PDA

צפייה בגרסה מלאה : התחממות מנוע ללא שום הסבר הגיוני...מוזר מה?

יונתןמצפה
18-04-07, 19:14
שלום לכולם!

יש לי סמוראי 96 + מזגן מקורי מזה כשנה.

מאז הקנייה הוחלפו:

1. רדיאטור חדש (בבנייה עצמית אצל מכון רדיאטורים)

2. משאבת מים

3. טרמוסטת

4. לאחרונה גם פן- קלאצ'.

מאז שהרכב אצלי ישנה תופעת התחממות שמאופיינת לרוב במצב של עמידה/ זחילה איטית בעליות ובתנאי מזג אויר חמים.

במספר מקרים (בחורף...) אף התחמם בנסיעה מהירה (כביש 6 ). במקרים הנ"ל (לפני החלפת הפן קלאצ') עצירה של מספר דקות וכיבוי המנוע גרמו לירידת החום, לעיתים גם מספר "פמפומים" על דוושת הגז הובילו לירידת החום... (אני יודע שזה נשמע מוזר...)- דבר זה גרם לי לחשוד שצריך להחליף פן קלאצ'. (אגב- ניסיתי את כל הבדיקות ה"אסורות" במאוורר ולא נקטעה לי היד) בכל המקרים (למעט בתחילת דרכי עם האוטו בימים החמים מאד) לא עברתי את ה- 3/4 במד החום..

עשיתי לאחרונה בדיקת ראש במוסך (שנחשב אמין..). בדיקה בה מכניסים לחץ לבוחנות כשהשסתום סגור ובודקים אם מפלס המים עולה- הכל יצא תקין!!

כמו שציינתי, כל אלו הובילו אותי למסכנה שצריך להחליף פן קלאצ'. החלפתי.. (550 לפני מע"מ לחלק!!!)

נכון לעכשיו, נראה כי יש שיפור, אך באחד הימים החמים עשיתי מבחן לרכב. בדקתי שוב איך הוא נוסע עם מזגן במהירות גבוהה (100-110), החום עלה מעט (בערך לחצי). לאחר מכן עצרתי ונתתי לעסק להמשיך לעבוד- אחרי כ-10 דקות שוב הגיע ל- 3/4..

אני די מיואש...

העליתי השערה שאולי אכן הבעייה הייתה פן קלאצ', והבעייה היום היא סתימות חדשות ברדיאטור החדש.
באחד הטיפולים שעשיתי, החלפתי מיים וניקיתי את הצינורות החיצוניים. - היה הרבה אבנית ישנה בפנים וחלק ממנה די חופשי...

אני ממלה רק מים ירוקים באיכות גבוהה.

יש לי איבוד מיים מזערי (כ- 100 סמ"ק ל-1000 ק"מ - +..) וזה כנראה מאחד החיבורים בצנרת- יש סימנים ירוקים.

מישהו אמר לי שלעיתים רכב לא מכוון (בעייה במחשב) יכול לגרום להתחממות.

האם לנסות שוב ניקוי רדיאטור (כ-350 ש"ח)

מחכה לדעות המומחים...

יונתן.

idanw
18-04-07, 19:33
כשאתה אומר הגיע ל 3/4 אתה מתכוון מעל לחצי?
לאיזה טרמוסטט החלפת? מקורי?
רדיאטור בבנייה עצמית? אולי קטן מידי או לא מתאים?

יונתןמצפה
18-04-07, 19:41
חיובי- מעל החצי!
טרמוסטט מקורי לפי מספר שלדה...
הרדיאטור אמנם קטן (כי יש מזגן..), אבל הועתק אחד לאחד לרדיאטור המקורי- לי הם נראו ממש באותו גודל!

idanw
18-04-07, 19:53
אני לא בטוח במה שאני אומר... אבל!
בסמוראי מקורי עם מזגן יש מאורר חשמלי, וזה בגלל שאין מקום למאורר מכני...
יש מצב שהרדיאטור שלך קטן מידי...

AvigdorAharon
18-04-07, 21:43
בדקת עם מדחום?
אולי השעון לא מדויק?

אביגדור

Saar
18-04-07, 22:04
אם מערכת הקירור שלך זהה למקורית מבחינת רכיבים (מאוורר חשמלי וכו'),
ראש המנוע ומעברי המים תקינים
ומשאבת המים/טרמוסטט/פאן קלאץ תקינים, הייתי חושד ברדיאטור "תוצרת בית"
לפעמים, מה שנראה זהה לא בהכרח זהה. (חומרים שונים, קוטר צינורות שונה, מרווח בין הצינורות וכו')

סער.

danip
18-04-07, 22:12
לי הייתה בעיה דומה

החלפת השעון חום בלוח שעונים (60 ש"ח מקורי) פתרה את הבעיה.

