PDA

צפייה בגרסה מלאה : כמה מומנט או/ו כ"ס צריך בשביל D60?

lizard
01-06-07, 22:45
יש טבלה כלשהי שמסכמת כמה מומנט/כ"ס צריך על מנת לגרום לD60 לזוז?
ברור לי שיש עוד מליון גורמים אבל כרגע זה הדבר הכי מוחשי שאני יודע בקשר לרכב שאני מתכנן. שיהיו לו 2 D60 קדמיים (היגוי 4 גלגלים).
אני רוצה לדעת איזה מומנט/הספק מינימאלי אני צריך.

מדובר על רכב עבירות עם צמיגי 38-39, משקל הרכב יהיה בערך כמו משקל של סיקס בינוני. בסביבות ה2 טון (לפחות זאת השאיפה). הרכב עצמו אגב יהיה ספרטני להחריד ויהיה לבנאדם אחד (למרות שיהיה מקום לבנאדם נוסף) התחרויות המיועדות הן תחרויות מתחם סגור בסגנון האקסטרים.

OFF-RoaD
01-06-07, 22:57
איך זה קשור לסרן? עד כמה שידוע לי, אם הוא לא מחובר לכלום אתה יכול לגרום לו לזוז עם היד...

השאלה שלך צריכה להיות (נראה לי לפחות...) "כמה מומנט ו/או כ"ס צריך בשביל לגרום ל2 טון על צמיגי 38-39 לנסוע במהירות סופית של X קמ"ש עם יחס העברה סופי Y?"

זה נראה כמו משהו יותר מדעי...

lizard
02-06-07, 00:17
עד כמה שהבנתי כל רכיב במערכת עולה מומנט.
אלטרנטור, מאוורר, משאבת מים, משאבת דלק, גיר, טרנספר וסרנים. מה שנשאר צריך להזיז את הרכב בסופו של דבר.
מאחר ועוד אין לי הערכה של משקל סופי, המטרה היא לא לעבור את ה2 טון, אז אחד מהדברים היחידים שיכולים לעזור לי כרגע בבחירה של המנוע היא כמה עולה לי להזיז סרני D60 עם צמיגי 39 (הצמיגים הגדולים ביותר שאשתמש בהם, אם בכלל) מבחינת מומנט.
זה רק בשביל שיהיה לי איזה שהוא קו מנחה בקשר לנתונים שאני צריך מהמנוע.

מצד שני, ברוך בנה רכב מבוסס על מנוע של רכב כביש ויש לו מספיק מומנט וכ"ס כדי להזיז את הרכב, אז אולי מנוע סופה סטנדרטי יספיק. אני לא יודע, לכן אני מנסה לברר.

העדפה שלי אגב היא מנוע סופה.

Bulldog
02-06-07, 01:23
כמה עולה לי להזיז סרני D60 עם צמיגי 39.
תראה, כל סרן יעלה בין 5000 ל6000 ש"ח.
צמיג אינטרקו IROK עולה בארה"ב 330 בערך במידה הזאת זה בערך 3300 לצמיג בארץ 13200 וזה במידה ואתה לא קונה ספייר.
שילדה ושאקלים אני בטוח שיש לך מהסיקס
נישאר לך רק לקנות מנוע סופה אני מאמין באיזה 7000 - 8000 ש"ח.
חשמל אתה יודע לעשות, היגוי הידראולי זה בטח לא בעייה.
בוא נגיד עוד קצת על חלקים שונים, עוד 5000 מקסימום 10000 ש"ח.
סה"כ
35000 עד 45000 ש"ח ואתה יכול להזיז צמיגי 39 על סרני דנה 60.

Bulldog
02-06-07, 09:08
אגב, המקסימום מומנט שאתה יכול להכניס לסרן זה 2454.375 ליברה פיט בהתחשב בצמיג.
מעל לזה אם אתה במקום עם אחיזה טובה ומכת גז, הצירייה תישבר או שתיסבול מנזק בלתי הפיך.

lizard
02-06-07, 09:55
אוקי תודה.
אז לדעתך מנוע סופה יספיק להזיז כזה רכב?

Bulldog
02-06-07, 17:13
לדעתי אתה לא יודע מספיק.

