PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיית מזגן ברנו קליאו 94'

דרור ברלי
11-06-07, 12:24
המזגן פולט אוויר חם בלבד.

מכיוון שאין לי מושג במזגנים, מה כיוון התקלה?

חימושניק
11-06-07, 13:29
יכולים להיות 20 כיוונים שונים.

האם התופעה התחילה בפתאומיות? או שחלה התדרדרות הדרגתית בעוצמת הקירור?

דרור ברלי
11-06-07, 14:08
זה התחיל פתאום, לפני יומיים.

גז מולא לפני כ-3 חודשים ומאז המזגן עבד מצוין.

חימושניק
11-06-07, 14:59
חפש בתא המנוע את פתחי השירות (ונטילים) של מערכת המיזוג (לרוב הם מכוסים בפקקי פלסטיק שחורים, כמו של ונטילים של גלגלים, אבל גדולים יותר). תן לחיצה קטנה על הפין שבמרכזו של אחד הונטילים עם מברג קטן. צריך לצאת גז. לא יוצא? אין גז - צריך לבדוק למה ברח ומאיפה.

כן יוצא? הנע את המנוע והפעל את המזגן. הסתכל על הפולי של המזגן. האם הפולי מסתובב כולו (החלק החיצוני והחלק הפנימי ביחד)? אם לא המדחס לא נכנס לפעולה וצריך לגלות למה.

תעשה את הבדיקות האלו ותחזור לדווח.

הערה: על מנת לבצע דיאגנוזה למזגן יש צורך בציוד בסיסי (מתחיל משעוני לחץ). היות ואני די בטוח שאין לך ציוד כזה, אפשרויות הדיאגנוזה והתיקון מעל דפי הפורום מוגבלות עד מאוד.

דרור ברלי
11-06-07, 15:44
ברור.
השאלה עלתה לא רק כי אין לי מושג במזגנים, ושהעניין דחוף - האוטו של בת-זוגתי והיא לא מוכנה לנסוע בו אפילו יום אחד ללא מזגן פועל... אחרי שהתבשלנו בתוכו אתמול אני יכול להבין אותה. יש לה גם נטיה להכניס את הרכב מיד למוסך ולקבל בהכנעה ובהשלמה כל "דיאגנוזה" שיגידו לה שם.

אז מסתבר שיש גז במערכת, אבל לעומת אתמול, הפעם גם נשמעו רעשים חזקים מהמדחס...
כנראה שאכלנו אותה וצריך להחליף מדחס?

חימושניק
11-06-07, 16:52
דרור,

ראשית, אני משתתף בצערה של זוגתך. גם אני לא הייתי מוכן לנסוע אפילו מטר אחד בחום כזה.

נסה לתאר את הרעשים שאתה שומע מהמדחס. האם הפולי שלו מסתובב?
בכל אופן, אני יכול להפנות אותך לבעל מקצוע אמין ולא יקרן בת"א. אם תרצה פרטים, פנה אלי בה"פ.

דרור ברלי
13-06-07, 10:18
נו טוב. הדר לא חיכתה ורצה עם זה למוסך שמטפל לה ברכב עוד מלפני שהכרנו.
לפי כל חוקי מרפי ברור שהלך המדחס...

כצופה מהצד, אני יכול רק להעיד שנהיה יקר האוטו הזה - "חסכוני" עאלק, אבל תמורת ה-14 ק"מ/ליטר בממוצע שהוא עושה, הוא קורע את הכיס מכיוונים אחרים.

lizard
13-06-07, 11:15
כצופה מהצד, אני יכול רק להעיד שנהיה יקר האוטו הזה - "חסכוני" עאלק, אבל תמורת ה-14 ק"מ/ליטר בממוצע שהוא עושה, הוא קורע את הכיס מכיוונים אחרים.

אם זה רק מדחס אז יצאת בזול.
לי יש 2 רכבים קטנים כאלה, פיאט בראבו מודל 2000 ורנו קליאו B מודל 2002.
כשהם נכנסים למוסך אני אף פעם לא יודע כמה יעלה להוציא אותם משם.
שתבין שבפיאט הושקעו בשנתיים האחרונות כבר קרוב ל20 אלף שקל, ברנו למזלי יכולתי להוציא חלק מההוצאות מהביטוח, אבל בכל מקרה מדובר על איזה 20 אלף נוספים.
בהושקעו הכוונה היא להכנה לטסטים, תאונות וקילקולים.
אין מה לעשות, אין רכב זול יותר. רק אם אתה יכול להרשות לעצמך להחליף רכב כל 3-5 שנים, זה יעלה הכי פחות לדעתי בסופו של דבר.

