PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה כדאי להביא במזוודה מארה"ב כצעד ראשון לשיפור המתלים בסופה שלי

oshoshan
13-05-07, 00:00
שלום לכולם,
מה כדאי להביא במזוודה מארה"ב כצעד ראשון לשיפור המתלים בסופה שלי (92, אוטו, לוקרייט מאחור)?
נראה לי שיהיה לי מקום לסט בולמים ואולי אפילו סט הגבהה שלם. מה מומלץ? מה עדיף? יש חנויות מומלצות?
תודה, עודד

lizard
13-05-07, 00:21
פיטמן מונמכת. קיט ניתוק מייצב מהיר (יש פה שירשורים על הנושא, אני לא זוכר שמות של חברות בעל פה).
בתכל'ס, אני מבין את אלו שרוצים רוביקון וכדומה אבל לדעתי הקפיצים של מתלם לא רעים בכלל ועולים בערך חצי אם לא פחות מזה (כי בסה"כ מדובר רק על קפיצים ונדנדות חדשות).

להערכתי, הקיט שקניתי ממתלם לסיקס שלי+הבולמים שקניתי לבד, עלה פחות מחצי עלות הבאת קיט של רוביקון לארץ.

oshoshan
13-05-07, 03:59
שלום Lizard, שלום לאחרים,
חקרתי את הנושא כאן ואני רואה שהתפרצתי לדלת פתוחה. הנושא נידון והעלה עשן...
מה המצב עם מתלם - בהודעה האחרונה, דרור כותב שלמתלם חסר איזה חומר גלם והוא לא מוכר יותר סטים. זה נכון עדין? אתקשר למתלם לברר.
ביקרתי באתר של רוביקון - אני רואה שיש להם שני סטים. RE5515 (ל-"4), ו-RE5520 (ל-4.5). הראשון לא יקר בכלל, משהו כמו 700$ (בארה"ב, כולל בולמים). הסט השני מגיע ל-1500$. לאיזה מהשניים התיחסתם בדיון באוקטובר? האם הסט של ה-700$ שווה משהו? איך הוא משתווה לזה של מתלם?
כמו שזה נראה לי עכשיו, אקנה בולמים (כ-150$ לאחד) ושאר אביזרים (פיטמן מונמכת, ניתוק מייצב מהיר, שימים, בושינגים, הארכות צינורות) בארה"ב ואת המאיות אצל מתלם (במידה והוא מוכר).
איך זה נשמע? לא צריכה להיות בעיה של תאימות, נכון?
עודד

tzagi
13-05-07, 06:52
כמו שזה נראה לי עכשיו, אקנה בולמים (כ-150$ לאחד)
עודד

לפי מה שאני יודע, לא יתנו לך להעלות בולמים למטוס, תבדוק קודם, הם נופלים תחת
Compressed gas cylinders
http://www.tsa.gov/travelers/airtravel/prohibited/permitted-prohibited-items.shtm#9

150$ לבולם? זה מצופה בזהב?

אברמלה
13-05-07, 07:56
נגיד שתביא בולמים. איזה מידת בולם תביא? אם בירצונך ליבנות קיט הגבהה.. בולמים זה הדבר האחרון שמביאים..

דרור ברלי
13-05-07, 08:25
אבי צודק. קודם כל אתה מרכיב קפיצים חדשים, ואז מתאים אליהם את הבולמים במידה הרצויה.
זה המקום להזכיר שהקיטים האמריקאיים למיניהם לא מתאימים Bolt-on לסופה ונדרשות התאמות שונות, החל מקידוחים בתושבות הקפיצים ועד הוספת עלים כי הקפיצים האמריקאיים מיועדים במקורם לרנגלר (מידה שונה, משקל קל בהרבה) ולא לסופה.

נמרוד
13-05-07, 09:51
אכן צודק אברמלה - בולמים זה הדבר האחרון בקיט הגבהה! הם צריכים להתאים באורך לגובה הסופי של הסופה. ובכל מקרה, קיט מתלים זה לא ממש ליבוא מזוודה. אתה רוצה לסחוב 4 קפיצים עלים במזוודה? אתה בטוח?

