PDA

צפייה בגרסה מלאה : בקשה להסבר על ההבדל בין מנועי אופנוע למנועי רכב

GodsFather
19-04-07, 21:54
שלום,

הרבה שואלים והיו על זה הרבה תשובות במספר פורומים אך כאן לא מצאתי ואני מניח שמכאן תצא תשובה מקצועית (תפנו אותי אם היה על זה כבר דיבור).

איך מנוע 1400 כמו זה בכתבה (השם ישמור, 300 קמ"ש עם מחסום אלקטרוני! ), מחזיק 200 סוסים באורווה שלו אבל לא יכול להתאים לרכב רגיל
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3388998,00.html

איך מצליחים בכלל להפיק 200 סוסים ב1400 סמ"ק לעומת 190 סוסים ב4000 סמ"ק של ג'יפ אמריקאי מודרני וסטנדרטי

asafk
19-04-07, 22:05
אותם ארבעה צילינדרים במנוע האופנוע יודעים לרוץ ולחזור מהר מאוד. עניין של מסות (או משקלים) של חלקים נעים, עניין של דיוקים. בשורה התחתונה, המנוע הזה מסתובב מהר יותר ממנוע של מכונית. הקו האדום במנוע מכונית הוא בערך ב6000. מנוע של אופנוע היפר ספורטיבי מתחיל רק לחיות בסל"ד הזה. אם תיקח בחשבון שהספק= סל"ד כפול מומנט, תבין שכדי להשיג הספקים גדולים, צריך לסובב את המנוע מהר מאוד, אפילו אם יש מומנט נמוך. אם תשים את המנוע של האופנוע במכונית ששוקלת טון אחד בלבד שזה פי 5 מהאופנוע- היא לא תזוז לשום מקום, כי למנוע אין מספיק מומנט כדי להזיז מסה כל כך גדולה. לאופנוע היפר ספורט, לעומת זאת, עם משקל קטן, מנוע עם מומנט קטן והספק עצום בסל"ד מטורף- הוא פתרון טוב.

אסף.

GodsFather
19-04-07, 22:13
אסף , תודה על ההסבר.

האם גיר נכון יוכל לנצל את המנוע גם על משקל טון ?

ועוד שאלה - אם כך , יש הסבר למנוע של המזדה (וינקל)? ששם ב1300 סמ"ק הוציא 230 סוסים ?

האם הכל עניין של משקל? כלומר בוכנות קלות וממתכת עמידה , יפיקו יותר סוסים על אותו גודל מנוע?

lizard
19-04-07, 22:38
הכול עניין של סל"ד והתחום שהמנוע יכול לעבוד בו. ולעבוד הכוונה לא לחצי שניה אלא עבודה ארוכה ומאומצת.
נדמה לי שאת אותה שאלה בדיוק שאלתי את נמרוד לפני כמה שנים באירוע שבו נווט ישראלי שחי בסקנדינביה או ארץ לבנה כזו הרצה על הנושא. הרכב שלהם יש לו בסביבות ה1200-1300 סמ"ק ומגיע לאיזה 200-250 כ"ס. אבל הוא עובד בסביבות ה10K סל"ד או יותר, אם אני זוכר נכון.

איך הצפרדע של ברוך עובדת? רכב עם גלגלי ענק וסרנים כבדים? 1. כל השאר קל יחסית. 2. הוא עובד על 6K סל"ד כמדומני. 3. הוא פסיכי, אל תיקח אותו כדוגמא :-D

asafk
19-04-07, 22:45
תיאורטית, עם מספיק הילוכים שיאפשרו לך להישאר בסל"ד יעיל, גם מנוע של מכונת תפירה יניע רכב. מעשית, ממסרת כזו היא עם נצילות נמוכה יחסית, ואז הרגת את מעט המומנט שהיה למנוע על חיכוך.

אסף.

GodsFather
19-04-07, 23:25
אם כך , איך באגי עם מנוע 600 של CBR מסתדר ? נכון שזה לא טון , אבל זה גם לא 200 ק"ג המקוריים... האם זה אומר שחיי המנוע יהיו קצרים מאד ?

ושוב לשאלתי בתחום ה4 גלגלי - מנוע הוינקל 1300 סמ"ק =230 סוס לעומת ג'יפ 4000 סמ"ק = 190 סוס

נמרוד
19-04-07, 23:34
אם כך , איך באגי עם מנוע 600 של CBR מסתדר ? נכון שזה לא טון , אבל זה גם לא 200 ק"ג המקוריים... האם זה אומר שחיי המנוע יהיו קצרים מאד ?

ושוב לשאלתי בתחום ה4 גלגלי - מנוע הוינקל 1300 סמ"ק =230 סוס לעומת ג'יפ 4000 סמ"ק = 190 סוס

... לעומת מנוע קונטיננטל-טלדיין 28,000 סמ"ק של טנק מג"ח, 750 כ"ס....