בוזי
13-06-07, 12:23
אם אנחנו כבר מתפזרים, אני מחזיק סיטרואן BX שנת 88, אוטומטית.
קניתי אותה אחרי שריסקתי לעצמי את הקרסול בתאונת אופנוע, והייתי צריך רכב אוטומטי וזול.
שילמתי עבורה 2300 שקלים, וכמו בבדיחה ההיא (אישה...פעם ראשונה), הסתכלתי לה בפנסים, ואמרתי לה, שבמקום שהיא עושה תקלה גדולה ומשביתה, היא תישאר לנצח.
בתמורה קיבלתי רכב אוטומטי, מחושמל כללית, הגה כח, והכי נוח בעולם.
זה היה לפני 4 וחצי שנים ומעל 100000 ק"מ. היא עוד נוסעת...
תקלות? פה צינורית, שם איזה שסתום הדראולי או ספירות (=בומבות), ממש כסף קטן.
את כל שאר ההוצאות (טיפולים, ביטוחים וטסט) הייתי מוציא גם על רכב יקר יותר, רק שהן היו גדולות יותר.
בממוצע אני מוציא על תחזוקה (טיפולים ותיקונים) 1000 שקל בשנה, זה סכום שאין לו אח ורע בתחום תחזוקת רכב. בתוך הממוצע הזה כבר יש טיפולים "גדולים" (טיימינג) וכמה תקלות קטנות.

אז אל תספרו לי שאין רכבים זולים לתחזוקה.

בעז.

דרור ברלי
13-06-07, 12:49
תראו, אין לי ממש טענות. פשוט כי זה אוטו ישן (94').
הוא מאוד שמור ועם ק"מ נמוך יחסית (150K), אבל בשנה האחרונה הוא מתחיל להראות את סימני הגיל שלו.
-בנסיעה לים המלח הוא התחמם כי איזה צינור קטן החליט לנזול (צינור שכדי להגיע אליו היה צריך לפרק חצי מתא המנוע). מזל שתפסתי אותו בזמן והוא חזר הביתה על גרר.
-בנסיעה לחיפה אחד המיסבים בגיר (ידני) החזיר נשמתו לבורא - רעש אימים שחייב פירוק הגיר לגורמים ולמעשה שיפוץ שלו.

-לפני חודשיים אלטרנטור חדש.

-עכשיו המדחס.

ארבעה צמיגים חדשים ומצבר חדש אני לא סופר - כי זה בלאי רגיל.

העניין הוא שזה לא רכב שעובד כל כך קשה. הק"מ הממוצע שהדר עושה בו הוא מאוד נמוך, ובכל זאת תקלות מתחילות להופיע בזו אחרי זו. זה עדיין לא קריסה כללית קטסטרופלית כמו במכוניות דייהטסו למשל, אבל העלויות מתחילות להצטבר לסכומים.

asafk
13-06-07, 12:58
זה הזמן להיפטר מהגרוטאה (הקליאו, לא הדר). למכוניות הללו יש תאריך תפוגה - ואפשר לזהות אותו בקלות לפי צבר התקלות שהולך ונערם לפתחך.

האוטו של בת-זוגתי

תיקון בעברית- האוטו, כנראה, של זוגתך- לא של הבת שלה.. ;)

אסף.

בוזי
13-06-07, 13:00
יש המון קליאואים מהשנים האלו על הכביש. אני מניח שיש היצע גדול של חלפים מפירוק, במחירים מצחיקים (אם לא מצחיק אותך, חפש מקור אחר).

דרור, עצתי לך, לא להשקיע בחלפים חדשים שיחזיקו עוד 10 שנים, האוטו הזה לא יהיה אצלך לנצח.

