PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיוע להולכי שביל ישראל, בעיקר בדרום

tzurlis
01-05-07, 23:59
גם בעונות החמות, אנשים הולכים את שביל ישראל. ככל שחם יותר קשה יותר מבחינת מילויי מיים וכו'.

בגליל, ובנגב, יש קטעים של 25- 50 ק"מ רצופים בהם אין מקורות מיים בדרך, ורצוי להטמין מיים ומצרכים בשטח. (טווח ההליכה היומי המקובל הוא 18-20 ק"מ במקטע. מטייל גומר 4- 5 ליטר ביום באביב, 7-8 בחום, 1 ליטר לבישול בלילה. בתרמיל, זה כבד....).

הבעייה של הטמנות הפכה אקוטית לאחרונה עקב שינויי כ"א בוועדה לסימון שבילים, שעד לאחרונה דאגו להטמנות מיים בדרום והכינו מטיילים מבחינת הצעת נקודות לינה והטמנה מומלצות, והיום הפסיקו.

חברי ג'יפולוג שנמצאים בשטח, אם קבוע ואם מידי פעם, ומוכנים לסייע מידי פעם, לפי בקשה אישית של מטיילים, בהטמנות מיים בנקודות מוסכמות מראש: או אם יוצא שירדתם לשטח והצלחתם לתאם מפגשי "מלא מחדש" - יבורכו.

בכל מקרה, במיוחד בערבה \ רמון עד אילת, אם אתם נוסעים ורואים אנשים עם תרמיל גדול הולכים בסימון שביל ישראל, נחמד אם תעצרו תשאלו מה קורה ואם הכל בסדר (או לתת להם בקבוק מים ספר).

קישור לפורום שביל ישראל: http://www.hike.co.il/forum_topics.asp?FID=8&PN=1

ד ו ר ו ן
02-05-07, 00:48
הבעייה של הטמנות הפכה אקוטית לאחרונה עקב שינויי כ"א בוועדה לסימון שבילים, :
לא התכוונת במקרה שהשינויים האקוטיים היו בכ"א של הועדה לסימון שבילים?..
8-)
וקצת רצינו,
רק מי ראה איך נפתחות העיניים להולך בחוצה ישראל שמציעים לו ביום חם בירה קרה במדבר יבין איך נראה "אושר"..

עירא
02-05-07, 01:16
מטייל גומר 4- 5 ליטר ביום באביב, 7-8 בחום, 1 ליטר לבישול בלילה.

אם יש להם מים לבישולים שיסחבו לבד...
מים במידבר עד יומיים הליכה אפשר לסחוב, החישוב הוא סביב ה-6 ל' לאיש ליום לשתייה, כלומר ליומיים מדוברב-12 קילו של מים. עם קצת אוכל, תיק, שק"ש וכו' מגיעים לסביבות ה-20-25 ק"ג.
לא מבשלים עם מים, לא מתקלחים עם המים, וגם כשמצחצחים שיניים חוסכים במים, ככה זה במדבר.

לגבי הטמנות פרוויזוריות, אני לא הייתי מוכן בתור צועד לסמוך על דמות ווירטואלית שתידאג לזה שיהיו לי מים ואני לא אתייבש באמצע המדבר, אבל זה רק אני.
לגבי הדאגה לצועדים, מים קרים אם יש, אוכל שאינו מורכב מקבנוס וכל פינוק אחר תמיד יתקבל בברכה.
או כמו שאמר פעם בדואי חכם: "בירה קרה זה טוב במדבר"

עירא

חנן-ג'יפולוג
02-05-07, 02:19
חברי ג'יפולוג שנמצאים בשטח, אם קבוע ואם מידי פעם, ומוכנים לסייע מידי פעם, לפי בקשה אישית של מטיילים, בהטמנות מיים בנקודות מוסכמות מראש: או אם יוצא שירדתם לשטח והצלחתם לתאם מפגשי "מלא מחדש" - יבורכו.