בשביל להזיז מחפרון JCB מספיקים 53 כ"ס, אבל אתה יודע כמה מומנט הם מייצרים אותם 53 כ"ס.
יש נושא שנקרא הכפלות של מומנט, עוד מקום שבו כ"ס הולך לאיבוד אבל נוצר יותר מומנט.
יש נושא שנקרא מהירות סופית של הרכב.
ומיכה, זה שרשמתי לך שורה אחת לא אומר שאתה ישר יודע במה מדובר.
זה נושאים שצריך ללמוד אותם, לא לנחש או לנסות להבין משורה אחת באינטרנט.

lizard
02-06-07, 21:10
ברור לי שיש לי עוד המון ללמוד. אני לא הולך לבנות רכב מחר וגם לא מחרתיים.
פשוט אם יהיו "מציאות" אני רוצה לדעת לא לפספס אותן.

המהירות הסופית הרצויה מבחינתי זה 40 קמ"ש. לא יותר. אני לא מאמין שאוכל להגיע לכזו מהירות בהתחשב ברכיבים שיש לי. אבל צריך להתחיל מאיפשהו.

asafk
02-06-07, 21:40
"להתחיל מאיפושהו" זה מהגלגלים. תתחיל בלחשב (וזה דווקא כן קל) כמה כוח אתה צריך להזיז רכב במשקל מסויים, במהירות מסויימת, עם צמיגים מסויימים. אחרי זה תכניס למשוואה יחסי העברה ידועים של גיר וטרנספר. אחרי זה את יחסי ההעברה בסרנים. דווקא ההפסדים על הסרן עצמו לא גדולים ככל שהסרן יותר גדול או כבד. זה פשוט המשקל שלו שמשפיע על המשקל של כל הרכב (והוא גדול, ולכן משפיע הרבה)

אסף.

elitkh
02-06-07, 22:34
מיכה

ככלל אצבע תניח שהרכב במישור (אז כח החיכוך הוא הגדול ביותר) תניח שמקדם החיכוך הוא 1.
2000 ק"ג *רדיוס הצמיג (כחצי מטר) נותן מומנט של 1000 קג"מ.
נניח שתחת המומנט הזה אתה רוצה להניע את הרכב במהירות איטית יחסית כ 20 קמ"ש או אפילו נמוך מזה.
נניח שהמנוע של מגיע עד כ5000 סל"ד הרי שאתה צריך יחס הפחתה של כ 1:45 בין המנוע לגלגלים.
וזה יהיה ההילוך השני או השלישי שלך. ההילוך הראשון שלך יהיה אף איטי יותר ויאפשר לך לזחול ועדיין לקבל מומנט גבוהה למדי (תלוי כמובן סעקומת המומנט של המנוע שלך אבל אנחנו כרגע מדברים על כללי אצבע). נניח שיש לך הפסדים על מערכת ההינע של כ30% (מספר סביר בעיקר אם תזדקק לתיבות הפחתה נוספות וסביר להניח שתצטרך ע"מ לממש יחס הפחתה כזה). המומנט שהמנוע יצטרך לספק הוא כ 32 קג"מ.
זה החישוב הכי פשוט ע"מ לקבל סדרי גודל הבעיה בחישוב הזה שהוא לא מתייחס לאינרציה של הרכב ולא לשינויים בתנאי הדרך.בכל אופן המומנט שתזדקק לו לא יהיה גבוה יותר (מעבר לזה הגלגל יחליק) אתה צריך לדאוג שהמנוע יספק את המומנט הזה בנקודת העבודה הרצויה לך -כלומר במהירות הרצויה לך.

lizard
02-06-07, 23:55
אוקי תודה.
יש לי ספר נוסחאות, אני אשתמש בהן. אם תהיה לי בעיה, אני אשאל שאלות.

תודה רבה.

lizard
04-06-07, 00:13
אחרי לילה של נבירה באינרנט וחישובי RATIO וחישובי עלות/תועלת התברר לי שהגיר+טרנספר שיש לי לא מתאימים בכלל. אפשר אולי להשתמש בטרנספר אבל זה יהיה בעייתי בכל מקרה כי מדובר על מתאמים לT18 ובקיטים של TERALOW ביחס של 1:3/1:4 וביחסי העברה של 6.5 בסרנים. לא מעשי בכל מקרה.
אני חוזר לרעיון המקורי שלי שאומר לקנות בלייזר בנזין ולהשתמש, לפחות בהתחלה, במכלולים שלו.
במקרה הזה אני בטוח שהV8 שיש בבלייזר מספיק מבחינת מומנט וכ"ס למה שאני רוצה בתור התחלה.

תודה לכם.

-->