PDA

צפייה בגרסה מלאה : הכוונה בשלבים לבניית מודל לרכב שטח

boaz_levi
14-05-07, 14:59
צהריים טובים,
יש לי שתי סקיצות (אחת במבט על והשניה מהצד) של רכב קונספט שתכננתי.
שתיהן כבר עברו עיבוד בSW והם קיימות ע"ג SKETCH מפורט ומתוקן גיאומטרית.
אני עובד עם תוכנת SW07/06 ונכון לעכשיו שתי הרישומים ללא מידות או הגבלות וגמישים לשינויים

שאלות:
1. האם כדאי להתחיל למדל את הרכב מתוך הסקיצות, כלומר לפי היטלים, או לבנות אותו לפי תחושה (באופן חופשי) ואח"כ לתת לו הגבלות מכאניות וצורניות.
2. האם יש תוכנת חישוב לכיפוף צינורות (כזו שנותנת לי מידע על רדיוסים מינימאליים ומקסימאליים לפי סוג הפרופיל).
3. לשלב סופי יותר - פיברגלס, יש שיטה מסויימת שהתעשייה אוהבת לעבוד לפיה או שפשוט אני בונה מישורים מורכבים, מדפיס ושולח לייצור (איך עובד תהליך הייצור? אני צריך להתחשב במשהו? יציקה/משיכה/הדבקות וכ'ו).

אשמח לעזרה - בטח עוד יהיו עדכונים בהמשך
תודה רבה,
בועז.

נמרוד
14-05-07, 15:21
אתה מדבר על מודל של קליפת רכב אם אני מבין נכון, ללא שלדה או פרטים פנימיים? הכל משטחים? עיצוב או הנדסה או שילוב בינהם? בקטע של משטחים אני לא מומחה גדול אם כי יש לי נסיון בלקחת סקיצות של מעצבים ולתכנן מהם קליפות ברות ייצור... אם תראה את הסקיצות אני אוכל לחשוב איך הייתי מתחיל למדל אותן. אין תשובה כללית. מה גודל המודל? איזה קנה מידה? אם הוא קטן ברמה של עשרות ס"מ אז אפשר לשלוח אותו ליצור בSLA ישירות מקובץ מחשב תלת מימדי.

boaz_levi
14-05-07, 16:30
בעקרון אני מתכוון לייצר את הרכב בגודל מלא לאחר התכנון (בשאיפה). ולכן אני מדבר גם על הנדסה (קיים רקע) וגם עיצוב. אני מצרף תמונה במבט על של הסקיצה לשם המחשה אולי יהיה יותר ברור להבין. אמנם הסקיצה היא תאור של ה"קליפה" אבל בשלב ראשוני אני רוצה לדעת איך לגשת לבניית השלדה (צינורות). ורק לאחר מכן לעבור לתצורה החיצונית. יש לי כבר כל מיני הגבלות מכאניות שאני חייב להתחשב בהן, בנוסף להגבלות הברורות (הינע, מתלים, היגוי וכו') כדי שאוכל לקיים תנאי עבירות מסויימים ועוד. ולכן בשלב זה אני רק מעוניין בעצות לגבי השיטה שאוכל להתחיל בה. כתבת בעבר כתבה על הבאגי שהיתה מאוד מקיפה בנושא השלדה ופשוט רציתי לדעת מאיפה התחלת, הטיפים הקטנים של, איך אני ניגש לפרוייקט כזה ככה שאוכל להיות צמוד לתכנון מסויים. אולי - באילו שיטות בחרת אתה לתכנן את הבאגי - בשלבים,

שוב, המון תודה
אם אתה חושב שזה לא מעניינו של הפורום אני אשמח לתגובה במייל
בועז.

נמרוד
15-05-07, 10:12
אתה שואל איך מתחילים לתכנן רכב? --- פשוט מתחילים. בערך 3 שנים אחרי שהבנתי שאני מתחיל אני בהחלט התקדמתי... הכתבה על הבאגי הוירטואלית הובילה לשיתוף פעולה מצויין, לתכנון מפורט של רכב מרוץ ולבנייה בברזל שכבר התחילה - אתה יכול לעקוב כאן אחרי פרויקט הT1 של קבוצת סרטינה. (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=17582)

אני מפנה אותך לעוד שרשור מעולה בנושא של בניית רכבים (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=9631), על רכב הFSAE שנבנה בתור פרויקט גמר באוניברסיטת בן גוריון. זה פרויקט התכנון והביצוע המרשים ביותר שמתועד בשפה העברית אי פעם, כנס גם לאתר שלהם (הקישור שם בפנים) ותקרא את העבודות של כל צוות - שלדה, מתלים, מנוע, גלגלים... עכשיו זה נותן קנה מידה אמיתי למשמעות של תכנון ובניית רכב. וזה רכב מרוצים זעיר, עם הרבה רכיבים קנויים, בנוי לפי תקנות מחמירות... ועדיין כמות העבודה שנדרשה שם אדירה.

בפרויקט שלי ושל קבוצת סרטינה הרכב עצמו גדול הרבה יותר, בנוי גם הוא לתקנון מחמיר, אבל יש בו הרבה פחות חדשנות (אין בו חדשנות). ועדיין הושקעו בו אלפי שעות עבודה.

