PDA

צפייה בגרסה מלאה : שיטה לבדיקת עומס על קפיצי עלים ודיון על קפיצים בטור (פיצול)

yscheiner
30-04-07, 21:24
****פיצול מתוך:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=152200#post152200 (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?p=152200#post152200) ****

אתה יודע שאני אוהב אותך,
אבל...
זו בהחלט אחת הדרכים היותר ערביות שראיתי מימיי לבדוק קפיצים.

ועכשיו ברצינות,
מה הבדיקה הנ"ל נותנת חוץ מלראות מתי הקפיצים נשברים או לחלופין אם הם חוזרים למקומם?
האם העומס עליהם קרוב למציאות?
האם יש לך אינדיקציה של רכות?
האם אפשר להעריך את איכותם?

אני שואל ברצינות (חורני שכמוך).

בהתיחס לתמונות האלו:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=4442

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=4444

נמרוד
30-04-07, 21:34
שיינר, התשובה היא כן - העומס מאד קרוב למציאות - למעשה, כמעט בדיוק. יש כאן תמונת ראי מדויקת. אם עומר וג'ו ימדדו את מידת השקיעה הסטטית של הקפיץ העליון שמורכב בטויוטה ביחס לקפיץ התחתון שעל האדמה, היחס בין השקיעות הסטטיות הוא בדיוק היחס בין מקדמי הקפיצים. הדבר השונה היחיד הוא שמדובר על רכב אחר, אבל נניח שהמשקל די דומה, ואם אתה פיינשמקר אז הוא בזוית - אבל זוית קטנה מספיק כדי להזניח את הסינוס. זו שיטה מבריקה כדי לבדוק את מה שעומר רצה לבדוק - את המרחק בין העיניים כאשר הקפיץ יהיה מורכב תחת משקל הרכב.

זה מזכיר לי שוב את השרשור על בדיקת הטכניון (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=16690), שבו לא מצא חן בעיני האנשים שב"בדיקת עומס בטכניון" בסך הכל מעמיסים בלוקים על הגג של מכונית. מה זה משנה איך מעמיסים? משנה המהות, לא המראית.

yscheiner
30-04-07, 22:11
שאלתי ברצינות ואני מקבל לחלוטין את ההסבר.

מה שלא עושה את עומר לפחות חורני.

;)

tzagi
01-05-07, 07:12
שמיל,
השידה בנויה כצינור מרובע 3x3.75 אינץ, כמובן שאי אפשר לקנות כזה גודל לא סטנדרתי
השתמשנו בצינור3x3 והרבה עוד הולך לקרות והמגרעת "תתוקן" בסוף, והיא קוסמטית בלבד, דבר שד"א
לא מעניין את עומר במיוחד.

שיינר.
בדיקת "המשקל" מרשה לי לבדוק כמה נתונים חשובים:
1. גובה הקפיץ עם משקל נטרלי עלייו, או איך הקפיץ ישב כששאר הרכב יהיה עליו, (באיזה גובה)
זה עוזר לנו לקבוע את הזוית וגובה התושבות הקדמיות.
2. בכמה אינצים הקפיץ מתארך, זה נותן לנו את מיקום הסרן, וקובע איפה להרכיב את התושבות וזוית השאקל הרצויה.
פעם הבאה אני ילבש חלוק לבן(שגנ...הבאתי מהבית חולים) ואני מקוה שהבדיקה תיראה מקצועית יותר
(תודה למוני על הרעיון)
ובא לא נדבר על"חורניות"....ח"עז, זה לא מהיום.

נמרוד,
באופן כללי נכון שצריך גם למדוד את הירידה בקפיצים של(במקרה שלנו,) ה4רננאר
אבל(ועוד פעם במקרה שלנו) זה לא נחוץ, הקפיצים הקדמיים שבורים ויושבים על ה bump stops
ואני מתפלא שאתה נותן לעומר קרדיט על הרעיון......את זה לימדו אותי לפני איזה 20 שנה, רק לא למטרות האלה אבל אותו פרנציף.
רק שאלה אחת, מה זה פיינשמקר? עוד פעם יידיש?

