PDA

צפייה בגרסה מלאה : כל השיפורים, מי צריך את זה

RINCEWIND
10-02-03, 23:03
אקדים ואומר, שאין לי הרבה ניסיון ואני לא מחזיק מעצמי נהג טוב.
אני נוהג על CJ7 סטנדרטי (גלגלי 31, סרנים 44,30) ובכל הטיולים שלי
לא נתקלתי בקטע לא עביר לי. וברובם שילבתי ל4X4 רק בנקודות ספורות.
נכון, לא התמודדתי עם איתני הדרום אבל עליתי את נ.ג. 286 לפני שידעתי שיש
לה שם (בדיעבד אולי טעות מסוכנת של טירון, או לא).
כל זה הקדמה לשאלות:
א. יש הרבה מקומות שרכב סטנדרטי (CJ)לא עובר? ואני מדבר על מקום שנתקלים בו בטיול.
ב. נגיד ואין הרבה, למה ללכת כל כך רחוק, סרנים מחוזקים, וגלגלים גדולים, נעילות כמובן, וקיט
מתלים למהלך יותר נדיב, שלא לדבר על ייחסי העברה, וזחל רחמנא לצלן(אלו הם השאיפות שלי לפחות).
ג. אולי החשיפה שלנו לאמריקאים פתחה בפנינו ידע למוצרים שמיותרים בארץ
ד. או שאלו צעצועים למבוגרים?
נקודת היסוד היא שנוסעים בשבילים מותרים בלבד

חנן-ג'יפולוג
10-02-03, 23:18
תתחיל מזה שמדובר בצעצועים לילדים גדולים.
כמו שאתה לא שואל: "למה אדם מהשורה צריך טיסנים בשלט רחוק? ".
אם אתה מדבר על נסיעה רק בשבילים מסומנים ורק למקרה שבמקרה תתקל במשהו בדרך אז אתה לא צריך שום דבר מעבר לסטנדרטי חוץ מאולי כננת כי עם כל הכבוד לCJ, בבוץ הוא נתקע כמו גדול.
מדובר כאן בצעצוע שכיף לפרק, להרכיב, לנסות כל מיני דברים ולבדוק את זה בשטח. גם במסגרת ה"לא אסור" יש המון אתגרים שCJ סטנדרטי יתקשה בהם מאוד או לא יצליח ודוגמאות על קצה המזלג הן מעלה זיק, מחמל וכו'.
הנ.ג. אגב לא ממש נחשב כאתגר, קשה לי לחשוב על רכב עם הנעה כפולה חוץ מאולי סובארו ליאונה שלא עולה אותו.
עניין נוסף ששווה מחשבה שרכב עם יכולת X שנוסע בשבילים שדורשים יכולת X יתאמץ במאה אחוז במשך כל הנסיעה ועלול לשבור מכלולים בהתאם.
רכב עם יכולת 2X יעבוד באותם שבילים בחמישים אחוז מהיכולת.
וזה לא סתם משחק במספרים, רכבים משופרים שנוסעים בשיירה עם רכבים סטנדרטיים ישברו הרבה הרבה פחות אם בכלל.
בתכל'ס, כמו שיחיעם השמשוני אומר, באמת לא "צריך" כלום מעבר לסטנדרט.

נמרוד
11-02-03, 15:58
אני מסכים עם כל מילה שחנן כתב.

בנוסף:

אין הבדל עקרוני בין הטופוגרפיה בארה"ב ובארץ. שם יש "יותר", אבל גם לנו יש "מהכל". כמובן שבתנאי ש"נקודת היסוד" שכתבת בשאלתך לא תקפה. ואכן, יש המון מקומות שCJ סטנדרטי לא עובר, אני חושב שזה ברור מאליו. בין נחל רחב ועביר לחלוטין כמו הנקרות, לבין מפל 120 המטר בנחל חצצון, יש אינסוף "רמות עבירות". השבילים המעניינים הם אלו שעל גבול היכולת. הגבול הזה כל הזמן מתקדם, "המעטפת נמתחת" כמו שחברינו אפורי המדים אוהבים לומר, ככל שהרמה, הן של הנהג והן של הרכב, עולות.
בסופו של דבר זה ספורט, לא פחות או יותר אידיוטי מלהקפיץ כדור כתום על הרצפה.

