PDA

צפייה בגרסה מלאה : לגבי שאקלים ואיכותם - (תקני / לא תקני)

ערן המסוקס
27-01-04, 01:24
אחרי שקראתי את השרשור לגבי מכפיל הכל בג'יפטריפ, חזרה ועלתה לי השאלה בראש. למה אנשים חוזרים ורושמים שיש לקנות רק שאקלים תקניים במעל יכולת מעמס גבוהה במיוחד? האם זה באמת נחוץ, או האם זה רק בשביל להראות לכולם שיש לך שאקל צבוע בצבעים מקוריים ועליזים?
מנסיוני, ביצעתי מספר חילוצים בעזרת שאקל קטן ופשוט ביותר. השאקל אינו תקני ונקנה יחד עם רצועת גרירה פשוטה.. עם השנים הרצועה נכנעה לבסוף ונקרעה בחילוץ מסובך (ולאחר שכבר עברה הרבה) אך השאקלים המשיכו לשרת אותי נאמנה תחת עומס דיי כבד.
לפני זמן מה הגעתי למסקנה שאני זקוק לשאקלים גדולים יותר בשביל שאוכל לעבוד בנוחות, וכדי שיהיה מקום בתוכם, לרצועת הגרירה המאסיבית שקניתי. בחנות לכלי עבודה ביקשתי שאקל תקני, ולאחר שנשאלתי לגבי השימוש בו נעניתי שחבל לי על הכסף והוצע לי שאקל לא תקני, גדול והרבה יותר מאסיבי למראה מהשאקלים הקטנים שהיו לי(ושהחזיקו מעמד בגבורה).
על כן אני שואל. האם זה טירוף לקנות שאקל לא תקני? באיזה עומס עובד שאקל בזמן חילוץ?

רכס חיים
27-01-04, 02:55
שאקל מפלדה בסיסית ביותר מסוג ST37 יתן לך לפחות 15 ק'ג למ'מ מרובע. מדובר כבר עם מרווחי בטחון. כלומר שאקל שקוטר הפלדה שלו 12 מ'מ שזה בערך 110 מ'מ מרובע יתן לך מינימום 1600-1700 ק'ג מאמץ מותר. באם מדובר בפלדה מעולה - המאמץ יכול להיות גם 3 טון. לחילוצים רגילים אין צורך ביותר מזה ,אך בחילוצים דינמיים עם מכות קשות עקב שקיעה רצינית ,יש צורך בהכפלת ההטרחה גם ל-5 טון - ואז יש להגדיל את השאקל לקוטר 16 מ'מ - והחישוב בהתאם.

נמרוד
27-01-04, 09:33
אתה לא לבד ערן. אני משתמש בשאקלים 3/4 לא תקניים, יש לי לא מעט כאלו - עולים כ15 שקל לחתיכה בחנות חומרי הבניין הסמוכה לביתי. זה מספיק טוב בשבילי. שאקל זהה אבל תקני, או לפחות עם פין בצבע ירוק, עולה באותה חנות חומרי בניין פי 3. עד כאן מה שאני בוחר לעשות... זכותי.

בוא נדבר קצת על מספרים, ונעזר בקטלוג של חברת "קרוסבי", שהיא כנראה ה"ג'יפ" של אמצעי ההרמה... :lol:
http://catalog.thecrosbygroup.com/BODY_057.HTM

זה שאקל פשוט המוכר לנו, מכונה Screw Pin Shackle :
http://catalog.thecrosbygroup.com/ASSETS/Pg061/G-209S-209.jpg

http://catalog.thecrosbygroup.com/ASSETS/Pg061/Figure1.jpg

טבלאות הנתונים:
http://catalog.thecrosbygroup.com/BODY_061.HTM

המידה הנומינלית של השאקל היא מה שמסומן באות D, קוטר גוף השאקל עצמו. הפין בקוטר גדול יותר. העומס של השאקל במתיחה ישרה נקרא WLL, Working Load Limit , וזה העומס שמבחינת היצרן אפשר לתלות אותו כל היום ולא יקרה כלום. יש מקדם בטחון של פי 2 עד לתחום "מסוכן" של עומס, ופי 6 עד לחוזק הקריעה. עבור שאקל 3/4 כמו שאני משתמש, WLL הוא 4.75 טון, לא פחות. זה יותר מחוזק הקריעה של הכננת, זה הרבה יותר מחוזק הקריעה של הרצועות אופייניות, זה הרבה יותר מחוזק של כל אוזן גרירה מקורית.