OFF-RoaD
01-05-07, 08:21
אבל מבחינה הגיונית, הקפיץ הנבדק מרגיש X משקל כולל קפיצי הפוראנר. מה איכפת לו כמה קפיצים יש באמצע, ואם הם מתכווצים, מתגלגלים או עושים סלטות באויר? הוא מגיש משקל ויורד לפיו, הקפיץ שהיה אמור להיות בפוראנר לא מוריד מהמשקל הזה או משהו....

tzagi
01-05-07, 08:49
לא מדויק, הקפיץ היותר רך ירד קודם...קשה לי להסביר בעברית, ולדוגמה, אם על הרכב למעלה היה אותם קפיצים כמו על הסרן, התוצאות היו שונות.
בכול מקרה, זה לא רלבנטי פה.

נמרוד
01-05-07, 08:56
על הסרן והקפיצים עומד רכב עם שני גלגלים. לא מעניין אותם מה יש שם, פוראנר, סקאוט, עם קפיצים בלי קפיצים. משקל זה משקל. נכון שזה כולל את משקל הסרן והקפיצים של הפוראנר, כלומר המשקל הבלתי מוקפץ, כשבפועל יש על הקפית רק את המשקל המוקפץ - השלדה והמרכב, וזה הבדל של 150-200 ק"ג, אבל הוא נותן אינדיקציה מספיק טובה.

ואני מתפלא שאתה נותן לעומר קרדיט על הרעיון....
8)

דרור ברלי
01-05-07, 09:36
זו שיטה מבריקה כדי לבדוק את מה שעומר רצה לבדוק - את המרחק בין העיניים כאשר הקפיץ יהיה מורכב תחת משקל הרכב.

זה מזכיר לי שוב את השרשור על בדיקת הטכניון (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=16690), שבו לא מצא חן בעיני האנשים שב"בדיקת עומס בטכניון" בסך הכל מעמיסים בלוקים על הגג של מכונית. מה זה משנה איך מעמיסים? משנה המהות, לא המראית.

בטח משנה המהות. כשאתה בונה בחצר באמצעים ביתיים ובתנאים חורניים וכל הזמן מאלתר, השיטה הזו מבריקה.
השיטה הזו חורנית? כן. מסוכנת בעליל? בטוח! (ג'ו, בפעם הבאה לא רק חלוק לבן, גם אמבולנס בהיכון...) אבל עובדת - אין ויכוח.

על מה יצא אז הקצף? (למי שלא היה לו כוח לקרוא את השרשור ההוא עד הסוף) כן, על איך שזה נראה.
במפעל הקפיצים שעומר עבד בו פעם, יש מכונה שעושה לקפיץ פעולה דומה לצורך שחרור מאמצים. בצורה מאובטחת כמובן. כשהקפיץ לחוץ אתה יכול למדוד בדיוק את כל מה שרצית - מרחקים בין העיניים, תזוזה של הסרן וכו' וכו'. למה הם עובדים עם מכונה ולא מניחים גרוטאת היילקס/סופה/סיקס על הקפיצים? כי מעבר לבטיחות ולמדידה מדויקת יותר, כשאתה מקצועי וגובה כסף מהלקוחות שלך עבור עבודה, אתה גם לא יכול להרשות לעצמך להיות ולהיראות חורני.

חבל שבטכניון הכלל הזה לא עובד, למרות שהם אוטוריטה בתחומם בארץ וגובים תשלום נכבד עבור הבדיקה.

לא הייתי מתחיל עם זה לא אז ולא היום, אם לא אחד מאותם גאונים המצולמים בבדיקת הרלסים החלודים על גג של רכב, ("כי מה שחשוב זו המהות ולא המראית"), היה זה שהרשה לעצמו לפסול ריתוך ש"לא נראה יפה" בעיניו...

נמרוד
01-05-07, 09:50
מה מסוכן בשיטה הזאת של ג'ו לעזאזל? כשהטויוטה עומדת בהילוך/עם הנדברקס על הסרן?

ובמפעל קפיצים יש מכבש הידראולי לקפיצים לא כי זה יפה, אלא כי יעיל! כי זה משתלם לו, כי זה מה שעושים שם כל היום. זמן = כסף.