polar bear
11-02-03, 22:57
לדעתי השאלות הן אחרות לגמרי.
האם אני צריך "לעבור" בזכות רמת הנהיגה שלי או בזכות זה שהרכב שלי משופר עד העצם?
האם אני צריך רכב שאוכל לנהוג בו בשיטת "כוון-וסע" או שאני צריך לחשוב על מסלול מוגדר כדי לא להיתקע?
האם אני צריך לסוע לאט כי אם אני אסע קצת יותר מהר ישברו לי העצמות או שאני אשקיע במיתלים שיתנו קצת נוחות?
האם אני אעמיס על השילדה את מהלך המיתלה שהקפיצים שלי לא מסוגלים לעשות או שאני אתקין קיט שיתן מהלך?

וכהנה וכהנה וכו' וכו' וכיו"ב.

נמרוד
12-02-03, 20:27
לדעתי השאלות הן אחרות לגמרי.
האם אני צריך "לעבור" בזכות רמת הנהיגה שלי או בזכות זה שהרכב שלי משופר עד העצם?
האם אני צריך רכב שאוכל לנהוג בו בשיטת "כוון-וסע" או שאני צריך לחשוב על מסלול מוגדר כדי לא להיתקע?
האם אני צריך לסוע לאט כי אם אני אסע קצת יותר מהר ישברו לי העצמות או שאני אשקיע במיתלים שיתנו קצת נוחות?
האם אני אעמיס על השילדה את מהלך המיתלה שהקפיצים שלי לא מסוגלים לעשות או שאני אתקין קיט שיתן מהלך?

וכהנה וכהנה וכו' וכו' וכיו"ב.

עודד... אם השאלות אחרות לגמרי, אז מה הן קשורות לשרשור הזה? סתם, סתם...

בו נתחיל לנפץ אותם, אחד אחד:

1. יש אמונה רווחת, ש"רמת נהיגה" שקולה באיזשהו מובן ליכולת הטכנית של הרכב. אין קשר בין שני הדברים. זה דיבור של טיפוסים שמפחדים משום מה משיפורים. במקום לקשקש, תשקיעו קצת, חד פעמית, ותנעלו את הג'יפ קדימה ואחורה. סיפורי האגו פתאום נגמרים... (חוץ מארז, חוץ מארז...).

2. אין "כוון וסע". תמיד צריך מכוון, תמיד צריך לבחור קו נכון. נכון שבג'יפ נורמלי עם שתי נעילות, צמיגים, יחסי העברה, אפשר לחסוך את עבודות המע"ץ הטפשיות, שיש אנשים שמתגאים בהן. זה לדעתי להרוס, את השביל, את הטבע, ואת הכיף של מי שבא אחריך.

3. מהלך מתלה והקשר שלו לגמישות השלדה- לכל צורך מעשי, מיתוס, ששווה דיון נפרד.

polar bear
12-02-03, 22:04
1. זה בדיוק מה שאמרתי.

2. זה דומה למה שאמרתי.

שנאמר - "בא לנפץ ויצא מחזק".

3. מבחינתי אין דיון, אבל הדבר הזה שם, ואם אין לך קפיצים גמישים אז השילדה שלך תרגיש יותר פיתול ותרגיש אותו קודם.
למשל - תראה מהלכי מתלה אדירים של רכבים, אבל כל הרכב עומד באלכסון, מיצד שני יש כאלה שהרכב עדין עומד יחסית ישר.

אתה רוצה דיון נפרד? תפתח, אני והפול שלי נישתתף בשמחה.

