PDA

צפייה בגרסה מלאה : באגי T1 של חנן גולומבק, פרויקט בתהליך

עמודים : 1 [2] 3 4 5 6

הצפרדע
12-05-09, 23:37
נ. ב.

יש לי בסדנא את הרדיאטור מירוץ אלומיניום נאסקאר שהיה על החרגול 6X6. זה רדיאטור הבנוי משני רדיאטורים שבאמריקה מחברים ביחד ומתקינים אותו ברכבי נאסקאר.

אני לא משתמש בו לרכב החדש, ועל כן - ואם אתה מעונין - אני מוכן לתרום לך אותו, בתור השתתפותי הצנועה במאמץ המלחמתי שלך להפחת רוח חיים בבאגי שלך.

אתה מוזמן לבוא לראותו ולקחתו, ולהשתמש בו לבריאות ולאריכות ימים, רק תדאג שיהיה לך טרמוסטאט במנוע.

מה שבטוח, הוא שעם הרדיאטור הזה לעולם לא תזכור שיש דבר כזה שנקרא התחממות
של מנוע :cool:

חנן גולומבק
12-05-09, 23:38
לא מתאים לך לעשות טעות כזאת של טירונים(מעבר לטעות הבסיסית של בחירת המנוע הצנום והצנוע הזה.....:twisted: :shock:)

זו לא טעות של טירונים אלא אילוץ (זמני) של עניים. :|

חנן גולומבק
12-05-09, 23:41
תודה רבה אני בהחלט אבוא לראות ואולי גם לקחת.
שוב תודה.

נ. ב.

יש לי בסדנא את הרדיאטור מירוץ אלומיניום נאסקאר שהיה על החרגול 6X6. זה רדיאטור הבנוי משני רדיאטורים שבאמריקה מחברים ביחד ומתקינים אותו ברכבי נאסקאר.

אני לא משתמש בו לרכב החדש, ועל כן - ואם אתה מעונין - אני מוכן לתרום לך אותו, בתור השתתפותי הצנועה במאמץ המלחמתי שלך להפחת רוח חיים בבאגי שלך.

אתה מוזמן לבוא לראותו ולקחתו, ולהשתמש בו לבריאות ולאריכות ימים, רק תדאג שיהיה לך טרמוסטאט במנוע.

מה שבטוח, הוא שעם הרדיאטור הזה לעולם לא תזכור שיש דבר כזה שנקרא התחממות
של מנוע :cool:

נמרוד
13-05-09, 10:14
אני רוצה לראות את הבאגי של חנן עם מנוע סובארו והרדיאטור של החרגול. אני רוצה לצלם את זה. ואז לשים את התמונה בוויקפדיה תחת הערך Overkill.

לא צריך להגזים, כן? אתה צריך רדיאטור גדול יותר מהמקור, כדי להיות בטוח, אבל לא רדיאטור של משאית. יש לך כאן המון מקום לחיפוש ומשחק, למזלך, המון רדיאטורים בתצורות שונות ומשונות שקיימים פה בשוק החלפים הישראלי יכולים לקרר את המנוע שלך בקלות. בגדול כמו שנאמר כאן, חפש משהו שנועד במקור למנוע עם הספק גדול יותר בחצי לפחות - כל דבר שעבד עם מנוע של 180 כ"ס ומעלה יעשה את העבודה על בטוח, בתנאי שהוא מותקן כמו שצריך, עם זרימת אויר טבעית יעילה . *

עידו לוריה
13-05-09, 16:05
אני רוצה לראות את הבאגי של חנן עם מנוע סובארו והרדיאטור של החרגול. אני רוצה לצלם את זה. ואז לשים את התמונה בוויקפדיה תחת הערך Overkill.

לא צריך להגזים, כן? אתה צריך רדיאטור גדול יותר מהמקור, כדי להיות בטוח, אבל לא רדיאטור של משאית. יש לך כאן המון מקום לחיפוש ומשחק, למזלך, המון רדיאטורים בתצורות שונות ומשונות שקיימים פה בשוק החלפים הישראלי יכולים לקרר את המנוע שלך בקלות. בגדול כמו שנאמר כאן, חפש משהו שנועד במקור למנוע עם הספק גדול יותר בחצי לפחות - כל דבר שעבד עם מנוע של 180 כ"ס ומעלה יעשה את העבודה על בטוח, בתנאי שהוא מותקן כמו שצריך, עם זרימת אויר טבעית יעילה . *

ועדיף גם רשת מדוללת.

הצפרדע
13-05-09, 17:16
נמרוד, אתה חנטריש גדול, פשוט משום שויקיפדיה הוא ממש לא מקור מהימן....:grin:

זה לא אוברקיל - אין חיה כזאת שנקראת עודף כושר קירור ברכב מירוץ, בעקר בתנאי מזג האויר שלנו בקיץ וכאשר מדובר ברדיאטור אלומיניום שמשקלו קל מרדיאטור נחושת הרבה יותר קטן.

הוא גם לא כזה גדול, בעצם יותר קטן מרדיאטור רגיל של האמריקאיות הנ"ל.

ועוד דבר - אם הרדיאטור לא יושב מקדימה ויש בעיה בזרימה נקיה, הרדיאטור הגדול יפצה גם על זה.

חוץ מזה, הפולני יבוא, יראה, יבדוק ואם ימצא חן בעינו, זה שלו.

יש כמובן גם את שיקולי העלות - רדיאטור מירוץ טוב כזה, עולה הרבה מאד, ואם אפשר לקבלו בלי להשקיע אי אילו אלפים, מה טוב.

חנן גולומבק
14-05-09, 08:24
חוץ מזה, הפולני יבוא, יראה, יבדוק ואם ימצא חן בעינו, זה שלו..

הפולני בא, ראה בדק ו לקח.....

סוף סוף יש לי ספונסר ;) תודה רבה לברוך (הצפרדע) טולדנו, על תרומת הראדיאטור.
אני לא בטוח שהוא יורכב בתצורת המנוע שיש לי עכשיו אבל כשיגיע ה V8 בעה"ש בקרוב בימינו אמן, אז הוא יקבל מקום של כבוד בירכתיי הבאגי.

מוטי אלמגור
14-05-09, 10:56
יפה לך ולברוך, אני בטוח שמחווה כזאת הרוויחה לו לקוח עתידי ביום מן הימים.

מוטי

חנן גולומבק
14-05-09, 12:44
יפה לך ולברוך, אני בטוח שמחווה כזאת הרוויחה לו לקוח עתידי ביום מן הימים. מוטי

ממש לא הייתי מציע לו לבנות על זה, פרויקט כזה עושים (אני לא ברוך) פעם אחת בחיים. ולפעמים אני חושב שגם זה יותר מדי.

הצפרדע
14-05-09, 12:51
ממש לא הייתי מציע לו לבנות על זה

אם ככה, יא מניאק, תחזיר מהר את הרדיאטור......:p :mrgreen: :twisted:

חנן גולומבק
16-05-09, 09:53
בינתיים הגיע בוכנת העזר של הקלאטש' או כמו שהאמריקאים קוראים לה SLAVE CILINDER .
בתמונה היא מותקנת במקומה עדיין לא מכוונת לזוית האופטימלית. הבוכנה הזאת מחליפה את הכבל שמושך את זרוע הקלאטש' במקור.

waseem
16-05-09, 17:57
בינתיים הגיע בוכנת העזר של הקלאטש' או כמו שהאמריקאים קוראים לה SLAVE CILINDER .
בתמונה היא מותקנת במקומה עדיין לא מכוונת לזוית האופטימלית. הבוכנה הזאת מחליפה את הכבל שמושך את זרוע הקלאטש' במקור.

תבורך חנן על התעוזה הנחישות והיוזמה... אני מאחל לך רק ספונסר "מג'נון" באגים ותחרויות עם קצב של כמה שבועות עד הידוק הבורג האחרון!;)

חנן גולומבק
16-05-09, 18:02
תבורך חנן על התעוזה הנחישות והיוזמה... אני מאחל לך רק ספונסר "מג'נון" באגים ותחרויות עם קצב של כמה שבועות עד הידוק הבורג האחרון!;)

אחלה, נו ? אין לך איזה ספונסר מג'נון בשבילי ?

waseem
16-05-09, 18:26
אחלה, נו ? אין לך איזה ספונסר מג'נון בשבילי ?

חחחחחחחחח... חנן נראה לך אם היה לי ספונסר זמין הייתי זורק לך... בחייייייייים לא , הייתי חוטף אותו ומחזיק אותו במחסן שלי עד הגרוש האחרון:D. כי פרוייקט אכן יש לי כזה אחד בראש של חיפושית 4X4 אבל אני דוחה את זה כמה חודשים הלאה כי יש מה שיותר דחוף. ;)תנסה לחפש בלוח המודעות של העיתון אולי תמצא לך שם איזה ספונסר מובטל ואין לו מה לעשות בעודף הכסף שיש לו.

וסים

חנן גולומבק
19-05-09, 21:45
קצת התקדמות מהימים האחרונים...
קיר האש מוכן. ברובו עשוי מפלטה אלומיניום והחלק העליון פח מחורר שיאפשר לאוויר לזרום דרכו לראדיאטור שיהיה מאחוריו. היום התחלתי למקם את מיכל הדלק.

מוטי אלמגור
19-05-09, 22:53
חנן, בפעם הבאה שאתה בונה קיר אש, תן עדיפות לשימוש בפלטה דקה של נירוסטה על פני אלומיניום.
אלומיניום הוא לא החומר המתאים לקיר אש, אפילו סתם פלטת פלדה דקה יותר טובה.

מוטי

חנן גולומבק
20-05-09, 07:55
נירוסטה :shock: מה אתה חושב שאני מליונר ?
אני יודע שכשאלומניום נדלק קשה מאד לכבות אותו אבל הוא לא נדלק כל כך מהר. וחוץ מזה זה מותר אז אני מעדיף חומר קל ולא מחליד שלא צריך לצבוע על פני ברזל / פלדה.

חנן, בפעם הבאה שאתה בונה קיר אש, תן עדיפות לשימוש בפלטה דקה של נירוסטה על פני אלומיניום.
אלומיניום הוא לא החומר המתאים לקיר אש, אפילו סתם פלטת פלדה דקה יותר טובה.

מוטי

מוטי אלמגור
20-05-09, 08:27
אלומיניום גם נגזר מתי שפלדה מתעקמת.
כמה גדול ההפרש במחיר בין פלטת אלומיניום (אגב, באיזה סגסוגת השתמשת?) לפלטת נירוסטה?

מוטי

נמרוד
20-05-09, 08:46
חוזק מבני הוא לא דרישה מקיר איש במקרה של חנן, שבו הוא בסך הכל צמוד למסבך צינורות מאד קשיח. גם נושא ההתלקחות לא רלוונטי, בטמפרטורה שבה מתכות מתחילות לבעור... אלוהים ישמור את הנהג שעדיין נמצא בסביבה, בלי שלהבות יגיעו אליו פיזית הוא כבר מזמן התאדה. לי לא ברורה הטענה של מוטי לגבי בחירת החומרים לקיר אש.

מוטי אלמגור
20-05-09, 09:07
לא טענה, סתם תצפית אישית שלי אחרי שראיתי כמה מכוניות מירוץ אחרי תאונות קשות, פנלים מאלומיניום נקרעים כמו נייר.
לקיר הבודד שמפריד בין תא הנוסעים למיכל הדלק לא הייתי משתמש באלומיניום, והאמת היא שגם לא הייתי משתמש בפנל מחורר כדי להזרים אויר (בקושי) לרדיאטור אלא בונה קיר סגור וכונס נורמלי מעל הגג, אבל זה כבר עניין אחר.

את ההערה שלך לגבי המיקום של הפנל בצמוד למסבך צינורות מוצק אני מבין ומקבל, ושלא תבין אותי לא נכון - האוטו שלי כולו פנלים מאלומיניום, אבל את השניים שעוטפים את המיכל מכיוון תא הנוסעים אני אבנה מנירוסטה.
אגב, עוד זוג פנלים שאני בונה מנירוסטה הם אילו שהנהג והנוסע מניחים עליהם את הרגליים, והם יהיו מחוברים לצינורות מלמעלה.

מוטי

חנן גולומבק
20-05-09, 09:51
את ההערה שלך לגבי המיקום של הפנל בצמוד למסבך צינורות מוצק אני מבין ומקבל, ושלא תבין אותי לא נכון - האוטו שלי כולו פנלים מאלומיניום, אבל את השניים שעוטפים את המיכל מכיוון תא הנוסעים אני אבנה מנירוסטה.

מיכל הדלק שלי כבר עטוף במקור במעטפת פלדה כך שלא נראה לי שצריך עוד אחת.

אגב, עוד זוג פנלים שאני בונה מנירוסטה הם אילו שהנהג והנוסע מניחים עליהם את הרגליים, והם יהיו מחוברים לצינורות מלמעלה.מוטי

למה מנירוסטה ?

מוטי אלמגור
20-05-09, 10:05
אני לא יודע אם שמת לב, אבל אם אני לא טועה שנינו משתמשים באותו מיכל דלק (שלי בקיבולת קטנה יותר) מתוצרת Fuel Safe.
זה דגם מסדרת אנדורו, נכון?
שלי ED108.

למה מנירוסטה?
כי נירוסטה תספק הגנה טובה יותר לרגליים מחדירת עצמים ותדאג שהרגליים יישארו בתוך האוטו אם הרצפה (שכולה מאלומיניום) תגזר מהאוטו בתאונה רצינית.

מוטי

חנן גולומבק
20-05-09, 14:07
אני לא יודע אם שמת לב, אבל אם אני לא טועה שנינו משתמשים באותו מיכל דלק (שלי בקיבולת קטנה יותר) מתוצרת Fuel Safe.
זה דגם מסדרת אנדורו, נכון?
שלי ED108.

למה מנירוסטה?
כי נירוסטה תספק הגנה טובה יותר לרגליים מחדירת עצמים ותדאג שהרגליים יישארו בתוך האוטו אם הרצפה (שכולה מאלומיניום) תגזר מהאוטו בתאונה רצינית.

מוטי

נכון, המיכל שלי זה ה אנדורו 25 גלון.
בקשר לרצפה , התחתית של הרכב בנויה מיחידה אחת שעוברת מתחת לכל הבאגי. לנהג ולנווט ישנן פלטות קטנות נוספות שנמצאות מעל לצנרת השלדה.

חנן גולומבק
22-05-09, 21:17
שאלה למומחים בלבד ! מי שלא יודע בודאות את התשובה בבבקשה לא לענות, רק לקרוא את התשובות וללמוד.

לפני שאני מזמין את הציריות אני צריך לכוון את הזרועות האחוריות על ידי כיוון מיסב הקצה המסיבי שנמצא על כל אחת מהן, כך שהגלגלים האחוריים יהיו מקבילים לרכב, הכיוון הזה משפיע על אורך הציריות.

אז השאלה שלי היא איך עושים את זה בצורה נכונה ומקצועית ?

עידו לוריה
22-05-09, 21:28
שאלה למומחים בלבד ! מי שלא יודע בודאות את התשובה בבבקשה לא לענות, רק לקרוא את התשובות וללמוד.

לפני שאני מזמין את הציריות אני צריך לכוון את הזרועות האחוריות על ידי כיוון מיסב הקצה המסיבי שנמצא על כל אחת מהן, כך שהגלגלים האחוריים יהיו מקבילים לרכב, הכיוון הזה משפיע על אורך הציריות.

חנן שלום
במכון כיוון פרונט אבל כזה עם מיכשור דיגיטלי וליזר.
עידו

מוטי אלמגור
22-05-09, 22:10
1+ על התשובה של עידו, וכדאי שעל הדרך תכוון כבר את כל הרכב כדי לוודא שהכל באמת ישר ומקביל גם בציר הקדמי.

מוטי

חנן גולומבק
22-05-09, 22:16
חברים תודה אבל אני בטוח שיש שיטה "בייתית" יותר. על תשכחו שזה לא צריך להיות מדויק על המילימטר.

sidewinder
22-05-09, 23:04
חנן
חבר שני ברזלי זווית 30 באורך של מטר לנאבות עם הברגים של הנאבות (2 ברגים)
פלס אותם לכיוון אחורי הרכב ומדוד את המרחק ביניהם פעם צמוד לנאבה ופעם בסוף שלהם
עד שיהיו מקבילים אחד לשני ואפשר גם שיהיו לכיוון הרכב ואז גם לבדוק מול השילדה ואז הם גם יהיו מקבילים לשילדה

מקווה שזה ברור אם לא אנסה למצוא תמונה או שרטוט

יוסי

חנן גולומבק
22-05-09, 23:36
חנן
חבר שני ברזלי זווית 30 באורך של מטר לנאבות עם הברגים של הנאבות (2 ברגים)
פלס אותם לכיוון אחורי הרכב ומדוד את המרחק ביניהם פעם צמוד לנאבה ופעם בסוף שלהם
עד שיהיו מקבילים אחד לשני ואפשר גם שיהיו לכיוון הרכב ואז גם לבדוק מול השילדה ואז הם גם יהיו מקבילים לשילדה

מקווה שזה ברור אם לא אנסה למצוא תמונה או שרטוט

יוסי

יוסי היי
זה דיי ברור אבל אני אשמח אם תמצא שרטוט. לא הבנתי את המשפט הזה "ואפשר גם שיהיו לכיוון הרכב ואז גם לבדוק מול השילדה ואז הם גם יהיו מקבילים לשילדה "

תודה.

sidewinder
22-05-09, 23:45
חנן
יכול להיות מצב שהגלגלים יהיו מקבילים אחד לשני ולא לשילדה ונכון לעשות שיהיו מקבילים אחד לשני ולשילדה גם כן

וזו הכוונה של לכוון את ברזל הזווית לכיוון של חזית הרכב ואז אפשר למדוד את המרחקים בין
גלגל לגלגל וגם בין הגלגל לשילדה ואז אתה מקבל מקבליות בין הגלגלים והשילדה

ודבר נוסף אתה יכול לספור סיבובים בהברגות של המיסבי קצה תבריג עד הסוף וספור סיבובים

יוסי

חנן גולומבק
23-05-09, 00:03
חנן
יכול להיות מצב שהגלגלים יהיו מקבילים אחד לשני ולא לשילדה ונכון לעשות שיהיו מקבילים אחד לשני ולשילדה גם כן

וזו הכוונה של לכוון את ברזל הזווית לכיוון של חזית הרכב ואז אפשר למדוד את המרחקים בין
גלגל לגלגל וגם בין הגלגל לשילדה ואז אתה מקבל מקבליות בין הגלגלים והשילדה

ודבר נוסף אתה יכול לספור סיבובים בהברגות של המיסבי קצה תבריג עד הסוף וספור סיבובים
יוסי

אחלה תודה רבה.

נמרוד
23-05-09, 00:40
חנן, כוון את הTOE IN של הזרועות האחוריות כך שהגלגלים יהיו מקבילים אחד לשני בגובה הסטטי של הרכב, עד כמה שאפשר - יותר נכון טיפה מכונסים פנימה. השיטה - כמו שיוסי כתב, חבר שני סרגלים קשיחים, אופקיים, לנאבות (במקום גלגלים) ומדוד עם מטר מרחק שווה קדימה ואחורה. בדיוק אותו עיקרון כמו כיוון שפור מקדימה ברכב עם סרן חי. תעשה את זה הכי טוב שאתה יכול, הבדל של מ"מ בודדים על גבי מטר זה זוית קטנה, וכאמור, שתהיה מתכנסת (גלגלים מכוונים פנימה קדימה). בהמשך תוכל לכוון סיבוב לפה סיבוב לשם - בשביל זה הרי השקעת 60$ בכל מיסב קצה JMX16, לא? ;)

אורך הציריות שאתה תזמין יהיה בטולרנס הרבה יותר גדול מאשר כיוון הTOE-IN, אל תדאג. כשהגלגל עולה ויורד הם זזות בתוך הCV מרחק גדול יותר משמעותית.

ido vw
23-05-09, 01:42
נמרוד, אני חושב שאתה טועה. אורך הציריות מחייב להיות מדוייק והחלק הפנימי של ה CV צריך להנעל על הציריה במדוייק (משני צידי ה-CV) כדי שהציריה לא תשוט בתוך ה CV.
בפתיחה וסגירה של המתלה ה-CV נכנס ויוצא בתוך עצמו במגבלת תנועת הגולות.

נמרוד
23-05-09, 02:08
לזה אני מתכוון עידו. התנועה של המתלה מעלה ומטה גדולה יותר מאשר השינויים הקטנים בכיוון הTOE, ולכן זה לא מה שקריטי בהזמנה של הציריות. לדעתי.

חנן גולומבק
23-05-09, 08:28
חנן, כוון את הTOE IN של הזרועות האחוריות כך שהגלגלים יהיו מקבילים אחד לשני בגובה הסטטי של הרכב, עד כמה שאפשר - יותר נכון טיפה מכונסים פנימה.

כמה זה טיפה ?

אורך הציריות שאתה תזמין יהיה בטולרנס הרבה יותר גדול מאשר כיוון הTOE-IN, אל תדאג. כשהגלגל עולה ויורד הם זזות בתוך הCV מרחק גדול יותר משמעותית.

הטולורנס שהאמריקאים מדברים עליו הוא בסך הכל 3/8 זה הכל. יענו כולה 9.5 מ"מ.

sidewinder
23-05-09, 10:57
חנן
בקשר למדידת אורך הציריות
קרא את הקישור הבא
http://www.rorty-design.com/content/axles.htm#Making%20an%20axle%20gauge (http://www.rorty-design.com/content/axles.htm#Making%20an%20axle%20gauge).