הטכניון בבדיקה הנ"ל הגיעה אל הלקוחות במרכז הארץ, וביצע את הבדיקה בתנאי שדה ועדיין זו בדיקה מושלמת. אתה ממש, אבל ממש מייצג את הלקוח הטיפש והצעקן שלא מבין וגם לא מוכן להקשיב, כמו שניסינו להסביר לך בשרשור ההוא. המילה אידיוט איבדה את המשמעות המקורית שלה מזמן בפורום הזה, וחבל. זו המילה המדעית שמתארת אותך כשאתה מתעקש בנושא הזה :twisted:

דרור ברלי
01-05-07, 10:12
לא נמרוד.
מה שמסוכן כאן זה שהטויוטה תיפול ימינה או שמאלה, והסרן + הקפיצים ינתר כמו קליע גדול לג'ו או לעומר ישר לתוך הפרצוף.
לך תבקר במפעל קפיצים ותראה איזה כוחות מופעלים על קפיץ כזה כשהוא מתיישר, ולמה לאותה מכונה (זה לא מכבש הידראולי לכיפוף העלים, אלא מכונה שתפקידה לשחרר מאמצים בקפיץ לפני שהוא מורכב על הרכב) יש מגן גדול שבנוי מסורגים מסיביים...
עומר מבין משהו בקפיצים כי הוא עבד שם ומכיר היטב את המתקן הזה, אולי הוא יסביר לך טוב יותר.

Bulldog
01-05-07, 10:16
מה מסוכן בשיטה הזאת של ג'ו לעזאזל? כשהטויוטה עומדת בהילוך/עם הנדברקס על הסרן?

בעיקר הדרך למעלה ועוד יותר הדרך למטה, תחשוב מה היה יכול לקרות אם הרכב היה מחליק אחורה, הסרן והקפיצים היו משתחררים לדרכם כמו מעוט מינאטורי, קפיצים של ג'ימי חצי טון זורקים 70-60 ק"ג לאוויר.
אז כן, זו שיטה חורנית
כן דרור צועק, אבל דרור גם צודק, לא שאם המישקל היה מעוצב בצורת מישקולת חליצת פגז או רקדנית בטן עירומה זה היה משנה משהו למישהו, גוף שמקבל כסף, צריך להצדיק אותו גם במראה חיצוני.
גוף שמכבד את עצמו ולא מחזיק את האמצעים לנייד ציוד למרכז, לא שאני יודע אם האמצעים שעומדים לרשות הטכניון ברי ניוד (ואם לא אז חבל) או אסתטיים (ואם לא אז עוד יותר חבל) צריך לעשות בדק בית ולהשתפר, חבל שכמו כל דבר בארעה, גם זה מונופול.
עכשיו תמשיכו לריב על אסתטיקה במקום אחר, פה זה עדיין השירשור של החורני. :mrgreen:

נמרוד
01-05-07, 10:19
לא נמרוד.
מה שמסוכן כאן זה שהטויוטה תיפול ימינה או שמאלה, והסרן + הקפיצים ינתר כמו קליע גדול לג'ו או לעומר ישר לתוך הפרצוף.

ג'ו בחור חכם, ברור שהוא זה שיושב בטוח בקבינה של הטויוטה. אז מה בדיוק הסכנה? :D

נמרוד
01-05-07, 10:23
יא אלוהים אתם מטומטים. עכשיו אמצעי בדיקה מדעיים, ש"אין לך מושג מהם" עומר, צריכים גם "להיות אסטטיים"??? אז איך לעזאזל עשו את מוני מנהל מעבדה בטכניון???

מדעניות אטום כוסיות בנות 25 יש רק בסרטים הוליוודיים!!!

טוב חזרה למגפה.

דרור ברלי
01-05-07, 10:24
לצערי אני בדרך כלל צודק. זה לא כל כך עוזר לי בחיים.
אבל כנראה שגם בטיחות היא עניין גמיש וניתן לויכוח, ממש כמו... נו טוב, נעזוב את זה.
והמבין יבין...

מוני אורבך
01-05-07, 11:13
יא אלוהים אתם מטומטים. עכשיו אמצעי בדיקה מדעיים, ש"אין לך מושג מהם" עומר, צריכים גם "להיות אסטטיים"??? אז איך לעזאזל עשו את מוני מנהל מעבדה בטכניון???

מדעניות אטום כוסיות בנות 25 יש רק בסרטים הוליוודיים!!!

טוב חזרה למגפה.