מארה"ב מביאים דברים קטנים. רוצה לשפר את העבירות שלך בצורה קיצונית? תביא לוקרייט קדמי ב250$... בניגוד לנעילה שזה מביאים-מרכיבים-נהנים, הגבהה זה עולם שלם של אפשרויות, שדורשות הרבה יותר עבודה - בעיקר עבודה מכינה, מחשבה ומחקר לפני כן.

oshoshan
13-05-07, 13:43
- לא ניתן להעריך מראש איזה בולמים לקנות (בהנחה שאני הולך על הקיט של מתלם)? אי אפשר לשערך את אורכם על סמך הניסיון של אחרים (קרי שלכם)?

- 150$ לבולם זה יקר (600שח?)

- בקשר לנשיאה למטוס - יש לי גמישות מה עם חברת התעופה.. נסתדר, כמו שאומרים.

- נמרוד, לוקרייט קדמי יש לי בקופסא. אני עדיין לא משוכנע אם כדאי לי להתקין אותו. אני מבהיל מספיק הולכי רגל גם עם האחורי....

גיתאי נוה
13-05-07, 14:40
לדעתי אל תפרק את קיט המתלים כדי להביא חלקים בנפרד ולחסוך בעלויות. אתה צריך אבא שבאליו תוכל לפנות כאשר מתעוררת בעיה. זה יכול להיות קיט מושלם שהכתובת שלו היא יצרן אמריקאי כזה או אחר, וזה יכול להיות המתלם בראשל"צ, אחרת תיפול בין הכסאות.

וכן, מומלץ להתקין את הלוקרייט הקדמי. אין לו שום תופעות ורעשים כאשר אתה במצב 2X4. לעומת זאת אם האחורי כל כך מפריע לך, הייתי שוקל לקנות דטרויט (החדשים כמעט ולא מורגשים) ולמכור את האחורי אם הוא תקין.

גיתאי

tzagi
13-05-07, 18:31
[]QUOTE=oshoshan

- 150$ לבולם זה יקר (600שח?)

- בקשר לנשיאה למטוס - יש לי גמישות מה עם חברת התעופה.. נסתדר, כמו שאומרים.

[/QUOTE]

אני רואה שאתה אחד מהמבינים......
כשבולמים יוחרמו ע"י הTSA
אתה תסביר להם שיש לך קומבינות בארץ........בטח יעבוד......לא:-)

oshoshan
13-05-07, 18:40
דיברתי עם מתלם הבוקר. אך! כמה שהם נחמדים שם.
נראה לי שנכון לעכשיו אוותר על סט שלם ואסתפק בעירגול, בולמים חדשים וניתוק מהיר למוט מייצב. את הבולמים והניתוק אייבא בעצמי, משולשים, גומיות ועירגול ממתלם.

במתלם טוענים שהם יכולים להגביה ב-7 עד 10 ס"מ על ידי עירגול ומשולשים בלבד, עם אחריות לחצי שנה. מניסיון הם טוענים שזה מחזיק גם 3-4 שנים ויותר. זה לא קיט מושלם, אבל בהחלט במחיר שווה לכל נפש. שווה בתור התחלה. לדידם, אם מספתקים ב-7ס"מ, אפשר לוותר על הארכת צינורות בלמים ומשחקים עם הטרנספר, ועוד. מתאים לי בשלב זה.

צח(ג)י - צדקת, 150$ הוא המחיר לסט. לא ברור לי עם זה לסט של 2 או 4. אשאל אותם בהקדם. לגבי hand carry - אתה צודק לגבי הבולמים שמלאים בניטרו. אני חושב שאין בעיה של גזים לחוצים בבולמים הסטנדרטיים, ולפיכך גם לא צריכה להיות בעיה לעלות אותם למטוס. אוודה זאת עם חברת התעופה. תודה על ההארה.

יש לכם ניסיון עם עירגול? המלצות? דחיות? אשמח לשמוע.
תודה, עודד

עמרי2
13-05-07, 20:09
אתה עם מתלים סטנדרטים?

