PDA

צפייה בגרסה מלאה : הנעה קשה במנוע חם

גיתאי נוה
04-05-07, 00:10
ובכן, הסיפור ארוך מאד, למעשה אני סוחב איתו כבר למעלה מחצי שנה וכבר שילמתי עליו בשיפוץ סטרטר. העליתי אותו בשירשור בעבר, אבל נראה לי שכדאי לפתוח שירשור חדש ולסכם עד כאן על מנת שכולנו נוכל ללמוד ביעילות.

התופעה

מנוע קר - מניע בנגיעה
מנוע חם - סטרטרים ארוכים מאד, עד כדי כ-15 שניות (!) ולעיתים נדרש סטרטר שני. פימפום בגז עוזר - ייתכן, לא ודאי
כיוונים שנבדקו (מבלי להכנס כרגע לסיבות)

פירוק וניקוי מנוע צעדים
החלפת חיישן טמפרטורה
החלפת חיישן קרנק
בדיקת לחצים (עם ובלי ואקום - כ-10% מעל ערכי הספר; לאחר דימום מנוע - נפילת לחץ רצינית)
החלפת פלגים (לספליטפייר)
אינפוזיה בחליל
החלפת משאבת דלק
ניקוי קונקטור מתח למשאבת דלק
החלפת צנרת דלק גמישה (בתא המנוע)
החלפת ממסר משאבת דלק
ממצאים

לחצי דלק במנוע מונע תקינים עם סטייה; במנוע דומם נפילה מעבר למותר
כאשר נותנים חצי סוויץ' ולאחר מכן התנעה, מתקבלת אחת משלוש התוצאות הבאות באופן כמעט רנדומלי:

תקין - ממסר דלק מחובר לשתי שניות, נוצר לחץ מיידי בקו, הנעה חלקה (כ-2 שניות) וללא עזרת דוושת גז
לא תקין - ממסר דלק מחובר לשתי שניות, לא נוצר לחץ בקו, הנעה ארוכה מאד
לא תקין - ממסר דלק אינו מחובר, לא נוצר לחץ בקו, הנעה ארוכה מאד

הפעולה היחידה שנראה היה שתורמת במשהו, היתה ניקוי ממסרים ומגעי ממסרים ופיוזים בבית פיוזים ראשי בתא המנוע
מה בתוכנית?...

התחושה היא שלאחר כל הכיוונים שנבדקו, אני הולך וסוגר על הבעיה אבל עדיין לא מצליח להניח את האצבע במדוייק. כיווני בדיקה נוספים שעולים בדעתי:

בעיה בסוויץ' (מגעים?), לאור ממצא מס' 2
אולי המגעים בבית פיוזים וממסרים עדיין מטונפים ב'רמות', ואז כיצד ניתן לטפל בזה?
וסת לחץ דלק, שאולי מקצין את הבעיה שממילא קיימת איפשהו ב'גזרה החשמלית'
מפל מתח הנגרם כאשר המנוע חם, ולכן ממסר דלק לא תמיד מגיב כראוי; להזכירכם - במנוע קר אין כל בעיה
ממסר ASD קשור בכלל לעניין?
קדימה, אחרי היכרות אינטימית עם קומפוננטות מעניינות באוטו הגיע הזמן לסגור את הפרשייה אחת ולתמיד, או שאעבור הסבה לקרבורטור :shock:

חנן-ג'יפולוג
04-05-07, 00:18
לא תקין - ממסר דלק מחובר לשתי שניות, לא נוצר לחץ בקו, הנעה ארוכה מאד

לא כתבת אם המשאבה פעלה או לא.

בהנחה שהיא לא פעלה:

קח את חוט הפיקוד של הממסר, חבר אותו לפיקוד של ממסר בודד חדש, עם בית ממסר בודד חדש, תן לממסר הזה מינוס לפיקוד שלו. קח לאחד מהדקי הזרם הגבוה של הממסר חוט מהקוטב החיובי של המצבר כשבדרך שמת נתיך 10 אמפר. מההדק השני קח חוט אל משאבת הדלק.

הכול עובד? בזמנך החופשי, אם יהיה לך כוח, תעבור על כל החיווט והחיבורים במעגל המקורי של הרכב, ותחזור לסידור המקורי.

אברמלה
04-05-07, 06:00
תחליף משאבת דלק.

