PDA

צפייה בגרסה מלאה : סוגיה נוספת (מה יעיל יותר - בלימת מנוע או בלמים בלבד?)

עודד זנטון
21-06-07, 23:46
עלות / תועלת , מה יעיל יותר,
בלימה באמצעות בלמים (בלאיעל מע' הבלמים) או בלימה בכח מנוע (בלאי על המצמד והמכלולים)?

אאוץ
22-06-07, 14:29
עלות / תועלת , מה יעיל יותר,
בלימה באמצעות בלמים (בלאיעל מע' הבלמים) או בלימה בכח מנוע (בלאי על המצמד והמכלולים)?

בלמים.

חנן גולומבק
22-06-07, 14:49
כשלמדתי נהיגה על משאית (לפני 26 שנה) המורה אמר לי "תבלום יותר עם מה שיותר זול"...

boba banay
22-06-07, 18:27
אני עם חנן - תבלום עם מה שזול\קל\נוח לך יותר להחליף

לדעתי הרבה יותר קל להחליף רפידות\צלחות ואפילו סנדלים ודרמים מאשר קלאץ'

ד ו ר ו ן
22-06-07, 19:39
שילוב של בלימת מנוע לרוב רחוק מנק' העצירה ביחד עם רגל "קלה" על הברקס הביאה אותי להחלפת הרפידות ברקס הקדמיות אחרי 275K (רפידות מקוריות של טויוטה) וקלאצ' אחרי 350K וגם זה בגלל שהוחלף מחזיר שמן אחורי במנוע ואם כבר ירד הגיר הוחלף הקלאצ'-לא בגלל החלקה.

בחישוב עלות\תועלת בנתונים האלו עניין עלות הבלאי לקלאצ' או הרפידות זניח לדעתי .

איציק - 4X6ZH
22-06-07, 21:02
הבלימה צריכה להעשות בכל דרך חוץ מהבלמים של הרכב .
בלמי הרכב הם רק האחרונים שיפעלו וגם אז רק לעצירה הסופית .
בלמי הרכב תפקידם לבלום בחרום בלימה מלאה .
אני לא מדבר על רכב במהירות שמשתולל על הכביש
הכוונה לרכב שנוסע בשטח
הכוונה לרכב שגורר עגלה
הכוונה לנהג שמבין מה הוא עושה .
לא סתם יצרני הרכב פיתחו לאורך השנים
מקסי ברקס
וגקו ברקס
אגזוז ברקס
רטרדר חשמלי / הדראולי
ועוד
ועוד
את בלמי הרכב הם השאירו רגילים וטובים לבלימת חרום .
איציק

חנן-ג'יפולוג
22-06-07, 21:26
במידה ואתה לא נוסע על משאית:

לשמירה על מהירות קבועה בירידה ממושכת: בלימת מנוע, על מנת שלא לחמם את הבלמים ולגרום להם לאבד יעילות.

להאטה: בלמים. בשביל זה הם שם, ובשימוש סביר עלות הבלאי שלהם אפסית.

OFF-RoaD
22-06-07, 21:57
אני רוצה לנצל מעט את השרשור.
מה עושים ברכב אוטומטי?
אצלי (ואני חושב שבהרבה אוטומטיים אחרים) השלישי מאוד ארוך והרכב נוסע בו מ50 עד 80/90, ורק אז מעביר להילוך היתר.

אם אני רוצה לבלום בעזרת המנוע, הדרך היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא להכריח את התיבה להוריד הילוך, וביחסי ההעברה האורכים בגיר האוטומטי - זה נראה לי גורם להרבה נזק למנוע ולתיבה (בהורדה משלישי לשני האוטו מגיע לטורים מאוד מאוד גבוהים לטעמי. שלא לדבר על שני לראשון...). לחיצה על כפתור הHOLD לא מסייעת במהירויות שמתחת ל80-90, שם הרכב מוריד לשלישי מהילוך היתר ואז אכן מתחיל להאיט. ברוב המקרים הרכב כבר בשלישי ולכן אין שינוי חוץ מהמנורה שנדלקת על לוח המחוונים...

חנן-ג'יפולוג
22-06-07, 22:08
סל"ד המנוע הוא לא מה שאמור להטריד אותך (לא יקרה למנוע כלום אם לא תעבור את הקו האדום), אלא ערימת המצמדים והבלמים היקרה שיש לך בגיר האוט' . אם זה בשביל לשמור על מהירות קבועה בירידה ממושכת, אז במעט הפעמים שתעשה את זה, לא יגרם נזק. אם תשתמש בבלימת המנוע על כל עצירה ברמזור, זה יעלה לך הרבה כסף.

