PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגים לסילברדו - עדכון ושאלה

איש הצפון
07-06-07, 01:47
כשרכשתי את הרכב לפני 6 חודשים (ו 24,000 ק"מ) הבחנתי שבדופן הצמיגים יש שקעים.

בדיקה עם צמיגאי מומחה העלתה שאלו הן נקודות התפרים ושאין סיבה לדאגה.

למרות זאת פניתי לצמיגאי של UMI והלה אישר את החלפת הצמיגים "למרות שאין כל בעייה בטיחותית" ואף הציע לי לנסוע עליהם עד שישחקו - ורק אז להגיע להחליף.

אתמול הוחלפו (ללא כל חיוב כמובן) כל 5 הצמיגים לצמיגי קומו 10 פליי (המקוריים היו אמריקאים עם 6 פליי).

במהלך ההחלפה שמתי לב שהצמיגים האחוריים הישנים נשחקו מאד, בעוד שהקדמיים נראים כמו חדשים.

אני לא נוהג "לפרפר" עם הרכב והוא לא מאד עמוס (יש על הארגז באופן קבוע כ 250 ק"ג).

שאלתי היא מה הסיבה להבדלי השחיקה ואיך נמנעים משחיקת היתר של הגלגלים האחוריים.

tzagi
09-06-07, 09:13
.

שאלתי היא מה הסיבה להבדלי השחיקה ואיך נמנעים משחיקת היתר של הגלגלים האחוריים.

לחץ אויר נכון בהתאם למישקל
בדרך כלל, ולשימוש יום יומי בלי הרבה מישקל בארגז אני ממליץ על 55PSI קדימה ו50 אחורה
במקרה שלך, שאתה סוחב 250קג קבוע, תעלה ל55 אחורה.
וכמובן, הכי חשוב להחליף בX קידמיים לאחוריים כול 10000 מייל, או פחות.

asafk
09-06-07, 14:35
וכמובן, הכי חשוב להחליף בX קידמיים לאחוריים כול 10000 מייל, או פחות.

חס וחלילה!
להחליף קדימה אחורה - בהחלט כן.
ימין שמאל- אסור בהחלט! צמיג רדיאלי "לומד" את כיוון הגלגול שלו. אסור להרכיב צמיג ימני בצד שמאל ולהיפך. אם עושים את זה, מרגישים רעידות בשלב הראשון (שנפתרות כך או אחרת על ידי איזון גלגלים, ואז מתעלמים מהבעיה), ומהר מאוד אחרי זההצמיגים מתפרקים מבפנים. הבעיהמחריפה ככל שהצמיג גדול יותר...

אסף.

tzagi
10-06-07, 07:44
אסף,
אני מתאר לעצמי שאתה יכול להחליף בכל דרך שאתה רוצה,
אבל אני הולך לפי הוראות היצרן, קרייזלר במקרה שלי.
כן, הצמיג "לומד" וזאת הבעיה.

מצורף הדף מספר הרכב.

asafk
10-06-07, 11:18
לעניות דעתי, הספר נכתב עבור רכב שמשתמש בצמיגים רדיאליים או דיאגונליים. הוראות היצרן של כל יצרני הצמיגים הרדיאליים אוסרות במפורש על החלפת צד.

אסף.

איפון
10-06-07, 11:47
אסף..
ניתן להחליף צדדים מבלי להחליף כוון סיבוב ע"י הפשטת הצמיג מהג'נט והפיכתו- כיתוב לבן לצורך העניין יעבור לצד הפנימי..

לעניין השחיקה של צמיגים אחוריים בטנדרים אמריקאיים, חבר עם נוואדה סבל מהתופעה של שחיקה לא אחידה של הסוליה באחוריים בלבד(שניהם במידה שווה) לאורך כל התקופה בה הרכב היה ברשותו. לא שינה איזה צמיג וכמה מחוזק שם, ולא נמצא שום פתרון, כולל בדיקה של מצב הסרן במכון פרונטים(חיפשו סרן עקום, דיאגונליות בין הארבעה וכו). להערכתי זו "מחלה" של הרכבים האלו.