נחמד שאתה מברך אותנו, ואני אשמח גם לעזור אם יזדמן לי להיות במקום שצריכים בו מים, יש לי מיכל של 62 ליטר מים באוטו, אבל איך אני עושה את זה בפועל?

eran4x4
02-05-07, 11:58
חנן

יש נקודות קבועות להתמנה שבהן משאירים המטילים בקבוקים ריקים ולוקחים מלאים
לפעמים המלאים הם עבור מישהוא ספציפי שדאג שהם יגיעו לשם ולפעמים עבור הציבור הרחב

בקבוקים עם פתק - בד"כ עם שם ותאריך הם עבור מישהוא ספציפי או שההתמנה היא לא בנקודות הקבועות.

דוגמה לנקודה שכזאת בשיחים שליד חניון הלילה שבחיבור של נקרות וגלד לא ביקרתי בקישור שצור הוסיף אבל מן הסתם יש שם עוד נקודות שכאלו.

עברתה בנקודה כזאת - יש בקבוקים ריקים - מלא אותם
גם אוכל כמו קופסאות שימורים שאפשר להשאיר במדבר הולך
גם עגבניה טריה זה כיף לפגוש שם.

tzurlis
02-05-07, 18:51
לשואלים:
להטמנות מיים - אם מטייל יוצר קשר, מתאמים הטמנת מיים במקום ובזמן מסויים. דרך ההטמנה: תמיד בצד הדרך, בחורף קצת גבוה שהשטפון לא ייקח. בקנקלים בלבד, בידואים גונבים לפעמים מיכלי מיים גדולים. או בתוך מערום אבנים קטן, עם שם ותאריך: או ע"י טורייה, עטוף בניילון (מבאס להוציא בקבוק מלא אבק.
כרגיל ישנן הטמנות בנקודות קבועות, כמו חניון גלד- נקרות, המכתש, העלייה לפני הסכין הגדול, וכו' - בסה"כ 9 נקודות קבועות לאורך 940 ק"מ של השביל, 2 בגליל, ו- 7 בדרום מעומר עד אילת. אעלה רשימה בקרוב, מי שעובר ובא לו למלא את הקנקלים ששם- יבורך. לפעמים תתקלו בחביות כחולות חתוכות מפלסטיק, עם שלט "מיים למטיילי ש"י".
לעירא - אין מה לעשות, מטייל לוקח אוכל יבש - יותר קל בתרמיל מרטוב, שימורים וכו'- וכדי להכין אותו צריך להוסיף מיים...0.75 ליטר לאדם בערב (מרק, תה, מנה חמה) + 0.25 בבוקר לתה ודייסה = 1 ליטר. 25 קילו לאדם - משקל קשה מאוד בטיול כמעט רציף של 45 יום, מעל 16 ק"ג בדרך כלל נשפכים ורצועות \ מותנית התרמיל קורסים על המותן ו"נמרחים"+ פצעי לחץ בכתפיים. זה לא צבא, זה טיול בכיף...
במדבר ביום חם רק 6 ליטר ליום? לרוב יותר...צריכת המיים עם תרמיל כבד הרבה יותר רצינית מאשר בלעדיו, ובעליות קשות טוחנים מיים. בכל מקרה צריכת מיים היא אינדיוידואלית.
למקלחת, צחצוח וכו' אני אישית משתמש ליום ברבע כוס, כ- 40 מ"ל. סביר. לא עניין של חורניות או לא, העניין הוא שללא הגיינה, בטיול רגלי ממש ארוך, נזק הבעיות הבריאותיות עולה על המשקל של רבע כוס מיים....(מקלחת שטח חמה למטיילים: מחממים 10 מ"ל מיים, טובלים במטלית ניקוי כלים חתוכה למרובע קטן שהבאתם מהביית, ומתנגבים כל הגוף במיים החמים. תענוג...
גרסת הג'יפ למקלחת שטח: אם אין שקית חימום גדולה - לוקחים פקק של קנקל, עושים בו 3 חורים. מחממים מיים, שמים בקנקל ומתקלחים...גרסא 2: כנ"ל ע"י צינור שקצהו מחורר או עם פקק מחורר, מג'ריקן גדול יותר על הגג, ע"י חוק כלים שלובים. ככה תשיגו יותר לחץ ויותר מיים חמים. )