ועם זאת אני הולך עם ההמלצה שלך אסף. טפטוף התקלות יהפוך לזרזיף ואח"כ לזרם... בסוף יהיה לך לנדרובר! :twisted:

נמרוד
13-06-07, 13:18
התחממות כמעט קריטית

פרוק גיר

אלטרנטור

מדחס מזגן

ארבע צמיגים ומצבר

---------------

סכום = למעלה מהמחיר של קליאו 94 תקינה לגמרי.

הגעת לסוף של האוטו, דיהטסו, רנו, טויוטה - לא משנה - מעפר נוצרו ואל עפר ישובו. חוץ מג'יפים :-D

דרור ברלי
13-06-07, 14:19
הדר עדה להתצהרות החוזרות ונשנות שלי שהגיע זמנו של האוטו החמוד הזה להימכר.
יותר מ-8 שנים אצלה, מטופל היטב, כיפי וחסכוני, אבל זמנו הגיע. מעניין מתי היא תשתכנע, זה בכל זאת הצעצוע שלה, לא שלי...

עלויות:
התחממות כמעט קריטית - 800 שקל (חלקים+המון עבודה, וזה בג'סטה גדולה מאוד מחבר יקר. העיקר שהמנוע לא ניזוק)

פרוק ושיפוץ גיר - 1700 שקל (חלקים + עבודה + מע"מ)

אלטרנטור - 500 שקל (לדעתי שדדו אותה כאן)

מדחס מזגן - 1900 שקל (חלקים + עבודה + זנבות קטנים מסביב + מע"מ)

ארבע צמיגים - 1200 שקל

מצבר - 500 שקל.

---------------

סכום = כ-6600 שקל. כל זה בשנה האחרונה בלבד!!! זה פחות מערך האוטו, אבל זה סכום מוגזם לכל דעת. כמו כן, זו תהיה טעות לספור צמיגים ומצבר כי אלה חלקים מתבלים ומתכלים בלי קשר לאוטו עצמו, אבל הכסף הוא כסף.

מי שיקנה אותו ייהנה ממנו לא מעט זמן, כי הוא מקבל רכב תקין ב-100% עם המון מכלולים חדשים/משופצים. האוטו נראה ונוסע הרבה יותר טוב ממכוניות זהות בנות גילו. ללא תאונות, צבע לבן מקורי, ריהוט פנימי במצב חדש, טסט לשנה (מלפני שבועיים) ועוד. יאללה, יש קונים?

מוני אורבך
13-06-07, 14:43
דרור - אולי כדאי שתקשיב להדר קצת...

תמכור אותו מה תקנה? קליאו שנת 2003
כול הרכבים שנת 2000 ומעלה הם מזן "המפלצת המוצצת"
כמה שהם יותר חדשים כך הם יותר מוצצים.
ובנוסף לכול הצרות יש להם גם ירידת ערך מטורפת!!!

רק לשם דוגמא הפיסטה הידועה לשימצה איבדה בשנה 3K והיא עוד רכב ישן יחסית.

יש ביד רכב טוב שידועה ההסטוריה שלו והוא בסדר. הוא מתאים לדרישות ואין שום רצון להחליפו אז מה הבעיה כאן??? 3K בשנה הוצאות תחזוקה לרכב זה לא בשמים.
תקנה חדש תשלם את זה רק כדי להעביר אותו טסט כול שנה (עם כול חוקי הפליטה המטורפים)

תתחיל להקשיב קצת לזוגתך... נשים לפעמים (תמיד) יודעות מה הן רוצות וצריכות.

אגב הבאת כאן מחירים מטורפים לפריווט

4 צמגים 1200 שח??? 300 שח לצמיג!!! אני קניתי צמיגים מעולים בחצי מחיר מזה.

מדחס מזגן + עבודה 1900 שח??? מה החליפו לה את המערכת קומפלט? המדחס לא עולה יותר מ 500

תיקון גיר 1700 שח? לפריווט? אפשר כבר להחליף את כול הגיר...

תגיד לאיזה מוסך היא הלכה? של האחים פרינין?