LAREDO
12-02-03, 22:05
מי צריך את זה?
אני ורבים מחבריי.
לגבי רכב "כוון וסע" - יש דבר כזה, עד רמה מסוימת. רכב כפול נעילות עם מערכת מתלים משופרת בגבול החוקי וצמיגים חוקיים, יהיה כוון וסע ברוב בשבילי הארץ וגם במקומות רבים אחרים, ככל שרמת המכשול עולה, רמת הרכב והנהג צריכה לעלות על מנת להיות "כוון וסע".
מרמה מסוימת של רכב, הנהג עובד הרבה יותר קשה:
לדוגמא, את הצפרדע קשה מאוד מאוד לנהוג ולתפעל ברמות הגבוהות אולם ברוב המקומות היא תהיה רכב כוון וסע. מרמה מכשולים מסוימת יש משקל עילאי לתפעול ההגה האחורי ולכוון ומהירות התגובה של הנהג.
אני כן מאמין שישנו גבול עליון לשיפורי רכב לא תחרותי, על מנת לשמר את הפאן ממנו.
לדוגמא, באחת מהירידות שלי למדבר עם הרנגלר בתצורה הסופית שלו (עם הכריות ) היה לי מאוד לא כיפי לעלות במעלות הנחשבים לקשים, משום שלא היה צורך להשקיע שום מאמץ או מחשבה בבחירת קו,סל"ד או הילוך. פה גם הייתה הנקודה שהבנתי שאין לי יותר רכב טיולים.
לרדו

jeep
15-02-03, 10:58
כנהג של הרבה שנים בשטח לא נראה לי שצריך משהו נוסף על מה שיש לך פרט לכננת.
(אם אין בכוונתך להשתתף ביוקוהמה או צ'לנג אחר)
זה בענין של צריך
ג'יפ הוא גם משחק לאלה שמתקנים משפרים ומקלקלים לבד ואז השיקולים הם אחרים כי משחק זה תלוי במאוויים של המשחק.
עדי

Moogi
15-02-03, 20:22
WINCHWIND ו- JEEP , כנראה שאתם עדיין לא יודעים שטח קשה מאוד מה הוא.
יש מקומות בהם הנהג הכי טוב שיש לא יוכל לעבור עם CJ7 מקורי עם כננת וכו'!
כן, יש מקומות כאלה בארץ! את הנ.ג אפשר לעלות עם כל רכב שטח סטנדרטי (לא סוברו ליאונה - אם כי בדואי שבורח מרשויות החוק ... :P :lol: ).
בכל מקרה, טוב לכם? אתם לא מוצאים אתגר? אתם לא רוצים אתגר? לא צריך! תמשיכו להנות בטיולים שלכם ואל תחשבו לרגע שאתם עוברים בכל מקום כי זה עלול לסכן אותכם בעתיד - כשתגיעו למקום הזה!
אני באמת נוהג הרבה מאוד שנים בשטח (למרות גילי הצעיר) וכיום הרכב העביר ביותר שבבעלותי הוא היילקס עם סרנים חיים, מוגבהת, עם נעילה אחורית, בלי מוטות מיצבים, עם מהלך מתלה ארוך, צמיגים 31/10.50/15 , מנוע טורבו דיזל, שילדה מחוזקת, זוית גישה מוגדלת וממוגנת ועוד והיא לא עוברת בכל מקום! זאת למרות היותי מאלו שאוחזים בהגה בקלות בשטח... נסעתי בשבילים מסויימים שאתם לא תעברו אם לא תשפרו וזאת עובדה ולכן צריך שיפורים!
שוב, אם אתם לא רוצים - לא צריך! - אפשר להנות גם בלי... :wink:

דרור ברלי
16-02-03, 19:00
מוגי - אל יתהלל... וגם אל יזלזל.
את עדי (Jeep) אתה כנראה באמת לא מכיר. את מה שהוא מזמן שכח בג'יפים, רבים וטובים עוד צריכים ללמוד.
גם אני בעד שיפורים. אבל אני גם בעד איכות נהיגה, ובעיקר בעד שיקול דעת, שזה חלק בלתי נפרד מנהיגה.