לכל סיר יש מכסה, ולכל שימוש יש את המנוע המתאים לו. ההספק המקסימלי הוא נתון אחד, נפח המנוע הוא נתון אחר, להתייחס רק לשניהם בלי הקשר, לא נותן שום דבר. אם אתה רוצה, תתיחס למבנה המנוע כעוד סוג של "הילוך". בשביל להניע משהו כבד, אתה משתמש ביחסי העברה קצרים כדי להגדיל את המומנט על חשבון המהירות? אז הגיוני גם להתחיל עם מנוע כזה, שמייצר יותר מומנט על חשבון המהירות.

שלא תטעה - אנרגטית, כל מנועי הבנזין 4 פעימות יעילים פחות או יותר באותה מידה - כלומר - 200 כ"ס שנוצרים במנוע האופנוע לפרקי זמן קצרים כשהוא במהירות המירבית שלו של 300+ קמ"ש, או בג'יפ כשהוא במהירות המירבית שלו 160 קמ"ש - אותה כמות דלק נשרפת.

gyorav
21-04-07, 06:17
חברים יקרים,
מנועי אופנועים ספורטיביים חדישים בנויים עם סט של שני מזרקים לצילינדר, מה שקורה בעצם זה שמזרק אחד עובד עד לגבול של באזור 8000 סל"ד ואז נכנס לפעולה המזרק השני (זאת כמובן עד לגבול ה15000 סל"ד שאז מתבצע ניתוק הצתה ע"י המחשב).
האם ישנם רכבים אשר עובדים על בסיס שיטה זו?

גיורא

kd2
21-04-07, 21:16
לא שמעתי על המערכת הזאת באף אופנוע , אין ממש הצדקה לזה למזרק יש תחום עבודה די גדול שיכול לספק את שני המצבים.
ולא כל האופנועים עוצרים ב15,000.
נוסף למה שאמרו לך , מנוע כזה שצריך לשמור אותו מעל 6-7 אלף סל"ד כל הזמן לא מחזיק כמו מנוע רגוע יותר כמו שתמצא בגיפ שלך.
באגי יכולה להסתדר עם מנוע כזה כי היא שוקלת קצת יותר מחצי ממכונית משפחתית ממוצאת זה 1.
ו 2 - ההילוך הראשון בגירים של אופנועים הוא תמיד מאוד קצר כדי להביא את המנוע ישר לתחום היעיל, כשיש לך באגי עם גלגלים יותר קטנים המנוע יגיע לסל"ד גבוה מהר מאוד, וכשהוא שם אז בכלל לא חסר כוח.

BmsKlane
20-07-07, 20:48
לפני שאני יסביר לך למה המנוע הזה מספק כל כך הרבה כוח כך שתי דוגמאות
RX-7 מודל 93 עם 1.3 ליטר כבר ימרה אז 250 כ"ס
וחלק מהמל"טים של תע"א מונעים על ידי זוג מנוע 350 סמ"ק עם בערך 38 כ"ס כל אחד.
מנוע ונקל הוא מנוע עם "צלינדר" בצורת ביצה עם "בוכנה" בצורת משולש שמסתובבת ומחלקת אותו ל3 תאים נפרדים(בכל אחד מתבצע תהליח שונה של דחיסה וכו)
ובעצם המנוע הזה יוצר הרבה מאוד כוח יחסית לנפח המנוע בגלל שבעצם צילנד כזה עושה 3 פעולות מנוע בו זמנית לעומת 3-4 (אני לא בטוח) פעולות שונות שצילנדר רגיל צריך לבצע בזו אחר זו רק כדי להגיע למה שמנוע הונקל עושה בפעולה אחת.
הכשיו לפי מה שאני מבין אתה חושב שמנוע כזה הוא :
א)חסכוני יחסית להספק - אז זהוא שלא לחבר שלי בתיכון(ארה"ב-בגלל זה השגיאות) היה RX-7 שכל יום נסענו איתה ללימודים ובמקרה הטוב היא עושה אחד ל6.5 אבל אם תלחץ עליה היא תזלול 1 ל4.
ב)זול בגלל שהוא "קטן" - לקנות מנוע חילופי כזה עולה יותר מבלוק 350 חדש דנדש מסדנת ספורט .
3)שהוא קטן פיזית- כן ולא - המנוע יותר קטן מ3.5 של ניסאן לדוגמא אבל הוא תופס הרבה מקום בגלל הצורה היחודית שלו.
וחיסרון גדול המנוע של הRX8 שצינת לעומת ה4.0HO שצינת הוא 21 קג"מ לעומת 32. מנוע ה4 צילינדר החלש של הרנגל נותן יותר מומנט.
8)

-->