מקווה שיעזור

יוסי

עידו לוריה
23-05-09, 21:19

חנן שאלתה בצורה מיקצועית לא חובבנית או שאני לא מבין.
אבל השיטה שהחברים מצעים פה מניחה את הדעת ועובדת אבל פרט אחד לא אהבתי ברזל זווית זה לא חומר ישר או כל פרופיל ברזל אחר עם יש לך פרפיל אלומניום עדיף ואפשר גם עם חוט סימן של בנין אבל זה יותר קשה.
עידו

חנן גולומבק
23-05-09, 22:31
חנן שאלתה בצורה מיקצועית לא חובבנית או שאני לא מבין.
אבל השיטה שהחברים מצעים פה מניחה את הדעת ועובדת אבל פרט אחד לא אהבתי ברזל זווית זה לא חומר ישר או כל פרופיל ברזל אחר עם יש לך פרפיל אלומניום עדיף ואפשר גם עם חוט סימן של בנין אבל זה יותר קשה.
עידו

עידו שאלתי ברצינות וברור לי שהדרך הכי טובה ומדויקת היא לקחת את הרכב לכיוון במכון, אבל זה לא משהו שאני יוכל לעשות כרגע ולדעתי הדיוק של מכון לא כל כך חשוב לי.
ברור לי שפרופיל אלומניום טוב בהרבה מברזל זוית. בכל אופן תודה.

dudibagi
24-05-09, 08:24
כיון הציריות נעשה בצורה הבאה(כמובן לאחר שהמיתלים מאוזנים)

צריך לעלות את המתלה מקביל לגיר (סגירה מקסימלית)הכונה שמעל נקודה זו הציריה מתארכת

ומתחת לנקודה זו הציריה מתארכת וזה מידת הציריה .

למדידה מדויקת אני ממליץ לקחת ציריה ישנה לחתוך אותה לחבר לה קרדנים לחבר אותם למתלה

ולהגיע לנקודת סגירה מקסימלית ולמדוד(לפי המעקב שלי על שלבי הבניה אמור להיות רווח זאת

אומרת צריך ציריות יותר ארוכות).

לאחר מציאת האורך המתאים תוכל לקבוע מהלך פתיחה וסגירה

נ.ב

אם לבנתיים מדובר במנוע סוברו יש לי דרך להאריך ציריה (בונים משתים אחד) בעזרת מוט הולבר

מאוזן בדיוק מושלם(לגבי הספקנים שביניכם ) ויעמוד בכוחות של 200 כ"ס ללא בעית גזירה(בדוק

על מנוע 3000 סמ"ק אלפא 250 כ"ס)

בהצלחה!!!

sidewinder
24-05-09, 08:48
דודי
שים לב חנן משתמש בציריות של פורשה ן CV930
שזה דומה לציריות חיפושית רק 28 שיניים ולא 33 שיניים
סוברו זה משהו אחר

dudibagi
24-05-09, 17:12
דודי
שים לב חנן משתמש בציריות של פורשה ן CV930
שזה דומה לציריות חיפושית רק 28 שיניים ולא 33 שיניים
סוברו זה משהו אחר

אין קשר בין סוג הציריה לבין הרעיון איך לקחת מידה!!!

חנן גולומבק
24-05-09, 21:23
חברים תודה. קבלתי ממכם את כל המידע הדרוש. אני מקווה לעשות את זה השבוע ואם לא אמס בחום :oops: אז גם אצלם את התהליך.

חנן גולומבק
26-05-09, 17:39
בינתיים הגיעו ה "סטאב אקסלים" שייצרתי כאן בארץ הקודש. הם מורכבים מפלאנג' של CV 930 שבדרך כלל מתקינים בגיר ו מציריה קדמית של סופה "דנה 30" .שני החלקים הללו עברו חיתוך חריטה והתאמה מושלמת כולל לחיצה ב PRES ולאחר מכן ריתוך מיג מבחוץ ומבפנים. אין ספק שזו תהיה החוליה החלשה ב"רכבת" ההנעה. ימים יגידו איך היא תחזיק מעמד.
עכשיו אפשר להרכיב אותם על הזרועות ולכוון את הזרועות לקראת המדידה של אורך הציריות הדרוש...

חנן גולומבק
26-05-09, 19:55
OK אז ה"סטאבים..." במקום אפשר להתחיל לכוון, קודם כל הורדתי מהזרועות את הקאליפרים והדיסקים. לאחר מכם "פילסתי " את ה"סטאב אקסל" עם הפלאנג' של הגיר. בשלב הזה חיברתי "סרגל" אלומיניום לפלאטה שאליה מחוברת הנאבה ומדדתי מרחקים מהשלדה. השלב הבא היה לנתק את הזרועות ולהבריג את המיסב הראשי פנימה או החוצה לפי הצורך. כל הסיפור הזה בוצע מספר פעמים בכל צד עד שהייתי מבסוט ו........מיובש מחום, :oops::oops::oops:. ואז כבר לא נשאר לי כך למדוד את אורך הציריות . זה כבר יקרה ביום אחר.

עידו לוריה
26-05-09, 21:37
בינתיים הגיעו ה "סטאב אקסלים" שייצרתי כאן בארץ הקודש. הם מורכבים מפלאנג' של CV 930 שבדרך כלל מתקינים בגיר ו מציריה קדמית של סופה "דנה 30" .שני החלקים הללו עברו חיתוך חריטה והתאמה מושלמת כולל לחיצה ב PRES ולאחר מכן ריתוך מיג מבחוץ ומבפנים. אין ספק שזו תהיה החוליה החלשה ב"רכבת" ההנעה. ימים יגידו איך היא תחזיק מעמד.
עכשיו אפשר להרכיב אותם על הזרועות ולכוון את הזרועות לקראת המדידה של אורך הציריות הדרוש...

חנן שלום
למה לא ליצר את החלק קומפלט מחתיכה אחת בחריטה זה אפילו אמור לעלות אותו מחיר אבל יותר חזק בלי הריתוך ?

חנן גולומבק
26-05-09, 22:42
חנן שלום
למה לא ליצר את החלק קומפלט מחתיכה אחת בחריטה זה אפילו אמור לעלות אותו מחיר אבל יותר חזק בלי הריתוך ?

זאת סוגיה שחשבתי עליה אבל לא התעמקתי בה. בקשר למחיר , לא נראה לי שזה יעלה פחות מ 400 ש"ח (על העבודה לא שלמתי) ועל תשכח שחלק כזה צריך לעבור חיסום כך שאני דיי בטוח שזה יעלה הרבה יותר אבל בהחלט צריך לחשוב על זה.

עידו לוריה
26-05-09, 22:57

חנן פתאום שמתי לב שרשמתה שהחלק רותך במיג ידוע לך עם איזה סליל ועם החלקים מחוסמים?

חנן גולומבק
26-05-09, 23:04
חנן פתאום שמתי לב שרשמתה שהחלק רותך במיג ידוע לך עם איזה סליל ועם החלקים מחוסמים?

החלקים מחוסמים.
אין לי מושג עם איזה סליל השתמשו.

eranbar
26-05-09, 23:39
חנן,
כל הכבוד על ההתמדה ועל ההשקעה !
המשך כך, זה בסוף משתלם, אני יודע :D !

בהצלחה בהמשך !

ערן.

נמרוד
27-05-09, 00:04
אוקי, מתחיל להיות מעניין...

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=15990&d=1243353324

אם אני מבין נכון, כיוונת את גלגלים למקבילות במצב הנראה בתמונה, של ציריה אופקית. אבל זה לא המצב הסטטי של הרכב - המצב הסטטי יהיה בערך שליש מהלך נמוך יותר. וזה אומר שבמצב הסטטי ,גובה נסיעה רגיל, הגלגל יהיה מכונס. זה לאו דווקא טוב או רע, אבל זה לא מה שאני הייתי עושה. עכשיו אני אשאל שאלה אחרת - האם הזרוע סימטרית? כלומר, האם השמאלית זהה לימנית, אתה יכול להחליף בינהן (למעט כמובן תושבות הבולמים שמרותכות בצדדים הפוכים)? במילים אחרות, האם במצב שנראה בתמונה, זוית קאמבר היא אפס או שלילית?

waseem
27-05-09, 01:03
מרחבה חנן...

לא שמתי לב לבירור שלך לגבי אורך צריה מבוקש! אז בקצרה כי אולי התשובה שלי באה באיחור.

אז ככה ... אני מדדתי כמה פעמים בשיטה הזאת ואף פעם לא נתגלתה לי בעיה כל שהיא עם אורך הצריה.
השיטה היא פשוטה כמשמעה , שני קרשים ישרים עם קצוות ישרים , סרט הדבקה , כלי מדידת מרחק , ויהלומים!!!:mrgreen:.
אתה בונה מידה בעזרת שני הקרשים ומצמיד אותם אחד לשני בעזרת סרט הדבקה פשוט , אחר כך אתה מודד את המרחק מקצה לקצה השני ב"מידה" שלקחת(אתה חייב לקחת מידה במצב ששני הפלאנצ'ים מקבלים כי רק אז אתה יכול למדוד את אורך הצריה המקסמלי ה"מותר" לך לפני שעף לך הגיר מהתושבות שלו בעת סגירת המתלים עד הסוף), וכבר יש לך את המרחק המדויק בין קצה חיצוני של בית המיסב (בתמונה תדע למה אני מתכוון) מצד הגיר לקצה החיצוני בבית מיסב השני מצד הגלגל...
וככה נשאר לך רק לדעת מה מרחק הבליטה של הצריה מקצה בית המיסב לכיוון הגיר וגם לכיוון פלאנץ' הנאבה ( שהוא בעצם 4 מ"מ שהן לצורך חריץ טבעת האבטחה של הצריה).
אז בחשבון פשוט אתה מוסיף את מרחק הבליטה כפול שניים לערך של ה"מידה" שלקחת בעזרת הסרגלים.

הכל מובהר בעזרת שתי התמונות הערוכות!!!
אני מקווה שלא בלבלתי לך את העצמות:rolleyes:

בקשר ליהלומים (תשלח לי בדואר):-D

וסים.

עידו לוריה
27-05-09, 10:49
החלקים מחוסמים.
אין לי מושג עם איזה סליל השתמשו.

חנן לפי התמונות זה נראה ריתוך עם סליל "רגיל" ,לחלקים מחוסמים זה לא מתאים יש מצב לשבר .
הסליל המתאים לריתוך חלקים כאלו הוא :FLUX CORED E 71 T - 1 בעובי 1.2 מ"מ .
עידו

חנן גולומבק
27-05-09, 10:52
אוקי, מתחיל להיות מעניין... אם אני מבין נכון, כיוונת את גלגלים למקבילות במצב הנראה בתמונה, של ציריה אופקית. אבל זה לא המצב הסטטי של הרכב - המצב הסטטי יהיה בערך שליש מהלך נמוך יותר. וזה אומר שבמצב הסטטי ,גובה נסיעה רגיל, הגלגל יהיה מכונס. זה לאו דווקא טוב או רע, אבל זה לא מה שאני הייתי עושה. עכשיו אני אשאל שאלה אחרת - האם הזרוע סימטרית? כלומר, האם השמאלית זהה לימנית, אתה יכול להחליף בינהן (למעט כמובן תושבות הבולמים שמרותכות בצדדים הפוכים)? במילים אחרות, האם במצב שנראה בתמונה, זוית קאמבר היא אפס או שלילית?

היי נמרוד , כמו ששאלתי אתכם כאן בפורום שאלתי גם את האמריקאים כולל אלו שמוכרים את הצריות וכולם נתנו לי את אותה התשובה, לפלס את הפלאנג'ים כמו שעשיתי שזה המצב שבו המרחק ביניהם הוא הקצר ביותר (דא"ג הם קוראים למצב הזה, סטאטי) למדוד את האורך בין הדפנות הפנימיות של הפלאנג'ים ולהוריד בין רבע לחצי אינץ. זה האורך של הצריות שאני לדבריהם צריך.

בקשר לסימטריות של הזרועות, אני לא בטוח, נראה לי שהן סימטריות ושזוית הקאמבר 0. על תשכח שמדובר בזרועות חצי עוקבות ולא עוקבות טהורות.

חנן גולומבק
27-05-09, 10:55
אתה חייב לקחת מידה במצב ששני הפלאנצ'ים מקבלים כי רק אז אתה יכול למדוד את אורך הצריה המקסמלי ה"מותר" לך לפני שעף לך הגיר מהתושבות שלו בעת סגירת המתלים עד הסוף), וכבר יש לך את המרחק המדויק בין קצה חיצוני של בית המיסב (בתמונה תדע למה אני מתכוון) מצד הגיר לקצה החיצוני בבית מיסב השני מצד הגלגל...
וסים.

אהלן וסים, זו בערך השיטה שבה אמדוד, תודה על התשובה המושקעת, כל הכבוד.

הצפרדע
27-05-09, 10:57
חנן לפי התמונות זה נראה ריתוך עם סליל "רגיל" ,לחלקים מחוסמים זה לא מתאים יש מצב לשבר .
הסליל המתאים לריתוך חלקים כאלו הוא :FLUX CORED E 71 T - 1 בעובי 1.2 מ"מ .
עידו

זה לא ברור. חלק מחוסם/מוקשה שעבר ריתוך כמו במקרה הזה, כבר איננו מחוסם ואיננו מוקשה.

אם לקחת שני חלקים מחוסמים וחיברת אותם בריתוך כלשהו, אתה צריך להקשות אותם שוב, אחרת באיזור שליד הריתוך הפלדה חזרה להיות "רגילה" ולא מוקשה בגלל חום הריתוך.

זה המקום שבו החלק יגזר או ישבר. בכלל כשעוסקים עם ציריות ופלנג'ים, לא כדאי לרתך או לעשות קומבינות כאלה ואחרות. אם אפשר ולא יותר מידי יקר, רצוי לחרוט; ואם לא, אז לאחר סיום העבודה על החלק, צריך להעבירו את תהליך ההקשיה הדרוש.

חנן גולומבק
27-05-09, 12:49
לאחר סיום העבודה על החלק, צריך להעבירו את תהליך ההקשיה הדרוש.

אחלה , אז איפה ואיך עושים את זה ?

עידו לוריה
27-05-09, 13:27
זה לא ברור. חלק מחוסם/מוקשה שעבר ריתוך כמו במקרה הזה, כבר איננו מחוסם ואיננו מוקשה.

אם לקחת שני חלקים מחוסמים וחיברת אותם בריתוך כלשהו, אתה צריך להקשות אותם שוב, אחרת באיזור שליד הריתוך הפלדה חזרה להיות "רגילה" ולא מוקשה בגלל חום הריתוך.

זה המקום שבו החלק יגזר או ישבר. בכלל כשעוסקים עם ציריות ופלנג'ים, לא כדאי לרתך או לעשות קומבינות כאלה ואחרות. אם אפשר ולא יותר מידי יקר, רצוי לחרוט; ואם לא, אז לאחר סיום העבודה על החלק, צריך להעבירו את תהליך ההקשיה הדרוש.

ברוך שלום
התשובה שלך ברובה לא נכונה.
התהליך עם חומר מחוסם /מצומנט שצריך לעבור ריתוך:
1 בדיקה של שני החלקים מבחינת מטלורגית .
2 בחירת נתך לריתוך שמתאים לחיסום / צימנוט ולחלקים שאותם צריך לרתך .
3 הרפיה של החלקים.
4 ריתוך.
5 חיסום / צימנוט.
זה נכון שהחלק יגזר אבל בגלל טיפול לא נכון ולא בגלל הסיבות שציינת .
עידו

הצפרדע
27-05-09, 14:06
עידו, דיברתי על העיקרון לפיו אי אפשר סתם כך לרתך חלקים מחוסמים וללכת הביתה מרוצים.

הנוהל המדוייק איך עושים זאת הוא לא ה ISSUE כרגע, אלא ענין למי שמבצע את העבודה, וזה שלא בודאי לא עושה את ההודעה שלי לא נכונה....:twisted:.

מה שחנן צריך לדעת, הוא שעליו לדאוג עכשיו לבדיקת החלק המרותך(טיב הריתוך) ולהקשייתו מחדש.

איפה? יש כמה בתי מלאכה שעוסקים בזה, אבל אינני יודע מי עושה זאת באילת או באיזור הדרום.

עידו לוריה
27-05-09, 14:19
עידו, דיברתי על העיקרון לפיו אי אפשר סתם כך לרתך חלקים מחוסמים וללכת הביתה מרוצים.

הנוהל המדוייק איך עושים זאת הוא לא ה ISSUE כרגע, אלא ענין למי שמבצע את העבודה, וזה שלא בודאי לא עושה את ההודעה שלי לא נכונה....:twisted:.

מה שחנן צריך לדעת, הוא שעליו לדאוג עכשיו לבדיקת החלק המרותך(טיב הריתוך) ולהקשייתו מחדש.

איפה? יש כמה בתי מלאכה שעוסקים בזה, אבל אינני יודע מי עושה זאת באילת או באיזור הדרום.

ע"וד מעולה רתך כנראה שלא :evil::evil::evil:
ברוך זה רק פורום לא בית משפט ועם זה לא ISSUE אז למה רשמתה את התשובה המנומקת לחנן.
אבל אני מעדיף לא להמשיך בדיון סרק שאין בו טיפת מיקצועיות .
עידו

הצפרדע
27-05-09, 14:22
נ ו ד נ י ק :cool:

חנן גולומבק
27-05-09, 14:31
אחלה , אז איפה ואיך עושים את זה ?

בחיי שאני אוהב אותכם ...
אבל אני צריך מידע ! ולכן אחזור על שאלתי, איפה ואיך עושים את זה , גם בתל אביב זה טוב.
תודה.

הצפרדע
27-05-09, 14:44
בחיי שאני אוהב אותכם ...
אבל אני צריך מידע ! ולכן אחזור על שאלתי, איפה ואיך עושים את זה , גם בתל אביב זה טוב.
תודה.

מידע עולה כסף.

עידו לוריה
27-05-09, 15:00
בחיי שאני אוהב אותכם ...
תודה.

חנן
אני מכיר רק באיזור הצפון ירון נחשון 0505230985
עידו

GodsFather
27-05-09, 15:03
בחיי שאני אוהב אותכם ...
תודה.

יש בחולון מקום, באיזור תעשיה.

טלפון: 03-5584477
פקס: 03-5584674
כתובת: הפלד 24 א.ת. חולון
מיקוד: 58816

אין לי נסיון אישי איתו, אבל יצא לי לעבור שם מספר פעמים.

הסדנא של העו"ד לא רחוקה משם, דרך אגב...

חנן גולומבק
28-05-09, 11:22
חנן
אני מכיר רק באיזור הצפון ירון נחשון 0505230985
עידו

שוחחתי עם ירון והוא אומר שכרגע אין טעם לבצע חיסום כיוון שהחלקים לא טופלו לפני ואחרי הריתוך וסביר להניח שגם לא רותכו בחוט המתאים. לדבריו אם יבוצע חיסום עכשיו, החלקים אכן יחוסמו אבל לא נקודת הריתוך כך שנקודת הכשל האפשרית תישאר כמו שהיא עכשיו. בקיצור הדבר הנכון לעשותו הוא לייצר חלק כזה קומפלט בחריטה ולאחר מכן לחסם אותו.
בינתיים אמשיך בבנייה ונראה בעתיד מה לעשות אם באמת החלק לא יחזיק מעמד.

kobiarava
28-05-09, 12:08
אולי כדאי מראש למדל את ה-STUB בקובץ כדי שבמקרה הצורך אתה יכול להעביר לייצור ולקבל חלק מוכן תוך יומיים-שלושה.

חנן גולומבק
28-05-09, 16:23
אולי כדאי מראש למדל את ה-STUB בקובץ כדי שבמקרה הצורך אתה יכול להעביר לייצור ולקבל חלק מוכן תוך יומיים-שלושה.

רעיון מצויין, אני אעשה זאת.

עידו לוריה
28-05-09, 19:04
רעיון מצויין, אני אעשה זאת.

חנן יש לי סרטוט של 930 CV FLANGE עם אתה מעונין.
עידו

חנן גולומבק
28-05-09, 19:43
חנן יש לי סרטוט של 930 CV FLANGE עם אתה מעונין.
עידו

תודה ,אני אבדוק עם ה ממדל הפוטנציאלי שלי ;) אם יש צורך בזה.

eranbar
28-05-09, 19:44
חנן,
תקן אותי אם טועה.
מהתמונות שהעלת אני מבין שהשילדה באזור הגיר תפריע לצרייה לעלות מעלה, אבל יכול להיות שזה רק בגלל התמונה.
חוץ מזה, אני מציע שתעצור עכשיו הכל !
אתה נמצא בדיוק במקום שבו אנחנו הלכנו לגרין גראס להתייעצות.
אתה לא מבין כמה הבנאדם הזה צודק.
אני מציע שלפני שאתה ממשיך, כדאי שתדבר עם עופר חבר שלי.

יהיה לי כואב לראות אותך עושה את אותן טעויות שאנחנו עשינו ובגללן העבודה נעשתה 3 פעמים ובשורה התחתונה מדובר בכסף ובהרבה.

תתקשר,
054-9940055 עופר.

חנן גולומבק
28-05-09, 19:55
חנן,
תקן אותי אם טועה.
מהתמונות שהעלת אני מבין שהשילדה באזור הגיר תפריע לצרייה לעלות מעלה, אבל יכול להיות שזה רק בגלל התמונה..

אני מעריך שהתבלבלת והתכוונתה שהשלדה תפריע לציריה לרדת ! אבל לא. השלדה בכל מקרה לא מפריע זה רק נראה ככה.

חוץ מזה, אני מציע שתעצור עכשיו הכל !
אתה נמצא בדיוק במקום שבו אנחנו הלכנו לגרין גראס להתייעצות.
אתה לא מבין כמה הבנאדם הזה צודק.
אני מציע שלפני שאתה ממשיך, כדאי שתדבר עם עופר חבר שלי.
יהיה לי כואב לראות אותך עושה את אותן טעויות שאנחנו עשינו ובגללן העבודה נעשתה 3 פעמים ובשורה התחתונה מדובר בכסף ובהרבה..

