PDA

צפייה בגרסה מלאה : טורבו לסופה בנזין?

uy80
16-06-07, 14:07
האם מישהו הכניס טורבו למנוע סופה 4.0 ליטר?

תודה
אורי

dvir1229
16-06-07, 14:51
שלום.
לפני כמה חודשים יניב מהייטק מוטורס שברעננה חיפש מישהוא שישמש שפן ניסויים להתקנת טורבו בסופה.
ואני חושב שהוא היחיד בארץ שניסה אם אני לא טועה,אז תישאל אותו,
דביר.

UNIX
16-06-07, 17:03
אתה טועה
שמעתי שיש כבר סופה כזו שמסתובבת בארץ של חבורה בשם "הטיגרסים"
הבנתי שהסופה זו יוצאת מהמקום שהניתוק הצתה כבר מתחיל לנתק
בקיצור זה רכב משוגע לפי מה ששמעתי

אלדר
16-06-07, 18:05
תנסה אצל ארז4x4 מומחה לספות 0522876170

יריב קלר ברוך
16-06-07, 19:42
יש גם אחד בנס ציונה בשם ניסן

gmb
17-06-07, 13:17
אתה טועה
שמעתי שיש כבר סופה כזו שמסתובבת בארץ של חבורה בשם "הטיגרסים"
הבנתי שהסופה זו יוצאת מהמקום שהניתוק הצתה כבר מתחיל לנתק
בקיצור זה רכב משוגע לפי מה ששמעתי

פגשתי את החבר'ה האלה במקרה בטיולון שעשיתי באזור הדרומי יותר של פלמחים...
אין לי מושג איך הגעתי לשם. אבל שם הם היו... חבורה די גדולה של "טיגריסים" עם סופות, סיקס אחד או שתיים ועוד כל מיני תוספות (סמוראים וכולי)
היה שם אפילו פייב משופץ להפליא.. יפהפייה...

בקיצור, הסופה הייתה חזקה, מאוד חזקה. וראיתי כבר סופה או שתיים עם מנועי סטרוקר וכדומה... הצטרפתי לחלק מהטיול שלהם עד שנמאס לי לעלות ולרדת דיונות וחזרתי הביתה... אבל יש הרבה "שטויות" שמדווחות על הרכב... לך תדע למה להאמין (מושקעת מעל 250K שקל לדוגמא, מה ששמעתי כמה וכמה פעמים... מה אפשר להוסיף ולשים לרכב הזה שהוא מושקע במעל 250K ש"ח... אפילו די מופרך אם אפשר להוסיף..)
מה שכן, הם טוענים ל-2 מגדשים טורבו (או מגדש-על, אני ממש לא זוכר) והרכב באמת "מהיר"
אבל מבחינת מתלים וכדומה. לא משהו מלהיב... אני בטוח שהבעלים חוגג על דיונות, ורק שם, ולא מטפס סלעים או קטעים טכניים...

רמי

מוני אורבך
17-06-07, 14:18
רמי דווקא לזחילת סלעים טורבו מאוד לא שמיש.
טורבו נכנס לפעולה בטורים היותר גבוהים ונועד לספק יותר אוויר (חמצן) במקביל יותר דלק == יותר הספק.
בזחילת סלעים המטרה היא לנוע לאט - מאוד לאט. ולזה צריך מנוע שיתן מומנט בטורים כמה שיותר נמוכים. בטורים כאלו הטורבו פשוט לא פועל...
חול ו\או ראלי הם האידאל למנוע טורבו. נסיעה מהירה הדורשת מנוע גמיש הנותן הספק גדול בטורים גבוהים.

עירא
17-06-07, 20:13
אני בטוח שהבעלים חוגג על דיונות, ורק שם, ולא מטפס סלעים או קטעים טכניים...