עירא
02-05-07, 21:29
קצת על חישוב משקלים:
תרמיל DEUTER - אייר קונטאקט 65+10 ליטר – 2.95 ק"ג
מזרון שטח מתנפח INSULMAT TRADITIONAL 0.993 או פלציב ב- 0.4
2 X מקל הליכה 0.52
שק שינה 2+ MY WAY מונלייט – 1.3
פנס ראש PETZL טיקה – 0.078
פנס מגלייט 2AA גיבוי 0.118
גזיה מתקפלת 0.34
בלון גז 0.23
מכשיר LEATHERMAN וואיב – 0.241
חולצה ומכנס להחלפה 0.6
סנדלי שורש 0.55
גרביים ותחתונים 0.5
מגבת קטנה מאוד 0.065
מצלמה 1 (ואני עדין...)
תרופות ואמצעי בישול 0.5
ספר ומפות 0.5

זה יוצא ללא המקלות הליכה ועם המזרון הקל יותר 9.372 ק"ג

מתוך נקודת הנחה שיהיה צורך לצעוד לפחות יומיים ללא אספקה חדשה (אוכל ומים ליומים)

נוסיף מים (לפי המשמעת מים שלי, 6 ל' לאיש ליום) 13ק"ג (כן גם הבקבוקים ריקים שוקלים...) (לפי 8+1 זה יוצא עוד 19 ק"ג רק על המים)
וזה לפני אוכל.

אין הרבה איך לחסוך מהרשימה שכתבתי,
זוג אחג של בגדי החלפה
אין הרבה תחתונים וגרביים....
זוג אחד של סנדלים (משמשים כספייר לרגע שבו הנעל תיקרע)
אין דיסקמן/MP3 כי זה שוקל סתם
לא חישבתי משקל של בגדים שלובשים על הגוף או של המקלות הליכה.
אה כן ואין אוהל כי הוא שוקל 2 קילו לפחות.

עירא

יונתןמצפה
02-05-07, 22:06
השרשור הזה מעניין...

עזבו אתכם מחישוב המשקלים עבור המטיילים ברגל, הם (אנחנו) עושים זאת בעצמנו, אבל אכן מדובר במשקלים...

נראה לי שכיוון היעיל ביותר לעזרה הוא חיבור בין פורומים של מטיילים רגליים לאלו של הג'יפים. (אולי משהו בסגנון של פורום עזרה למטיילים...?)

אני, בתור תושב הדרום, מקבל המון פניות ממטיילים (שאת חלקם אני לא מכיר- חבר של מישהו שפגש את... וכו') שזקוקים ל: מיים, הקפצה, מידע וכו'. כשאני יכול אני עוזר, כשלא מצליח לעזור מנסה דרך חברים וממליץ למטיילים לעיין בפורומים שלנו באתרי הג'יפים.
בחופשים/ חגים העניין עולה מדרגה!

לי יש את הפריווילגיה להוסיף יום מוטורי בתחילת כל טיול רגלי ולהטמין לי מכל הטוב (מים עצים צ'ופרים וכו') לא לכולם יש את הפריווילגיה...

יש המון מקום לשיתוף פעולה. רוב המטיילים סוחבים בסוף מיים ליומיים וחלקם הגדול בסוף פוגשים ג'יפים בשטח...

מה דעתכם ליצור כזה פורום כאן באתר (ובאחרים...), ולפרסם את כתובתו אצל מטיילי הרגל.

(ואגב- לא מדובר רק בהולכי השביל. גם כאלה שבאו למספר ימים בפסח בהר כרכום זקוקים לעזרה...)

ברכות על השרשור!

יונתן.

ד ו ר ו ן
02-05-07, 22:12
צור,
קודם כל נעזור למטיילים רגליים בשמחה,

שנית,
אני לא ממליץ לאף אחד את מה שמתאים לי אבל מנסיון אישי אפשר לחיות לא רע עם 6ל' ופחות ליום גם בקיץ, 15ל' מים לשלושה ימים בקיץ עם שנורר של מי-גבים לבישול.
זה עניין של משמעת מים והתנהגות נכונה בשטח-השלמה עם השטח ולא מאבק.
הולכים בשעות הבוקר עד ל12:00~ ואז מחפשים ומוצאים כוך או חתיכת צל שלא משתנה עם זוית השמש, נכנסים לנוח ולישון עד לשעה 15:00~.
הליכה איטית, לנצל קטעים מוצלים, לנשום רק מהאף ולא מהפה(איבוד מים משמעותי לאורך זמן).
הפסקת צהריים,
בהפסקה אוכלים,גם אם זה לבשל עם מעט מים ורצוי לבשל עם מים רתוחים מהשטח כדי לחסוך מים לשתייה, עם הרתחה מי גבים היו בסדר גמור לבישול שקיות פסטה "חמים ודביק" ודומיו.

