PDA

צפייה בגרסה מלאה : מדוע גדלה ההתנגדות בהיגוי כאשר יש נעילה קדמית ?

GodsFather
23-04-07, 02:24
לא ממש הצלחתי למצוא שאלה כזו בחיפוש.

לא ברור לי מדוע יש התנגדות להיגוי (בנסיעה וגם בעמידה).

תודה לעונים.

גיא
23-04-07, 07:38
ת'אמת ? ... אני לא יודע.

אבל השערה שלי היא שהנעילה "מכריחה" את הגלגלים להסתובב באותה מהירות וכידוע בסיבוב הגלגלים לא מסתובבים באופן טיבעי באותה מהירות. ככה שה"מלחמה בין להסתובב באותה מהירות ובין להסתובב לא באותה מהירות מתבטאת בקושי לסובב את ההגה.

- תאוריה שלי בלבד !!

asafk
23-04-07, 08:48
התאוריה שלך די בסדר, גיא.

אסף.

גיא
23-04-07, 14:54
אחלה :-)

GodsFather
23-04-07, 22:47
תודה על הנסיון , אבל אני כנראה מתקשה בהבנה של התיאוריה...

אתה מתכוון לומר שבגלל שיש כוח נגדי שלמעשה פועל באותה מידה (בגלל הנעילה) אז הרכב מתעקש להתיישר ולכן יש "היאבקות" עם ההגה ?

שחר 9
23-04-07, 23:55
תחשוב מה קורה בסיבוב , נאמר סיבוב שמאלה הגלגל השמאלי (הפנימי) יעשה דרך יותר קצרה מהגלגל הימני (החיצוני).

כאשר אתה נעול שני הגלגלים עושים את אותו מספר סיבובים ואז הגלגל שעושה יותר סיבובים שהוא החיצוני מאלץ את הגלגל הפנימי לעשות יותר סיבובים ממה שהוא "צריך".
המצב הזה גורם להתנגדות גבוהה יותר כי הגלגל הפנימי כאילו מתחפר עקב ריבוי סיבובים לקטע דרך .

בגדול הפרשי הסיבובים בין הגלגלים הוא שגורם להתנגדות גבוהה יותר .

יוני5
24-04-07, 00:05
ולהוסיף על תשובתו של שחר:

בגלל הפרש הדרך בין הגלגלים בזמן סיבוב - שבעקבותיו שמו ברכב דיפרנציאל - אם אתה מאלץ את הגלגלים לנוע במהירות שווה, אז או שהגלגל החיצוני יסע במהירות המתאימה לדרך שהוא אמור לעבור ואז הגלגל הפנימי יאלץ להחליק "לפרפר" על מנת לבזבז יותר סיבובים על מרחק קטן, או שהגלגל הפנימי יסתובב במהירות המתאימה, אבל אז הגלגל החיצוני - שמספר הסיבובים לא מספיק ע"מ לכסות על המרחק הנדרש - "יגרר".
כשזה קורה בטרקטורון, בסרן האחורי, אתה יודע מה קורה: מפרפר, מחליק... מסתובב.

אבל כשאתה מנסה לתת זווית לגלגלים (בסרן הקדמי - ע"מ להסתובב), ההתנגדות של הגלגלים שנאלצים לפרפר או להחליק, בעצם גורמת להתנגדות לסיבוב של ההגה.
זה מה שאתה מרגיש כשאתה משלב נעילה קדמית.
אז אם זה בשטח - ניחא.
אם זה בכביש, זה בלתי נסבל, ועלול לגרום לשבירות.