Moogi
16-02-03, 19:35
דרור, לא פסלתי שום דבר שאתה אומר וגם לא את יכולת הנהיגה של עדי.
אבל גם אני הרבה שנים בשטח ואני אומר שהוא מטעה אדם שבאמת חושב שזה הכל בנהג ואין לשיפורים משקל. לפי הטיעונים שהועלו, אם אני נהג טוב אני יכול לעבור הכל גם בפיז'ו 205 צבאית (מאוד עבירה :P :lol: ), אבל זה לא כך! עדי בתור אדם עם ניסיון (כפי שהוא הוא מעיד על עצמו ואתה תומך) יכל להגיד שאפשר לעבור בהרבה מקומות עם רכב סטנדרטי וכננת, אבל בימקום הוא פסל את השיפורים.
אי אפשר לעבור בכל מקום בלי שיפורים אפילו עם כננת, מה גם שכננת זה לא נהיגת שטח, זה כלי חילוץ שלא תמיד ניתן להשתמש בו ולפעמים גם יגרם נזק לרכב בעת משיכתו על מכשולים טכניים מאוד...
אגב, אני מאוד לא תומך בכננות קבועות מכיון והם מעמיסות מאוד על קידמת השילדה בנסיעה (משקל/מנוף) וכן גם על הקפיצים הקידמיים.

jeep
16-02-03, 22:21
מוגי שלום
נקודת היסוד של מעלה הדיון היתה שנוסעים בשבילים מותרים בלבד.
אינני זוכר שביל מותר שדורש שיפורים מיוחדים אם תזכיר לי אשמח.
לכל רכב (פרט לדי 9) יש את האבן או המדרגה או השיפוע שלא יעבור. רכב לא משופר יעצר במדרגה קטנה יותר מרכב משופר.
אבל כל דיון הוא במסגרת הנחות יסוד לכן אינני מבין את מה שכתבת.

בנוסף לזאת לא כתבתי כלום על כושר הנהיגה שלי או של אחרים.

לסיכום אחזור על דעתי כי עבור טיול בשבילים מותרים אין צורך בשיפורים ורצוי כננת ליציאה ממצבים לא נעימים או תקלות שונות.

עדי

LAREDO
16-02-03, 22:51
עדי גם D9 לא יוצא מכל מקום (מנסיון :lol: :lol: )
לרדו

t_uri
16-02-03, 23:50
לדעתי באמת יכול להיות שניתן להסתפק הג'יפ כמו שהוא מגיע מהמיפעל. גם בטוח שרמת האבירות משתנה עם רמת הכלי.

מאז שאני זוכר את עצמי אהבתי לפרק להרכיב ולבנות דברים. אצלי בבית תמיד היו כל כלי העבודה שרק אפשר לחשוב עליהם ומאז ומתמיד אני זוכר את אבא שלי ואת אחי הגדול בונים, משפצים ומתקנים דברים.

הג'יפ מבחינתי הוא לא רק לצורכי טיולים (למען האמת, אני מוצא את עצמי לפעמים ניגש לג'יפ ומנסה לחשוב מה אני יכול לעשות בזמני החפשי. כנ"ל לגבי עבודות חשמל , עץ ומסגרות). השיפורים הם חלק מהכיף של תיכנון ובניה. אני לא יודע באמת עם כמה מהשינויים יכולתי לוותר אבל על הכיף ובעשיה לא הייתי מוותר. היום זה הג'יפ, מחר זה ארון תרופות מעץ ומחרתיים... לך תדע.

שורה תחתונ:. התשובה לשאלה "מי צריך את זה?" מבחינתי היא: אני נהנה מזה למרות שאולי זה לא החרכי, אז למה לא?.