דני

asafk
10-06-07, 12:11
ניתן להחליף צדדים מבלי להחליף כוון סיבוב ע"י הפשטת הצמיג מהג'נט והפיכתו- כיתוב לבן לצורך העניין יעבור לצד הפנימי..

בוודאי. מישהו באמת עושה את זה?

אסף.

tzagi
11-06-07, 08:19
לעניות דעתי, הספר נכתב עבור רכב שמשתמש בצמיגים רדיאליים או דיאגונליים. הוראות היצרן של כל יצרני הצמיגים הרדיאליים אוסרות במפורש על החלפת צד.

אסף.

אין רכב שנימכר בארהב למעלה מ20 שנה שבא עם BIAS PLY
אז הויכוח לא רלונטי

אני יכול לצרף מאות קישורים שמכילים אותם הוראות(בדיוק כמו שכתוב בתמונה המצורפת)
אבל בא נעשה את זה אחרת,
יש לך הוכחות למה שאתה טוען?
או שזה עוד אגדה אורבנית ישראלית בסיגנון הניקסיל?

או שכל יצרני הרכב, יצרני הצמיגים ומוכרי הצמיגים בארהב טועים ואסף צודק
או שלא.

I'm keeping an open mind.

נמרוד
11-06-07, 09:36
ג'ו, גוגל הוא הכלישלי ושלך. חפש ותראה גם אתה בכל מיני קישורים והוראות שונות, שכשהצמיגים הם unidirectional יש בהוראות הtire rotation הערה להחליף אותם רק קדימה אחורה ולא צד לצד. יכול מאד להיות שיש הערה כזאת גם בספר הרכב שלך. אני לא מומחה לצמיגים אבל כנראה שלזה אסף מתכוון.
הנה דוגמא זריזה מגוגל על איזו קרייזלר, סתם אחת מרבות...
http://www.imperialclub.com/Repair/Wheels/rotation.htm

לעניין השחיקה של צמיגים אחוריים בטנדרים אמריקאיים, חבר עם נוואדה סבל מהתופעה של שחיקה לא אחידה של הסוליה באחוריים בלבד(שניהם במידה שווה) לאורך כל התקופה בה הרכב היה ברשותו. לא שינה איזה צמיג וכמה מחוזק שם, ולא נמצא שום פתרון, כולל בדיקה של מצב הסרן במכון פרונטים(חיפשו סרן עקום, דיאגונליות בין הארבעה וכו). להערכתי זו "מחלה" של הרכבים האלו.

מי אמר שהצמיגים צריכים להשחק אותו דבר? ברור לנו שיש הבדל בין צמיגים קדמיים לאחוריים - תלוי מי המניעים ומה חלוקת המשקל של הרכב. אבל גם מצד לצד יש הבדלים. רכב שנוסע הרבה בכבישים מהירים, לוקח יותר פניות מהירות ימינה - כי היציאות בכבישים מהירים ומחלפים הם לרוב פניות ימינה. גם בכל צומת רגילה, הפניה ימינה הדוקה יותר מאשר הפנייה שמאלה. ולכן, בתלות באופי הנסיעות של הרכב המסויים, יכול בהיחלט להיות שתראה בלאי גדול יותר על הצמיג השמאלי.

לחלופין ברכב עירוני שנתקל ומטפס על מדרכות הרבה, הצמיג הקדמי ימני הרבה יותר פגיע למכות ושפשופים.

איפון
11-06-07, 23:07
חפש ותראה גם אתה בכל מיני קישורים והוראות שונות, שכשהצמיגים הם unidirectional יש בהוראות הtire rotation הערה להחליף אותם רק קדימה אחורה ולא צד לצד.

מי אמר שהצמיגים צריכים להשחק אותו דבר? ברור לנו שיש הבדל בין צמיגים קדמיים לאחוריים - תלוי מי המניעים ומה חלוקת המשקל של הרכב. אבל גם מצד לצד יש הבדלים. רכב שנוסע הרבה בכבישים מהירים, לוקח יותר פניות מהירות ימינה - כי היציאות בכבישים מהירים ומחלפים הם לרוב פניות ימינה. גם בכל צומת רגילה, הפניה ימינה הדוקה יותר מאשר הפנייה שמאלה. ולכן, בתלות באופי הנסיעות של הרכב המסויים, יכול בהיחלט להיות שתראה בלאי גדול יותר על הצמיג השמאלי.