אין לי טעם לעצור , אני לא מתכוון לחסם את החלק מכיוון שכנראה באמת שאין טעם אבל גם אין טעם לעצור, אני אמדל את החלק ואתחיל לבדוק את האפשרות לייצר אותו כולל חיסום. יש עוד הרבה זמן עד שהבאגי יסע כך שאני לא נלחץ מהקטע הזה. אין לך מושג כמה קטעים כאלה היו לי עד עכשיו בנושאים אחרים, נדמה לי שכבר כתבתי לך פעם שהקטגוריה הזאת של אב טיפוס היא הכי קשה. אז תודה ואני אתקשר.

נמרוד
28-05-09, 20:32
היי נמרוד , כמו ששאלתי אתכם כאן בפורום שאלתי גם את האמריקאים כולל אלו שמוכרים את הצריות וכולם נתנו לי את אותה התשובה, לפלס את הפלאנג'ים כמו שעשיתי שזה המצב שבו המרחק ביניהם הוא הקצר ביותר (דא"ג הם קוראים למצב הזה, סטאטי) למדוד את האורך בין הדפנות הפנימיות של הפלאנג'ים ולהוריד בין רבע לחצי אינץ. זה האורך של הצריות שאני לדבריהם צריך.

בקשר לסימטריות של הזרועות, אני לא בטוח, נראה לי שהן סימטריות ושזוית הקאמבר 0. על תשכח שמדובר בזרועות חצי עוקבות ולא עוקבות טהורות.

המדידה צריכה להיות במצב הקרוב ביותר של הזרוע, שזה אכן כשהציריה באותו המישור האופקי עם הפלאנג'ים של הגיר. אני דיברתי על כיוון הToe In של הזרוע, שצריך להתבצע בגובה הסטטי, הרגיל שבו הרכב יעמוד ויסע רוב הזמן - וזה מן הסתם נמוך יותר ממישור הגיר בשליש מהלך.

כמו שכתבתי בהתחלה, לדעתי השינוי במרחק שינבע מכיוון Toe-in של הזרוע שולי לעומת החופש שקיים במערכת הצירייה והCV, אבל עדיין נכון יותר לכוון Toe-in (קריא: את מיסב הקצה הגדול של הזרוע) בגובה נסיעה, ואחר כך להעלות את הזרוע למישור הגיר שבו באמת אתה מודד את הצירייה.

השאלה השנייה שלי היתה לגבי הסימטריות של הזרוע. רק עכשיו אני שם לב, אבל כשהזרוע סימטרית מעלה מטה, וזו זרוע עוקבת חלקית, המשמעות היא שבגובה הנסיעה הגלגלים יהיו עם קאמבר חיובי /---O---\ וזה לא המצב הרצוי... אבל הזרועות בנויות כך שאין מה לדון על חלב שנשפך. ואולי זה רק נדמה מהתמונות וארנון כן לקח בחשבון את העניין בבנייה.

לגבי הStub Axles המרוכתים - ידוע לכולם ובוודאי לחנן שזה לא הדבר הנכון, אבל המציאות גרמה לחנן לבחור בדרך לא אידיאלית כרגע, וזה טבעם של דברים. אני בשמחה אמדל ואתכנן stub לעיבוד שבבי, אני רק צריך את החלקים ביד. לגבי הייצור - הוא לא טריביאלי, בוודאי לא יומיים שלושה, החלק הקשה/יקר הוא הsplines של הציריה. ברגע שיהיה שרטוט ביד, הגדרה של חומר ותהליך חיסום אפשר יהיה להשיג הצעת מחיר בארץ, גם בזה חנן אני אעזור בכיף ומאמין שאפשר למצוא. להעריך מחיר קשה לי.

חנן גולומבק
28-05-09, 23:34
אני דיברתי על כיוון הToe In של הזרוע, שצריך להתבצע בגובה הסטטי, הרגיל שבו הרכב יעמוד ויסע רוב הזמן.

כמה TOE IN צריך ? אם על אורך של מטר יש לי TOE IN של 15 מ"מ, זה טוב ? איך מחליטים כמה ?

אני בשמחה אמדל ואתכנן stub לעיבוד שבבי, אני רק צריך את החלקים ביד. לגבי הייצור - הוא לא טריביאלי, בוודאי לא יומיים שלושה, החלק הקשה/יקר הוא הsplines של הציריה. ברגע שיהיה שרטוט ביד, הגדרה של חומר ותהליך חיסום אפשר יהיה להשיג הצעת מחיר בארץ, גם בזה חנן אני אעזור בכיף ומאמין שאפשר למצוא. להעריך מחיר קשה לי.

תודה רבה נמרוד, ידעתי שממך תגיע הגאולה ;-)

חנן גולומבק
29-05-09, 12:40
דא"ג זה מה שכתב לי האמריקאי...

Hi Hanan, most of the race cars here are set at zero degrees at ride height
because the car will automatically tow-in as it reaches full bump! This is
adjusted by your heim joint on the outisde of the arm. And, measure your
axles @ "static" where the arm is in the picture (completely level).

חנן גולומבק
29-05-09, 12:46
יענו כל מה שעשיתי לא שווה כלום,

צריך לכוון TOE IN אפס ,במצב גובה נסיעה

ואורך ציריות במצב שבו הפלאנג'ים באותו הגובה.

נמרוד
29-05-09, 13:17
זה מה שכתבתי בהודעה מספר 282 בשרשור חנן... אולי הסמנטיקה בלבלה כאן - אני קורא "מצב סטאטי" לגובה הנסיעה של הרכב, ולא לגובה שבו הציריה אופקית ובו באמת נמדד אורך הצירייה. במצב הזה אתה שואף לכוון Toe-in של אפס - קריא גלגלים מקבילים - ובגלל שלא אפשרי לכוון למקבילות מושלמת, תנסה הכי טוב שאתה יכול אבל את אי הדיוק במדידה, שיהיה לכיוון המתכנס.

חנן גולומבק
04-06-09, 17:29
או קיי , המדידה בוצעה ע"פ השיטה של וואסם והציריות הוזמנו.
האורך 71 ס"מ :shock:

היו שתי אפשרויות לציריות , 300M שזה ציריות מחוזקות ביותר ל אזור ה 500 כ"ס או ציריות כרומולי "רגילות" עד 240 כ"ס, תנחשו מה הזמנתי ?!

ניחשתם נכון...את ה"זולות" כשיהיה גיר אחר עם הרבה סוסים אורך הציריות יהיה שונה כך שלא היה טעם "ללכת" על ה "יקרות" .

asafk
04-06-09, 23:26
טוב... למרבה הצער לא עקבתי כבר יותר מדי זמן ויש לי לא מעט לומר על כל הכיוונים של המתלה... אבל ממש בקצרה- מכונית למירוצי שטח, מכוונים ל0. אמר האמריקאי, אמר נמרוד, עכשיו גם אני אומר. כל המשחקים של כמה מילימטרים לפה או לשם זה למכוניות כביש ולמכוניות עם גלגלים קטנים. הTOE-IN היחיד שאתה כן מכוון הוא במלה הקדמי, וזה סיפור אחר.
לגבי ייצור סטאבאקס - פרידנזון הנדסה מחולון יוכלו לייצר לך אותו, כולל הספליינים.
אם נמרוד עסוק, אני יכול למדל ולהכין שרטוטי ייצור. סה"כ מדובר בחלק די פשוט. כן כדאי לשים לב שבחירת החומרים לכזה חלק לא טריוויאלית, כנ"ל לגבי חיסום או טיפול תרמי אחר באזור השיניים.

אסף.

חנן גולומבק
04-06-09, 23:47
טוב... למרבה הצער לא עקבתי כבר יותר מדי זמן תתביש לך...

ויש לי לא מעט לומר על כל הכיוונים של המתלה... אבל ממש בקצרה- מכונית למירוצי שטח, מכוונים ל0. אמר האמריקאי, אמר נמרוד, עכשיו גם אני אומר. כל המשחקים של כמה מילימטרים לפה או לשם זה למכוניות כביש ולמכוניות עם גלגלים קטנים. הTOE-IN היחיד שאתה כן מכוון הוא במלה הקדמי, וזה סיפור אחר.
לגבי ייצור סטאבאקס - פרידנזון הנדסה מחולון יוכלו לייצר לך אותו, כולל הספליינים.
אם נמרוד עסוק, אני יכול למדל ולהכין שרטוטי ייצור. סה"כ מדובר בחלק די פשוט. כן כדאי לשים לב שבחירת החומרים לכזה חלק לא טריוויאלית, כנ"ל לגבי חיסום או טיפול תרמי אחר באזור השיניים.
אסף.

אסף תודה, כיוונתי ככל יכולתי ויצא קצת TOW IN וזהו אני לא מתכוון לשחק עם זה יותר במיוחד עכשיו אחרי שהזמנתי כבר את הציריות. אני אצור קשר עם החברה מחולון ונראה מה הם יגידו. נמרוד אמור לקבל ממני את הסטאב אקסל באילת בסוף המירוץ כך שמהבחינה הזאת אני מסודר.
בקשר לכיוון המתלה הקדמי אני אשמח לקבל מידע .
אז תודה בינתיים ודיר באלאק...תעקוב !:-x

waseem
07-06-09, 01:27
מרחבה חנן...

בקשר ל "שידרוג" הגיר לעתיד אני מתחייב (ואני כן מקיים) , כשתרכוש את המינדולה הצריות עלי!!!
כולל הכאב ראש של חישוב המידות החדשות;).

בהצלחה, ונשאללה הריון קצר עם פחות כאבים!

וסים.

חנן גולומבק
07-06-09, 15:26
מרחבה חנן...

בקשר ל "שידרוג" הגיר לעתיד אני מתחייב (ואני כן מקיים) , כשתרכוש את המינדולה הצריות עלי!!!
כולל הכאב ראש של חישוב המידות החדשות;).

בהצלחה, ונשאללה הריון קצר עם פחות כאבים! וסים.

תיזהר...תראה מה מצאתי ... המצב הכלכלי משפיע גם :rolleyes: על האמריקאים מה שהיה 12000 דולר לפני חודש נהיה 8 עכשיו, אך אם רק הדולר ירד עוד ...

Your browser does not support inline frames or is currently configured not to display inline frames.

Top: (http://www.race-dezert.com/cgi-bin/trader/atl.cgi)Parts (http://www.race-dezert.com/cgi-bin/trader/atl.cgi?ct=7&md)MENDEOLA S4 TRANNY AND SHIFTER ID: 14231 Date posted: Jun 2, 2009 Expiration date: Jul 7, 2009
For Sale

Make and Model : MENDEOLA Year : 2008 Price : $8000 Description: MENDEOLA S4 SEQUENTIAL TRANSMISSION AND HARGETT BILLET SHIFTER FOR SALE. ASKING $8,000 ONLY HAS 9 HOURS ON IT OF LIGHT USE. MY LOSS IS YOUR GAIN. WILL SHIP. I ALSO HAVE A SET OF HARDENED 934 AXLES MADE BY GEARONE THAT ARE BRAND NEW. ASKING $650 PLEASE EMAIL ME AT [email protected] or call me at 801-808-2332 City : Salt Lake City State : ut Zip/Postal Code : 84109

Contact Information: Name: Vincent
Phone: 801-808-2332
E-mail: Privacy Mail (http://www.race-dezert.com/cgi-bin/trader/atl.cgi?ct=7&md=sendowner&id=14231)
URL: not available

Search all ads posted by this user (the same contact e-mail). (http://www.race-dezert.com/cgi-bin/trader/atl.cgi?ct=7&md=search2&id=14231)

Photo Gallery:

photo 1 http://www.race-dezert.com/trader/photo/partp14231n1.jpg
photo 2 http://www.race-dezert.com/trader/photo/partp14231n2.jpg
photo 3 http://www.race-dezert.com/trader/photo/partp14231n3.jpg

race-deZert.com (http://www.race-dezert.com/)

waseem
08-06-09, 00:52
אל תתאמץ בלהרתיע אותי :rolleyes:!!!
כי פשוט... שיכול הדעת שלי לא נובע מ $ או ₪ או € ... אילא אך ורק (מגיע לך\לא מגיע לך) ומצדי כבר החלטי שאחרי כל הברדק והמאמץ שלך כן מגיע לך מתנה צנועה (במטרה לעודד ולשאוף להכי טוב);).

וסים.

חנן גולומבק
08-06-09, 01:08
אל תתאמץ בלהרתיע אותי :rolleyes:!!!
כי פשוט... שיכול הדעת שלי לא נובע מ $ או ₪ או € ... אילא אך ורק (מגיע לך\לא מגיע לך) ומצדי כבר החלטי שאחרי כל הברדק והמאמץ שלך כן מגיע לך מתנה צנועה (במטרה לעודד ולשאוף להכי טוב);). וסים.

תודה רבה ,
אתה גבר גבר אבל בינתיים המרשרשים ישארו אצלך. ;-)

חנן גולומבק
16-06-09, 14:32
קצת !!! התקדמות מהימים האחרונים.

מיכל השמן של מערכת ההגה מותקן, מיכל הדלק "יושב" סופית במקומו והתחלתי לחשוב על מיתקון הראדיאטור.

הראדיאטור שנבחר לבסוף הוא של פונטיאק וחיברתי לו את המאווררים של הסובארו, דווקא יצא לא רע :rolleyes:

עידו לוריה
16-06-09, 23:11
קצת !!! התקדמות מהימים האחרונים.

מיכל השמן של מערכת ההגה מותקן, מיכל הדלק "יושב" סופית במקומו והתחלתי לחשוב על מיתקון הראדיאטור.

הראדיאטור שנבחר לבסוף הוא של פונטיאק וחיברתי לו את המאווררים של הסובארו, דווקא יצא לא רע :rolleyes:

חנן נראה אולך ומתקדם אחלה .
בבחירת המיקום של הרדיאטור כדי לחשוב על האמשך מבחינת צורה של הרכב וזרימת האויר יש דיון שלם על הענין ברכב של סרטינה ( אלי להשקיב את החלק העליון אחורה ולבנות כונס מעל לגג ) ,מעבר לזה שהפח החוצץ בינו לבין התא לא מספיק להעביר אוויר לרדיאטור אני היתי מחליף אותו עם רשת על תשתית פח, עם הרדיאטור היה נשאר במיקומו הנוככי.

חנן גולומבק
17-06-09, 00:26
חנן נראה אולך ומתקדם אחלה .
בבחירת המיקום של הרדיאטור כדי לחשוב על האמשך מבחינת צורה של הרכב וזרימת האויר יש דיון שלם על הענין ברכב של סרטינה ( אלי להשקיב את החלק העליון אחורה ולבנות כונס מעל לגג ) ,מעבר לזה שהפח החוצץ בינו לבין התא לא מספיק להעביר אוויר לרדיאטור אני היתי מחליף אותו עם רשת על תשתית פח, עם הרדיאטור היה נשאר במיקומו הנוככי.

חשבתי על להשכיב אותו אחורה אבל זה יפגע לי במיקום של ה"ספרים". בקשר ל"פח" מה זאת אומרת רשת על תשתית פח ? זו רשת מה שיש שם.

עידו לוריה
17-06-09, 10:00
חשבתי על להשכיב אותו אחורה אבל זה יפגע לי במיקום של ה"ספרים". בקשר ל"פח" מה זאת אומרת רשת על תשתית פח ? זו רשת מה שיש שם.

מה שקים אצלך זה פח מנוקב ולא רשת (סליחה על הקטנוניות ) מניסיוני אויר לא אוהב לעבור דרכו (אויר זורם לאן שקל לו בדומה למים ושטח הפנים של פח מנוקב יחסית לרשת עוצר את האויר מלעבור דרכו).
דבר נוסף שנראה בתמונות זה שקיר האש "גונב" חלק משטח הקירור של הרדיאטור וזה גם לא טוב.
רשת כמו בתמונה שצרפתי יש ליקנות ב "סקופ" זו רשת נירוסטה ארוגה .

קבוצת סקופ מתכות בע"מ
רחוב המרכבה 3
פארק תעשיות "ראם"
ת.ד 3
בני עי"ש 60860

טלפון: 08-8631000
פקס: 08-8631020

אי מייל: [email protected]
האתר : http://www.scope.co.il/

כמו כן אתה יכול לראות בתמונה את שלד הפח (מאלומניום) שמחזיק את הרשת.
עידו

חנן גולומבק
17-06-09, 12:31
דבר נוסף שנראה בתמונות זה שקיר האש "גונב" חלק משטח הקירור של הרדיאטור וזה גם לא טוב.
רשת כמו בתמונה שצרפתי יש ליקנות ב "סקופ" זו רשת נירוסטה ארוגה .
כמו כן אתה יכול לראות בתמונה את שלד הפח (מאלומניום) שמחזיק את הרשת.
עידו

עידו תודה, זה באמת נראה יותר טוב ובטח גם מאד יקר. אם תהיה לי בעיית התחממות אז אולי אחליף חלק מהפח המנוקב ברשת כזאת. קיר האש באמת גונב חלק מהשטח אבל לא הייתה לי ברירה כיוון שרציתי שהקיר יגן על הראש של הצוות. כנראה שמה שאני יעשה זה להניח את הראדיאטור כך שהוא לא יהיה צמוד לקיר ויוכל לקבל אוויר גם מהצדדים.

נמרוד
18-06-09, 09:56
חנן, אין סיבה לקיר אש בגובה מלא! זה נאמר שוב ושוב לכל מי ששואל אותי, כולל לך ולארנון עוד כשתחלתם לבנות את הרכב... זה לא מחוייב בשום תקנה. במקרה של רכב בלי חלון קדמי, זה ממש לא הגיוני. אתה צריך להפריד בין תא המנוע/דלק, איפה שיכולה להדלק אש, לתא הנוסעים. במקרה שלך זה מתבקש לעשות "דק" - סיפון - מעל תא המנוע/מיכל הדלק, שימשיך קיר אש בחצי גובה, ועל הדק הזה לתקין את הרדיאטור, צמיגים, ציוד וכולי. ואז כל החצי העליון של "קיר האש" יכול להיות פתוח.הזרימה תהיה דרך מלוא תא הנוסעים, זה יתרון עצום של רכב פתוח שאתה זורק לפח וללא שום סיבה. ובוא אני אגלה לך - אתה אפילו לא צריך רשת יפה מנירוסטה (עידו אוהב דברים יפים ואיכותיים). גם רשת ברזל 5X5 פשוטה ביותר, קשיחה ועם שטח פתוח מירבי, מצוינת בתפקיד הזה, כל מה שהיא צריכה למנוע זה מדברים גדולים לעבור מאחורה לתא הנוסעים ולהיפך. יש גם את הרשתות המודרניות יותר, מלבנים, של "כל גדר" או "גדרות יהודה" וכאלו - כל אחד מהדברים האלו יעשה את העבודה מצויין.

חנן גולומבק
18-06-09, 10:36
נמרוד תודה. מה בקשר לראדיאטור ? הוא יכול לעמוד סמוך לקיר האש בחלק הגלוי שלו ? (של קיר האש). הרי אז ישנה סכנה של זרימת מים רותכים לכיוון הצוות במקרה של שבר בראדיאטור .

חנן גולומבק
18-06-09, 10:40
ועוד שאלה, האם הגוף החיצוני של מיכל ה FULL SAFE נחשב כ מחיצה בין מיכל הדלק הפנימי ה BLADER ,למנוע ? כי אם כן אז אני יכול לעשות "דק" מעל המנוע להעמיד את הראדיאטור מעל מיכל הדלק וזהו זה.

lizard
18-06-09, 10:53
חנן זו שאלה מעניינת.
אני, בתור בוחן טכני, הייתי מחייב גם "דק" מעל כי אם תהיה דליפת דלק שעלולה להדלק אז היא לרוב תהיה מהפתחים, נשם/מילוי וכדומה.

תבנה את ה"דק" הזה שיכסה גם את המיכל. מה גם שבשביל זרימת אוויר טובה ואטימה של כל תא האוויר שיווצר, רצוי שתסתום כל חור ו"תכריח" את האוויר לעבור אך ורק ברדיאטור.

נמרוד
18-06-09, 12:38
אמרת דברי טעם מיכה.

חנן במקרה שלך ממש מתבקש לסגור דק עליון, על בסיס צינורות השלדה, כולל חפוי של משולשי הצדדים, בצורה שתיצור זרימה מתוך תא הנוסעים והצדדים לתוך הרדיאטור כולו. אבל בוא נדבר על זה בשבת מול הכלה, יורדים לאילת!

חנן גולומבק
18-06-09, 15:14
מיכה תודה, דבריך ישקלו בכובד ראש.
נמרוד להתראות באילת.

עידו לוריה
18-06-09, 17:29
חנן, אין סיבה לקיר אש בגובה מלא! זה נאמר שוב ושוב לכל מי ששואל אותי, כולל לך ולארנון עוד כשתחלתם לבנות את הרכב... זה לא מחוייב בשום תקנה. במקרה של רכב בלי חלון קדמי, זה ממש לא הגיוני. אתה צריך להפריד בין תא המנוע/דלק, איפה שיכולה להדלק אש, לתא הנוסעים. במקרה שלך זה מתבקש לעשות "דק" - סיפון - מעל תא המנוע/מיכל הדלק, שימשיך קיר אש בחצי גובה, ועל הדק הזה לתקין את הרדיאטור, צמיגים, ציוד וכולי. ואז כל החצי העליון של "קיר האש" יכול להיות פתוח.הזרימה תהיה דרך מלוא תא הנוסעים, זה יתרון עצום של רכב פתוח שאתה זורק לפח וללא שום סיבה. ובוא אני אגלה לך - אתה אפילו לא צריך רשת יפה מנירוסטה (עידו אוהב דברים יפים ואיכותיים). גם רשת ברזל 5X5 פשוטה ביותר, קשיחה ועם שטח פתוח מירבי, מצוינת בתפקיד הזה, כל מה שהיא צריכה למנוע זה מדברים גדולים לעבור מאחורה לתא הנוסעים ולהיפך. יש גם את הרשתות המודרניות יותר, מלבנים, של "כל גדר" או "גדרות יהודה" וכאלו - כל אחד מהדברים האלו יעשה את העבודה מצויין.