קמים,
הולכים עד לחושך ואז מחפשים מקום לישון לפי עקרונות חיים רכס- איזה ערוץ צדדי או משהו לא נראה כדי לא להזנין אורחים לא קרואים הולכי על 2, אני מעדיף להכין תה ול קפה כי ניתן לנצל את כל הנוזלים בניגוד לקפה שמשאיר הרבה משקע שצריך לנקות, אם נשאר תה בלילה מחממים שוב בבוקר.

יונתןמצפה
02-05-07, 22:26
אפשר לחיות לא רע עם 6ל' ופחות ליום גם בקיץ

דורון, נכון אפשר. הבעייה היא שלצערי, ישנה תופעה שהרבה מהמטיילים שהולכים בשביל ישראל זהו הטיול הרציני הראשון שלהם במדבר. וכך, משא אינטנסיבי של יומיים מספיר לחניון בארות או לחילופין משדה בוקר למפעלי צין, הופך עקב חוסר נסיון (התברברות/פציעה/בעזרת השם... וכו') לשולשה ימים. בסוף אתה אוסף מטיילים שב- 12:00 בצהריים של היום השלישי נגמרו להם המיים. (ופגשתי לא מעט כאלה באיזורים המדוברים!!)

7 ל' ליום עושים במקרה הזה את ההבדל (שהוא אגב שתי שקיות חלב במשקל...). ראיתי שכתבת שאתה לא בא להמליץ להיות כמוך אבל אנשים רבים עושים את הטעות הזאת ואז אנחנו יחידות החילוץ נכנסים לפעולה.

כהמלצה: בשום אופן לא פחות מ-6 ל' ליום. (ומי שמנוסה כמוך לא חייב להקשיב לכל המלצה...)

יונתן

ד ו ר ו ן
02-05-07, 22:32
בסוף אתה אוסף מטיילים שב- 12:00 בצהריים של היום השלישי נגמרו להם המיים. (ופגשתי לא מעט כאלה באיזורים המדוברים!!)
יונתן
יוצא לנו לפגוש את הנפשות התועות האלו כל הזמן.. גם בצפון ויותר מזה בדרום.
בחגי ישראל שנופלים באמצע השבוע לרוב הם לבושים שטריימל,סמוקים כמו לובסטר ומחזיקים בקבוק חצי ליטר ריק ביד..

יונתןמצפה
02-05-07, 22:56
הופך עקב חוסר נסיון (התברברות/פציעה/בעזרת השם... וכו')

והרי כתבתי, "בעזרת השם"...

וגם אם לא ריק אז-

בשעה 16:30 שואלים אותך- "איפה מתחיל המסלול של נחל צאלים?"

נו שוינט!

*רק שלא יטעו וינסו לאכול אחד את השני, הלא הם נראים כמו לובסטר. :oops: (אה שכחתי, זה לא יכול לקרות...)

...עכשיו ברצינות, זה קורה גם ללא מעט ממטיילי "השביל"... כמו שאמרתי, לרבים מהם זהו הטיול הרציני הראשון במדבר. :???:

tzurlis
04-05-07, 13:14
אחלה שרשור יצא לנו פה...
עירא חביבי, אל תתחיל איתי. התוכנה נקראת מחשבון מטיילים, המשקל נמדד במשקל דיגיטלי מדוייק 1 גרם, כל פריט בתרמיל משקלו ידוע. רק עכשיו סיימתי מאמר על עקרונות התרמילאות הקלה (לייט ואולטראלייט), לאנשים צעירים מלאי התלהבות אך חסרי ידע, שיוצאים לשביל ישראל. תן קצת קרדיט...
מה שיונתן ודורון תיארו זה בעיקר טיילים לא מנוסים, שמתחילים את השביל מדרום לצפון. כשמתחילים באילת, גם נכנסים ישר לעליות חבל על הזמן, הקילומטרז' היומי חייב להיות גבוה, צריך הרבה מיים - לא כולם יודעים או מוכנים לטהר או היכן בדיוק הגבים, למטייל מתחיל קשה לסמוך על זה כמו שצריך - בקיצור הרבה מעמס 0 נסיון ומליון פריטים שגויים, כבדים ומיותרים על הגב. בגלל זה הרוב מתחילים בקיבוץ דן ומסיימים בדרום. אחרי שצברו נסיון והגוף התחזק.
ליוזמה להרים "פורום לוגיסטי" הדדי למטיילים, שלדעתי נפלאה, אצור קשר עם הוועדה לשבילי ישראל ועם הפורום החפשי שהיום מרכז את זה, ונבשל משהו. יונתן, דורון, כל הכבוד. אם יש לכם קשרים, יעזור. שלחו לי בה"פ או לנייד 050-6999600.

ד ו ר ו ן
04-05-07, 14:49
מה שיונתן ודורון תיארו זה בעיקר טיילים לא מנוסים, שמתחילים את השביל מדרום לצפון.כשמתחילים באילת, גם נכנסים ישר לעליות חבל על הזמן, .
תלוי בעונה, מי שהתחיל לפני חודש~ בצפון צפוי לסיוט בחלק האחרון כשיגיע לדרום.
זה שהדרום למטה פסיכולוגית לא אומר שהדרך בירידה.. בצפון אין עליות? לכל עליה יש ירידה וההייפך..
מי שמתחיל באביב טוב עושה אם הוא מתחיל בדרום ועובר את תחילת הקיץ כשעוד יש סיכוי לפגוש גבים עם מים בדרך, גם כי זה שמיש לשתייה\בישול\רחצה וגם כי זה פשוט יפה לראות מים וקצת ירוק במדבר ולא פחות חשוב יש יותר מטיילים רכובים בדרום באביב שאפשר לשנורר מהם מים או עזרה במקרי חרום.
בקיץ המגמה מתהפכת כמעט במלואה (וטוב שכך, יש קצת שקט במדבר..),לא הרבה עוברים בדרום ואופציית השנורר והגבים כמעט לא קיימת ויש יותר מטיילים בצפון אבל שם בעיית המים בפרט ואספקה בכלל פחות משמעותיים.

הקילומטרז' היומי חייב להיות גבוה, .
חד משמעית לא, הק"מ היומי צריך להתאים לתנאים מסביב-אסור לקבוע מכסת ק"מ קשיחה כי ככה מגיעים למכות חום,התייבשות וצרות אחרות-אם היום קצת יותר חם מאתמול אז נחים יותר והולכים פחות.

WildLove
04-05-07, 22:01
קודם כל ח"ח על הנושא,
הרבה זמן שאני חולם על לעשות את שביל ישראל ברגל וכבר היו תכנונים אבל פתאום בא הדבר הזה שקוראים לו צבא והרס את הכול, אז זה נדחה עד השחרור, אבל בדצמבר 09 אני בטוח אהיה אפשהו על השביל הזה..
בכל מקרה,
בכל הזדמנות שאני פוגש תרמילאים שעושים את שביל ישראל (או כל דרך אחרת, במדבר) אני מציע מים..הלוואי ולאט לאט יותר ג'יפאים יהפכו להיות יותר אדיבים בקטע הזה
הפורום המשותף לדעתי יכול להיות רעיון מצויין,
ואגב התמונה שניסית לעלות לא עולה, לפחות לא לי

יונתןמצפה
06-05-07, 00:08
שמתחילים את השביל מדרום לצפון. כשמתחילים באילת, גם נכנסים ישר לעליות חבל על הזמן, הקילומטרז' היומי חייב להיות גבוה, צריך הרבה מיים - לא כולם יודעים או מוכנים לטהר או היכן בדיוק הגבים, למטייל מתחיל קשה לסמוך על זה כמו שצריך - בקיצור הרבה מעמס 0 נסיון ומליון פריטים שגויים, כבדים ומיותרים על הגב. בגלל זה הרוב מתחילים בקיבוץ דן ומסיימים בדרום. אחרי שצברו נסיון והגוף התחזק.