OFF-RoaD
22-06-07, 23:32
באילת, שם אני גר, חצי מהנסיעות הן בירידה ממושכת.
כמו שאני רואה את זה, יש לי ארבע אופציות.

1. לתת לאוטו לצבור מהירות (60), לתת לחיצה חזקה על הבלמים עד להאטה (40-50) ולתת לו לצבור שוב מהירות, וחוזר חלילה. בירידה טובה (ויש כאן הרבה) אני עושה את זה פעמיים-שלוש.

יתרונות: לא מזיק בכלל למנוע או לגיר.
חסרונות: מזיק לבלמים, גורם לי לעבור את המהירות המותרת הרבה מעל לגבול שאני "אוהב" לנסוע בו (60 גג), משגע את מי שנוסע מאחורי כשפתאום אני מוריד את האוטו ב30 קמ"ש.

2. לנסוע בהילוך שני כל הירידה, וכך האוטו נשאר בתחום הנורמלי (50-60).

יתרונות: מהירות טובה לטעמי, לא מצריך שימוש בבלמים.
חסרונות: רוצח את הגיר (לדבריו של חנן), המנוע פועל ב4-5-6 אלף סל"ד (אני לא אוהב את זה, זה אף פעם לא נשמע לי טוב. שוב, חנן אומר שלא מזיק - אני סומך עליו)

3. לנסוע בD עם הרבה שימוש בבלמים.

יתרונות: נוח, מהירות מאוד נשלטת.
חסרונות: גרוע מאוד (מאוד מאוד מאוד) לבלמים.

4. לעבור לידני (הלוווווואי שאמא הייתה מוכנה)

כיום אני משתמש בעיקר בשיטה הראשונה והלא נוחה, פשוט כי נראה לי שהיא עושה הכי פחות נזק לאוטו. האם אני צריך לנהוג אחרת (תרתי משמע) לדעתכם?

חנן-ג'יפולוג
22-06-07, 23:46
בחר באופציה 2 .

זה לא המקרה של רוצח את הגיר, כי זה עונה במדויק להגדרה של: "שמירת מהירות קבועה בירידה ממושכת", וזה לא קורה המון פעמים, יחסית, גם אם אתה גר באילת. כשדיברתי על בלאי כבד לגיר התכוונתי לאנשים שמשתמשים לבלימה בעזרת הגיר האוט' בכל עצירה.

OFF-RoaD
23-06-07, 01:59
ולשם העצירה ברמזור? אין דרך כלשהיא לנצל את כוח המנוע?

מה שאתה בעצם אומר שזה בסדר להשתמש בהורדת ההילוך בכדי להגביל את המהירות, אך לא לשם ההאטה? הבנתי נכון?

חנן-ג'יפולוג
23-06-07, 09:17
כן, הבנת נכון. המטרה בבלימת מנוע היא לא לחסוך בבלאי לבלמים, כי הבלאי הזה זול מאוד, אלא למנוע חימום יתר שלהם, וחימום יתר של בלמים זה לא משהו שקורה בבלימה לרמזור.