נמרוד ביום שבו מינו אותי למנהל המעבדה לבשתי גרביונים שחורים מיני אדום וחזית push up
וזה עבד עובדה (-:

ועכשיו קצת רצינות...
נמרוד אתה מאוד תמים אם אתה חושב שהמראה האסתטי לא משפיע. הוא משפיע ובגדול.
אני רוצה לראות את הספונסר שיממן מכונית שהיא לא "סקסית"
ומשום מה כול מכונית ספורט מלווה בדוגמנית עם מספר יתרונות בולטים.
מתביש להגיד אבל גם כאשר אני מנסה למכור את המעבדה לתורמים או גורמי תעשיה אני מוציא את כול המסכים השטוחים המחשבים השחורים והיקרים הלוחות הכי משוכללים וכן כן כמה סטודנטים\סטודנטיות יפי תואר, שרצוי מאוד שגם עשו פרויקט מענין. וצר לי... אבל זה עובד.
זה שלא צריך לבדיקה הנל מכבש הדראולי שעושה ביפ ביפ ומדליק הרבה אורות זה נכון אבל אם אתה רוצה למכור את עצמך כדאי מאוד שתצטיד באחד. החברה האלו בטכניון נראים מאוד לא רצניים על אף שהבדיקה היא חשובה ונכונה. ואם זה נראה לא רצני איך משרד התחבורע שיושבים בו אנשים שלא מבנים בכלום יקחו אותו ברצינות???
אשר לבדיקה של גו ועומר... מבחינה פונקציונלית היא נכונה. מבחינה בטיחותית היא קטסטרופה אבל זה עינינם-הסיכון הוא כולו שלהם. והיות והם לא מנסים למכור את הבדיקה הזו לאף אחד (או להמליץ עליה) אני לא רואה בעיה כאן.

OFF-RoaD
01-05-07, 11:55
אם אפשר לחזור שניה לנושא השרשור, קיבלתי שתי תשובות סותרות לשאלה שלי. אחת מנמרוד, מהנדס, שהצדיק אותי ואמר שאין משמעות לקפיצי הפוראנר, ואחת מג'ו , שאני מחזיק ממנו, שמאר שיש משמעות.

יש מצב לתשובה חותכת עם הסבר :confused:

נמרוד
01-05-07, 12:40
התשובות לא סותרות.

הנה תרשים של מה מונח על מה:

1. טויוטה
V
2. קפיצים של הטויוטה
V
3. סרן+גלגלים טויוטה
V
4. סרן סקאוט
V
5. קפיצים של סקאוט
V
6. אדמה.

אז על קפיצי הטויוטה מונח משקל של 1 בלבד, בעוד שעל קפיצי הסקאוט מונח משקל 1+2+3+4. זה לא בדיוק אותו משקל, יש הבדל של 200 עד 300 קילו. אבל זה לא ממש משנה, כי זה סך הכל מדמה את המצב הלחוץ של הקפיצים, אף אחד לא אמר שהמשקל של הטויוטה ששימשה לבדיקה והרכב הסופי זהה.

OFF-RoaD
01-05-07, 13:36
לא הבנת אותי.

מה שגו אמר הוא שיש הבדל בין שני המצבים הבאים:
1. אם היית מניח משקולת במשקל של 1-5 על 6.
2. כמו שהונח בפועל, על קפיצי הטויוטה (עזוב את העובדה שהם לא תפקדו).

מה שאני שואל הוא מה ההבדל. איך משפיעים קפיצי הטויוטה על כל העניין, אם בכלל? ההגיון שלי אומר שאין הבדל ולא משנה לקפיץ הסקאוט מה כולל המשקל שמונח עליו. ג'ו אומר אחרת.

yscheiner
01-05-07, 14:07
זה שוב הנודניק.

מצטער שפתחתי את זה אבל אני סקרן (עומר, אנא סלח לי).
נניח, רק נניח שהקפיצים הנבדקים (אלה שעל הקרקע) זהים לקפיצים של הרכב שעומד עליהם,
ניקח בחשבון את משקל הצמיגים, הסרן והקפיצים עצמם, ולא את המנוע והרכב שנשארים קבועים,
האם יש אפשרות להשוות את מהלך העלים "העליונים" (המשקולת) מול העלים "התחתונים" (האובייקט הנבדק)?
כלומר, כיפוף העלים והמרחק בין המאיות.