לחלופין ברכב עירוני שנתקל ומטפס על מדרכות הרבה, הצמיג הקדמי ימני הרבה יותר פגיע למכות ושפשופים.

בצמיג בעל כוון סיבוב מסוים- ברור שאסור להפוך כוון סיבוב. מה שאסף הזכיר הוא משהו שאני מכיר בתור "תורה שבע"פ", ומעולם לא מצאתי לו סימוכין בשום מקור כתוב. אין ספק שהנסיון מלמד שצמיגים רדיאליים שהפכו את הכוון סיבוב שלהם מתפרקים מהר יותר.. וההסבר הוא הגיוני. גם אני תמיד הקפדתי על העניין, אולם ציינתי על דרך אפשרית לבצע ההצלבה, מבלי להפוך כוון הסיבוב.

לגבי השחיקה שציינתי בצמיגים אחוריים בנוואדה, אני מדבר על תופעה חוזרת בכמה סוגי צמיגים באותו רכב, שכבר לאחר 5000 ק"מ הראו שחיקה לא אחידה של הסולייה בשני הצמיגים האחוריים בצורה שווה.
הצמיגאי, שעמד מול טענות בעל הרכב, העמיד את הרכב במכון פרונטים על מנת שתמצא הבעייה, ולא עלה בידם. הרכב המדובר היה נוסע עמוס בדרך כלל, ולעיתים גם גורר נגרר של טון וחצי. התופעה הייתה קיימת מיומו הראשון של הרכב, ולא נמצא לה פתרון.

tzagi
12-06-07, 06:17
בצמיג בעל כוון סיבוב מסוים- ברור שאסור להפוך כוון סיבוב. מה שאסף הזכיר הוא משהו שאני מכיר בתור "תורה שבע"פ", ומעולם לא מצאתי לו סימוכין בשום מקור כתוב. אין ספק שהנסיון מלמד שצמיגים רדיאליים שהפכו את הכוון סיבוב שלהם מתפרקים מהר יותר.. וההסבר הוא הגיוני.

כן,
בדיוק מה שחשבתי, אפשר להוסיף לרשימה הארוכה

נמרוד כתב:חפש ותראה גם אתה בכל מיני קישורים והוראות שונות

לא במיוחד, ההוראות "המוזרות" הם לרכבים הבאים עם גודל צמיגים שונה קדימה ואחורה.
לרכבים נורמליים, זה די סטנדרטי, בדיוק כמו בקישור שהוספת.
פה תמצא כיסוי לכולם:http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=43

נמרוד כתב:שכשהצמיגים הם unidirectional יש בהוראות הtire rotation הערה להחליף אותם רק קדימה אחורה ולא צד לצד

נכון, אבל מה קשר בן UNIDIRECTIONAL וצמיגים ראדיאלים רגילים?
אם יש חץ על הצמיג שמראה ROTATION
ככה זה אמור להשאר, לא מסובך.

אבל מה עם ה95% של הרדיאלים האחרים?

asafk
12-06-07, 10:00
ג'ו, אתה צודק. ההוראות בספרי הרכב מדברות על החלפה של הצמיגים המניעים באותו צד והחלפת צד של הלא מניעים (כמו באיור שצירפת).
עשיתי עוד כמה בירורים (כי זה באמת מעניין) - דיברתי עם מי שלימד אותי לא מעט ממה שאני יודע על צמיגים, לגבי אותה תורה שבע"פ, ששנינו שמענו יותר מפעם אחת מנציגים של חברות צמיגים.
השורה התחתונה היא שאם מקפידים להצליב צמיגים כל 8000 ק"מ בערך, בדגש על ההצלבה הראשונה שהיא החשובה מכולן (ובצורה כמו שמצוייר בספר- עם השוני בין הנעה אחורית לקדמית)- ככל הנראה לא יוטבע כיוון הסיבוב בצמיגים ולא יורגשו רעידות וכו'. אם לא מקפידים על כך, ושוב- בדגש על ה8000 ק"מ הראשונים- הצמיג אבוד, מבחינת האפשרות לשנות לו כיוון בעתיד. עוד, בשולי הדברים, עצם ההחלפה של קדימה אחורה- מספיקה בהחלט, מכל הבחינות.
מעשית, כיוון שרובנו לא מקפידים על הצלבת צמיגים "בזמן", המשמעות היא שהחלפת כיוון הסיבוב תפגע בצמיגים- ומכאן האיסור על החלפת הכיוון.
דבר מעניין שהוא סיפר לי תוך כדי, זה שבארה"ב הרבה דילרים של צמיגים לא נותנים אחריות אם אתה לא מגיע אליהם אחרי 5000 מייל להצלבת הצמיגים הראשונה- זה נכון, ג'ו?