מסקנה: כדאי להקשיב לאישה, שאמרה לי בתחילת הסרט אולי תחליף שעון חום... :cry:

דני

יונתןמצפה
19-04-07, 12:44
יש מקום למאוורר מכאני..
האוטו מקורי וכמו שכתבתי, החלפתי פן קלאצ'- לכן המאוורר מכאני ולא חשמלי.
אם באמת שעון חום מקורי עולה 60 ש"ח נראה לי שאחליף ונראה משם...

GodsFather
19-04-07, 18:30
איך מחליפים מד חום בלוח שעונים אחוד כמו זה של הסמוראי ? אלא אם הלוח שעונים בשנתונים הגבוהים , שונה...

idanw
19-04-07, 18:33
שעון החום מגיע ביחד עם שעון הדלק...
אבל פעם אחרונה שבדקתי (לפני חצי שנהבערך..) אמרו לי במכשירי תנועה שאין את החלק ולא יהיה!
אין לי מושג לגבי שנתון גבוה

danip
21-04-07, 15:36
במודל שלי 94 זה לא בעיה

מפרקים את הלוח שעונים והמד חום יוצא אחרי פירוק של שני אומים. בהתחלה לא האמנתי שזה יהיה כזה פשוט וקל.

לא יודע איך זה במודלים נמוכים יותר.

דני

טלסקופ
24-04-07, 22:03
מחכה לדעות המומחים...

יונתן.

... אני לא מומחה, אבל בעיה דומה נפתרה אצלי בדרך פשוטה מאוד: בדוק שהמאוורר של המזגן והמאוורר של הרדיאטור של המנוע פועלים אצלך באותו כיוון. אצלי הקוטביות של מאוורר המזגן היתה הפוכה, ולמעשה בכל פעם שהפעלתי אותו, ביטלתי את השפעת המאוורר של המנוע.

הדבר כמובן צריך להסביר התחממות מנוע כשמדליקים מזגן.

הפתרון פשוט מאוד - הופכים את החוטים של המאוורר החשמלי.

בהצלחה!

GodsFather
24-04-07, 22:14
רשמת שהטרמוסטט תקין , האם בדקת או שאתה מניח כך כי הוא חדש ? זה קורה לפעמים שגם החדשים נתפסים או לא מתפקדים כראוי.

יונתןמצפה
26-04-07, 22:23
... אני לא מומחה, אבל בעיה דומה נפתרה אצלי בדרך פשוטה מאוד: בדוק שהמאוורר של המזגן והמאוורר של הרדיאטור של המנוע פועלים אצלך באותו כיוון. אצלי הקוטביות של מאוורר המזגן היתה הפוכה, ולמעשה בכל פעם שהפעלתי אותו, ביטלתי את השפעת המאוורר של המנוע.
- אחד הדברים הראשונים שנבדקו...

רשמת שהטרמוסטט תקין , האם בדקת או שאתה מניח כך כי הוא חדש ? זה קורה לפעמים שגם החדשים נתפסים או לא מתפקדים כראוי.

וואלה יש מצב-
הטרמוסטט הוא חדש (מקורי) מלפני כ- 9 חודשים. הבעייה הייתה גם לפני החלפת הטרמוסטט.

אני רוצה להדגיש שלא מצאתי חוקיות כלשהי בעיתוי ההתחממות:
שבוע שעבר, ביום חם במיוחד טיילתי וטיפסתי את העלייה מיבניאל לרמת יבניאל, הרכב התחמם מעט ללא מזגן - קצת מעל החצי במחוג. (עלייה בקצב איטי מאד)

מאוחר יותר- עדיין בשיא החום, עליתי את העלייה לפורייה מהכנרת (עלייה תלולה ומאומצת בכביש) עם מזגן ו"אימצתי" את הרכב. בהתחלה הייתה התחממות מעטה אך כעבור כ-2 דקות המחוג ירד ונשאר מתחת לחצי כל העלייה.

היום, בנסיעה מהירה בעליות בין צומת קדרים לגולני המחוג עלה מעט מעל האמצע פעם אחת - לא היה חם במיוחד...

וואלה אולי הטרמוסטט (החדש) מזייף...

אחרת לא ברור לי בכלל מה עוד יכול ליהיות.