רמי

six 4 life
17-06-07, 20:43
אתם מדברים על הסופה כסף/ סגול סגורה פיבר
יש בה קיט סופרצ'ארג'ר יעודי למנוע 4.0L של קרייזלר
מה חיזקו בנוסף אני לא יודע.
הבחור לא טיפל בתחום המחשב ונשאר עם המקורי, אי לכך סובל מניתוקי הצתה תכופים מאוד (כל כמה שניות, אם הוא לוחץ מעל רבע דוושה)

קיימת עוד סופה, הפעם עם טורבו, שהורכב מ-מישמש של חלקים (טורבו של וולוו כלשהי, לא יודע מה הלאה)

בנוסף, יש גם סיקס עם מנוע מוגדל סופה וסופרצ'ארג' בעבודה עצמית- עבודה ברמה שקשה לראות עד בלתי אפשרי לראות בארץ. כשתראו אותו בכביש תצחקו כמה שהוא מכוער וסטנדרטי. כשהרמזור יתחלף לירוק הוא יעלם לכם ותתהו אם הזיתם בעודכם מחכים לירוק או שבאמת עמד שם ג'יפ.
אם יש כלי שראוי להערצה זה הכלי.

כמובן שקיימים עוד בודדים פזורים בארץ, אבל הם שומרים על דיסקרטיות (ובשכל).

דבר נוסף-
כמו שהרוב הכולל כאן של החברים אוהבים נהיגה טכנית, שטח טכני וכו', יש אנשים שבאים על סיפוקם ע"י נהיגת דיונות, ומנוע חזק שלא מפסיק לבלוע אותן.

זה גם סוג של כיף, וכשיש לך מנוע חזק אתה מבין את זה.

eliv1
17-06-07, 21:34
אתם מדברים על הסופה כסף/ סגול סגורה פיבר
יש בה קיט סופרצ'ארג'ר יעודי למנוע 4.0L של קרייזלר
מה חיזקו בנוסף אני לא יודע.
הבחור לא טיפל בתחום המחשב ונשאר עם המקורי, אי לכך סובל מניתוקי הצתה תכופים מאוד (כל כמה שניות, אם הוא לוחץ מעל רבע דוושה)
דבר נוסף-
כמו שהרוב הכולל כאן של החברים אוהבים נהיגה טכנית, שטח טכני וכו', יש אנשים שבאים על סיפוקם ע"י נהיגת דיונות, ומנוע חזק שלא מפסיק לבלוע אותן.

זה גם סוג של כיף, וכשיש לך מנוע חזק אתה מבין את זה.

ארז, הסופה הכסופה/סגול בעלת טורבו. עם סעפת פליטה משודרגת/מותאמת לטורבו כלשהוא, לא ברור בדיוק איזה... והבעלים לא בדיוק מחזיק כלים בידיים, אולי רק הרבה "מילים" בפה, אני לא יגיד שקרן.
אין טיפול במחשב כמו שאמרת. לטעמי עבודה חובבנית, שמבקשת אמינות לקויה.

אין ספק שמבחינת עבודה מושקעת, הבחור עם הסיקס עם הסופרצ'רג'ר עשה עבודה מדהימה (לפחות ממה שראיתי/שמעתי).

טורבו זה עסק מורכב מאוד בשביל להגיע למנוע גם אמין, וגם חזק. ולא רק במנוע סופה.
אבל לא בילתי-מושג. הכל שאלה של כסף!

יש צורך לבנות את המנוע בהתחשבות בפרמטרים רבים מאוד, אני לא אכביד בפרטים, אבל יש צורך בבוכנות שונות (מחוזקות, מצופות ציפוי קרמי כלשהו, לא בוכנות מקוריות שלא יוכלו לקבל גדישה רבה),
שבד"כ יהיו הזמנת קאסטם (ויש מוצרי מדף של חברה אמריקאית כלשהיא).
מומלץ טלטלים קאסטם (גם מוצר מדף) עם ברגים מחוזקים, וכאן גם האופציה למנוע סטרוקר מוגדש.
יש גם כמובן קרנקים מחוזקים, אבל זה מוצר קצת יותר נדיר, יותר יקר ופחות נפוץ מחברות.
באופן עקרוני דווקא הקרנק סטנדרטי מסוגל לעמוד בגדישה קלה של עד 14 PSI , לא מניסיון אישי, רק ניסיון מצטבר של אנשים ברשת.

יש צורך לטפל טיפול שורש עמוק ביחס הדחיסה של המנוע - גם לכך יש הרבה סוגי פתרונות, שינויים בראש כגון הגדלת שסתומים והגדלת נפח תא השריפה בראש ע"י השקעת השסתומים.
אפשרות נוספת היא הגדלת השקע בבוכנה, ע"י הורדת חומר בצורה מינימלית והגדלת הנפח בתא השריפה.