רכס חיים
23-06-07, 10:40
סיפור אמיתי - לפני כעשרים שנה קיבלתי רכב שכור בגרמניה דגם 95 של סאאב כי לא היה בחברה מרצדס 300.לקחתי אותה אחרי שיכנועים לא קטנים אבל אחרי מאה ק''מ הבנתי שעשיתי את עסקת חיי. רכב מהנה ובעצם מטוס אמיתי ללא השוואה לשום רכב שהכרתי - והכרתי את עילית התוצרת הגרמנית. כל השבוע נסעתי בדרכים עירוניות ולא הצלחתי למצות את הרכב. בחופשת סוף השבוע הייתי חייב לנסות את הכלי עד למכסימום שלו ויצאתי לדרך. היה קיץ גשום ונסעתי על האוטובאן 2 מהנובר לדיסלדורף.על הנתיב השמאל כל הזמן במהירויות שבין 200 ל-250 היות ובסוף שבוע כמעט אין משאיות על הכביש והקטע שנסעתי היה גם כמעט ריק מרכב.הכביש היה רטוב והיה גם גשם לא חלש הרגשתי בטחון מלא והשארתי את המחוג על 220 קבוע. שדה הראיה היה כ600 או 800 מטר ועל הנתיב הימני נסע סמי-טריילר להערכתי ב-130 או 140 קמ''ש.שניות ספורות לאחר שהבחנתי בו הוא סטה משום מה שמאלה וחסם לי את נתיב ההמראה ב-3 שניות.נכנסתי למצב חירום פתאומי ומיד התחלתי בנחיתה כשהצעד הראשון שלי היה העברת ידית ההילוכים מחמישי לרביעי תוך נגיעה קלה בברקס עם שחרור מקביל של הקלאצ'. הסתערות הרכב שלי על הסמיטריילר אילצה אותי להכניס את המנוע מהר ככל האפשר לבלימה עקב הכביש הספוג במים.עם שחרור הקלאצ' ולפני שהבנתי מה קורה נכנס המנוע לשאגה אדירה והמבט על שעון הטורים גילה שאני נמצא על 10,000 סל''ד אם לא יותר, הרבה מאוד מעבר לתחום העבודה של המנוע.עוד במהירות של 170 אמרתי ליושבת לצידי שהאוטו הלך, והיא ענתה לי ''אבל הוא נוסע''............העמדתי את הרכב בצד ותוך דקה הבנתי שהמנוע או הגיר הפכו לערימת חלקים בגודל של זיתים עקב מעבר מהילוך חמישי להילוך שני במהירות שהייתי. עד היום אני מוכן לשלם 5000 יורו בכדי לראות את הפרצוף של המכונאי שפתח את המנוע.אני גם תוהה עד היום איך הסינכרוניציה נתנה לי להגיע להילוך הזה בכזו קלות בלתי נסבלת.

אברמלה
23-06-07, 10:46
הבלימה צריכה להעשות בכל דרך חוץ מהבלמים של הרכב .
בלמי הרכב הם רק האחרונים שיפעלו וגם אז רק לעצירה הסופית .
בלמי הרכב תפקידם לבלום בחרום בלימה מלאה .
אני לא מדבר על רכב במהירות שמשתולל על הכביש
הכוונה לרכב שנוסע בשטח
הכוונה לרכב שגורר עגלה
הכוונה לנהג שמבין מה הוא עושה .
לא סתם יצרני הרכב פיתחו לאורך השנים
מקסי ברקס
וגקו ברקס
אגזוז ברקס
רטרדר חשמלי / הדראולי
ועוד
ועוד
את בלמי הרכב הם השאירו רגילים וטובים לבלימת חרום .
איציקתשובה מיקצועית ולעניין..

נמרוד
23-06-07, 11:12
התשובה של איציק נכונה לרכב כבד. התשובה של חנן נכונה לגבי רכב קל. ברכב פרטי אין את כל סוגי הרטרדרים ועזרי בלימה, כי הם לא נחוצים. כל אלו נועדו למנוע מצב של התחממות בלמים, ברכב כבד זה מצב שלא קשה להגיע אליו, ברכב קל קשה מאד - עובדה שזה כמעט לא קורה.

איציק - 4X6ZH
23-06-07, 12:18
כנראה שלא יצא לך לאבד בלמים .
לכן אתה כל כך בטוח שהם מתפקדים .
גם ברכב קל ואולי בגלל שרוב הנהגים רגילים שדוושת הבלם תמיד זמינה כדאי להסביר שבלמים
אלה עם הדוושה ברגל הם לחרום ויש לשמור עליהם שיהיו זמינים .
רק תחשוב על ירידה לסיבוב מוצא שאיזה אוטובוס מחליט לצאת לעקיפה :-(
או מה בדיוק אתה עושה במורד לסדום עם טנדר וגגון מלא .
יש לרדת ירידה תוך כדי בלימה של המנוע ולא בירידה חופשית !
ברכב בעל גיר אוטומטי גם ניצרת ידית ההילוכים מאפשרת הזזה קלה ממצב D3 למצב D2 ( ללא ניצרה )
וברכב שיש OD יש לחצן חשמלי שתמיד עובד ומאפשר להוריד הילוך .
וזה לא גורם נזק
זה מיועד להוריד הילוך
נכון זה לא לשימוש יום יומי ברמזור ( זה ממש מיותר )
אבל זה בהחלט למי שיוריד מעובדה לאילת .
זה עובד מעולה למי שיורד את הכרמל כל יום
מי שבכל זאת מעדיף להשתמש בבלמים שיקח בחשבון שאולי לא תיהיה לו את הבלימה שהוא מצפה .
איציק

נמרוד
23-06-07, 12:23
איציק, אין ויכוח. ברור שכדי לשמור על מהירות קבועה במורד נוסעים בהילוך הנכון, בכל רכב, בכביש ובוודאי שגם בשטח. זה מה שחנן כתב וגם אתה. לעומת זאת להאטה, לפני רמזור, צומת, סיבוב או כל האטה אחרת שהיא מתוכננת, אין סיבה מיוחדת לא להשתמש בבלמים ברכב קל.