(אגב- בדקתי, שעון חום חדש לדגם שלי עולה 160 לפני מע"מ! נראה לי שאמתין עם זה...)

הצעות/ תגובות?...

GodsFather
26-04-07, 22:38
תרמוסטט יכול לזייף (גם חדש ומקורי, ושלך כבר לא בהגדרה של חדש אם הוא בן 9 חודשים) , תוציא אותו ותבדוק בכוס עם מים רותחים. תראה אם הוא נפתח ותמדוד את טמפ' המים כשזה קורה.

יוניט חום - אולי הוא מיצה את עצמו ומדובר רק באות חום לא נכון ?

יש במכוני רדיאטורים (לפחות באלה שאני הייתי בהם ) מד טמפ' חיצוני , הם מכוונים אותו לצנרת בזמן שהמנוע רץ ואז רואים את הטמפ' - לפי הוראות יצרן (אם לא שינו את זה בדגמים המתקדמים) , זה צריך להיות על 82 בנורמל , זה עולה ל90 ותוך כדי הטרמוסטט נפתח ומוריד את זה חזרה ל82 בשילוב עם המאווררים.

אופציה נוספת , אם כי נדירה , טפטוף של המים על היוניט חום (מבחוץ כמובן) ואו על החיבורים שלו ויצירת קצר חשמלי שמשבש את האות (קרה לי פעם אחת)

תגדיר מאמץ ? טורים גבוהים ? כמה גבוהים ? אולי משאבת המים חלשה ורק בטורים גבוהים היא עובדת תקין ?

אתה סוחב את התקלה הזו יותר מידי זמן וכל פעם מציין שהחום עולה מעל החצי - זה מזיק! קח לך חצי יום עד יום חופש ותסגור את הפינה הזו , אחרת הנזקים יהיו יקרים יותר.
-----------

אנקדוטה קטנה , אצלי יש תרמוסטט 75 מעלות ולא 82 , זה נותן לי ראש שקט יותר וגם במאמץ וביום חם עם מזגן בעיר או במדבר או בבוץ של הירקון (כשהיה) , לא הגעתי מעל קו החצי וגם את קו החצי ראיתי אחרי הרבה הרבה הרבה הרבה זמן של טורים גבוהים (4 ומעלה) במכשול ספציפי אחד וארוך/ר
אני לא אומר לקחת ממני דוגמא , אני רק מספר על פתרון שאני מצאתי בהתאם לתנאי הנהיגה שלי (אני נוהג המון בהשוואה לסמוראים אחרים שאני מכיר , המון בעיר היכן שאין מקום לפתח קירור אויר כראוי ועם הקיץ גם המון עם מזגן - והמנוע בטמפ' רגועה).

יונתןמצפה
26-04-07, 23:28
ותמדוד את טמפ' המים כשזה קורה.
איך, אם איזה מד-חום?

יוניט חום - אולי הוא מיצה את עצמו ומדובר רק באות חום לא נכון ?

יש במכוני רדיאטורים (לפחות באלה שאני הייתי בהם ) מד טמפ' חיצוני , הם מכוונים אותו לצנרת בזמן שהמנוע רץ ואז רואים את הטמפ' - לפי הוראות יצרן (אם לא שינו את זה בדגמים המתקדמים) , זה צריך להיות על 82 בנורמל , זה עולה ל90 ותוך כדי הטרמוסטט נפתח ומוריד את זה חזרה ל82 בשילוב עם המאווררים.

- האם זאת הדרך לבדוק יוניט חום??
אתה מדבר על מד טמפ' שלא בא במגע עם המיים אלא רק עם הצינור?
איך ניתן לברר מה הטמפ' הנורמלית בדגמים החדשים?

יש לי עדיין השערה שאולי הרדיאטור החדש קטן מדי (למרות שהוא העתק של המקורי..)

נראה לך הגיוני שליכלוך ישן בצנרת השתחרר וגורם לסתימות "חולפות" ברדיאטור החדש?

מה לדעתך צריך ליהיות סדר הפעולות שלי??

כל חלק כזה עולה כסף, וכבר השקעתי לא מעט בנסיות לפתור את הבעייה... (ואני כבר לא מדבר על ימי עבודה)

GodsFather
26-04-07, 23:55
מד חום רגיל , אתה דוחף לכוס מים הרותחים

במכוני רדיאטורים יש מעין "אקדח אלקטרוני" שהם מצמידים לצנרת והוא נותן את התוצאה מבלי צורך בפירוק (יש אחד בכפ"ס שאני מכיר ואחד בבלומפילד שאני מכיר ולשניהם יש)

ספציפית על ההוא בכפ"ס - חינם אין כסף לבדיקה (תהיה מנומס), משם תחליט אתה מה לעשות והוא ייעץ לך אם תרצה.