איציק - 4X6ZH
04-05-07, 09:35
מה זה נפילת לחץ לאחר דימום מנוע ?
כמה לחץ יש בכלל ?
איפה אתה מתחבר למדידית הלחץ ?
כשהרכב לא מניע מנוע חם לרסס תרסיס התנעה ליניקת האויר .
אתה חייב לבודד את התקלה לדלק או לחשמל .
סעיף לחץ הדלק נראה חשוד ביותר
איציק

barak4*4
04-05-07, 10:10
תחליף משאבת דלק.
הוא כבר החליף משאבת דלק.

גיתאי נוה
04-05-07, 10:55
חנן - אינני בטוח שהבנתי עד הסוף את הבדיקה שהצעת. אם תוכל לנקוב במספרי הרגליים של הממסר נראה לי שזה יבהיר יותר.
איציק - אבדוק שוב לחצים ואדווח. איפה עדיף למדוד, בצינור הולכה או עודפים? כמו כן, מהו תרסיס התנעה ואיך הוא נקרא? אני מכיר דבר כזה מהדיזלים, זה אותו אחד?

תודה
גיתאי

איציק - 4X6ZH
04-05-07, 13:14
במנוע בנזין הזרקת דלק יש חשיבות לשמור על לחץ דלק גבוה לאחר כיבוי המנוע .
כאשר המנוע חם וכבוי הטמפרטורה הגבוה גורמת לדלת להתאדות בתוך הצינור ומתקבלת תופאה של סתימת אדים ( בדיוק כמו מנוע קרבורטור מוצף ) .
הפתרון הוא לחץ דלק גבוה בתוך חליל הדלק ( בכניסה למרססים ) כך שבזמן נסיון התנעה תיהיה הזרקת דלק למנוע ולא נסיון ריסוס אדים של דלק ( שכמובן לא עובר את המרססים ) והרכב לא מניע .
ניתן לזהות תקלה כזאת על ידי מדידת לחץ הדלק על קו המרססים .
יש לבדוק מה אומר היצרן לגבי לחץ עבודה לחץ הזרקה לחץ עמידה כאשר המנוע לא עובד .
והחשוב מכל כמה זמן על המערכת לשמור על הלחץ . ( אולי יש לך מרסס או מרססים נוזלים ) .
כאשר אתה מרסס תרסיס התנעה והרכב מניע זה אומר שיש לך בעית הספקת דלק .
כן תרססי הדיזלים טוב לבדיקה הזאת .
כמובן שיש להקפיד על כללי הזהירות מנוע חם ריסוס חומר דליק וזהירות מיוחדת על בק פאייר בזמן הבדיקה .
איציק

קיד
04-05-07, 20:12
ובכן, הסיפור ארוך מאד..... בדיקת לחצים (עם ובלי ואקום - כ-10% מעל ערכי הספר; לאחר דימום מנוע - נפילת לחץ רצינית)

המזרקים שלח נוזלים לסעפת ומציפים את המנוע, ולכן אינו מניע.

למה אתה עושה מזה סיפור ארוך?
בו אלי עם המזרקים, יש אצלי מכשיר להרצת מזרקים, ותראה לבד אם הם נוזלים, וכמה הם נוזלים, ואפשר על הדרך גם לנקות אותם.

בברכה,
קיד.

חנן-ג'יפולוג
05-05-07, 02:14
אני לא מבין איך כל המומחים כאן (ואני לא ציני במילה מומחים אלא כותב מתוך הערכה) רואים שיש תקלה אמיתית בהדלקת המשאבה בפתיחת סוויץ' ומתעלמים מהנתון הבסיסי הזה. כשהמשאבה עובדת, ע"פ הבדיקה של גיתי, המנוע מניע בצורה תקינה.

אני לא אומר שאין עוד בעיות, שהמזרקים לא דולפים או שהלחץ לא גבוה מדי, אבל לפחות לפי מה שגיתי תיאר התקלה כרגע היא חד משמעית: משאבה עובדת-מנוע מניע, ולהיפך.

גיתי, במלים אחרות אני התכוונתי שאת חוט הפיקוד של הממסר המקורי, תעביר לממסר חיצוני, חדש, כדי לעקוף את כל בעיות הקורוזיה והמגעים בבית הממסרים המקורי והישן. איך לחבר ממסר אפשר לראות בכתבה של אייל על חיבור פרוג'קטורים. אם זה עדיין לא ברור, דווח, ואני אדבר איתך במספרים של רגלי ממסר.