גם אם כן וגם אם לא-ערגול יקשיח את הרכב...והמתלים הסטנדרטיים גם ככה קשים בטרוף...

מציע לך בחום לחשוב לפחות על מאיה ארוכה בכמה ס"מ יחד עם העלים הנוכחיים שלך...

המתלם גם מציע קיט כזה..

הוא מורכב על הסופה שלי ומספק תמורה לא רעה של מהלכי מתלה וגובה...
לרכב טיולים-מספיק לחלוטין...
עם זוג נעילות-הייתי נמנע מלהשקיע אלפי שקלים על מתלים....

עמרי

oshoshan
13-05-07, 21:38
עמרי,
אני על המתלים האורגינאליים. מאיות חדשות, אם הבנתי נכון, והגבהה תואמת מעלה את המחיר לכמה אלפים. מעל לתקציב שלי כרגע.

אם אני מבין נכון את הפיזיקה, הקפיצים (מאיות, עלים) קובעים את מאזן הכוחות ברכב (כח הקפיץ מול כח המשיכה). לעומתם, הבולמים קובעים את יכולת הספיגה של המהמורות, או במילים אחרות, מגבילים את המהירות האנכית של הגלגלים. לפי זה, הקפיצים לא יכולים לגרום להיות לרכב קשיח יותר בנסיעה (בתנאי כמובן שהם מתנהגים כמו קפיצים, כלומר משקלו של הרכב גורם לשקיעה בכ-25% ממהלך הקפיץ, והקפיץ מתנהג לפי KX^2). הבולמים, לעומתם, כן מונעים כניסות ויציאות מהירות של הגלגלים לאורך מהלך המתלים, וקובעים למעשה את קשיחות ורכות הנסיעה. נכון?
עודד
עודד

נמרוד
13-05-07, 23:04
אני פספסתי. על איזה בולמים מדובר?

tzagi
14-05-07, 03:47
צח(ג)י - צדקת, 150$ הוא המחיר לסט. לא ברור לי עם זה לסט של 2 או 4. אשאל אותם בהקדם. לגבי hand carry - אתה צודק לגבי הבולמים שמלאים בניטרו. אני חושב שאין בעיה של גזים לחוצים בבולמים הסטנדרטיים, ולפיכך גם לא צריכה להיות בעיה לעלות אותם למטוס. אוודה זאת עם חברת התעופה. תודה על ההארה.

יש לכם ניסיון עם עירגול? המלצות? דחיות? אשמח לשמוע.
תודה, עודד

סט=4
שמע,
יש לך סט של בולמים במזוודה, האם אתה מצפה מהפיגור שעובד ב TSA לרשום את המקט, ולהתקשר ליצרן לבדוק אם הבולמים ניטרו או שמן?
תחשוב שנית.
ואין קשר בין CARRY ON אוCHECH IN
תעבור על הלינק.
שנית, כמעט כול בולם שתקנה פה הוא ניטרו, את השמן אתה לא רוצה בכול מקרה(בזבוז כסף).
בעניין המתלם, הם בדרך כלל עושים עבודה מעולה,
שלח ד"פ לאלי ELIV1
או BULLDOG
או דרור ברלי.......תשאל אך הם מרוצים מהמוצר.

אברמלה
14-05-07, 04:28
אתה רוצה להגביהה את הגיפ עיי עירגול והוספת משולשים. ליקנות קיט של מנתק מייצבים. ולהרכיב בולמיי גז על הגיפ????. תקשיב יש לי הצעה יותר טובה בישבילך ויותר זולה כי היבנתי שהתקציב שלך נמוך.. תרים את הגיפ מהשאסי ותגיע למצב שהקפיצים במקסימום פתיחה. קח 4צינורות של 2 צול תחתוך אותם למידה שביין הסרן לשאסי. ותרתך אותם . ככה הגיפ ישאר גבוהה וקשההההההההההההה. בטוןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן... מה השקעה?? שעתיים עבודה ו4 חתיכות צינור... זה בידיוק אותה התוצאה שתקבל עם תערגל את הקפיצים. תחליף בולמים. ותרכיב קיט ניתוק מהיר למייצבים.. שלא היבנתי את המשמעות שלהם. בקפיצים סטנדרטיים.. ככה תוכל לחסוך. 1200 שח על עירגול. 600 שח של המשולשים. 600 דולר של הבולמים. ו150 דולר של הקיט ניתוק מהיר.... . יום טוב

