PDA

צפייה בגרסה מלאה : ברגים איכותיים ,שאלות .

or65
17-06-07, 22:51
קראתי את השרשור שהיה על חוזק ברגים ועשיתי עוד חיפוש אבל על השאלה שלי לא ענו עדיין אז ...
הבנתי שעל ברגים עם הברגה עדינה כתוב החוזק של הבורג אבל אם אני רוצה לקנות סוג של מוט הברגה , עם הברגה עדינה אז איך אני יודע במקרה כזה מה החוזק של אותו מוט הברגה ,פשוט אני צריך כמה מוטות הברגה ואני מעוניין להפריז עם החוזק בצורה רצינית ואני ממש לא יודע מה לבקש מהמוכר :-?

איך גם באומים אני יודע באמת מה חוזק של אותו אום ליתר דיוק איך אני יודע עד כמה הוא איכותי , ושלא יטחן בסגירה חזקה (קרה לי כבר :mad: ) .

ומה באמת אומר המספרים שמופעים על הברגים, כלומר מה למשל אומר המספר 12.9 על הבורג מילמטרי ? (הכוונה כמובן חוץ מאיכות , אלא באמת משמעות של המספר )

אור :wink:

נמרוד
17-06-07, 23:02
למוטות הברגה אין תקני איכות, ולא צריך. מה אתה מתכוון לחבר למה? לאומים גם אין בדרך כלל בעייה של חוזק - אם "טחנת" אום כהגדרתך, משהו בשימוש היה לא נכון.

לגבי ברגים - ישנם בהחלט תקנים רבים ושונים של חוזק. מה היישום שלך? אין משמעות לשאלות שלך בלי לדעת על השימוש, הרי אמרת שאתה מחפש מוטות הברגה ואלו הם בהגדרה לא ברגים מבניים.

or65
18-06-07, 09:03
לגבי מוטות הברגה כך לדוגמה את התמונה הזאת
http://img140.imageshack.us/my.php?image=16yh9gd3.jpg

אתה רוצה להגיד לי שהמוטות הההברגה האלה הם סתם מוטות זולים ?

ולגבי מוטות הברגה , מה הצורה האופטימלית לסגור מוט הברגה שכזה מהצד שבמקרה הזה מתחבר לבלוק , יצא לי לפני כמה ימים לסגור מוט הברגה דומה של קרבורטור באלפא , אז סגרתי את הצד שמתחבר לקרבורטור עם היד , האם זה מספיק חזק ?

אור

נמרוד
18-06-07, 09:19
זה לא מוט הברגה... המונח מוט הברגה מתייחס למוט שכולו הברגה אחת ארוכה, שקונים לפי מטר. אתה מדבר על ברגים ללא ראש, stud באנגלית. בורג להידוק ראש מנוע זה בורג מיוחד וחזק מאד, ספציפי למנוע. תחפש בחנויות חלקי חילוף.

כדי להדק הידוק ראשוני בקדח, אתה יכול לנעול אום על אום בהברגה העליונה ולסובב.

kd2
18-06-07, 09:26
בתמונה אתה נותן כדוגמא מנוע של דיטי....אתה באמת חושב שהברגים האלו ממש חזקים?
מנסיון מדובר על מוט פשוט מאוד.

מחשבים את החוזק של מוט ההברגה לפי החומר וסוג התבריג.

or65
18-06-07, 09:27
תודה רבה ;)

אור 8)

or65
18-06-07, 09:28

מחשבים את החוזק של מוט ההברגה לפי החומר וסוג התבריג.

התמונה לא שלי , והבאתי אותה סתם לדוגמה .

נמרוד
18-06-07, 09:32

בולשיט. זה אולי לא בורג חזק אבסולוטית אבל ביחס לקוטר שלו הוא חזק מאד כדי להחזיק מנוע ביחד. אין הרבה ברגים בעולם שעובדים קשה יותר מאשר ברגי מנוע, לא משנה קטן או גדול. ובאיזה נסיון בדיוק אתה משתמש כדי להעריך "פשטות" של ברגים?

kd2
18-06-07, 10:22
רגע , מה אתה רוצה שאני אענה לך?
שעשיתי בדיקות מתיחה וגזירה לכל בורג שפירקתי?
לא עשיתי , אבל מדובר על הכי פשוט שיש , נראה לי שמדובר על ROD של ST37 רגיל שעבר אתה החריטה של התבריג בסוף וזהו.
אבל לא מדובר על משהו סופר חזק , אפילו רגיש , מנסיון של יותר מ10 מנועים כאלו של 50 סמ"ק ( מינרלי הורזינטל AC/LC, מנוע של דיטי-גם של מינרלי אבל ברח לי השם - פיור וכו...) כל פעם שיש הברגה שלא הולכת חלק בבלוק וצריכים להשתמש בג'בקה כעזר תמיד הבורג ידחס באזור תפיסת הג'בקה וישאר סימן, ולא מדובר על תפיסה סופר חזקה.
סה"כ 50 סמ"ק.

נמרוד
18-06-07, 10:47
אני לא רוצה שום דבר... אבל כמו שאתה מודה, לא עשית שום בדיקות ואין לך מושג. אני דווקא מנחש שזה כן בורג איכותי, לא חרוט, והוא לא עשוי מST37, מהסיבה הפשוטה שגם ברגים רגילים לעיתים רחוקות חורטים ולא עושים אותם מST37... ולמה אני מנחש? כי גם במנוע קטן, הברגים שמחזיקים את הצילינדר והראש ביחד הם קריטיים. זה שאתה יכול לצ'קמק משהו בכוח היד שלך כי הוא קטן, לא אומר שהוא לא חזק מאד ביחס לגודל שלו.