חג שמח
יוני5

איציק - 4X6ZH
24-04-07, 09:56
כמו שאסף כתב התשובות בסדר אבל ההסבר חסר :roll:
כל מה שנכתב מתיחס לרכב בתנועה ובמיוחד לרכב בתנועה כאשר ההגה מסובב .
אבל זה עדין לא מסביר למה קשה לסובב את ההגה גם במצב עמידה ?
איציק

רפאל
24-04-07, 10:15
בוקר טוב לכולם וחג שמח

כאשר מסובבים את ההגה במצב עמידה (נניח שמאלה - לצורך הדיון), הגלגל הקדמי השמאלי (פנים הסיבוב) מבצע תנועה קלילה של גלגול קדימה - הדבר נגרם עקב מבנה הפרונט וזויות הפרונט ברכב. באותו זמן גם הגלגל הימני (חוץ הסיבוב) מבצע תנועה קצת יותר גדולה של גלגול קדימה (קצת יותר בגלגל הפרשי רדיוסי הסיבוב).
כאשר יש נעליה נעולה מקדימה, גם בעמידה במקום אין לדפרנציאל יכולת לאפשר הפרשי סיבוב בין שני הגלגלים ולכן מורגש קושי בסיבוב ההגה גם במצב של עמידה.

רפי

הצפרדע
24-04-07, 10:21
התשובה לכך פשוטה מאד, איציק-

אם תעמוד ליד רכב ומישהו יסובב את ההגה, תראה כי הסיבוב של ההגה(והגלגלים בעקבותיו), גורם לציריות לבצע חלק של סיבוב סביב הציר שלהן. כלומר, ההיגוי איננו "סטרילי" ומנותק מהציריה, והוא גורם לה לסיבובון קטן וחלקי, אבל מספיק כדי לסובב את הדיפ'.

כאשר הדיפ' פתוח הסיבובונים הקטנים של הציריות נבלעים ואינם מורגשים, אבל כשהדיפ' נעול, הסיבובון הזה מתבצע על חשבון החלקונת של הצמיגים, ומכאן הקושי. ברור גם, שכאשר זה קורה על חול או בוץ, הענין פחות מורגש, אבל כשאתה מנסה לסובב הגה בעמידה על משטח קשה, אתה מרגיש את הקושי בשרירי הכתפיים....

דרך אגב, ההסברים של החברים למעלה יפים ונכונים, אבל לא קשורים לקושי בהיגוי אלא לעומס על המכלולים ועל הסיבה להמצאת הדיפרנציאל מלכתחילה, עקב אורכי המסלולים השונים שעובר כל גלגל מארבעת הגלגלים בעת סיבוב כלשהו.

חג שמח.

asafk
24-04-07, 11:18
אני חושב שעכשיו ההסברים כבר מציירים תמונה כמעט מלאה.
מה שרפי וברוך כתבו חשוב- יר רדיוס שנקרא scrub radius שמתאר את המרחק בין נקודת המפגש הדמיונית של הקינגפין עם הקרקע, לבין מרכז הצמיג. הצמיג מחליק סביב נקודת המפגש של הקינגפין- וגורם להתנגדות גם ללא נעילה. התנגדות כזו כמעט לא מורגשת בנסיעה, ובעמידה- הגה הידראולי (הגה כוח) מפצה עליה. זה חלק אחד.
נושא המהירויות השונות חשוב מאוד, גם בנסיעה איטית, ובא לידי ביטוי בכל מצב בו יש אחיזה טובה. ברכב ללא הנעה, הגלגלים מתגלגלים- ואין עניין. אם יש נעילה וההנעה הקדמית לא משולבת- זה יורגש, יהיה קשה, אבל אפשרי לנסיעה באופן מסויים.
החלק השלישי הוא של הכוח שעובר דרך ה"אין דיפרנציאל" לגלגלים, ואז- לא רק שהם מאולצים להסתובב באותה מהירות על ידי הדרך, יש כוח מניע שרוצה ליישר אותם ולסובב אותם באותה מהירות. אז זה הופך כבר לבלתי אפשרי על כל דרך שיש בה חיכוך מינימלי- אלא אם כן יש מערכת הגה שלא מחוברת לידיים של הנהג- הגה הידראולי מלא, למשל.

אסף.

GodsFather
24-04-07, 16:46
תדוה רבה על ההסבר!

AvigdorAharon
25-04-07, 23:16
ומה עם העובדה שהסרן גם מקבל כוח (סרן מניע, 4X4 משולב)?

אביגדור

-->