tzagi
14-05-07, 05:09
אבי,
אני לא מאשים אותך באי ידיעה על קפיציס אכותיים ורכים, שמחייבים בולמי ניטרו
בישראל אין הרבה באלה, הקפיצים המקוריים על CJ או סופה באמת קשים מדי, במיוחד אחרי עירגול והרכבת בולמי גאז תגרום לנסיעה קשה במיוחד.
אבל מה, קיט אכותי ורך יעבוד הרבה יותר טוב עם בולמים אכותיים (גאז).

oshoshan
14-05-07, 12:40
הבולמים המדוברים הם אחד מהשניים :
1) רוביקון DT3000
http://www.rubiconexpress.com/Products.aspx?Cn=344&Pn=2813&XnPath=320,319,336,344&Vid=3407D41520911
2) רוביקון RXT
http://www.rubiconexpress.com/Products.aspx?Cn=344&Pn=2818&XnPath=320,319,336,344&Vid=3407D41520911

אבצע מדידות מדוייקות לפני שאני רוכש.
צחי - אלה בולמי נייטרו?
אבי - לא ממש הבנתי מה אתה מציע. לרתך את הסרן לשאסי עם צינורות? אחלה רעיון, אשקול בחיוב.

אשמח לשמוע מאנשים שעירגלו - האם הנסיעה הופכת לקשה יותר? לפי מיטב ההבנה שלי, עירגול לא יכול לגרום לנסיעה קשה כל עוד העלים/מאיות נשארות בתחום האקטיבי שלהם. זה נכון?

נמרוד
14-05-07, 12:58
אבצע מדידות מדוייקות לפני שאני רוכש.

איך תבצע מדידות לפני שהחלפת/ערגלת עלים ו/או שאקלים?

אשמח לשמוע מאנשים שעירגלו - האם הנסיעה הופכת לקשה יותר? לפי מיטב ההבנה שלי, עירגול לא יכול לגרום לנסיעה קשה כל עוד העלים/מאיות נשארות בתחום האקטיבי שלהם. זה נכון?

נגיד שזה נכון... מה זה התחום האקטיבי ואיך אתה יודע שהעלים נשארו בו? :D

תראה, ערגול עלים זה לא דבר חדש, זו הדרך הפשוטה והנפוצה ביותר להגביהה ג'יפ, אם אין לך כסף או רצון וגם לא ידע עדיין, אז ערגול, שאקלים ארוכים קצת יותר, בולמים פשוטים מתאימים באורך, יתנו לך סופה בגובה סביר. קצת יותר קשה, קצת פחות קשה - אם זה היה קריטי בשבילך לא היית נוסע בסופה.

oshoshan
14-05-07, 14:24
קצת יותר קשה, קצת פחות קשה - אם זה היה קריטי בשבילך לא היית נוסע בסופה.
נמרוד! אהבתי! צודק ב-100 אחוז!
לגבי המדדיה, אני רואה שאין ממש מרחב אורכים במבחר של רוביקון: סטנטרטי, +2.5", +4" ו+4.5".
במתלם אמרו לי שלאחר עירגול ושאקלים הסופה גבוהה ב-7 עד 10 ס"מ. כלומר, אם אני מודד את אורך הבולם שלי כפי שהוא מותקן עכשיו (X), ולאחר מכן מפרק אותו ומודד את אורכו המקווץ (Y) ואת אורכו הפתוח (Z), אני יכול לחשב שהבולם החדש צריך להיות:
1) במצבו הפתוח ארוך מ-Z+10.
2) במצבו הסגור קצר מ-Y.
3) נקודת העבודה הסטנדרטית תהיה בין X+10 ל-X+7.

במצב כזה אני מגדיל את המהלך מ-(Z-Y) ל-(Z+10-Y). הגיוני? או שטות מוחלטת?