האם הנתון הנ"ל רלוונטי ויתן לי נקודת התייחסות לעייפות החומר של העלים הנבדקים?

אני מתנצל אם אני מקשה אבל אתם התחלתם בזה שאמרתם שהבדיקה עצמה נכונה ואני קיבלתי את זה.

נמרוד
01-05-07, 14:50
בוא נעשה סדר... הבדיקה שאני רואה בתמונות מצוינת כדי לענות על השאלה המעשית הבאה:

יש לי קפיצים כלשהם ביד. אני רוצה לבנות להם תושבות חדשות על השלדה. אני לא יודע מה צריך להיות המרחק בין התושבות. איך אני בודק? צריך להעמיס את הקפיצים במשקל ובצורה שמדמה את המציאות.

לי קשה לחשוב על שיטה פשוטה, יעילה, ומהירה יותר ממה שנראה בתמונות. מעמידים את הסרן עם הקפיצים הפוכים, ועולים עליהם עם רכב. מעמיסים משקל של בערך חצי רכב - 800-900 ק"ג - ומודדים את המרחק בין העיניים, וזהו נתון מצויין לבנות איתו את התושבות.

מישהו מהחכמים כאן יכול לחשוב על שיטה יותר יעילה? בואו נניח גם שאתם כן עם גישה לפרס הידראולי גדול, ולוחצים את הקפיץ - איך אתם יודעים כמה ללחוץ? צריך מד כוח. מד כוח = משקל כמו שעומדים עליו - אבל שנועד למדוד מאות ק"ג. לא בכל מוסך יש כזה דבר, ואם יש, הוא לאו דווקא נייד... וכן הלאה.

השיטה הזאת אלגנטית, ובטוחה למדי, כדי למצוא בדיוק את התשובה לשאלה. מה היא אומרת על מצב העלים? לדעתי לא הרבה... :grin:

Bulldog
02-05-07, 04:03
טוב, נעשה קצת סדר, ואחרי זה אם יהיו עוד בעיות, אבקשכם לפתוח שירשור בנושא (עם קישור לפה, אם בא לכם)

דבר ראשון, לא מעניינת אותי אסתטיקה, מה שמעניין אותי זה פרקטיות. שאלות שנוגעות לאתטיקה אפשר להעביר לפורום יועצות יופי וספריות בתפוז.
הלאה

הנה תרשים של מה מונח על מה:
1. טויוטה
V
2. קפיצים של הטויוטה
V
3. סרן+גלגלים טויוטה
V
4. סרן סקאוט
V
5. קפיצים של סקאוט
V
6. אדמה.

איזה סרן וקפיצים סקאוט? הקפיצים שלו הלכו לברזל ואת הסרנים שלו ג'ו מכר.

הלאה לקושיות בנושא קפיצי הטויוטה, הטויוטה המדוברת כמו כל רכב אחר ברגע שמתחילה לטפס מעלה, עלייה, מדרגה, מדרכה, או קפיצים שמורכבים על סרן מעבירה חלק מהמשקל אחורה.
ברגע שהרכב בזוית חלוקת המשקל משתנה.
הלאה, ברגע שקבוע הקפיץ של הטויטה שונה מזה של הקפיצי ג'ימי מה שיקרה זה שהקפיץ הרך יותר ימעך קודם, עד לאן, או עד לסוף המהלך שלו, או עד לנקודה שבה הוא מגיעה לעצירה בגלל בואו נאמר קפיץ העומס שיש עליו ומשם ממשיך הקפיץ שהיה יותר קשה להיסגר עד לנקודה שבה המישקל (שעבר אחורה) מתאזן.

כל זה לא מעניין אותי, למה?
כי הקפיצים של הטויוטה הנ"ל שבורים והם יושבים על הבאמפסטופ (מה שהופך את הרכב הזה לכלי מצויין לבדיקה הזאת היות והקפיצים שלו לא מהווים פקטור)
קיבלתי הערכה, ואני לא צריך יותר מזה למצב הקפיצים תחת עומס מוערך.
עם ההערכה הזאתי והמדידות שעשיתי של מצב הקפיץ במנוחה ובעומס אני יכול לתכנן את שתי הנקודות שעליהן יהיה תלוי הקפיץ.

tzagi
02-05-07, 06:36
נימרוד,
אולי נפצל את השרשור?
אפשר להעביד את כל נושא הקפיצים לפורום הבונים, ולתת לעומר להמשיך להתעלל בשלדה המיסכנה.