גיתאי נוה
05-05-07, 21:43
קיד - בדיוק לשם כך הרצתי אינפוזיה על האינג'קטורים. מכיוון שנראה שהבעיה (לפחות העיקרית) נמצאת בחשמל, אני מעדיף לחפש שם תחילה. אחרי שנפתור שם, אם איווכח שמערכת ההזרקה איננה במצב 'מושלם' אשמח מאד לפרק את החליל ולקפוץ אליך.
חנן - אכנס לעניין הממסרים ואדווח.

תודה לכולם בינתיים ושבוע טוב,
גיתאי

איציק - 4X6ZH
05-05-07, 22:15
זה שהממסר עובד ( זז מתקתק ) זה לא אומר שהמשאבה עובדת !
זה שהמשאבה עובדת ( מסתובבת מזמזמת ) זה לא אומר שיש לחץ דלק !
ולפי תאור התקלה ניתן להבין קשיי התנעה במנוע חם .
ובכל מצב תמיד מומלץ לחבר שעון לחץ לקו .
כל השאר הבדיקות יעשו במקביל לשעון המחובר ומעקב אחרי התנהגותו של השעון . מנוע חם מנוע קר .
השעון ישאר מחובר .
ומה לגבי האפשרות שיש כמה תקלות בו זמנית .?
במיוחד לאחר סידרת בדיקות והחלפות חלקים .
בדוק היטב חיובר מינוס (-) לממסר המשאבה ולמשאבה .
איציק

יובל48
05-05-07, 22:50
מכיוון שאני חווה את הבעייה הזאת כבר זמן ,אני מחכה בכיליון עיניים
לפתרון שיבוא משירשור זה.
לא רואה קשר לנפילת לחץ דלק כיוון שההנעה בבוקר,אפילו לאחר
מס. ימים שהרכב עמד,היא תקינה לגמרי.
ההערה של איציק לגבי "סתימת אדים" נשמעת מענינת אבל דבר זה
זכור לי ממנועי קרבורטור בימים חמים כשחום המנוע היה נושק
לקווים העליונים ולא כך הוא במקרה שלי,המנוע נמצא בטמפ.עבודה
תקינה והתקלה מופיעה גם אחרי נסיעה קצרה כשסביבת המנוע
עדיין לא הספיקה להתחמם.
מעריך מאד את העבודה היסודית שעושה גיתאי בנסיון לאתר את התקלה.

יובל

קיד
05-05-07, 23:15
אני לא מבין איך כל המומחים כאן .....
חנן אני מרים את הכפפה,
גיתי,
אתה מוזמן לקבל בדיקה, יעוץ, עזרה וחיוך החל משלב האבחון הראשוני, רק בשביל שחנן לא יוציא דיבתנו הרעה באתר.
כמובן שבסוף יפורסמו מסקנות.
חנן, האם אתה תגיע בבקשה לצלם ולהכין את הכתבה המסכמת?

גיתי אתה מוזמן להתקשר 0545688864.
קיד.

חנן-ג'יפולוג
05-05-07, 23:19
חנן, האם אתה תגיע בבקשה לצלם ולהכין את הכתבה המסכמת?

רות, היישר.

גיתאי נוה
06-05-07, 00:46
כל הכבוד חבר'ה, אני מאד מעריך את היוזמה. לא חשבתי שעד כדי כך אדליק את הגזרה...

השבוע לא אהיה בארץ, אבל שבוע הבא נתאם בינינו ו'נסתער' על הבעיה אחת ולתמיד. יפורסמו תוצאות ועדת החקירה ברבים עם צילומי תקריב...

אתקשר בימים הקרובים,
גיתאי

גיתאי נוה
06-05-07, 01:02
זה שהממסר עובד ( זז מתקתק ) זה לא אומר שהמשאבה עובדת !
זה שהמשאבה עובדת ( מסתובבת מזמזמת ) זה לא אומר שיש לחץ דלק !
ולפי תאור התקלה ניתן להבין קשיי התנעה במנוע חם .
ובכל מצב תמיד מומלץ לחבר שעון לחץ לקו .
כל השאר הבדיקות יעשו במקביל לשעון המחובר ומעקב אחרי התנהגותו של השעון . מנוע חם מנוע קר .
השעון ישאר מחובר .
ומה לגבי האפשרות שיש כמה תקלות בו זמנית .?
במיוחד לאחר סידרת בדיקות והחלפות חלקים .
בדוק היטב חיובר מינוס (-) לממסר המשאבה ולמשאבה .
איציק