נמרוד אני לא מסכים עם עינין הרשת , רשת ברזל 5X5 בעובי 3 מ"מ כבדהונימכרת רק ב 1X2 מטר כ - 160 ש"ח.
כמות רשת שצריך לכסות את שטח הרדיאטור קטנה בכמות כזו רשת נירוסטה לא יקרה כ - 160 ש"ח ולא כבדה 1 מ"מ ( משקל שליש ,חזק כמו הברזל ) ועושה את העבודה .
לבנות לרשת מסגרת צריך בכול מקרא .
עידו

חנן גולומבק
30-06-09, 20:35
לאחר ביקורה של מועצת החכמים :p העמדתי את הראדיאטור במקומו. את הרשת לא הורדתי בינתיים , כל דבר בזמנו. מתחילה להכות בי ההכרה שלא אוכל לעשות יותר מדיי בחודשיים הקרובים, החום כבד וממש אי אפשר לעבוד יותר מ שעתיים שלש בבוקר כך שאין לי ספק שקצב העבודה יירד.

תודה למועצה,,,נמרוד אסף ועידו לוריה על הייעוץ.

להתראות בסתיו :cool:.

belair
30-06-09, 21:37

כמה חבל ממש כייף לעקוב אחרי הפרוייקט .
אני ממש רוצה לראות אותו נוסע ומנצח את כל ה TT

חנן בהצלחה !!!

הצפרדע
30-06-09, 22:11
לאחר ביקורה של מועצת החכמים :p

טוב ששמת את החייכן אחרי מה שכתבת.

מילא מועצה, אבל חכמים? :D ? :p ? :) ? :cool:

וברצינות:-

1.רדיאטור עם דודי פלסטיק למירוצים?? תמהני, כמו שאומרים בשפה יפה .וזה, בעקר כשיש לך את "הדבר האמיתי" ?:confused:?

2. למרות המרווח בין הרדיאטור לקיר אש - למה לא פתחת פתח לרשת לכל גובה הרדיאטור? מומלץ מאד, מנסיון.

3. רשת הברזל הזאת לא מספיק מחוררת. היא חוסמת 50% מהזרימה. תמצא לך חתיכת רשת עם חורים יותר צפופים וקצת יותר גדולים, שבה הזרימה מופחתת אולי ב 20-30%. שוב, מנסיון.
אם אין לך, כשתעבור אצלי אולי אמצא לך חתיכה ממה שנשאר לי. קח מידות.

4. קשה לשפוט מהתמונות אבל נראה לי שפיית הרדיאטור נמצאת מעל לגובה הקשת הראשית. אם אכן כך, בנה לך loop או מיגון אחר מפני נזק לפיה, בעקר כשכל העסק שם הוא מפלסטיק. אני לא מדבר רק על התהפכות חלילה, אלא על נסיעה בין עצים, על רוורסים במקומות מסויימים וכו'. זה יכול לגמור מירוץ ואפילו מנוע. גם זה מנסיון.

להת' בעונת 2010.

חנן גולומבק
30-06-09, 22:42
כמה חבל ממש כייף לעקוב אחרי הפרוייקט .
אני ממש רוצה לראות אותו נוסע ומנצח את כל ה TT
חנן בהצלחה !!!

תודה רבה.
גם אני :mrgreen:

חנן גולומבק
30-06-09, 22:53
1.רדיאטור עם דודי פלסטיק למירוצים?? תמהני, כמו שאומרים בשפה יפה .וזה, בעקר כשיש לך את "הדבר האמיתי" ?:confused:?

2. למרות המרווח בין הרדיאטור לקיר אש - למה לא פתחת פתח לרשת לכל גובה הרדיאטור? מומלץ מאד, מנסיון.

3. רשת הברזל הזאת לא מספיק מחוררת. היא חוסמת 50% מהזרימה. תמצא לך חתיכת רשת עם חורים יותר צפופים וקצת יותר גדולים, שבה הזרימה מופחתת אולי ב 20-30%. שוב, מנסיון.
אם אין לך, כשתעבור אצלי אולי אמצא לך חתיכה ממה שנשאר לי. קח מידות.

4. קשה לשפוט מהתמונות אבל נראה לי שפיית הרדיאטור נמצאת מעל לגובה הקשת הראשית. אם אכן כך, בנה לך loop או מיגון אחר מפני נזק לפיה, בעקר כשכל העסק שם הוא מפלסטיק. אני לא מדבר רק על התהפכות חלילה, אלא על נסיעה בין עצים, על רוורסים במקומות מסויימים וכו'. זה יכול לגמור מירוץ ואפילו מנוע. גם זה מנסיון.

להת' בעונת 2010.

1. אתה צודק, הדודים יוחלפו לדודי אלומניום אחרי שהרכב יתחיל לזוז. הדבר האמיתי יחכה ל V8 :cool:

2. שוב צודק, אלא שבתקנון שפורסם בזמנו על ידי נעם היימן וראותו כתב ברוך לביא כתוב ש קיר האש צריך למנוע גם מנוזלים לעבור לתוך הקבינה אז נכון שהרשת לא תמנע זאת ב 100 אחוז אבל משהו היא תעשה, יחד עם זאת אני לא סגור על נושא הרשת אז אני אחכה עם זה. לחתוך עם דיסק זה הכי פשוט. דא"ג ברכב החדש של עידו הראדיאטור ממש צמוד לקבינה ואין בינו לקבינה שום מחיצה, על פי מה שאני מבין זה לא תקין אלא שלשנינו ישנה את אותה בעיה וצורך במעבר אוויר חופשי מהקבינה חסרת החלון לראדיאטור, זו בהחלט סוגיה מענינת.

3. תודה. ילקח בחשבון.

4. :mad: שוב צודק ,,,(שיט) יבוצע אחרי שהדודים יוחלפו .

תודה.

עידו לוריה
30-06-09, 23:23
לאחר ביקורה של מועצת החכמים :p העמדתי את הראדיאטור במקומו. את הרשת לא הורדתי בינתיים , כל דבר בזמנו. מתחילה להכות בי ההכרה שלא אוכל לעשות יותר מדיי בחודשיים הקרובים, החום כבד וממש אי אפשר לעבוד יותר מ שעתיים שלש בבוקר כך שאין לי ספק שקצב העבודה יירד.

תודה למועצה,,,נמרוד אסף ועידו לוריה על הייעוץ.

חנן
דבר ראשון תודה על הכנסת האורחים .
דבר שני זה נראה הרבה יותר טוב עכשיו וגם יוכל לקבל אויר מעל תא הנוסעים .
גם אצלנו חם ולח:oops:

הצפרדע
01-07-09, 10:07
חנן
דבר שני זה נראה הרבה יותר טוב עכשיו וגם יוכל לקבל אויר מעל תא הנוסעים .

זה לא נכון.

אם תשאיר את זה ככה ולא תפתח פתח לזרימה ישירה לתוך הרדיאטור, מה שיקרה הוא תת לחץ מעל הרדיאטור ובמקום שיכנס לשם אויר תיווצר שם יניקה = האויר יזרום מהר מעל הגג לאחור והאויר ברווח שיצרת ישאף לעלות למעלה.

אין תחליף לזרימה ישירה ובלתי מופרעת. המשחקים של יצירת רווחים, הרחקה לאחור וכיו"ב תרגילים, המשולבים בחסימה די משמעותית של זרימת האויר כפי שקיימת כרגע אצלך, יגרמו לך להתחממות, וזה ממש מיותר.

הדרך היחידה בה הרדיאטור יקבל אויר מעל הגג, הוא ע"י בניית כונס אויר שיתחיל אי שם מהקורה הקדמית, וזה פשוט לא דרוש במקרה הזה.

חנן גולומבק
01-07-09, 11:12
הדרך היחידה בה הרדיאטור יקבל אויר מעל הגג, הוא ע"י בניית כונס אויר שיתחיל אי שם מהקורה הקדמית, וזה פשוט לא דרוש במקרה הזה.

או...על זה בדיוק שוחחנו ארוכות בישיבתה של המועצה ...באילת ושוב עלתה סוגית האירודינמיקה, לפי מה שאני הבנתי :rolleyes: אין טעם לבנות כונס שבכלל לא בטוח שאכן יגרום לאוויר לזרום בתוכו היטב לעבר המקרן אלא אם הוא יבנה בצורת צינור ונטיורי. לכן אפשרות אחרת ולדברי החכמים ! טובה יותר היא לבנות כנף לרוחב הגג ומעליו בחלק האחורי שלו שילכוד את האוויר ויכוון אותו לעבר המקרן וכנראה שזה מה שאעשה. אם זה לא יעזור ,,,הדיסק יעשה את שלו על הרשת :cool:

asafk
01-07-09, 11:30
חנן שוכח... שכולם כולל כולם הסכימו שבלי להיפטר מהרשת המטופשת הזו שום אוויר לא יגיע לרדיאטור. ה"כנף במקום כונס" היא תוספת שעשויה להיות משמעותית, אבל בלי זרימת אוויר ישירה - לא יהיה קירור.
כונס, ברוך, ברוב המקרים מזיק יותר ממועיל. אף אחד מאיתנו לא יכול באמת לתכנן כונס יעיל שיכניס את האוויר ולא יהיה "בלוק" שהאוויר זורם סביבו.

אסף.

eranbar
01-07-09, 12:34
בתמונות שאני מוצא באינטרנט, בעיקר של בניה אמריקאית, אני רואה שרובם בונים את הרדיאטור נמוך יותר ויוצא ממש מאחורי ובקו של המושבים בקבינה אך הצדדים והצד העליון סגורים ומשמשים ככונס אחד גדול.
ניתן להבין שכל האויר שמגיע לרדיאטור מגיע מהקבינה בכלל ולא מחוץ הרכב כמו בתמונה המצורפת

http://www.supermotors.net/getfile/552428/fullsize/img_5911.jpg

http://www.knfilters.com/images/press/jefferies2.jpg

הצפרדע
01-07-09, 13:09
אתה צודק. זאת הדרך הנכונה לבניית הרדיאטור ברכב כזה וזה גם מה שצריך להיעשות כאן. יש מספיק מקום ואפשרות לסגור את כל החלל המוביל לרדיאטור, כמו בתמונה.

לא מאוחר חנן, כדאי לעשות זאת ואז גם לא תצטרך רשתות וכל מיני מתקנים שיפריעו בדרך.

אגב, בחלל הזה תוכל למקם את כל שאר הרדיאטורים - שמן מנוע, שמן גיר, שמן הגה(אם יש לך מסרק הידראולי) וכל מה שרצוי שיקבל אויר, כמו אולי מיכלי בולמים, בקבוקי בירה וקרטיבים....:cool:

גל שחם
01-07-09, 13:37
חנן וכל היועצים באשר הם, אני לא מבין את משמעות קיר האש ???
למה קיר אש ברכב הזה ? בין איזה חללים הוא מפריד ?
קיר אש למיטב הבנתי לא רלוונטי כאן.
מיכל הדלק אם מבודד,לא חייב גם קיר אש, ראו אפילו הפג'רו של שפירא, אין לו קיר אש למרות שמיכל הדלק בתוך הרכב,זה תיקני על ידי ה FIA .
לא כל תמונה של כל אוטו ומיקום הרדיאטור מתאימים להתקנה בכל רכב.
הכי טוב זו זרימה חופשית, כמו כן כדאי מאד להתחשב בזרימה האווירודינמית של המרכב...
דווקא אצל עידו כהן ברכב החדש שבנה זה נראה לי הכי טוב. זרימה ישירה,לא למטה ולא למעלה,בלי רשתות מגן ובלי סיבוכים.

ברור שיכול להיות שאני מדבר שטויות, אני רק עגלון, לא מבין במכניקה אבל חזק מאד בפיזיקה...

גל שחם.

חנן גולומבק
01-07-09, 19:47
חברים יקרים, איך אומר הרב ? כולכם צודקים אבל אני חייב להקשות עליכם, כתבתי באחת התגובות האחרונות על נושא התקנות ואתם מתעלמים מזה אז אני אצטט מעמוד 2 בתקנון T1P סעיף "מרכב" "חייב קיר מגן (קיר אש) בין תא הנוסעים לתא המנוע, מקרן המים (רדיאטור), או שמן ומיכל הדלק. הקיר חייב למנוע מעבר נוזלים או אש לתא הנהג".

נו ? אז מה אתם רוצים ? שאני לא אבנה לפי התקנון ? אני משתדל מאד לבנות לפי התקנון כדי שלא אצטרך לעשות שינויים בעתיד.
חוץ מזה בואו נתעלם רגע מהתקנון , הרי בכל זאת הרדיאטור יושב ממש קרוב לראש שלי ולא בא לי לחטוף מים רותחים על הצוואר כשהוא חוטף חור או כשצינור עף. נקודה נוספת, קרה לי לא פעם כשעקפו אותי שחטפנו אבנים בפרצוץ, הרשת הזאת אמורה גם להגן על הרדיאטור מאבנים שעפות דרך הקבינה לאחור.
גל , אמרת שלמפרקת שלך אין מחיר, אז מה, בגלל שאני אילתי אז לצוואר שלי יש ?:cool:

נחיה ונראה, אם המנוע יתחמם גם לאחר שאבנה את הכנף על הגג אז נצטרך להיות יותר יצירתיים.
בינתיים הרשת נשארת.

חנן גולומבק
01-07-09, 19:50
דווקא אצל עידו כהן ברכב החדש שבנה זה נראה לי הכי טוב. זרימה ישירה,לא למטה ולא למעלה,בלי רשתות מגן ובלי סיבוכים.
.

אין לי ספק שזה הכי טוב מבחינת הקירור, אבל זה לא תקני ולא בטיחותי.

גל שחם
01-07-09, 20:01
חנן

וואללה , לא חשבתי על זה, קיר אש עשה לי מחשבה רק על שריפה וחומרים דליקים.

גם אם היה מותר על פי התקנונים, הייתי עושה כמוך.

לא רוצה שאחרי איזה תקלה או נזילה ממערכת המיים על צווארך תיראה כמו "חממי"

גל שחם.

חנן גולומבק
04-07-09, 20:32
מה דעתכם על המיקום הבא לגלגלים ספר ? אני מתלבט בין זה לבין לשים אותם בצדדים משני צידי הקבינה.

דברו אלי .

גל שחם
04-07-09, 21:43
מה דעתכם על המיקום הבא לגלגלים ספר ? אני מתלבט בין זה לבין לשים אותם בצדדים משני צידי הקבינה.

דברו אלי .

חנן, משני צידי הקבינה זה מכוער !!!

תשאיר מאחור.

גל שחם.

חנן גולומבק
04-07-09, 22:04
חנן, משני צידי הקבינה זה מכוער !!! גל שחם.

זה נכון , אבל זה הכי פרקטי , לא ?

חנן גולומבק
04-07-09, 22:04
זה נכון , אבל זה הכי פרקטי , לא ?

וזה גם עדיף מבחינת חלוקת משקל.

נמרוד
04-07-09, 22:45
מאחורה. מה שמכוער כמעט תמיד לא נכון הנדסית. מבחינת חלוקת המשקל המיקום הנכון הוא מאחור. 99% מכלי הרכב הדומים, אלו שמהם לקחת עד עכשיו את ההשראה, הם עם גלגל רזרבי במיקום אחורי כזה או אחר. תמשיך הלאה באותו כיוון.

הצפרדע
04-07-09, 23:33
מאחורה. מה שמכוער כמעט תמיד לא נכון הנדסית.

:confused: :confused: :confused:

חנן, אני חושב שיש לך מספיק משקל מאחור - מנוע, גיר, מיכל דלק, רדיאטור וכו'.

הגלגלים מאחור גבוהים בהרבה מאשר בצידי הרכב והם לא רק כמעט בגובה הגג אלא שהם גם קרובים לרדיאטור.

הגישה אליהם - כשהם אחד אחרי השני - אינה נוחה, ובמוקדם או במאוחר תזרוק את הגלגל המפונצ'ר באמצע המירוץ על התושבת שלו בחוסר תשומת לב ותדפוק את המאווררים או את כל הרדיאטור, או שגלגל פשוט ישתחרר וייכנס לביקור נימוסין אצל הרשת של הרדיאטור.

אני בעד צידי הרכב עם גישה קלה ונוחה ועם מרכז כובד יותר נמוך.

Tom Bril
04-07-09, 23:41
מאחורה. מה שמכוער כמעט תמיד לא נכון הנדסית. מבחינת חלוקת המשקל המיקום הנכון הוא מאחור. 99% מכלי הרכב הדומים, אלו שמהם לקחת עד עכשיו את ההשראה, הם עם גלגל רזרבי במיקום אחורי כזה או אחר. תמשיך הלאה באותו כיוון.

נמרוד, האם מיקום הגלגלים בצידי רכב תיצור חלוקת משקל "ממורכזת יותר" שלמעשה תיצור גם יכולת תמרון עדיפה?

נמרוד
05-07-09, 00:32
בבאגי, בגלל תצורת המתלה האחורי (Squat), צריך חלוקת משקל אחורית. מקובל לומר ש-60% לפחות אחורה ולרוב אף יותר. עיגון נכון של הגלגלים והגנה על הרדיאטור הם דרישה ברורה מאליה כמובן.

אני רוצה להזכיר כאן נקודה, שאני כל הזמן מדגיש גם בפני לירן לגבי הרכב של סרטינה - אני מטיל ספק בנחיצות של שני גלגלים ספייר במרוץ ראלי רייד ישראלי אופייני שאורכו לרוב ~200 קילומטר. זה מאד תלוי בנהג ובסגנונו, אני לא חושב שזה צריך להיות הכלל, אלא כל מקרה לגופו.

חנן גולומבק
05-07-09, 00:46
[quote=נמרוד;254523]בבאגי, בגלל תצורת המתלה האחורי (Squat), צריך חלוקת משקל אחורית. מקובל לומר ש-60% לפחות אחורה ולרוב אף יותר.quote]

נמרוד, אתה יכול להסביר למה ?

ברוך, על הראדיאטור אפשר כמובן להגן בלי בעיה על ידי צינור מצד לצד שישמש גם לעיגון הגלגל הקדמי, אני גם נוטה לכיוון "צידי הרכב" מעניין אותי לדעת למה לדעתו של נמרוד עדיפה חלוקת משקל אחורית במקרה שלי. ולא 50 50.

Tom Bril
05-07-09, 01:16
בבאגי, בגלל תצורת המתלה האחורי (Squat), צריך חלוקת משקל אחורית. מקובל לומר ש-60% לפחות אחורה ולרוב אף יותר. עיגון נכון של הגלגלים והגנה על הרדיאטור הם דרישה ברורה מאליה כמובן.

אני רוצה להזכיר כאן נקודה, שאני כל הזמן מדגיש גם בפני לירן לגבי הרכב של סרטינה - אני מטיל ספק בנחיצות של שני גלגלים ספייר במרוץ ראלי רייד ישראלי אופייני שאורכו לרוב ~200 קילומטר. זה מאד תלוי בנהג ובסגנונו, אני לא חושב שזה צריך להיות הכלל, אלא כל מקרה לגופו.

מצטרף לשאלה של חנן, האם חלוקת משקל "ממורכזת" מאפשרת לרכב יכולת תמרון טובה יותר מאשר רכב בעל חלוקת משקל "קוטבית", למה צורת המתלים קשורה לחלוקת המשקל?

לדוגמה ברכבי הפורמולה 1, השאיפה למרכז את המשקל

lizard
05-07-09, 10:34
תום הרכב הזה נראה דומה, ולו במקצת, לרכב פורמולה?
חוץ מזה שלשניהם יש כנראה 4 גלגלים, אין שום קשר ושייכות.

GodsFather
05-07-09, 10:58
תום הרכב הזה נראה דומה, ולו במקצת, לרכב פורמולה?
חוץ מזה שלשניהם יש כנראה 4 גלגלים, אין שום קשר ושייכות.

אני חושב שתום יודע את זה , מיכה.... עדיין השאלה שלו רלוונטית, גם אם לא נשווה לפורמולה.

נמרוד
05-07-09, 11:03
חנן, במתלה כמו שלך יש Squat משמעותי, שאין לך מה לעשות נגדו. במתלה 4 לינק עם סרן חי, או לחלופין מתלה זרועות A כפולות, ניתן לבנות Anti-Squat כמה שרוצים. זה אחד היתרונות של הטרופי טראק לעומת הבאגי הקלאסי - אפשר להעביר יותר מומנט. באגי עם זרועות נגררות צריכה את המסה מאחור כדי להעביר יותר מומנט לאדמה. ולפני כל הטררם ההנדסי, לא לשכוח את האמת הפשוטה - רכב הנעה אחורית, כדי להתקדם בשטח קשה, צריך חלוקת משקל אחורית - הגלגלים הקדמיים לא מניעים. אז בתצורות מסוימות אפשר להתקרב יותר ל50-50 הרצויים ליכולת תמרון על משטחים טובים, אבל בבאגי עם זרועות נגררות - אבולוציה של 40 ומשהו שנים מלמדת שחלוקת משקל של 60-70% אחורה נדרשת.

asafk
05-07-09, 11:03
כן, חד משמעית, ככל שהמסה מרוכזת קרוב יותר למרכז המסה, ההתנהגות הדינמית של הרכב תהיה טובה יותר. ההסבר לא פשוט (בשבילי, להסביר). אחת הסיבות היא שהתנועות של הרכב הן לפעמים סביב מרכז המסה ולפעמים לא - לפעמים היא סביב גלגל קדמי או אחורי, ולפעמים סביב ציר הגלגול של הרכב, אבל כאשר התנועה היא סביב מרכז המסה, משקולות בקצות הרכב יוצרות בעיות. בנוסף יש עניין של קשיחות המבנה. כל זה בהנחה שאנחנו מדברים על מקרים שונים של מיקום המסות, כאשר מרכז המסה של הרכב באותו מקום.

אסף.

מוטי אלמגור
05-07-09, 11:44
חלוקת משקל 50:50 אידיאלית רק לצרכי מכירות של רכב זה או אחר.

מוטי

חנן גולומבק
05-07-09, 13:42
כן, חד משמעית, ככל שהמסה מרוכזת קרוב יותר למרכז המסה, ההתנהגות הדינמית של הרכב תהיה טובה יותר. אסף.