Offroad,
תחשוב על זה ככה: יש לך Buggy springs, or full eliptics
http://www.firstshotphoto.com/catkit.htm

אתה שם משקל על הקפיצים, נגיד 300קג, שני הקפיצים ירדו במידה שוה, נגיד 10סמ לקפיץ
עכשיו תוריד את אחד הקפיצים ותחזיר את המשקל, מה יקרה?

דרור, מוני, ושאר הsafty nazis
אין פה בעיה בטיחותית, אני ראיתי וגם עשיתי את התהליך עשרות פעמים, כל עוד שעושים את זה לאט ובזהירות, אין כל בעיה ואף פעם לא ראיתי סרן עף באויר.
אם אתם רוצים, אפשר לשכלל את השיטה:
אפשר לשים את הסרן נגד הקיר או לקשור אותו לשלדת הרכב שמתפס עלייו
הרכב לא מטפס ישירות על הסרן. הוא עולה על הקרשים. המשקל גורם לחיכוח בין הקפיצים והבטון,
הסיכוי שהסרן יעוף קדימה הוא אפסי.
חושבים שיש? אין בעיה, תרימו את הרכב עם גקים ותורידו על הסרן.....לאט....

אישית אני לא מבין את הפראנויות בארץ.....
"אסור לעבוד אם אצטילן....זה מתפוצץ"
"אסור להלחים או לרתך טנק דלק....זה מתפוצץ"
"אסור לנגוע בברקסים....תכנס בתאונה ותמות"
"אל תיגע בזה, זה חפץ חשוד"....בום!....oops!!!!
יש עוד אגדות אורבניות להוסיף?

כל הזמן שאדם יודע את עבודתו שם דבר לא מתפוצץ וסרנים לא עפים באויר, הנה, עובדה.

מוני אורבך
02-05-07, 08:55
גו המצב באמריקה הוא לא המצב בארץ...
בגלל שבארץ אסור בחוק לתקן רכב בעצמך, נוצר מצב שכול חובב רכב הוא למעשה עברין בפוטנציה.
יוצא מזה שהידע של אנשים ברכבים הוא קטן מאוד, אין להם עם מי להתיעץ והם עושים שטויות.
רק לסבר את האוזן. לפני 7 שנים זה היה ממש מהפכה ענין הנעילות ושאפשר בכלל להתקין אותם לבד. עד היום אנשים מתפעלים כאשר אני מספר להם שהתקנתי נעילות לבד...
המצב בארץ היום הוא טוב לאין שיעור לעומת המצב בשנת 2000 אבל עדין אנחנו רחוקים מהמצב באמריקה.
מה שאתה עשית הוא בטיחותי לחלוטין, במקומך היתי עושה אותו הדבר. אלא מאי - משהו שאין לו נסיון או ידע עלול לנסות לחקות אותך, וליפול בגדול.
לכן יש להזהיר ולהודיע על כול הנושאים הקשורים בענין, בגלל המצב המיוחד בארץ

נמרוד
02-05-07, 09:06
מוני המצב בארץ שונה מארה"ב רק בדבר אחד...

אנשים לא מסוגלים לצאת אחד מהתחת של השני!!! זה הכל.

נמרוד
02-05-07, 09:56
לישוב הסוגיה של קפיצים בטור:

אתה שם משקל על הקפיצים, נגיד 300קג, שני הקפיצים ירדו במידה שוה, נגיד 10סמ לקפיץ
עכשיו תוריד את אחד הקפיצים ותחזיר את המשקל, מה יקרה?

מה שיקרה זה שהקפיץ הבודד ירד 10 ס"מ.