נמרוד
14-05-07, 15:17
2.5, 4, 4.5 - כל אלו הם לא מספרים אמיתיים. הם בעצם השמות של הקיטים. הם אומרים בגדול מה מידת ההגבהה התיאורטית שאמורה להתקבל מהרכבת הקיט כולו - על ג'יפ YJ רנגלר חדש שונה מג'יפ סופה!!! המשקל שונה, נקודות החיבור של הקפיצים שונות, ויתרה מזאת, גם ג'יפ רנגלר עם השנים שוקע, ונעשים בו שינויים, לא כל שכן סופה! אלו מספרים שמתייחסים ל0 כלשהו שכל קשר בינו לבין ה0 בסופה הספציפית שלך מקרי.

גם במתלם אמרו לך שהקיט יתן בין 7 ל10 ס"מ הגבהה. 3 ס"מ זה הבדל. אם הבולם יהיה ארוך מדי, הוא יסגר עד הסוף וישבר. אם הוא קצר מדי אתה תפסיד מהלך מתלה. אני הייתי מקשיב למה שכולם כאן מנסים לשדר לך - בולמים קונים בסוף, בהתאם למדידות אמיתיות בשטח. ובולמים הם לא פריט שקל או משתלם במיוחד להביא מארה"ב, יש הרבה דברים מעניינים אחרים ויעילים אחרים. יחסי העברה למשל. או קיט terralow לטרנספר.

oshoshan
15-05-07, 18:46
נמרוד,
את השדר קלטתי, אבל קצת קשה לי להבין למה לא ניתן לחזות מראש איזה בולמים אצטרך. יש הרי אין ספור סופות זהות לשלי שכבר עברו את ההסבה. ספציפית לנקודה שאתה מעלה בנוגע לאורך הבולם, אני מסכים לחלוטין: אורך הבולם חייב להיות קצת לפחות כמו הקיים, וארוך לפחות ב-10 ס"מ יותר מהקיים. בצורה כזו אין אפשרות שהוא ישבר מפני שהוא ארןך מידי, ואין אפשרות שהוא קצר מידי.
המידות של הבולמים הקיימים בסופה שלי הם: 31ס"מ סגור, 48ס"מ פתוח, ו-38ס"מ כשהיא נחה על העלים הרדודים שלה.

אני די מרוצה מה-low שקיים, כך ש-terralow ושינוי יחסי העברה לא נדרשים, לא כרגע בכל אופן. מה שכן חסר לי זה דוקא קצת אורך נשימה בבין עירוני. בזמנו, כשתיבת ההילוכים שלי קישקשה קצת שקלתי להזמין מארה"ב תיבה בת 4 הילוכים משופצת. המחיר מצחיק ממש - משהו כמו 500$. עם תוספת פיקדון ($80), משלוח (כ-150$) ומיסים (כ-200$) אני עדיין נשאר מתחת ל-$1000 לתיבה. ממה שבררתי בארץ, המחיר הוא בין 6K ל-7K.
בכל מקרה, המון תודה על העזרה והעיצות.

אשמח לשמוע חוות דעת על הבולמים שקיימים בשוק (ראצו, רוביקון, ועוד). יש חברות מועדפות וכאלה שידועות כלא שוות כלום? אני לא מתכוון בהכרח לדגם ספציפי, למרות שגם מידע כזה יועיל לי.

עודד

נמרוד
15-05-07, 19:10
נמרוד,
את השדר קלטתי, אבל קצת קשה לי להבין למה לא ניתן לחזות מראש איזה בולמים אצטרך. יש הרי אין ספור סופות זהות לשלי שכבר עברו את ההסבה. ספציפית לנקודה שאתה מעלה בנוגע לאורך הבולם, אני מסכים לחלוטין: אורך הבולם חייב להיות קצת לפחות כמו הקיים, וארוך לפחות ב-10 ס"מ יותר מהקיים. בצורה כזו אין אפשרות שהוא ישבר מפני שהוא ארןך מידי, ואין אפשרות שהוא קצר מידי.