הייתי יכול להשתמש, ובעצם הרבה ג'יפאים משתמשים, בשאקל 1/2, שהWLL שלו 2 טון בלבד. זאת אומרת, אין טעם להשתמש בשאקל יותר חזק אם במילא אני משתמש ברצועה של שתי טון. למעשה, שאקל 3/4 בכלל לא מתאים לשימוש ולא נכנס באוזני גרירה מקוריות של כל הג'יפים העירוניים המגודלים (אני יודע, לא פעם חילצתי ולא יכולתי להשתמש בציוד שלי. ואז אנשים שולפים לי כל מיני שאקלי סנפלינג דקים! בתור ציוד החילוץ שלהם).

מה עדיף, שאקל 1/2 של קרוסבי, שהנתונים שלו ידועים לי בדיוק ומספקים, או שאקל 3/4, במידות זהות לחלוטין לקרוסבי אבל ללא יצרן שעומד מאחוריו? נתוניו לכאורה מוטלים בספק. אבל אני יודע שהוא בסופו של דבר מיוצר באותם תהליכים בדיוק, סביר להניח שבאותם מפעלים - ההבדל בין תקני ללא תקני הוא לא בתהליך הייצור דווקא, אלא בתהליך הבדיקה, בקרת האיכות והתקינה שהמוצר עובר. אותו מפעל סיני יכול לייצר שאקלים עבור חברה כמו קרוסבי, לספציפיקציות שלהם ועם כל הבדיקות, ואת העודפים מאותו קו ייצור בדיוק לזרוק לתוך ארגזים ולהעיף בזול וללא ניירות לכל חלקי עולם. גם אם אני אקח איזשהו "מקדם זבליות" אישי נוסף של פי 2, עדיין שאקל 3/4 לא תקני הוא מעל ומעבר למה שאני צריך.

חנן א.
27-01-04, 10:14
אני גם עובד עם שאקלים לא תקניים, גדולים, מאותן סיבות של נמרוד.

סוזי המשתוללת
27-01-04, 10:47
נמרוד אין עליך
איש "המספרים" 8)
תבוא אלי אני אצבע לך בירוק את השאקל והוא יהיה תקני אם "הכשר" של בד"צ מגדל העמק :P :lol:
אהה כן אני אצבע את כולו ולא רק את הפין :P
נ.ב מעולם לא נתקלתי בשאקל שנשבר אבל כן נתקלתי בכאלה שהתעוותו תחת מאמץ גדול

איציק - 4X6ZH
27-01-04, 10:56
גם בעיני כל הנושא של תיקני ולא תקני זה מעשה די מיותר .
חשוב שהשקל יהיה איכותי ולא תקני .
ולמי שיש חשש יעלה במידה אחת למעלה והוא רק מגזים לטובה . תוספת המחיר היא שולית
אבל כאשר עושים מזה תעשיה פרסומת \ צבעים \ בטיחות אז מה הפלא שיש שרשורים שונים
ומוזרים . תכלס מה אתה רוצה שקל לעבודה זה הכל .
ובאותו ענין ועוד קצת . לאחרונה אנחנו מוצאים יותר ויותר מוצרים מתעשיה הסינית
מאד מאד זולים אבל לצערי הם ממש מסוכנים !! כמו פטיש שנשבר לא בידית אלה בגוף היציקה . כמו מלחציים שנסדקות בזמן לחיצה חזקה .
כך מנסיוני אני לא משתמש במוצרים סינים .
על מוצרים ממזרח אירופה אני יכול להוסיף הם טובים . לפעמים מגושמים אבל בסה"כ בהחלט ניתן לעבוד ולא לחשוש יותר מדי .
איציק

אדי
27-01-04, 15:09
כל עוד משתמשים בשאקל 3/4 גם שאקל לא תקני (אבל שנראה איכותי יחסית ...) כנראה יעמוד בעומס, אבל אולי לא שווה לקחת סיכון. במידות קטנות יותר (שיש כאלה שחייבים להשתמש בהם - בגלל אילוצים הנובעים ממיקום/גודל/צורת אוזני הגרירה) לא כדאי לחסוך וכל השאקלים שיש לי במידות 1/2 ומטה (שאקלים 3/4 תקניים שהיו לי נעלמו במשך השנים ...) -תקניים, ועדיין מחזיקים מעמד (אלו שלא הלכו לאיבוד :D ).