אבל בסך הכל, כשהיו שני קפיצים אחד מעל השני (קפיצים בטור), המשקולת של 300 ק"ג ירדה 20 ס"מ, וכשהיא היתה על קפיץ אחד היא ירדה רק 10 ס"מ. כלומר שני קפיצים בטור שווים לקפיץ אחד רך יותר. אבל כל קפיץ בפני עצמו "רואה" את אותו המשקל, 300 ק"ג, ומתכווץ באותה המידה. לא יכול להיות אחרת (*** אני מזניח את משקל הקפיצים עצמם כמו שמקובל לעשות. הקפיץ התחתון רואה נגיד 305 ק"ג באמת אבל זה לא משנה ***).

אם K הוא קבוע הקפיץ המשותף, k1 וk2 הם קבועי הקפיצים הנפרדים, אז החישוב פשוט מאד -

אחד חלקי K שווה הסכום של אחד חלקי k1 ואחד חלקי k2. זה לא נוסחה סודית - זה בדיוק מה שיוצא מכך שכל קפיץ שוקע את החלק שלו, בלי קשר לקפיץ השני.

במקרה שלנו, המצב טיפה שונה - יש שתי משקולות. משקולת גדולה שזה הרכב עצמו, משקולת קטנה שזה הסרן+גלגלים+קפיצים, שהיא נניח משמעותית מספיק כדי שלא נתעלם ממנה. נניח שמשקל החלק הקדמי של הרכב הוא 600 ק"ג, ומשקל הסרן+גלגלים+קפיצי הטויוטה הוא 200 ק"ג.

הקפיץ טויוטה רואה 600 ק"ג ושוקע כמה שהוא שוקע על פי קבוע הקפיץ שלו. הקפיץ שעל הרצפה (סליחה, סליחה, הקפיץ של הלא-סקאוט...) רואה 800 ק"ג ושוקע כמה שהוא שוקע על פי קבוץ הקפיץ שלו.

מבחינתו, ממש לא משנה אם ובכמה הקפיץ שמעליו שקע - זה קפיץ, יש עליו משקל, הוא שוקע בהתאם לקבוע הקפיץ שלו.

השקיעה הכללית של כל המערכת משתנה, והיא תרד יותר, אבל זה לא משנה לכל קפיץ בפני עצמו.

--------

כשאתם משתמשים במינוח של "קפיץ הזה שוקע קודם", זה לא נכון. אין כאן משמעות לזמן. אנחנו מדברים על שקיעה סטטית בדיון הזה. אתם אולי מתבלבלים עם הנושא של קפיצים שונים שמונחים אחד על השני כדי לייצר variable spring rate. מה שקורה שם, זה לא שהקפיץ הרך שוקע קודם ואחר כך הקשה. שניהם שוקעים ביחד, תמיד, כל אחד בהתאם לקבוע שלו. הקבוע המשותף הוא כאמור רך יותר מאשר הקבועים של שניהם! אבל כאשר יש משקל מספיק כדי שהקפיץ הרך יותר נסגר עד סופו, הוא מתבטל - ואז קבוע הקפיץ להמשך השקיעה הוא רק הקבוע של הקפיץ שממשיך לעבוד, והתוצאה המשולבת היא קפיץ עם שני קבועים שמתחלפים בינהם בבת אחת ברגע שעברת עומס מסוים.

--------

אני מקווה שהעניינים התבהרו off-road, ואם לא אז נא לחדד את מה שלא ברור.

אברמלה
02-05-07, 10:00
לא יותר פשוט בימקום לילחוץ את הקפיץ על מנת לקבל מידות לתושבות. לשים את המאייה או את כול הקפיץ. על שולחן .או ולהוריד פיון ממרכז הבוקסה לשולחן ולסמן?? הריי זה אותו הדבר.עם תילחץ את הקפיץ רק תוריד פיון.... .ואז לימדוד ביין 2 הנקודות ויש לך את המידה של העלה במצב שטוח...

נמרוד
02-05-07, 10:01
אבי מה זה פיון?

אברמלה
02-05-07, 10:05
אבי מה זה פיון?
פיון. זה מישקולת בצורת חץ שקשורה עם חוט...שיטה של פעם . אבל מדוייקת להפליא. :-)

נמרוד
02-05-07, 10:10
אז לא הבנתי את השיטה שלך, אתה מודד את המרחק בין שתי העיניים של הקפיץ כשהוא בלי משקל, פתוח עד הסוף... כשיהיה עליו את משקל הרכב העיניים יתרחקו עוד כמה ס"מ, וזה המרחק שהתושבות צריכות להיות, איך אתה מחליט באיזה מרחק לבנות את התושבות אחת מהשנייה?