... אבל לא בטוח שבולם כזה קיים - קבל טבלה שימושית מאד של גדלי בולמים נפוצים. (http://www.jeepolog.com/ext_images/shocks.xls) הטבלה מאפשרת לך לבחור את הבולם עם המק"ט הנכון. הדרך שלי למדוד ולהחליט על הבולם הנכון מוסברת כאן: התאמת בולמים ארוכים לג'יפ (http://www.jeepolog.com/46.html). אגב אם אתה מוכן לשנות את תושבות הבולמים, וזה לא כל כך קשה, כולל החלפה פשוטה של התושבת של הסופה בתושבת של CJ, אזי אתה יכול להביא בולמים ארוכים של נניח מהלך 10 אינץ' או אפילו 12 מקדימה, ולהתאים אותם לסופה אחרי ההגבהה. אבל רוב האנשים לא רוצים לשנות תושבות, ואז אני מצטער, אבל כדי להיות בטוח צריך למדוד את הג'יפ אחרי ההגבהה ולהתאים את הבולמים. אם אתה לוקח מקדם בטחון אתה גם עלול להפסיד מהלך פוטנציאלי וחבל.

Bulldog
15-05-07, 19:13
יש סדר מסויים לעשות דברים.
או בקיצור, אתה לא מתכנן מערכת מיתלים לפי הבולמים שיש לך, אתה מתכנן מערכת מיתלים (בדר"כ לפי פרמטרים נוספים כגון גודל צמיד, מהלך מתלה רצוי וגובה) ואז כשיש מתלה מתפקד כלומר קפיצי עלים בודקים מה אורך הבולם המתאים.

במילים אחרות, או כמו שהחברה אוהבים להגדיר את זה "להיכנס לכיס" במידה והבאת בולמים והם לא מתאימים, לא תחזיר את העלות שלהם, בספק רב אם תכסה את העלות של הבולמים החדשים שתצטרך לקנות בארץ שכן יתאימו לקפיצים שבסופו של דבר יהיו לך על הרכב.

או בקיצור, תפסיד כסף.

oshoshan
18-05-07, 00:26
המון תודה על התגובות. נמרוד, הכתבה שלך עזרה לי הרבה. אני סקרן לראות מה יצא לי בסוף...

נמרוד
20-05-07, 09:42
בהצלחה! :grin:

oshoshan
29-05-07, 16:17
עידכון:
הבולמים עברו שתי בדיקות TSA בשני שדות תעופה שונים בארה"ב וללא הרמת גבה...
גם במכס בארץ לא התרגשו מהמטען.

oshoshan
01-06-07, 12:54
אז ככה:
הייתי אצל איתי מהמתלם. בחור פשוט מתוק. בזבזתי לו חצי יום בניסיון להכניס את המערכת הקפיצים הנפלאה שלו לבאדג'ט המסכן שלי. בסוף לא הצלחנו. התקמצנתי. איתי, המון תודה!
משם המשכתי לקפיצי קאסם בהמלצת ששון הגדול. הבחור מקפיצי קאסם ישב לי על האוטו יום שלם. פירק והרכיב פעם אחר פעם, עירגל, חילץ, שוב ושוב. לא ויתר, עד שיצא כמו שצריך. שיחק אותה כמו גדול. מחיר שווה לכל נפש. נקווה שיחזיק. הבולמים החדשים גם בפנים, מתאימים כמו כפפה. בושינגים חדשים בכל חור (ספרתם פעם כמה בישינגים צריך לסופה אחת??) משולשים הנד-מייד. צינוריות בלמים חייבות הארכה (או לפחות שינוי נקודת עגינה).
כרגע אני עם המוט מייצב מנותק. אני צריך להאריך אותו או לפרק לגמרי.
שאלות למנוסים: האם מוט מייצב חובה בסופה? אפשר לעבור טסט בלי? האם זה מסוכן לנסוע בכביש בלי? כמה מכם נוסעים ללא מוט מייצב?
מהניסיונות הקצרים שעשיתי, זוית הגילגול באמת תלולה יותר, אבל לא הרגשתי ירידה באחיזה או ביציבות, גל לא בהעברות משקל מצד לצד. הנסיעה מזכירה רנו 5, או להבדיל דה-שבו.

jonesy
02-06-07, 22:50
[QUOTE=oshoshan]
QUOTE]

ייצור ניתוק מהיר למוט מייצב הינו דבר פשוט מאד.
אצלי בסופה יש מוט מייצב עם ניתוק מהיר. בכביש מחובר, בשטח מנתק (לוקח דקה).