לגבי הטמפ' - תפתח ספרי רכב, יש בFAQ כמה לינקים ותראה לפי השנתון , אם אני לא טועה זה אמור להיות 82 גם אצלך (יש פה בחור בשם יוסי ורמן שיש לו רכב מאותו שנתון ודן בסוגיה דומה לפני כמה חודשים - תחפש בשרשורים ואו תחפש את הבחור בה"פ).

לגבי הרדיאטור אין לי תשובה , מפאת חוסר נסיון.

כWORK-AROUND בלבד ולא כפתרון קבע , לאחר שתוציא את התרמוסטט לבדיקה ,אולי עדיף שלא תחזיר אותו , ככה תרוויח כמה ימים של חסד, אבל תחייב את עצמך בטיפול בתקלה ואל תזניח , היעדר תרמוסטט גם מזיק לרכב , אבל עדיף קור מהתחממות כמו שאתה מתאר.

יונתןמצפה
27-04-07, 00:25
בחיפוש העליתי את השרשור הבא:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=14340&highlight=%E8%EE%F4%27

בשרשור יש תמונה בה רואים מד-חום מנוע בערך ב- 3/4. אתה אומר שם שזה "מצויין".

אצלי המצב דומה כאשר הוא מתחמם, ואתה אומר שזה מזיק.

אני מעוניין למצוא פתרון ולא להזניח אך עד כמה ההתחממות הזאת מזיקה? (בהנחה שאין התחממות גדולה יותר שאני לא שם לב...)

אגב- דבר נוסף ששמתי לב:

לאחר נסיעה ארוכה ומהירה (בכביש ראשי 100-110), כשאני מגיע לרמזור/ עומד מספר דקות, המחוג עולה קצת. - דבר זה לא קורה בעיר / בשטח, בתנאים לא מאומצים. יכול לרמוז על משהו?

GodsFather
27-04-07, 00:46
תבדוק את העיניים חביבי :-D זה בקו החצי ולכן אמרתי שזה תקין. (אני גם ראיתי את הרכב במציאות וזה אכן חצי ולא 3/4)

יתרה מזו, זה כמעט לפני שנה ומאז למדתי דבר או שניים נוספים על הטמפ' (וספרי הרכב , חשיבותם והעובדה שהם עונים כמעט על כל שאלה בענייני תקלות נפוצות) ותראה גם מה שמורי רשם בשרשור (והוא מבין הרבה הרבה הרבה יותר ממני).

אם הרכב על הקו הזה , אפשר לחיות עם זה אבל שווה לבדוק את המערכת בשביל להיות שקטים יותר.

מעל לקו הזה , זה לא תקין בעליל. (את פירוט הסיכונים , אני משאיר למומחים ממני לפרט)

100-110 קמ"ש זה טור 3-3.1 בערך, אתה עוצר ברמזור , עוצר את הקירור שהרוח נתנה ,כתוספת למערכת הקירור ,באופן פתאומי, לוקח לרכב מספר רגעים להתרגל למצב ולצנן את עצמו, כל עוד הוא מתאזן, אתה יכול להיות רגוע.

בעיר/שטח בתנאים דומים ובהעדר מאמץ , המערכת מאזנת את עצמה ולכן אתה לא נתקל בזה.

בחיפושים נוספים בפורום, תראה המלצה של בחור בשם גיא (אם אני לא טועה בשם) שאמר שהוא קדח מספר חרירים קטנים בתרמוסטט עצמו כדי להקל על הקירור, חפש את השרשור הזה ותראה אם הסיבות תואמות לך (את הדוגמא שלי כבר רשמתי , אם כי גם השיטה של גיא הייתה מתקבלת אצלי אם לא הייתי מוצא תרמוסטט 75)

יונתןמצפה
27-04-07, 01:09
הבהרה:

מחוג על 3/4 - הכוונה ל3/4 מתחום החום התקין!

האיזור האדום הוא מבחינתי מחוץ לתחום בכל מצב, לכן 3/4 זה ללא התחום האדום... (כמו בתמונה פחות או יותר.)

שבוע הבא אני אחזור ואנסה לפתור תבעייה, עד אז תרגישו חופשי לזרוק רעיונות...

תודה לכולם, יונתן.