וחוץ מזה שבאופן אישי אני חושב (מנסיוני) שלסיים "מסע" כזה בהר צפחות ואז איזה פינוק במסעדת ברזיל באילת + "מלון הבראה" לאיזה לילה לוקח בגדול על הסיום ה"פרווה" בבית אוסישקין...

לגבי הקשרים בישביל להרים כזה פורום, כרגע אין לי רעיון. צור- אם אתה מתחיל להריץ את זה תעדכן. אם תיתקל בקשיים אולי יבוא לי איזה רעיון לאיזה קשר שיכול לעזור.
(אם הפורום ייצא לפועל, יהיה צורך להשקיע מחשבה באיך להפיץ אותו בקרב מטיילי הרגל.יש לי כמה רעיונות...)

יונתן

יענק'לה
11-05-07, 12:44
שלום חבר'ה נחמדים,

אני שמח על הרצון הטוב שלכם לעזור. מקווה שיווצר חיבור טוב בהמשך. כאחד (קשיש בן 55;)) שעשה את שביל ישראל כולו (מדרום לצפון עם הבית על הגב) הארה/הערה לגבי התחלה מדרום: אין מדובר "בקילומטרים רבים" אלא בימים קשים למטייל. באזור אילת יש מספר מצומצם מאוד של מקומות שבהם מטייל יכול לחבור למים. המקום הראשון הוא כביש 12 ליד עין נטפים. זה "רק" כ 14 ק"מ הליכה מטאבה, אבל הם 14 ק"מ קשים מאוד בוודאי לאלה שזה היום הראשון עבורם. המקום השני הוא קניון שחורת. שזה כ 15 ק"מ נוספים ובסך הכל כיומיים הליכה. קשה מאוד לסחוב מים ליומיים. המינימום הוא 5 ליטר (לא בקיץ) ואנחנו בכלל לא מדברים בכלל על מיקלחת בשטח. לא קורה כלום אם לא מתקלחים יומיים, ביום השלישי (תימנע) מגיעים למיקלחת בכל מיקרה. ההליכה בקיץ אינה מומלצת על ידי המנוסים שבהלכים. אבל יהיו כאלה שילכו בקיץ, וגם במאי, ספטמבר, ואוקטובר לא חסרים ימים חמים.

אני מקווה שבמשך הזמן נצליח ליצור חיבור טוב בין הג'יפאים למטיילים.

יענק'לה

eshtul
28-05-07, 20:38
שבוע הבא אני מטייל על שביל ישראל ממצפה רמון והלאה.
במידה ויש מישהו שעובר שם ויכול להטמין מים אשמח לעמוד איתו בקשר.
יש מספר מקומות שבהם צריך הטמנה למרות שאיכשו תמיד אפשר להסתדר לדוג': גבי חווה (תיאורתית אפשר למלא מהמעין)
חוד עקב (אפשר לקפוץ 6 ק"מ כל כיוון לקבר בן גוריון)
תודה רבה
אלקנה
[email protected]
0523114653

יונתןמצפה
03-06-07, 13:21
אלקנה (ואחרים):
כל בקשה כזאת כדאי לפרסם בהודעה/ שרשור חדש ע"מ שהכותרת תקפוץ לעיין ולא יהיה בלבול עם הודעות ישנות ולא רלוונטיות.

חבל, דווקא הייתי בשישי באיזור :mad: . אם הייתי שם לב להודעה סיכוי טוב שהייתי יכול לעזור לך.

אגב- קחו בחשבון שמזג האויר ניהיה קשה מאד לטיולים באיזור. לא מומלץ לכל אחד בעונה הנוכחית.

יונתן

mosheplesser
19-01-08, 22:02
שלום לכולם

אנחנו יוצאים לשביל ב27.1.08 מאילת אם יש מישהו שמסתובב באזור בשבוע הזה ובא לו לעזור לנו בקטע של מים נשמח מאוד...
משה
0524477577
[email protected]

-->