נמרוד
13-06-07, 14:52
מוסך של מישהו שיודע חשבון יותר טוב ממך מוני :twisted:

מוני אורבך
13-06-07, 14:55
צודק )))-:

שלוש מאות ולא ארבע מאות....
נמרוד, כבר אמרתי שאני זקן וסנלי ?!
אני פשוט לא זוכר (-:

בוזי
13-06-07, 15:15
עדיין מחירים גבוהים מאוד לתחזוקה של פרייבט.
את המצבר והצמיגים אתה לא סופר, אבל גם עליהם שילמתם מחיר שהוא ברף העליון של המחירון.
אלטרנטור 500 ש"ח? מוגזם.
במחיר של שיפוץ הגיר היית קונה שני גירים מפירוק.
מדחס מזגן בקרוב ל2K?

את הרכבים האלה אפשר להחזיק מאוד מאוד בזול, הסוד הוא אותו סוד של הג'יפים:
מקור זול לחלפים, היינס ומוסך +מערכת יחסים מיוחדת.

השיטה של להיכנס למוסך על כל תקלה, כבר לא עובדת ברכבים האלו.

דרור ברלי
13-06-07, 23:03
התפזרתם לגמרי.

זה לא האוטו שלי שאני אפרק וארכיב בחצר ואעשה עליו נסיונות.
זו לא הסופה שאני יכול לא להספיק לסיים תיקון, ואז להשאיר אותה על הבוקים ולחיות יום-יומיים עם אופניים או אוטובוס או עם הפוקוס של ההורים שלי שגרים שני בתים לידי (או עם אחד מרכבי המבחן שחונים אצלי באופן קבוע - מפלצות מוצצות חדשות של 200K שקל וצפונה...:lol:)

תיאורטית, הדר יכולה לנסוע בג'יפ בזמן שאני מטפל לה באוטו, אבל בפועל, היא מסרבת ומפחדת לנהוג בג'יפ וזו עובדה מוגמרת. היא זקוקה לקליאו שלה זמין ותקין. אם הוא מתקלקל היא מיד רצה איתו למוסך... אני אומר תודה אם אני מספיק לרדת ולבדוק משהו או לעשות לה טיפול חפוז בחצר... בפועל זה אוטו שלעולם לא מושבת יותר משעתיים.

מוני, אין לי מושג איפה אתה קונה צמיגים... אבל צמיג חתך נמוך (65) של יצרן נורמלי עולה סביב סכומים כאלה (על האוטו, כולל מע"מ) ב-150 שקל אתה קונה במרכז צמיג משומש או צמיג סיני עלום שם - ואני לא אתן לבת הזוג שלי לנסוע על צמיגים משומשים ובטח לא על סיניים...

גיר מפירוק שמצבו לא ידוע עולה 1500-1800 שקל. שיפוץ עדיף בעיני.

אלטרנטור? 400-600 אלה המחירים למשופצים עם אחריות, תלוי לאיזה רכב. והמחיר הזה כולל הרכבה ומע"מ. אני לא יודע מה אתם רוצים.

אני כן מוכן לקבל את הקביעה שבאיזור המרכז הכל הרבה יותר יקר. זה חלק מההסבר למחירים.

אני משוכנע שמכוניות לא משתבחות עם הגיל, אבל יש גם משהו בקביעה שרכב חדש יותר יעלה הרבה יותר באחזקה השוטפת, החל מביטוחים דרך תיקונים וטיפולים וכלה באלפי שקלים כל שנה לפני טסט בגלל בדיקות הזיהום.
בסך הכל הקליאו הזה הוא רכב נהדר ואפילו מאוד אמין. גם "ירידת הערך" שלו כבר זניחה. אלא שהוא הגיע לגיל שצריך להיות עירני וקשוב אליו.

lizard
13-06-07, 23:57
דרור אני מסכים איתך ב100%, גם אני לא יכול להשבית את הרכבים של אישתי ושלי ליותר מידי זמן ובגלל זה אני משלם למוסך שיעשה את העבודה. הבעיה היא שבאיזה שלב הרכב נמצא יותר זמן במוסך.
בשלב הזה אתה צריך לחשוב אם להחזיק אותו או לא. בכל מקרה כסף רציני אתה לא תראה מזה.

