצוא קפיצים עם 10 עלים דקים בעל קבוע קפיץ דומה לזה של קפיץ בעל 4 עלים (או אפילו עלה אחד ...).

נמרוד
12-01-04, 22:21
אז מה חיים, אתה רוצה לדעת איך מחשבים קפיץ מרובה עלים? רשום לפניך:

n = מספר עלים
b = רוחב עלה
t = עובי עלה
2L = אורך המאיה (עין לעין)
E = מודול האלסטיות של הפלדה
2F = הכוח שפועל על הקפיץ
X = מציין את השקיעה (תנועה אנכית של הסרן)

עוד כמה הנחות - הסרן במרכז הקפיץ, כל העלים זהים בעובי ובקוטר, רק המאיה מחוברת לשאקלים ( לא Military wrap), והקפיץ פחות או יותר ישר, השאקל פחות או יותר ב90 מעלות לקפיץ.

יש שתי נוסחאות:

1. המאמץ המקסימלי S :

S=6LF/nbt^2

2. קבוע הקפיץ R :

R=2F/X (זו ההגדרה של קבוע הקפיץ)

R=(2+1/n)Enbt^3/6L^3

זה כל מה יש בקפיץ עלים. תכניס את הנתונים, ותדע מה יש לך ביד. שחק עם הנוסחאות, תראה שאת אותו קבוע קפיץ אפשר להשיג עם עלה אחד או חמישה או עשרה, בעובי, רוחב, ואורך שונים, אבל המאמץ המקסימלי שונה. אתה לא רוצה שהמאמץ המקסימלי יעבור את מאמץ הכניעה של הפלדה (נתון) ואתה לא רוצה שהוא יתקרב. כמה שהוא מתקרב יותר למאמץ הכניעה, אתה מנצל יותר טוב את החומר - כלומר הקפיץ יהיה קל יותר עבור אותם ביצועים - אבל מצד שני אתה מגביר את ההתעייפות. נו טוב, אפשר להמשיך הלאה והלאה.... מה שאני מנסה להגיד הוא שמצד אחד קפיצים, מכל סוג, זה סך הכל משחק עם שתי נוסחאות (לקפיץ ספיראלי יש צמד נוסחאות דומות), אבל יש הרבה מה לעשות איתן... אני חושב שזה כבר מעבר לפורום. אם יש לך זמן, תלמד את הנושא.

רכס חיים
13-01-04, 17:47
התעלת על עצמך - נמרוד. זה יותר מורכב מחישוב קורה על שני סמכים. אבל הנתון שחסר לי זה גבול הכניעה של הפלדה. אני מניח שזה בסביבות 4000 ק'ג/סמ'ר בפלדות האיכותיות האלה.

נמרוד
13-01-04, 18:02
התעלת על עצמך - נמרוד. זה יותר מורכב מחישוב קורה על שני סמכים. אבל הנתון שחסר לי זה גבול הכניעה של הפלדה. אני מניח שזה בסביבות 4000 ק'ג/סמ'ר בפלדות האיכותיות האלה.

ממש לא יותר מורכב חיים. קפיץ עלים של רכב זה בגדול קורה על שני סמכים, זה שהנוסחאות קצת התנפחו בגלל שמדובר על יותר מעלה אחד, לא משנה את המהות. לגבי גבול הכניעה - 400 מגה-פסקל נשמע הגיוני, אבל מה זה משנה? אתה יודע איזה מקדם בטחון נהוג לקחת? 2,3,5,? הדרך הנכונה היא לנתח קודם כל את מה שיש לך - בהנחה שאתה מרוצה - ולגזור ממנו מה השינויים שכדאי לך לעשות בקפיץ חדש, עם בכלל.

אם למשל, אתה מרוצה לחלוטין מקבוע הקפיץ (כלומר התחת שלך מרגיש טוב) אבל רוצה קפיץ עמיד יותר (מתעייף פחות) , תחשב לך קפיץ עם יותר עלים, יותר דקים, שיתן את אותו קבוע קפיץ אבל מאמץ מקסימלי קטן יותר. כמובן שאתה צריך קודם להתייעץ (עם המתלם לדעתי) לגבי העובי והרוחב המקובלים של עלים - שלא יצא שאתה מחשב לפי איזשהו עלה איזוטרי שלא קיים בארץ וצריך לייצר במיוחד בשבילך.

asafk
13-01-04, 21:24
חיים, כמו שכבר כתבנו למעלה, תתחיל ממה שיש לך. זה בגלל שאני מניח שהמהנדסים של אואז לא טפשים.
בלי קשר, כלל אצבע לחישוב קבוע קפיץ רצוי מתוך נתוני הרכב (לא מתוך נתוני הקפיץ הקיים)- המשקל על הקפיץ, חלקי 0.4 מהלך המתלה.

אסף.

-->