אסף תודה אבל לא הבנתי. אתה בדעה של נמרוד ? או הפוך ממנו ? מה שאני מבין ממה שאתה כותב זה שאם אני מעביר חלק מהמסה למרכז ,אז ההתנהגות טובה יותר ?! נו אז עדיף את הגלגלים יותר קדימה , לא ? וזה הפוך ממה שנמרוד אומר.

asafk
05-07-09, 13:44
אסף תודה אבל לא הבנתי. אתה בדעה של נמרוד ? או הפוך ממנו ? מה שאני מבין ממה שאתה כותב זה שאם אני מעביר חלק מהמסה למרכז ,אז ההתנהגות טובה יותר ?! נו אז עדיף את הגלגלים יותר קדימה , לא ? וזה הפוך ממה שנמרוד אומר.

אני עונה לשאלה התיאורטית למחצה שנשאלה. במקרה שלך אני לא רואה משמעות רבה מדי לריכוז המסה על ידי הגלגלים. תשקול ככה וככה. בבאגי, לדעתי, מרכז הכובד צריך להיות די אחורה.

אסף.

חנן גולומבק
05-07-09, 13:52
תודה, זה מה שנקרא,,,

TOO MUCH INFORMATION :roll:

Tom Bril
05-07-09, 14:35
אכן ידוע לי שאין כל קשר בין מבנה הפורמולה 1 לבין רכב הבאגי שעליו מתקיים הדיון, רציתי להדגיש את השאיפה בתוכנון חלוקת המשקל כדוגמה.

נמרוד, השאלה היא האם יש בכלל צורך להעמיס עוד משקל על החלק האחורי של הבאגי של חנן, אולי חלוקת המשקל היא כבר כרגע אחורית והעמסה של גלגלי הספייר תהיה מיותרת

זה נכון שרוב רכבי "SCORE" אכן בנויים בצורה שאתה דוגל בה אך לפי דעתי סיגנון המרוצים בארץ נוטה יותר לכיוון הראלי רייד ואם מתיחסים לעובדה הזו אתה יכול לראות שרוב רכבי הבאגי המובילים במרוצי הראלי רייד העולמיים הם בעלי מבנה או סידור קצת שונה של הרכב בצורה ממורכזת יותר מרכבי הבאגי ה"אמריקאים" , יכול להיות שאני מסבך קצת במונחים,

קח לדוגמה את באגי smg לפי האתר הרשמי חלוקת המשקל שלה, 60 לטובת החלק האחורי ו40 לקדמי אבל ניתן לראות שחוץ מכמה ס"מ של פיברגלס אין משהו שחוצה את קו הגלגלים האחוריים,
(שימו לב גלגלים בצידי הרכב)

קח לדוגמה את הבאגי של שלסר, גם שם הסיפור דומה, ואצלו הגלגלים ממוקמים בצידי הרכב.
מה שאני בא לומר הוא שאולי חלוקת המשקל שאתה דוגל בה היא לא כל כך אידיאלית למרוצים שלנו כאן בארץ.

מהתמונה של הבאגי של ארמין שוורץ אפשר לראות שבאמת כמעט כל המנוע וגם הגלגלים מאחורי הציר המניע

עידו לוריה
05-07-09, 18:24

דברו אלי .

חנן שלום
לי זה נראה טוב מאוד.
אפשרי עם אתה רוצה קבוע שני גלגלים ספיר אז בשני צידי המנוע במגמה לאחור ביחס למתלה,ואז הם יושבים נמוך .
בקשר לחלוקת משקל אני בעד 60:40 ,בקיצור קדימה קל.
עידו

YoavR
05-07-09, 22:00
חנן, במתלה כמו שלך יש Squat משמעותי, שאין לך מה לעשות נגדו. במתלה 4 לינק עם סרן חי, או לחלופין מתלה זרועות A כפולות, ניתן לבנות Anti-Squat כמה שרוצים.

אני רק שאלה... :)

מה זה squat?

asafk
05-07-09, 22:53
יואב, אתה בנאדם כמעט רציני. תעשה חיפוש, או תפתח נושא חדש. תשובה מובטחת. חבל לחטוף לחנן את הדיון בשביל זה.

אסף.

נמרוד
06-07-09, 10:21
תום, אתה מעלה פה כמה שאלות, בו ננסה לעשות בהם סדר.

הראשונה במעלה היא מהו אופי המרוצים בארץ ישראל, ואיזה תצורה של כלי רכב תהיה המהירה ביותר? זו שאלה בסיסית וכבדה, והדעות בה חלוקות. היא מתנהלת במקביל בכמה שרשורים כל הזמן. זו שאלה שאין לה תשובה חד משמעית ולעולם לא תהיה כנראה - סגנונות שונים, נהגים שונים, כלי רכב שונים, כולם ינסו את מזלם, והשעון יקבע. הדעות חלוקות - עובדה בשטח, הטרנד היום הוא לעבר רכבי 2X4 בסגנון "אמריקאי" נקרא להם. בונים אותם בכירי הבונים והנהגים בארץ - איציק מיני, עידו כהן, ברוך טולידאנו, לירן סברוב ואייל אפרתי יחד איתי. זה לא רק שגעון - מאמינים בזה. אני מאמין ככה, אחרי ניתוח מעמיק של המציאות שסביבי. להשכירך מאמר שכתבנו אסף ואני לפני ארבע שנים ויותר - http://www.jeepolog.com/4.html ואני בהחלט עומד מאחוריו.

אבל נעזוב את השאלה הזאת. חנן בחר לעצמו תצורה - והוא בחר, בשכל רב, תצורה קלאסית - באגי אמריקאית "קלאס 1" פחות או יותר. הוא לא הסתבך בתכנון - הוא וארנון ישבו ולמדו לעומק איך בנויות מכוניות אמריקאיות ועשו כך. יש כמה דרכים לבנות מכונית - אחת היא להנדס, ולתכנן, על מחשב, לאורך זמן - הדרך שאני בחרתי בה. אחרת היא לאלתר על הדרך לפי המוזה והדגדוד של הרתכת ביד. חנן, שמוגבל בתקציב, והגדיר יותר מפעם אחת את שאיפותיו מהפרויקט, בחר בדרך של ללמוד מה עובד, וליישם אותו הכי טוב שהוא יכול במגבלות שלו.

לחנן יש לי רק דבר אחד להגיד - בחרת כבר מזמן מה אתה הולך לבנות, זה מתנוסס בחתימה שלך - לך על זה עד הסוף! אם זה באגי בסגנון אמריקאי, בנה אותה כך, הכי טוב שאתה יכול, עד הסוף! אל תתחיל עכשיו לפקפק, ולהכניס אלמנטים שלא קשורים. רכב כזה צריך להיות עם חלוקת משקל אחורית מובהקת - אני ואסף יכולים להסביר למה, ואני חושב שהסברנו, אבל ההסבר הוא לא שחשוב, אלא העובדה שככה באגי כזאת צריכה להיות - בחרת מטרה להעתיק אותה, אתה רוצה לבנות ג'ימקו באילת - תעשה את זה כמו שצריך!

כשמתכננים רכב שלם, מדויק, על המחשב, אפשר לחשב מרכז כובד בכל רגע, וזה חלק בלתי נפרד מהתכנון. מזיזים חלקים, מכלולים, ברמה של סנטימטרים ורואים בעיניים בצורה ברורה איך כל דבר משפיע. אפשר לעשות את אותו הדבר בדיוק גם בלי מחשב. מצאתי בו בשרשור את דף הנייר שצריך להדפיס - המודל של ארנון לרכב, שהוא, מבחינה גיאומטרית, מדויק למדי כך אני מבין:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=16830&stc=1&d=1246861354

מהו מרכז כובד? בהנחה שהרכב סימטרי ימין/שמאל, רק מבט הצד מעניין אותנו.

במבט הזה, אני מניח את ההנחה שאני יודע שבמקרה זה היא סבירה, שמערכת המתלים הקדמית והאחורית דומות במשקלן. אני לכן מסמן עליהן, מוציא אותן מהחישוב. אותו דבר לגבי הגלגלים, הנאבות וכולי. נשארתי עם שלדה ואוסף גדול של מכלולים, ולא פחות חשוב - שני אנשים.

עכשיו מסמנים על מבט הצד מרכז מסה, פחות או יותר, לשלדה, למנוע, לגיר, למיכל הדלק, לרדיאטור, לכל גלגל רזרבי, לכל נוסע + המושב והציוד שלו (100 קילו בערך?), וכן הלאה. גם משקלים קטנים משנים. כותבים ליד כל סימן של מרכז מסה את המסה בקילוגרמים. עכשיו מסמנים את קו האמצע של הרכב, ומודדים מרחק (עם סרגל) לכל מרכז מסה. ימינה או שמאלה מהקו, וכמה סנטימטרים. מכפילים את המספר של המסה במספר של המרחק (מה שחשוב כאן זה רק היחסים), ומחשבים ממוצע של כולם, מחלקים אותו בסך כל המשקל של כל החלקים, ומקבלים מרחק מסויים מקו האמצע. אם המרחק יוצא אפס או קרוב לכך - הרכב מאוזן 50-50. אם יוצא משמאל בתמונה, הרכב עם חלוקת משקל אחורית, השאלה היא כמה? מחלקים את המרחק שהתקבל בבסיס הגלגלים, וזו חלוקת המשקל - אם קו המרכז החדש שגילית נמצא 10 אחוזים מבסיס הגלגלים - 30 סנטימטר לצורך העניין אם בסיס הגלגלים הוא 3 מטר - מאחורי קו האמצע, אז חלוקת המשקל שלך היא 60 בערך.

עד כאן חתכנו את הבעייה למימד אחד בלבד, אותו דבר בדיוק צריך לעשות גם מבחינת מימד הגובה, אבל זה פחות קריטי - מהסיבה שאין יותר מדי מה לעשות, רוב המסה כבר קבוע במקומה ואין יותר מדי מה להזיז, וברור שכל פריט נוסף שמצטרף רצוי שימוקם כמה שיותר נמוך. בניגוד לחלוקת המשקל קדימה-אחורה שאנחנו שואפים בה לאיזשהי נקודת איזון - במקרה שלך 60-70% - במימד הגובה אנחנו שואפים שמרכז הכובד יהיה כמה שיותר נמוך (אל מול הדרישות של גלגלים גדולים ומרווח גחון).

את התהליך המתואר אפשר לעשות בכמה רמות דיוק. אני עשיתי ועושה אותו כל הזמן כשאני מסתכל על תמונה כזאת, בראש, מנסיון - כמוני גם אחרים כאן. אני מעריך שמבחינת השלדה העסק מאוזן, נראה שיש בערך אותה כמות ברזל מקדימה ומאחורה. מרכז המסה של הנוסעים הוא מעט מאחורי מרכז הרכב - טוב. מיכל הדלק, הגיר, הרדיאטור - כולם תורמים לחלוקה האחורית. המנוע כאן קל יחסית, תורם כ85 קילוגרם או משהו כזה למיטב זכרוני, אבל בהכפלה במרחק תרומתו משמעותית. אני מעריך אינטואיטיבית שמיקום של גלגלי הספייר באותו אזור, מעל הגיר והמנוע, תשלים את חלוקת המשקל ל65%, אולי טיפה יותר - שזה מה שצריך להיות.

רמת דיוק הרבה יותר גבוהה, מתאפשרת כשמתכננים על מחשב. בלחיצת כפתור, תוך כמה שניות, המחשב מבצע את החישוב הנ"ל בצורה מושלמת, לוקח בחשבון כל גרם של ברזל/אלומיניום/פלסטיק (בתנאי שהמתכנן הגדיר לכל חלק ממה הוא עשוי), כל מכלול שהוכנסו בו כראוי הנתונים הטכניים שלו, ואתה מקבל את קואורדינטות מרכז הכובד, כמו גם את מומנטי האינרציה בכל הצירים. אתה מזיז את מיכל הדלק מפה לשם, מזיז גלגל ספייר במיקומים השונים, מחליף את מנוע הסובארו במנוע LS1 ששוקל פי 2.5 - ומקבל עדכון מיידי ומדויק של מרכז הכובד.

בין הקרוב הראשון, האינטואיטיבי בעין - שהרבה פעמים הוא מטעה מאד! לבין התכנון הממוחשב שדורש משאבים רבים שלא זמינים לכל אחד, יש אפשרויות ביניים. השלב הבא חנן יהיה לעשות את זה עם מספרים וסרגל על תדפיס של מבט הצד - זה קצת עבודה, זה נראה על פניו לא מדויק, אבל לא תאמין איזה תובנות מעניינות זה יגלה לך... אם יהיה לי זמן אולי אנסה לעשות חישוב זריז על הרכב שלך.

*

הצפרדע
06-07-09, 11:45
נמרוד, סחתיין על ההודעה הסדורה והמושקעת שעושה סדר בענינים.

ugross
06-07-09, 11:55
זו שאלה שאין לה תשובה חד משמעית ולעולם לא תהיה כנראה - סגנונות שונים, נהגים שונים, כלי רכב שונים, כולם ינסו את מזלם, והשעון יקבע. הדעות חלוקות - עובדה בשטח, הטרנד היום הוא לעבר רכבי 2X4 בסגנון "אמריקאי" נקרא להם.
אם זה מסיט את נושא הדיון, מנהל הפורום מוזמן למחוק את ההודעה שלי - לא אעלב.'עובדה בשטח' ו-'השעון יקבע' (לדבריך) - שניהם אומרים כרגע אותו הדבר - שליטה בלתי מעורערת של רכבי ה-4X4. אם ה-2X4 הוא טרנד בר-חלוף או לא, זה רק הזמן יגיד. אני מהמר שב-Long Run הוא לא יסכן את ההגמוניה של רכבי 4X4 אמינים, קרובים לסטנדרט, עם היגוי הדוק ומדוייק. פה זה לא אמריק'ה.

Tom Bril
06-07-09, 12:02
נמרוד, תקן אותי אם לא הבנתי נכון,

אכן המבנה של הרכב של חנן גורם לבחירה כזו או אחרת של מיקום מכלול כזה או אחר וכל זה כדי להשיג חלוקת משקל מסויימת
אבל האם יש לכך משמעות?

חנן צריך למקם את גלגלי הספייר בחלק האחורי כדי שחלוקת המשקל תהיה אידאלית עבורו, האם אין משמעות ( מבחינה דינאמית) לעובדה שאותם משקולות ימוקמו מעבר לסרן האחורי?, ידוע לי שכן

חלוקת משקל של 60 40 טובה למדבריות ו"גיהוץ" באמפים אבל האם זו היא חלוקת המשקל העדיפה ?, האם מיקום גלגלי הספר בצידי הרכב לא ישיג שיפור דינאמי בפניות?

asafk
06-07-09, 13:05
תום, אתה צודק ולא צודק.
הבנת נכון- חנן צריך חלוקת משקל אחורית מובהקת. באגי כזה הוא מכונית הנעה אחורית-מנוע אחורי ועם חלוקת משקל אחורית. אתה צודק בזה שרצוי שכל המסות יהיו מרוכזות סביב מרכז המסה, והרכב יהיה מה שפחות "מפוזר".
אבל אם אתה צריך להשתמש בגלגל בתור משקולת ירכתיים ולהזיז בעזרתו את המשקל- אתה עושה את זה. מה לעשות, קשה לקבל חלוקת משקל אחורית בלי למקם מסות מאחורי הגלגלים האחוריים. איפה מאחורי הגלגלים? בצידי המנוע? למעלה על הזנב? התשובה היא איפה שמשרת יותר טוב את התמונה הכוללת, את חלוקת המשקל כפי שחנן רוצה.

ולמה חלוקת משקל אחורית? כי אם אין משקל על הגלגלים האחוריים אין לרכב דרך להעביר כוח לקרקע - לא רק בהאצה בקו ישר אלא חשוב יותר, ביציאה מפניה, בה רוב האחיזה של הגלגלים מנוצלת לכוחות צד ואתה רוצה לנצל כל גרם ממה שנותר, וזה לא הרבה, כדי להאיץ ולהתיישר ליציאה מהפניה. כאמור, ברכב עם סרן זה שונה ואפשר לשחק עם הכוח הזה על ידי גאומטריית מתלים. ברכב עם מתלה נפרד, המתלה שוקע בהאצה ברמה מסויימת שאי אפשר לשלוט בה.

אסף.

Tom Bril
06-07-09, 13:37
תודה אסף, השאלה היא אם לא הייתה אפשרות לבנות בדרך כזאת את הרכב שמסת המשקל תהיה בדיוק מעל או בין ציר הגלגלים

אני מבין שלא וזה מכיוון שחנן הלך על כיוון יותר "אמריקאי"

אולי אני לא מבין ואולי אני חוזר על שאלות אבל תקן אותי אם לא, הרכב צריך משקל על הציר המניע כדי שתהיה יותר אחיזה, זה ברור

האם תוספת המשקל הגדולה מעבר לציר הגלגלים לא מקשה על הרכב לצאת מהפניה? אולי יוצא מצב שאחד מבטל את השני?

מצד אחד יותר אחיזה ,מצד שני משקל מעבר לציר "שמושפע פיזיקאלית" (הגדרה מונפצת) ומקשה לצאת מהפניה?

asafk
06-07-09, 15:40
האם תוספת המשקל הגדולה מעבר לציר הגלגלים לא מקשה על הרכב לצאת מהפניה? אולי יוצא מצב שאחד מבטל את השני?

מצד אחד יותר אחיזה ,מצד שני משקל מעבר לציר "שמושפע פיזיקאלית" (הגדרה מונפצת) ומקשה לצאת מהפניה?

מרכז הכובד של הרכב בלי תוספת המשקל מאחורי הציר האחורי לא מספיק אחורי, לכן האמריקאים וגם חנן ממקמים עוד מסה מאחורי הגלגלים, שמוסיפה משקל על האחורה ומורידה משקל מהקדימה. זה אילוץ. יש וריאציה לאילוץ- אפשר להוסיף 100 קילו מעל הגלגלים או 60 קילו מאחוריהם - מה עדיף? ברור שפחות משקל עדיף על יותר משקל (לי זה ברור). המחיר של האילוץ הזה הוא פגיעה קטנה בהתנהגות הדינמית. אפשר לחיות עם זה. מעבר לכך שים לב שגם כך הרבה מהמסה של הרכב נמצאת מאחורי הגלגלים - המנוע והגיר, משקולת של כ 150 עד 200 קילו כולל מערכת קירור, דלק וציריות, וכולם מאחורי הציר האחורי, כך שמסת הרכב לא באמת מפוזרת יותר מדי.

אסף.

חנן גולומבק
06-07-09, 17:56
וואו חברים !
איזה כייף לי, אני קורא לומד ומתענג על כל תגובה ,בבקשה על תפסיקו !!! :)
נמרוד תודה וכל הכבוד על התשובה המושקעת, דא"ג כשהוצאתי את הרכב מארז אברמוב בדקנו את מרכז הכובד והוא היה בדיוק בקו המשענת של המושבים. אשמח מאד עם תעשה את החישוב כי אני לא בנוי לדברים כאלה, יש לי את כל המשקלים של כל פריט שאני מוסיף.

נראה לי שבסופו של דבר אני אעשה גם וגם כלומר אמקם גלגל אחד מאחורה כמו שצריך, יפה ומקובל למרוצים קצרים ושני גלגלים בצדדים כמו שלא מקובל ולא יפה אבל הרבה יותר פרקטי, למרוצים ארוכים.

בינתיים הגיעו הציריות, שתי ציריות אדמדמות של SWYAWAY ישר חיברתי להן את המיסבים, פלאנג'ים ומגפיים יאנו BOOTS והרכבתי על הרכב , אח"כ הייתי פשוט חייב להרים ולהוריד את הגלגלים עד הסוף ,ומה יצא ? מהלך של 22 אינץ, לא רע.

הגיע גם STUB AXLE לבדיקה ומה שמדהים הוא ששיני ההזכה וההברגה בקצה בדיוק כמו של הציריה של הסופה בדנה 30 אבל היא קצרה מדיי ולא יושבת יפה על בית המייסב אז היא תישלח בחזרה לארה"ב אלא אם כן מישהו רוצה אותה, 235 $

תיהנו מהתמונות.

עידו לוריה
06-07-09, 19:58
חנן שלום
נראה מגניב .
STUB AXLE שהגיע נראה קצר באיזור של הציריה עם אני לא תועה ?
או שהוא קצר בתוך הספינדל ?
עם הוא קצר באיזור הציריה אז אפשר לחרוט ספיסר בינו ל CV בקמה שחסר ובעתיד להחליף לציריה הרוכה יותר, זה פיתרון יותר חזק מהריתוך בסטב שהכנתה מהסופה.
עידו

הצפרדע
06-07-09, 21:06
חנן, הגלגלים בצדדים נראים מצויין, אם כי כדאי להנמיכם עד לגובה תחתית השילדה.

גם יפה, גם נמוך ומוריד מרכז כובד, וגם מהווה הגנה צידית מצויינת.

אגב, לפי התמונות יש לך מקום לדחוף אחד אחרי המנוע ולא מעליו. יכול להיות שזה יהיה טוב מבחינת המשקל וגם יהיה נמוך למדי, ואז גם הספייר שרצית לשים מעל המנוע ירד אחורה.

צ'מע ממני - לך על 2 ספיירים בצדדים + אחד אחרי המנוע, ורק אם תרגיש שיש חוסר במשקל מאחור(סיכוי קלוש), תחשוב על הזזת הספיירים, אחד אחרי המנוע ואחד מעליו.