שמע, אני (בטיפשותי הרבה) שרפתי מנוע לבראבו לפני שנה בערך. התיקון עלה יותר מ15 אלף (כן כן) עדיין היה שווה לי להשאיר את הרכב מאשר למצוא משהו אחר. טסט לרכב הזה עלה בסביבות ה5K (ושבועיים במוסך) ועכשיו לרכב יש בעיה עם צריכת דלק מוגזמת, עדיין עדיף לי לתקן אותו ולא לקנות אחר. אני מתכנן ב2010 להפטר ממנו. עד אז כנראה אמשיך לתקן אותו כי פשוט אין לי ברירה.

נמרוד
14-06-07, 10:40
מיכה לקחת פעם דף ועט וניסית לעשות חשבון? זה לא מסובך, זה ברמה של תסריט א' מול תסריט ב'. לרשום עלויות, ולהשוות. טוב זה לא צריך להפתיע אותנו, שרפת 50K שקל או יותר בלבנות ג'יפ יפה שעכשיו מושבת בלי רישוי מבחינתך לנצח אפילו בלי לנסות לשנות את זה... אתה לא שפוי. ואולי אתה כן השפוי היחיד וכולנו דפוקים, גם יכול להיות :-D

מוני אורבך
14-06-07, 11:02
דרור הצמיגים שקניתי הם של אליאנס. יש לי אותם חצי שנה והם מצוינים !!!
אשר להשבתה...
כמה זמן הרכב היה מושבת כאשר נכנס למוסך לגיר או אלטרנטור?!
באותו הזמן ופחות הית אתה מתקן אותו.

גם הרכב שלי נוסע יום יום, ועדין אני יכול לתחזק אותו לבד בלי לאבד ימי עבודה.
תראה, אני לא פאנאט. כאשר בפריווט היה צריך לעשות קלץ הכנסתי אותו למוסך כי הגישה שם נוראית ואין לי עצבים לעבוד בחלל של 5 סנטים. אבל מדחס מזגן בקלות אפשר להחליף לבד, ויקח פחות ממה שיקח למוסך.

חוץ מזה נראה לי שהיגיע הזמן שתעבור לצפון. פה הנוף יותר ירוק והמחירים יותר "עממים" (-:

lizard
14-06-07, 23:51
מיכה לקחת פעם דף ועט וניסית לעשות חשבון? זה לא מסובך, זה ברמה של תסריט א' מול תסריט ב'. לרשום עלויות, ולהשוות. טוב זה לא צריך להפתיע אותנו, שרפת 50K שקל או יותר בלבנות ג'יפ יפה שעכשיו מושבת בלי רישוי מבחינתך לנצח אפילו בלי לנסות לשנות את זה... אתה לא שפוי. ואולי אתה כן השפוי היחיד וכולנו דפוקים, גם יכול להיות :-D

בטח שעשיתי חשבון. בסופו של דבר הגענו למסקנה ששווה להשאיר את הרכבים שלנו כעת ולהחליף בעוד כמה שנים. למה? כי לא היה לנו כסף לרכבים ממודלים חדשים יותר. כן היה כסף לתיקון. הרכב לא היה יכול להמכר בסכום משמעותי בכל מקרה.
הג'יפ שלי לא מושבת, הוא מחכה לחוק ספורט מוטורי ולקבלת רשיון רכב ספורטיבי. אני מעדיף שלא לשלם אגרת רישוי, ביטוח ולעשות טסט יקר רק בשביל לחכות. אם תהיה מעוניין בסיבות נוספות, בה"פ.

חן צברי
15-06-07, 02:07
בקשר לנושא המקורי של השרשור -
בנוסף לבדיקות שחימושניק הציע, יש לוודא גם שהמאוורר של המזגן עובד. (כבר לא יעזור לדרור, אבל אולי לבא בתור שיתקל בבעיה דומה).

בכל מקרה, לא מומלץ להמשיך ולהפעיל את המזגן אם ישנה בעיה.

---------------------

בקשר לרכב (שחלקכם כבר הפכתם אותו לנבלה שחוטה),
העלויות לא "מטורפות" אלא סבירות בהחלט, למעט המזגן. אבל, אין לנו פירוט של העבודה והחלקים שהוחלפו, ואם להחליף צינור קטן היה צריך לפרק חצי מנוע, יכול להיות שגם כאן הסיפור דומה. בכל מקרה, מדחס משופץ + שטיפה + ואקום גז + רצועה (ואולי גם מותחן?) + עבודה + מע"מ, עדיין לא יוצא זול ועובר בקלות את האלפיה אם לא יותר.