אורי טל.

jeep
17-02-03, 00:31
הדי 9היה כהמחשה
אבל אם גם זה נתקע ואני יודע שם הוא נתקע אז מה יעזרו שיפורים אלה או אחרים לג'יפ עלוב?
:lol: :?: :twisted: :cry: :shock:

דרור ברלי
17-02-03, 00:43
השיפורים שאנו מבצעים בג'יפים הם חלק מתהליך פרסונליזציה של הרכב, תהליך המעיד יותר מכל על קשר עם הרכב, על אכפתיות למצבו, על מודעות למצב הרכב ולנהיגה נכונה ועל תרבות מוטורית לשמה. משהו שסוף סוף יש לנו גם בארץ, למרות התנגדות הרשויות.
ועדיין אני חושב שמי שרק מתחיל עם ג'יפים, מן הראוי שייסע תקופת מה על רכב סטנדרטי וחף משיפורים, על מנת ללמוד ולחוש את המגבלות, ללמוד לקרוא את השטח ולהבין את המכשולים ואת הדרך הנכונה להתמודד עימם. רק לאחר שמגיעים לרמה מספקת בנהיגה, זה הזמן לקחת את הג'יפ רחוק יותר מבחינה מכנית.

t_uri
17-02-03, 01:13
דרור. בתור אחד ש"נולד" עם שתי נעילות אבל אין לו פסיק של ניסיון לעומת ניסיון שלך.

הלב אומר שאתה צודק אבל השכל חושב אחרת. גם מי שקונה את הרכב הראשון שלו, עדיף שינהג כבר מהתחלה כפול נעילות וטוב יעשה עם יצטרף לבעלי ניסיון ולא יחשוב את עצמו לסופר-מן. אני חושב שזה שיש לי ניסיון רק עם שתי נעילות, כמעט בטוח אומר שאם אנסה לנהוג ברכב ללא נעילות במכשול מסויים, אולי לא אצליח לעבור אותו בכלל גישה לא נכונה לרכב שנובעת מחוסר ניסיון מוחלט אבל, ביננו, אני לא מתכנן לרדת משתי נעילות בשום שלב.

"הלב" חושב יותר על כל הסיכונים שהעברתי את עצמי וטוען שעדיף לחוש יותר את הרכב בכמה שפצי"ם ומקומות שבהם היותך פחות דיפ' יעזרו לך להשאר עם הגג למעלה. תרכוש ניסיון, תרכוש תחושות לגבי הג'יפ שלך (גז, ברקס, קלאץ' נגיד בשיפועי צד) ואז תעלה כיתה ותנעל.

בשורה התחתונה: אני משייך את עצמי לאסכולה שתומכת בשתי נעילות (והרבה שיקול דעת - אבל זה כבר תלוי בבן אדם ספציפית). אם אפשר להתחיל עם נעילה קידמית נשלטת, מה טוב.

לילה טוב.

אורי טל.

השמשוני יחיעם
17-02-03, 09:30
קראתי,,,ו - :D :D :D

א. מוגי יקירי,,,,,שטח קשה מהו??????
ב. לטיולים ברחבי ארצנו הקטנטונת לא!!! לא צריך כל שיפור ל - CJ
ג. נסיעת שטח = 98% נהג + 2% רכב

ולעדי,,,,,תוריד את הלפטופ ואז נדבר :D :D :D

Moogi
18-02-03, 20:35
עדי, אני לא מסכים איתך (מעלות מסויימים בנגב ועוד כמה שבילים מסולעים בהם ניתקלתי בצפון דורשים רכב משופר), אך מחוסר זמן וסבלנות מאסתי בדיון.
השימשוני, דיברתי על רכבים סטנדרטיים ככלל ולא על CJ, היום לא קונים CJ מהחנות.
דרור, אני מסכים עם כל מילה שלך, צריך קודם להכיר את הרכב הסטנדרטי, ללמוד את נהיגת השטח ואז להתחיל עם השיפורים, אם כי לחלק גדול של האנשים זה לא חובה כי הם לא מגיעים למקומות בהם חייבים שיפורים.

