PDA

צפייה בגרסה מלאה : חלוקת עומסים

OFF-RoaD
19-05-07, 17:41
יש לי מדף עץ, שיושב על 4 מוטות ברזל.

עקב אילוצים טכניים המדף לא יכול להיות מחובר ישירות לעמודי המתכת, אלא הוא יהיה מחובר (בברגים) ללשוניות מתכת שירותכו לעמודים. העמודים ישבו מתחת למדף כך שמשקלו יהיה מונח עליהם, אבל שוב, הוא לא יהיה מחובר עליהם אלא על לשוניות שירותכו אליהם.

ההגיון שלי אומר שאין חשיבות לאורך הלשוניות במצב כזה, ושלא משנה אם הבורג שמחבר את הלשונית לעמוד יהיה במרחק 1,2 או 8 סנטימטר מהעמוד (אולי יש הבדל, אבל הוא די זניח במשקלים שמדובר עליהם [50 ק"ג על המדף בטיול עמוס]).

מישהו יכול לאשר/להכחיש טענה זו?

configurator
20-05-07, 05:32
אם הבנתי אותך נכון, הלשונית מרותכת באופן אופקי לברזלים.
במקרה כזה, המרחק בין הבורג לריתוך קריטי - הפיתול שיופעל על נקודת הריתוך הוא כמובן הכח שמופעל על המדף כפול המרחק ממרכז כובד המדף לנקודת הריתוך.

configurator
20-05-07, 05:35
בעצם נראה לי שהבנתי אותך לא נכון...

איך יוצא שהעמודים מתחת למדף?

OFF-RoaD
20-05-07, 07:13
ברור לי שאם הלשונית הייתה מה שמחזיקה את המדף היה מופעל על הריתוך כוח חזק שהיה שובר אותו.
מה שקורה במקרה הזה הוא שהעמוד תומך בעצמו במדף, פשוט לא ניתן לחבר את המדף לעמוד עצמו מבחינה טכנית (או יותר נכון-אני לא יכול לחבר את המדף לעמוד צבחינה טכנית). אז אני צריך לרתך לשונית בראש העמוד שבקצה שלה בורג שמחובר למדף. עכשיו, הלשונית תהיה תמיד צמודה למדף ואין דרך שהיא תקבל זוית שונה מ90 (ביחס למוט), ולכן נראה לי שלא חשוב באיזה אורך היא תהיה. השפעתה היא כמעט אך ורק על הציר האופקי, בו כמעט ואין כוחות.

נמרוד
20-05-07, 08:58
אתה שואל שאלה בפורום הנכון, ואני בטוח שתקבל תשובה מדויקת - אבל אי אפשר בלי תמונה/סקיצה/משהו. אפילו בצייר של וורד. אי אפשר במילים בלבד לשאול או לענות על שאלה כזאת.

OFF-RoaD
20-05-07, 14:42
הנה זה.
הכל במבט מלמטה, קנה מידה לא חשוב. חשוב לי בעיקר העקרון.

ריבוע חום - מדף.
מלבן מעוגל שחור - לשונית שמרותכת למוט בקצהו העליון.
נקודה אדומה - מוט שהולך מתחת למדף לכיוון רצפת הרכב.
נקודה כחולה - בורג שמחבר בין הלשונית למדף העץ.

המדף מחובר בברגים ללשוניות, שמרותכות בקצה השני שלהן למוט, שמחובר בקצה השני שלו (בעזרת לשונית דומה) לבורג ברצפת הרכב.

שוב השאלה: האם יש חשיבות לאורך הלשוניות? וכמה קריטית היא?

eysham
20-05-07, 15:26
לפי מה שאני מבין את מה שאתה מתאר, מבכינה סטטית אין הבדל. תעמיס את המדף ב-50 ק"ג אז המשקל יתחלק בין הרגליים.

הבעיה מתחילה בעובדה שרכב (ובטח רכב שטח) הוא לא מודל אידאלי למערכת סטטית...
כאן כבר נכנסים שיקולים של מומנטים, תנודות ואינרציות.

ככל שהלשונית יותר ארוכה, יהיה יותר מומנט על הלשונית ועומס על הריתוך. מצלד שני, ככל שהלשונית ארוכה יותר, יהיה פחות כח תלישה של הבורג.

האידאלי, אם אפשרי יהיה לשים רוזטה, שהיא בעצם לשונית היקפית, עם מספר חורים מסביב לעמוד וכך להינות מכל העולמות....

זאביק
20-05-07, 15:46
אם אני מבין נכון, אז המדף יושב על רגלי הברזל, וכל המשקל נשען עליהן ?
עכשיו יש לך בעייה לקדוח ברגלי ברזל ע"מ למנוע תזוזה של המגש ימינה / שמאלה / מעלה / מטה, ואתה רוצה שהלשוניות והברגים רק יצמידו אותו לרגלי ברזל ?

בעיקרון יש משמעות לאורך הלשונית, כי ככל שהיא יותר רחוקה מהרגל ברזל, המומנט שהיא מפעילה על נקודת החיבור יותר גדול,
אבל,
היות והכוח המופעל על הלשוניות הוא רק כלפי מעלה ולצדדים (עקב קפיצות, כלפי מטה זה נשען על רגלי הברזל), משמעות המרחק הזה זניחה יחסית.

נמרוד
20-05-07, 21:25
טוב, עכשיו אתה די ברור אני חושב.

אתה רוצה לבנות מה שמכונה בעברית "שולחן"... :smile: = משטח על 4 רגליים. משטח עץ נהוג לחבר למשהו שטוח, אתה קורא לו לשונית - אישם קרא לו רוזטה - משטח פלדה גדול יותר, עגול, ריבועי, או משולש אם הרגל צריכה להיות ממש בקצה, שירותך במרכז כל רגל ויחובר למשטח עם יותר מבורג אחד בצורה סימטרית. לפחות שני ברגים, תמיד, בחיבור של כל דבר לכל דבר אם אתה רוצה למנוע תזוזה. אני לא יודע מה בדיוק המידות של העסק אבל כל האביזרים הנ"ל כולל משולשים בדיוק לצורך הזה ניתן לקנות בחנויות חומרי בניין למיניהם, מסגריות, חנויות פרזול וכולי.

-->