השאלה הרי מגיע מהנוהג שעד היום מלמדים המורים לנהיגה, להוריד הילוכים אחד אחרי השני לפני עצירה בצומת. ברכב אוטומטי זה בכלל לא רלוונטי, זה לא קורה, ברכב ידני זה תרגול מיותר ליד ימין.

OFF-RoaD
23-06-07, 12:43
הנה אנחנו מדברים, והבוקר בנסיעה עם האוטו החלה להידלק מנורת ההתרעה של הבלמים. בדיקה קצרצרה העידה על מפלס נוזל בלמים במינימום. מחר נכנסים למוסך להחלפת רפידות... (מה שלא יהיה, בבלמים אני (עדיין) לא נוגע לבד).

ועוד שאלה. איך בעצם עובדת בלימת המנוע? הוא הרי לא משנה את כיוון הסיבוב שלו או משהו, מה גורם לו להגיע למצב מסוים של טורים ולא לעלות ממנו, תוך הפעלת כוח להאטת הגלגלים (או לשמירה שלהם במהירות מסוימת)? מה מונע מכוח המשיכה, שעובר למנוע דרך הגלגלים, להמשיך ולהעלות את הסל"ד?

ד ו ר ו ן
23-06-07, 13:42
התשובה של איציק נכונה לרכב כבד. התשובה של חנן נכונה לגבי רכב קל. ברכב פרטי אין את כל סוגי הרטרדרים ועזרי בלימה, כי הם לא נחוצים. כל אלו נועדו למנוע מצב של התחממות בלמים, ברכב כבד זה מצב שלא קשה להגיע אליו, ברכב קל קשה מאד - עובדה שזה כמעט לא קורה.
אני לא רוצה לעמוד לפני רוב הרכבים שאני רואה בירידות לסדום\ים המלח\שער הגיא הרבה מאד מהם יורדים את הירידות על הברקסים ולא מאיטים עם המנוע לאורך זמן, האור האדום הבוהק באחורי הרכבים לא נכבה רוב הדרך למטה.
לא יודע מה הנסיון שלך עם שימוש ארוך בבלמים בירידה אבל זה בהחלט מוריד מיעילות הבלימה.
אני לא מדבר על רק על בלימה בלחץ קבוע "נמוך" לאורך זמן שיוצרת זיגוג אלא גם בלימות לפני עיקולים שמחייבים האטה משמעותית אבל לאורך קטע כביש ארוך-בצומת T בסוף הירידה הרכב נוסע לתוך הצומת גם כשעומדים על הדוושה..

חנן-ג'יפולוג
23-06-07, 14:48
בערך בעשר התגובות האחרונות כולם מביעים דעה, שלמרות שהיא מנוסחת בצורה שונה, היא בעצם זהה.

asafk
23-06-07, 19:40
ושוב- אם תרשו לי לנסח מחדש מה שכולם כתבו-

לשמירה על מהירות- בשביל זה יש הילוכים.

להאטה/ עצירה - בלמים. בשביל זה הם שם, והם עולים פחות כשצריך להחליף..

אסף.

רכס חיים
23-06-07, 19:56
רק לידיעה - נסיעה בסין כאשר אתה בא מכיוון מונגוליה מאופיינת בירידות ובעליות של 60 או 70 ק''מ כל אחת....כולל סיבובים מסוכנים שדורשים בלימה גם באמצעות הברקסים.אז מה עושה סיני עם וואז בירידה כזו???? הוא מתקין מיכל מים על הגג עם צינור שיורד עד לארבעת הדרמים מהצד הפנימי של הגלגלים ,ומדי פעם הוא מושך חבל בתוך הג'יפ שפותח את המים כמו בניאגרה לטובת צינון הדרמים. בסוף הירידה ,כשהוא מגיע למקום הנמוך לפני העליה הצפויה - יש את הנחל שזורם מתחת לגשר התורן - ממנו הוא ממלא מים לקראת הירידה הבאה.ככה הוא נוסע הביתה 4000 ק''מ. והכל כאן אמת לאמיתה.

איציק - 4X6ZH
23-06-07, 22:21
אני לא יודע מי המקור אבל אפשר לראות מערכות כאלה מותקנות על משאיות מרוץ
בסיבוב פתאום עולה " עשן " מהגלגלים . זה קיטור מהמים המוזרקים על צלחות הבלימה .
איציק

-->