אגב איציק, כאשר הוצאתי את המשאבה (עם המצוף וכל הגשפט) חיברתי אותה מחוץ לרכב אל הקונקטור המהיר (זה שמעל לגלגל אחורי ימין, לאחר שניקיתי אותו עם ספריי מגעים) ונתתי חצי סוויץ'. לפעמים המשאבה קיבלה חשמל ועבדה ולפעמים היא עבדה רק כאשר נתתי סוויץ' מלא (=התנעה)! כך עם שתי המשאבות, כך שהבעיה איננה בהן. גם עברתי על החוטים והקונקטור במצוף, על פניו לא נראה לי ששם הבעיה אחרת האוטו היה מניע או לא לגמרי, ולא הנעות ארוכות.
מעבר לבדיקת לחצים (שאולי כדאי לחזור עליה במגוון גדול יותר של מצבים, ונעשה זאת בשבוע הבא), כאשר ביצעתי את הבדיקות של החצי סוייץ' הסתכלתי תוך כדי כך על צינור ההולכה (מהפילטר לחליל). כמו שכבר ציינתי, לעיתים הממסר נדלק והצינור התנפח, ואז זה מצב תקין שבו ההנעה היתה נורמלית כצפוי. לעיתים, הממסר נדלק אבל הצינור לא התנפח, ואז ידעתי שכנראה המשאבה לא קיבלה מתח והיא תתעורר רק כאשר אתן סוויץ' מלא (=הנעה ארוכה), ולעיתים הממסר כלל לא נדלק וגם אז היה ברור שהממסר+משאבה יתעוררו בסוויץ' מלא (=הנעה ארוכה).

גיתאי

גיתאי נוה
06-05-07, 04:08
אגב איציק, כאשר הוצאתי את המשאבה (עם המצוף וכל הגשפט) חיברתי אותה מחוץ לרכב אל הקונקטור המהיר (זה שמעל לגלגל אחורי ימין = צ"ל שמאל

חימושניק
06-05-07, 08:17
טוב, אני אסכם את הדיון הזה:

גיתאי, הגיע הזמן לעשות אוברול לתיבת הממסרים והנתיכים שבתא המנוע. היא בנוייה בצורה מחורבנת והיא פשוט נקרבת מבפנים. יש לפרק אותה לגורמים, לנקות/להחליף את כל המגעים של רגלי הממסרים והנתיכים ולנקות את הקורוזיה של רגלי הנתיכים והממסרים (אבל אם כבר, אז כבר, להחליף בחדשים!). בנוסף, יש להקפיד ולהשתמש בממסרים בעלי נגד המחובר במקביל לסליל.

אשמח לסייע במלאכת שיפוץ התיבה. רק תגידו לי מתי ואיפה.

אלכס.

גיתאי נוה
06-05-07, 11:27
חימושניק,

כאשר אני קונה ממסרים (מקפיד על Bosch או Hella, אבל האם באמת יש חשיבות לפירמה?), כיצד אני יכול לוודא שהם בעלי נגד המחובר במקביל לסליל? מנסיוני, לבעלי חנויות החלפים הסטנדרטיות אין בזה מושג.

אתקשר בשמחה בימים הבאים ונתאם
גיתאי

חימושניק
06-05-07, 14:11
זה מסומן על השרטוט שמוטבע על בית הממסר. משורטט נגד במקביל לסליל (בין מגע 85 למגע 86).

גיתאי נוה
17-06-07, 01:55
עדכון למתעניינים.

נראה שהבעיה שגרמה לקושי בהנעה במנוע חם היתה בתיבת פיוזים וממסרים ראשית, כאשר החום היה משפיע לרעה על רמת המוליכות של אחד או יותר מהממסרים. הוצאה של כל הפיוזים והממסרים אחד-אחד והתזה של ספריי מגעים פתרה את הבעיה לעת עתה. התכנון הוא ברור - מתישהו בעתיד הקרוב לעבוד על החשמל באוטו, אבל גולת הכותרת תהיה כנראה תיבת הפיוזים הנ"ל, קרי פירוק והרכבה מחדש.
אמנם, יש סיכוי סביר שלפחות אחד המזרקים דולף קלות, אבל נראה לי שהתופעה הזו שולית ביחס לתקלה האמורה.
בשורה התחתונה - היום הרכב מניע בנגיעה בכל המצבים (טפו טפו...).

גיתאי

-->