סה"כ 50 סמ"ק? הלחצים במנוע קטן וכתוצאה מכך המאמצים בכל החלקים שבו לא שונים מאשר כל מנוע אחר בעיקרון.

kd2
18-06-07, 12:08
אתה בטוח?
אתה יודע מה הקומפרסיה של המנועים האלו?
( קח רמז 120 PSI ).
הם עובדים מאוד חלש , אומנם בסל"ד גבוהה אבל אפשר לסחוט מהם יותר מכפול 4 מההספק סטוק ואז הם מתחילים לעבוד "קשה".
ראיתי איך עושים ברגים לתעשיה , הבורג מגיע כמוט והוא עובר בלחץ וסיבוב דרך חור עם התבריג הרצוי שזאת בעצם סוג של חריטה (lathe).
האומים שמשמשים לראשים האלו הם ממש רכים ונגזרים במומנט נמוך מאוד , ואת זה אני יודע מנסיון יותר מידי מחורבן עם הברגים האלו , אם האומים כל כך חלשים...הברגים לא צריכים להיות משהו מיוחד.
הויכוח הזה חסר בסיס כי אני חושב שבלה בלה בלה בלי ביסוס ואתה בדיוק ההפך.

or65
18-06-07, 12:35
על הדרך עוד שאלה .
האם יש אפשרות לקנות ברגים כאלה חזקים בחנויות מסוימות לברגים ? ( ולא דווקא בחנויות של חלפים לרכב / אופנוע )
כי נגיד אני רוצה בורג בקוטר מסויים ושיהיה חזק יותר מהמקורי מאיפו אפשר להביא בורג שעומד בלחצים כאלו ?
ובאיזה לחצים באמת עובד בורג כזה לעומת בורג רגיל (KD2 דיבר על מומנט גזירה ) אז מה ההבדל ?

אור

נמרוד
18-06-07, 12:36
זה ממש לא חריטה, התהליך שבו מיוצרים ברגים נקרא rolling והוא שונה במהות, זה תהליך של חישול ולא של חיתוך כמו חריטה. אני לא יודע מה אתה ראית... לא שאי אפשר לחרוט הברגות, גם אני תכננתי הרבה הברגות חרוטות לצרכים מסוימים (לא ברגים), אבל הברגת זכר חרוטה היא חלשה בהגדרה ולא משתמשים בה איפה שהמאמצים גדולים.

אבל אתה צודק, הוויכוח באמת חסר בסיס - בעיקר כי אחד הצדדים בלה-בלה-בלה והשני מחייך... נשאיר לקהל בבית להחליט מי הוא מי :lol:

נמרוד
18-06-07, 12:41
על הדרך עוד שאלה .
האם יש אפשרות לקנות ברגים כאלה חזקים בחנויות מסוימות לברגים ? ( ולא דווקא בחנויות של חלפים לרכב / אופנוע )
כי נגיד אני רוצה בורג בקוטר מסויים ושיהיה חזק יותר מהמקורי מאיפו אפשר להביא בורג שעומד בלחצים כאלו ?
ובאיזה לחצים באמת עובד בורג כזה לעומת בורג רגיל (KD2 דיבר על מומנט גזירה ) אז מה ההבדל ?

אור

הבעייה עם בורג כזה היא שהוא לא באורך סטנדרטי. הוא נועד למשימה מסוימת. חסוך לך זמן וקנה בורג מקורי בחנות חלקי חילוף או באינטרנט. מאיזו סיבה אתה מחפש בורג חזק יותר מהמקוריים של המנוע? מה אתה עושה?

בורג מנוע כזה עובד במתיחה, לא בגזירה (בכלל ברגים לא נועדו לעבוד בגזירה), הנתונים של ברגים נמצאים בקטלוגים ובהנדבוקים, אבל לא נראה לי שיש לך נתונים מספריים לגבי הכוחות שיפעלו עליהם בכל מקרה.

kd2
18-06-07, 15:38
נמרוד , אתה מוזמן לצפות ב HOW ITS MADE על מכונה שמכינה כמה אלפים של ברגים בשעה מכל המינים.
הבורג מסתובב ונכנס לתוך " הברגה" מחושלת שמעצבת את הבורג.
אתה יכול גם להוריד מהאינטרנט.
עד אז אני ממשיך בלה בלה בלה.

נמרוד
18-06-07, 16:25
זה נקרא thread rolling, ועד שאתה תלמד מה ההבדל בין זה לבין חריטה, בלה-בלה-בלה... :-D

kd2
18-06-07, 18:54
אני אמרתי חריטה נקודה סוף?
כתבתי

הבורג מגיע כמוט והוא עובר בלחץ וסיבוב דרך חור עם התבריג הרצוי שזאת בעצם סוג של חריטה (lathe).
לא הייתה לי דרך אחרת לתאר את זה.
לקרוא עד הסוף.

kd2
18-06-07, 19:23
והנה בגלל שאתה נתפס לקטנות גם יצור בורג במחרטה רגילה , תהליך שהרבה אנשים משתמשים בו ( אלו שיש להם מחרטה ).
http://www.nmri.go.jp/eng/khirata/metalwork/lathe/screw/index_e.html

למרות שזה לא מה שהתכוונתי אליו לפני כן.

-->