דרור, אני מבין את ההתלבטות שלך והחשש מאיפה תגיע המכה הבאה. לפעמים צרות באות בצרורות, אבל יכול להיות שעכשיו תהיה רגיעה. סע קצת על הרכב, בדוק אותו מבחינת גומיות, צינורות, תושבות,בולמים וכד', ותנסה להעריך את רמת הבלאי שלו. קח בחשבון שבלאי תמיד יהיה, השאלה היא באיזו רמה.
לפי דעתי כדאי לכם בכל זאת לשקול להישאר עם הרכב הנוכחי מאשר להוסיף ולקנות רכב חדש. הרי יש לכם ביד אוטו שאת ההסטוריה שלו אתם מכירים טוב מאוד. כמה תקבלו עבור הרנו עכשיו? כמה תצטרכו להוסיף בשביל רכב חדש יותר? האם זה באמת יצא משתלם?

נראה לי שאתה פשוט מעדיף להוציא סכום מוגדר עכשיו במקום להיות במתח לקראת ההוצאה הבאה.

שני הזוזים שלי

חן

דרור ברלי
15-06-07, 09:42
המכה תגיע, זה ברור.

זה אוטו שהדר מחזיקה כבר 8 ומשהו שנים. הוא לא נסע הרבה וכמעט הכל בו מקורי. אני לא דואג ממכלולים גדולים כמו מנוע וכו', אלא באמת מבעיות קטנות כמו צנרת, גומיות, חשמל וכו', שעלולים לקרוס פתאום. צינור שקרס = נזילה + מחוון שבגד בגלל נתק או קצר = יכול ללכת תוך דקות גם מנוע חדש...
אני מוודא שגובה מפלסי הנוזלים החיוניים תמיד אופטימלי, וההנחיה שלי להדר מאוד ברורה - הדברים הכי חשובים בעולם מבחינתה באוטו הזה הם שעון החום ונורת לחץ שמן. כל חריגה מהנורמה - לעצור מיד ולהרים לי טלפון, ואחר כך נראה. עד היום - טפו טפו הכל בסדר. גם כשהרכב התחמם בגלל פריצה פתאומית באותו צינור נסתר, היתה לי אינדיקציה מאוד ברורה לזה והצלחתי להציל אותו לפני שניזוק.

כמו בכל צרפתיה, גם כאן הגישה למכלולים סביב המנוע די קשה. הכל צפוף שם וקשה לעבוד עליו לבד באמצעים של מוסך-חצר. ניכר על הרכב שהוא תוכנן בצורה שתקשה ככל האפשר על תחזוקה עצמית. מהבחינה הזו הוא הקדים את זמנו...:roll:

למזלנו הוא גם די אמין בסופו של דבר. ההחלטה להחליף או לא, תהיה של הדר בלבד.

gooli77
15-06-07, 13:00
המכה תגיע, זה ברור.

לי זה לא ברור!

החזקתי במשך שמונה שנים רכב קטן ופרטי שמאוד האהבתי, מדובר בפיאט בראבו,
תשאל מסביב ותגלה שרוב אלו שמבינים ואוהבים מכוניות יעברו לצד השני של הכביש כאשר יראו פיאט חונה בקרבתם.
מנסיוני אפשר גם אחרת!
נכון שרכבים מסוג זה (אירופאיות) נחשבות פחות אמינות ויותר מסובכות לטיפול (מישהו אמר אוטו צרפתי?) אבל גיליתי שאם עושים פעולות יזומות ניתן להגיע לרמת אמינות גבוהה מאוד ובתקציב נמוך יחסית.
אם היית קונה ג'יפ משומש סביר להניח שהיית מבצע יישור קו לרכב, נכון? למה לא פה?
צנרת מים, צנרת שמן, רצועות, פילטרים, שמנים, טרמוסטט כל אלו דברים שניתן וכדאי להחליף לפני שמגיע הכשל, העלויות נמוכות ויש לך את הפרווילגיה לבחור את מועד הטיפול.
טיפול מקדים ימנע את רוב רובן של התקלות העתידיות ויתרום רבות למזעור הנזקים.

-->