אסף.

מאיר רוטברג
12-06-07, 10:53
חס וחלילה!
להחליף קדימה אחורה - בהחלט כן.
ימין שמאל- אסור בהחלט! צמיג רדיאלי "לומד" את כיוון הגלגול שלו. אסור להרכיב צמיג ימני בצד שמאל ולהיפך. אם עושים את זה, מרגישים רעידות בשלב הראשון (שנפתרות כך או אחרת על ידי איזון גלגלים, ואז מתעלמים מהבעיה), ומהר מאוד אחרי זההצמיגים מתפרקים מבפנים. הבעיהמחריפה ככל שהצמיג גדול יותר...

אסף.

מיי טו סנט

אני החלפתי סתם באמצע החיים את הצמיגים , כלומר הצלבתי אותם
נו טוב זה עלה לי ברביעית mtr במצב מעולה
הצמיג פשוט "נפרד" מהמתכת שלו,

אני מניח שאם הולכים לפי הספר וההנחיות אזי זה בסדר

tzagi
12-06-07, 18:14
דבר מעניין שהוא סיפר לי תוך כדי, זה שבארה"ב הרבה דילרים של צמיגים לא נותנים אחריות אם אתה לא מגיע אליהם אחרי 5000 מייל להצלבת הצמיגים הראשונה- זה נכון, ג'ו?

אסף.

זה לא נפוץ אבל, כמו בכל מקום אחר בעולם,
מחפשים סיבות להתנער מהאחריות.
בכל מקרה, היצרן נותן את האחריות ולא הדילר, תמיד אפשר ללכת לדילר יותר ידידותי.
אבל....
בצורה שהאחריות בנויה...למעשה אין אחרייות(יש רק על הנייר) אחרי 10000 מייל בכל מיקרה.

נמרוד
24-06-07, 14:44
ג'ו - בספר היינס של צ'רוקי XJ (ספר #50010) בעמוד 1-19 בפרק על tire rotation לא כתוב הרבה אבל יש ציור של החלפה מומלצת, והוא החלפה של אותו צד בלבד בין קדמי לאחורי. בלי הסברים, אבל הנה מקור אמריקאי באנגלית שלא ממליץ על הצלבה.

tzagi
24-06-07, 18:44
הספרים של היינס נכתבים באנגליה ע"י בריטים.
מתוך סקרנות לקחתי ספר של סאאב 900 , בכול הספר לא כתוב כלום על הנושא,
אז לפי ההגיון הזה, לא צריך להחליף בכלל?

הספרים של היינס מלאים בטעויות, קורה.
נמרוד, יש לך את הowner's manual?

נמרוד
24-06-07, 18:51
סתם שמתי לב לזה בספר ונזכרתי בשרשור הזה. זה אומר שאנחנו הישראלים לא נולדנו גאונים שממציאים דברים, למדנו את זה מהבריטים!

tzagi
25-06-07, 04:37
ואם זה המצב....האמת שהמצב קשה,

אצלינו אומרים:
The blind is leading the blind

shay1
12-01-08, 13:31
אצל חבר שלי זה קרה בדיוק אותו דבר עם הצמיגים האורגנליים של הסלברדו
וגם לו החליפו החברה ללא חיוב לקומו

לפי דעתי זאת בעייה ידועה צריך לבדוק בחברה

-->