PDA

צפייה בגרסה מלאה : יחס העברה

adut
16-04-07, 21:02
ישנה הנוסחא הידועה לחישוב מהירות קוית רכב דרך סל"ד יחס העברה סופי וכ'.
השאלה שלי היא כזו:
אם ברכב שלי אין דיפרנציאל , בהצבה בנוסחא עבור יחס העברה סופי=1 יוצא מס' גדול ולא הגיוני.
מה הבעיה?
:mrgreen:

יוני5
16-04-07, 22:08
למעשה מה שאתה אומר שהגלגלים מחוברים ישירות לגל הארכובה?

לא הגיוני כל כך. בדרך יש גיר ותיבת העברה (ברכב שטח) ובהם ישנה הפחתה של המהירות.

יוני5

עירא
17-04-07, 00:46
אני לא כל כך מבין מה הקשר בין הדיפרנציאל ליחס העברה סופי.
לדוגמא, באופניים (שבהם אין דיפרנציאל כי יש רק גלגל אחד בכל צד) יחס ההעברה הסופי ניקבע ע"פ תמסורת של גלגלי שיניים ושרשרת.

עירא

זאביק
17-04-07, 00:51
אני מניח שהוא מתכוון שאין דיפרנציאל מרכזי.
השאלה היא אם יש בכלל תיבת העברה, או שזה רכב שבכלל אין לו LOW.

זה לא מחייב שהיחס ב-HIGH יהיה 1:1, לדוגמא בדיפנדר, זה לא 1:1.

אם תאמר לנו איזה רכב זה, יהיה לנו יותר קל לענות לך.

נמרוד
17-04-07, 08:50
ישנה הנוסחא הידועה לחישוב מהירות קוית רכב דרך סל"ד יחס העברה סופי וכ'.
השאלה שלי היא כזו:
אם ברכב שלי אין דיפרנציאל , בהצבה בנוסחא עבור יחס העברה סופי=1 יוצא מס' גדול ולא הגיוני.
מה הבעיה?
:mrgreen:

ואם הכוונה היא שאין דיפרנציאל בסרנים, זה עדיין לא אומר שום דבר לגבי יחס העברה. הוא לא 1 בכל מקרה.

adut
17-04-07, 09:09
אינני בונה כלי רכב שאתם מכירים.
יש לי תיבת הילוכים שמחוברת למנוע.
לצורך העניין נאמר שאין צורך בדפרנציאל כי הרכב לעולם נוסע ישר..................................
האם עכשיו הרעיון ברור.השימושו בנוסחא הפשוטה נותן מהירות הגדולה פי 4 ויותר אם אין דיפרנציאל

adut
17-04-07, 09:12
אינני בונה כלי רכב שאתם מכירים.
יש לי תיבת הילוכים שמחוברת למנוע.
לצורך העניין נאמר שאין צורך בדפרנציאל כי הרכב לעולם נוסע ישר..................................
האם עכשיו הרעיון ברור.השימושו בנוסחא הפשוטה נותן מהירות הגדולה פי 4 ויותר אם אין דיפרנציאל
ושכחתי דבר קטן
החיבור בין גל ההינע לגלגלים הוא ע"י תמסורת קונית פשוטה ביחס העברה 1:1
לא משנה למה ואיך כרגע..............רכב דמיוני לחלוטין
הבעיה היא הבנת הנוסחא

זאביק
17-04-07, 09:48
יחס ההעברה הסופי נקבע מיחס ההעברה בגיר, בהילוך מסויים (נהוג לחשב לפי הראשון, כי אנחנו, אנשי הג'יפים, רוצים לזחול כמה שיותר לאט)
כפול
יחס ההעברה בטרנספר (שוב, ב-LOW)
כפול
יחס ההעברה בסרנים.

אצלך, אין טרנספר, אז זה 1,
אתה מספר שיש חיבור ישיר מגל ההינע לגלגלים, כי לא צריך דיפרנציאל.
ואז נשאלת השאלה האם היחס ביניהם הוא 1:1 או שהוא אחר ? כמה סיבובי גלגל על כל סיבוב גל הינע ?
אם זה עדיין 1:1,
אז יחס ההעברה הסופי שלך הוא יחס ההילוך בגיר לפיו אתה מחשב.

אתה יכול להשתמש במחשבון הזה
http://www.zeevik.net/calc.asp
לחשב את המהירות שלך כפונקציה של יחס ההעברה ומידת הצמיגים, בכל סל"ד נתון.