אם תרצה לראות אשלח לך תמונות.

מוטי.

דרור ברלי
03-06-07, 11:00
שאלות למנוסים: האם מוט מייצב חובה בסופה?
בכביש? לדעתי כן. אפשר גם בלי, אבל לא מומלץ.

אפשר לעבור טסט בלי?
אפשר לעבור טסט עם סופה בכלל (ללא מאכער)? לפעמים כן, לרוב לא. אותו דבר עם מוט מייצב - אולי כן, אולי לא. לדעתי - גם אם החלטת לוותר עליו ביומיום, תחבר אותו לפני הטסט.

האם זה מסוכן לנסוע בכביש בלי?
לדעתי כן.

כמה מכם נוסעים ללא מוט מייצב?
אני נסעתי פעם ללא מייצב, אבל חיברתי אותו מחדש עם קיט ניתוק מהיר. מחובר בכביש, מנותק בשטח. זה קל ופשוט והעיקר - הרבה יותר בטוח.

מהניסיונות הקצרים שעשיתי, זוית הגילגול באמת תלולה יותר, אבל לא הרגשתי ירידה באחיזה או ביציבות, גל לא בהעברות משקל מצד לצד. הנסיעה מזכירה רנו 5, או להבדיל דה-שבו.
זו הטעות הגדולה. כעיקרון הסופה רחבה ויציבה, אבל המייצב לא נמצא שם סתם. כנראה שלא העברת משקל מצד לצד בעצבנות, כמו למשל בתמרון חירום - עם קפיצים רכים וגבוהים הרכב עלול להתנהג כמו מטוטלת ואפילו להתהפך. זהירות!

גיתאי נוה
03-06-07, 15:59
שאלות למנוסים: האם מוט מייצב חובה בסופה? אפשר לעבור טסט בלי? האם זה מסוכן לנסוע בכביש בלי? כמה מכם נוסעים ללא מוט מייצב?

אני מצאתי שבכל סופה זו הרגשה אחרת, אבל ממש (כמו שאין סופה אחת דומה לרעותה). למשל, אני הורדתי את המייצב לגמרי וזרקתי למחסן, נוסע כך כבר למעלה משנה ומבסוט לאללה. אבל ברגע שאני מוריד את הפנהרד - קטסטרופה, ממש כמו לנסוע על ביצים ובכל מקרה לא עובר את ה-60 קמ"ש בבינעירוני...לעומת זאת אחרים הורידו פנהרד בלי שום בעיה, אבל תיקח להם את המייצב והם יתעופפו לתעלה הקרובה.
מה המסקנה? עד שלא תנסה אצלך לא תדע לעולם. הכל תלוי בסט אפ המאד ספציפי - מתלים ובולמים, גובה ומרכז כובד, צמיגים וכו'.
אגב, בסיקס השלדה צרה יותר ואין לא פנהרד ולא מייצב.

דרור ברלי
03-06-07, 16:17
גיתי, בסיקסים הישראליים החל מתחילת שנות ה-80 יש מייצב. ב-CJ7 אמריקאיים כנראה גם קודם לכן. הוא לא נמצא שם סתם. מנסיון עם סיקס ישראלי מודל 78' שהיה לי (סרנים צרים ללא מייצב) - התנהגות הכביש שלו היתה קטסטרופלית ולא רק בהשוואה לפרייבט אלא גם בהשוואה לסיקס מודל 89' שהחליף אותו, ובטח בהשוואה לסופה.