Tom Bril
06-07-09, 21:37
אסף/נימרוד, אם כל ההסברים והתשובות , עדין ניתן לראות שאותם רכבי 2 על 4 כדוגמת הרכבים שהצגתי לדוגמה : ), בנויים ההפך ממה שאתה אומר, מה הסיבה לכך לפי דעתכם?

asafk
06-07-09, 21:59
בדוגמאות שלך, תום, הSMG הוא עם מנוע אחורי, זה לא רק פיברגלס מאחורי הציר האחורי, זו כל יחידת ההנעה ועוד הרבה אביזרים, כולל רדיאטורים אחוריים, והכל מחופה בפיברגלס אירודינמי. הבאגי האמריקאי, דווקא רואים מצויין שהכל מאחורה, ובסיס הגלגלים גם מאוד ארוך. הבאגישלסר הספציפי הזה הוא היוצא דופן, עם מנוע מרכזי ולא אחורי, וחלוקת משקל לא אידאלית לטעמי, שמפוצה על ידי מנוע מאוד חזק.

אסף.

חנן גולומבק
06-07-09, 22:11
ברוך, אין מקום מאחורי המנוע. אולי התכוונתה לפניו , מעל הגיר ? אבל אם אני אתקע שם גלגל אז רק נהג סמיטריילר יוכל להוציא אותו משם.

עידו , הSTUB AXLE קצר בתוך הספינדל אבל אפשר לחיות עם זה הבעיה הרצינית יותר היא שהוא יושב ממש לא טוב על בית המיסב ובשביל לשנות את זה צריך לחרוט ואז מה עשיתי בזה ? אני מצרף תמונות שמראות את ההבדל בינו לבין ה STUB AXLE שייצרתי בנקודה שבה הם פוגשים את בית המיסב וגם בתוך בית המיסב. אם זה היה רק עניין של אורך באזור הצריות הייתי מחליף אותן בלי בעיה.

תום, הרכב של שלסר בנוי עם מנוע אחורי מרכזי כלומר המנוע יושב מיד אחרי קיר האש ולא כמו אצלי. כלומר הוא הלך מראש על מרכז כובד קדמי יותר, לדעתי זה יותר חכם אבל אני לא יכולתי לבנות ככה בגלל מספר סיבות, קודם כל לא הייתי יכול להשתמש בגיר של הטרנספורטר . שנית לא רציתי בשום אופן להשתמש בגיר סובארו, שלישית הייתי עקרונית יכול לעשות את זה רק עם גיר מרוצים יעודי שאפשר לקבל גם בתצורת מנוע אחורית מרכזית (שלסר) וגם בתצורה אחורית אחורית (אצלי) והגיר הזה יקר מאד. הבאגים האמריקאים בנויים בדרך כלל עם מנוע אחורי כיוון שהם אוהבים לקפוץ בדיונות וגם בגלל שאצלם יש באמת ישורות ארוכות לאללה, זה לא האידאלי בשבילנו אבל מי אמר שהחיים קלים ;). הבאגי שלי נבנה כמו שהוא נבנה בראש ובראשונה בגלל אילוצי תקציב ושנית בגלל שאין תחליף להרגשה של "אף" קל .

הצפרדע
06-07-09, 22:19
ברוך, אין מקום מאחורי המנוע. אולי התכוונתה לפניו , מעל הגיר ?

בטח שיש, יא סתום.

רק צריך לבנות לו מתקן יפה ולראות שהאגזוזאת לא יוצאים עליו.

חנן גולומבק
06-07-09, 22:25
בטח שיש, יא סתום.

תגיד אתה יודע איזה חום פה ?

אתה רוצה שאני אשים אותו מחוץ לירכתיים ? אתה מטורף ? גם ככה הוא כבר 434 ס"מ מה אני בונה ? ספינה ?

הצפרדע
06-07-09, 22:29
בחיאת חנן, אל תהיה אדיוט.

בצורה הזאת אתה משיג גם העברת משקל אחורה וגם הנמכת הספייר באופן משמעותי.

ככה(בשל הזזתו אחורה) גלגל אחד = שניים שיושבים על המנוע מבחינת המשקל, והסידור הזה מעולה(כן מומנט אינרציה/ לא מומנט שמינרציה...).

למירוץ קצר תשתמש רק בו, למירוץ ארוך תשתמש בו וגם בשניים בצידי הרכב שממוקמים שם באופן מושלם וגם מגינים על הצוות היטב.

מה כל הסיפור?? לבנות הארכה קטנה + תושבת חזקה, ובנוסף חיתוך פיות האגזוזים והפנייתן הצידה?!?

קטן עלינו. לך על זה או שאני אבוא לאילת ואעשה לך את המוות.

lizard
06-07-09, 22:30
שזה נראה כאילו הSTUD AXLE שהבאת לא מוכנס עד הסוף או שאני טועה?
לא הבנתי מה חשבת לחרוט אבל בגדול לדעתי יהיה יותר בריא לחרוט מאשר להשתמש בחלק מרותך.

עכשיו לשאלה האמיתי ברשותך :-)
איך האמריקאים עושים את זה? למה לא עשית בדיוק כמוהם?

גל שחם
06-07-09, 22:32
בטח שיש, יא סתום.

חנן, תקשיב לברוך, הוא אומן ביצירותיו ועושה דברים מיוחדים, שהדגש העיקרי שלהם הוא היופי !!!

ואני רציני, לא ציני,למרות שזה נשמע.

אני מאד אוהב את מה שהוא עושה.

גל שחם.

חנן גולומבק
06-07-09, 22:34
לך על זה או שאני אבוא לאילת ואעשה לך את המוות.

טוב נו .
אבל יש לי רעיון יותר טוב .

למה שלא תבוא לאילת ותעשה את זה בעצמך ? :lol:
וכשאתה בה תביא את התושבות של ה גי פי אס והאנטנה :evil:

חנן גולומבק
06-07-09, 22:36
שזה נראה כאילו הSTUD AXLE שהבאת לא מוכנס עד הסוף או שאני טועה?
לא הבנתי מה חשבת לחרוט אבל בגדול לדעתי יהיה יותר בריא לחרוט מאשר להשתמש בחלק מרותך.

עכשיו לשאלה האמיתי ברשותך :-)
איך האמריקאים עושים את זה? למה לא עשית בדיוק כמוהם?

בדיוק מיכה, לא נכנס עד הסוף יש שם מדרגה שמפריע.
האמריקאים לא משתמשים בחלקים של רכב אחר (סופה במקרה שלי) הם מיצרים הכל במיוחד וזה FUCKEN יקר.

חנן גולומבק
06-07-09, 22:37
שהדגש העיקרי שלהם הוא היופי !!! גל שחם.

זה נכון :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol:

הצפרדע
06-07-09, 22:40
טוב נו .
אבל יש לי רעיון יותר טוב .

למה שלא תבוא לאילת ותעשה את זה בעצמך ? :lol:
וכשאתה בה תביא את התושבות של ה גי פי אס והאנטנה :evil:

יש לך שם צינורות, מכופפת, רתכת, דיסקים וכו'?

אם כן, אני בא ועושה, בלי צחוק.

אני מבטיח שאז אביא איתי את הכבל והאנטנה - נגנר לי הכסף ולא יכול לגייס עוד קצת למשלוחה.

חנן גולומבק
06-07-09, 22:57
יש לך שם צינורות, מכופפת, רתכת, דיסקים וכו'?.

אז עם מה אני עובד ? עם ה ז--ן שלי ?

הצפרדע
06-07-09, 23:06
וואי וואי איזה פה מלוכלך.

מתי?

חנן גולומבק
06-07-09, 23:19
תגיד לי מתי מתאים לך , הצימר יפונה והבאגי יחכה.
אבל תתכונן לתנאים קשים ! אל תבכה לי אחר כך שחם לך ולמה עובדים בחוץ.

Tom Bril
06-07-09, 23:44
הבנתי את תשובתכם, ,אסף אני חושב שאתה טועה וגם מיקום המנוע באס אמ ג'י הוא מרכזי אחורי, אבל זה כבר סיפור אחר
השאלה היא למה זה ככה, לא ניראה לי ששלסר בנה בטעות ואז אמר" טוב היה מנוע חזק שיתן בראש "

lizard
06-07-09, 23:48
חנן תדאג לעוד מקום שינה. ברוך, אני אבוא איתך לעזור :-) אני אפילו יכול להביא מכופפת צינורות אם אתה ממש רוצה :-)

lizard
06-07-09, 23:50
בדיוק מיכה, לא נכנס עד הסוף יש שם מדרגה שמפריע.
האמריקאים לא משתמשים בחלקים של רכב אחר (סופה במקרה שלי) הם מיצרים הכל במיוחד וזה FUCKEN יקר.

איפה המדרגה? זה לא ברור מהתמונות. אם אתה יכול לצלם אותה אני אשמח.

חנן גולומבק
07-07-09, 00:37
איפה המדרגה? זה לא ברור מהתמונות. אם אתה יכול לצלם אותה אני אשמח.

תסתכל בחלק התחתון של שיני ההזכה רואים פס דק.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=16832&d=1246888250 (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=16832&d=1246888250)

חנן גולומבק
07-07-09, 00:42
חנן תדאג לעוד מקום שינה. ברוך, אני אבוא איתך לעזור :-) אני אפילו יכול להביא מכופפת צינורות אם אתה ממש רוצה :-)

רק אם אתה וברוך תישנו באותה מיטה :lol:

מיכה תודה אבל נודניק ;) אחד זה גם כבר כמעט יותר מדי בשבילי.
יש לי מכופפת צנורות.

dudibagi
07-07-09, 07:46
תגיד לי מתי מתאים לך , הצימר יפונה והבאגי יחכה.
אבל תתכונן לתנאים קשים ! אל תבכה לי אחר כך שחם לך ולמה עובדים בחוץ.

חנן - רואים (לפי מה שכתבת) שהרבה זמן לא הייתה אצל ברוך בסדנא מילה אחת

כבשן !!! אבל לברוך זה לא מפריע חוץ מזה באילת אין לחות!!!:grin::grin::grin:

עידו לוריה
08-07-09, 20:58
תסתכל בחלק התחתון של שיני ההזכה רואים פס דק.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=16832&d=1246888250 (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=16832&d=1246888250)

חנן שלום
אפשר לחרוט חריץ כזה גם בחלק האמריקאי.
עידו

חנן גולומבק
08-07-09, 21:16
עידו לא הבנת, החלק האמריקאי זה החלק הימני בצילום, החריץ מתחת לשיני ההזכה בחלק האמריקאי הוא החריץ שבו החלק נעצר בנאבה ברור לי שאפשר לחרוט את זה אבל אז ידרשו עוד שינויים, ספייסרים בין הסטאב לציריה וברגים יותר ארוכים ואני כבר לא בטוח שמבחינת חוזק זה שווה את כל העסק.

עידו לוריה
08-07-09, 23:41
עידו לא הבנת, החלק האמריקאי זה החלק הימני בצילום, החריץ מתחת לשיני ההזכה בחלק האמריקאי הוא החריץ שבו החלק נעצר בנאבה ברור לי שאפשר לחרוט את זה אבל אז ידרשו עוד שינויים, ספייסרים בין הסטאב לציריה וברגים יותר ארוכים ואני כבר לא בטוח שמבחינת חוזק זה שווה את כל העסק.

חנן אני כן הבנתי כתבתי לך בדף הקודם שניתן לעשות שינוי כזה ושאכן נדרשים ספיסרים( הודעה מספר391).
אתה יכול לחלק את הספיסר לשנים, חצי ביציאה מהגיר וחצי בחיבור לסטב ואז הברגים לא יותר מדי ארוכים .
או שבהזדמנות זו תחליף צריה ל 300M יותר ארוכות:D יש לך מי שיספנסר זוג כאלו;)
עידו
וגם אצלנו חם בתןספת לחות ,ממש סאונה:confused:

חנן גולומבק
09-07-09, 00:39
חנן שלום
אפשר לחרוט חריץ כזה גם בחלק האמריקאי.
עידו

יקירי, איך יכול להיות שהבנת אם אתה כותב את זה ?
הרי את החריץ צריך להוריד, לבטל ,על מנת שהסטאב האמריקאי יכנס עוד.

או שהחום השפיע על שנינו ואנחנו מדברים על אותו דבר ?!

עידו לוריה
09-07-09, 00:59
יקירי, איך יכול להיות שהבנת אם אתה כותב את זה ?
הרי את החריץ צריך להוריד, לבטל ,על מנת שהסטאב האמריקאי יכנס עוד.

או שהחום השפיע על שנינו ואנחנו מדברים על אותו דבר ?!

אולי:rolleyes:
ואלי זה יפתור את התעלומה:D
עידו

חנן גולומבק
09-07-09, 01:08
אז זהוא שלא.
את החריץ / בליטה בצילום המצורף צריך להוריד.

lizard
09-07-09, 02:56
חנן זה לא חריץ, זו מדרגה.
אני בטוח שניתן לחרוט אותה, השאלה היא האם זה פוגע בחיסום.

עידו לוריה
09-07-09, 07:48
אז זהוא שלא.
את החריץ / בליטה בצילום המצורף צריך להוריד.

חנן
נו ואני חשבתי שאני לא מבין:grin:
אנחנו מדברים על אותו דבר , זה אפשרי .
עידו

נמרוד
09-07-09, 08:57
לא הייתי חורט את החלק הזה אם יש ברירה. אם הוא לא מתאים, תחזיר אותו, חלק מאולתר כבר יש לך ביד והוא נראה לא רע.

חנן גולומבק
09-07-09, 16:35
חיכיתי חיכיתי בכיתי בכיתי ומי לא בא ???? כמובן ה עו"ד...טוב הוא בטח מה זה עסוק.

אז עשיתי לבד :cool:

עידו לוריה
09-07-09, 17:12
חיכיתי חיכיתי בכיתי בכיתי ומי לא בא ???? כמובן ה עו"ד...טוב הוא בטח מה זה עסוק.

אז עשיתי לבד :cool:

חנן זה נראה עו"ד יותר טוב ממה שחשבתי שיצא.
באיזה צינור אתה משתמש ?
ההסבר עזר לכיפופים ?
עידו

הצפרדע
09-07-09, 17:15
נהדרררררררררררררררר!!

כל הכבוד - יפה, נכון ויעיל.

עכשיו תמשיך בדרך ותבנה את המנשא האחורי לספייר בודד אחרי המנוע.

אם לא, אני אבוא ואעשה...:cool:

הצפרדע
09-07-09, 17:18
מה זה הקומביניישן שעשית עם הג'אנטים?!?!?!?

לקחת ג'אנט 8 חורים, ריתכת לו לוחיות עם חורים וקונוסים בחלוקה של 5 חורים?

אני מקווה שהכל נחרט רותך ואוזן כמו שצריך.

אמאל'ה..........:neutral:

חנן גולומבק
09-07-09, 19:59
חנן זה נראה עו"ד יותר טוב ממה שחשבתי שיצא.
באיזה צינור אתה משתמש ?
ההסבר עזר לכיפופים ?
עידו

תודה
עידו, הצינור התחתון בקוטר 34 מ"מ והתומכים 28 מ"מ, שניהם צינורות שחורים פשוטים.
אחרי כל ההסברים והחישובים :rolleyes: לקחתי את הצינור כופפתי, חתכתי פה ושם ויאללה לרתכת.
אז תודה אבל קשה לי עם כל החישובים הללו. בהזדמנות שניפגש נעשה את זה ביחד.

ברוך, בשלב זה אני מוותר על המינשא האחורי, יאללה מספיק עם הברזליאדה . במרוץ קצר אני אשים גלגל ספר אחד ואת אחד הילדים :D בצד שני. זה "רק" 30 ק"ג :(.

בקשר לג'אנטים ,כפי נכתב בעבר נתקלתי בבעיה רצינית בהתאמת הג'אנטים ובסוף מצאתי את הג'אנט של סונומה 4 על 2 כהכי מתאים מבחינת הצורה שלו, הליבה בולטת במיוחד אבל חלוקת הברגים לא, זה ג'אנט 5 ברגים שפשוט קדחתי לו את החורים מחדש וכל חור קיבל פלח "מקונס" מלשון קונוס, חדש.

dudibagi
09-07-09, 22:14
חנן לפי דעתי הגלגל קרוב מידי למרכז הבאגי הוא יפריע לך לצאת ולהיכנס בקלות

קח אותו בערך 20 ס"מ אחורה!

בהצלחה!:p

חנן גולומבק
09-07-09, 22:49
חנן לפי דעתי הגלגל קרוב מידי למרכז הבאגי הוא יפריע לך לצאת ולהיכנס בקלות

קח אותו בערך 20 ס"מ אחורה!

בהצלחה!:p

נראה לך שלא בדקתי אם אני יכול להכנס בקלות ? :rolleyes: דודי באמת , לא יפה ...
הגלגל ממוקם אחלה , אין בעיה להכנס, לצאת זה כבר סיפור אחר :cool:.

freeline
10-07-09, 00:21
לצאת זה כבר סיפור אחר :cool:.

אני לא בטוח שחנן ירצה לצאת משם...:D חנן עבודה נהדרת!!!

ארי

waseem
10-07-09, 00:42
ברכותיי על ההתקדמות בפרוייקט שלך ... אני מבחין שיש תוצאות כשאתה מלכלך את הידיים ומזייע לך קצת ב-"קור" העז של אילת!
אגב... הטלווזיה שלך בסדר? הרסיבר? החשבונית שולמה.. כל הערוצים זמנים?
מממממממממ מעניין כי אני חושב על הסיבה שבגללה בסוף קמתה לעמלה שלך! כי זכור לי שהיית דבוק לטלווזיה והתעצלת קצת!;)

בכל זאת כל הכבוד על הנחישות! והדביקות במטרה!

בהצלחה!

וסים

Tom Bril
10-07-09, 05:24
הי חנן,
למה החלטת "ללכת" דווקא על ההתקן הנ"ל ?
כפי שאני רואה את הצב עכשיו עולות מספר שאלות

למה לא לבנות התקן פחות "מסובך" כמו לדוגמה גוז'ונים שעליהם יושב הג'אנט שהיה חוסך גם משקל וגם את הצורך בהתעסקות עם קשירות ראצ'טים ארורים : ) ?

בנוסף, אם בעתיד תרצה לבנות חיפוי פיברגלס תהיה מוגבל בצורה כזאת שתאפשר את הוצעת הגלגל רק לפנים ולא לכל כיוון

dudibagi
10-07-09, 08:47
חנן אתה יודע שאני בד"כ מדבר מניסיון (אין לי הרבה....)

תסתכל בתמונה שתום שלח במיקום הגלגל לעומת המיקום שלך(הייתי מעלה את שתי התמונות

אבל אין לי מושג אך)

תראה בבירור שהגלגל אצלך יושב "בקו הכיסא" (מהמשענת של הכסא להגה)

תדמין את הבאגי בצורת דלת רגילה "ותראה" שהגלגל "חוסם" את הדלת

אצלי יש צינור אנכי מהקשת של היד לגג ממוקם בקו המשענת של הכיסא ואני יכול להגיד

בוודאות שטוב שיש "לנהג" ראש חזק(קסדה כמובן)

אבל אם בדקת -שיהיה בהצלחה!!!

גל שחם
10-07-09, 08:48
הי חנן,

למה לא לבנות התקן פחות "מסובך" כמו לדוגמה גוז'ונים שעליהם יושב הג'אנט שהיה חוסך גם משקל וגם את הצורך בהתעסקות עם קשירות ראצ'טים ארורים : ) ?

בנוסף, אם בעתיד תרצה לבנות חיפוי פיברגלס תהיה מוגבל בצורה כזאת שתאפשר את הוצעת הגלגל רק לפנים ולא לכל כיוון

תום
הוצעת וקשירת גלגל במתקן כזה עם קשירה, מהירה הרבה יותר מפתיחת וסגירת גוז'ונים.
מדובר בזמן יקר מאד בתהליך החלפת הגלגל.
במתקן הנ"ל זה יקח שניות בודדות,במתקן עם גוז'ונים זה יקח הרבה מאד זמן,מה גם שאת החיסכון במשקל תצטרך להשלים באימפק נוסף ברכב...
בזמן שאחד פותח את הגוז'ונים של הגלגל המפנצ'ר, השני צריך להספיק גם להרים את הרכב וגם להביא את הגלגל ספיר. לא תספיק לעשות זאת עם גוז'ונים.

גל שחם.

חנן גולומבק
10-07-09, 11:21
אגב... הטלווזיה שלך בסדר? וסים

יא חביבי , על איזה טלויזיה אתה מדבר ? אין לי טלוויזיה כבר 4 חודשים בחיי, תשאל אפילו את הילדים שלי. מומלץ ביותר !!!

הי חנן,

תום, הסיבה היא פשוטה מאד, אמינות . המתקן שבתמונה שלך הוא דרך אגב לא גוז'ונים אלא בורג מרכזי, לא אמין ונוטה להישבר , היה לי כזה בבאגי הקודם. אם אתה שם ראצ'ט איכותי ולא את הזבל שמוכרים בהום סנטר, הוא אמין מאד וקל לשימוש וכמו שגל כתב בזמן שאחד פותח את הראצ'ט השני מרים את הרכב ופותח את הגלגל המפונצ'ר. דא"ג להכניס ולהוציא משם את הגלגל זה ממש שניות. חיפוי פיברגלס ? לא בבית סיפרי, אולי אלומניום , ודיה לצרה (טובה) בשעתה.

אצלי יש צינור אנכי מהקשת של היד לגג ממוקם בקו המשענת של הכיסא ואני יכול להגיד

בוודאות שטוב שיש "לנהג" ראש חזק(קסדה כמובן)

דודי , את זה לא הבנתי, אבל בקשר לכניסה אין בעיה אולי אפילו אשקיע בסרט קצר שידגים את זה.

Tom Bril
10-07-09, 13:39
תום
הוצעת וקשירת גלגל במתקן כזה עם קשירה, מהירה הרבה יותר מפתיחת וסגירת גוז'ונים.
מדובר בזמן יקר מאד בתהליך החלפת הגלגל.
במתקן הנ"ל זה יקח שניות בודדות,במתקן עם גוז'ונים זה יקח הרבה מאד זמן,מה גם שאת החיסכון במשקל תצטרך להשלים באימפק נוסף ברכב...
בזמן שאחד פותח את הגוז'ונים של הגלגל המפנצ'ר, השני צריך להספיק גם להרים את הרכב וגם להביא את הגלגל ספיר. לא תספיק לעשות זאת עם גוז'ונים.