יונתןמצפה
01-05-07, 16:52
עדכונים...

בקרוב יוחלף (ככל הנראה) יוניט חום.

בטיפול הקרוב אני גם אוציא ואבדוק טרמוסטט, יחזקח חיבורי צינורות (במיוחד מעל היוניט...),

ודבר נוסף- יש לי איזה כיוון: לכלוך חופשי בחלק העליון ברדיאטור שייתכן ובצורה אקראית סותם חלק מפתחי המיים (פעם כן פעם לא...), במקום ללכת ישר על ניקוי רדיאטור, (מזכיר- הוא חדש וקיבל רק מיים איכותיים), בטיפול הקרוב אני אפרק רדיאטור ואשטוף אותו כשהוא הפוך...

מקווה שסוף סוף תבוא גאולה לציון...

אגב שאלה למומחים: כשהרדיאטור קר (ומפורק) האם שטיפתו במיים רגילים וייבושו המלא, לפני הרכבה מחדש והפעלה, יכולה לגרום לנזק / הצטברות אבנית?

יונתן.

צביקה קרבורטור
01-05-07, 18:29
לגבי שאלתך לגבי שטיפה במי ברז לפני ההרכבה, לא יגרם שום נזק.
בברכה
צביקה

יונתןמצפה
28-05-07, 12:39
מקפיץ את השרשור...

חייב לכם עדכון:

-הטרמוסטט פורק ונבדק במיים רותחים- לא היה נראה תקין ב- 100% .

-נסעתי יומיים בלי טרמוסטט (כולל נסיעה ארוכה לצפון ובדיקה במאמץ בשטח), לא התחמם באופן חריג (לא הגיע לחצי) וה"קריזות" של ההתחממות לא הופיעו.

-הטרמוסטט הוחלף (למרות היותו בן פחות משנה) כמו כן על הדרך החלפתי את כל צנורות המיים בין הרדיאטור למנוע. (פשוט בשביל לפנק את האוטו..).

-כמו כן, פירקתי רדיאטור ושטפתי אותו במי ברז מלמטה למעלה. (באחת התגובות כתבתי שאני חושד כי יש לי "לכלוך חופשי" שכלוא בחלק העליון של הרדיאטור שמדי פעם סותם חלק ממעברי המיים) יצא משם כמה חתיכות של לכלוך דמוי "ניילון" יותר כמו קליפה או משהו שנשר מדפנות המערכת. היה בגודל של כ- 3X3 ס"מ כ"א.

- הכל הורכב (עם כמה "סיבוכים בדרך"- חוט יוניט חום נתלש מהיוניט והולחם חזרה, אלטרנטור שהחליט למות בדיוק באותו זמן והוחלף- שרשור נפרד.).

- המצב הנוכחי: ה"קריזות" נעלמו. בטיול שבת האחרון היה יחסית חם. בדקתי את המערכת- בעלייה תלולה וארוכה (מעלה הצינור של גילון...) עליתי עם מזגן במהירות איטית. בקצה העלייה המחוג הגיע עד כדי 1/2 ס"מ מהאדום... לאחר כיבוי המזגן ונסיעה בתנאים רגילים- ירד ישר!
בהמשך בשאר הדרך לא התחמם בכלל. כולל מזגן בעליות מהירות וטיפוס במעלה גיטה (ללא מזגן) שאגב היה במצב קשה מאד...
(אגב- מערכת המזגן תקינה. המאוורר החשמלי נכנס לפעולה וגם נבדקה אצל מומחה למזגנים.)

- מסקנות שלי: המערכת כרגע תקינה- כנראה שלא צריך לנסוע עם מזגן בעליות כאלו ?!(זה היה רק בשביל הבדיקה...) לדעתי ללכלוך שיצא מהרדיאטור היה השפעה וייתכן כי לאחר הנסיעה ללא טרמוסטט כל הלכלוך "התנקז" לרדיאטור. ייתכן וגם היה נתקע לפני כן בטרמוסטט. כמו-כן, טרמוסטט לא תקין ב- 100%.

שאלה אחרונה לסיום: כאשר אין טרמוסטט ברכב, מעבר המיים הינו בקוטר גדול יותר מאשר עם טרמוסטט קיים ופתוח לרווחה. האם הגיוני שכשיש טרמוסטט יכולת הקירור של הרכב פחותה מאשר עם טרמוסטט? אם כן, מה הפתרון?
תגובות נוספות יתקבלו בברכה!

שבוע מעולה לכוווולם!

יונתן.

-->