יצא לי לראות שאקל 1/2 לא תקני, אם אני זוכר נכון, שהתעוות בחילוץ. כשקניתי שאקלים ההבדל במחיר היה אולי כמה עשרות שקלים לכל השאקלים כך שהעדפתי לקנות תקניים (אבל זה היה לפני כמה שנים, אני לא יודע מה הבדל המחירים היום). אני יכול להמליץ לקנות ציוד חילוץ כמו רצועות ושאקלים בחנויות העוסקות בציוד הרמה ("עגורן", למשל), הם בדרך מוכרים ציוד איכותי במחירים סבירים.

אדי

Bulldog
27-01-04, 15:11
שאקל 3/4?
לי יש שניים עלומי שם בגושל של 20 על 10 (בס"מ) זה מספיק גדול?

נמרוד
27-01-04, 15:15
שאקל 3/4?
לי יש שניים עלומי שם בגושל של 20 על 10 (בס"מ) זה מספיק גדול?

זה נשמע כמו שאקל 3/4 לפחות. אבל מה הבעייה, תמדוד מה קוטר גוף השאקל.

Bulldog
27-01-04, 15:20
אינץ', אינץ ורבע.
ממוטות.

ארז
27-01-04, 16:51
אני דווקא לא חושב כמוכם,כבר ראיתי ולא פעם שקאלים לא תקניים מתעקמים
גם כאלו שבגודל אמורים להיות אוברקיל ,בשוק מסתובבים לא מעט כאלו תוצרת המזרח ששוים לתחת
שקאלים צה"לים כנ"ל ,שווים לתחת עקמתי עשרות כאלו

נמרוד
27-01-04, 16:57
אני דווקא לא חושב כמוכם,כבר ראיתי ולא פעם שקאלים לא תקניים מתעקמים
גם כאלו שבגודל אמורים להיות אוברקיל ,בשוק מסתובבים לא מעט כאלו תוצרת המזרח ששוים לתחת
שקאלים צה"לים כנ"ל ,שווים לתחת עקמתי עשרות כאלו

ולא ראית שאקלים תקניים שמתעקמים? השאקלים שאתה משתמש בהם בצבא הם תקניים או לא תקניים? או שאתה לא יודע?

ארז
27-01-04, 17:11
לא ראיתי שקאל תקני שמתאים למשקל החילוץ והתעקם,כן ראיתי שקאל לא תקני שגדול בהרבה מהעומס שהיה בחילוץ בכל זאת התעקם

אצלי ביחידה משתמשים בשקאלים תקנים,בכל שאר צה"ל יש שקאלים תוצרת עצמית(מה שמוכרכב על האבירים והסופות)לא כתוב עליהם שהם תקניים(חלק מעניין התקניות זה שנתוני השקאל כתובים עליו),כאלו שקאלם עקמתי בעשרות.

נמרוד
27-01-04, 17:13
לא ראיתי שקאל תקני שמתאים למשקל החילוץ והתעקם,כן ראיתי שקאל לא תקני שגדול בהרבה מהעומס שהיה בחילוץ בכל זאת התעקם

אתה יכול לתת דוגמאות? מה נהיית פתאום חסכוני במילים....

ארז
27-01-04, 17:21
לגבי שקאלים תקנים אין הרבה מה להעיר.....הם עושים את מה שהם צריכים לעשות
לגבי הלא תקינים,כל המקרים שראיתי היו במשיכות אגרסיביות,חלקם פשוט התעקם לגמרי,לחלקם התעקם הבורג עצמו והיינו צריכים לחתוך אותם בכדי להוציא את הרצועות
אלו שמורכבים על האבירים התעקמו אצלי גם ללא אגרסיביות יוצאת דופן
באת התחרויות הביא מישהו מהקבוצה שלי שקאל לא תיקני ענק,משהו פי 3 ממה שבאמת צריך(גם לתחרות המתאפינת בנהגים אגרסיבים),בסוף התחרות לא הצלחנו לשחרר את השקאל ,הוא התעוות וגם פה נאלצנו לחתוך אותו בכדי להוציא את הרצועה.

LAREDO
27-01-04, 20:43
ארז תספר כבר את כל הסיפור הנלווה :lol:

-->