יחס הדחיסה במנוע מוגדש חייב להיות נמוך משמעותית מיחס הדחיסה במנוע רגיל, מהסיבה שהתערובת שנדחסת לתא השריפה גדולה יותר, החום הנוצר בשריפה גדול יותר והסיכוי לדטונציה גדול בהרבה. יש עוד גורם מכריע מאוד במנועי AMC והוא המיקום היחסי שהבוכנה מסיימת בו בנקודה מתה עליונה, וגובה אטם הראש, בספרות המונח נקרא Quench Height.
הוא משפיע על אופן זרימת המערבולת במהלך דחיסה, וסיחרור התערובת לפני הניצוץ.
זהו נושא מורכב מאוד, שגם אני עדיין לא ירדתי לדקויות הקטנות שלו, ואין לי את הידע הנחוץ המספק בתורות זרימה ותרמודינמיקה לצורך הסבר מעמיק, אני עדיין במחקרים בנושא אך משיחות עם מבינים בשיפורי מנועים (מאמריקה), יש חשיבות גדולה מאוד במנועי AMC, שכן מנועים אלו מסתמכים על גובה נכון של QUENCH, ע"מ לקרר את ראש המנוע והתערובת לסיחרור נכון ומניעת דטונציה.

דווקא החלק שנחשב כמעט טאבו, כגון שיפור המעברים בראש מנוע סופה, ע"מ להעלות את מהירות זרימת התערובת במעברים, אינו נחוץ כ"כ מכיוון שגדישת המדחס מעלה באופן משמעותי את מהירות הזרימה של התערובת, ומשפיעה יותר משיפורים מינוריים של צורת המעברים.

דווקא הגדלת שסתומים בראש כזה, תאפשר פוטנציאל שיפורים גדול מאוד ע"י הכנסת כמות תערובת גדולה לחלל השריפה.

מנוע סופה מוגדש ואמין הוא סיפור הרבה יותר מורכב מאשר התאמת סעפת פליטה שתקבל טורבו,הוא כולל בין היתר התאמת חיישני המחשב (לקריאת לחץ אבסולטי השונה מלחץ אטומספרי, חיישן MAF), הוספת מזרק נוסף/מזרקים נוספים, שינוי מע' ניהול המנוע ע"י מחשבים טוריים לחיישנים השונים או מע' ניהול מנוע חדשה לחלוטין.

בהערכה גסה מאוד, אני יכול לשער שבניית מנוע כזה יכול להפיק מנוע שנותן פייט טוב מאוד למנועי V8 משופרים (לא מוגדשים), ויכול להפיק עד 400HP עד 5000rpm.
ההערכת העלות למע' מושלמת לפי דעתי תהיה בערך 10K$!!! הכולל הכל.

אפשר גם בעלות חצי, אבל זה אומר שיהיו ויתורים גדולים וכואבים, שלטעמי לא שווים את המאמץ.
בקיצור.
רק למשוגעים בלבד.
לריאליים בינינו לכו כבר על V8 ותשחדו איזה פקיד או משהו.
קיצר פנטזיות.

וכן, אני עם ארז, אין סיבה להשמיץ את "הערסים" האלו,.
יש כאלו שזה הכיף שלהם, להוכיח ששלהם הכי חזק/מהיר.... יותר טוב שיעשו את זה בדיונות כל שישי מאשר ברמזורים של הערים.

אני אישית מבין אותם, מנוע חזק זה כיף.

kd2
17-06-07, 23:05
אני בונה טורבו עכשיו לרכב ( לא גיפ ) , ועוד בגדישה נמוכה ועל מנוע סגור.
10K דולר זה המחיר , שלא תחשבו שתצאו מזה עם פחות מ25/30 אלף שקל.
אם אתם בונים לבד את הרוב אז אולי , אבל עלות החלקים /חיישנים/שעונים ושדרוגים לכל המערכות היא יקרה, ללא יוצא מהכלל.
אלי , ההערכה שלך תלויה מאוד בכמה המנוע הזה יכול לספוג , אם אפשר לגדוש 0.5-0.6 על מנוע סגור ( שהרבה מנועים יכולים היום לעשות באמינות )מדובר על השקעה קטנה משמעותית ותמורה לא רעה.
או לפחות לספוג את ההוצאה הגדולה של בוכנות וטלטלים אחרי שהמנוע קצת נסע והוכיח שהוא עדיין עומד איתן.

-->