נמרוד
18-02-03, 20:49
עדי צודק קרוב לוודאי, אם היה כותב "שבילים מסומנים" במקום "שבילים מותרים" - מעלות משמעותיים בשבילים מסומנים שאני יכול לחשוב עליהם כרגע הם רמון ומרזבה, ובשניהם אפשר בהחלט לעלות עם CJ לא משופר.

אבל נעזוב את ה"מותר-לי-אסור-לי". השורה התחתונה היא הראשונה, הג'יפ הוא תחביב וספורט ועבור חלקנו (כולל עדי ואפילו יחיעם השמשוני!) לשנות לשחק ולהתעלל בו זה חלק מהעניין. ואמיר, רואים מהדברים שאתה כותב שאתה כבר נדלקת "ונתפסתה" חזק, אז אם מטרת השאלה שלך היא לוודא שיש מקומות ושבילים בארץ שבהם תצטרך את רשימת השיפורים החלומית שלך כדי לעבור - התשובה היא כן, חד משמעי.

דוגמא: במפל הראשון בנחל קינה, כולנו עולים על הגדה הימנית. על עלייה דוח על המפשק של המפל אף רכב סטנדרטי לא יכול לחלום, ואני (ואחרים) ויתרתי על הנסיון מראש בידיעה שזה לא ברמה של הג'יפ שלי. אבל אסף עם ג'יפ עוד יותר משופר ומדוגם, ניסה, והצליח.

http://www.jeepolog.com/images/august%20crawl/asaf7.jpg

ד.א. טיול זחילת סלעים בעוד חודש בערך...

yoav
28-02-05, 21:15
לא חרם על הפס צבע השחור שמשאירים הצמיגים באמצע המפל היפה הזה? :?

שעיה כליף
28-02-05, 21:30
ד.א. טיול זחילת סלעים בעוד חודש בערך...

לי זכור שהייתה הבטחה בעניין :twisted:

המהנדס
28-02-05, 21:33
שים לב לתאריך השרשור - יואב העלה אותו מן האוב :lol:

yoav
28-02-05, 21:38
ויואב באמת לא מבין למה צריך לסמן מפל לבן ויפה בפסי גומי שחורים :evil:

שעיה כליף
28-02-05, 21:53

במקרה של המפל בקינה .... אני מוכן ללכת אפילו ברגל (מה..מהחנייה של המפל).

תגיד עד מתי תהיה אדום :?:

אלון_ק
28-02-05, 21:54
וכולם הבינו שיואב לא מבין. אז למה, לעזאזל, השרשור הזה עוד מתארך?

השרשור בן שנתיים. עזבו אותו במנוחה.

נמרוד
03-03-05, 15:34

לא צריך. אבל זה גם לא נורא. לך לשם היום, ותבדוק אם יש איזשהו זכר לסימני הצמיגים, אחרי שני חורפים. התמונה צולמה לפני יותר משנתיים, ואני מנחש שאף לא רכב אחד טיפס את המפל עצמו מאז (ואולי גם עד אז).

עירא
03-03-05, 17:30
לך לשם היום, ותבדוק אם יש איזשהו זכר לסימני הצמיגים, אחרי שני חורפים. התמונה צולמה לפני יותר משנתיים, ואני מנחש שאף לא רכב אחד טיפס את המפל עצמו מאז (ואולי גם עד אז).
:roll: :wink:

נמרוד
03-03-05, 19:04
הבנתי אותך עירא... "נזקי פחחות" :wink:

נו, אז היו סימנים שחורים לפני שהרסת את הג'יפ שלך או לא?

עירא
03-03-05, 20:58
לא היו, לא על המפל שנפלתי בו (והיום יש בו סימנים אדומים...)
וגם לא על המפל שמימינו (המפל שבו כולם עלו) שביולי האחרון עלינו שם 4 רכבים.

עירא

PW
06-03-05, 00:36
המפל הגדול בחצצון גובהו 118 מ' טבין ותקילין.

zsahi
07-03-05, 21:15
היום זה הג'יפ, מחר זה ארון תרופות מעץ ומחרתיים... לך תדע.

אורי טל.

באמת לך תדע :twisted:

-->