גל שחם.

הי גל, זה נכון שהתקן עם מספר גוז'ונים הוא מסורבל ומתסכל בזמן מרוץ אבל כך את ההתקן שיש בתמונה בעל הבורג היחיד, אני לא בטוח שפתיחת ראצ'ט וסגירה מהירה יותר אבל זה כבר עניין שמצריך בירור בשטח,

הראצ'טים האלה יושבים מחוץ לחיפוי כל שהוא, במקרה של בוץ וכו... יכול להיות בעייתי , גם זה נתון לוויכוח

לגבי האמינות, תלוי בבניה, "חתיכה" של נאבה בעל בורג יחיד, אם היא מסוגלת לעמוד בעומס של גלגל בזמן נסיעה לא תשבר כל כך מהר, אבל אולי פה באמת החיסרון, לא יודע : )

אני מסתמך על מה שנהוג, אגב באחת התמונות ניראה שיש פתנת אחר

Tom Bril
11-07-09, 01:41
השימוש בראצ'טים נהוג בדרך כלל ברכבים בעלי שלושה גלגלי ספייר הממוקמים זה לצד זה ואז השימוש בראצ'טים הוא בלתי נמנע

שוב, אני לא ממציא כלום כך נהוג וכמו שרובכם גם טוענים אין חכם כבעל ניסיון

חנן גולומבק
15-07-09, 18:58
שימו לב בין היתר באיזה מהירות הנווט פותח את הראצ'ט.

http://www.youtube.com:80/watch?v=E_m1RLcDGNA

חנן גולומבק
16-07-09, 16:29
בניית מגן המנוע, בין הצינורות "תשב" פלטת אלומניום 6 מ"מ.

Tom Bril
19-07-09, 17:30
שימו לב בין היתר באיזה מהירות הנווט פותח את הראצ'ט.

http://www.youtube.com:80/watch?v=E_m1RLcDGNA

מרשים בהחלט : )

הצפרדע
24-07-09, 00:51
סתם טיילתי לי בשרשור שלך, חנן, ומשהו צד את עיני - למה היוניבול נמצא בזוית לציר שלו ולא בתשעים מעלות? :confused: ?

זה נראה לי לא תקין מכיוון שהזוית לא משאירה כמעט כלום למהלך פתיחה.

תמיד מרתכים את היוניבול בזוית למשולש על מנת שהמיסב יהיה בתשעים מעלות לציר שלו - ראה כל הרכבים בבאחה ובכלל.

בדקת מהלכי פתיחה ושהיוניבול לא מגיע לקצה המהלך שלו מוקדם מידי????

נמרוד
24-07-09, 00:59
ברוך, אם הוא ב90 מעלות יש לך מקסימום מהלך לשני הכיוונים. אבל אם אתה רוצה יותר מהלך לכיוון אחד מאשר לשני - למשל שני שליש לסגירה ושליש לפתיחה - אז גם תציב אותו כשהזוית מתחלקת בהתאם. ברכבי באחה עם תצורת מיסבים כזאת,לרוב יש זוית באותו כיוון כמו כאן. לגבי גודל הזוית קשה להגיד לפי התמונה - אני מניח שארנון בנה את הזוית כמו שהוא התכוון. מה שיותר מטריד חנן זה שהמיסב בכלל לא מהודק לתושבת - תפתור את זה שייבה חרוטה מדויקת, כזאת שתכנס בלחץ (!). וגם זה שצבעת את המיסבים באוטו יחד עם השלדה... אבל על זה כבר ירדנו עליך באילת... :D

הצפרדע
24-07-09, 09:08
נכון בהחלט, אבל לא נראה לך שלא נשאר כמעט כלום לפתיחה?

אגב, אני גם מסכים בענין הצבע - אני הייתי הולך על שחור....:p

אל דאגה, הצבע יעלם תוך שלוש שניות בנסיעה הראשונה.

חנן גולומבק
24-07-09, 14:51
אהלן חברים, תודה על ההתיחסות.
בקשר לזוית של ה יוניבול אני מאמין ומקווה שארנון באמת עשה את זה כמו שצריך, אני עסוק בחלק האחורי של הרכב ועדיין לא הגעתי למתלה הקדמי. בקשר לרווח שבין המיסב לתושבת זה בגלל שעדיין לא שמתי את טבעות ההידוק שבאות מתחת למיסבים וגם בגלל שהקינג פין בכלל לא מהודק.

הצפרדע
24-07-09, 21:20
[quote=חנן גולומבק;257339]אהלן חברים, תודה על ההתיחסות.
בקשר לזוית של ה יוניבול אני מאמין ומקווה שארנון באמת עשה את זה כמו שצריך,
אני עסוק בחלק האחורי של הרכב ועדיין לא הגעתי למתלה הקדמי. [quote]

חנן, הבדיקה קלה מאד, כפי שאתה בודאי יודע - תרים את הרכב עם המנוף(גמל, חמור או איך שזה נקרא :cool:) או אפילו עם ההייליפט, עד שתגיע למהלך שאתה רוצה ו/או חושב שיש לך.

אם היוניבול ננעל לפני כן(ולעניות דעתי הוא אכן יגיע לקצה המהלך שלו), יש לך בעיה.

כמובן שתוכל לקצר את המהלך ע"י רצועות ההגבלה לנקודה שהיא לפני הנעילה,
אבל אז מה הועילו חכמים בתקנתם??

אגב את רצועת ההגבלה(אני מעדיף שרשרת, שאין לה בכלל שום גמישות או התארכות, אפילו בעומסים כבדים), אתה חייב לעצור לפחות שני ס"מ לפני סוף המהלך, על מנת לא להגיע לנעילת המיסב, מה שיגרום לו למות מהר מאד מאד.

במקרה שצדקתי, לא עליך, תצטרך לשנות את זוית היוניבול, גם אם מדובר בחיתוך, ריתוך ושאר מרעין בישין.

מקווה בשבילך שלא.

עדכננו נא במהרה בימינו.

חנן גולומבק
24-07-09, 23:16
מקווה בשבילך שלא .

תודה, גם אני.

הצפרדע
25-07-09, 01:22
ברכבי באחה עם תצורת מיסבים כזאת,לרוב יש זוית באותו כיוון כמו כאן.

סליחה, אבל אתה טועה.

ככה לא בונים ברכבי באחה אלא כמו שאתה יכול לראות מהתמונות המצורפות.

אתה יכול לראות ששני היוניבולים, תחתון ועליון, נמצאים בזוית די חדה וזאת על מנת לדאוג לכך שיהיה מהלך מספיק לשני הכיוונים.

גם ככה אין ליוניבולים האלה מהלך גדול מידי, אפילו עם ההיי מיסאליינמנט ספייסרס, וממה שאני רואה בתמונות שהעליתי למעלה, יש לי חשש שהיוניבול יינעל די מהר.

נמרוד
26-07-09, 17:14
לא טענתי בשום מקום שיש דרך אחת להציב את המיסבים האלו, מי כמוני יודע שיש דרכים רבות ושונות (גם אני וגם אתה בחרנו להציב את המיסבים בכלל שוכבים - צורה שנראה שמקובלת יותר ויותר ברכבים בארה"ב). כך שאני לא חושב שיש מקום לכתוב "אתה טועה" אלא אם כן זה עושה לך את זה, ואז מי אני שאמנע ממך את התענוג :D

אתה הבאת דוגמאות מסוימות. אפשר ללמוד מהן שהרכבים האלו תוכננו למהלך פתיחה וסגירה דומים, שזה תכנון לגיטימי לגמרי. מקובל גם לתכנן מהלכי סגירה ופתיחה שונים, ואז אני מניח שאתה מסכים איתי שנכון לחלק את הזוית כדי לנצל את המיסב בצורה מיטבית.

אגב אפשר ללמוד גם משהו אחר מאותן התמונות בדיוק - שאולי המיסבים מאפשרים מהלך גדול מספיק, או שמהלך המתלה ברכבים הספציפיים קטן מספיק כך שהם לא מהווים מגבלה ואפשר להתקין אותם בצורה כזאת, כשהמהלך שלהם לא מנוצל עד הסוף. יש מגבלות לתובנות שאפשר להסיק מתמונה באינטרנט - ולפעמים אפשר להבין דבר והיפוכו מאותה תמונה בדיוק - וזה אפרופו הנסיון שלך לנתח את התמונות מהשרשור הזה ולהסיק מהן מסקנות והמלצות נחרצות לביצוע - אני מעדיף להזהר בניתוח הזה. לא תמיד ברור מה רואים בתמונה, לא תמיד ברורה הכוונה והמגבלות של המתכנן והמבצע, מה בא על חשבון מה ולמה הוא בחר.

חנן גולומבק
02-08-09, 13:17
עוד קצת התקדמות,
מגן המנוע והאגזוזים מורכב. פיית וצינור מילוי הדלק במקום וגם צילום של הזרוע הקדמית התחתונה בה ניתן לראות טוב יותר את זוית המיסב.

lizard
02-08-09, 15:19
חנן אני חייב לומר שקצת מטריד אותי שהפתח מילוי של המיכל נמצא קרוב לחוטי חשמל של המאווררים.

רפאל
02-08-09, 17:05
היי חנן

הפעם אני נוטה להסכים עם הלטאה :):)

הפוך את המיכל והרחק את פתח המילוי מהמאוררים, ואז שנה את מיקום הפיה.

רפי

חנן גולומבק
02-08-09, 18:21
הפוך את המיכל רפי

מה זאת אומרת ?

חנן גולומבק
02-08-09, 21:49
רפי התכוון שאם אני יסובב את המיכל ב 180 מעלות פיית המיכל תתרחק מהרדיאטור, ובכן פיית המיכל ממוקמת בדיוק במרכז המיכל כך שזה לא יתן דבר, יחד עם זאת אני מבין את הדאגה של מיכה ורפי בקשר לקרבה של הראדיאטור למיכל הדלק, אני אצטרך לשקול את מיקום הראדיאטור מחדש, אולי להעביר אותו אחורה מעל המנוע ?! נראה. אוף איך שאני שונא לעשות עבודה כפולה.

lizard
02-08-09, 23:21
חכה עם העבודה הכפולה. אולי אפשר לסדר מחיצה או משהו. לא חייבת להיות מלאה כמובן (כי אחרת לאוויר לא יהיה לאן לזרום).

אפשרות נוספת היא אולי להפוך את המאווררים ככה שהחשמל יהיה למעלה?

נמרוד
02-08-09, 23:42
מה הבעייה עם הקרבה של הרדיאטור למיכל הדלק?

יש משהו שכן מפריע בסידור, וזה שהצינור השקוף ופיית התדלוק נדמה שנמצאים מחוץ לכלוב, מחוץ לאזור מוגן, ובהתהפכות הצינור בעיקר פגיע לנזק. הוא לא מאד חזק, וקריעה שלו משמעותה נזילה מידית ובספיקה גבוהה של דלק מהמיכל ההפוך על האדמה. הייתי אומר שעדיף לוותר על פית תדלוק רחוקה ולהסתפק בפיה המקורית, על המיכל עצמו, במידה ואי אפשר להבטיח את השרידות של הפיה והצינור המוביל אליה. אמנם התדלוק פחות נוח ואיטי יותר, אבל עדיף על פני פיה מרוחקת מאולתרת.

חנן גולומבק
03-08-09, 00:10
טוב תודה נעשה חושבים :mad:

חנן גולומבק
03-08-09, 00:35
הסתכלתי על הרכב של עידו , זה דיי דומה לא ?

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=ido4x4_tt/ido4X4_tt_048.jpg

הצפרדע
03-08-09, 01:00
אז מה אם זה דומה?

זה אומר שזה טוב או שזה נכון?

לא, זה רק אומר שכולם בלי יוצא מן הכלל, עושים טעויות, או לפחות דברים לא הכי מוצלחים או חכמים.

נמרוד
03-08-09, 01:03
נכון, דומה. אצלך זה נראה מהתמונות עוד יותר פגיע - תדמיין מה הסיכוי כשהרכב מתהפך בשטח תושבת הפיה תתלש, או שהצינור יחתך. אצל עידו העסק קרוב יותר וצמוד ל"מרחב מוגן" של הכלוב כך נדמה, אבל גם שם הייתי נמנע מהפייה המרוחקת ומעדיף פיה צמודה למיכל.

תחשוב על זה ככה - השקעת (בצדק) במיכל בטיחות אמיתי, אלסטומרי, בתוך תיבת פלדה אטומה, עם מיכסה כמו שצריך, שסתום שימנע נזילה ממיכל הפוך (אני מניח)... ואז הצמדת לו צינור פגיע במיקום פגיע. אם הצינור נפגע, כשהרכב הפוך - המיכל הבטיחותי שלך הופך בן רגע לחסר משמעות.

בוא נחשוב על שתי האפשרויות בגדול - אחת זה פתח מילוי צמוד על המיכל. בהתהפכות או התרסקות, זה הכי בטוח. מינימום של צנרת חיצונית. אבל פעולת המילוי פחות נוחה, פחות מהירה. אולי גם פחות בטיחותית? מה קורה כשהמתדלק מפספס, לאן הולך העודף? האם למקום חם, דליק? אולי צריך לתעל אותו בצורה כלשהי. וכן הלאה..

האפשרות השנייה זה פתח מילוי מרוחק. הוא חייב לדעתי להיות מתוכנן ובנוי בצורה שהוא מוכל לחלוטין בתוך מבנה הבטיחות, כך שהסיכוי שמשהו יפגע אפסי, גם בהתרסקות אלימה. ואם זה לא אפשרי - לוותר.

עד כמה זמן התדלוק באמת קריטי? אני חושב שהוא לא. במרוצים הרגילים בארץ טנק דלק אמור להספיק לך למרוץ, ובחרמון אילת לפחות במתכונתו האחרונה גם אין חשיבות לתדלוק מהיר כי יש ארבע קטעים מנהלתיים עם שפע זמן לתדלק כמו שצריך, אפילו בתחנות דלק ברובם.

הצפרדע
03-08-09, 01:14
אני בכלל לא מבין את השטות הזאת של צינור להארכת הפיה, בטח שלא צינור מהסוג שחנן התקין.

הוא פגיע, חלש, נקרע די בקלות, והופך את כל המיכל המצויין הזה, למשהו חסר טעם.

גם צינור הגומי שברכב של עידו עם הבנדים הפשוטים האלה, ממש לא מתאימים למיכל שבנוי נכון.

נדמה לי שההארכות הללו בכלל אינן תקניות, ויש קיטים מוכנים(כמו שיש מיכלים לפי תקן) למי שרוצה/צריך כזאת הארכה.

אני לא מבין למה צריך הארכה ברכב כזה - מה הבעיה לתדלק ישר לפיה?

אילו אני הייתי בוחן כלים תחרותיים(מה שלא יקרה), הייתי פוסל את שתי ההארכות הללו, ללא ספק, בעיקר את זאת של חנן שהיא מתכון לאסון במקרה של התהפכות, חבטת צד או אפילו ענף של עץ או שיח שיקרעו את "הצינור" הלא תקני הזה.

אגב, בדקת בכלל שהוא עמיד בדלק ולא נמס או משהו כזה??

lizard
03-08-09, 07:46

אין שום בעיה עם הקרבה של הרדיאטור למיכל דלק, יש לדעתי בעיה עם הקרבה של המאווררים וביתר דיוק, החשמל שלהם, לפתחים של מיכל הדלק.

וחנן, לדעתי גם מה שעידו עשה זה לא הכי בטיחותי.

נמרוד
03-08-09, 08:37
אין שום בעיה עם הקרבה של הרדיאטור למיכל דלק, יש לדעתי בעיה עם הקרבה של המאווררים וביתר דיוק, החשמל שלהם, לפתחים של מיכל הדלק.

אני כנראה פספסתי משהו בתמונות מיכה, לא רואה מה הבעייה שאתה מזהה.

חנן גולומבק
03-08-09, 08:38

חבר טען שהרדיאטור כשהוא חם, עלול לחמם את הדלק שבמיכל וזה יגרום לירידה בביצועים של המנוע.

נמרוד
03-08-09, 08:50
חבר טען שהרדיאטור כשהוא חם, עלול לחמם את הדלק שבמיכל וזה יגרום לירידה בביצועים של המנוע.

לא נראה משמעותי אם בכלל קיים חימום במקרה שלך.

eran4x4
03-08-09, 10:34
נושא הרדיאטור\מאווררים - מדובר על סביבה חמה, על שדות מגנטיים, על ניצוצות (בתוך המנוע ובחיבורים אליו \ ממסרים) - כל אלה לא ממש מתישבים לי עם מיכל דלק - מן הסתם בנסיעה כאשר המיכל דלק סגור אין בעיה - אבל מה קורה בתדלוק?
אדי דלק באויר?
תדלוק מג'ריקן?
המיכל נפתח יוצאים אדי דלק לכיוון המאווררים?
יתכן גם שהמאווררים יוצרים \ צוברים חשמל סטטי שעלול להתפרק איך שהוא בדיוק שהסביבה רוויה אדי דלק...

נמרוד
03-08-09, 10:48
נושא הרדיאטור\מאווררים - מדובר על סביבה חמה, על שדות מגנטיים, על ניצוצות (בתוך המנוע ובחיבורים אליו \ ממסרים) - כל אלה לא ממש מתישבים לי עם מיכל דלק - מן הסתם בנסיעה כאשר המיכל דלק סגור אין בעיה - אבל מה קורה בתדלוק?
אדי דלק באויר?
תדלוק מג'ריקן?
המיכל נפתח יוצאים אדי דלק לכיוון המאווררים?
יתכן גם שהמאווררים יוצרים \ צוברים חשמל סטטי שעלול להתפרק איך שהוא בדיוק שהסביבה רוויה אדי דלק...

אתה יודע מה ערן - נקודות חשובות. הנושא של תדלוק כשהמאווררים/מנוע פועלים - עלול להיות מסוכן עם קרבה כזאת. אפילו הקרבה של היד שפותחת את המיכל לרדיאטור והמאווררים. נושא החשמל לא נראה משמעותית בגלל שבכל זאת יש מרחק די גדול מהמיכל למנועים והצמות מן הסתם ילכו הצידה או למעלה בצורה מסודרת.

eran4x4
03-08-09, 11:44
אתה יודע מה ערן - נקודות חשובות. הנושא של תדלוק כשהמאווררים/מנוע פועלים - עלול להיות מסוכן עם קרבה כזאת. אפילו הקרבה של היד שפותחת את המיכל לרדיאטור והמאווררים. נושא החשמל לא נראה משמעותית בגלל שבכל זאת יש מרחק די גדול מהמיכל למנועים והצמות מן הסתם ילכו הצידה או למעלה בצורה מסודרת.

נימרוד - אתה בטוח שאתה רוצה ניצוצות במרחק של 20-30 ס"מ מפית תדלוק? מפתח של מיכל דלק?
את נושא הצמות מן הסתם אפשר לפתור - חשוב לזכור שבתוך קונקטור יכולים להיות ניצוצות (לא אמורים להיות - כשיש זה תקלה - אבל תקלה כזאת יכולה להתרחש ולשרוד הרבה זמן בלי שלמישהו יש מושג שהיא קיימת).
ממסרים - ממש חשוב שלא יהיו באזור.
ועדיין מנוע כאשר הוא פועל מיצר כל הזמן ניצוצות!

וכאמור יתכן שהמניפות גם מיצרות חשמל סטטי שגם הוא עלול ליצר ניצוצות.

לא יודע מה התקנות בנושא, לא יודע מה מקובל ומה לא, מה מותר מה אסור, לי זה נראה קרוב מידי - כמה זה בסדר - לא יודע - מן הסתם יש מי שמבין בנושאים שכאלו ויודע לתת תשובה.

אולי אפילו באתרים של אלו שמיצרים ומוכרים את המיכלים הללו.

לגבי הגנה מפגיעה פיזית של המניפות - כמובן שגם לזה יש לת את תשומת הלב והפתרון המתאים.

חנן גולומבק
03-08-09, 12:50
תקנו אותי אם אני טועה אבל נדמה לי שבמאווררים הללו אין פחמים ?!
ןלכן גם אין ניצוצות, כמובן שבתידלוק המנוע ומערכת החשמל כולה יכובו.

רפאל
03-08-09, 13:43
היי חנן

לא אפרט את כל שיחתנו מאתמול אבל כן התייחס לעיקרי הנקודות שהעליתי בפניך, גם כדי לשמוע תגובות שונות.

1. נושא החום מסביב לרדיאטור אשר מעלה את הטמפרטורה של מיכל הדלק - במערכות דלק יש חשיבות לטמפרטורת הדלק שנכנס למנוע, ככל שהדלק חם יותר כך יורדים ביצועי המנוע. ישנם אפילו רכבים אשר בהם מותקנים מצננים קטנים על קו צינור החזרת הדלק כדי שדלק חם שחוזר מהמנוע למיכל לא יחמם את הדלק שכבר במיכל.

2. נושא זווית המצנן - לדעתי המצנן צריך "לשכב" באלכסון מקיר האש לחלקו האחורי של הרכב, כמו שהסברתי לך ניתן לסגור את הצדדים ובכך ליצור מנהרת רוח שתקרר את המצנן ואת מיכל הדלק ביחד.בשינוי זה גם תרחיק את המצנן מהראשים של הנהג/נווט - וזה שאחרים שמו את המצנן כמו ששמו זה עדיין לא אומר שזה נכון ותקין.

3. נושא פיית התדלוק - גם הצינור הזה שהינו פגיע מכל הבחינות, וגם המיגון שריתכת מסביב לפיית התדלוק, לא ניתן לתדלק את הרכב מז'ריקן ללא משפך, יש להסיר את חצוי העליון של המגן שריתכת מסביב לפיית התדלוק.

4. גובה פיית התדלוק - אתה חייב להכניס את פיית התדלוק לתוך מבנה הרכב מכל הבחינות. רצוי אפילו להחליך את פיית התדלוק של המיכל לפיה עם צינור זוויתי (יש לקנות ולהחליף) ובכך לשנות את זויות צינור הארכה שהרכבת ולהכניס את פיית התדלוק לתוך מבנה הרכב.