מין הסתם אפשר להכניס למשתנים האם הג'יפ סגור/פתוח, קצר/ארוך, איזה קפיצים יש לו, כמה הוא מוגבה, מה אורך השאקלים, איזה בולמים, איזה צמיגים, סגנון הנהיגה משנה המון (אני נוסע מהר מדי)... יש כאן הרבה משתנים שהופכים את המשוואה ללא-רלוונטית לכלים שונים. אבל העיקרון מאוד דומה. מוט מייצב כשמו כן הוא - מייצב את המרכב בפניות, מפחית את זוית הגילגול, משפר במשהו את ההיגוי.
גם מי שהג'יפ משמש אותו לטיולים בלבד, עדיין יסע על כבישים סלולים מרחק גדול פי כמה וכמה מאשר בשטח, ובמהירויות גבוהות פי כמה. רובנו גם מובילים בג'יפ הזה לטיולים את האוצר הכי יקר בעולם - המשפחה שלנו. אני חושב שמבחינתי זה סוגר את הויכוח.

jonesy
03-06-07, 16:24
אגב, בסיקס השלדה צרה יותר ואין לא פנהרד ולא מייצב.

עד כמה שזכור לי בסיקסים יש מייצב (או לפחות היה כשהם יצאו מהמפעל...)

עירא
03-06-07, 20:26
עד כמה שזכור לי בסיקסים יש מייצב (או לפחות היה כשהם יצאו מהמפעל...)
עד שנת 82 CJים יוצרו ללא מייצב.
משנת 82 ועד 86 בארה"ב או 91 בישראל יש מייצב.

עירא

asafk
03-06-07, 21:10
בואו ונסגור את עניין המייצב- עדיף להיות עם מייצב בכביש, לכן הניתוק המהיר עוזר בחיים. זה קריטי, זה מורגש, ומי שמספר אחרת משקר. מצד שני, קריטי גם המהלך שניתוק המייצב מוסיף בשטח- ושוב- לכן הניתוק המהיר מצויין ומומלץ.
לגבי הפנהרד- אין שום סיבה בעולם להיפטר ממנו. תוספת מהלך המתלה זניחה עד לא קיימת. לעומת זאת, החשיבות בכביש קריטית- סופה בלי פנהרד היא רכב מסוכן, נקודה. אם מישהו יעשה תאונה עם סופה בגלל שנסע בלי פנהרד- שלא יאמר שלא אמרתי לו. ואל תשאלו "למה בCJ זה בסדר" - זה לא רלוונטי, זה לא אותו רכב, ואם יש משהו שהסופה עושה הרבה יותר טוב מCJ זה לנסוע בכביש בבטחה.

אסף.

shaisniper
05-06-07, 21:14
שלום לכולם,
מה כדאי להביא במזוודה מארה"ב כצעד ראשון לשיפור המתלים בסופה שלי (92, אוטו, לוקרייט מאחור)?
נראה לי שיהיה לי מקום לסט בולמים ואולי אפילו סט הגבהה שלם. מה מומלץ? מה עדיף? יש חנויות מומלצות?
תודה, עודד

אברמלה
05-06-07, 21:47
[QUOTE=asafk]בואו ונסגור את עניין המייצב- עדיף להיות עם מייצב בכביש, לכן הניתוק המהיר עוזר בחיים. זה קריטי, זה מורגש, ומי שמספר אחרת משקר. מצד שני, קריטי גם המהלך שניתוק המייצב מוסיף בשטח- ושוב- לכן הניתוק המהיר מצויין ומומלץ.
לגבי הפנהרד- אין שום סיבה בעולם להיפטר ממנו. תוספת מהלך המתלה זניחה עד לא קיימת. לעומת זאת, החשיבות בכביש קריטית- סופה בלי פנהרד היא רכב מסוכן, נקודה. אם מישהו יעשה תאונה עם סופה בגלל שנסע בלי פנהרד- שלא יאמר שלא אמרתי לו. ואל תשאלו "למה בCJ זה בסדר" - זה לא רלוונטי, זה לא אותו רכב, ואם יש משהו שהסופה עושה הרבה יותר טוב מCJ זה לנסוע בכביש בבטחה.

אסף.[/QUOTEעל סמך מה אתה כותב את התגובה.? מינסיון שלך אישי? .

asafk
05-06-07, 21:47
כן.

אסף.

-->