פרויקט שלישי שמתבצע בימים אלו הוא ה8X8 של ברוך טולדנו (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=19611) - רכב שטח שנבנה על ידי בן אדם אחד, מהתחלה ועד הסוף, מהר מאד, כמעט אינטואיטיבית, עם מעט תכנון הנדסי והמון יצירתיות על רצפת הסדנא, מן לגו של מכלולים קיימים. הרכב לא נבנה לתקנון מסויים - הוא הרבה יותר יצירתי וחופשי. זו דרך נוספת לבנות רכב אבטיפוס.

----------

איפה אתה בועז מתחבר לעניין? מה הרקע שלך, מה הידע שלך (אתה מהנדס? אתה פבריקטור/מסגר? אתה מעצב רכב או חולם להיות כזה?) מה אתה בעצם מתכנן? כשאתה אומר שאתה מתכוון לבנות את הרכב, לאיזו רמה אתה מתכוון? לבנות אשכרה 100% רכב מתפקד? הוא יתחרה בתחרויות? הוא ישמש לטיולים? מה הקונספט הכללי של ההנעה, המכלולים, רכבת הכוח?

(אני מעביר את ההודעה שלך לפורום הבונים, כי נושא הסוליד משני לחלוטין לפי השאלות שלך, ואל חשש, בטח שזה מעניין את הפורום... פורום הבונים מלא חולמים כמוך :-D )

מוטי פרי-מור
25-05-07, 11:27
צהריים טובים,
יש לי שתי סקיצות (אחת במבט על והשניה מהצד) של רכב קונספט שתכננתי.
שתיהן כבר עברו עיבוד בSW והם קיימות ע"ג SKETCH מפורט ומתוקן גיאומטרית.
אני עובד עם תוכנת SW07/06 ונכון לעכשיו שתי הרישומים ללא מידות או הגבלות וגמישים לשינויים

שאלות:
1. האם כדאי להתחיל למדל את הרכב מתוך הסקיצות, כלומר לפי היטלים, או לבנות אותו לפי תחושה (באופן חופשי) ואח"כ לתת לו הגבלות מכאניות וצורניות.
2. האם יש תוכנת חישוב לכיפוף צינורות (כזו שנותנת לי מידע על רדיוסים מינימאליים ומקסימאליים לפי סוג הפרופיל).
3. לשלב סופי יותר - פיברגלס, יש שיטה מסויימת שהתעשייה אוהבת לעבוד לפיה או שפשוט אני בונה מישורים מורכבים, מדפיס ושולח לייצור (איך עובד תהליך הייצור? אני צריך להתחשב במשהו? יציקה/משיכה/הדבקות וכ'ו).

אשמח לעזרה - בטח עוד יהיו עדכונים בהמשך
תודה רבה,
בועז.

תשובות :
לשאלה 2 -"האם יש תוכנת חישוב לכיפוף צינורות ..." יש תוכנות לחישוב (http://www.ad-am.org/tube/new_tube&pipe.html) רדיוס וקורדינציות של לכיפוף המתייחסות לתהליך הכיפוף, והדגש על הכיפוף, אך משאלתך עולה "רדיוסים מינימאליים ומקסימאליים" ההיתחסות לזה הינה על פי סוג החומר, טיב החומר, עובי הדופן, הטיפול הטרמי ואפשרויות הביצוע. עיקרון חישוב הרדיוס הוא על הבסיס של מתיחה וכניעה, על פי רוב הרדיוסים של צנרת חלולה מתבססים על: קוטר הצינור כפול 2.5 = רדיוס קו מרכזי.

אענה ברצון רב לשאלות נוספות
מוטי פרי-מור מומחה בין לאומי לכיפוף ותהליכי צנרת מתכת בעל ניסיון של כ-40 שנים בענף כיפוף תהליכי צנרת. (http://www.ad-am.org/tube/new_tube&pipe.html)

נמרוד
26-05-07, 22:14
בנוסף למה שמוט כתב, בתקנונים טכניים של תחרויות מדברים על רדיוס כיפוף מינימלי של 3 פעמים הקוטר - קצת יותר מחמיר מכלל האצבע של מוטי. בכל מקרה, הרדיוס תלוי בצינור בציוד וביכולות של מי שמכופף לך ולכן חובה להתייעץ איתו ספציפית.

זה בכל מקרה פרט קטן ביותר ודי שולי כשאתה מסתכל על התמונה הגדולה של לתכנן רכב...

מוטי פרי-מור
08-06-07, 09:04
בנוסף למה שמוט כתב, בתקנונים טכניים של תחרויות מדברים על רדיוס כיפוף מינימלי של 3 פעמים הקוטר - קצת יותר מחמיר מכלל האצבע של מוטי. בכל מקרה, הרדיוס תלוי בצינור בציוד וביכולות של מי שמכופף לך ולכן חובה להתייעץ איתו ספציפית.

זה בכל מקרה פרט קטן ביותר ודי שולי כשאתה מסתכל על התמונה הגדולה של לתכנן רכב...

התקן כיפוף מינימלי של 3 פעמים הקוטר הינו "סטנדרט אמריקאי"
דהיינו: התארכות ותכווצות החומר נשמרת באחידות הן ב C.L.R (קו כיפוף מרכזי) והן בתכונות המכניות של הצינור, לידיעתך, בתעשיית הרכב נוטים להשתמש בשיטת crushed bending השיטה מחזקת את השטח המכופף מכנית.
בברכה
מוטי פרי-מור

-->