כל שאר הנושאים של החשמל הסטטי וכו' - לא חשבתי עליהם אבל הם בהחלט נכונים ומצטרך לדעה כי יש לתת להם חשיבות.

רפי

הצפרדע
03-08-09, 14:42
לא הבנתם את מה שמיכה כתב על הקירבה של המאוררים למיכל?

אני גם חושב שהקירבה הזאת מסוכנת, ולא רק בגלל ניצוצות מהקונקטורים, ריליים וכו'.

ליד הנשם והפיה תמיד יהיו אדי דלק, וחשוב להרחיק מהם כל מקור של חשמל וגם מקור חום.

מי שנגע בחוט חשמל של מאוורר שפעל כמה זמן ברציפות, מבין שיש שם הרבה חום.

חשמל וחום לא הולכים טוב עם אדי דלק, גם אם מדובר בסיכון קטן.

השידוך הזה יכול להוליד רק צרות, אז למה ליצור אותו, בעיקר כשיש מספיק אלטרנטיבות?

חנן גולומבק
03-08-09, 16:50
טוב , ציירו לי כבשה...אה את הראדיאטור במקום אחר .

חנן גולומבק
03-08-09, 21:23
לא בשביל ההתפלמסות אלה בשביל הדיון... ראיתם פעם מנוע פק פק בנזין של מכסחת דשא, גנרטור, משור שרשרת וכ"ו ?
הרי שם הפלג, מיכל הדלק והאגזוז יושבים ממש אחד בתוך השני אז מה ? זה בטיחותי ? וזה של חברות גדולות וידועות BRIGS AND STRATON SHATAL וכ"ו.

ואני לא מדבר על רדיאטור, אלה על אגזוז מיכל דלק ופלג.

lizard
03-08-09, 22:37
שמע חנן, אני לא אומר לך מה לעשות. 99% שלא יקרה כלום אבל רק בשביל האחוז האחד הזה הייתי מנסה למצוא פתרון לבעיה. לא בהכרח לעביר את המיכל דלק או הרדיאטור מהמיקום שלו.

אולי לבנות איזה כיסוי כלשהו שיכסה את המיכל (כבר החלטנו ;) שאתה חייב להעיף את הצינור מלוי הזה. כל בוחן תחרותי יקבל שבץ כשהוא יראה משהו כזה. תשתמש בפתח מילוי המקורי שלך) עם מדרגה כלשהי שבה הנשמים יהיו.

אולי אפילו שטיחון רכב שיהיה מעל.
תחשוב על זה ככה. בנית רכב בהרבה $$$, אתה באמת רוצה שהוא במקרה הטוב ישרף על שטות ?

תנסה להפריד חשמל ודלק (תחשוב אדי דלק) שלא יהיו ביחד.

גל שחם
03-08-09, 22:46
חנן,ברוך,נמרוד,רפי,ערן וכל החכמים והמלומדים המגיבים כאן על פרויקט הבניה של ידידנו חנן מאילת.
צר לי שאני על תקן משבית השמחה של השירשור הזה, אבל נראה לי,כמשקיף מהצד על השרשור ועל תהליך הבניה,שכולכם לא רציניים ובעיקר אתה חנן.

לא יתכן שכך בונים רכב,באגי T1,תוך כדי פרסום באינטרנט,של פרסום תמונות,ציפיה לתגובות ושינויים תוך כדי יצור וביצוע, במידה והיו הערות ...

חברה,זה לא רציני,למרות שזה משרת יפה מאד את דפי האתר ואת המשך השירשור.

חנן : אם אתה לא רוצה שתצא לך גרוטאה,מלאה בחיבורי חוטים והערכת צינורות,ריתוכים אין ספור ושינויים תוך כדי ייצור,הגורמים לשינוי האיזון שתוכנן,תוספת משקל ותקלות אין ספור בעתיד,

עצור הכל ,תכנן בשקט כל פרט ומהלך ורק כשתסיים את התיכנון,תמשיך.

הדרך שלך וכל היועצים המלומדים שלך רק מטעים אותך ומסיטים אותך מהדרך. אם אתה לא בטוח בתכנון, אל תמשיך בביצוע.

קח עצה זאת כאחד שמאד לא רוצה שתיכשל. חבל על הזמן שלך ועל הכסף היקר שאתה מבזבז בעשיה של דברים פשוטים מספר פעמים.

גל שחם.

הצפרדע
04-08-09, 01:38
אני מתפלא עליך גל - אתה בחור נבון, בדרך כלל, לא? :cool: ?

מה אתה רוצה מהבנאדם? אין לו תכנון מראש של הבאגי. הוא הזמין וקיבל רולינג שאסי, ומכאן והלאה הוא לעצמו, ולכן הוא מבקש יעוץ ושואל שאלות.

זה לא שהוא נמצא בחולון, כפר סבא או תל אביב. הוא באילת והדרך היחידה כמעט שלו היא לפנות באמצעות האינטרנט. זה אחד היתרונות הגדולים של הרשת וזה אחד הפלוסים של האתר הזה, שבאמת יש בו אנשים שיכולים ומוכנים לתרום מן הידע והנסיון שלהם.

אם הבחור מבקש ללכת בדרך הזאת, אז לא לעזור לו? לסרב לענות ולשלוח אותו ללמוד הנדסה/ריתוך/פבריקציה וכו'?

דוקא כאן הוא יכול לקבל הרבה דיעות, לכאן ולכאן, לחשוב ולהגיע למסקנות. עד עכשיו זה עבד לא רע, ואין סיבה שלא ימשיך כך.

לא כל אחד יכול לקנות רכב שלם ומושלם בהרבה כסף או תכנון של רכב כזה, חוץ מזה שחנן - עד כמה שאני יודע - אוהב ויודע לעבוד בעצמו ויש לו את הכלים הדרושים לכך.

אני דוקא בהחלט בעד הנתיב הזה, שטוב לחנן וטוב לפורום.

גל שחם
04-08-09, 07:49
אני מאד שמח ואוהב את העזרה והנכונות הישראלית ליעוץ והכוונה.
אני עדיין חושב שזה יפה בעיקר לפורום,זה לא נכון לתהליך הבניה.
חייבת להיות תוכנית, זה לא באגי שבונים לילד, לטייל בפרדסי השרון.
ברוך,אני מתפלא עליך, אפילו אתה בסדנה שלך עובד על פי תוכנית.
אין מצב שמתחילים לחבר חלקים ומעבירים את הגלגלים מאחורה לצדדים,את הראדיאטור מלמעלה
למטה,את המיכל מסובבים את החוטים מאריכים,את הציריות מאריכים,את צינורות הברקס מקצרים.
נו באמת, ברוך, אני עדיין מחזיק ממך אינטילגנט. אתה יודע בדיוק למה אני מתכוון,כאן מתחילות בעיקר התקלות והבעיות.
זה במקרה כן קשור לכסף, הרבה יותר זול לסיים תכנון ולגשת לביצוע.
לצערי זה מאד ישראלי,אפילו בתחום שלי,בבניה,מעטים שמשכילים לסיים תיכנון ולהתחיל ביצוע, רק קח אפשר להשיג עמידה בתקציב,בלוחות זמנים ובאיכות מירבית.

גל שחם.

גל שחם
04-08-09, 07:58
אני במקום חנן, מקבל את המתנה של הרולינג שאסי, מוציא לאתר ג'יפולוג שירשור של תחרות ארצית פתוחה לתיכנון באגי.
מעלה תחרות,בין כל המתכננים והיוצרים למיניהם,כאן באתר ומנסה לקבל תיכנון ושירטוטים לבאגי.
השירשור ירוץ ויתפתח,שים לב לכמות הצפיות בשירשור הזה,לזמן שהוא קיים ולזמן שחנן בונה את הבאגי שלו.(מטורף)
לוקח את כל התוכניות,מדבר עליהן בשרשור,לועס,משפר,משנה,שוב משנה,שוב משנה,שוב משנה ושוב משנה, מקבל את היעוץ של כולכם ובוחר אחת.

רק אז יוצא לדרך ומתחיל לבנות.

(בגלל שאני רחוק והתקציב שלי מוגדר ומוגבל !!!)

גל שחם.

חנן גולומבק
04-08-09, 10:09
אהלן גל
אתמול בלילה קראתי את התגובה שלך והיא גרמה לי פשוט לחייך חיוך ענק ואמיתי. תגובה למה שכתבת יכולה למלא ספר פילוסופיה שלם אבל בגדול התשובה של ברוך ממצה בצורה טובה מאד את המצב.

בסופו של דבר הכל עניין של כסף, את הרולינג שאסי לא קבלתי במתנה , היא עלתה לי הרבה מאד כסף שאותו שלמתי למקצוענים ביותר בתחום על מנת שיבנו עבורי את כל המכלולים, שלי אין את היכולת לבנות, מכלולים הקשורים בבטיחות (שלדה וכלוב) ובביצועים (מתלים הגה וברקסים) ומשם כאמור אני ממשיך לבד.

אין דרך טובה יותר לבנות כל דבר, מלבד הדרך שבה הפרויקט מתוכנן מראש , לדעתי הפרויקט של קבוצת סרטינה / אוטו הוא פסגת הפרויקטים בארץ והלואי שגם אני הייתי יכול לבנות כך, אבל תכנון עולה המון ולי אין את הכישורים לעשות את זה לבד, אז הייתה לי ברירה, או לא לעשות כלום או ללכת בדרך שלי שהיא קשה יותר וארוכה יותר אבל לא פחות מספקת.

אמרו חכמים ממני שהדרך חשובה לא פחות מהמטרה, אני חסיד גדול של האמרה הזאת, כמובן שאין משהו שרוצה יותר ממני שהבאגי הזאת תיסע, והיא תיסע אני מבטיח לך.

המטרה של השרשור הזה היא בראש ובראשונה ללמוד ואני לומד כאן המון, הרי יכולתי גם לבנות מבלי לכתוב ולעדכן את השרשור בתהליך אבל אני נהנה מאד גם מהבניה עצמה וגם מהתהליך ומהשרשור כאן בפורום מה גם שאני בטוח שגם אחרים נהנים ולומדים ממנו רבות.

אני אכן שואל ומתייעץ רבות אבל בסופו של דבר מחליט לבד ועושה מה שנראה לי הנכון ביותר לעשות.

הבנייה של הבאגי תמשך עוד זמן רב שנה ,שנתיים, מי יודע, אבל כשהבאגי הזאת תצא מהחצר ותרד לוואדי הסמוך לא יהיה מאושר ממני ואני בטוח שכל אלו שכותבים מגיבים ולומדים מהתהליך יהיו שותפים אמיתיים לשמחה. (גם אתה ;)).

נ.ב אתה רק תדאג שימשיכו להיות כאן מרוצים :twisted: כי מה שבטוח זה שהמטרה של ההשקעה העצומה הזאת היא לא טיולים בערבה, זה בטוח.

חנן גולומבק
04-08-09, 11:45
טוב, שיניתי...:mrgreen:

הצפרדע
04-08-09, 12:57
WOW איזה רמקול יפה :!: :!:

גל שחם
04-08-09, 13:38
WOW איזה רמקול יפה :!: :!:

זה לא רמקול, זאת האוזן הקשבת של חנן לכל ליועצי הצפון...

גל שחם

חנן גולומבק
04-08-09, 13:48
תגיד ברוך המיכל שמן הגה מרותך שם לשלדה או שזה רק נדמה לי .

הצפרדע
07-08-09, 00:52
תגיד ברוך המיכל שמן הגה מרותך שם לשלדה או שזה רק נדמה לי .

רק נדמה לך.

Samurai Kfir
08-08-09, 12:17
קראתי את התגובות בעמודים האחרונים בשרשור והתפלאתי שלא הוזכר דבר על זה שבהרבה מאוד כלי רכב, משאבת הדלק נמצאת בתוך המיכל דלק, עם מתח חי, בזרם מספיק חזק לגרימה של ניצוצות בקלות רבה, וכל זה מוחזק על שני קונקטורים פשוטים שגם הם בתוך המיכל..
איך זה בטיחותי? מספיק שבטלטול חזק של הרכב, עם חצי מיכל מלא, מגיע גל חזק של דלק בתוך המיכל, ומזיז את החיבורים שבתוך המיכל... גם פה יש סיכוי מאוד קטן שזה יקרה אז איך זה יכול להחשב בטיחותי???

לי אישית זה תמיד משאיר טיפה דאגה על הלב בזמן נסיעה על הסמוראי שלי, ואני מאוד רוצה לעבור למשאבה חיצונית - או לסולר :), רק בשביל הסר ספק :)

asafk
08-08-09, 12:37
תקני בטיחות של מכוניות מחמירים הרבה פחות מאשר של מכוניות מירוץ. ולאחר שכתבתי את זה, שים לב שבד"כ הקונקטורים נמצאים מחוץ למיכל. ואם יש קונקטורים בתוך המיכל, הם בחלקו התחתון. ניצוץ בתוך נוזל לא יכול להדליק אותו. רק ניצוץ באדי הנוזל יכול להדליק אותו.

אסף.

eran4x4
08-08-09, 14:33
בנוסף לתגובה של אסף - בכדי שיהיה פיצוץ\אש צריך חמצן - בתוך המיכל (כאשר הוא סגור במכסה המקורי ) אין - מחוץ למיכל יש!

UNIX
08-08-09, 16:47
למנוע מאוורר יש בד"כ פחמים

חנן גולומבק
19-08-09, 22:16
זה לא שהוא נמצא בחולון, כפר סבא או תל אביב.

ברוך ,אין לך מושג כמה שאתה צודק , לקח לי חצי יום למצוא בורג 7/16 אחד.

דא"ג , אתם חושבים שהחרגול הזה מנסה להגיד לי משהו ?

עידו לוריה
19-08-09, 23:14
ברוך ,אין לך מושג כמה שאתה צודק , לקח לי חצי יום למצוא בורג 7/16 אחד.

דא"ג , אתם חושבים שהחרגול הזה מנסה להגיד לי משהו ?

חנן שלום
הוא נראה כמו ששתה יותר מדי נוזל בלמים:D
עידו

חנן גולומבק
29-08-09, 14:58
חנן, הבדיקה קלה מאד, כפי שאתה בודאי יודע - תרים את הרכב עם המנוף(גמל, חמור או איך שזה נקרא :cool:) או אפילו עם ההייליפט, עד שתגיע למהלך שאתה רוצה ו/או חושב שיש לך. אם היוניבול ננעל לפני כן(ולעניות דעתי הוא אכן יגיע לקצה המהלך שלו), יש לך בעיה. עדכננו נא במהרה בימינו.

והרי החדשות...
לקחתי בחשבון מרווח גחון במצב סטטי של כ 35-40 ס"מ,
במצב סגירה מלאה 10 ס"מ
ובמצב פתיחה מלאה ,כמה שיתאפשר.

התוצאות: סגירה מלאה אין שום הגבלה הרכב יכול לרדת עד הרצפה. פתיחה מלאה ,הרכב יכול לעלות כ 10 ס"מ ממצבו הסטטי ואז הזרוע מגיע לסוף המהלך שלה. אני יכול כמובן להגדיל את זה אם אקבע מרווח גחון סטטי קטן יותר.

סיכום , בגלל שכוח המשיכה פועל למטה אז הכניסה חשובה הרבה יותר מהיציאה :rolleyes:
ימים יגידו איך זה ישפיע על הנסיעה.

עידו לוריה
29-08-09, 22:43
והרי החדשות...
לקחתי בחשבון מרווח גחון במצב סטטי של כ 35-40 ס"מ,
במצב סגירה מלאה 10 ס"מ
ובמצב פתיחה מלאה ,כמה שיתאפשר.

התוצאות: סגירה מלאה אין שום הגבלה הרכב יכול לרדת עד הרצפה. פתיחה מלאה ,הרכב יכול לעלות כ 10 ס"מ ממצבו הסטטי ואז הזרוע מגיע לסוף המהלך שלה. אני יכול כמובן להגדיל את זה אם אקבע מרווח גחון סטטי קטן יותר.

סיכום , בגלל שכוח המשיכה פועל למטה אז הכניסה חשובה הרבה יותר מהיציאה :rolleyes:
ימים יגידו איך זה ישפיע על הנסיעה.

שלום חנן
נראה לי שהיוניבול העליון מגיע לקצה המהלך שלו ולא הזרוע כמו שכתבתה (או שלזה התכוונת ) או שאני לא רואה טוב בתמונה , עם זה נכון אז אפשר לשנות לבית של היוניבול את הזווית ותקבל מהלך פתיחה יותר גדול .
עידו

חנן גולומבק
30-08-09, 07:29
שלום חנן
[quote]נראה לי שהיוניבול העליון מגיע לקצה המהלך שלו ולא הזרוע כמו שכתבתה בדיוק.

עם זה נכון אז אפשר לשנות לבית של היוניבול את הזווית ותקבל מהלך פתיחה יותר גדול .
[/[/quote

לא רוצה אפילו לחשוב על זה.

הצפרדע
30-08-09, 10:02
בקיצור, זוית היוניבול לא טובה ומגבילה אותך בפתיחה, כמו שחששתי :rolleyes:

10 ס"מ פתיחה זה ממש ממש לא מציאה לרכב מירוצי מדבר כזה.

חנן גולומבק
30-08-09, 10:13
10 ס"מ פתיחה זה ממש ממש לא מציאה לרכב מירוצי מדבר כזה.

אז כמה כן ?

הצפרדע
30-08-09, 10:40
המתלה הזה היה צריך לתת לך בלי בעיה 33 ס"מ כניסה ו 18-20 ס"מ יציאה, אפילו 16 היה סביר.

היציאה חשובה בעיקר להתנהגות הרכב בסיבוב עם קרקע לא ישרה - אז יש למהלך היציאה חשיבות רבה.

מהלך יציאה של 10 ס"מ נשמע כמו - או אולי פחות - פאג'רו T2, וגם כמו כל ג'יפון עירוני או כל SUV. בטח לא כמו קלאס 1 או דומה לו.

הצפרדע
30-08-09, 11:04
נ.ב.

המצב חמור יותר = הרי אתה לא יכול לתת ליוניבול להגיע לקצה המהלך שלו, שאז יישבר או יקבל חופש תוך נסיעה קצרה אחת.

אם אתה מגביל אותו ברצועות הגבלה לפני סוף המהלך, אתה חייב לתת לפחות 2 ס"מ לפני הסוף, לאור הגמישות הקיימת במתלה וברצועות, ואז מהלך המתלה שלך הוא 8 ס"מ, וזה בלתי קביל לחלוטין.

לא נראה לי(כפי שכתבתי אי שם למעלה), שיהיה מנוס מחיתוך היוניבול והתקנתו מחדש בזוית הנכונה.

לא נעים אבל גם לא נורא - קצת עבודת מסגרות, פירוק והרכבה, והכל כמו חדש :cool:

אתה הרי לא מעלה על דעתך ליסוע ברכב כזה מושקע עם שילדה המאפשרת מהלך גדול, כשיש לך מהלך יציאה של 8 ס"מ.......:confused:

חנן גולומבק
30-08-09, 12:45
אתה צודק.
נראה לי שכדאי לי לקנות בתי מיסב חדשים ליוניבולים לפני שאני מחרב את הישנים.

הצפרדע
30-08-09, 13:27
אתה צודק.
נראה לי שכדאי לי לקנות בתי מיסב חדשים ליוניבולים לפני שאני מחרב את הישנים.

אין צורך.

מה שצריך הוא כדלקמן:

1. לחתוך את היוניבולים עם מסגרת הברזל שמקיפה אותם, לאחר שהרכב הועמד על בוקים - תחתוך לא קרוב מידי לבית המיסב אלא כמה ס"מ רחוק יותר לכיוון הזרוע.

2. להשחיז היכן שצריך על מנת להציב אותם בפוזיציה הנכונה.

3. לתפוס אותם בפיקים כשהכל מחובר וכשהזוית של הציר ביחס ליוניבול היא *90 בקירוב, וכאשר הגיאומטריה הקיימת של המתלה נשמרת = לא לקצר ולא להאריך כלום.

4. לפתוח את הסנאפ-רינגס ולהוציא את המיסבים.

5. לרתך היטב את בתי המיסבים היקפית, כאשר הם סגורים על מנת ששפריצים לא ייכנסו לתוכם - הריתוך חייב להיות מקצועי ורציני.

6. לעטוף את איזור הריתוך בפלאח בריא שירותך מסביב ושימנע כל חשש לשבירת הריתוך ההיקפי.

7. לתת לעסק להתקרר לאט ובשקט.

8. להחזיר את המיסבים פנימה ולתת בגז.

חנן גולומבק
30-08-09, 15:25
3. לתפוס אותם בפיקים כשהכל מחובר וכשהזוית של הציר ביחס ליוניבול היא *90 בקירוב, .

את זה לא הבנתי .

אבל אני חשבתי על משהו אחר.

לחתוך בפלזמה את בתי המיסבים ולרתך אותם או בתים חדשים, חזרה למקום.

בכל מקרה הבעיה הגדולה יותר תהיה למדוד את הזוית המדויקת שבה צריך לרתך את בית המיסב מחדש.

הצפרדע
30-08-09, 15:42
אני לא מבין מה לא הבנת.

אתה לא חותך כלום בפלזמה. אתה חותך 3-4 ס"מ אחרי בית המיסב לכיוון מרכז הרכב, כלומר חלר מהזרוע המכופפת, ואת החלק הזה מרתך בזוית הנכונה לחלק הגדול של הזרוע.

מה לא ברור כאן???

אל תנסה לפרק את בית המיסב או לעשות נסיונות חסרי טעם להוציא אותו כמעט שלם ממקומו - לא תצליח וזה גם יהרוס אותו לגמרי, יעוות אותו וימנע הכנסת המיסב בחזרה.

אני אנסה לצייר את זה על התמונה של המתלה שלך ואשלח אח"כ.

-->