אברמלה
02-05-07, 10:22
נימרוד .אייך לאחר המדידה שהקפיץ במצב שטוח הוא יתארך . במדידה הזאת אתה מקבל את הקפיץ במצב שטוח. הוא יכול להיתערגל הפוך ואז הוא למעשה מיתקצר. . עכשו.. יש לך 2 מידות. 1 במצב שטוח. 2 במצב מעורגל . כלומר במצבו הרגיל. . .ואת ההפרש מחלקים ל2 ויש לך את המידה ביין התושבות.

נמרוד
02-05-07, 10:45
הבנתי, אתה עושה הערכה שהמרחק בין שתי התושבות הוא באמצע בין המרחק של הקפיץ המעורגל לבין הקפיץ השטוח שאתה מודד עם מטר לאורך המאיה, נכון?

אברמלה
02-05-07, 10:54
כן. המידה בין פתוח לסגור זה מרחק העבודה של הקפיץ.. . מעבר לזה הקפיץ מתחיל להתערגל הפוך.

OFF-RoaD
02-05-07, 11:15
לי זה היה הגיוני שאין משמעות לקפיץ המקורי של הרכב מבחינת הקפיץ התחתון, ג'ו ערער לי את הבטחון... עכיו אני גם יודע איך זה כשמחברים קפיצים בטור, וגם שאין משמעות :-P

עוד דבר קטן, חוק הוק (בהנחה שזה לא משהו שמציאו בשביל הפיזיקה התיכונית וזה משהו שאפשר להשתמש בו במציאות), f=kx, איך הוא עובד בקפיצי עלים? בסליל נורא פשוט למדוד את x ולמצוא כמה הקפיץ שקע תחת המשקל. איך זה עובד בעלים?

נמרוד
02-05-07, 11:16
אותו דבר בדיוק.

מוני אורבך
02-05-07, 12:12
הם רצו למצוא את נקודת העבודה של הקפיץ.
שני נקודות הקיצון הם קפיץ חופשי לחלוטין וקפיץ ישר.
אבל הממוצע בין שניהם לא יתן לך את נקודת העבודה שלו קרי כמה הוא התישר כאשר הושם עליו את משקל הרכב.
יכול להיות שזה הממוצע בין שני נקודות הקיצון, אבל הרבה יותר הגיוני שלא.
אתה יכול לטעון שההבדלים בין נקודת העבודה והממוצע הם זניחים, ואולי זה כך, אבל גו ועומר לא חשבו כך והשקיעו את המאמץ בבדיקה.
לדעתי דרכם היא הנכונה.
כמובן שיש אפשרות למצוא את המודל המתמטיי של הקפיץ ולמצוא את הקבועים וכול השאר, ומתוך המודל לחשב את נקודת העבודה. אבל זה דורש ידע וכלים וזמן שלא היה להם. בתנאים האלו הבדיקה שלהם בהחלט מקובלת.

OFF-RoaD
02-05-07, 12:20
מודדים כמה עלתה נקודת מרכז הקפיץ ביחס לקו הישר העובר בין שתי העיניים?

Bulldog
02-05-07, 18:00
כן. המידה בין פתוח לסגור זה מרחק העבודה של הקפיץ.. . מעבר לזה הקפיץ מתחיל להתערגל הפוך.
מה?
קפיץ ש"מתערגל" הפוך, נישבר.
ואם הוא לא נישבר באותו רגע, תן לו קצת זמן וזה יגיע. בשביל זה יש עלה עומס.
יש קפיצים שמתוכננים לעבוד בתחום אלסטי ישר יותר מאחרים (רוב הרכבים שהגיעו עם קפיץ מעל הסרן במקור) אז הם נעים סביב הקו הישר וה"הפוך" קפיץ שתוכנן במקור עם קשת שתתאים להרכבה מעל הסרן ומגיע לקימור הפוך, נראה לי שדי סיים את הקריירה שלו בתור קפיץ.
הוא יכול להיות אחלה מעצור לדלת.
ועוד לא הבנתי איך ממצב מנוחה עם אנך מוצאים את מצב העבודה, באמת שלא.

-->