נמרוד
17-04-07, 09:54
ושכחתי דבר קטן
לא משנה למה ואיך כרגע..............רכב דמיוני לחלוטין
הבעיה היא הבנת הנוסחא

אין לך שום בעיה בהבנת הנוסחה. אם יחס ההעברה של התמסורת הקונית הפשוטה שלך הוא 1:1, אז זה מה שהוא. ואם זה לא מתאים לך, אז אתה צריך שיהיה שם יחס העברה אחר. אין קשר להמצאות או העדר דיפרנציאל. גם בכלי רכב שאין בהם דיפרנציאלים, למשל טרקטורונים רבים, יש יחס העברה בין הגיר לסרן שנקבע על ידי גודל שונה של גלגלי השיניים בשרשרת.

adut
18-04-07, 15:59
אין לך שום בעיה בהבנת הנוסחה. אם יחס ההעברה של התמסורת הקונית הפשוטה שלך הוא 1:1, אז זה מה שהוא. ואם זה לא מתאים לך, אז אתה צריך שיהיה שם יחס העברה אחר. אין קשר להמצאות או העדר דיפרנציאל. גם בכלי רכב שאין בהם דיפרנציאלים, למשל טרקטורונים רבים, יש יחס העברה בין הגיר לסרן שנקבע על ידי גודל שונה של גלגלי השיניים בשרשרת.
ע"י הצבת המספר 1 בחלק המכנה של הנוסחא יוצאת מהירות די מטורפת ולא הגיונית. מדוע ולמה?
vmax=60/1000*rpm*perimeter/finalgear ratio/maxgearatio
finalgear ratio אם זה שווה 1 יוצאת מהירןת גדולה!!!

נמרוד
18-04-07, 16:06
יה קשה עורף... אם זה מה שיוצא זה מה שיוצא! בגלל זה לכל מכונית שקיימת יש יחס העבר סופי שהוא לא אחד, אלא משהו בסביבות 3 ומעלה...

מה קוטר הצמיג? מה יחס ההעבר של הגיר? מה סל"ד המנוע? אם אלו הנתונים, והתוצאה לא מוצאת חן בעיניך, מה קשה לך לקבל את העובדה שהנוסחה בסדר אבל משהו בנתונים - או בתכנון שלך - לא מתאים?

adut
18-04-07, 16:31
יה קשה עורף... אם זה מה שיוצא זה מה שיוצא! בגלל זה לכל מכונית שקיימת יש יחס העבר סופי שהוא לא אחד, אלא משהו בסביבות 3 ומעלה...

מה קוטר הצמיג? מה יחס ההעבר של הגיר? מה סל"ד המנוע? אם אלו הנתונים, והתוצאה לא מוצאת חן בעיניך, מה קשה לך לקבל את העובדה שהנוסחה בסדר אבל משהו בנתונים - או בתכנון שלך - לא מתאים?
נמרוד ללא כעס!!!!
אשמח אם תיקח לרגע מחשבון ותעשה כפל וחילוק בשבילי:
סל"ד מנוע 3000
קוטר גלגל 60 ס"מ
יחס בהילוך במהירות מקס= 0
יחס העברה סופי ==1 כי אין דיפרנציאל!!!
לי יוצא מהירות מקס של 493
שוב אם אני טועה נא לא להתעצבן נא להסביר
ואני לא קשה עורף
אבל יש לי עורף מתלבש

חנן-ג'יפולוג
18-04-07, 16:48
נו, זו המהירות. הנוסחה בסדר, וגם אתה בסדר.

לא מתאימה לך המהירות הזו? תוסיף מכלול הפחתה.

עירא
18-04-07, 18:15
יחס העברה סופי ==1 כי אין דיפרנציאל!!!
האם שני גלגלי השיניים בתמסורת הקונית הם באותו הגודל? (אותו מספר שיניים)

חנן-ג'יפולוג
18-04-07, 20:57

נמרוד
19-04-07, 09:23
אני לא כועס ידידי, אני משועשע... וגם מבין אותך. צריך לתפוס בטחון עצמי גם בדברים האלו כמו בכל דבר אחר, ובשביל זה צריך להבין את המשמעות של הנוסחאות, לא סתם לזכור אותן.

אני, כדי להיות בטוח שאני עושה נכון, מספר לעצמי סיפורבמילים:

"המנוע עושה 3000 סיבובים בדקה. היחס בגיר הוא 1:1 - לא משנה כלום. היחס הסופי הוא גם 1:1 - לא משנה כלום. אז גם הגלגל מסתובב 3000 פעמים בדקה.את הקוטר שלו, 0.6 מטר אני מכפיל בפי ומקבל 1.88 מטר שהרכב מתקדם עבור כל סיבוב... אם הוא עושה 3000 סיבובים בדקה, אז הרכב מתקדם 5640 מטר בדקה... 60 דקות בשעה - הרכב מתקדם 338 ק"מ בשעה".

זה מה יש. אני מניח שברור לך שזה לא הגיוני כי כנראה שאתה מדבר על איזה מנוע של מכסחת דשא ולא LS7 של קורבט, ולכן אתה צריך ללמוד מהעניין הזה בדיוק למה בכל כלי רכב יש יחס העברה סופי בסרנים של 2,3, 4 לאחד.

lizard
19-04-07, 13:07
בעצם מה שקורה זה שאולי בתאוריה הרכב יעשה 338 קמ"ש אבל במציאות הוא לא יזוז מטר כי אין למנוע מספיק מומנט להזיז את הרכב. האם אני צודק?

חנן-ג'יפולוג
19-04-07, 16:56
כן.

-->